'5»te Jaargang VRIJDAG 25 MEI 1934 No. 22752 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Gouden Huwelijksfeest. Een nieuw Kinderverhaal. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTlENt 80 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Nooiöetndspleiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. J§RIJ6 DEZER GOÜRANUi; Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per weet f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. WtUGUREELE REDE VAN |>ROF. DR. F. A. F. C. WENT. DE MACHT VAN HET KLEINE. Prof. Went. idenmiddag heeft prof. dr. F. A. F. C. vanwege het Leidsch Universiteits- i benoemd tot bijzonder hoogleeraa: plantkunde aan de Leidsche Uni- fcteit, dit ambt aanvaard met het uit- fcken van een rede over „De macht van kleine." pnsluitend aan een werk van P. Har dat 25 jaar geleden verschenen is, iht spr. uiteen te zetten, hoezeer onze |nis van het kleine en van de betee- i van dit kleine voor de plant is toe- men. In de plantkunde is men even- de physica en chemie met zijn ana- Ivoortdurend verder gegaan, al is het- i op botanisch gebied klein genoemd fit, toch nog zeer groot in vergelijking 'i kleinste deeltjes, die de natuur- e aanneemt. Al zijn kleinere levende dan bacteriën niet ontdekt, toch men bij het agens der virusziekten [planten aan iets als Beyerincks con- vivum fluidum denken Verder gewezen op de rol van het borium ndere elementen in de plant: 2 m.gr. n per Liter water heeft b.v. een gun- invloed op de ontwikkeling van Naast deze voorbeelden uit het gebied der toegepaste plantkunde worden andere gegeven over „zuivere" wetenschap, b.v. de werking van „bios" op de ontwikkeling van gistkulturen. In andere richting is ook gebleken, dat men den bestralingstijd bij planten tot 1/2000 secunde kan terug brengen en toch nog een zeer sterken invloed van die bestraling kan waarnemen. Verder wordt o.a. gewezen op de rol van de phytohormonen b.v. van de groeistof, die in het botanisch en het cherpisch la boratorium te Utrecht uitvoerig bestu deerd werd. Het is gebleken dat 1/50.000.000 rn.gr. van deze stof reeds een zeer aan zienlijken invloed op den groei van kiem- plantjes kan uitoefenen. Onder andere phytohormonen wordt de rhizokaline of wortelvormende stof genoemd. Spr. vindt aanleiding er op te wijzen, dat hij zijn voorbeelden ten deele aan de toegepaste, ten deele aan de zuivere we tenschap heeft ontleend en dat in beide opzichten de vooruitgang van onze ken nis groot is geweest. Hij vindt aanleiding daaraan de volgende beschouwing vast te knoopen. „Men mag dus zeggen, dat zoowel de zuivere als de toegepaste wetenschap resultaten kunnen opleveren, die van be- teekenis zijn voor de praktijk, maar aan den anderen kant kunnen beide ook aan de zuivere wetenschap ten goede komen. Ook dan is in het algemeen een scherpe scheiding niet uit te voeren, wanneer men den aard van de problemen nagaat, die bestudeerd worden. Natuurlijk zijn er ge makkelijk genoeg uitersten aan te geven, die op het eene of het andere gebied lig gen, maar men vindt tal van overgangen, die bij beide zijn onder te brengen. Wan neer b.v. aan een proefstation voor de suikerindustrie onderzoekingen uitgevoerd worden over de levensverrichtingen van het suikerriet, dan geschiedt dit met het oog op de praktische toepassingen, die daarvan naar men hoopt, het gevolg zul len kunnen zijn en toch moet men hier aan den anderen kant van zuivere weten schap spreken, die haar aandacht beperkt tot één enkele plant. Men heeft wel eens beweerd, dat de man der toegepaste wetenschap naar voordeel zoekt, terwijl die der zuivere wetenschap meer idealistische opvattin gen zou hebben. Daartegenover is dan op gemerkt. dat ook de laatstgenoemde uit zijn onderzoekingen voordeel hoopt te trekken, al ware het dan ook alleen in den vorm van eerbewijzen en dergelijke. Hoe veel onderzoekingen op het gebied der zuivere wetenschap zouden worden uitge voerd, zeggen deze vragers, wanneer er eens geen mogelijkheid bestond tot publi catie van de verkregen resultaten? Ik ge loof, dat zij, die zoo spreken, zich vergis sen. Ik ontken niet, dat de meeste weten schappelijke mannen zich verheugen over de erkenning van hun verdiensten, dus dat zij ook dikwijls niet ongevoelig zijn voor hun verleende eerbewijzen, ook niet, dat de hoop op het verkrijgen van een onderscheiding bij velen een rol speelt, wanneer zij een wetenschappelijk onderzoek aanvatten. Maar ik beweer, dat er toch ook zijn, en dat zijn degenen, die het hoogste staan, bij wien de drang tot onderzoek is aangeboren, geheel en al onverschillig, of het hier nu toegepaste of zuivere wetenschap betreft. Deze onder zoekers kunnen het niet laten, zich bezig te houden met de oplossing van proble- 1 bewoners van de Hertzogstraat al- nebben die buurt feestelijk met groen "birlandes versierd ter eere van het inr p. van LeeuwenBoele, dat den i dezer zijn gouden huwelijksjubileum F te herdenken. De bruidegom is 74 T' terwijl de bruid dien leeftijd a.s. Rg hoopt te bereiken. jaar geleden Je neer van Leeuwen uit zijn geboorte- Zlphen-aan-den-Rijn naar hier ge en, waar hij in dienst trad van de N.V. link's Betonfabriek en waar hij onge- Jaar is werkzaam geweest. Twee Jaar geleden is hij werkloos gewor den. maar zoo nu en dan, als de firma hem noodig heeft, springt hij nog wel eens een paar dagen bij. Beider gezondheids toestand is nog vrij goed, al moet de bruid het ook kalmpjes aan doen. Wij wenschen het krasse echtpaar van harte toe, dat zij nog vele jaren voor elkaar, voor hun 5 kinderen, 18 klein- en 9 achter kleinkinderen gespaard mogen blijven. men, die op hun wetenschap betrekking hebben. Het is daarvoor alleen noodig, dat het probleem hun belang inboezemt. Ik heb dit alles nog eens willen zeggen, omdat men wel eens stemmen hoort ver luiden, die meenen, dat er een essentieel verschil zou bestaan tusschen e'en Hooge- school en een Universiteit, waarbij de eerste zich met toegepaste de laatste met zuivere wetenschap zou hebben bezig te houden Afgezien van het feit, dat er geen enkele faculteit is, waar niet ook toegepaste wetenschap beoefend wordt, terwijl sommige faculteiten, zooals die der Geneeskunde, in dat opzicht geheel met een Hoogeschool te vergelijken zijn, ont ken ik, blijkens het hier gezegde die scher pe tegenstelling, al geef ik gaarne toe, dat er een gradueel verschil bestaat. Maar evenzeer als het voor de Universi teit verkeerd zou zijn. wanneer zij zich uitsluitend met „zuivere" wetenschap bezig hield, omdat zij dan het verband met de maatschappij zou dreigen te ver liezen, evenzeer is er aan den anderen kant voor de Hoogeschool een groot ge vaar aan verbonden, wanneer zij te uitslui tend zich oriënteert naar de toegepaste wetenschap. Daarom is ook. naar mijn overtuiging, een innig verband tusschen Universiteit en Hoogeschool een dringend vereischte, zoowel in het belang van de weteschap als van de maatschappij. In zijn toespraken aan het slot vindt spr. aanleiding in de eerste plaats te wij zen op de zoo wenschelijke eenheid van ons Hooger Onderwijs in zijn geheel, ter wijl hij tot de studenten den oproep richt, hunnerzijds er vcor te waken, dat de af braak, die thans in Nederlandsch-Indië ook op botanisch gebied plaats heeft, niet tot een nationale ramp worde. VRIJWILLIGERSCORPS IN DE NED. HERV. GEMEENTE. 13e Jaarvergadering. Gisteravond had in gebouw „Prediker" de feestelijke jaarvergadering van boven genoemd Corps onder zeer groote belang stelling plaats. Onder de genoodigden merkten we o.m. op: namens de gem.-comm. de heeren J. P. Mulder, P. Hartevelt, Van Hoeken en Wiggers, ds. W. Th. Boissevain, secretaris van het Ministerie van Predikanten; de kerkelijke opzichter, de heer Klein en de kosters met hun echtgenooten. Medewerking verleenden de Accordeon club „K. en G." en de heer Arie Post, de clamator, uit Scheveningen. Na het zingen van het corpslied, ging de voorzitter, de heer F. v. d. Mark Sr., voor in gebed, las 'n gedeelte uit de H. Schrift, (Hand. II i, stelde nog eens dui delijk voor oogen het arbeidzame, maar ook mooie werk der vrijwilligers, dat ver richt wordt in het financieel belang van de Ned. Herv. Kerk, en sprak vervolgens de aanwezigen hartelijk toe, in 't bijzon der de vertegenwoordigers van genoemde college's, de kosters met hun dames, de Accordeonclub en Arie Post. Ook dankte spr. het lid Breedijk voor de telkenjare terugkeerende vriendelijke attentie, n.l. te zorgen, dat op de tafeltjes de schoone bloemen niet ontbraken, wat een vroo- lijk aanzien gaf. en het lid J. v. d. Lin den voor de orgelbespeling. De Accordeonclub voerde daarna het eerste gedeelte van het programma uit. Na een korte pauze was het woord aan Arie Post. Onder ademlooze stilte werd hij door de aanwezigen aangehoord; hij had na afloop een enthousiast applaus in ont vangst te nemen. Als intermezzo spraken de heer J. P. Mulder namens de Gemeente-Commissie en ds. Boissevain, voor het Ministerie van Predikanten, de vergadering hartelijk toe. Eerstgenoemde begon met te consta- teeren, dat de liefde van de vrijwilligers, ook in het afgeloopen corpsjaar voor de Kerk niet is teruggeloopen, maar onver flauwd voortgaat; dat steeds meer be waarheid wordt, dat de vrijwilligers die nen om niet, louter uit liefde tot Jezus, en dat dit werk zijn waarde houdt en zal blijven bestaan. Spr. feliciteerde het Corps met zijn sterken groei en wees nog op de goede orde en discipline die er geheel onmerkbaar in de gelederen heerschen. Dit alles komt de Kerk ten goede. Daar voor hartelijk dank. zeker ook namens de geheele Leidsche kerkelijke gemeente. Ds. Boissevain, sprekende namens het Ministerie van Predikanten, bepaalde het vrijwilligerswerk in het bijzonder in ver band met den eeredienst. Spr. zeide dit werk zeer te apprecieeeren. Het lijkt op uiterlijken vorm, toch is het niet bijkom stig, maar noodzakelijk voor het univer- seele lichaam der Kerk. Ook deze spreker eindigde met de allerbeste wenschen voor het Vrijwilligerscorps. Na de groote pauze, waarin ververschin- gen werden geoffreerd, nam andermaal de Accordeonclub „K. en G." het „woord". Op verdienstelijke wijze, herhaaldelijk on derbroken door applaus, werden de laat ste nummers uitgevoerd. De heer Post sloot de feestelijke bij eenkomst met eenige humor, en kreeg danig de lachers op z'n hand. Aan het einde gekomen sprak de voor zitter woorden van dank aan de Accor deonclub, dirigent de heer H. F. Roman Jr., en Arie Post, bracht dank aan hen, die voor de bediening hadden gezorgd en de pianiste, voor de aanvulling van de pauze's met piano-muziek. De voorz. sloot daarna deze zeer geani meerde 13de jaarvergadering, waarna ds. Boissevain voorging in dankgebed. Heden begint een nieuw Kinder verhaal, getiteld Thijs IJs en de Schat op de Maan. Wij vragen daarvoor de bijzondere aandacht. EEN MERKWAARDIG JUBILEUM. Een halve eeuw commissaris der Leidsche Spaarbank. De heer J. A. van Hamei. Het merkwaardige feit. dat de heer J. A. van Hamel dezer dagen zijn gouden jubi leum mocht herdenken ais commissaris der Leidsche Spaarbank aan den Oude- Rijn, schonk ons gereede aanleiding den krassen jubilaris te vragen ons het een en ander te willen mededeelen omtrent deze nuttige instelling in de afgeloopen halve eeuw. De heer Van Hamel behoort tot die kleine categorie van bevoorrechten, op wien zoo zij al niet het geheim der eeuwige jeugd kent het klimmen der jaren toch weinig invloed heeft. Met de hem eigen beminnelijkheid was hij onmid dellijk bereid aan ons verzoek gehoor te geven en zoo zaten wij een halfuur later tegenover den jeugdigen grijsaard in zijn eerbiedwaardig notariskantoor aan de Steenschuur. „Tja zoo stak hij van wal uw vraag is gemakkelijker dan het antwoord. Na tuurlijk heb ik in de afgeloopen 50 jaar heel wat bij de Spaarbank meegemaakt, maar bepaald sensationeele gebeurtenis sen waren dat toch eigenlijk niet. Dat zou trouwens ook niet in overeenstemming zijn met een instelling als deze, welke klein begonnen allengs is uitgegroeid. De Spaarbank werd 16 October 1818 opge richt door het departement Leiden van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en was achtereenvolgens gehuisvest in de Lokhorststraat (1818'47), Pieterskerk- gracht (1847-'65), Steenschuur (1865-,78) en Oude-Rijn (1878-thans). Een jaar na mijn komst in Leiden, in 1884 dus, werd ik op voordracht van commissarissen der Spaarbank door het departement Leiden van ,,het Nut" benoemd tot commissaris en toen omstreeks 1900 de voordien één hoofdige directie werd omgezet in een uit drie personen bestaande commissie van dagelijksch beheer, viel mij een dier drie plaatsen te beurt. Na mijn benoeming tot wethouder van onze goede stad, in 1901, meende ik voor eerstgenoemde functie te moeten bedanken, waarop het college van commissarissen mij de eer aandeed mij als zijn voorzitter aan te wijzen Die functie bekleedde ik ook toen in 1904 het gebouw aan den Oude-Rijn zijn laatste groote ver- houwing onderging. Het bestuur bestond in dat jaar, behalve uit ondergeteekende, uit de heeren J Korevaar P.Azn vice- voorzitter; mr. A. Engel, secretaris; D. Hartevelt H.Czn.. W. H v. d Meer. H. Meinesz, mr. C. P. H. Klaverwiiden, mr. J. H. Goudsmit: J. J. ter Laag Czn A. H. Dros. mr. J. C. van der Lin, S. J. Ie Poole, Aug. L. Reimeringsr, mr J. Th. C. Viruly en mr G. J. Bisschop. Van hen allen, zoo zeide de heer Van Hamei, ben ik de eenig overgebleven commissaris. Degene, die na mij het langste in het college van commis sarissen zitting heeft, is de heer D. Jaeger, die in 1914 zijn intrede deed Ik had daarin dus toen al 30 jaar zitting. Dat jaar 1914 zal mij trouwens lang hugen. De oorlog was toen juist uitge broken en de inleggers, aangegrepen door een paniek, vormden honderd meter lange Queues om hun spaarduitjes terug te eischen. Daarvoor was natuurlijk niet de minste reden, want de positie der bank was volkomen veilig, maar het kostte toch veel moeite om in een tijdsverloop van enkele dagen een bedrag van in de tien duizenden guldens uit te betalen. Een zelfde „run" hoewel niet van zulke af metingen had ook plaats vóór mijn commissariaat. Een wegens ongeschikt heid ontslagen boekhouder had toen on juiste geruchten over de positie der bank verspreid en het gevolg was een stormloop van inleggers, die hun tegoed kwamen op- eischen. BINNENLAND. Inaugurcele rede van prof. dr. F. A. F. O. Went aan de Leidsche Universiteit (Stads nieuws, 1ste Blad). De wijziging der winkelsluitingswet; een amendement-Teulings tot uitbreiding der verkoop-uren op Zondag aangenomen; de behandeling op verzoek van minister Colijn geschorst. (3de Blad). De Vara heeft het Avro-voorstel inzake radio-uitzending NederlandZwitserland aanvaard (Binnenland, 3de Blad). De Hollandia-rociwedstrijden begonnen. (Sport, le Blad). BUITENLAND. Incident in het Saargebied (Buitenland, 3de Blad). Nieuwe vloot-besprekingen ingeluid (Bui tenland, 3de Blad). Ernstige ongeregeldheden bij stakingen in Amerika (Buitenland. 3de Blad). In de laatste jaren ben ik commissaris zonder-meer. Het gebouw aan den Oude- Rijn voldoet sedert eenige jaren eigenlijk al niet meer aan de eischen, welke daar aan gesteld moeten worden. Het bestuur kocht dan ook reeds een pand aan den Stille-Rijn aan met de bedoeling daar mettertijd een nieuwe bank te stichten. De ongunstige tijdsomstandigheden vorm den tot dusverre een beletsel om aan dat voornemen uitvoering te geven. Maar aldus besloot de heer Van Hamel ons onderhoud dat is slechts 'n kwestie van jaren, want de voortdurend toene mende omvang van het bedrijf noodzaakt ons ertoe. Wij wenschen den algemeen geachten notaris, die zijn 87 jaren met eere draagt, van harte toe. dat het hem gegeven moge zijn ook dezen overgang nog mede te maken en dat hij nog lange jaren dezelfde kranige oude heer moge blijven, wiens liefde voor de Sleutelstad en haar inwo ners in zoo menige zijner daden tot wel sprekende uiting kwam. H. W. NELCK t In den ouderdom van nog slechts 53 jaar is in den afgeloopen nacht geheel onverwachts overleden de heer H. W. Nelck, in leven secretaris der Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" en in die kwaliteit bij zeer vele stadgenooten een bekende en algemeen geziene persoon lijkheid. In het bestuur van „Nut en Vermaak" is hij jaren achtereen een groote stuwende kracht geweest naar wiens adviezen ieder een gaarne luisterde. Tien jaren lang ver zorgde hij op bekwame wijze het secre tariaat. Maar behalve een voortreffelijk secreta ris was hij ook een vriendelijk en hulp vaardig mensch, die voor iedereen een vriendelijk woord over had en wien geen moeite te veel was wanneer hij anderen kon helpen. Het leven had hem in de laatste jaren zware slagen toegebracht; nog slechts een maand geleden moest hij zijn vrouw ten grave dragen Thans is ook hij aan zijn kinderen ontvallen De velen, die hem hebben gekend, zullen hem blijven gedenken als een goed en werkzaam mensch. in wiens warme vriend- schao velen zich mochten verheugen. Hij ruste in vrede. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandag as. om 12 uur op Rhijnhof. AANRIJDING. Gisterenmiddag te ongeveer kwart over drie had een aanrijding plaats op den Rijnsburgerweg, tegenover de Houtlaan tusschen een stadstram, bestuurd door A- K. en een vrachtauto bestuurd door J. V. De bestuurder van de vrachtauto wilde de tram links passeeren. toen van de tegen overgestelde zijde een personenauto na derde. Daardoor zwenkte de vrachtauto te snel naar rechts en kwam met de tram in aanrijding. De auto werd enkele meters meegesleurd en vrij ernstig beschadigd. Ook de tram liep materieele schade op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1