De aanrijding te Voorschoten LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 28 Mei 1934 i 1934 Vierde Blad No. 22754 ft* Awrgaog Iemengd nieuwsT~ KERK- EN SCH00LNIEUWS. VRAGENRUBRIEK. Foto v. d. MEER Gelijk wij Zaterdag nog konden vermelden vond dien morgen een botsing plaats op ijte trambaan onder Voorschoten, nabij den ingang van de fabriek der N.V- Kunst- «jornindustrie, tusschen een vrachtauto der 's-Gravenhaagsche Expeditie Onder neming en de Blauwe tram, komende uit de richting den Haag. De auto werd zwaar beschadigd en naast de trambaan halverwege in de daar liggende sloot geworpen, Betgeen op bovenstaande foto duidelijk tot uitdrukking komt. luio in het mer wede-kan aal. Moeder en kind verdronken. Zaterdagmiddag is een auto met vier «jonen van den dijk langs het Merwede- jjl tusschen Nieuwersluis en den Ter- ische-Weg te water gereden. De bestuur- m de heer Elderbosch en zijn twaalfjarig «oitje wisten zich te redden; zijn vrouw ahet vijf-jarig dochtertje, die achter in ïjuto zaten, zijn verdronken. De auto reed ter plaatse een jeugdige (ielrijdster- achterop, die, volgens de mede- toling van den bestuurder, ineens van «jts naar het midden van den weg reed pet oogenblik, dat de auto haar bijna ns genaderd. De bestuurder moest krach je remmen en uitwijken. Hij raakte de (ielrijdster, die lichtgewond was, maar mstiger gevolgen had de aanrijding voor t auto, die bij deze manoeuvre van den PT afkwam en van den dijk het Merwede- lanaal in reed. De heer Elderbosch en zijn twaalf-jarig nontje wisten zich spoedig te bevrijden it de auto, die direct onder water schoot, ïel trachtte de heer Elderbosch zijn echt- enoote uit den wagen te trekken, maar ■jar de auto onder water langzaam kan- Iflde, was hij gedwongen haar handen Bes los te laten. Een boot van den dienst MaaTssenAm- (erdam was onmiddellijk bijgedraaid en el gelukte tenslotte met de takel de auto deeltelijk boven water te brengen. Me- itouw Elderbosch en haar 5-jarlg doch- ütje konden toen bevrijd worden, doch leken reeds te zijn overleden. Dr. K. de ;oo uit Breukelen, die intusschen reeds plaatse was, paste kunstmatige adem- iling toe, doch niets baatte meer. De familie Elderbosch, woonachtig te Ijarlem, vertoefde tijdelijk in ons land sa een verlof uit West-Indië. o twee motoben in botsing. Een doode en eenige gewonden. Gistermiddag tegen half drie wilden ree motorrijders op den rijksweg te aarden elkaar passeeren, juist op het ogenblik, dat van de tegengestelde rich- ïng een auto uit Bussem naderde. De tide motorrijwielen raakten elkaar even ai, hetgeen tot gevolg had, dat een van je beide motoren over den kop sloeg. De bestuurder van dit rijwiel werd door de Bit geslingerd van de auto uit Bussum, Kt bet gevolg, dat hij op slag werd ge jold. De autobestuurder, de heer De Groot pi Amsterdam, bekwam geen letsel, ech- ti bekwam de naast hem zittende heer Eamema uit Amsterdam een armfractuur. Ie tweede motorrijder de heer v. B.. had ook een buiteling gemaakt en bleef met den hersenschudding op den weg liggen. tn zeifwekkenden toestand Is hij naar de Ifsjdia-stichting te Bussum vervoerd. De o het leven gekomen motorrijder is de 15-jarige H. Koppend uit Bovenkerk 'Z.-H.) Zijn broer, die op de duo zat, mm in een sloot terecht, doch werd niet eiond. De duo-passagier van de andere rotor, de heer Waaien uit Uithoorn werd Ishts licht gewond. Eenige motorrijders, die in de file reden kisten tengevolge van de opstopping, die tor het ongeval was ontstaan, tegen Star. Hierbij werden eenige personen Wit gewond. De auto van den heer de Groot had met ia raart van 75 K.M. gereden, terwijl rolgens ooggetuigen, de beide motorrijders kn tempo hadden opgevoerd tot 100 K.M. o steenen op de rails. Moterwagen van de Gooische Tram ontspoord. Vermoedelijk doordat jongens steenen •J ie rails hadden gelegd is gistermiddag sen halfzes een motorwagen van de boische Tram ontspoord en tegen de tóe Utrechtsche Poort gereden. De wagen «wte met zoo'n kracht tegen de poort tt, dat een groot stuk muur vernield >«d en de wagen als het ware het metsel- *k binnendrong. Wonder boven wonder vamen geen persoonlijke ongevallen wr, zoodat tengevolge van het baldadige 8 onnadenkende optreden van de jeugd ®hts materieele schade is veroorzaakt. ontspoorde motorwagen maakte het 'Mogelijk voor de Gooische Tram om met fint Amsterdam komende wagens naar «Gooi door te rijden. Ter plaatse moes- fa ie reizigers overstappen in een achter ■ft obstakel wachtende tram. Er werd fenwel onmiddellijk begonnen met het JWnmingswerk waarmede men tegen M negen gereed was zoodat van dat tment af het verkeer weer regelmatig '.nats kon vinden o door den trein gegrepen. Een wielrijdster gedood. °P den onbewaakten overweg op den tg VriezenveenWierden is Zaterdag een «lelijk ongeluk geschied. Een Duitsche ;®w, echtgenoote van een landbouwer 'felsen, was met haar twee kinderen en man per fiets op weg naar Goor om een bezoek te brengen. Bij den jroeg waarschuwde haar man, dat zij meer konden passeeren, daar uit de atmg Almelo een trein naderde. De "W hoorde de waarschuwing niet en door, met het noodlottig gevolg dat den trein werd gegrepen. Zij was j?«»idellijk dood. Het lijk zal naar "fflschland worden vervoerd. o BRAND. 5i«Jat de brandweer gistermiddag om- r™8 half vijf een brandje gebluscht had Adriaan Loosjesstraat te Haarlem ^ort daarop aanwezig zijn op de /Mie Markt, waar een felle brand woed- Jb'tu 't café Zum Klausner. De brand jebestreed het vuur met zeven stralen tlct 6en half UlUT was ZU het vuur De bovenverdieping brandde ge- til? brand was ontstaan in een ran het personeel Een belen- u dotel kon gespaard blijven, hoewel ■sta r ®d heeft dat het dak vlam zou w?' De oorzaak van de brand is onbe- Q' ««zekering dekt de schade. HEVIGE VECHTPARTIJ TIJDENS EN NA N^JB.-VERG ADERING. Politieke hartstochten losgebroken. De NEB. hield Zaterdagmiddag te Den Haag een vergadering in het Gebouw voör Kunsten en Wetenschappen, waar als spreker optrad de heer Kees Frenay. In de omgeving van het Gebouw was veel politie; politieke tegenstanders van de N.S.B., die zich op den Zwarteweg verzameld hadden, werden herhaaldelijk door de politie tot doorloopen gemaand en toen dit niet hielp op meer krachtige wijze verspreid. Na de pauze is het echter in het Gebouw tot een ernstige vechtpartij gekomen. Er was n,l, aangekondigd, dat er na de pauze gelegenheid zou zijn tot debat. Hiervoor bad zich o.m. opgegeven de heer J. Baars, de fascistische leider. Toen de pauze ten einde was en allen hun plaatsen weer hadden ingenomen, deelde de leider der vergadering mede, dat men aan den heer Baars het woord niet zou verleenen. Hier op stonden Baars en een aantal geestver wanten op en uitten luide hun veront waardiging over deze weigering. Toen ge tracht werd hem te verwijderen, verzette hij zich en zijn vrienden kwamen hem te hulp. Het bleef niet bij woorden, maar spoedig ging men tot handtastelijkheden over. welke een ernstig karakter gingen dragen. Binnen enkele seconden was in het midden gedeelte van de zaal het gevecht zoo goed als algemeen. N.S.B.-ers sloegen op de fascisten los, en omgekeerd, terwijl beide partijen werden aangevallen door verschillende in de zaal aanwezige com munisten. De verwarring was groot en er werden rake klappen uitgedeeld. Het duur de eenigen tijd alvorens de politie in de gelegenheid was de vechtenden te schelden en de orde te herstellen In de gangen van het Gebouw voor K. en W, lagen verschil lende personen, die gewond waren of op een dusdanige wijze „bewerkt" waren, dat zij door kameraden de zaal uitgedragen moesten worden ojn een beetje ,.bij te komen". Van ernstige verwondingen is echter niets gebleken wel hadden ver schillende personen vleeschwonden en schrammen opgeloopen. Eenige personen werden door de pditie op hardhandige manier uit het Gebouw verwijderd. Na dit incident was de orde terugge keerd en kon de vergadering voortgang hebben .Inmiddels had de leiding besloten toch aan den heer Baars het woord te verleenen, waarop deze het podium beklom en een korte rede Meld. Te 6 uur was de vergadering afgeloo- pen. Toen is het buiten nog tot ernstige orde-verstoringen gekomen. Een man werd gewond en door kameraden naar zijn woning in een hofje gedragen. De politie werd daar heftig uitgescholden. Het pu bliek, dat voor het grootste deel uit be woners van het hofje bestond, werd uiteen gejaagd en vluchtte het hofje in. Aan vankelijk liet de politie het daarbij, doch toen het schelden niet ophield, trok zij het hofje in om de menschen te dwingen zich naar binnen te begeven. Nadat de agenten echter eenige passen gedaan hadden, werd plotseling een ge deelte van een groote houten kist voor hun voeten gegooid, direct gevolgd door een partij glasscherven, die van een boven verdieping naar het hoofd van een der agenten naar beneden kwamen, gelukkig echter zonder iemand te verwonden. Van uit de huizen werd toen nog aller lei naar de politie geroepen, waarop dé agenten hun sabel trokken en het Hofje schoon veegden. Eensklaps werd uit een bovenverdieping een zwaren ijzeren staaf van een meter lengte naar beneden ge worpen en schramde een agent onbedui dend bij het oog. Toen werden de revol vers getrokken en geroepen, dat niemand zich op de daken mocht bevinden. Alle zich op de daken mocht bevingen. Alle ramen moesten dadelijk gesloten worden, anders zou er dadelijk geschoten worden. Nadat nog eenige malen door politie ruiters en motorbrigade was opgetrden. ge lukte het eindelijk de rust te herstellen. o AANRIJDING TE AMSTERDAM Gistermorgen omstreeks tien uur vond op de kruising van de De Lairessestraat en de Cornells Schyutstraat te Amsterdam een aanrijding plaats waarbij een 25-jarige motorrijder, Hijsteeg genaamd, en wonen de aan den Amstelveenscheweg aldaar, zóó ernstig werd gewond, dat hij in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een vriend van heim, die op de duo meereed, kwam er met eenige lichte verwondingen af. H. reed met groote vaart uit De Laires sestraat en passeerde de Cornelis Schuyt- straat juist op het moment dat een auto uit de richting Apollolaan naderde. De motor vloog met groote kracht tegen den auto op, waardoor de berijder met zijn hoofd door de ruit van het portier sloeg en toen bewusteloos neerviel. Zijn duo- passagier werd eveneens van den motor geslingerd en kwam op eenigen afstand van den auto terecht. Onmiddellijk schoten van verschillende kanten hulpvaardigen toe terwijl aan stonds Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd. H. die verschillende ernstige verwondingen aan zijn hoofd had opge loopen en later over inwendige pijnen klaagde werd naar het Wilhelmina-Gast- huis vervoerd en daar ter verpleging op genomen. Zijn toestand Is, zooals gemeld, zorgwekkend. De duopassagier bleek er minder ernstig aan toe te zijn. Hij had eenige wonden aan zijn arm gekregen en kon, na door een agent te zijn verbonden, naar huis gaan. Het motorrijwiel werd groötendeeis vernield terwijl van den auto het portier werd beschadigd. Volgens eenige getuigen zou de motor rijder niet voorzichtig genoeg hebben ge reden, waardoor de aanrijding onvermij delijk was. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De verloskundige mej. Nielen uit de ge meente Beek. die door een vrachtauto, be stuurd door den chauffeur uit Echt van de Gistfabriek „De Swalmen" op een gevaar lijk kruispunt te Beek (L) werd overreden en een dubbele beenfractuur en een her senschudding en Inwendige kneuzingen beliep, is in het Ziekenhuis te Sittard overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. VREESELIJK AUTO-ONGELUK. 13 PERSONEN GEDOOD. Bij een vreeselijk auto-ongeluk, dat op 70 K.M. van Mont de Marsan in het Fran- sche departement Landes gebeurd is, heb ben 13 personen den dood gevonden. Een autobus met 17 inzittenden, welke op weg was van Madrid naar Parijs kv;am in botsing met een telegraafpaal en viel om, waarbij brand ontstond. Dertien passa giers kwamen in de vlammen om. Ook de chauffeur van de autobus werd gewond. Naar het schijnt is het ongeluk veroor zaakt door het springen van een bartfj. De inzittenden maakten deel uit vagi «en door een Madrileensch dagblad georga niseerd reisgezelschap. De brand sch'ljnt bij het omvallen van de autobus ontstaan te zijn door een ontploffing in iSÊt ben zinereservoir. Brandende stukken van de auto vlogen in een nabij liggend bosch, dat onmiddellijk vlam vatte. De bosch- brand breidde zich spoedig zoo zeer uit, dat men niet meer tot de plaats van het ongeluk kon doordringen. De telefoonver binding tusschen Bordeaux en Lipostley in de nabijheid waarvan het ongeluk ge schiedde werd verbroken, daar door den schok waarmede de autobus tegen den telegraafpaal botste, de telefoondraden braken. Nader wordt nog gemeld; De verongelukte autobus ligt nog steeds op den straatweg bij Liposthey. Een boom, waartegen de wagen terecht kwam, heeft verhinderd, dat het voertuig heelemaal om sloeg. Het voorste gedeelte van de caros- serie is geheel van het chassis gescheiden. De geheele carosserie is verbrand en niets meer dan een verkoolde massa- De dertien reizigers hadden klaarblijkelijk tengevolge van de botsing tegen de boom zoodanige verwondingen opgeloopen, dat zij zich waarschijnlijk niet meer in veiligheid kon den brengen toen de vlammen met groote snelheid om zich heen grepen. Misschien ook zijn zij door de uitlaatgassen bedwelmd Naar thans gebleken is vervoerde de autobus 19 passagiers. Vijf gewonden zijn naar het naastbljliggende ziekenhuis over gebracht. Eén hunner is stervende. De ge wonden hebben waarschijnlijk vooraan in de auto gezeten, waardoor zij eruit konden springen of eruit geslingerd werden. Een wielrijder, die het ongeluk zag ge beuren, haalde onmiddellijk hulp, doch deze kon slechts weinig uitrichten, aange zien de 400 liter benzine, die in den wagen waren, een zoodanige vlammenzee veroor zaakten, dat men het voertuig niet na deren kon. De door den brandenden wagen veroorzaakte boschbrand nam een zeer grooten omvang aan, zoodat alle beschik bare krachten gerequireerd moesten wor den om het vuur te bestrijden. Men kon echter niet voorkomen, dat een opper vlakte van 12 hectare met pijnöoomen be plant bosch geheel werd vernield. De chauffeur van de verongelukte auto bus, een 27-jarige Spanjaard, is door het gebeurde geheel in de war, zoodat men hem nog geen verhoor kon afnemen. Het parket heeft de bij het onderzoek betrokken des kundigen verzocht, een verklaring op te stellen. De Spaansche consuls te Bordeaux en te Bayonne zijn van de ramp op de hoogte gesteld. EXPLOSIE IN EEN VUURWERK FABRIEK. In een vuurwerkfabriek te Alicante in Spanje heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Acht huizen werden ver woest. Zeven dooden zijn geborgen, ter wijl 32 personen zwaar gewond zijn. o WEER EEN MIJNONGEVAL IN BELGIE. In de kolenmijn Sainte Elisabeth te Per- sonnes bij Binche in Henegouwen zijn vier werklieden bij het herstellen van het met selwerk in een mijngang om het leven ge komen. Het ongeluk is ontstaan, doordat van een beweegbare stellage, die door de mannen bij hun werk gebruikt, een kabel brak, zoodat zij alle vier neerstortten. o twee sa-mannen op onbewaakten overweg gedood. Zaterdagavond zijn twee SA-mannen, die met hun motorrijwiel den onbewaak ten overweg op het traject Oppeln-Neisse (Silezië) passeerden, door een trein over reden en gedood. DE „GRAF ZEPPELIN" NAAR ZUID-AMERIKA. De „Graf Zeppelin" is Zaterdag te 20.30 uur gestatr voor zijn eersten Zuld-Ame- rika-tocht in dit jaar. Aan boord bevin den zich zestien passagiers. Gisteravond om 10 uur was Kaap Boza- dor ten Zuiden van de Kanarische eilan den bereikt. CODOS EN ROSSI VERTROKKEN VOOR LANGE-AFSTANDSVLUCHT. De beide Fransche lange-afstandvlle- gers Codos en Rossi zijn gisterochtend van Le Bourget vertrokken voor een vliegtocht in de richting van San Diego (Californië), De vliegers hebben een radio-toestel aan boord. Het vliegtuig kwam op Le Bourget slechts met moeite omhoog en rolde eerst 1800 meter over den grond. De vliegers zetten koers naar Zuid-Ierland en zullen dan. al naar gelang de weerberichten 'n noordelijken of zuidelijken koers inslaan. Zij hebben 7800 liter benzine aan boord, waardoor zij hun eigen record van 9150 K.M. kunnen verbeteren tot ruim 10.000 K.M. De Fransche vliegers vlogen gistermid dag om 3 uur in het midden van den Atlantischen Oceaan boven het stoom schip „Europa". Zij deelden mede, dat het alles wel was aan boord en het weder goed, #Sknt^^EURTEN. VOOR HEDEN. SASSENHEIM. Pinkstergemeente (Bruine Paard): Nam- 8 uur de heer P. v. d. Woude. VOOR DINSDAG. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lokaal v. Mandersloostraat: Nam. 7 1/4 uur, de heer Wijnen van Oldebroek. BOSKOOP. Geref. Gem.: Nam. half acht, ds. Hey- koop van Ütrecht. o NED. HERV. KERK. Beroepen te Langerak a. d. Lek W. Bonsema, cand, te Hoogkerk. Beroepen te Etersheim H. J. Pol, cand. te Amsterdam. Beroepen te Huizum (Evang.) C. J. Laar man, te 2e Exloërmond. Aangenomen naar Renswoude B. v. Ginkel, cand. te Zeist, die bedankte voor Nieuwerkerk a. d. IJssel. GEREF KERKEN, Bedankt voor IJmuiden-Oost W. F, M. Lindeboom te Serooskerke. o HET MIDDELBAAR TECHNISCH ONDERWIJS. Antwoord op het rapport-Hofstede. Verschenen is het rapport van een commissie uit den Ned. Bond van Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonder wijs; de R.K. Vereeniging van Diresteu- ren, Directrices, Leeraren en Leeraressen bij het Nijverheidsonderwijs „St. Bernar- dus; de Vereeniging van Directies van Nij verheidsscholen (V.D.N.)de Vereeniging tot bevordering van de Vakopleiding van Handwerkslieden in Nederland; de Ver eeniging van Chr. Leeraren en Leeraressen hij het Nijverheidsonderwijs in Nederland en Koloniën; de Bond van Nederlandsche HEIDEBRAND IN BELGIE. Zaterdagmiddag is een heidebrand ont staan tusschen Kapellenbosch en Bra- schaet-Polygoon. Binnen zeer korten tijd breidde het vuur zich uit en besloeg reeds spoedig een terrein van verscheidene H.A. De militaire troepen van Hoogboom en Braschaet werden te hulp geroepen om het vuur in zijn vaart te stuiten. Tegen negen uur in den avond was men met het blusschingswerk zoo ver gevor derd, dat geen vrees meer bestond voor uitbreiding van de vlammen. Wel woedde de brand op het reeds aangetaste terrein nog met onverminderde felheid voort, maar door het graven van greppels en het nemen van andere maatregelen had men toch uitbreiding onmogelijk gemaakt o TRIBUNE INGESTORT TIJDENS AUTO-RACES. Tijdens de auto-races om de Grand Prix van Picardie bij Amiens stortte een 130 meer lange tribune plotseling in- Tot nog toe konden achttien ernstig gewonden ge borgen worden. Kort tevoren was de wagen van den courreur Oeneaoan over den kop geslagen. Zwaar gewond werd de rijder naar een ziekenhuis overgebracht, waar hem onmiddellijk een been moest worden geamputeerd. o AANSLAG OP HOOFDCOMMISSARIS VAN POLITIE. In het Nationale Theater te Lissabon heeft een jeugdig Portugees eenige schoten gelost op den waarnemenden chef van de veiligheidspolitie, majoor Ferreira Gill, die door een kogel in het been gewond werd, zoodat hij naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. Onmiddellijk na den aanslag ontstond een chaos van publiek en politie-agenten en in de verwarring wer den nog verscheidene revolverschoten ge lost, die echter niemand troffen. Tien per sonen werden gearresteerd. Naar verluidt zou de aanslag geen politiek karakter dragen. o WERVELSTORM BOVEN CHILI. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat de stad Conception door een wervelstorm is geteisterd, waardoor eenige wijken ge heel verwoest werden. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten zouden drie per sonen zijn gedood en ongeveer honderd gewond- Onderwijzers; de Unie van Chr. Onderwij zers en Onderwijzerssen in Nederland; de Nederlandsche Vakcentrale (N.V.C.) en het R.K. Werkliedenverbond (R.W.V.). Dit rapport is bedoeld als een antwoord op de ministerieele commissie-Hofstede inzake het middelbaar technisch onderwijs. De conclusies luiden; 1. Blijkens art. 3 van het Kon. Besluit van 31 Mei 1926 (Stbl. 159) kunnen tot de le klasse eener Middelbare Nijverheids school worden toegelaten: le. zij, die in het bijzonder voor zooveel de aan het onderwijs op die scholen ver wante hoofdvakken betreft, een kennis bezitten gelijk aan die, welke gevorderd wordt voor de toelating tot de 4e klasse eener hoogere burgerschool (O.Th.O.) 2e. oud-leerlingen van lagere Nijver heidsdag- en avondscholen, die zich vooral op wis- en natuurkundig gebied verder hebben ontwikkeld (O.Pr.O.). In het rapport der commissie-Hofstede wordt de opleiding der O.Th.O. de normale vooropleiding genoemd. Wordt daaronder verstaan de meest- gebruikelijke voor-opleiding, dan kan te gen deze kwalificatie geen enkel bezwaar worden gemaakt. Wordt er onder verstaan de meest- gewenschte, dan acht de Commissie- V.M.T.O. dit onjuist, gezien de gunstige resultaten ook met oud-leerlingen van het lager Nijverheidsonderwijs op Middelbare Technische Scholen bereikt. 2. Op gond van de wettelijke bepalingen en op grond van de resultaten met beide groepen van leerlingen op de Middelbare Tetimische Scholen bereikt, ls het onjuist eenig recht van voorkeur te verleenen aan een bepaalde vooropleiding. Het percentage der O.Th.O. en dat der O.Pr.O. dient door de leiding van elke school ieder jaar bij de klasseformeering van te voren te worden bepaald. 3. Aangezien een lagere Nijverheids school geen vooropleidingsinstituut is voor de Middelbare Technische School en zulks ook niet mag worden, is het noodzakelijk, in apart voor dat doel ingerichte schakel cursussen intelligente en ijverige leer lingen die hun studie aan een M.T.S. wen- schen voort te zetten en van wie op goede gronden mag worden verwacht, dat zij deze studie met succes kunnen volbrengen, volledig voor het toelatingsexamen der M. T. S. te bekwamen. In plaatsen, waar behoefte bestaat aan deze Voorbereidende Middelbare Techni sche Cursussen, dient de regeering de op richting er van te bevorderen. 4. Deze schakelcursussen dienen aan zoo danige eischen te voldoen wat betreft het leerplan en lesrooster, dat een grondige vooropleiding ten volle is gewaarborgd. Het onderwijs aan deze cursussen dient zich uit te strekken over de vorgende leer vakken: Rekenen. Algebra. Planimetrie, Natuur- en Werktuigkunde, Nederlandsche Taal on Aardrijkskunde. 5. De huidige inrichting van de in Rijks- subsldieverband opgenomen voorbereiden de cursussen met een duur van 10 of 12 maanden kan geen grondige vooropleiding waarborgen, zoodat deze als ondoelmatig moeten worden afgewezen. Een 2-jarige cursus met 9 wekelijksche lesuren a 50 minuten, aanvangende op 1 September van het jaar, waarin de candi- daten tot de 3e klasse eener lagere Nijver heidsdagschool of tot de 5e klasse eener lagere Nijverheidsavondschool zijn bevor derd, is voor een goede vooropleiding noodzakelijk te achten. 6. De cursusleiding dient zorg te dragen, dat alleen leerlingen van goeden aanleg, begaafd met technisch inzicht en beschik kende over veel ijver en werkkracht tot de Voorbereidende Cursussn worden toe gelaten. 7. Candidaten, die hun theoretische ken nis wenschen te vergrooten. hetzij, dat zij zich voor een N.O.-akte wenschen te be kwamen, hetzij anderszins, moeten, mits zij voldoen aan de eischen in conclusie 6 omschreven, zonder eenige reserve tot een V.M.T.O.-cursus kunnen worden toege laten. 8. Evenals voor de meeste inrichtingen van onderwijs, dient ook voor de Voorbe reidende Cursussen een progressieve schoolgeldregeling te worden vastgesteld. J, v. K„ te L. Informeer bij afd. Mili taire Zaken, Breestraat, alhier, P. S. te A. a/d R. Donderdagunid- dags 2 uur. L, D-lezeres Het was een natuurver schijnsel! 0

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13