jp** Jaargang DONDERDAG 24 MEI 1934 No. 22751 loFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Een nieuw Kinderverhaal. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bU een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 (TÊs. Bureau Noordeinüsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:; Voor Leiden per 3 maanden ƒ.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „O.M Franco per post 1.2.35 -f portokosten. pit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetisch Register. De Burgemeester van Leiden maakt llekend, dat het inschrijvingsregister voor L lichting 1935 met het daaruit opge- Iniakt alphabetisch register met ingang nn 25 Mei 1934 gedurende tien dagen, op it afdeeling Militaire Zaken der ge beente-secretarie, Breestraat no. 119, hoek Msteee, alhier, voor een ieder ter usage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien Hjd bezwaar worden ingebracht bij een let redenen omkleed verzoekschrift. Dit boet bij den Burgemeester, op voornoemde bcretarie-afdeeling, worden ingediend, n den verzoeker wordt een bewijs van Bangst afgegeven. De Burgemeester ïflt het verzoekschrift aan den Commis- |ois der Koningin, die beslist bij een met sdenen omkleed besluit. Het. verzoekschrift kan op ongezegeld Ijipier gesteld worden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, leiden, 24 Mei 1934. 1650 OfENBARE OPLEIDINGSSCHOOL rOOR U.L.O. LANGEBRUG A. Ouderavond. De Ouder-Commissie van bovenge- memde school hield gisteravond in het ffmiiastieklokaal der school voor de aders der leerlingen een ouderavond, die titóekend was bezocht. t hoofd der school, de heer D. Bosma, «pende de bijeenkomst en heette in het tijzonder welkom onzen stadgenoot dr. ft Wiersma, die een lezing zou houden «ter het voor de ouders zeer belangrijke onderwerp: „De Beroepskeuze!" !!a een korte inleiding van den voor sta, kreeg dr. Wiersma het woord voor 1 houden van zijn belangwekkende voor dracht. Spr. begon met er op te wijzen, dat te Amsterdam het verschijnsel zich roordoet, dat de aangifte bij de Am bachtsschool zeer is toegenomen. Spr. ge- faoft hier van een crisis-verschijnsel te mogen spreken als gevolg van achteruit- Sang bij vele personen en zaken. Ook komt hierbij, dat vele ouders het praktische be- kep in de maatschappij in dezen tijd «o? niet zoo kwaad achten. Zou dit Amsterdamsche verschijnsel «ver het geheele land zich voordoen, dan kt voor het bureau van de beroepskeuze een zware, doch mooie taak zijn wegge legd Spr. schetst de verleiding voor vele ouders om hun kind een hoogere positie de maatschappij te laten innemen dan jï zelf konden bereiken. Dat is begrijpe- JJk, zegt spr. Doch of de aanleg bij het |»d aanwezig is, om met vrucht het on- cerwijs b.v. bij een H.B.S. te volgen, wordt helal niet aan gedacht. Dit leidt zeer «raijls tot groote teleurstellingen. Spr. Hat hierop dieper in en geeft daarvan 'oorbeelden. Een gelukkig verschijnsel "ndt spr. het. dat het onderwijs aan de ambachtsscholen, vroeger min of meer als Binderwaardig beschouwd, in dezen tijd Beer waardeering gaat ondervinden. Spr. «spreekt verder de eischen, die dit onder- Bjs aan de jongens stelt, waaruit bleek, 'at het behalve van het einddiploma voor rnkele leerlingen op een mislukking uit- ®>pt. Ook hier weer een gevolg van het «t voldoende aandacht schenken a»n «n aanleg en de verstandelijke ontwik- «tag van het kind. Spr. bespreekt hierop «voerig het phsychologisch onderzoek por de beroepskeuze en demonstreert dit ™t vele voorbeelden. Spr. eindigt ten lotte zijn met aandacht gevolgde lezing, de opwekking tot de ouders om ge- ™k te maken van de adviezen van het "nsultatiebureau voor de beroepskeuze. Nadat door vele ouders aan den SDr. hagen waren gesteld en deze ten ge- ™a?e werden beantwoord, bracht de heer ®'Wa den dank der ouders over aan dr. JMsma voor de gemoedelijk" doch zeer fetzame wijze, waarop deze zijn belang- 'tkende voordracht heeft gehouden, tnm ?e .V6rkiezing van een lid der Ouder- rJJ&ussie in de vacature mevr Wijn- T*!, werd gekozen mevr. Ten Napel. De toï er bracht meviWijnnobel dank '°r datgene wat zij in het belang van de «hooi heeft gedaan. 'fvlgens leidde de heer Bosma in het ,VSchl>0»0nds". Na het doel daarvan tót h uiteengezet, werd besloten zich ouders met een circulaire te wen- o met verzoek tot vrijwillige deelname zoo'n fonds. «nü- e '"'BS611 dB ouders nog de ge- w d om zicl1 met het onderwijzend Knn te onderhouden en het werk °er Kinderen in de klassen te bezich- PARAPLUIEFABRIEK PLUVIUS" DOOR BRAND VERWOEST. Bet "tui. was een prettige en leerzame ouder- KRANIG WERK VAN DE BRANDWEER. In den afgeloopen nacht omstreeks vijf minuten voor halfvier bespeurden een con troleur en nachtwaker van den Particulie ren Nachtveiligheidsdienst en controle, die op de Heerengracht liepen, een sterke brandlucht. Zij gingen op onderzoek uit en bemerkten, dat er brand was ontstaan in de parapluiefabriek „Pluvius", welke ge vestigd is in het perceel Kraaierstraat no. 11. Daar de brand zich ernstig liet aan zien, waarschuwden zij niet alleen de poli tie en de brandweer, doch wekten ook de omwonenden, die, merkwaardig genoeg, nog niets van het dreigende gevaar had den bespeurd. Het vuur vond in de aan wezige vooraden celluloid, hars, vernis, hout en zijde gretig voedsel, zoodat de vlammen met een razende snelheid om zich heen grepen. Toen de politie ter plaatse verscheen en het eerste water gaf, stond het geheele pand, dat uit drie verdiepingen bestaat, reeds in lichte laaie en toen de brand weer even later het blusschingswerk over nam, was het perceel één laaiende vuur zee. De hoogopschietende vlammen ver oorzaakten aan den hemel een rossen gloed, welke tot op grooten afstand zicht baar was. De brandweer onder commando van de heeren Verhoog en van Lith vatte haar taak direct energiek aan. Eén motorspuit werd gestationeerd aan het Levendaal een grappenmaker merkte op, hoe goed het gezien was om die gracht nog niet te dempen! en de andere aan den Nieuwe Rijn. Vóór het brandende perceel werd de Magirusladder opgesteld, terwijl ook van het dak van het tegenover gelegen pand water werd gegeven. Voorts werd het vuur bestreden via een woning in de Spil- steeg en via den ijzerhandel der firma Balkestein, Hoogewoerd 111, zoodat het aan alle kanten was ingesloten. In totaal waren 12 stralen onafgebroken op den vuurhaard gericht. Het vuur woedde evenwel met zulk een hevigheid, dat eerst om 5 uur gezegd kon worden, dat het gevaar voor uitbreiding geweken was. Dat gevaar was intusschen lang niet denkbeeldig geweest vanwege de gevaarlijke nabuurschap van het bedden- en meubelmagazijn der firma Brieër, Hoo gewoerd 115. Zeer terecht liet de brand weerleiding de toegangsdeuren tot dit per ceel gesloten teneinde aldus luchtstroo- ming te vermijden en te voorkomen, dat het vuur ook zou overslaan naar de licht brandbare kapok-voorraden. Eerst tegen 5 uur, toen aan de zijde van de Hoogewoerd uit dit huis rook begon te I ontsnappen, heeft de brandweer de winkel- deur geforceerd en ingegrepen. Het was i juist op tijd, want er heerschte in den win- kei een zeer hooge temperatuur, waardoor i de spiegelruiten reeds waren gesprongen, terwijl een ligstoel, een matras en een gewatteerde deken op het punt stonden te ontbranden. Thans kon de brandweer het gevaar gemakkelijk bezweren, hoewel de nablussching nog geruimen tijd vorderde. De parpluiefabrlek brandde van onder tot boven geheel uit, de gedeeltelijk daar onder gelegen beddenmakerij en werk plaats van het perceel Hoogewoerd 113 der Gebroeders Brieër kregen aanzienlijke wa terschade evenals de bewoning van mevr. R„ boven den eigenlijken beddenwinkel gelegen en de ijzerhandel der firma Balke stein. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het personeel had gisteravond om 6 uur de fabriek verlaten. Er stond toen één kachel flauwtjes te branden. De direc teur, de heer Spiekerman, woonachtig te Den Haag, bevindt zich momenteel op reis en kon dus niet gewaarschuwd worden. De schade wordt door verzekering gedekt. Wethouder Splinter en de commissaris van politie, de heer Meyer waren op het terrein van den brand aanwezig. COLLECTE VOOR HET ZWAKKE KIND. Zaterdag a.s. zal de afdeeling Leiden van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies een Collectedag houden onder aanbieding van een Vlaggespeldje, waarvan de opbrengst dient om zwakke schoolgaande kinderen uit te zenden naar bosch en zee. Hoewel deze Vereeniging aan iedereen bekend is, wilde het bestuur er toch zeer gaarne even de aandacht op vestigen en een beroep doen op aller medewerking door een kleine gave van een dubbeltje te offeren aan de jonge dames, herkenbaar aan een label aan de bus waarvoor de col lecte dient en een wit en groen rosetje of strikje, de kleuren van het Genootschap. Het wordt steeds moeilijker om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Daarom hoopt het bestuur, dat niettegenstaande er heel wat gevraagd wordt, de collecte geen teleurstelling moge worden. NEDERLANDSCH CHEMISCHE VEREENIGING. LEIDEN ALS THEOLOGISCH CENTRUM. Bij de N.V. Uitgevers-Mij. „De Tijd stroom" te Lochem verscheen van de hand van dr. R. Miedema, privaat-docent bij de theologische faculteit der Leidsche Universiteit een brochure, getiteld „De theologische opleiding in Nederland. Een poging tot concentratie". De schrijver be pleit hierin het denkbeeld om Leiden aan te wijzen als het nationaal centrum der theologische opleiding. Jaarvergadering te Leiden. De Nederiandsch Chemische Vereeniging houdt vandaag en morgen hier ter stede haar vier en zeventigste algemeene ver gadering. Ter gelegenheid dezer vergadering heeft zich een uitgebreid eere-comité gevormd waarvan de burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen voorzitter is. Behalve dit eere-comité is er nog een comité van ontvangst onder voorzitterschap van den heer Felix Driessen en een dames-comité. Gisteravond waren de deelnemers aan de vergadering, benevens de leden der verschillende commissies de gasten van den Leidschen Chemischen Kring in de Taveerne Beukenhof te Oegstgeest Nadat de vele aanwezigen in den tuin verzameld waren, nam de voorzitter van de commissie van ontvangst, de heer Felix Driessen het woord, die in zijn begroe tingsrede ongeveer sprak als volgt: Welkomstwoord van den heer Driessen. Ik meen, dat ik als geboren en getogen rasechte Leidenaar het meeste recht heb U als eerste toe te spreken bij de opening der 74ste vergadering van de Nederiandsch Chemische Vereeniging. Spr. deelde ver volgens mede, dat de heeren-societeit „Amicitia" voor allen is opengesteld. Voor de chemische prijsvraag heeft de commissie van ontvangst als eerste prijs beschikbaar gesteld de veertien platen, uitgegeven door Oud-Leiden. Het officieel diner zal te Katwijk ge houden worden omdat men na afloop lie ver de koele zeelucht zal willen inademen dan de minder aangename geur der Leid- sche grachten. Wel tracht men daarin door onbekookte, millioenen verslindende rioleerings- en grachtdempingsplannen verbetering te brengen, doch zoolang de Heeren van Rijnland niet inzien, dat de toestand enkel en alleen kan verbeteren door ons het versche IJsselwater van Gouda te doen toekomen, zoolang zult U met ons het onaangename HS moeten opsnuiven. Mogen de reeds in vroeger eeuwen zoo bekende twisten tusschen Leiden en Rijn land spoedig worden bijgelegd en wij Leidenaren verblijd worden met stroo- mend water in onze grachten. Spr. wees er vervolgens op, dat men zich op het oogenbllk op historisch terrein be vond, namelijk de plek, waar men veree- nigd is, was de beruchte Voskuil, van waaruit de Spanjaarden de stad aanvielen en in het nauw brachten. Spr. bood hierna allen deelnemers een bedrukt doek aan, waarop afbeeldingen, het beleg en ontzet van Leiden betreffende, voorkomen. Spr. sprak ten slotte zijn beste wen- schen voor het welslagen van de bijeen komst uit. Toespraak dr. W. P. Jorissen. De voorzitter van den Leidschen Chemi schen Kring. dr. W. P. Jorissen, herinner de evenals de heer Driessen aan het feit, dat de Leidsche Chemische Kring dit jaar 25 jaar bestaat. Deze kring is de oudste dochter van de Ned. Chemische Vereeni ging en dezelfde schakeering, die men in de Vereeniging ziet, namelijk theoretici en practici, treft men ook in den Leidschen Kring aan, leden van verschillende scha keering, zonder politieke overtuiging. Dit hebben we ook juist noodig, want juist door deze verscheidenheid is het mogelijk, dat vruchtdragend werd tot stand wordt gebracht. Iedere nieuwe ontdekking kan ertoe medewerken, dat er werkverrui ming komt. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat ook deze bijeenkomst hare vruch ten zal afwerpen en men, zoo mogelijk tot nieuwe ontdekkingen zal komen. De voorzitter van de Ned. Chemische Vereeniging de heer J. Smit dankte de heeren Driessen en Jorissen voor de harte lijke ontvangst. Spr. sprak de beste wen- schen voor den groei en bloei van de oudste dochter van de Vereeniging uit en zeide, zeker namens alle aanwezigen te spreken, wanneer hij dank bracht voor deze schitterende ontvangst. Hierna begaf men zich in de op Oud- Hollandsche wijze ingerichte zalen van Beukenhof, waar de avond door muziek, zang en voordrachtkunst werd opge luisterd. De Chemici en de Vrede. De Vereeniging heeft haar huishoude lijke Vergadering hedenochtend gehouden in het organisch-chemisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat. De voorzitter, de heer J. Smit, uit Am sterdam, heeft de vergadering geopend met een rede, waaraan het volgende is ontleend Het is niet de gewoonte, aldus spr., dat uw voorzitter bij een gelegenheid als deze een groote rede houdt, iets wat men in Engeland en Amerika een „presidential address" zou noemen. Maar ik voel mij gedrongen, daarop dezen keer een uitzon dering te maken. Niet zoozeer om U bezig te houden of wellicht te vervelen met een doorwrochte rede over eenig wetenschap pelijk onderwerp, maar omdat ik mij ge drongen voel in uw midden uiting te geven aan eenige gevoelens, die mij bezielen. Het is het voorrecht van het ongewone van deze uiting, dat dit mag zijn een zuiver persoonlijk woord, dus niet een, ge sproken door den voorzitter van, en dus nede namens het bestuur der Ned. Chemi sche Vereeniging, maar een, gesproken door en namens mijzelf, tot U, leden onzer vereeniging, omdat ik geloof, een dergelijk woord nu en hier tot U te moeten spreken. Morgen begint een nieuw Kin derverhaal, getiteld: Thijs IJs en de Schat op de Maan. Wij vragen daarvoor de bijzondere aandacht. Want, ik behoef het U nauwelijks te zeggen, aldus spr., de dagen van nu zijn zoo ernstig, en in vele opzichten zoo drei gend en benauwend, dat zij velen onzer tot een obsessie dreigen te worden en dat wij ons met toenemenden angst moeten afvragen, of wij daarbij nog verder werke loos moeten toezien en alle vreeselijke dreigingen over ons moeten laten komen, zonder, voor 't minst, aan onze meening daaromtrent uiting te geven, of te pro testeeren, indien wij mochten vinden, dat zij. die voor den gang van zaken verant woordelijk zijn. hun macht verkeerd ge bruiken en daardoor misschien de kans op de bedoelde rampen vergrooten. Wilde ik dit vraagstuk en de angsten en twijfelingen en ontevredenheden, die mij bezielen, in vollen omvang blootleggen, mijn woord zou een politieke rede moeten worden, die in deze vergadering kwalijk op haar plaats zou zijn. Maar één punt is er, dat de leden dezer vereeniging directer raakt en dat is het aandeel, dat de chemi cus in dat alles neemt of nemen kan en waarvoor hij mogelijk eens voor de rech terstoel der geschiedenis rekenschap zal hebben af te leggen. Het gaat om dat vaak ingewikkelde en complexe samenstel van maatschappelijke factoren, waaraan men denkt, als men de angstige vraag stelt: wat doe ik, wat doet ieder mijner vakge- nooten ter bevordering van het oorlogs gevaar? In hoever gebruik ik en gebruiken zij hun talenten en kennis tot directe of indirecte voorbereiding van dat kwaad: oorlog met onzen evenmensch? Ik behoef U niet te zeggen, dat de che micus ten aanzien daarvan bij zijn niet- vakgenooten in een kwaden reuk staat; een aantal van hen zijn immers verant woordelijk voor alle afschuwelijkheden, die ■men aan een modernen oorlog inhaerent acht en die men in een toekomstigen oor log in toenemende mate vreest;, projectie len van bovenmatig vernielende kracht, doodelijke gassen van verschrikkelijke uit werking, alles vernietigende brandbom men. En wat hebben wij te antwoorden op deze verwijten tegen onze vakgenooten? kunnen wij anders doen dan met gebogen hoofd deze aanklacht incasseeren en zijn gegrondheid rekken? Het zwakke protest, dat zij het wellicht om den broode moes ten doen disculpeert hen niet, die hun menschwaardigheid verlaagden door hun kennis tot zulke onmenschwaardigheden te misbruiken en het vernietigend oordeel der geschiedenis zal in volle zwaarte hun deel zijn. Maar gaan alle anderen geheel vrijuit? Heeft elk onzer de hand in eigen boezem gestoken en zich in volle oprecht heid afgevraagd, of ook hij zich geheel heeft weten te onttrekken aan de kwaad aardige infectie ,die de oorlogsindustrieën en de hen voedende bedrijven om zich heen verspreden, een besmetting, waarvan men zich soms niet eerder bewust is, vóór dat men den inhoud van zijn dagelijkschen arbeid in al zijn consekwenties heeft door zien en tot de conclusie gekomen is, dat men zonder het te realiseeren, tot een schakel in dien worgende ketting gemaakt is. En kunnen wij ons, dat beseffende, nog neerleggen bij het vaak denigreerende oordeel, dat geveld is over de actie, die door enkele vredesvrienden onder de Ne- deriandsche studenten begonnen en door eenige hoogleeraren gesteund werd. en waarbij een verklaring gevraagd werd, dat de onderteekenaar zijn kennis niet voor oorlog of oorlogsvoorbereiding zou mis bruiken? Zoo deze actie al in opzet fouten vertoonde, die voor vele naar den geest verwanten een onderteekening onmogelijk maakten, had zij niet bij juister formu leering een baken van vredesgezindheid kunnen worden, die de menschheid van thans zoo bitter behoeft? Inderdaad, de hartgrondig verfoeielijke oorlogsindustrie heeft reeds onze wetenschap met haar stinkenden adem besmet en het is aan elk onzer, zich zoo noodig van die besmetting te bevrijden door verhooging van het besef zijner daden en een radicale reiniging, indien deze daden reeds besmetting moch ten dragen. Hoe vaak hoort men niet nog het zelfverblindende excuus, dat het va derland boven de verdenking van eenige agressie staat en dus alles, wat de vader- landsche oorlogsindustrie van den chemi cus vragen moge slechts ter verdediging van het vaderland kan worden gebruikt? Of, dat daden en dreigingen in het bui tenland tot tegenmaatregelen onzerzijds dwingen en dat dit de daartoe gebruikte middelen noodzakelijk maakt en heiligt? Wel verre van ons te disculpeeren leg gen dergelijke redeneeringen ons gebrek aan besef van de werkelijkheid bloot: im mers voor ieder, die het na reeds zooveel bewijzen nog niet mocht hebben verstaan, moet het door de publicatie van nauwe lijks een week geleden, nog eens bevestigd door verklaringen van den President der Vereenigde Staten duidelijk zijn. dat de oorlogsindustrieën geen vaderland ken nen, en dat dat woord slechts als een schoone vlag voor een verfoeilijke lading misbruikt wordt. Dames en Heeren, de dreiging dezer tij- BINNENLAND. De Parapluie-fabriek Pluvius te Leiden door brand verwoest. (Stadsnieuws, le BI.) Het bezoek van Koningin en Prinses aan de Veenkoloniën. (Binnenland, 3e Blad-) Wijziging der landbouw-erisiswet; streven naar eenheid. (3e Blad.) De voortgezette vergadering dei Holland- sche Maatschappij van Landbouw (Land en Tuinbouw, 3e Blad.) Volledige radio-uitzending van den voet balwedstrijd NederlandZwitserland ver zekerd. (Sport, le Blad.) BUITENLAND. Masaryk tot president van Tsjecho- Slowakye herkozen. (Buitenl., le Blad.) Frajisch archief in het Saargebied ge stolen. (Buitenl., le Blad.) Botsingen in Palestina bij de Joodsche staking. (Buitenl., le Blad.) Ernstige aardverschuiving in China. (Tel le Blad.) den eischt van ons een klaar besef onzer handelingen en nauwgezette beantwoor ding van de vraag„quo vadimus". In mijn persoonlijke diepgevoelde overtuiging, dat de vrede slechts bewaard kan blijven, in dien de volken zelf overal en onophoude lijk van hun wensch daartoe getuigenis afleggen, en zich ervan rekenschap geven, in hoever zij, deels te goeder trouw, in strijd daarmee handelen, heb ik tot u ge sproken. Ik hoop, dat de goede bedoeling, door de misschien onvolkomen uiting heen tot u spreken moge en uw instemming moge vinden, opdat ook buiten deze zaal de diepgevoelde wensch der chemici van Nederland moge klinken: Vrede. Hierna werden de verslagen, zooals deze in het Chemisch Weekblad zijn afgedrukt ongewijzigd goedgekeurd. Besloten werd tot toelating van den Twentschen Chemi schen Kring als afdeeling van de Ned. Chem. Vereeniging. Prof. dr. J. J. Blanksma hield vervolgens een voordracht over: Intramoleculaire atoomverschuivingen. Te twaalf uur begaven de deelnemers aan de vergadering zich naar de Tosca van de Reederij Van der Schuyt, waarmee een tocht werd gemaakt naar de Kager en Brasemermeren, aangeboden door de V. V. V. te Leiden. Na terugkeer had een officieel ontvangst door het gemeentebestuur van Leiden in de Lakenhal plaats. NEDERL. TOONEELVERBOND. Afdeeling Leiden. Ten huize der presidente, mevr. W. van ItallieVan Embden, had gisteravond een ledenvergadering plaats van bovenge noemde vereeniging. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. Goekoop. vermeldde, dat, dank zij hard werken, het ledental vrijwel ge handhaafd kon worden en thans 94 be draagt. Uit het financieel verslag der penning- meesteresse, mevr. C. v. d. EistCoebergh, bleek dat er een batig saldo is van plm. f. 75. In de kascommissie werden benoemd mej. De Vries, prof. Van Itallie en de heer Moens. De aftredende bestuursleden, mevr. C. v. d. EistCoebergh en de heeren ir. A. G. Bosman en mr. H. R. Goudsmit wer den herkozen. Als afgevaardigden voor de alg. verga dering te Amsterdam, waar beslist zal worden over het voorstel tot liquidatie van het Nederl. Tooneelverbond, werden aangewezen mevr. Van Itallie en mevr. v. d. Eist. De Tooneelschool hoopt men als een zelfstandige stichting in het le ven te kunnen houden. De afdeeling Leiden van het Tooneel verbond verwacht echter, als tot liquida tie der landelijke vereeniging wordt over gegaan. zelfstandig als Leidsche vereeni ging te kunnen blijven voortbestaan en alle tooneel-minnenden in haar te kun nen vereenigen tot een Leidsch Centrum, werkzaam in het belang van het Tooneel. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd is tot doctor in de genees kunde, op proefschrift getiteld: „Blijvende resultaten van scheelzien-operaties, vol gens de methoden van prof. dr. W. Koster Gzn.' verricht in de jaren 1895 tot 1918", de heer P. H. Maai, geboren te Curacao; geslaagd voor het doctoraal-examen wis- en natuurkunde, hoofdvak Pharmacie, de heer J. F. Kok (Leiden) en mej. M. A. E. Cox( Leiden); voor het candidaats-exa- men Indisch recht, de heer J. W. C. Korff (Oegstgeest); geslaagd voor het candi- daatsexamen rechtsgeleerdheid, de heer M. Mees (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1