„Schandaal in Boedapest". HIJ DIE ZIJN VOEDSEL GOED VERTEERT GENIET VAN ZIJN LEVEN 75«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 19 Mei 1934 Vierde Blad No. 22748 Buitenl. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. I DUITSCHLAND IN DE KNEL. meer staat Genève in het centrum der hlangstelling! Het is voornamelijk de Sjjr-kwestie, die deze eer te beurt valt. vastgesteld moet immers worden de datum In het referendum, dat zal beslissen of gebied, na 16 jaar te hebben gestaan „■der Volkenbondsmandaat, met Frank- ri» als mandataris, tot het Duitsche rijk «1 terugkeeren of niet. We hebben er vroe- Ser reeds op gewezen, dat deze kwestie, L feitelijk geen kwestie behoefde te zijn, mer een geworden is, sinds Hitier aan et bewind is gekomen. Ontegenzeggelijk het Saargebied Duitsoh, op en top Juitscb, maartrots alle Duitsche ge- moef, dat 93 pCt. der stemmen op Duitsch- ind zal worden uitgebracht, is dit heusch jo zeker niet, nu het Derde Rijk de teu- llels van het bewind in handen heeft ge nomen. In de eerste plaats heeft de Saar- herolklng onder Fransch regiem een gun- economisch bewind achter den rug en ji, zullen socialisten en communisten nr Duitschland stemmen, wetende, dat Eet dan gedaan is met hun streven? En ne staat het Centrum tegenover een rugkeer, waar dit beteekent ontbinding jer partij, gelijk in Duitschland en waar- hijnlijk dezelfde vervolging als daar op- lreuw is aangekondigd door niemand min der dan minister Goebbels? Neen, zoo Ernstig ziet het er voor het Duitsche rijk |;et uit en men voelt dat daar blijkbaar Kriegel Toch schijnt, dank zij de Italiaan se bemiddeling, het ergste te zuilent •orden afgewend: een internationale bo'itie-macht om de stemming te verte ken! Doch dit heeft moeite gekost en Stencilen zeer pertinente toezeggingen, [s! aan geen staatsgreep wordt gedacht, frankrijk toont zich zeer coulant, tot- isverre, schijnt zijn kruit droog te willen juden voor de groote kwestie, die einde jer maand aan de orde komt: de Ont- iapening! [Bovengenoemde rede van Goebbels gaf fcfrigens een beeld, dat ernstig te denken feeft over de situatie daar te lande, spe- _ul, als men rekening houdt met het- ,ten langzaam maar zeker ook voor het Duitsche volk zelf zekerheid wordt! De inancieele verhoudingen groeien de regee- iigover het hoofd en inflatie schijnt niet jsr meer af! Voor een volk, dat eens de (jende daarvan in vollen omvang heeft «gemaakt, om te rillenGezwegen li het buitenland, dat daarbij eveneens eeren zal moeten laten, dodh veel ln eigen kind heeft door de in- en uitvoer-rege- cgen! De klachten, die in hoofdzaak tot bet buitenland waren gericht, heeft men isns voor het binnenland niet meer ge- kunnen houden en dit helpt de taaam maar zeker afnemende geest- Srh- niet voortdurend kan men kunst- toaü; de stemming op kookhitte houden snel inkoelen. Daarbij komt dan nog, dat let op buitenlandsch terrein Duitschland il evenmin mede zit, trots de gewekte hoop. kwals wij voorzagen, zijn Frankrijk en Ingeland tengevolge van de Duitsche lerbewapening elkaar in de armen ge heten, al is het nog geen koek en ei. frankrijk schijnt zich echter te verschan- i achter een onneembare justltioneele "ing. Het wil blijkbaar een onaanvecht- positie innemen met een beroep op het verdrag van Versailles en, wat in dit geval nog meer zegt, op Locarno. De her bewapening van Duitschland is met belde flagrant ln tegenspraak en daarop zal Frankrijk straks een beroep doen, dat niet kan worden afgewezen; het wegloopen van Duitschland van Genève, dat het uit prestige-oogpunt niet ongedaan kan ma ken, verzwakt daarnevens het Duitsche front geweldigVon Ribbentrop had ln Londen dan ook geen gram succes en pro beert het nu te Rome! En tot overmaat van ramp voor de Dultschers duikt onverwacht de Russische sovjet-commissaris Litwinof te Genève op en lanceert een voorstel, dat geheel in de lijn der Franschen ligt: een non-agressie- pact voor Europa en een pact van bijstand bij schending daarvan door een der Euro- peesche landen! Is dit een aanloop tevens tot het lidmaatschap der sovjets van den Volkenbond? Het lijkt er in leder geval zeer sterk op Heeft de Duitsche regeering nu bij voorbaat een „bliksem-afleider" gezocht? Men zou het vrijwel als zeker willen aan nemen, als men ziet, hoe Goebbels een soort van vrijbrief uitdeelde voor Joden- progroms! „Der Jude ist am alles Schuld" dat is het motto van zijn rede tegen Nurksen, pruttelaars en critikasters, met een zijdeiingschen aanval op de kerken, die zich niet willen onderwerpen aan het zuivere staatsgezag! Goebbels maakt daardoor de strijd van personen tegen personen tot een van ideeën tegen ideeën en, al legt daarbij de Duitsche Jood in Duitschland misschien straks het loodje, de idee van vrijheid van godsdienst zal overwinnen, daarvan zijn wij overtuigd. De Hetze tegen het Jodendom bedoelt o.i. dan ook slechts een genoegdoening aan zekere nat-soc. krin gen, die aan zulk een afleiding beslist be hoefte hebben, nu het er zoo dreigend gaat uitzien op ieder gebied. Aan het pres tige in het buitenland schijnt heelemaal niet meer te worden gedacht, zoo hoog is de nood inwendig gestegen! De Fuehrer zwijgt op dit alles. Weliswaar heeft hij tenslotte het nummer van „Der Stuer- mer", waarin Streicher op z'n onverant woordelijke wijze tegen de Joden te keer ging, verboden, doch nadat dit uitver kocht was enomdat het het Heilig Avondmaal aantastte! De Joden-Hetze komt er dus blijkbaar niet op aan Begrijpen de Duitsche leiders dan niet, dat zij het laatste restje sympathie in het buitenland bezig zijn te verspelen, zelfs daar, waar er een aanvoelen bestaat voor hun eischen en verlangens? Zooals gezegd, verschanst Frankrijk zich meer en meer achter een onneembare muur van juridische argumenten, waar mede het straks, wanneer de Hoofdcom missie der Ontwapeningsconferentie bij een is, te voorschijn zal komen. Men mag al reeds aannemen, dat het Fransche standpunt van: „wij kunnen in deze om standigheden niet ontwapenen," vrij alge meen wordt aanvaarde. Zelfs Engelsche en Italiaansche kringen, die tot nu toe zich daartegen keerden, beginnen open lijk daarop terug te komen Het ziet er duister uit voor het Derde Rijk, zoowel op binnenlandsch als buiten landsch terrein en de zoozeer bejubelde eenheid zal op zwaren proef worden ge steld (Van onzen correspondent). DE „HERRENPARTIE" VERDWIJNT' Berlijn, 10 Mei. De Hemelvaartsdag loopt ten einde. Het is de tradltioneele dag der „Herrenpar- tien" geweest. Een „Herrenpartie" is een Duitsche historische aangelegenheid. In hoeverre dit bijzonder feest buiten Ber lijn, in het overige Duitschland, algemeen gevierd wordt, is mij niet in bijzonderhe den bekend. Er zal wel een eigen, zeer geleerde en zeer gedegen literatuur over bestaan. Onze Duitsche vrienden laten geen enkele gelegenheid voorbijgaan om „gründlich" te zijn en dikke boeken te schrijven. Dus is er zeker minstens eén uitgave in drie of meer deelen met tal- looze noten onder elke bladzijde en een register van namen en zaken aan het einde, waarin 't ontstaan en de ontwik keling van de „Herrenpartie" in de diver se Duitsche stammen in alle finesses uit- eengeplozen is. Wij hebben dit boekwerk niet noodig, omdat we ons niet al te lang met dit stukje folklore willen bezig houden. Per soonlijke waarneming heeft ons met de jaren meer dan voldoende geleerd, wat een „Herrenpartie" is. Een genoegen, dat zich hier telken jare uitsluitend en altijd op Hemelvaartsdag afspeelt, Waarbij de vrouw natuurlijk uitgesloten is. En waar mede welke vereeniglng ter bestrijding van den misbruik van sterken drank dan ook in 't minst niet sympathiseert. Op Hemelvaartsdag trekken in Duitsch land, althans in Berlijn, in alle vroegte de heeren der schepping er op uit, om met hun vrienden van de stamtafel, de kegelclub of eenige andere permanente gezelligheidsvereeniging te gaan potverte ren. In de lang vervlogen tijden, toen er nog geen auto's bestonden en nog geen autobussen en andere snelle verkeersmid delen ter beschikking stonden van de Heeren-Pantoffelhelden op dien éénen dag in het jaar, waarop ze hun Xantip- pe's thuis lieten, werd meestal van „Krem sers" gebruik gemaakt. Een „Kremser" was een typisch-Berlijnsch voertuig, een soort Jan-Plezier, door twee arme drom mels van kleppers getrokken, versierd met papieren guirlandes, met lampions en met Meie-groen, en als 't even kon, opgevroo- lijkt door wat hoempa- of harmonikamu- ziek, die al spoedig door joelen en bral len van de reeds kort na zonsopgang da nig benevelde inzittenden overstemd placht te worden. Per „Kremser", ook wel per fiets, en later per auto, roeiboot, motorboot, om nibus of voorstadstrein trokken de „Her- renpartien" de „Jejend" („Gegend" ofte wel „vrije natuur") in, om zich altijd maar weer „in een kroegje verleiden" te laten en ten slotte in meer dan vroolijke stemming tot baldadigheid over te slaan en zich voor het wederzien met den „huis draak" moed in te drinken. Daarom heeft als alle werkelijke humoristische dingen, ook de „Herrenpartie" steeds een drama in dieperen kern verborgen gehouden. Aan het slot dreigde 'steeds het huiselijk on weer. En het merkwaardige is, dat de na tuur met die nattighëid meestal in stijl bleef, zoodat zeker in Berlijn en in de hem omgevende Mark Brandenburg een „Herrenpartie" zonder stroomenden re gen werkelijk tot de uitzonderingen be hoort. De heeren-pantoffelhelden winden zich daar dan ook nimmer over op. Voor hen is het ééns per jaar vrij zijn van vrou welijke controle de hoofdzaak. En het weer mag daar ten slotte geen rol van beteekenis bij spelen. Velen, ja zeker, de meesten onder die arme stakkers heeft het thuis eigenlijk heelemaal zoo kwaad niet. Het staat wel ongeveer vast, dat de typische doorsnee-Duitsche huisvrouw, die de 40 of 50 gepasseerd is, niet tot de ge makkelijkste karakters behoort en wat wij bij ons noemen „haar op de tanden" pleegt te hebben. Maar ze meent het toch ook niet slecht en zonder haar streng ré gime zou het er met „pappi's" spaardui- ten waarschijnlijk heel wat minder gun stig uitzien. Edoch, als de Hemelvaartsdag nadert, komen in vele kleinburgerlijke Berlijn- sche gezinnen als 't ware bij tooverslag ontstemmingen, die waarlijk door de na tuur in het leven geroepen schijnen om de vlucht van den heer-des-huizes uit Xantippes klauwen wat meer motief en relief te geven. Dat is koddig en aan doenlijk. Men wil zich slachtoffer voelen en zich als clubkameraden van weerszijden troos ten en opbeuren. Men wil gemeenschap pelijk leed hebben, dat wederkeerig weg gedronken wordt. En waar een wil is, daar is ook een weg. Daar zijn zelfs vele we gen. Ze voeren niet naar Rome, maar naar de tallooze uitspanningen in de omgeving der groote steden, waaraan vooral Ber lijn overrijk is. Zeer zeldzaam zijn heden de „Kr^m- sers" geworden. Men ziet ze nog wel, maar ze vallen als museumstukken op. En dan trekt vooral de aandacht, dat deze inzittenden nog in den ouden stijl gekleed of ontkleed zijn; dat ze papieren neuzen en reuzebrillen ophebben, een ge deukte „hooge-zije" op, de wonderlijkste maskerade-kleeren om 't veege lijf laten bengelen, dan wel sportief in 't zwem pakje met papieren medaljes versierd, ge stoken zijn. Onderweg stappen ze tallooze malen uit, om een kroegbaas te laten ver dienen, zijn dochters en de kellnerinnen af te zoenen, een dollen aanval op den varkensstal of den hoenderhof te doen, kortom, al die zotheden uit te halen, waar toe hun bonte verkleeding en de „losge laten" stemming schijnt te dwingen. Maar ook wordt wel midden op den landweg halt gemaakt, als 't kan in een naburig beekje of meertje gebaad, dan in de zon geblakerd, (wat zelden mogelijk is, zie boven) oftewel door nieuwe alcohol de koude rilling verdreven. En als 't mid dag wordt, volgt een tukje, dan een nieuw rondje, een dansje met dorpsschoonen, een valpartij met sc'nerfwonden, verzoe ning en ten slotte terugkeer naar de eigen stadswijk met „eentje op den valreep" en het vreeselijke huiswaarts keeren. Zoo was het vroeger. Zoo was het zelfs nog weinige jaren geleden. Ditmaal kwam het mij voor, dat de „Herrenpartie" aan 't aftakelen is. Slechts éénmaal zag ik, en nog wel op 't water, gecostumeerden, niet één Kremser", en dronken menschen alleen in de omgeving van Werder, waar in deze weken de kop pige fruitwijnen in groote massa's ver slonden plegen te worden. De omwenteling van 1933 heeft toch blijkbaar diepe wonden in het vroegere volksleven geslagen. Ten goede? Ten RECLAME- 1419 Een opgeruimd humeur is het kenteekeiï van een goede spijsvertering. Men zieb slechts zelden dat iemand die zijn eten goed kan verteren slecht gehumeurd is. Iemand die zich in een goede spijsverte ring verheugt weet niet wat maagzuur is. Deze aciditeit, of veeleer deze overmaat van aciditeit, is niettemin de voornaamste oorzaak van de meeste maagaandoeningen. Zure oprispingen, opeenhooping van gas sen in de maag, opgeblazenheid, kwalijk riekende adem, migraine en zeer dikwijls slapeloosheid, zijn te wijten aan gisting van het voedsel in de maag. Deze gisting is bijna zonder uitzondering het gevolg van een overmaat van aciditeit welke on middellijk gestaakt en opgeheven wordt door een half thee-lepeltje Gebismureerd Magnesium in een beetje water, gebruikt na de maaltijden of zoodra de behoefte daaraan zich doet gevoelen. Gebismureerd Magnesium is verkrijgbaar bij alle Apothe kers en Drogisten a f. 1,per flesch of f. 1.75 per groote flesch, die voordeeliger is. kwade? Dat moet de tijd leeren. Een feit is 't, dat tegenwdordig in Duitschland, on danks alle dwepen met „Germaansche" zeden, de gebruiken minder ruw zijn dan vroeger. Dat de jonge mannen, ook de ge huwde, liever aan sport doen en van al cohol afzien, en dat de ouderen daardoor blijkbaar geducht geïntimideerd zijn. Dik ke buikjes, glanzende oogjes en waggelen de gangetjes zijn geen mode meer. De jeugd wil er slank en vooral echt-militair uitzien. Hitler is anti-alcoholist en anti- vleescheter. Men ergert hem niet graag met het tegendeel. Dat is werkelijk een opvallend verschijnsel en wellicht het meest treffende bewijs van zijn geweldige populariteit. Maar ook de verhouding tot de vrouw is anders, meer kameraadschappelijk, waardoor de behoefte aan den „vrijen dag" niet meer zoo opkomt. En waar alles veranderd is, hoeft het blijkbaar ook niet meer te regenen op Hemelvaartsdag. Want waarom die natte traditie voor eenige duizenden pantoffel helden, als honderdduizenden andere mannen zeilen en roeien, zwemmen en jagen, wandelen en fietsen willen? Het zal niet lang meer duren, dan staat de laatste „Kremser" in het museum naast het laatste „aapje" (waarvan Berlijn er nog slechts eenige tientallen heeft) en is ook de laatste pantoffelheld uitgestor ven, omdat er geen Xantippe's meer over zijn. ROLAND. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. „GROOTVORSTIN ALEXANDRA" I Tot- de beroemdste zangeressen ter R'tld behoort Maria Jeritza, sinds jaren «tonden aan opera's te Weenen en New "t: wie haar hoorde, betreurt het, dat sopraan, die ook om haar actie de Maria Jeritza en Paul Hartmann. jotste aandacht verdient, nimmer in land is opgetreden. De film „Groot- Li Alexandra", waarin zij samenwerkt te» h Hartmann, een der meest ge- jjr'aeerde krachten van het Weensche jJpAeater, vergoedt echter dit gemis, tem k Hier deze week te zien: hier fc'iu J™aria Jeritza en Paul Hartmann hoofdrollen. EIiIJKHKDEN BIJ HET SCHMINKEN ^Douglas Fairbonks Jr. maakte zijn de- f,.. he Engelsche film met Alexander Ho d»i "Cotharina de Groote" in de rol IkM longen Czaar Peter III van Rus- Peter was humeurig en beminnelijk om beurten, ontstuimig en roekeloos, zelfs in zijn jeugd en geneigd tot excessen na zijn huwelijk met Catharina. Het schminken van Fairbanks Jr. voor zijn rol als Czaar Peter m was niet zoo eenvoudig als op het eerste oog kan schijnen. Er waren verscheidene problemen, die men moest overwinnen. Het was noodzakelijk, dat hij, wat zijn uiterlijk betrof, in ieder opzicht overeenkwam met het tijdperk der ge schiedenis, waarin de film plaats vindt. Verder moest een karakter uitgewerkt worden, dat de langzame beneveling van een over 't algemeen onevenwichtig brein toonde, maar toch de charme behield van een vooraanstaand persoon. Het manus cript schreef voor, dat Catharina, zijn vrouw, in weerwil van al zijn dwaze en wreede daden, toch van hem bleef hou den en daarom moest men bij het schmin ken er zorg voor dragen, dat hij sinister genoeg scheen om hem voor het publiek minder sympathiek te maken Het vereischte effect kon slechts op één manier worden verkregen: door een zorg vuldige behandeling van zijn oogen. Dou glas Farbanks wenkbrauwen werden ver anderd de uiteinden hiervan werden naar beneden gebogen; de vorm van zijn oogen was nog een belangrijk onderdeel voor het vereischte effect. Hij droeg in het grootste gedeelte van de film een bruine pruik, daar dit de kleur van zijn haar is. De pruik werd samenge steld uit een groot aantal kleine stukje, waarvan elk apart geprepareerd was en die in staat waren aan de meedoogenloos onthullende blikken van de camera weer stand te bieden. RADIO-RECORD. Amerika is het land van de records. De Uankee vindt iets pas prachtig als het 't mooiste, dikste duurste, langste kleinste enz. enz. is. Zoo maakt de „World Telegram Radio Poll" bekend dat Ruth Etting de populair ste vrouwelijke radio-ster van Amerika is. Ze wint 't nog van Kate Smith, bekend uit de „Big Broadcast", Mildred Baileij, Jessica Dragonette, Vera Van en Arlene Jackson. Natuurlijk spreekt het vanzelf, dat men de zangeres met het prachtige diepe or gaan ook voor de film geëngageerd heeft. Zij treedt o.a. op in de film „Hips Hips Hooray" (die in Holland zal uitkomen onder den titel „Hiep Hiep Hoera") en in een viertal korte films. LILIAN HARVEY HOUDT NIET VAN „DOUBLÉS". Een eigenaardige eigenschap van Lilian Harvey is, dat zij al haar werk" zélf wil doen en niet opziet, tegen het oploopen van bonte en blauwe plekken over haar geheele lichaam. Lilian Harvey, die zich bij een der repe tities voor een scène in de Jesse L. Lasky- ülm „I AM SUZANNE", waarin zij door een paar sterke kerels telkens vijf meter, van den een naar den ander, door de lucht werd geslingerd, hevig bezeerde, zoodat zij eenigen tijd niet kon werken maakte kortgeleden weer eenige dergelijke repe tities mede. Men was namelijk bezig met de voorbe reidingen voor een nieuwe revue-scène, waarbij Lilian aan haar voeten in het rond geslingerd moest worden, daarna pl.m. tien meter door de lucht zou vliegen om tenslotte in een basin terecht tekomen. Natuurlijk mislukte het waagstuk ettelijke malen, met het gevolg, dat Lilian bont en blauw zag van het vallen. Het kan haar echter niets schelen, ze wil geen „doublé" hebben voor het gevaarlijke werk, doch riskeert zelf de zwaarste toeren, om tot een goede film te komen! DE FILM „DEVIL TIGER". Waaghalzerijen in de „Jungle". De nieuwe „Jungle" „Devil Tiger" is een film van een klein groepje menschen, die zich een weg hebben gehakt door de oer wouden van de Aziatische jungle, met alle gevaren, die daaraan verbonden .waren. Het is niet het verhaal van een groepje menschen, dat op zoek is naar gevaar, doch een gedurende opeenvolging van catastrophe op catastrophe, die deze drie koene menschen achtervolgden. Wilde dieren, slangen, insecten zoo groot als een hand! Dit waren de dagelijksche belagers van het drietal, dat de gecivili seerde wereld den rug toegekeerd had en de gevaren der wildernis was tegemoet ge trokken, waarvan zij niets afwisten. Moe rassen en stroomende regens waren eenige der kleinste bezwaren, welke zij da gelijks te overwinnen hadden. Het eene moment bevonden zij zich te midden van het alles verpletterend ge stamp van een kudde wilde olifanten, die in doodangst verkeerde, door het te voor schijn komen van den zoo gevreesden Devil Tiger en het volgende moment werd een der leden van de expeditie aangevallen door een der grootste en gevaarlijkste krokodillen, waarbij het gevecht meer onder dan boven water plaats vond. Plotseling speelde zich dan weder een ontzettend gevecht af tusschen een leeuw en een tijger, de koning en de pretendent naar de heerschappij over de wildernis. Zij drongen door tot in het hartje van het oerwoud, met de zekerheid, dat er zich hier geen levend wezen kon ophouden, echter alleen, om de ontzagwekkende ge heimen te ontdekken van den strijd om het bestaan van de sterkste. Dan zagen zij weer voor hun oogen een gevecht tusschen den zeldzamen Aziati- Szöke Szakall en Paul Hörbiger, dat zijn in de filmwereld namen, die klinken als een klok! Daarbij dan nog de charmante zangeres Francisca Gaal en men bezit een trio, dat de allerbeste verwachtingen schept. Men ziet hen deze week in de film „Het schandaal in Boedapest" of wel „De geschiedenis van een meisje, dat haar lieve handjes niet thuis kon houden", waarvan hierboven het bewijs: Szöke Szakall heeft het met Francisca te kwaad! schen beer en de overal gehate hyena, om tenslotte, het werd een der hoogtepunten van de film, Kane Richmond te zien, aan gevallen door een 40-voet langen python, die al zijn best deed, het terrein terug te winnen, dat de mensch aan de natuur onttrokken heeft. Hun tocht door de jungle kenmerkt zich door onophoudelijke bedreigingen. Telkens werd hun den weg afgesneden door wilde dieren, die niet wachten tot zij voorbijge trokken waren en dan weer stond het kleine troepje menschen in ademlooze stilte bevend van angst te wachten, wat voor soort dier zich nu weer aan hun oogen zou vertoonen. Zoo zagen zij voor hun voeten een tijgei binnendringen in het moeras, waar een reusachtige krokodil woonde en bemerkten dat hij hard moest vechten voor zijn leven. Ook zagen zij voor hun oogen een gevecht op leven en dood tusschen een buffel en een reusachtige python, doch het moedige drietal trok verder en verder om hun plaats van bestemming te be reiken. Zij werden op duizend plaatsen gestoken door ontzaglijk groote insecten, terwijl andere vreemde wezens zich vanuit de boomen op hen lieten vallen om hun voedsel te stelen. Tot tenslotte een roof zuchtige tijger, een prachtig luipaard en een zwarte panther hun beker van ver schrikkingen deed overloopen. Doch, nog een laatste verschrikking wachtte hen, nl. de ontmoeting met „de schrik van de jungle". Devil Tiger, een „maneater", die verscheidene dagen achter het groepje van drie dat reeds tot twee was geslonken aansloop, gereed voor den sprong! Deze twee uitgehongerde vermoeiden, die ook reeds bereid waren van het leven afstand te doen, zagen deze uitgehongerde bloeddorstige tijger plotseling voor zich. Zij mochten niet overijld te werk gaan, doch mochten ook geen moment aarzelen. Zij moesten hun kans wikken tot op een onderdeel van een seconde. Het einde kwamDe mensch had voor de zoo- veelste maal het dier overwonnen!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13