CANADA, EEN LAND DAT VREDE VERLANGT. Buitenl. Weekoverzicht. ZONNESPEL IN DE HAVEN. 75»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Mei 1934 Derde Blad No. 22753 FAILLISSEMENTEN. VRAGENRUBRIEK. PARLEMENTAIR OVERZICHT me nummers van ons Blad Door Philip Noel Baker, hoogleeraar aan de Econom.Sohool te Londeu Het ls juist 25 jaar geleden, sinds ik voor jet eerst in aanraking kwam met de mlltlek en de politici van Canada. De wr Mc. Kenzie King, vroeger (en toe- tomstigi eerste minister van dit dominon kunstigeerste minister van dit dominion, nam °P een tocht mee in den „mlnis- lerleelen trein" van den premier Sir Uilirled Laurier toen een halt dozijn peeches heb hooren afsteken, die werke- |S een diepen indruk op mij maakten, nnt Sir Wilfriéd was een bijzonder jenscli. Maar wat ik mij bovenal zeer (ildelïlk van die reis herinner, was het- höi ik hoorde betreffende een zekeren Onadeeschen politicus Bourrassa. Bourrassa was een „nationalist". Hij mpageerde „Canada voor alles". Hij Ésclite, dat Canada een „Natie" zou zijn, jjt gelijk andere naties de volledige con- jtle over al haar nationale aangelegenhe- ;3 sou hebben, de relaties met vreemde gogendheden, inbegrepen. Hij beweerde, jst het Canadeesche volk absoluut geen ürantwoordelijkheid voor den oorlog zou jagen, als deze zou uitbreken. Hij eischte f:or Canada de neutraliteit op, wanneer jat land het zou wenschen. tt geloof, dat ik in het Canada van 1909 pen enkele groep menschen zou kunnen riden, die meer sympathiseerde met Jjurrassa, dan de lieden, die in den trein n den minister-president over hem spra. len. En tcch bleef na die kwart eeuw in rijn geest de indruk achter, dat deze iirrassa een begaafd, een Imponeerend, aar zeer zeker ook een gevaarlijk man .is. De jaren gingen voorbij. De oorlog kwam. i Robert Borden, Sir Wilfried's opvolger, Send tegenover het „fait accompli" van i oorlog, die verklaard was, zelfs voor- ta Sir Robert geraadpleegd was. De toe- sijde jonge man van Canada trok de 1 over om deel uit te maken van de Ktlogsregeering te Londen. Door hem had Icanada een stem bij iedere beslissing be- titffende de Britsche of geallieerde poli- pi der gouvernementen. De dagen der adeesche ondergeschiktheid waren ten [ai. En toen de oorlog afgeloopen was. Iteestlgde Sir Robert Borden, dat zij nooit [tón terugkeeren. Bij de vredesconfe- |rd! verzekerde hl] de toelating van Ifaöa tot den Volkenbond en hij ver- Ifade, dat de andere landen heel goed [tgipen, dat de rechten van Canada [prees dezelfde waren, als die van iederen mi.TO staat. De „gevaarlijke" Bourrassa 1 rijn land niet buiten den oorlog ge- tonden, maar toen de oorlog voorbij was "vim het uit, dat door een bepaalde ont- ïieling in de gebeurtenissen, welke aar door weinigen was opgemerkt, zijn 'eorie van de Canadeesche nationaliteit i opzichte van de buitenlandsche poli jst had gezegevierd. Het systeem der "~ning Street beslissingen" had afge- in het vervolg zou Canada slechts tel kunnen nemen In buitenlandsche gelegenheden, wanneer het zelf daarin itemde. Aan deze vraagstukken hechten wij sote waaideWat doet Canada met de Rationaliteit, die zijn soldaten en politici tefan gewonnen? Welke positie neemt het fans in tusschen de overige staten van de pireld? Welke beginselen volgt zijn regee- Welk doel beoogen de Canadeezen bereiken? Welk gebruik denkt het land [mijn nieuwe vrijheid te maken om zijn biddingen te bepalen tegenover het Bntsche Koninkrijk en de geheele wereld? [Dit zijn vragen, die Europeanen gedeel- PJÜk aan Canadeezen kunnen stellen, als M elkaar ontmoeten. Het zijn vragen, die P Canadeezen zichzelf stellen, En als de ladeezen nog eens de wolken zich zien jtenpakken aan den Europeesche hemel; zij zich opnieuw geplaatst zien voor situatie, zooals Bourrassa en Borden een kwart eeuw geleden tegenover ten hadden, dan zullen deze kwesties een r 'Isa dag ernstiger wordend karakter pnemen. [laat geen enkele imperialist in Engeland "ten, dat het antwoord een uitgemaak- zaak is. zooals dat het geval was met P'den in 1914. Toen ik in Canada ver- Ku verklaarde generaal McRae een con- fkatief lid van den Senaat, die als ge- wraal in het Canadeesche leger tijdens 1® wereldoorlog een belangrijken staat i dienst achter zich heeft, dat naar f» opvatting geen enkel Canadeesch r® ffl een Europeeschen oorlog verspild r1 worden. En als lk het gemoed var, T 'olk goed begrepen heb, geloof ik, dat Roel wat menschen zijn, die hetzelfde Ren zeggen, wanneer zij opnieuw voor F wiize van 1914 werden gesteld. Zij zijn ["stuchtelijk tegen den oorlog. In i:fte ,»ad, waar ik kwam, vond ik lieden, Kus telden, dat naar hun opvatting TMda Engeland nooit meer zou volgen leen oorlog van concurreerende mogend- of botsend imperialisme, gelijk het Ifc.' jaren geleden deed. Lw trek daaruit niet de conclusie, dat T,, een beslissing heeft genomen ten van Lord Beaverbrook's politiek - .7^0 ie". Generaal Mc Rae's voorstel »it den Volkenbond te treden is af- ,:®t op de onmiddellijke en nadrukke- Ujl.tetwerping van den leider van zijn Em enneM, de huidige conservatieve vauer van Canada. Het werd eveneens ESrJted in de hoofdartikelen van alle C, e bladen in het land, terwijl ver- .^iwoordigers van de C. C. F., de Cana- 7;™ Labourpartij, er zich met nog I .«te beslistheid tegen verklaarden. Ifer1 *s ^eze afwijzende houding ItSn» een ..afzondering" als een plot- Jp, opgekomen besluit te beschouwen. |jC®eest invloedrijke leider met betrek- I-'At tr <'e buitenlandsche zaken is wel- "ai. „ent Massey die niet zoo heel lang n?® Canadeesch gezant in Washington iit Waarvan velen vinden, dat hij de !i i man is om Canada's relaties met h mogendheden te behartigen. I,ftdt z^n e'Sen (liberale) partij brtim n5ar ^em gelnisterd en in hem |$j ?™d. Zes maanden geleden hield hij JsiT "ewoon belangrijke rede in de if, joronto. Hij besprak dezelfde kwestie fëjJ vandaag behandeld heb wat r*» zal doen met zijn nieuwe volledig ontwikkelde nationaliteit". „Canada", zei hij o.a. „moet het hernieuwde besef heb ben, hoeveel de buitenwereld voor ons be teekent. Zelfs wij met al onze isolatie zijn niet veilig. Het is een zaak van eigen be lang voor ons om de buitenlandsche aan gelegenheden ernstiger op te nemen dan tot nu toe. En wat bedoelde de heer Massey met „de zaken ernstig nemen?" Dat zette hij helder uiteen. „Er is tegenwoordig vol doende voor een dominion in de wereld te doen" zeide hij. „Het Vereenigde Ko ninkrijk biedt een groot veld voor ge meenschappelijke activiteit en individueel initiatief met een belangrijk einddoel.... Dit doel.... is niet minder dan het pro bleem van de handhaving van den vrede zelf. En de vrede kan „slechts" gehand haafd worden door het „internationale systeem", dat, hoewel onvolmaakt het eenige is, ,,dat tusschen ons en het oer woud staat". Hij citeerde onder grooten bijval de woorden welke op de conferen tie van Toronto verleden jaar September algemeene instemming vonden, n.l. dat de Engelsche staten met al hun krachten zouden samenwerken om het collectieve systeem (van den Volkenbond) te verster ken zoowel voor de zaak van het Rijk als voor de wereld, waarin het zich bevindt". Een werkelijke bond met een werkelijke veiligheid tegen oorlog dat is het „groote einddoel" van de Canadeesch buitenlandsche politiek, dat een van Ca nada's meest gezaghebbende staatslieden, met de Mandsjoerijsche episode voor den geest, heeft aangegeven. En de heer Mas sey gaat zeer ver, wanneer hij zegt, dat het de eenige politiek is, welke het Brit sche Koninkrijk tezamen kan houden, als de oorlog terug zou keeren. „De overweging van een verdediging" zegt hij, „op de oude voor-oorlogsche basis, brengt onvermijde lijk afwijkende gezichtspunten in de im periale familie. Een defensief plan voor het geheele Rijk zou de eenheid van dat Rijk bedreigen en zijn eigen oogmerk te niet doen, maar wat betreft pogingen tot handhaving van den vrede onder het col lectieve systeem kunnen de Britsche staten kracht vinden in een aaneenslui ting". Dit is inderdaad duidelijke taal van een man van Massey's positie, en wiens partij vrij spoedig tot macht zal komen. Het is de waarschuwing, dat Canada niet op nieuw voor de keus van 1914 gesteld zou willen worden. Canada is misschien meer dan welk land ook bezig de buitenlandsche affaires te overdenken. Een nationale campagne voor den Volkenbond met Kerstmis inge zet door den eersten minister en de lei ders van (je Liberale en Labourpartij en. Het was de eenige gelegenheid, waarbij de leider der drie partijen voor een gemeen schappelijke zaak samenwerkten. Sinds dien hebben de belangrijkste sprekers van het land per radio gesproken over allerlei verschillende punten van de internatio nale politiek, die Canada zou dienen te volgen. Vijfhonderd georganiseerde „stu diegroepen" hebben naar hun toespraken geluisterd. Kort voor zijn dood deed de commandant van de Canadeesche strijd krachten in Frankrijk, Sir Arthur Currie, een beroep op zijn landgenooten om „te vechten tegen den oorlog, zoodat de vol gende generatieniet onze stupiditeit zal veroordeelen. gelijk wij in de loopgra ven de stupiditeit van onze ouders in 1914 veroordeelden". Canada heeft, als ik het begrepen heb, reeds besloten dat het den oorlog alleen door middel van den Volken bond bestrijden kan. Het is bezig een be slissing te nemen ten aanzien van de offers, die een werkelijke Bond eischen zal. En het begint te begrijpen, en hier aan zal het volk van Groot Brittannië de aandacht dienen te schenken, dat slechts een werkelijke Bond de Vereenigde Naties kan redden van de uiteenspatting, welke een oude „imperialistische" oorlog zoo goed als zeker zal brengen. (Nadruk verboden). Uitgesproken: M. L Sweris, koopman, te Leiden, Hoogewoerd 50 Rechter-Comm. mr. J. H. van Laer Cur. mr. G. H. E. Nord Thomson Leiden. Opgeheven de faillissementen van: H. Kleer te Leiden. O. Dadama te Voor schoten. A. van E. te L. Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Velsen, Castri- cum, Bergen en vervolgen Schoorl, Schoorldam, Stolpervlotbrug, Callantsoog, Den Helder. Totaal 109 K.M. A. W. te L. De meest aanbevelens waardige route is Leiden, Rijpwetering, Oude Wetering, Leimuiden, Kudelstaart, De Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis, Nleuwersluis, Loenen, Oud-Loosdrecht, Hilversum, Laren. Totaal 65 K.M. A. W. B., te W. De beste route naar Rome is volgens de K.N.A.C.: Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Eindhoven, Hasselt, Link, Namen Givet, Reims, Vitry, Chaumont Langres. Dyon, Chalon, Lyon, Valence, Avignon, Alx en P., St. Raphael, Nice, Genua, Livorno, Gros- seto, Rome. Totaal 2200 K.M. Een andere route, die eveneens prac- tlsch sneeuwvrij zal zijn, is: Amsterdam, Arnhem, Nijmegen, Krefeld, Keulen, Ko blenz, Wiesbaden, Frankfort a, d. M., Neu renberg, Munchen, Kufstein, Innsbriick, Brennerpas, Bolzano, Verona. Modena, Bologna, Rome. Totaal 1900 K.M. De le route (via Genua) naar Milaan bedraagt ongeveer 1850 K.M.; de 2e route naar Milaan bedraagt ongeveer 1570 K.M. WISSELENDE BEELDEN. Vol wisseling is het be aki der wereld! Of deze wisseling echter gunstig mag worden genoemd? Wij voor ons zouden deze vraag niet gaarne bevestigend willen beantwoorden De aanvankelijk vrij gunstige vooruit zichten op een overeenstemming inzake het volgend jaar te houden referendum in 't Saargebied zijn opnieuw beschaamd; wederom is tot uitstel besloten en het laat zich aanzien, dat 't thans nog moei lijker zal zijn om tot een beide partijen bevredigend compromis te geraken, dank zij het incident met een aantal Fransche studenten, die een bezoek brachten aan Saarlouis. Natuurlijk geven beide partijen een afwijkende lezing van het geval, doch in leder geval staat Frankrijk thans stera, als het eischt: absolute zekerheid, dat de stemming zal kunnen geschieden zonder eenigen drang of dwang! En steeds meer dringt zich daarnevens naar voren als tweede eisch: zekerheid, dat geen wraak zal worden geoefend op de verliezende minderheid.. Zeer naarstig worden voortgezet de be sprekingen tusschen Frankrijk en de sov jets over het toetreden van Rusland tot den Volkenbond in September a.s. Hoewel nog niet officieel, schijnt dit toetreden toch zoo goed als verzekerd. Feitelijk moest dit een reden tot algeheele verheu genis zijn, vooral na het heengaan van Japan en Duitschland uit Geneve, doch lang niet algemeen is de ingenomenheid met deze versterking van den Volkenbond. Speciaal in Engeland toont men maar weinig vreugde, omdat het vermoedelijk de Engelsche verplichtingen opnieuw zal uitbreiden! Het is nog niet zoo lang ge leden, dat de sovjets geen goed woord over hadden voor den Volkenbond, waar van zij het lidmaatschap thans zoo blij ken te ambieeren. Alleen hieruit is direct al af te leiden, dat de sovjets momenteel voordeel zien in dit lidmaatschap, en het daarom is te doen. Inderdaad is dit dan ook het geval. De sovjets voelen zich aan twee zijden be dreigd en willen zich nu zooveel mogelijk dekken. De eens voor kapitalistisch wan gedrocht uitgekreten Volkenbond kan Rusland eenige verlichting brengen en zoo zijn de bordjes nu plotseling verhangen. In het Westen voelt sovjet-Rusland zich niet op zijn gemak door de Duitsche zucht tot expansie naar het Oosten. Dantzig en de corridor zijn daar open vraagstukken en de mogelijkheid is werkelijk niet uit gesloten, dat het tusschen Duitschland en Polen hierover nog wel eens tot een soort Koe-handel zal komen, vooral, nu de weg der besprekingen tusschen beide landen is gevonden. Polen zou dan schadeloos zijn te stellen door gebied der kleine Bal- tische landen Niet voor niets hebben beide landen een voorstel der sovjets om de grenzen dezer staten te garandeeren door een non-agressie-pact beleefd doch beslist van de hanrligewezen En in het Verre Oosten dreigt de ex pansie-zucht van Japan, zooals bekend. Met gevaar aan weerszijden van zijn uitgestrekt gebied tracht sovjet-Rusland nu zooveel mogelijk garanties te verkrij gen en gelden doet in deze omstandighe den het bekende: „Paris vaut bien une messe"! (Vrij vertaald: het is ons wel een offer waard!) Frankrijk ziet de Russische zwenking echter met groot genoegen, omdat het in zijn kaartspel op het politieke tournooi best van pas komt. Zelfs loopen er ge ruchten, dat Frankrijk het vroegere bond genootschap wel zou willen herstellen en dat tusschen Litwinoff en Barthou reeds ernstig hierover is onderhandeld. Dit zou beteekenen een uitbreiding van de Engelsche garantie van Locarno en daarom loopt Engeland niet zoo warm voor het toetreden der sovjets tot den Volkenbond. Eén groot bezwaar is er tegen deze toe treding, n.l. dat Zwitserland tot dusverre hardnekkig heeft geweigerd de sovjet unie te erkennen en dat zal toch noodza kelijk moeten gebeuren om de Russen de zelfde rechten m de Volkenbondsstad te verschaffen als de andere leden genieten. Daarvoor zal de noodige pressie nu wel worden uitgeoefend op Helvetia. Steeds meer ziet men de oude politiek der allianties en wat dies meer zij herle ven; de gevaren daarvan behoeven wij zeker niet meer aan te geven Een totale wijziging is eveneens ge schied op den Balkan tengevolge van den staatsgreep in Bulgarije. Daar heeft de militaire partij zich geheel van het be wind meester gemaakt, dankbaar gebruik makend van het feit, dat daar de twee spalt tusschen de politieke partijen zulk een hoogte had bereikt, dat geen coalitie- regeering bereikt kon worden, zooals de afgetreden premier Moesjanoff, die op nieuw met de vorming van een kabinet was belast, moest erkennen. Zelfs koning Boris is niet gekend in dezen coup d'état en heeft dezen als fait accompli tenslotte moeten sanctioneeren. In hoeverre het militaire regiem van Giergijef als een soort Bulgaarsch nationaal-socialisme le vensvatbaarheid heeft, zal nog moeten blijken, doch voorloopig beteekent deze macht een volkomen zwenking in de buitenl. politiek. Was deze totnutoe in hoofdzaak georienteerd op Italië is koning Boris niet met een dochter van den Italiaanschen koning getrouwd? nu zal aansluiting worden gezocht naar Zuid-Slavië en via dit land met de overige Balkan-landen! Voor Italië beteekent dit het verlies van een waardevollen voorpost op dit schier-eiland en dit is te meer van beteekenis, nu de verstandhouding met Albanië ook niet zoo intiem meer lijkt. Voor de Italiaansche politiek is dit een geducht echèc, dat men ongetwijfeld zal trachten elders goed te maken. In de eer ste plaats in de richting van Oostenrijk en Hongarije, hetgeen evenwel de ver standhouding tusschen Italië en Duitsch land weer in het gedrang brengt. De Nazis in Austria blijven immers doorwroe ten, niet terugdeinzend voor spoorweg- sabotage etc. en dat strookt niet bepaald met de lijn van Mussolini's politiek In deze onzekere en dubieuse situatie komt volgende week de Ontwapenings conferentie bijeen. Voor haar Zwanen zang? Het heeft er allen schijn van. Het is goed beschouwd, diep treurig te zien, hoe ieder staatsman, straks te Genève aanwezig, overtuigd is dat mislukking brengt wedloop van bewapening en langs Niet slechts de groote, vlakke weiden met de wisselende verschieten, maar even zeer de talrijke havens met hun verschil lende soorten van schepen behooren tot de aantrekkelijkheden van ons land! Niet in de grootte van de haven, noch in het aantal schepen ligt de factor der beko ring; doch in het spel der zonnestralen over de boorden en zeilen en de vaak onverwacht heldere en grillige weerspiege ling in het water! Bovenstaande foto geeft wel haast de kleinst mogelijke eenheid uit een haven weer; een enkele aak met een eenvoudig roeibootje geflankeerd door een stukje meerpaal! Maar hoe groot is de aantrek kelijkheid van het plaatje; komt het door het zonnespel op het zeil, dat de boorden van het roeibootje bedekt, of is de weer spiegeling hiervan de oorzaak? Zonder de weerspiegeling geeft het licht-overgoten roeibootje inderdaad een zeer aantrekke lijk beeld: doch de waarde der reflex is ten zeerste afhankelijk van de aanwezigheid van het roeibootje. Zoo is het dus in dit eenvoudige geval; maar waarom bekoort een haven vol trawlers of vol zeilschepen om nog te zwijgen van een zeehaven vol machtige zee-reuzen met hun reusachtige wandeldekken en de torenhooge com mandobrug? Komt het, omdat de Hollander zich van ouds tot de zeevaart voelt aangetrokken en alles wat met water en schepen sa menhangt zijn liefde heeft? Het is een verklaring voor de groote aantrekkings kracht, maar of het de eenige reden is? Wij betwijfelen het; daarvoor is de fasci- neerende invloed van het gigantische schouwspel te groot; terwijl dan tevens allen, die steeds weer kunnen genieten van deze schoonheid, zouden moeten behooren tot de categorie der droomers. De sterke tegenstelling met de betrekkelijke een tonigheid van onze vlakke landen kan al evenmin de voornaamste reden zijn, want ook daar kan het zonlicht in een klein slootje prachtige weerspiegelingen doen ontstaan. Voor den een zal de schoonheid gelegen zijn in het water, voor een ander weer in de afwisseling en voor een derde in de geschiedenis; zoo zal elkeen op eigen wijze genieten van de pracht van onze havens! TWEEDE KAMER. GRENSWIJZIGING IN FRIESLAND. Nadat de Kaaner het wetsontwerp tot bekrachtiging van eenige ordonnanties van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, inzake de inkomstenbelasting (cri sisheffing) met 62 tegen 4 stemmen had goedgekeurd en den heer Drop vergunning had verleend, aan den minister van Wa terstaat te mterpelleeren over de uit voering der Zuiderzee-steunwet, hield zij zich bezig met het wetsontwerp tot ver- eeniging van de Friesche gemeenten Eng- wirden en Schoterland en eenige daar mede verband houdende grenswijzigingen. Het gaat in dit wetsontwerp hoofdzake lijk om Heerenveen. Dit is geen zelfstan dige gemeente, maar 't curieuze feit doet zich voor, dat Heerenveen in drie andere gemeenten ligt (ten deele in Engwirden, ten deele in Schoterland en ten deele in Hasterland) en dat de lijn van deze lig- ging Heerenveen op grillige wijze als het ware doorsnijdt, zoodat soms de eene zijde van een straat tot een andere gemeente behoort dan de overzijde. Van dezen toe stand zijn allerlei lastige dingen het ge volg en daarom maakt minister de Wilde er een eind aan, door de afzonderlijke gemeenten Engwirden en Schoterland te vereenigen tot één gemeente, genaamd Engwirden-Schoterland (waartoe dan ook Heerenveen zal behooren). waarbij dan ook wordt gevoegd de plaats Nijehaske, die thans tot de gemeente Hasterland behoort. Als vergoeding hiervoor krijgt Hasterland dan het Westelijk deel van Schoterland. Op deze wijze hoopt de mi nister een eind te maken aan de „bron van moeilijkheden", die thans bestaat. Over het debat behoeven wij niet veel te zeggen. Er waren enkele tegenstanders, maar het wetsontwerp is tenslotte bij zitten en opstaan aangenomen. Alleen heeft de Kamer den naam der nieuwe ge meente veranderd De minister stelde, zooals wij reeds zeiden, voor, haar Eng wirden-Schoterland te noemen. Een heele mond vol! En onpractisch, zooals enkele sprekers zeiden, want de volksmond zal ongetwijfeld van Heerenveen spreken. Nu, de minister liet de keus aan de Kamer, en deze heeft daarop met 55 tegen 9 stem men een amendement-Joekes aangeno men, om den naam der nieuwe gemeente te bepalen op Heerenveen. Het kan verkeeren! Was vroeger Hee renveen opgelost in Schoterland en Eng wirden, thans worden deze (en een deel van Hasterland) opgelost in Heerenveen. Zoo krijgt ieder zijn beurt hier op aarde! dien weg oorlog en dat niettemin geen overeenstemming mogelijk blijkt trots deze erkenning van het afglijden naar I den afgrond. Wisselende beelden Tot overmaat van ramp is zelfs de be reikte ontwapening ter zee ernstig in ge vaar, daar Japan vraagt pariteit met En geland en Amerika, hetgeen beide wei geren.... VASTE COMMISSIE VOOR INDISCHE ZAKEN. Van de overige in deze vergadering be handelde zaken noemen wij het voorstel van een aantal fractie-leiders tot wijzi ging van het Reglement van Orde, be doelend in te stellen een vaste Commissie voor Indische Zaken, bestaande uit zeven leden, die elk jaar door den voorzitter worden benoemd. Tegen dit voorstel zijn verschillende be zwaren ontwikkeld. De uiterst-linksche heeren (Roestam, Wijnkoop, Sneevliet), zagen er „fascisme" in. een poging om de Indische aangelegenheden voortaan in 'n onder-onsje af te doen, zoodat de Kamer feitelijk minder in deze aangelegenheden zou worden gemengd dan vroeger. Deze laatste opmerking maakte ook de heer Westerman: hij vreesde dat de commissie een gordijn zou worden tusschen regeering en Kamer. De heeren Tilanus en Rutgers achtten de instelling eigenlijk overbodig: de commissie zou geen specifieke taak hebben Maar de heer Joekes heeft het voorstel, namens de nnderteekenaars. met warmte verdedigd. Noch voor uitschake ling van de Kamer, noch voor overschrij ding van bevoegdheid of beïnvloeding door de Regeering behoefde men bang te zijn, zeide hij. Doch de Indische zaken hebben zich in den lateren tijd zoo uitgebreid, dat naast dergelijke commissies voor andere onderwerpen ook deze nood zakelijk moet worden geoordeeld. Nu, de Kamer was dit met hem eens en nam het voorstel aan: alleen de revolu tionaire heeren en de heer Tilanus waren er tegen. De Kamer is tot 19 Juni uiteen. HAGENAAR. Illll!ini!lllinilllllllllllllllll!l!!lllllllll!i!lllll!lllllllllllllll!llllll!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. H1LLEN - Stationsweg Firma A. J. H. W1JTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERW1L Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT Breestraat I 26 Joh. HOGER VORST. Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2'4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij Kiosk Prinsessekade. iimanniHiuiuiiiimiHiiiHiiiunnmiiiniiiiiiiiiiiiiiiinininHiiiniuiniiiiuiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9