J5* Jaargang ZATERDAG 19 MEI 1934 No. 22748 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. r«k Een Feuilleton-prijsvraag. Het voornaamste Nieuws van heden. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DETR ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi] een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueeie opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ctè. Bureau NoorSeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f. 2.36; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd z#n, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 -ji portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Maandag, Tweeden Pinksterdag, ons Blad niet verschijnen en jn onze Bureaux den geheelen gesloten. DE DIRECTIE. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden gezien het verzoek van: a. J. H. S Jas- rs om vergunning tot het oprichten een banketbakkerij in het perceel de Heerengracht No. 15, kadastraal kend Gemeente Leiden, Sectie C. No. 35; W. J. Visser om vergunning tot het op- "hten van een inrichting voor het be rken van vleeschwaren in het perceel Rijndijk No. 10. kadastraal bekend ente Leiden, Sectie K. No. 2416; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinder- geven kennis aan het publiek, dat ge mde verzoeken met de bijlagen op Se retarie dezer gemeente ter visie ge _d zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 2 Juni 1934 :s voormiddags te hall elf uren in het "ceel Breestraat 125 (Bureau van Ge- tewerken) gelegenheid zal worden geven om bezwaren tegn deze verzoeken te brengen, terwijl zij er de aandacht jp vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd "n rij, die niet overeenkomstig art. 7 der (kreet voor het gemeentebestuur of n zijner leden zijn verschenen, tan einde jffi bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, lden, 19 Mei 1934. 1505 ONTEIGENING. Burgemeester en Wethouders van Leiden ngen ter algemeene kennis, dat een Jirift van het proces-verbaal der op Mei 1934 in deze gemeente gehouden tag van de commissie uit Gedeputeerde ten der provincie Zuid-Holland, tot het ooren van bezwaren tegen het plan onteigening van perceelen ten behoeve n de verbetering van den Hoogen Rijn- t in de gemeente Leiden, tusschen de mburgerbrug en de grensscheiding nen de gemeenten Leiden en Zoeter- oe overeenkomstig het bepaalde in Ha der Onteigeningswet, ter secre- e dezer gemeente (afd. Alg. Zaken, penburg 12) voor een ieder ter inzage neergelegd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. lden, 19 Mei 1934, 1504 ONTEIGENING. Burgemeester van Leiden maakt ter doening aan artikel 15 van de Onteige- ^Mend. dat in de Staatscourant 27'23 April 1934, No. 81, is opgenomen Koninklijk besluit van 24 April 1934, 21. tot aanwijzing van het perceel, fels moet worden onteigend voor het reeden en verbeteren van den Haar- erweg in de gemeente Leiden en dat «'druk van dat besluit met ingang van Mei 1934 tot en met 11 Juni d.a.v. ter te van een ieder zal zijn nedergelegd secretarie dezer gemeente, afd. Alg. e, Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, 'den. 19 Mei 1934. 1503 Directeur van den Gemeentelijken 't'ngs- en Ontsmettingsdienst brengt algemeene kennis, dat, in verband de Pinksterdagen, het ophalen van .vuil uit die perceelen. welke gewoon- MP Maandag worden bediend, nu zal vinden op Woensdag d.a.v. 'oners van die perceelen worden nalve verzocht. Dinsdag geen emmers de straat te plaatsen. De Directeur, J. H. DE JONG. "'den, 19 Mei 1934. 11494 Motor- en Rijwielwet ver- {(D uitdrukkelijk het rijden met pe" hnalpot binnen de bebouwde 0ln gemeente. DE STADHUISBOUW. Naar wij vernemen, heeft lr. A. M. Blaauw, aan wien in principe de bouw van een nieuw Stadhuis was opgedragen, thans, zooals opdracht was, zijn oorspron kelijk plan, nader uitgewerkt. Met ver schillende op- en aanmerkingen is daar bij rekening gehouden. Het wordt in nieu wen vorm deze maand bij B. en W. inge diend. Plan schijnt te zijn, nog in de maand Juni opnieuw de Raad te doen oordeelen over dit gewijzigde plan. A.R. KIESVEREENIGING. In de gisteravond, onder voorzitterschap van den heer T. S. Goslinga, gehouden jaarvergadering van de A.R. Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" zijn de jaar verslagen van penningmeester en secre taris goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester wees een batig saldo aan. Uit het verslag van den secretaris bleek dat het ledental iets teruggeloopen is. Bij de bestuursverkiezing werden de aftreden de leden, de heeren T. S. Goslinga, H. Buurman en A. J. Schoneveld herkozen. De heer Goslinga werd als voorzitter her benoemd. Uitvoerig werd daarna gedis cussieerd over het geheel herziene con cept-reglement der vereeniging, dat ten slotte met eenige wijzigingen werd goed gekeurd. b BOND VAN POLITIE-AMBTENAREN TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Een Leidsche afdeeling opgericht. In de theoriezaal van het politiebureau werd gisteravond vanwege de Haagsche afdeeling van bovengenoemden bond een vergadering gehouden ten einde te komen tot oprichting van een afdeeling Leiden. De voorzitter van de afdeeling 'sGraven- hage en omstreken, de heer W. W. Kersten heette de weinig talrijke aanwezigen er was tegelijkertijd een concert van het Politie muziekgezelschap in het Plantsoen en in het bijzonder den secretaris van het hoofdbestuur, den heer de Jong uit Amsterdam, hartelijk welkom en zette in het kort het doel dezer bijeenkomst uiteen. De wensch van de Leidsche leden om een zelfstandige afdeeling op te richten was alleszins gerechtvaardigd, gezien de groote moeilijkheden welke voor hen verbonden waren aan bezoek der vergaderingen te Den Haag. Zonder verdere discussie werd daartoe met algemeene stemmen besloten en tot bestuursleden bij acclamatie ge kozen de heeren N. C. Uitendaal, hoofd agent-voorzitter, F. N Kemner, agent, penningmeester. W. J. Hasselbach. contro leur der Ned. Ver. tot besch. van dieren, secretaris. J. P. Rozemyer, agent en B. A. J. Mom, rechercheur van politie, leden. Het Hoofdbestuurslid, de heer de Jong, sprak zijn blijdschap uit over de totstand koming der zelfstandige afdeeling Leiden en dankte het Haagsche afdeelingsbestuur voor de betoonde activiteit, welke hij aan de jonge afdeeling ten voorbeeld stelde. De politie-ambtenaren zijn beter dan iemand anders in staat om op te treden tegen dieren mishandeling. Het is daarbij allerminst noodzakelijk te vervallen in ziekelijke overdrijving. Met den wensch, dat de afdeeling Leiden nuttig werk zal verrichten, eindigde spr. Dr. Emmens sprak namens de afdeeling Leiden der Ned. Ver. tot bescherming van dieren eveneens zijn vreugde uit over het genomen besluit en bood bet bestuur ten teeken van sympathie een jaarlijksche donatie van f.5 aan. De heer Kersten betuigde hiervoor zijn hartelijken dank en wenschte het bestuur geluk met zijn benoeming, daaraan den wensch toevoegende, dat de samenwerking even goed en vruchtdragend moge blijven. De nieuwe voorzitter, de heer Uitendaal dankte de afdeeling Den Haag voor haar vriendelijke bemoeiingen en zegde de ge vraagde medewerking van ganscher harte toe. Daar bij de rondvraag geen der aan wezigen het woord verlangde sloot de voorzitter hierna de vergadering onder op wekking om het werk der jonge afdeeling krachtdadig te steunen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats examen Romaansche taal mej. M Altmann (Lei den ivoor het doctoraal examen klas sieke letteren mej. E. P. Wegener (Was senaar) (cum laud); voor het voorberei dend kerkelijk examen, de heer M. A. Visser (Santpoort); voor het doctoraal examen Rechtsgeleerd, de heeren dr J. D. L de Vries (Utrecht); Th. W. F. H. Smits (Den Haag) en J. F. H. Bosch (Den Haag) doctoraalexamen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer J. J. Her mans (Oegstgeest.) Bevorderd tot doctor in de letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld „De patriotten in Gouda" mej- M. A, C. M. van Hattum. geboren te Noordwijk a. Zee. Idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „The or bitotemporal region of the skull of the Mammalia", mej. J. Muller, geboren, te 's-Gravenhage. INAUGURATIE PROF. DR. F. A. F. A. WENT. Prof. dr. F. A. F. A. Went ut Utrecht, vanwege de stichting Leidsch Universi teitsfonds benoemd tot bijzonder hoog leeraar in de plantkunde aan de Universi teit alhier zal dit ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede op Vrijdag 25 Mei des nam. te halfdrie in het groot auditorium der Academie. ONGEWENSCHTE TOESTAND AAN HET GALGEWATER. De bewoners van het Galgewater klagen terecht steen en been over de verregaande verontreiniging, welke daar geregeld plaats vindt als gevolg van de chronische ligging aldaar ter hoogte van de Weddesteeg van een open vuilnisschuit van den Gem. Reinigingsdienst. De schooljeugd speelt hier ongestoord zijn onhygiënisch spel temidden van rottend straat- en huisvuil. Waarschuwingen door ouders en politie toezicht zouden hier al veel verbete ring kunnen brengen, doch de meest eenvoudige en radicale oplossing zou toch zijn, wanneer deze schuit, welke een groot gevaar voor besmetting oplevert een andere ligplaats kreeg. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. „De Vliegenier des Doods" behandelt een actueel onderwerp en wel het leven van een verkeersvlieger, die door een ongeluk zijn betrekking ver liest en nu stuntvlieger wordt, tezamen met een parachutiste, die zijn geliefde gaat worden. Door de opmerking, dat vlie gers als hij eigenlijk niet trouwen moes ten, drijft hij haar in de armen van zijn broer. Nu verricht hij verder alleen en teleurgesteld zijn bravourstukjes, om ten laatste zijn broer in een geweldigen storm van een zekeren dood te redden. Het ver haal op zichzelf is dus heel eenvoudig, doch de uitwerking ervan is bijzonder treffend en in sobere lijnen gehouden. Men gaat in het leven van deze met de dood spelende menschen op en leeft het intens mee, en men zal als eerlijk mensch moeten erkennen dat deze film alle vorige die het vliegwezen tot onderwerp hadden, ver in de schaduw stelt; een film, die zonder opsmuk en eerlijk is en de aan dacht voortdurend gespannen houdt. Ri chard Barthelmess en Sally Eilers spelen dit spel, vrij van alle sentimentaliteit in een reeks verbluffende opnamen. Voor de pauze brengen achtereenvolgens Harold Lloyd en Charlie Chaplin de lachspieren danig in beweging, terwijl een expeditie filmpje uit Afrika heel interessant is. Een programma dus rijk aan afwisseling, waar in de brillante en onovertroffen „Vliege nier des doods" de kroon spant. Luxor-Theater. Een Pinksterpro gramma van smaak en distinctie! Een hoofdfilm „Grootvorstin Alexandra", die uitnemende kwaliteiten paart aan rijke variatie.... Men zal in tweestrijd staan waarover het meest enthousiast te zijn: over den schitterenden zang van Maria Jeritza, de befaamde zangeres van de Me tropolitan Opera te New-York, of over de kostelijke grappen van het duo Szakall Slezak. dat onweerstaanbaar komisch is! Het leed en de moeilijkheden van Russi sche emigranten verdreven door een bolsjewistisch regiem en hun zware strijd voor het bestaan in den vreemde vormden het stramien, waarop deze film werd opgebouwd. Een enkele scène belicht de toestanden ten tijde van den Czaar, eenige korte beelden ook doen den over gang naar en de verschrikking van het nieuwe bewind beleven; daarna ver plaatst de film ons naar Weenen, waar de voormalige hooge Russische adel zwoegt voor een simpel bestaan en slechts een enkeling zich tot nieuwe glorie weet te verheffen. Tot dezulken behoort groot vorstin Alexandra, die door de hulp van kapelmeester Werner een beroemd zange res werd toegejuicht door heel kunstlie vend Weenen. In de overtuiging dat haar man (Paul Hartmann) is omgekomen bij de poging tot ontvluchting uit Rusland, heeft haar liefde en dankbaarheid zich overgeheveld op den leermeester, en juist als het daarbij tot een verklaring geko men is. ontstaat het groote conflict dezer geschiedenis door de terugkomst van den echtgenoot! Vooral in die laatste beslis sende oogenblikken, waarin de vrouw tot haar echtgenoot terugkeert en den ander achterlaat bij zijn kunst is de intrige van een zeer groote spanning. Zij brengt naast wondermooie zang en meesleepen- de muziek (van Franz Léhar), talentvol spel van Maria Jeritza, Paul Hartmann en Johannes Riemann en tallooze verma kelijke scènes van den geestigen Szöke Szakall (als chef-kok) en den lijvigen, smakelijk lachenden, Leo Slazak (als grootvorst) In het bijprogramma een film van Tom Mix en een zeer geslaagde weergave van den voetbalwedstrijd Nederland-Frank- Roxy-theater Nadat „De oogen en ooren der wereld de meest actueele ge beurtenissen, die er in de laatste weken plaats hadden, aan onze oogen hebben laten voorbijtrekken, brengt het voorpro gramma eerst een korte film „Het muzi kale ziekenhuis", die waarschijnlijk wel geestig bedoeld is, maar waarvan we moei- lijk kunnen gelooven dat er iemand onder de aanwezigen ook maar iets van heeft be- i grepen. Deed een daarop volgende klucht, Op Woensdag 23 Mei a.s. zullen wij een aanvang maken met de publicatie van een nieuw Feuilleton. Het zal zijn een nog niet gepubliceerde detective-roman van den be kenden Nederlandschen schrijver Ivans, vol spanning en emotie. Aan dit feuilleton hebben wij een aardige prijsvraag ver bonden, zoodat wij een goed volgen van dit feuilleton om twee redenen warm aanbevelen: le. om het feuilleton zelf; 2e om den prijs, daaraan verbonden. In dezen roman speelt zich in den aan vang een geheimzinnig moordgeval af. Het gaat er nu om, ons voor het einde van den roman mede te deelen, wie de moor denaar is. Daartoe zullen wij gelegenheid geven, door écn dag het feuilleton te onder breken en wel na pl.m. 51 nummers ge- p.aatst te hebben. Alsdan zal men ons tot den middag van 3 uur van den dag, vol gende na dit nummer kunnen toezenden, wie volgens idee van lezer of lezeres den moord heeft bedreven. Na deze één-daagsche onderbreking zul len nog ongeveer een 6-tal nummers met de oplossing volgen, zoodat men zelf con troleeren kan, of men een goeden speur dersneus heeft gehad. Als prijs stellen wij beschikbaar f. 25. bij meerdere goede oplossingen hoogstens in 5 prijzen van f. 5.te verdeelen. De toewijzing zal, zoo noodig, bij loting geschieden. DE DIRECTIE. geheel door honden gespeeld, het al iets beter, de hoofdfilm maakte alles weer goed Reeds voor de pauze werd begonnen met de geweldige luchtvaartfilm „Titanen der lucht" met Wallace Beery en Clark Gable in de hoofdrollen, twee der meest geliefde filmacteurs van den laatsten tijd. Deze film wist ons vrijwel den geheelen avond in spanning te houden en kon niet anders dan ieders onverholen bewondering op wekken van de ongelooflijke acrooatiek op luchtvaartgebied, die we te zien krijgen. Natuurlijk is het romantische tintje, dat dergelijke films dubbel aantrekkelijk maakt, ook nu niet vergeten. Een verliefd paartje, een dwarsboomerij onder collega's misverstand, opheldering, verzoening, want natuurlijk komt alles weer goed. Genoten hebben we echter van de prachtige opna men van vliegtuigen, luchtschepen en zee gezichten. Een werkelijk goede film, die ongetwijfeld met de Pinksterdagen vele bezoekers zal trekken. j Trianon-theater Het theater aan de i Breestraat brengt deze week een aller amusantst programma! Voor de pauze Charlie Ruggles en na de pauze Szöke Sza kall! Charlie Ruggles is in de film „Papa loves Mama" („Charlie wordt wethouder") uitmuntend op dreef, waarbij Hary Boland hem prachtig terzijde staat. De belevenis sen van den kantoor employé, die intens tevreden is met zijn werk en zijn huise lijke omgeving, maar door zijn vrouw aan gezet wordt het Europeesche voorbeeld te volgen van verkleeden voor tafel enz. zijn zóó geestig, de verschillende types zijn zóó goed gekozen, dat deze film één groot succes wordt. Na de pauze in „Een Schandaal in Buda pest" humor van geheel anderen aard, de humor van den gemoedelijke Szöke Szakall Als manager van den beroemden pianist Murray (Paul Hörbiger) heeft hij echter zeer veel moeilijkheden uit den weg te ruimen en soms is hij de wanhoop nabij. Tijdens diens studie-uren wijdt hij zich volkomen aan zijn eigen liefhebberij, de goochelkunst, waarin hij zijn vaardigheid nooit en bij niemand mag, maar steeds wil toonen! Murray besteedt echter de studie uren aan Amor's grillige wegen en in casseert een niet voor hem bestemde oor vijg. maar schenkt de lieftallige „straf fende hand" na vele amusante verwikke lingen volkomen vergeving! Franziska Gaal speelt met groote elegance en vitali teit de vrouwelijke hoofdrol, waarbij het haar niet aan originaliteit ontbreekt! Paul Hörbiger. de man waar alles om draait, sluit zich uitstekend bij dit tweetal aan, zoodat ook deze film een buitengewoon goed geslaagde is met tal van fraaie foto's van Boedapest en het Hongaarsche platte land. Het Fox-Movietone journaal en een teekenfilmpje vullen het programma aan. Onze vroegere stadgenoot J. Been. brigade-commandant der Rijksveldwacht te Haamstede (Z.) is met ingang van 1 Juni als zoodanig overgeplaatst naar Naaldwijk. De dames A. E. Kramer en Frankfort openen vandaag in het perceel Korevaar- straat no. 24 een zaak in drogisterij-ar tikelen en chemicaliën. De winkel, welke vroeger de lampenzaak der firma Van Cleef huisvestte is geheel verbouwd, keu rig geïnstalleerd door de firma Pino uit Rotterdam en van een nieuwe electrische verlichting voorzien door de firma Van Cleef, Levendaal. De winkel herbergt een keur van arti kelen op velerlei gebied en maakt een keurigen indruk. BINNENLAND. Moeilijkheden over de winkelsluitings wet; het kabinet stond niet eenstemmig achter minister Verschuur; verrassende verklaring van dr. Colijn. (2e Blad). Tegen half Juni is de benoeming van een nieuwen minister van economische zaken te verwachten. (2e Blad). Samenstelling van het Zwitsersche elf tal voor den voetbalwedstrijd te Milaan. (Sport. 6e Blad). BUITENLAND. Litwinof te Genève. (Buitenl., le Blad.) Debat over de buitenl. politiek in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad). Baldwin kondigt luchtbewapening van Engeland aan bij mislukken der Ontwa peningsconferentie. (Buitenl., le Blad). Voorloopig geen algemeen debat in de Franschc Kamer. (Buitenl., le Blad). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekersassistent is geslaagd mej. E. J. Tazelaar (Rotterdam). Ter kennis van de leden van den Gemeenteraad is gebracht, dat de eerst volgende vergadering van den Raad hoogstwaarschijnlijk zal plaats hebben op Mahndag, 4 Juni a.s. De faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier is alsnog voor het studiejaar 19331934 voor het af nemen van het apothekersexamen, ver sterkt met mej. dr. A. Harmsma en dr. T. Potjewijd, beiden alhier. Wij verwijzen naar een waarschuwing van de directie der Stedelijke Lichtfabrie ken in dit Blad betreffende het koopen- aan-de-deur van gastoestellen, comforen en dergelijke. In den afgeloopen nacht omstreeks kwart voor twee bemerkte een waker van den Leidschen Nachtveiligheidsdienst en Controle, een begin van brand in den boek- en papierhandel der firma M. in de Lange Diefsteeg no. 15. Het bleek, dat eenig papier in de nabijheid van de kachel had vlam gevat. De politie wist het vuur met eenige minimax toestellen te bedwingen, zoodat de aanwezige motorspuit geen dienst be hoefde te doen. De Crisis Zuivel-Centrale maakt be kend. dat de prijs voor de z.g. overmelk in de week van 2026 Mei voor Leiden is bepaald op tenminste 3.2 ct. per L. Bij de overdracht van de Krantzbank aan het bestuur van den Leidschen Hout is niet het woord gevoerd door den heer Metkamp, doch door den heer Methorst. Gistermorgen hebben de 48-jarige M. O. en de 24-jarige A. I. J. op den hoek van de Steen- en Morschstraat ruzie met elkaar gekregen, welke zóó hoog liep, dat O. zijn tegenstander met een mes een steek in de linkerzijde toebracht. J. werd naar het Academisch Ziekenhuis over gebracht, waar bleek, dat de wonde niet ernstig was. Hedenmorgen is hij weer naar huis teruggekeerd. De Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland hield te Utrecht en Amster dam weder haar twee jaarlijksche examens, ter verkrijging van het fittersdiploma. Van den cursus voor gasfitters, verbon den aan de Ambachtsschool alhier, slaag den de heeren J. Burgerhout, Leiden; P. J. Koole, Leiden; C. J Kuneken, Voorscho ten; W. Poot, Bodegraven en J. Rijsdijk, Leidschendam. WEEKBLADEN. „De Wereldkroniek" opent met een fraaie opname v. „Het Australische Vene tië uit de lucht gezien." Voorts foto's van een hoogst belangrijke archeologische vondst nabij het oeroude latijnsche La- nuvimn en van resten eener oude bescha ving in Midden-Azië. „De Haagsche Post" brengt artikelen over De ontwapeningsconferentie mis lukt", „Tmo Pattiera, de loopbaan van een vermaard zanger", „De drie Stuivers- Opera"; „De doodsengel der Roode Re volutie", „Ouden van Dagen achter het stuur", enz. e „De Groene Amsterdammer" opent met een hoofdartikel van mr. Kann: „Voor den afgrond. Duitschland in het nauw", prof. dr. D, Cohen behandelt „De bloedsprook" het lot der Joden", mr. T. G Schalkwijk schrijft over „Nederland en Curasao 1634 —1934"; Hendrik de Leeuw vervolgt zijn beschouwingen over het huidige Amerika, Hildo Krop bespreekt de maskers van Otto van Tussenbroek.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1