ALS WE KLEIN ZIJN! GRATIS 0* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Mei 1934 Derde Blad No. 22748 BINNENLAND. Een Salonvergrooting Slegtenhorst's Fotowerken VRAGENRUBRIEK. BET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND. De Regeering tegen de Belgische Scheepvaartmaatregelen. in de Memorie van Antwoord aan de taste Kamer inzake het onteigenings- Jntwerp voor verbreeding van het kanaal ioor Zuid-Beveland en verhooging van de moorwegbrug over dat kanaal bij Vlake Jnet bijkomende werken, wordt het vol- cende verklaard: Daargelaten de vraag, of de Nederland se tegemoetkomingen, als mogelijk ge- tteld in het Nederlandsche Memorandum van 1929, dat in het Voorloopig Verslag rerd genoemd, weder aan de orde zullen komen, deelt de Minister de meening van die leden, die van oordeel waren, dat, naarmate het Hansweertkanaal wordt ver beterd, de aanleiding vermindert om nog een nieuwe verbinding te scheppen. Ongetwijfeld zal bij toekomstige onder handelingen met België van het feit, dat Nederland uit eigen Initiatief de in het oog «ratte werken tot stand bracht, een nut tig gebruik kunnen worden gemaakt; voor de vrees, dat aanvaarding van dit wets- ntwerp aan de behartiging van Brabant se belangen in den weg zou staan, be gaat geen grond. De Kamer mag er op vertrouwen, dat de eering zal blijven streven naar ophef- -g van Belgische maatregelen, zooals telooze sleepdienst, premies voor de jjnvaart en zoo meer, die, hoewel niet t bestaande tractaatsbepalingen in "*d, niettemin ln Nederland als een on- ijkheid worden gevoeld. In aansluiting aan de meening van en- de leden in het Voorloopig Verslag tot 'ting gebracht, beschouwt ook de Re- ring de voorgestelde kanaalverbreeding i een gewoon waterstaatkundig werk, aarbij. alles wel beschouwd, allerlei an- ere (ook internationale) vraagstukken n invloed behooren te hebben. Dat deze leden zich konden vereenigen t hetgeen de Minister heeft medege ld ten aanzien van de gestie van de "nvaarteommissie. vernam hij met vol- ning. Bij het uitspreken van hun oor- 1, dat het geheele plan van verbeterin- n op den vaarweg van den Rijn naar de elde ineens aan de Staten-Generaal d moeten zijn voorgelegd en niet bij ge lten, hebben deze leden, naar het oor- eel van den Minister, wellicht eeniger- te uit het oog verloren, dat aldus geen er partieele verbeteringen tot stand had amen worden gebracht, voordat de plan- Ti voor alle werken reeds geheel vasten Tm hadden aangenomen. De voltooiing n die partieele verbeteringen zijn daar- '<o! stellig tot een later tijdstip ver bom, wat, naar de Minister vertrouwt, k deze leden zeer zeker zouden hebben 'treiird. De mag of de toestand nu zoo wordt, at alle schepen, die het Julianakanaal chelMaas-Waalkanaal bevaren, ook van et kanaal door Zuid-Beveland gebruik Hen kunnen maken, met andere woorden '1 dit kanaal voor schepen met een inhoud 1 2000 ton geschikt zal zijn. kan zonder nig voorbehoud bevestigend beantwoord rden. VERVANGING VAN VROUWELIJKE WERKKRACHTEN DOOR MANNELIJKE. en beperking van het recht der vrouw. Op de schriftelijke vragen van mevr. kier—Nort betreffende de in de op Maart 1934 aan Ged. Staten uitgegane laire van den minister van binnen- dsche zaken voorkomende aanbeveling rent vervanging van in niet specifiek "tmelijke beroepen werkzame vrouwe- ke arbeidskrachten door mannelijke, 'ft minister De Wilde het volgende ge- tooord: De passage in de circulaire van 19 Maart betreffende vervanging ook van onge- de vrouwen in overheidsdienst door "en draagt slechts het karakter van aanbeveling en kan dus nimmer in Jd zijn met de autonomie der lagere '"ursorganen. circulaire zou echter op dit stuk mnin in strijd zijn geweest met de "nomie, indien zij in meer dwingenden 'ai ware ingekleed en voor het geval b met-voldoening daaraan, de sanctie i artikel 126 der Ambtenarenwet 1929 uitzicht ware gesteld. De circulaire beperkt niet het recht der uwen, om op gelijken voet als mannen aanmerking te komen voor benoeming ambten, waarvoor niet in het bijzon- mannelijke arbeidskrachten voorge wen zijn; van een beperking van het M om in aanmerking te komen voor oeming gesteld al dat zulk een zou bestaan is evenmin sprake 'an een beperking van het recht om "md te worden. bewuste passage heeft slechts de ksmg deze benoeming zelf, ter bestrij- van de werkloosheid, in de eerste w onder de jongelingschap, zooveel «ijk te beperken en dient voorts, om 'of dusverre bestaande tegengestelde ciaz, om nl. mannelijke arbeidskrach- aooveel mogelijk te vervangen door olijke, tegen te gaan. REGEERINGSCRISISDIENSTEN. Onderbrenging in gebouw te Delft? rar gemeld wordt is de mogelijkheid 'Sloot, dat in het tijdens de oorlogs- gestichte groote gebouw aan de Ju lian te Delft, aanvankelijk bestemd j «neikundig laboratorium der Techni- hoogeschool, de onderscheidene re- dm'oosten ondergebracht zullen met uitzondering van de crisis- jeecentrale. rar me nzich herinnert is reeds meer- 1 -M? bestemming voor dit gebouw «Sï «o was er sprake Van, dat de 'abrieken te Eindhoven het zouden etl eenige jaren geleden hebben er Mam p annen bestaan om den te Am- gevestigden administratieven iet i?e rijksverzekeringsbank erin brengen, hetgeen destijds af- 7 verzet der gemeente Amsterdam. STILLE RONDGANG IN DEN HAAG. Verlangen naar een wereld zonder oorlog. Uitgaande van een centraal comité te Haarlem is gistermiddag gelijk met een enkel woord werd gemeld, op Volkenbonds dag. te 'sGravenhage een z.g. .stille rond gang" gehouden door een groot aantal vrouwen, die uit alle deelen van het land gekomen waren om getuigenis af te leg gen van haar sterk verlangen naar een wereld zonder oorlog. Tegen half drie stelde de stoet zich op aan het Malieveld. Er waren eenige duizenden deelneemsters aanwezig. Onder haar bevonden zich ver scheidene bekende figuren uit de vredes beweging, oA. het Tweede Kamerlid, mr. Bakker—Nort, terwijl wij ook opmerkten de 87-jarige mevr. RutgersHoitsema. Wij hoorden van eenige dames, dat zij per vliegmachine uit Renesse gekomen waren om op tijd aanwezig te zijn. Toen een groot doek geheschen werd, waarop het woord „Vrede" heerschte er groote stilte. Eenigen tijd daarna zette de stoet zich in beweging. Gedurende den tocht naar „De Bataaf", waar de stoet zou worden ontbonden, scheidden een tweetal delegaties zich af om zich respectievelijk te begeven naar het Vredespaleis en naar het departement van Justitie, aan welk departement minis ter van Schalk als ondervoorzitter van den ministerraad, het volgende adres in ont vangst nam: De ondergeteekenden, E. J. MioléeRiem Vis. presidente. M. v. d. ColkSchmidt en W. A v. Sonsbeek secretaris van het cen traal comité „Stille Rondgang", gevestigd te Haarlem, verklaren namens een zeer groot aantal vrouwen en moeders van Nederland, samengekomen uit alle deelen van het land. zonder te letten op onderscheid van politieke of godsdienstige gezindte, om op den Volkenbondsdag door een Stillen Rondgang voor de geheele wereld te ge- tulgen, dat zij het geweld niet meer aan vaarden als middel om welk doel ook te bereiken. dat zij vrede willen door rechtspraak, en dat zij den oorlog beschouwen als zijnde in tegenspraak met alle humani taire of godsdienstige begrippen Namens de Nederlandsche vrouwen voornoemd, dringen zij er ten sterkste op aan, dat door de landsvertegenwoordigers in den Volkenbond zoo spoedig mogelijk positieve besluiten zullen worden genomen ter bereiking van snel voortgaande ont wapening in den geest van de Volken bondsgedachte. Zij zijn daarbij geïnspireerd door het Koninklijk woord van H.M. de Koningin der Nederlanden, die op 17 Mei 1933 in een telegram aan den president der Vereenigde Staten van Amerika verklaarde: „Mij is geen reden bekend, waarom vreedzame regeling niet de uitsluitende methode zou zijn om internationale ge schillen te beslechten. Mijn land is diep overtuigd, dat, wil dit doel kunnen worden bereikt, vergaande ontwapening thans gebiedend noodzakelijk is; immers voortgezette bewapening leidt tot wedloop in bewapening en, gelijk pijn lijke, doch al te spoedig vergeten onder vinding bewijst, tot onvermijdelijken oor log", en verzoeken met aandrang krachtigen invloed in gelijken zin op den Volkenbond uit te oefenen." Het adres, dat in het Vredespaleis werd aangeboden en bestemd is voor den Vol kenbond. luidde ongeveer gelijkluidend. Het werd in ontvangst genomen door den nresident van het Permanente Hof van Internationale Justitie, Sir Cecil Hurst. Begrijpelijkerwijs ondervond de stoet onderweg veel belangstelling van het pu bliek. In de Bataaf aangekomen, werd door 4 spreeksters het woord gevoerd. Mej. H. H. Peteri uit Utrecht wees er op, dat het de eerste maal is in Nederland, dat een betooging van vrouwen voor den vrede heeft plaats gehad. Zij schetste den funesten invloed van de internationale wapenindustrie, die de wereld beheerscht en ook een deel van de pers in handen heeft. Zij is de eenige industrie die bloeit. Daartegenover stelde zij den vredesarbeid. die voor de vrouwen is weggelegd. Zij hoopte, dat de vrouwen het bij deze daad niet zouden laten. Mevr. P. SmitSchuckink Kool uit Am sterdam, schetste het werk der moeder als vredesopvoedster en wees er op, dat zij den jongens leeren moet, dat de zedelijke moed hooger staat dan de lichamelijke. Mej. A. Hers, uit Rotterdam, zette uit een, hoe voor alles de vrouwen het behoud moeten eischen van de volgende generatie. Mevr. E. J. MioléeRiem Vis uit Haar lem, presidente van het centraal comité voor dezen rondgang, dankte allen, die door haar arbeid de vredes-demonstratie hadden mogelijk gemaakt en verder allen die aan den oproep van het comité hadden gevolg gegeven. De demonstratie was hiermede afge- loopen. LAAT UW AUTO KEUREN. Gebreken aan koplampen en remmen. Op de K.N.A.C. Veiligheidslaan te Leeu warden zijn 926 wagens aan een onder zoek onderworpen, 288 automobielen wer den dadelijk goedgekeurd, dat is 31,10 °/t van het aantal dat ter keuring verscheen. 638 werden er „afgewimpeld", terwijl hier van 544 wagens terug kwamen om alsnog den wimpel in ontvangst te kunnen nemen, zoodat tenslotte 't percentage van technisch veilige wagens bij het scheiden van de markt 89,85 bedroeg. Wat de technische resultaten betreft, hierover kan worden medegedeeld, dat nog steeds het koplampenstelsel bij de auto's veel te wenschen overlaat. 365 auto mobielen leden aan verkeerd gerichte koplampen of aan lampen, die niet in het brandpunt van den reflector stonden. Een en ander kan ten gevolge hebben, dat het gevaar voor verblinding van tegen liggers aanmerkelijk wordt vergroot. Het is dan ook verheugend dat er 299 auto mobilisten terugkwamen die dit euvel had den laten verheipen. Voorts werden er 299 wagens afgekeurd, waarvan de rem men niet voldoende of ongelijkmatig werkten, terwijl er bij 213 auto's iets aan het sporen van de wielen mankeerde. VERBOND VAN NATIONALISTEN IN MOEILIJKHEDEN. Faillissement aangevraagd. Gemeld wordt, dat gisteren ter zake van huurschuld bij de Haagsche rechtbank de faillissements-aanvrage is ingediend van het Verbond van Nationalisten (voorzitter dr. Van der Mijle). BEZWAREN TEGEN DE NIEUWE SPELLING. Door de Vereeniging van Erkende Ad- vertentie-Bureaux in Nederland is een adres gericht aan den minister van onder wijs, waarin ernstige bezwaren worden ge maakt tegen de nieuwe spelling. Er wordt gewezen op de vele millioenen aan reclame uitgegeven, die noodzakelijk zijn om den afzet van tal van artikelen bij het Neder landsche publiek op peil te houden, resp. te vergrooten. Zou door eenige omstandig heid het rendement dier reclame met 15 tot 50 pCt. worden verminderd ,dan zou dit in een tijd, waarin tal van Nederl. fabrikanten in eigen land compensatie zoeken voor het verlies in omzet in het buitenland, zeker noodlottig genoemd mogen worden. Wetenschappelijke bestudeering der reclame heeft uitgemaakt, dat advertentie reclame, het reclame-middel, moet vol doen aan de volgende eischen: lo. het trekken van de aandacht; 2o. het opwek ken der nieuwsgierigheid; 3o. de suggestie van noodzaak of genot; 4o. het forceeren van het besluit tot aanschaffing. Een advertentie, die er in geslaagd is door contrastwerking de aandacht te trek ken en door pakkende illustratie plus slag zin voldoende nieuwsgierigheid heeft op gewekt, kan nog voor 100 pCt. mislukken, indien óf stijl öf zetwijze öf lettertype ozoveel weerstand geven dat de voerende tekst, de eigenlijke hoofdzaak der adver tentie, niet wordt gelezen en opgenomen- In verband met de voorgenomen nieuwe spelwijze, vreezen adressanten, dat de on gewone spelling van sommige veelvuldig voorkomende woorden zoozeer de aandacht zal vasthouden, dat de werking van den tekst ernstig wordt benadeeld en de daarin bevatte suggestie dus geen kans krijgt, bij den lezer tot bewustzijn te komen. De reclame is in dat geval waardeloos. Waar het niet valt te ramen, welk per- i centage van het te bereiken publiek zich i in korten tijd aan de nieuwe spelling zal aanpassen, zal de adverteerder, die bij de j vooruitstrevenden niet conservatief wil schijnen, door het gebruik der nieuwe spelling een belangrijk percentage der courantenlezers van de werking zijner reclame uitsluiten, waarbij nog niet eens gedacht wordt aan de bevolking van het platteland. Gevreesd wordt dat minstens 1/6 deel van elk Nederlandsch reclame-budget als verloren moet worden beschouwd, wanneer men optimistisch aanneemt, dat in twee maanden de geheele bevolking nieuw spelt! o CONTINGENTEERING VAN TAPIJTEN. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de contingenteering van den invoer van tapijten enz., wijst de Minister van Economische Zaken a. i. erop, dat bij de onderhavige contingenteering, in afwijking van den normalen gang van zaken, niet is voorgeschreven, dat het land van herkomst tevens het land moet zijn waar de goederen vervaardigd worden en dat dientengevolge geen gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid, neergelegd in artikel 5 van het ontwerp. Gezien de structuur van den internationalen tapijt- handel is daartoe alle aanleiding De belangen van den handel vorderen i. c. een grootere bewegingsvrijheid dan gewoonlijk VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan F. Aleva, op verzoek, met 15 September eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Anjum; is benoemd tot notaris binnen het arrond. 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage (vacature-Heynen )mr. H. A. Broers, candidaat-notaris te 's-Gra- venhage. RECLAME. bij 6 Fotokaarten of 6 kabinet-foto's Alléén 2en Pinksterdag lot 4 uur 's middags (Fa. M. BONGENAAR) Nieuwe Rijn 46 c Hebt ge wel eens overwogen, wat toch de oorzaak mag zijn van het feit, dat elk echtpaar zijn kinderen het liefste vindt, dat elke jonge moeder van haar baby ge tuigt, dat het een wonderkind is; zóó snel van begrip, zóó lief en zóó knap? Neen natuurlijk, want allemaal varen wij op onze beurt in hetzelfde schuitje of hopen er in te varen! Evenmin zult ge er bij het overgroote deel der zeer jonge baby's in geslaagd zijn een bepaalde gelijkenis met een der ouders te ontdekken én tochals een jonge moeder ons haar baby toont, bespeuren wij de overeen komst met haér trekken, maar toont de vader het kind, dan lijkt het plotseling op hém! En dan de grootouders! Vol en thousiasme bestaren en bewonderen zij dag in dag uit den jongen wereldburger, trachten met allerlei geluidjes de aan dacht van het knoedeltje vleesch, beenen en dons te trekken en zijn buiten zichzelf van vreugd als een kraaiend geschreeuw uit de dekentjes opstijgt of een onmoge lijk klein handje den in vergelijking reus achtig grooten vinger van een van hen tracht te grijpen. Zijn eenige jaren verloopen en is de baby gegroeid tot aan aanvallig jong meisje of een „wolk" van een jongen, die een aller amusantst brabbeltaaltje spre ken dan kent wederom de vreugd van ouders en grootouders geen grenzen. Geen genot is grooter dan een wandeling door het park naar herten, eenden of zwanen met de levende familietrots getooid in haar mooiste jurk of zijn fraaiste pakje. Vrienden en kennis moeten de hope der familie dan bewonderen en doen dat dan ook volkomen! Om het hardst beijveren allen zich het knappe snuitje, het heer lijk blonde haar of de heldere kijkers van den jongenman of jongedochter te roe men, zelfs al is iedereen het er over eens, dat het een „draak" van een kind is! 6 Maar baby zelf? Vindt die het prettig alsmaar bewonderd en geroemd te wor den of zou zij of hij meer verlangen naar haar poppen, haar llevelingsbeer of zijn spoortrein met heusche seinen en wis sels? Niemand vraagt het, maar als ge de moeite neemt zoo'n dreumes eens onge merkt gade te slaan, dan zult ge versteld staan! Vol teedere zorgen kleedt het meiske haar poppen aan en uit, voortdu rend er in haar eigen taaltje tegen spre kend, zooals haar „mama" het tegen haar doet, nu eens met een tikje verwijt in het stemmetje dan weer met volle zachtheid alsof zij het slachtoffer wil kalmeeren! Of zij vertelt haar lievelingen van de wandeling, van de eendjes en zwaantjes, van de stoute honden en de groote trams. Maar wat zij ook vertellen of doen altijd gebeurt het in volle ernst en met volle dige toewijding. De jongens verpanden hun liefde aan blokkendoozen, spoortrei nen en ballen; bouwen groote paleizen, die vaak door een onverwachte beweging van den maker weer instorten; maken groote reizen met hun trein door woeste landen vol leeuwen, tijgers en olifanten of plegen met hun ontluikende voetbalin stincten aanslagen op de ruiten van het ouderlijk huis of dat der buren. Hoe het ook zij, zij zijn een volkje apart die dreu mesen van vier, vijf jaar, met hun grap pige maniertjes, hun taaltje en hun lief hebberijen; een volkje, dat niemand graag zou willen missen en dat steeds weer de mooite van het aandachtiger beschouwen waard blijkt. DE Z.G. „AANSLAG" OP DEN PULLMAN-TREIN. Vrijspraak geëischt. Voor de arrondissementsrechtbank te Dordrecht had zich gisteren te verant woorden H. N. K, bekend door een ver meend plan tot het doen ontsporen van den Pullman-trein op de spoorlijn Dordrecht-Willemsdorp. Er waren in deze zaak zes getuigen a charge gedagvaard, onder wie dr. v. d. Spek, directeur van de zenuwinrichting „Maasoord" te Rotterdam en het Tweede Kamerlid Schalker benevens een getuige a décharge. In het belang der openbare orde werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Het O.M. waargenomen door mr. Kro nenburg, eischte na een zitting van bijna vier uur vrijspraak voor verdachte en diens onmiddellijke in vrijheidstelling. Uitspraak over 14 dagen. J. C. v. K. te Z. Geregeld wasschen. In 't water een klein scheutje lysol doen. H. B. te L. Het fluweel beleggen met grauw papier en dan daarover heen strijken. Een ander middel is ons niet be kend. P. O. te W. Woubrugge, Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht. Wil lemsdorp, Moerdijk, Breda, Princenhagen, Zundert, Wernhout, Brasschaet, Merxem, Antwerpen, Gent. G. C.^van H. te L. Leiden, Den Haag, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Breda. Tilburg. Oirschot, Eind hoven, Leende, Sterksel. Totaal 163.3 K.M. Sterksel, Leende. Heeze. Someren, Asten, Meyel, Panningen. Maasbree, Blerick. Totaal 54.5 K.M. Blerick, Venlo, Velden, Arcen, Afferden, Heyen, Gennep, Mook, i Malden. Nijmegen. Lent, Arnhem, Ede, De Klomp. Scherpenseel, Amersfoort. Totaal 81.1 K.M. Amersfoort, Driebergen, Zeist, Bunnik. Vechten, Utrecht, Woerden, Al phen, Leiderdorp, Leiden. 86.2 K.M. A. F. te L. Aan de kiosk van het Vreem delingenverkeer kan men U alle gewensch. te inlichtingen verstrekken. I. v. d. W. te L. Zie boven. Abonné, te L. Het is verboden het beroep of bedrijf van geldschieter uit te oefenen behoudens in een gemeentelijke of in een toegelaten particuliere geld- schietbank. Dat u iemand wel eens een enkele keer helpt, is niet strafbaar. G. S. te L. Voor alle inlichtingen in zake de jeugdherbergen kunt u zich 't best wenden tot het secretariaat van de Ned. Jeugdherbergen vereeniging. Plantage Franschelaan 14, Amsterdam. Leiden, Sas- senheim, Lisse, Hillegom. Haarlem, Half weg, Amsterdam 43.2 K.M. Castricum, Llmmen. Alkmaar, Stojperslotbrug. van Ewijcksluis, Hippolytushoef, Den Oever, Zurich: 100 K.M. Harlingen,- Franeker, Welsryp. Winsum, Baard Mantgum, Oosterwierum, Irnsum, Akkrum, 43.9 K.M. Oldeboofn, Beets, Beetsterzwaag,, Wynje- terp, Donkerhoek, Oosterwolde, Appelscha, Smilde, Assen 42.8 K.M. Smilde, Dieverbrug Haselterbrug, Meppel. Staphorst. De Licht, mis, Zwolle. 69.9 K.M. Katerveer, Elburg, Nunspeet., Harderwijk, Ermelo, Nijkerk, Amersfoort.. 74.8 K.M. Driebergen, Zeist, Bunnink. Vechten. Utrecht, Woerden, Alphen, Leiderdorp, Leiden 86.2 K.M. N. H. Als uitstel mogelijk is, moet hij met uw bezwaren rekening houden. Kan niet gewacht worden, dan kunt u in elk geval verlangen, dat geen schade wordt aangebracht aan de gewassen. J. O., te W. Het sluiten van een huwe lijk is niet mogelijk, als het eerste huwelijk niet ontbonden is. Mej. L„ te L. Een rechtsvordering tot ontbinding van de huurovereenkomst zal moeten worden ingesteld. Daarna kan ont ruiming van het perceel plaats hebben. A. Z., te L. U kunt alsnog rentebeta ling vorderen. Wordt het verschuldigde niet voldaan, dan zoudt u een rechtsvor dering moeten instellen, hetgeen kosten meebrengt.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9