SUPERIEUR IN KWALITEIT EN SMAAK EN DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 26 Mei 1934 BUITENLAND. SPORT. GEVEILDE PERCEELEN. TELEGRAMMEN. RECLAME. mi CHIEF WHIP 10 VOOR 17 1C DE ALGEMEENE TOESTAND. Besprekingen te Parijs. Parijs zal weer eens een Centrum van besprekingen zijn! John Simon zal zich Zondagochtend door de lucht naar Parijs begeven en des avonds per spoor naar Genève vertrek ken. Simon zal ruim den tijd hebben om met de Fransche ministers te conferee- ren, maar er is dienaangaande nog geen afspraak gemaakt. Norman Davis arriveerde gisteren en begaf zich onmiddellijk naar de Ameri- kaansche ambassade. Hedenmiddag zal hij een onderhoud met Barthou hebben, waarna hij zal doorreizen naar Genève. De president der ontwapeningsconfe rentie Henderson kwam eveneens gister- namiddag aan. Hij begaf zich direct naar de Engelsche ambassade om met Sir George Clerk de laatste ontwikkeling der Fransche politiek te bespreken. De Turksche minister van buitenland- sche zaken Tewfik Roesjdi Bey zal heden middag met den secretaris-generaal van den Quai d'Orsay besprekingen voeren over algemeene politieke kwesties. Het is niet uitgesloten, dat de Turksche minister van de gelegenheid gebruik zal maken om ingelicht te worden over het Fransche standpunt ten aanzien van een eventueele uitbreiding der versterkingswerken aan de Dardanelles Over Ontwapening gesproken: Naar verluidt heeft Duitschland dezer dagen in de Vereenigde Staten 46 nieuwe vlieg tuig-motoren aangekocht, zoodat in to taal sedert 1 Januari van dit jaar door Duitschland 168 Amerikaansche vliegtuig motoren zijn aangekocht, tegen 47 moto ren in het geheele jaar 1933. Terwijl in 1933 Duitschland in de Vereenigde Staten voor 349.000 dollar vliegtuig-materiaal aankocht, bedraagt dit bedrag in 1934 reeds 1.169.000, waarvan alleen in de af- geloopen maand April 261.500 dollar. En de Grieksche regeering heeft een program voor vlootbouw voorbereid, dat voorziet in de aanschaffing van een lich ten kruiser en 16 torpedobootjagers. Het program zal in 4 termijnen uitgevoerd worden, te beginnen met het financieele jaar 1936—'37. o DUITSCHLAND. De Kerkstrijd Stahlhelmleiders gearresteerd. Het oonflict in de Evangelische Kerk tusschen de nationaal-sociallstische kerk- autoriteiten en de recalcitrante dominees, is opnieuw verscherpt, daar een aantal Berlijnsche geestelijken geweigerd heeft, om voor het Berlijnsche consistorie te ver schijnen om de beslissing te vernemen van rijksbisschop Mueller inzake hun over plaatsing. De dominee's weigeren de wettigheid te erkennen van de bevoegdheden van den rijksbisschop en gronden hun houding op de Evangelische kerkelijke constitutie. Deze, aldus verklaren zij, kan niet door een enkele pennenstreek ter zijde worden gesteld. In deze opvatting worden zij ge steund door een overweldigende meerder heid der Evangelische geloovigen, die op hun beurt een petitie hebben gezonden aan rijksbisschop Mueller, waarin zij ver- j zoeken, de geestelijken op hun plaats te laten. In Evangelische kringen verzet men zich vooral tegen Dr. Jaeger, den juridlschen deskundige van den rijksbisschop, wiens taak het is de reorganisatie van de Evan gelische Kerk tot stand te brengen. Zij verklaren, dat Dr. Jaeger hiervoor niet de geschikte persoon is. Hij kan geen enkele aanspraak maken op bevoegdheid in de evangelische-kerkelijke zaken, daar hij openlijk steun verleent aan het neo- paganisme. De verdere actie van rijksbisschop Mueller tegen de opstandige dominee's wordt thans met groote spanning zoowel door de geestelijken als door de geloovigen verwacht. De dominee's ontvangen nog steeds hun salaris, daar rijksbisschop Mueller blijk baar een gerechtelijke vervolging niet wil riskeeren omdat hierdoor de onwettigheid van de nationaal-socialistische kerkelijke actie aan het licht zou komen. Twee Stahlhelmleiders in Pommeren, Degelow en Buchholz, zijn door de geheime politie te Stettin gearresteerd, onder ver denking van tegen de veiligheid van den staat te hebben gecomploteerd. De verhouding tusschen de Stahlhelm- mannen en de S.A.-lieden was reeds eenige dagen geleden zóó gespannen, dat staf- Chef Roehm tusschenbeide moest komen. Hij gaf een order uit, waarin hij scherpe critiek leverde op de methoden der Stahl- helmers, die hun kameraden aanraden zich niet bij de S.A.-reserve te laten indee- len, daar zij de eenige vertegenwoordigers der frontstrijders zijn. OOSTENRIJK. Uitbreiding standrecht. De regeering heeft besloten tot uitbrei ding van het standrecht tot bomaansla gen. Het gold tot dusver slechts voor moord, roof, brandstichting en beschadi ging die gevaarlijk was voor de gemeen schap. Het stand-gerecht is bevoegd doodvon nissen te vellen. De regeering heeft verder besloten strenge maatregelen te nemen tegen aan den staat vijandig acties van ambtenaren en beambten. De „Reichspost" meldt dat de vermoe delijke dader van den bomaanslag op het Festspielhaus te Salzburg is gearresteerd. Hij was vroeger gemeente-ambtenaar te Salzburg. Toen hij als Schutzbundlid meedeed aan de Februari-relletjes werd hij ontslagen. BULGARIJE. De gemeenteraden ontbonden. Bij Koninklijk decreet zijn de gemeente raden in alle steden en dorpen van het koninkrijk ontbonden. Tot aan de benoeming van nieuwe bur gemeesters en van hun plaatsvervangers zijn de tegenwoordige burgemeesters met de waarneming der loopende zaken be last. FRANKRIJK. Barthou over de buitenlandsche politiek. Gisteren is in de Kamer weer gedebat teerd over de buitenlandsche politiek. Barthou antwoordde en zette uiteen hoe Frankrijk, getrouw aan het verdrag van Versailles, met Engeland en Italië een ge meenschappelijke verklaring heeft onder teekend, om Oostenrijks onafhankelijk heid te waarborgen Met betrekking tot Polen verklaarde Barthou met nadruk, dat dit land een vriend der ex-geallieerden ls. Verder zette nij uiteen, dat hij tijdens zijn Poolsche reis naar grootere toenadering tot Polen gezocht heeft en dat hij daarin ook is ge slaagd. Wat de toetreding van Rusland tot den Volkenbond betreft zeide Barthou: „Dit zal een belangrijk evenement zijn voor den Europeeschen vrede". (Applaus op tal rijke banken). Barthou voegde hieraan toe, dat het prematuur zijn zou de regeering te inter- pelleeren over de houding van Frankrijk ten opzichte van Ruslands verzoek om een permanenten zetel in den Volken bondsraad te krijgen. Barthou bracht verder de onvergetelijke ontvangst in herinnering, welke hem in Praaag ten deel is gevallen en bracht hulde aan Masaryk, dien hij een „grand vleillard" noemde en bovendien „een flink republikein, met een grooten geest en met een groot hart, die de menschheid tot eer strekt." Barthou deelde verder mede, dat hij de uitnoodiging om een bezoek te brengen aan Roemenië en Joegoslavië zal aanne men. Hij verwacht van belde landen een Frankrijk waardige ontvangst, want mis verstanden, zoo zeide hij, zullen indien zij bestaan, worden weggenomen. Barthou bracht verder een bizondere hulde aan Titulescu. Heden zal hij een bespreking hebben met Tewfik Roesjdi Bey. Met betrekking tot de Ontwapenings kwestie zeide Barthou, dat zijn politiek in dezen gelijk is aan die van zijn voorgan gers. De Ontwapeningscohferentie moet lei den tot ontwapening, maar geen herbewa pening, waardoor de verdragen geschon den worden, legaliseeren (luid applaus). De nota van 17 April J.l. is Frankrijks stem, maar geen enkele deur wordt ge sloten, noch die van den Volkenbond, noch van een conferentie der betrokken regee ringen. Frankrijk blijft trouw aan de zaak van den vrede, .doordat het trouw blijft aan den Volkenbond. De Kamercommissie van Marine heeft dat gedeelte der nieuwe credietaanvragen der regeering goedgekeurd, hetwelk be trekking heeft op de uitbreiding der vloot en de daarmee in verband staande in richtingen. Het betreft een bedrag van 825 mil- lioen frs. te verdeelen over de jaren 1934/ 1938. In 1934 zal 155 millioen frs. worden besteed voor den bouw van brandstofreser voirs, in 1935 voor hetzelfde doel 251 mil lioen en in de drie volgende jaren 189 mil lioen. Een som van 80 millioen is bestemd voor de uitbreiding der verdedigingswerken aan de Fransche kust van Duinkerken tot den Selnemond en voor den aanleg van kust- batterijen aan de kusten van Algerije en Tunis. Voor de marineluchtvaart zal 100 mil lioen beschikbaar worden gesteld en 50 millioen voor technische inrichtingen op luchtvaartgebied. o ENGELAND. De Iersche Senaat afgeschaft. De Dail Eireann heeft met 54 tegen 38 stemmen de wet tot afschaffing van den Senaat voorgoed aangenomen. In den loop van het vaak zeer heftige debat zeide de premier. De Valera, eenige hoogst onvriendelijke dingen over Eerste Kamer. Senaten. Huizen van Lords, of hoe die „anti-diluviale instellingen" verder mochten heeten. Het House of Lords noemde hij den vasten bondgenoot der Tories bij iedere poging om den vooruit gang tegen te houden en later „een insti tuut, dat slechts in stand wordt gehouden door zijn eigen traagheid, min of meer als een slak". Van den Franschen Senaat zeide hij. dat dit lichaam steeds iederen maatregel ge saboteerd had. die een of ander verlicht minister soms voorgesteld had. en van het Pruisische Heerenhuis, dat het nooit an ders dan uit een groep aarts-reactionairen had bestaan, die voor een goed deel ver antwoordelijk waren geweest voor de op geblazenheid der Hohenzollerns. De Eerste Kamers in andere landen kende spr. niet zoó van nabij, maar als zijn schets van Frankrijk, Engeland en Duitschland juist V/as, kon men zich voorstellen, wat de Senaat in z.g. achterlijke landen te betee- kenen had. Zulke historische monumenten behoefde het Iersche volk niet in stand te houden. Als de Senaat het voorstel van zijn eigen ondergang nu verwerpt, dan wordt het, na wederaanneming door de Dail, toch binnen een jaar wet volgens de Constitutie van den Vrijstaat, maar aan het eerste Jaar respijt kan zelfs De Valera niets ver anderen. CUBA. Grau San Martin candidaat voor het presidentschap. De voormalige president Grau San Mar tin, die kortgeleden uit Vera Cruz terug gekeerd is en die toen door de bevolking enthousiast werd ontvangen, is voor nemens bij de presidentsverkiezingen zich candidaat te stellen. Dit heeft in nationa listische kringen een vrij groote bezorgd heid gewekt, aangezien men vreest, dat het Grau San Martin in verband met zijn populariteit gelukken zal de regeering te dwingen tot vaststellen van een datum voor de presidentsverkiezingen. Dit is door het kabinet weliswaar beloofd, maar nog steeds niet geschied. De leiders van de nationaal-revolutlo- nalre partij, die de candidatuur van San Martin steunen, hebben reeds voorspeld, dat bloedige onlusten zouden ontstaan, wanneer de regeering niet spoedig een datum voor de presidentsverkiezingen vaststelt. Grau San Martin is vol vertrouwen en rekent beslist op zijn verkiezing. ROEMENIE. Maarschalk Avarescu bij Koning Carol. Gisteren was een dag van groote span ning in de politiek van Roemenië, waar aan pas een einde kwam toen laat in den middag een officieel regeeringscommuni- qué de geruchten inzake het dreigende aftreden van het geheele kabinet beslist tegensprak. Aanleiding tot deze geruchten was een nieuwe audiëntie, die koning Carol maarschalk Avarescu verleende. Kort na elkaar ontving de koning den minister van oorlog, den minister van onderwijs en den minister-president Tata- rescu, waardoor men aannam, dat het kabinet nog in den loop van den dag zou aftreden. De „Adevorul" kon, ongehinderd door de censuur, een beschouwing over de mogelijkheid van een kabinetscrisis publl- ceeren. Minister-president Tatarescu sprak echter tegenover de aanwezige persver tegenwoordigers toen hij het paleis van den koning verliet, alle desbetreffende geruchten ten stelligste tegen. Verschillende redenen had men aange voerd als eventueele oorzaak voor een regeeringscrisis. De oorgaak van de span ning der laatste dagen zouden de mili taire eischen zijn geweest, die maarschalk Avarescu den koning bij zijn vorige audiëntie had medegedeeld. Volgens de „Facla" zou Avarescu den koning een lijst hebben getoond met de namen van 1600 officieren, die bij de jongste promoties waren overgeslagen. Voorts zou Tatarescu verklaard hebben, dat hij slechts dan de verantwoordelijkheid voor de toestanden in het leger op zich durfde nemen. Indien de minister van oorlog niet door het hoofd der regeering, maar door den koning zelf benoemd. De gebeurtenissen in Bulgarije hebben ongetwijfeld een zekere opwinding in Roe_ menië veroorzaakt. Dppr de krachtige tegenspraak der fegeërittg zijn echter alle geruchten over een- komende regeerings- wijziging voorloopig ontzenuwd. o UIT HET VERRE OOSTEN. Japan weer op 't oorlogspad? Uit Shanghai wordt gemeld, dat volgens berichten in de Chineesche pers Japan- sche vliegtuigen in eenige streken ten Westen van Tsitsjau verschillende dorpen hebben gebombardeerd. In zeventien dor pen zouden door het luchtbombardement verwoestingen zijn aangericht, terwijl in totaal ongeveer duizend Chineesche boe ren zouden zijn gedood. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. In de afgeloopen week ls er begonnen met de opruiming van de overtollige big gen en naar we vernemen werden er reeds heel wat ingeleverd. Zooals ver wacht kon worden, doet hetzelfde feit zich voor als met de inlevering van run deren, n.l. dat alleen het mindere of slechte goed wordt geleverd, maar dat hebben we wel gemerkt, dat deze bigge- tjesafname een duur grapje zal blijken te zijn, alleen al aan vervoerkosten, terwijl de baten van het product niet veel zullen beteekenen: doch als het beoogde doel wordt bereikt is het nog niet te duur be taald. Immers onze varkensmarkt is nog altijd totaal uit evenwicht. De prijzen va- rieeren nog wel van 1517 cent per pond, doch men moet daarbij niet vergeter} dat er nog veel varkens uit de markt worden genomen, die worden ingevroren of tegen zeer lage prijzen naar Rusland of Italië worden geëxporteerd. Als men dit los liet, dan kwamen de varkensprijzen beslist be neden 10 cent per pond, zooals ongeveer 2 jaar geleden doch de vraag dient gesteld, was er tóen niet ingegrepen of de varkensstapel niet vanzelf was inge krompen. zoodat we den meer natuurlij ken weg van vraag en aanbod hadden bewandeld, want ongetwijfeld heeft, zoo als „de Boerderij" het opmerkte, produc tiebeperking zooals nu, een maatschappe lijk bezwaar en wel dit, dat tevens de mogelijkheid van een ruime consumptie wordt beperkt; einddoel van het geheele welvaartsstreven. Het gebruiksvee moet ontegenzeggelijk ook in prijs omlaag en zoolang er handel in z.g. „Crisisvee" ls geweest, werd het goede vee opgedreven, doch nu dit stop staat, zien we den toestand reeds ver anderen. Door de hooge prijzen ligt nu de veehandel „lam". Gisteren waren de markten te Leeuwar den, Zwolle en ook hier te Leiden luste loos en overtuigend minder. De slachtveehandel was ook iets kalmer dan begin der week. De markt hier te Lelden miste vooral veel Amsterdamsche koopers, zoodat de noteering wel 12 ct. per pond lager was. In kalveren waren de prijzen voor de vette weer laa". terwijl de nuchtere goed prijshoudend konden worden geplaatst. Op de wolveeafdeelingen voor de oude vette schapen een zeer kalmen handel, DE HOLLANDIA- ROEIWEDSTR1JDEN. NJORD WINT DE OUDE VIER. (Van onzen eigen verslaggever). De weersomstandigheden zijn op den tweeden dag der Hollandla-wedstrijden heel wat minder gunstig dan op de eerste. De straffe wind waait precies uit den anderen hoek. zoodat de roeiers thans den wind pal tegen hebben en de ploegen bij de start de grootste moeite hebben om start klaar te komen. De zon Is achter een grauw wolkengor dijn schuil gegaan en de kleurige pakjes der supporters-scharen zijn door sombere regenjassen aan het oog onttrokken. De belangstelling ls heden heel wat grooter dan gisteren. Bij de finish liggen tientallen gepavoiseerde Jachten langs den wal gemeerd en op den smallen weg van Koudekerk tot 's Molenaarsbrug begeleidt een verward kluwen van auto's en fietsers de ploegen op hun 2 K M. langen tocht. Oude Twee. De reeks eindstrijden werd ingezet met het nummer Oude Twee tusschen boei 1, De Laak en boei 2. Triton. De Laak nam met een hooger tempo direct de leiding en nam met 28 slagen in de minuut bij de eerste plkettenrij één lengte voorsprong. Rustig roeiend vergroo- ten de nationale kampioenen van het vorig jaar hun voorsprong en winnen onbedreigd met 3 lengten in 8 m. 39 2/5 sec.; 2. Triton in 8 m. 48 4/5 sec. De winnaars waren: J. Weedatboeg, H. J. Th. Smits, slag en N. N., stuurman. Jonge Vier A. De eindstrijd van de Jonge Vier A bracht Laga en Arsa aan den start. Arsa begon fel en had bij de tweede plkettenrij onge veer een kwartlengte voorsprong, welke echter In de binnenbocht werd genivel leerd. Op 1000 M. ontstond een felle nek- aan-nek-race waaruit Laga langzaam maar zeker naar voren kwam. Arsa vergde blijkbaar in 't begin van de race te veel van haar krachten en kon niet meer spurten, terwijl Laga op de laatste 200 M. er nog een schepje op gooide en met IVt lengte won in 7 m. 47 2/5 sec. De winnaars waren: J. R. Trap, boeg; D. M. W. Staring, W. R .van Vliet, H. R. S. Tijssens, slag en A. Adelaar, stuurman. Jonge Skiff A. Aan den start, boei 1, Willem III (H. ten Houten), boei 2, Poseidon (B. J. Mos kou). Moskou nam in soepelen stijl direct de leiding maar was tegen het geroutineerde werk van zijn tegenstander niet opgewas sen en zakte geleidelijk af tot 3 a 4 leng ten. De tijd van den Willem Ill-sculler was 8 m. 27 2/5 sec. Oude Vier. Njord had het in den eindstrijd van dit nummer niet moeilijk. Nereus verscheen niet in de samenstelling waarmee zij de Varsity won doch met de stuurmanlooze vier. Njord was in hoog tempo het beste weg en had na 200 M. al een lengte voor sprong behaald. Rustig doorroeiende ver grootten de Leidenaars hun voorsprong tot 2 lengten, waarna Nereus in den eindstrild de achterstand tot l'/i lengte reduceerde. De tijd van Nereus was 7 m. 40 2/5 sec. De winnaars waren: B. E. van Zanten, boeg, H. Neeb, J. Kolkman. H. J. Dupon, slag en L. D. J. Reeser, stuurman. Ten overstaan van Notaris J. A. van Hamel te Leiden. Winkelhuis en erf aan de Hoogewoerd 71 in bod f. 7.900, kooper de heer T. Beeuwkes q.q te Leiden voor f 7.900. Bouwgrond aan den Hoogen Rijndijk te Zoeterwoude: Perceelen 1 en 2 tezamen in bod f. 1.330 kooper de heer F J. van Thiel te Leiden voor f. 1.331. Perceel 3 in bod f. 690 kooper de heer C A. Lagerenberg c.s. te Leiden voor f. 690. Perceel 4 in bod f.660: kooper de heer N. van der Linden c.s. te Leiden f 660. Perceel 5 in bod f.650: kooper de heer F J. van Thiel te Leiden voor f. 650. Perceelen 6 7 en 8 tezamen in bod f. 1.440: kooper de heer C. T. Omtzigt q.q. te Zoeterwoude voor f. 1.456. met iets gedrukte prijzen, terwijl de zulg- lammeren voor export goed gevraagd en ruim prijshoudend verkocht werden. Wei- delammeren kwamen zeer ruim ter markt en hoewel niet goedkoop, hebben de koop lieden toch zeer slechte zaken gemaakt. We verwachten de volgende week de prij zen iets lager. VAN DER S. DE VEREENIGDE STATEN BEREID TOT VEOOTBESPEKINGEN. LONDEN. 26 Mei, (VD.). De Vereenig. de Staten hebben Groot-Brittannie er Vrij. dag van in kennis gesteld, dat zij bereid zijn deel te nemen aan voorbereidende vlootbesprekingen voor de aanstaande vlootconferentie van 1935, welke bespre kingen tot doel hebben een regeling te vinden voor de thans hangende problemen en aldus een wedloop tusschen de zee mogendheden te voorkomen De desbetreffende boodschap werd door Ray Atherton in het departement van Buitenlandsche Zaken overhandigd. In deze boodschap wordt gezegd, dat de re geering der Vereenigde Staten bereid is onmiddellijk besprekingen te openen zoo wel over de procedure als over de tech nische vraagstukken betreffende de con ferentie. BEDRIJVIGHEID IN DE WAPEN INDUSTRIE. LONDEN, 26 Mei (V.D.). Het socialis tische dagblad „Daily Herald" meldt dat de Engelsche wapenfirma's op het oogen- blik druk werk hebben aan het vervaar digen van wapenen van allerlei soort. In Sheffield wordt dag en nacht gewerkt aan de vervaardiging van bijzondere staal, soorten voor vliegtuigen. In enkele geval len is de omzet in den laatsten tijd ver dubbeld Vele firma's hebben honderden nieuwe arbeiders aan het werk gesteit Het grootst is de bedrijvigheid bij de ia- brieken die militaire vliegtuigen vervaar digen en drie der voornaamste Engelsche fabrieken zijn thans bezig met het uitvoe ren van milhoenen-opdrachten uit de meest verschillende landen voor gevechts vliegtuigen en bombardementstoesteilen. Als bewijs hiervoor kan het oploopen van de aandeelen der Engelsche vlegtuigonder- nemingen worden beschouwd. o DE STAKINGSBEWEGING IN TOLEDO. TOLEDO, 26 Mei (V. D.) Een optocht van stakers is Vrijdag de benedenstad van Toledo binnengetrokken. Voor hen uit liep een volkomen ontkleed stakingsbreker, die zij gegrepen hadden, toen geruchten de ronde deden dat de botsingen en het vu ren uit de fabriekswijk naar de woon wijken was overgeslagen. Zij beroofden den man van zijn kleeren en dwongen hem voor den stoet uit te loopen door de ge heele zakenwijk. Door deze optocht bestond gevaar dat de geheele stad tot het terrein van den ver bitterden strijd zou worden. Nationale garde, die gedurende twee dagen de fa brieken tegen de voortdurende aanvallen der stakers had beschermd, werden door de stadspolitie te hulp geroepen om de betoogers in de benedenstad in bedwang te houden. Intusschen gingen de gevech ten bij de fabrieken voort, waarbij vier personen minstens zwaar gewond zijn en tientallen anderen lichte verwondingen opliepen. BETOOGING IN SYRIË. ALEPPO, 26 Mei (Reuter) De Natio nalisten in Syrië hebben gisteravond voor de moskee van Aleppo een groote betoo ging gehouden tegen het huidige bewind en tegen Frankrijk, de mandaat-mogend- heid over Syrië. De aanleiding van deze demonstratie was het bezoek van den Sy- rlschen president aan den premier in Aleppo. De leider der nationalisten, Ibra him Bey Hanono hield een krachtige rede voering tot de betoogers. De politie dreei de betoogers uiteen en verrichtte talrijke arrestaties. De vorige week waren reeds twee bomaanslagen gepleegd op den pre sident van Syrië, die evenwei belde mis lukten. o BRUG IN KASHMIR INGESTORT. NEW DEHLI, 26 Mei (V.-D.) - Een in aanbouw zijnde brug over de rivier TsjenaD in Kashmir is plotseling ingestort. Onge veer honderd menschen verdwenen in oe diepte- Velen van hen verdronken i°' dusverre zijn dertien lijken geborgen. PERZIK MAAKT AANSPRAAK OF DE BAHREIN-EILANDEN. LONDEN, 26 Mei (V.-D.) - Naar ut' Teheran gemeld wordt, heeft de F6™.50." minister van Buitenlandsche Zaken gis1?" ren in het parlement medegedeeld, dat Perzische regeering aanspraak maalt.t„w de Bahrein-eilanden groep in de Perz'scn Golf. De Amerikaansche Standard u Maatschappij, aldus verklaarde de Minisi heft geen recht de oliebronnen op <j eilanden uit te buiten. Perzië zat kwestie derhalve langs diplomatleken ter sprake brengen en zich tot den kenbond wenden met den elsch. dat concessie van de Standard Oil Sea leerd wordt. t

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2