te Jaargang MAANDAG 28 MEI 1934 No. 22754 PRIJS DER ADVERTENTIEN: Officieele Kennisgevingen. VISSCHERIJBERICHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 Cte. per regel voor advertentiën uit Leiden en pictyt^n waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alTe andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 CTs Dit nummer bestaat «ft VIER blaaien EERSTE BLAD. Bureau Noordetnchplem Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcfeèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT!» Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per weefc f. O.M Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week O.UB Franco per post 1.2.35 -f portokosten. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- in brengen ter algemeene kennis, dat 4ior hen de beslissing op het verzoek van i A. W. v. d. Poel, om vergunning tot het ^richten van een rookerij en een inrich ting voor het bewerken van vleeschwaren b het perceel Oude Rijn No. 64, kadastraal lekend Sectie H No. 620; b. de N.V. Meel- tibriek „De Rijn", v.h. Firma Wed. T. Bots au vergunning tot het oprichten van een meelfabriek in het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 2, kadastraal bekend Sectie H No. 2407, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHDYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1934. 1876 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei- dra brengen ter kennis van belangheb benden. dat aan de Openbare Bewaar- itholen in het Elisabethshof, aan de Atjehstraat en de Gortestraat tot en met den 30en Juni 1934 gelegenheid bestaat tot bet doen inschrijven van leerlingen en «1 des voormiddags van kwart vóór 9 t half tien en uitgezonderd Woens- en Zaterdags des namiddags van but vóór 2 tot kwart na 2 uur. De kinderen moeten op het tijdstip van iwliting den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1934. 1872 EERSTE PLECHTIGE H. MISSEN. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei- deu brengen ter algemeene kennis ie, dat tot en met 30 Juni 1934 gele genheid tot inschrijving van nieuwe leer lingen bestaat, gedurende een half uur 'óór den aanvang van eiken schooltijd, las: a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat; b. de Meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; e. de opleidingsscholen voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt en de Boommarkt d. de opleidingsscholen voor u.l.o. aan: de Langebrug, de Drie Octoberstraat, de Vrouwenkerksteeg (Leerschool), den Maresingel, de Driftstraat; e de o.l. scholen aan: de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat; 1. de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar (ingang Oude Vest); 2c dat bij de inschrijving een geboorte- Kfijs moet worden vertoond; 3e. dat de kinderen met uitzondering die waarvoor toelating tot de u.l.o.- kholen of tot de Centrale School wordt ïetaagd op 1 September a.s. den leef- 'W van 6 jaren moeten hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 28 Mei 1934. 1873 IJMUIDEN, 28 Mei. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f 1—0.75. Tongen f 0.90 ~M5. Griet per kist van 50 K.G. f30— Middelschol f37. Zetschol f30—24. KI. «ol f 23.50—5.40. Schar f 11.50—5.60. 'Wgschar f 29—26. Vleeten per stuk f 0.75 rman en Poontjes p. kist van 50 K.G. :J94.60. Groote Schelv. f 23. Middel id. 19~14. Kleinmiddel id. f 17.50—9. Kleine 110—6 50. Kabeljauw p. kist van 125 46—19.50. Gullen per kist 50 K.G. j'050—5.50. Wijting f7.10—4.80 Makreel Lengen per stuk f 1.500.50. «wisch f 0.90—0.15. Heilbot per K.G. 11.10—0.64. 'JM 268, 5 kantjes kapelharing f 13.50 P- kantje. Aangekomen de stoomtrawlers: {"J 58. met f6135; IJM 115, met f 1972. 130, met f. 1562. IJM 41, met f2219; r™ 147, met f 2558. En de loggers RO 1, z 867: KW 140, met f370; KW 134, ®«f590; KW 175, met f493; KW 178, X M1; KW 114. met f464; KW 42. met '«0; KW 43, met f 530; KW 62, met f 350; |.™45, met f441: KW 60. met f444: KW ".met f615. KW 162. met f408: KW 68, S> l8; Kw 29- met f 168; KW 38, met H2. met f583; KW 44, met 1631 iWet officieel), Wijlen de heer Eggink. In den onderdom van 77 jaar is gister middag te zijnen huize aan den Nieuwe Rijn overleden de heer C. J. Eggink. De overledene nam gedurende vele jaren in het plaatselijk kerkelijke leven een vooraanstaande plaats in. Behalve ouderling der Ned. Herv. Kerk, was hij voorzitter van de kiesvereeniging dier gemeente, voorzitter van de gecom bineerde besturenvergadering der kerke lijke kiesvereenigingen, 2de voorzitter van de Zendingsvereeniging tot bevordering van de zendingstaak en gedurende zeer vele jaren bestuurslid en penningmeester van de Chr. Wijkvereeniging „Levendaal". Hij was een eenvoudig en beminnelijk mensch; een stille werker, die zich met hart en ziel gaf aan de taak, welke hij vrijwillig op zijn schouders genomen had; Iemand, die weinig zei, maar veel deed. Hoewel zijn gezondheidstoestand reeds eenige maanden te wenschen overliet, heeft hij het zilveren jubileum van den wijk- predikant en voorzitter der wijkvereeni ging, ds. M. J. Punselie, nog mogen mee maken. Zijn blijdschap daarover karak teriseerde den thans ontslapene: hij ver heugde zich hartelijk in de vreugden en het geluk van anderen. Met den heer Eggink is een trouw en eerlijk Christen, een goed mensch heengegaan. Zijn verscheiden laat in breeden kring een smartelijke herinnering na. Hij ruste in vrede Het stoffelijk overschot zal a.s. Donder dag om 12 uur op de begraafplaats Rhijn- hof worden ter aarde besteld. HET GOUDEN JUBILEUM VAN DEN HEER VAN HAMEL. Commissarissen en oud-commissarissen van de Leidsche Spaarbank aan den Oude Rijn hebben Zaterdagavond in café-restau rant „Zomerzorg" aan hun mede-lid. den lieer J. A van Hamel ter gelegenheid van diens 50-jarig commissariaat een diner aangeboden. Verschillende sprekers hebben daarbij op welsprekende wijze uiting gegeven aan hun groote waardeering voor het onbaatzuch tige werk, dat de heer van Hamel in deze kwaliteit gedurende een halve eeuw met voortreffelijke toewijding heeft verricht Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den president ir. A. G. Bosman, die den jubilaris een gouden herinnerings medaille aanbood, en door de heeren A. de Koster, mr. Nord Thomson mr. Briët, A Couvée en D. Jager. De heer Batenburg had de attentie den heer van Hamel een groote spaarbus. ver vaardigd van chocolade aan te bieden. MEJ. M. C. DE BRUYN Men schrijft ons: Bij het heengaan van mej. de Bruyn, lange jaren penningmeesteresse van het wykgebouw ..Geloof-Hoop-Liefde", Lange- straat, past ons een woord van eerbiedige nagedachtenis. Op gevorderden leeftijd behield zij een belangstelling voor de pu blieke zaak, die menig jongere beschaamd zou doen staan. Mej. de Bruyn wist wat „trouw" en wat „plicht" beteekende en haar oordeel was altijd weldoordacht. Bescheiden als mej. de Bruyn was, wist zij toch altijd flink voor haar meenmg uit te komen. Voor de vereeniging „Armen zorg" tot haar dood. voor het Leidsche Volkshuis in vroeger jaren, is mej. de Bruyn een uitstekende kracht geweest. Moge deze werkzame vrouw de rust ont vangen, die zij zoo volkomen verdiend heeft. Haar nagedachtenis zal bij ons in hooge eere blijven. DE RAADSVACATURE-HUURMAN. Naar wij vernemen, heeft de heer D. Parmentier bedankt voor den door het heengaan van den heer Huurman vrijge komen raadszetel. Op de lijst der A.-R. partij volgt nu de heer A. J. Schoneveld, die ook reeds korten tijd zitting heeft gehad, In de Mon Père-kerk en de Parochie van Sint Petrus. In de mooie, oude Mon Père-kerk heeft de weleerwaarde heer L. van Teylingen zijn Eerste H. Mis opgedragen. Met jube lende klanken hadden de klokken de ge- loovigen ter kerke uitgenoodigd en in grooten getale waren zij opgegaan om deze plechtigheid bij te wonen. Onder het zin gen van het „Veni Creator" betrad de eerw. Neomist het altaar, dat evenals het Pries terkoor met palmen en witte bloemen rij kelijk was gesierd. Bij het opdragen van het H. Misoffer werd de eerw. celebrant geassisteerd door den Hoogeerw. Heer Deken A. Homulle als Presbijter assistens, den zeereerw. heer Vermeulen, pastoor te Bergschenhoek als diaken en den weleerw. heer L. Gudde als sub-diaken. Het zangkoor voerde onder leiding van den weleerw. heer kapelaan Nieveen van Dykum de „Missa in honorem Beatae Ma- riae Virginls de Lourdes" van Edgar Tisel uit. De feestpredikatie werd gehouden door den weleerw. heer R. M. A. Nieveen van Dykum. Welk een groote dankbaarheid moet heden van u en ons allen uitgaan, aldus spreker. In dezelfde kerk waar gü hebt leeren bidden, op hetzelfde altaar waar gy als misdienaar diende, zyn gy thans uit verkoren tot dienaar Gods, leeraar van Gods Wetenschap. In treffende woorden schetste z.eerw. dan het Priesterschap. Priester zyn in eeuwigheid met zün on wankelbare trouw, met zyn reine vreugde en blijdschap, maar ook met zyn groote en zware verplichtingen. Zich tot de ouders van den Neomist wendend, wydt de eerw. spreker uit over de weelde van het vader- en moeder schap en het voorrecht om het leven te mogen geven aan een kind en voor u aan een kind met roeping tot het Priester schap Voor u ouders, aldus z.eerw. wacht nog een heiligen taak, voor uw Priester zoon te blyven bidden met volharding om volharding, opdat het schoone werk vol tooid worde. Onder de H. Mis naderden ouders en familie van den jongen Priester en vele gelocyigen ter H. Tafel. Met het door het zangkoor gezongen „Alleluja" van Palest rina werd deze in drukwekkende plechtigheid besloten. Niet minder dan drie leden der St. Petrus Parochie mochten Zaterdag de H. Wyding van het Priesterschap ontvangen. Zondagmorgen wapperde van den toren der St. Lodewykskerk aan de Steenschuur de vlag met Pauselyken wimpel als uiting van feestvreugde. Het geheel met geloovigen gevulde kerk gebouw was voor de plechtigheid, de eerste H. Mis van de WelEerw. heer Joan nes de Jong, met palmen en bloemen ge sierd. De Eerw. Neomist werd geassisteerd door den ZeerEerw. heer Pastoor Beukers als Presbyter assistent, de WelEerw. heeren Kapelaan Mudde en kapelaan Schrama als diaken en sub-diaken en kapelaan Leen- ders als Ceremonarus. Het Zangkoor zong een driestemmige Mis van Hubert Cuypers. De Zeer Eerw. heer Pastoor Beukers hield de feest predikatie en had daarvoor tot tekst gekozen „Alles tot Gods glorie". Zyn Eerw. uitte zyn vreugde over dezen heerlyken en zeer bijzonderen dag voor de H. Petrusparochie. Drie Parochiezonen van St. Petrus toch mogen tegelyk het H. Priesterschap ontvangen. De Eerw. spreker wijdde dan uit over de waarde en waardig heid van het Priesterschap. Het Priester schap is geen keuze of bestemming van de Ouders voor hun kinderen. Het is een roeping. God roept en de geroepene komt, uit de menschen met fouten en gebreken. Zoek daarom niet, zoo vervolgde Z.Eerw. naar dat laatste, vooral niet als dat gaat ter eigen verdediging, maar zyt veeleer volgzaam, omdat Zij zyn dienaren van God door God gezonden. De Eerw. Spreker wenschte tenslotte den jongen priester en de familieleden ge luk op dezen plechtigen dag en spoorde de geloovigen aan veel voor de priesters te bidden. Een aangrijpend oogenblik was het toen de moeder van den Neomist, die na een langdurige ziekte slechts op een ruststoel gelegen de Heilige handelingen van haar priester zoon kon volgen, voor het eerst uit Zyn handen den H. Communie mocht ontvangen. Met een Priestercantate, door het zang koor op verdienstelyke wyze gezongen, werd de plechtigheid besloten. Vandaag mocht de WelEerw. heer J. van Beukering, zyn eerste H Mis in de Petrus parochiekerk opdragen De Eerw. Neomist werd voor het opdragen van het H. Mis offer geassisteerd door den Zeereerw. Heer Pastoor Beukers als Presbyter assistens den Zeer Eerw Heer van Beukeruig, Pastoor te Haarlem. Oom van den Neomist als diaken, den Wel Eerw. Heer van Teylin gen, studiegenoot, die Zondag zyn Eerste H. Mis opdroeg in de Mon Père als Sub diaken. Ceremonarius was de wel Eerw. Heer Kapelaan Lunders van de St. Petrus parochie. De feestpredikatie werd gehouden door den Zeer Eerw. Heer Pastoor van Beuke ring. Z Eerw. wees er op dat deze groote en schoone dag is toegewyd aan den H. Augustinus. een heilig Priester en dat het Epistel van dezen dag eveneens handelt aver de waardigheid en de plichten vaa den Priester. De Eerw. spreker wil, na het Epistel te hebben voorgelezen, de waardig heid, bediening en passende deugd van den priester bespreken aan de hand van het priesteriyk gewaad en de beteekenis daarvan. Wy vinden dan by de uitlegging der be- teekenissen van het priesteriyk gewaad, den Priester die bij het uitoefenen van zijn ambt geen verschil van standen kent, den man van ernst en ernstigen levenswandel, den man van reinheid en ingetogenheid, den werker, den spreker, den trooster, den man van liefde voor alles by al zyn wer ken, den man van barmhartigheid van geduld, den man die het kruis van moei lijkheden in zijn bediening geduldig en met heiligen biydschap zal dragen. Z. Eerw. wijdde daarover verder uit. Met een aan sporing tot gebed om volharding besloot de Eerw. spreker zijn predikatie. Moeder en familieleden van den jongen priester ontvingen uit zyn handen de H. Communie, waarna nog vele geloovigen ter H. Tafel naderden- Een priestercantatie, door het Zangkoor uitgevoerd, besloot de plechtigheid. INSTITUUT KERN. BINNENLAND. Herziening van de subsidie-regeling in Zuid-Holland (Binnenland, 4e Blad). Auto in het Merwedekanaal gereden; moeder en kind verdronken (Gemengd, 4e Blad). Motorbotsing by Naarden; één doode en eenige gewonden (Gemengd, 4e Blad). Jaarverslag over 19331934. Zaterdagmiddag heeft het Instituut Kern alhier de jaarlyksche algemeene ver gadering gehouden, in welke vergadering prof. dr. J. Ph. Vogel het jaarverslag 1933 1934 heeft uitgebracht. Mede door den teruggang van de ryks- subsidie, door vermindering van de inkom sten uit de contributie (in drie jaar tyds van f. 6000 tot f 3000) geeft de flnancieele toestand van het Instituut reden tot be zorgdheid, tot ernstige bezorgdheid zelfs indien de achteruitgang van inkomsten blyft voortduren. In het afgeloopen vereenigingsjaar heeft het Instituut 23 gewone leden en 6 dona teurs verloren. Daar tegenover staat een aanwinst van 21 gewone leden, waarvan 14 in Britsch Indië en 3 donateurs. Het verheugt ons te kunnen vermelden, aldus het verslag, dat Z.H. Pangeran Adi- pati Aria Mangkoe Nagara VII te Soera- karta zich bereid heeft verklaard het eere lidmaatschap van het Instituut Kern te aanvaarden. Dr. Goetz kon buiten bezwaar van de kas gedurende 1934 als conservator worden gehandhaafd; de plaats van dr. Fabri is ingenomen door dr. A. J. Bernet Kempers, privaat-docent aan de Leidsche Universi teit. Aangezien de post voor den aankoop van boeken op de begrooting moest worden teruggebracht van f. 1000 tot f. 500 was de aanwas der boekery vooral afhankelijk van giften. Des te meer verblydt het ons te mogen gewagen van ettelyke belangryke donaties. Behalve boekwerken ontving het Insti tuut nog andere zaken ten geschenke, na- melyk afgietsels, brieven en briefkaarten aan en van Kern enz. Vanwege het Instituut Kern is wederom praktisch onderwys in levende Oostersche talen gegeven. De voortzetting van de uitgave der Annual Bibliography of Indian Archaeo logy werd ernstig bedreigd, toen gebleken was dat op vernieuwden steun door de Rockefeller Foundation niet viel te reke nen. Een poging gedaan bij de Italiaan- sche Akademie van Wetenschappen bleef eveneens vruchteloos ondanks de voor spraak van dr. Giuseppe Tucci. Weliswaar verleende het Oostersch Instituut subsidie van f. 2000 met de helft van dat bedrag maar voor een klein deel goedgemaakt. Bezuiniging was dus geboden. De commis sie van redactie heeft mitsdien besloten de oplaag te verminderen van 1000 tot 800 exemplaren en het aantal platen te ver minderen van 12 tot 10. Met deze maatre gelen zou zeker niet het gewenschte doel zyn bereikt, ware het niet. dat de druk kosten in het algemeen eenigermate zyn verlicht. Bovendien hebben wy er naar ge streefd den omvang der Bibliografie te be perken, zonder dat de bruikbaarheid van het werk zou worden geschaad. De beoogde beperking is dan ook hoofdzakelyk toege past op de laatste sectie, die van het Verre Oosten (China en Japan) betreft. Uitvoerig zet het verslag voorts uiteen, dat de uitgave van den Oudheidkundigen Atlas van Groot-Indië ernstige tegenslagen ondervond. De Commissie van Redactie hoopt in staat te zyn omstreeks den aan vang van het volgende jaar een stel van vier oudheidkundige kaarten, alle betrek king hebbende op Nederlandsch-Indië, het licht te doen zien. In het tydschrift Indian Art and Letters, het orgaan der „India Society" te Londen, is een verslag verschenen van het musico logisch en folkloristisch onderzoek door dr. Arnold Bake onder de auspiciën van het Instituut Kern in Britsch Indië onder nomen. Ondanks aanhoudende geldelyke moeilykheden heeft de heer Bake zyn hoogst belangrijk onderzoek ook gedurende de jaren 1933 en 1934 voortgezet. Het Instituut heeft thans 244 fonografische rollen ontvangen als resultaat daarvan. Hij is voornamelijk in Zuid-Indië werkzaam geweest, waar vaak meer ouds bewaard is gebleven dan in het Noorden. Buitenge woon belangryk zyn de resultaten door hem bereikt in verband met de melodieën van den Samaveda. Onlangs is hy op medisch advies naar het vaderland teruggekeerd. Als byzonderheid zij nog vermeld, dat de heer Bake uit Zuid-Indië een exemplaar yan de heilige soma-plant heeft medege- BUITENLAND. De aandacht op Genève geconcentreerd (Buitenland, le Blad). Rede van Mussolini in de Italiaansche Kamer (Buitenland, le Blad). Naar een crisis in Roemenië (Buiten land, le Blad). Ernstig autobus-ongeval in Frankryk, 13 slachtoffers (Buitenl. Gemengd, 3e BI.), De Fransche vliegers Codos en Rossi 1 opgestegen voor een lange afstandsvlucht (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Telegr., le Blad). bracht, welke hy den Hortus botanicus al hier heeft geschonken. Het verslag besluit: Het vereenigings jaar, dat achter ons ligt, is een tyd van groote bezwaren en tegenslagen geweest. Toch komt het my voor, aldus prof. Vogel, dat er reden bestaat tot tevredenheid. Het Instituut heeft zyn wetenschappelyke werkzaamheid kunnen voortzetten, zy het dan ook met zekere beperking. In het af geloopen jaar hebben verscheidene buiten- landsche geleerden Gravenstein, het ge bouw, waarin het Instituut gevestigd is, bezocht en gebruik gemaakt van het aan wezige studiemateriaal. Maar het zyn vooral de studenten, die by hun studie van de archaologie van Britsch- en Neder landsch-Indië profijt trekken van de leer middelen, welke in het Instituut zyn byeengebracht. Wy hebben dus alle reden om dit verslag te besluiten met een woord van oprechten dank jegens de Regeering voor den verleenden steun en voorts je gens corporaties en particulieren, die heb ben medegewerkt tot instandhouding van het Instituut. DE LEIDSCHE LAKENINDUSTRIE. De burgemeester schryft ons: By de ontvangst van de Nedevlandsche Chem. Vereeniging in de Lakenhal op 21 Mei j.l. werd door my gezegd dat wellicht de chemie. Indien zy toenmaals op de tegenwoordige hoogte gestaan had, de la kenindustrie voor achteruitgang had kun nen bewaren. Dit was even ernstig be doeld als myn opmerking, dat de chemie het beleg van 1574 had kunnen doen op heffen. Zooals het verslag van myn toe- spraak, dat uit den aard der zaak natuur lijk niet letterlyk kon of behoefde te zyn, luidt, zou het den indruk kunnen wekken alsof Leiden ook nu nog onder achteruit gang van zyn Lakenindustrie te lyden zou heoben; dat is de laatste 50 jaren ze ker niet meer het geval. Integendeel, de bestaande industrie heeft zich regelma tig. ook nog in deze crisistyden, juist dank zij de moderne chemie, belangryk uitgebreid, steeds nieunc fabrikaten ge ëntameerd. zoodat er 'ot op den huldigen dag nooit personeel wr-gens gebrek aan werk ontslagen is. noch met de verkorte werktyden gedraaid is behoeven te wor den. o OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is een 2'/Harig jon gentje H. F. S„ dat plotseling den tuin, van een woning in de Oegstgees- terlaan kwam uitloopen en den weg overstak, overreden door een bestelauto, bestuurd door den botei handelaar A N. P. O. uit Wassenaar. Het kind werd in zorgelyken toestand naar het Ziekenhuis overgebracht, waar het korten tyd later is overleden. Hoewel den autobestuurder vermoedelijk geen schuld treft, heeft het politie-onderzoek uitgewezen, dat de rem men van zyn auto niet behoorlyk func tioneerden. DE SPANJAARDSBRUG. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen voor, voor de nieuwe provinciale brug, welke dient ter vervanging van de oude Spanjaarsbrug, een doorvaartrecht te heffen van 5 cent overdag en van 10 cent des nachts. De gemeente Leiden hief vroeger een recht van 6 cent voor schepen tot 60 ton en van 15 ct. voor grootere vaartuigen. Gedurende de nachturen was het dubbele van deze bedragen verschuldigd. De vermoedeiyke opbrengst wordt ge schat op plm. f.350 'sjaars.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1