HONIG'S BOUILLONBLOKJES Ihans 6 voor lOcl ROOKER LEIDSCH DAGBLAD Derde Blad Zaterdag 19 Mei 1934 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Dit is je tand- i VAN HET PINKSTERFEEST. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 EN MAANDAG 21 MEI LEIDEN. Doopegez. Gem.: Voorin, half elf ds. Bonga. Egllse Walonne: dix heures et demle, dr. L. P. Reyss, pasteur a Rotterdam (choeurs). Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. Makldnk; Md. voorm. half elf, ds. de Meljere. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Md. nam. uur, ds. W. C. Lamaln van Rotterdam. Geref. Kerk In H.V.: Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer Kroon. Klnderkerk (Gerecht 10): Nam. half een, de heer Meijer Drees. Rem. Gergf. Gem.: Voorm. half elf, dr. TJalsma van Rotterdam. Ver. van Vrljz. Hervormden (Volkshuis) t Voorm. half elf, dr, Boersema. Vrije Kath. Gem. (St. Bon. Kapel, Vreewijkstraat 10): Voorm. half elf, Gez. H. Mis. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk Julianastraat)Voorm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer; nam half zeven, ds. J. de Bruin; Md. voorm. 10 uur, ds. J. Schoneveld. Klnderkerk .Bethel": Voorm. 10 uur, de heer W. M. Offrlnga. Hulpkerk (Gouwsluls)Nam. half zeven, ds Streeder van Leiderdorp. Ned. Herv. Kerk (Oudsh. weg): Voorm. half elf, dr. J. P. Cannegleter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. half zeven, de heer A. J. Dekker; Md. voorm. 10 uur, de heer Scherpenzeel van Nieuwveen. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. half zeven, ds. J. Hartkamp. Md. voorm. 10 uur, ds. J. H. A. Bosch. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) t Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdlenst; Md. nam. 8 uur ds. BIJleveld van Haarlem. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur ds. J. H. A. Bosch; nam. 6 uur, ds. G. Mulder. Geref. Kerk (De Ruyterstraat)Voorm. 10 uur, ds. G. Mulder; nam. 6 uur, ds. Bosch; Md. voorm. 10 uur ds. J. Hart kamp, gemeenach. dienst met de De Ruy terstraat. Lokaal van Manderslooetraat: Voorm. half tien. nam. 8 uur en Md. voorin. 10 u„ de heer Bisschop van Rouveen. HAZERSWOCDE. Ned. Herv. Kerk: 'Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. Kiehl; Md. voorm. 10 uur, ds. van Woerden van Zwammerdam. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. half acht, de heer A. J. Bos. cand. te Mij drecht: Md. voorm. half elf, ds. Petersen van Boskoop. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur (jeugddienst), ds. Eerhard; Md. voorm. 10 uur, ds. Tichelaar van Lisse. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krabbe; Md. voorm. 10 uur, ds. Don- dorp van Heemstede. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Henóriksen Ned. Prot. Bond: Voorm. half elf, ds. F. Dijkema van Amsterdam. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Ingwersen; Md. voorm. 10 uur, ds. Houtzagers van Voorschoten. Gemeentezaal (Geref. Bond)Md. nam. 7 uur, ds. Fokkema van Amstelveen. LISSE, Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar; Md. voorm. 10 uur, ds. Eerhard van Hillegom. Geref. Kerk; Voorm. half tien en nam. 4 uur, dr. Ruys; Md. voorm. 10 uur. ds. Visscher van Noordwijk-Blnnen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Ponsteln. Geref. Gem.: Voorm. half tien en nam. 4 uur en Md. voorm. half tien. de heer Schothorst van Lunteren, NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Brink; Md. geen dienst. Evangelisatie: Voorm. 10 en nam. 7 u., de heer van Scherpenzeel; Md. voorm. 10 uur, de heer A. J. Dekker van Ouds hoorn. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Speel man: nam. 7 uur, leesdlenst; Md. voorm. 10 uur, ds. Wamink van Ter Aar. NOORDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien, de heer G. de Pater van Gouderak. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien, lees dlenst. NOORDWIJK BINNEN Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Siddré: Md. voorm. geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Visser. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk in H.V.: Nam. 3 uur, de heer Kroon. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Cupedo; nam. 5 uur, ds. Kalkman van Katwijk aan Zee; Md. voorm. 10 uur, ds. Slddre van Noordwijk-Blnnen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Bouma. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. van Noort. OUDE-WETERING. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf en Md. voorm. half elf, ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. half elf en nam. 7 uur en Md. voorm. half elf. ds. van der Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. half elf, ds. L. W. van Wijngaarden Md. geen dienst. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. J. W. Groot Enzerink van Lelden; nam. 5 uur. ds. Peter; Md. voorm. 10 uur, ds. J. F. Roth van Zoetermeer-Zegwaard. Kerkzaal: Voorm. half tien, ds. Peter; nam. 5 uur, ds. Groot Enzerink. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. half tien, ds. Broekstra; nam. 6 uur, prof. dr, K. Schilder van Kampen; Md. voorm. 0 uur, prof, Schilde^ ~v RECLAME. 9744 Geref. Kerk (Voorhouterweg): Voorm. half tien, prof. Schilder; nam. 6 uur, ds. Broekstra. Chr. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. de Jong. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, ds. Hoeufft van Velsen; pfim. half acht, lees dlenst; Md. voorm. half elf. ds Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half elf, ds. War- nlnk; nam. hall acht, ds. Speelman van Nieuwveen; Md. voorm. half elf, ds. Warnlnk. VEURLEID SCHEND AM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema; Md. voorm. 10 uur, ds. van der Spek van Den Haag. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Klomp. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur (jeugddienst), ds. Fortgens; Maan dag voorm. 10 uur, dr. Honders van Was senaar. Gerf. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur en Md. voorm. 10 uur, ds. Houtzagers. Geref. Gem. (Ambachtshuls): Nam. 5 uur, leesdlenst. Ver. van Vrljz. Hervormden (Gymzaal Raadhuis)Voorm. half elf, ds. Battlst van Den Haag. ZEVENHOVEN. Ned, Herv. Kerk: Nam. half twee, ds. Hoeufft van Velsen van Ter Aar; Md. voorm. half tien, de heer C. Stroo van Koudekerk. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien, de heer Brinkman, cand. te Harmeien. Chr. Geref. Kerk (Polder): Voorm. half tien en nam. half zeven en Md. voorm. half tien, leesdlenst. ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 7 uur, ds. van Woerden; Md. voorm. 10 u. ds. Jacobs van Boskoop. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam, 7 uur, ds. Zwaan: Md. voorm. 10 uur, ds. War- nink van Ter Aar. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10'/« uur, ds. A. G. Günther. NED. HERV KERK. Beroepen: te Hoogvliet (toez.) en te Ovezande-Driewegen R. Bljlsma, cand. te Koudum. Aangenomen: naar Gramsbergen (toez.) W. Kool te Beesd. Bedankt: voor Lage Vuursche S. Govers te Gameren. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Zuid W. F. Laman te Midelharnis. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: voor Grand Rapids M. Heikoop te Utrecht. o MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL VOOR DE BOUWKUNDE TE UTRECHT. De inschrijving voor het toelatingsexa men der M.T.S. te Utrecht is weder ge opend. Men zie de advertentie in dit Blad. DE ONDERWIJZERSOPLEIDING. Het standpunt van den Schoolraad. De Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel de centrale waarbij vrijwel al de organisaties op het gebied van het Prot. Chr. Onderwijs zijn aangesloten Is gisteren te Utrecht In buitengewone ver gadering bijeengekomen ter bespreking van de Onderwijzersopleiding. Naar we vernemen besloot de vergadering na am pele discussie er bij de leden van den Staten-Generaal op aan te dringen het aanhangige wetsontwerp niet aan te ne men. Voorts besloot de Schoolraad aan te dringen op behoud van de vierjarige kweekschool op de basis van de regeling 1923. Ook behandelde de Schoolraad het aan hangige wetsontwerp betreffende de keu ring van onderwijzers. Te dezer zake werd besloten enkele gewichtige desiderata ter kennis van de 2e Kamer te brengen. ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. In de voortgezette vergadering van de Alg. Syn. Commissie werd een predikant die vroeg in hoeverre de H. Doop van de Vrije Zendingsgemeente kan worden er kend, verwezen naar het betrokken classi caal bestuur. Ds. J. Barbas werd afgevaardigde naar de van 2527 Juni a.s. te Brussel te hou den Synode van de Belgische Zendings kerk. De vergadering machtigde een predikant voor rekening der kerk te procedeeren over pastoriegoed. Cassatieverzoeken van de predikanten ds. H. W. M. Hupkes te Zwaagwesteinde en ds. H. O. Roscam Abbing te Arnhem, betreffende besluiten in hooger beroep ge- nomne door de resp. classicale besturen van Dokkum en Arnhem werden niet ont vankelijk verklaard. De vergadering nam met belangstelling kennis van het verslag dat ds. S. J. M. Hulsbergen, Ned. Herv. kerk te Hoede- kenskerke (Z.) van zijn arbeid onder de Nederlanders in Noord-Frankrijk, in op dracht der Synode, verricht. De Ned. landarbeiders wonen blijkens het verslag in Noord-Frankrijk zeer verspreid en zijn derhalve moeilijk te bereiken. De vergade ring besloot ds. Hulsbergen den dank der kerk te betuigen en zijn verslag In de bij lagen op te nemen. Ds. J. Barbas bracht verslag uit namens de commissie voor afschriften en staten van kosten. N.a.d. werd besloten aan een Prov. kerkbestuur te berichten dat het t.a.v. een bepaalde door de Synode ge nomen beslissing in gebreke is gebleven. Een ingekomen schrijven van een Frie- sche gemeente in betrekking tot den lig ger op de predlkantstractementen werd doorgezonden aan het Prov. kerkbestuur van Friesland. Voorts hield de vergadering zich bezig met de verslagen van het pensioenfonds en van de kas tot aanvulling van het Rijksemerltaatspensioen over 1933. Voor de benoeming van een voorzitter van den Pensioenraad zal worden voorgedragen oud-min. jhr. mr. D. J. de Geer, Ud van de 2e Kamer der Staten-Generaal. De vergadering sprak naar aanleiding van een desbetreffende vraag uit dat al leen het volgen van een schriftelij ken cursus voor de actie van godsdienstonder wijzer zonder eenig persoonlijk contact met eenlge docent niet moet worden ge acht overeenkomstig art. 13 van het regle ment op het godsdienst-onderwijs. De termijn waarop men zich kan opge ven voor een benoeming tot reserve-veld prediker wordt verlengd tot Woensdag 18 Juli a.s. als de Synode haar zittingen zal aanvangen. De voordracht wordt voor In diening voorlooplg gereed gemaakt. Bij de opening van het nieuwe gebouw van de stichtingen voor lijders aan val lende ziekten te Heemstede zal de Syn. Comm. zich doen vertegenwoordigen door Mr. E. H. Cost Budde. De vergadering benoemde tot leden van de spoedcommissle en van de gecommit teerden op het toezicht op de admini stratie de heeren ds. J. Boonstra en mr. E. H. Cost Budde (prlml) en dr. P. Smit en prof. dr. L. Th Haltjema (secundi). Na rondvraag en vaststelling van de notulen sprak de president een slotwoord waarbij hij speciaal zich richtte tot die leden die hun mandaat binnenkort zien afloopen. Ds. A. B. te Winkel dankte als vice-president dr. Weyland namens de commissie voor zijn leiding, waarna de president de voorjaarsvergadering op ge bruikelijke wijze sloot. DE GENERALE SYNODE DER GEREF. GEMEENTEN. Gisteren en eergisteren is te Barneveld de Generale Synode der Gereformeerde Gemeenten gehouden. Aan den vooravond vond een gebedsure plaats waarin ds. G. H Kersten van Rotterdam, lid der 2e Ka mer, als president van de vorige Synode voorging, sprekende naar aanleiding van Jes. 22 22. Tot leden van het moderamen werden gekozen de predikanten ds. J. Fraanje te Barneveld, praeses; ds. G. H. Kersten te Rotterdam, scriba; ds. M. Hofman te Krabbendijke en ds. A. Verhagen te Mid delburg. assessoren. De praeses sprak een woord van nage dachtenis jegens de heeren ds. A. H. Min- derman en de ouderlingen J. v. d. Tholen te Rotterdam en J. v. d. Berge, die sedert de vorige Synode zijn overleden. De Synode behandelde de rapporten van de deputaten voor de correspondentie met de Hooge Overheid; de Buitenlandsche kerken, de buitenlandsche zending; de emeriti-predikanten en de opleiding tot den dienst des Woords. Met de conclusies van deze onderscheiden rapporten veree- nigde de Synode zich. De deputaten voor de onderscheiden zaken werden herbe noemd, terwijl voor de opengekomen plaatsen nieuwe deputaten benoemd wer den. Als deputaten voor de buitenlandsche kerken werden benoemd ds. M. Heikoop te Utrecht; ds. W. C. Lamain te Rotterdam- Zuid en ds. G. H. Kersten te Rotterdam. Tot nieuwe curatoren van de Theologi sche School te Rotterdam werden be noemd de ouderlingen Joh. de Kok en P. Schelling. Tot tweede docent aan de Theol. School werd benoemd naast ds. G. H. Kersten ds. J. D. Barth te Borsselen. Ook besloot de Synode tot aankoop van een pand aan de Westersingel te Rotter dam voor de hulsvesting van de Theol. School. Het financieele verslag van de school maakt melding van een totaal be drag aan ontvangsten van f. 51.230.42. De opleidingskas heeft een batig saldo van f. 3646.83. Het tegenwoordige gebouw van de Theol. School zal worden gebruikt voor de stichting van een tehuis voor ouden van dagen en weezen, wat de Sy node met blijdschap begroette. Besloten werd dat ln de gemeenten zoo noodig een collecte zal worden gehouden voor dat doel, indien ook voor weezen en ouden van buiten Rotterdam plaatsing zal worden verleend. De Synode sprak uit dat predikanten die uit een ander kerkverband tot de Ger. Gemeenten overkomen en daarin als voor ganger willen optreden zich naast aan een onderzoek ln de geloofsleer ook moe ten onderwerpen aan een onderzoek naar hun beweegredenen, staat en toestand. De Synode besloot dat een kerkelijk handboekje van de Geref. Gemeenten het licht zal zien. Ook sprak zij den wensch uit dat een korte geloofsleer van de hand van de predikanten der Geref. gemeenten het licht zal zien, aangezien zij aan geen particulier werkje terzake sanctie geven wilde. Uitgesproken werd dat elke vergadering vrij is ln het vaststellen van de controle op de kasboeken en de financiën. Ds. Fraanje sprak een slotwoord waar in hij allen dank zegde die de Synode op eenigerlei wijze hebben gediend en Gods zegen over de Geref. gemeenten ook in de toekomst afsmeekte. Na het gemeenschappelijk zingen van Ps, 89 8 sloot ds. M. Hofman van Krab bendijke de Generale Synode met dank zegging. RECLAME- 1417 i f «s» Het Pinksterfeest, ook wel het Weken feest geheetenwas oorspronkelijk een Joodsch feest, waarvan telkens sprake is ln het Oude Testament. Al heeft men ook, op zeer losse gronden, de Instelling van het Christelijk Pinkster feest willen afleiden van de Floralla der Romeinen, al moet het Pinksterfeest wor den beschouwd als een zomerfeest, ner gens vindt men eenig bewijs, dat het Pink sterfeest een oorspronkelijk Heldensch feest was, door het Christendom, zooals wel met andere feesten gebeurde, overge nomen, om het dienstbaar te maken aan de verspreiding van den godsdienst en om het heldendom tegen te gaan. De Instelling van het wekenfeest, als een dank- en offerfeest voor den oogst vindt men, zooals we reeds hierboven schreven, tal van malen bevolen ln het Oude Testa ment. In Exodus hoofdstuk 34 vers 22 vinden wij het feest uitdrukkelijk het Wekenfeest genoemd. Daar staat te lezen: „het feest der weken zult gij ook houden, zijnde het feest der eerstelingen des tarweoogstes en het feest der Inzameling als het jaar om Is. Dat het ook het feest van den oogst was, kan blijken uit Exodus hoofdstuk 23 vers 18: „En het feest des oogstes der eerste vruchten van uwen arbeid, die ge op het veld gezaaid zult hebben" Het feest werd ook „de dag van de nieuwe vruchten" ge noemd, als vermeld in Numeri 28 vers 26: „Insgelijks op den dag der eerstelingen als gij een nieuw spijsoffer den Heer zult offeren na uwe weken". Het Pinksterfeest is ook een Christelijk feest geworden, op den vijftigsten dag na Paschen en wel als herinnering aan het afdalen van den Heiligen geest op de Apostelen, toen zij bijeen waren om het oude joodsche Pinksterfeest te vieren. In hoofdstuk 2 van de „Handelingen der Apostelen" vindt men het vermeld: „En als de dag van het Pinksterfeest vervuld werd, waren zij (apostelen) allen eendrachtelijk bijeen. En daar geschiedde haastelljk uit den hemel een geluld, gelijk als van eenen geweldig gedreven wind en vervulde het geheele huls, waar ze zaten en van hen werden gezien verdeelde tongen als van vuur en het zat op een iegelijk van hen en ze werden allen vervuld met den Heiligen geest en begonnen te spreken met andere talen, zooals de Geest hun gaf uit te spre ken". Maar hoe wij het ook bezien, het Pink sterfeest ls tot een zomerfeest geworden, waarbij niet vergeten wordt te danken voor den zegen aan den Schepper, maar waar ook vreugde heerscht over den zomer en over de goede gaven, welke weer wer den ontvangen. De week, waarin Pinksteren viel, was dan ook Inderdaad geheel aan het feest vieren gewijd. In de achtste eeuw werd de duur ervan beperkt tot vijf en vier dagen en sinds 1094 vond men, dat men aan drie dagen feest genoeg had, terwijl men nog later twee dagen voldoende vond. Werden de synagogen bij het Weken feest door de Israelleten versierd, vroeger was het in sommige streken gebruik om het Pinksterwonder (zie het hierboven aangehaalde uit de Handelingen) zinne beeldig voor te stellen door rozen van het dak of de galerij van de kerk te laten val len. Dat geschiedde bijv. ln Sicilië, waar het feest daarom „Pascha rosatum" heet. Pinksteren is in het Italiaansch Pasqua Ressa. Verder had men de gewoonte een duif of een houten beeld, den Heiligen Geest voorstellende naar beneden te laten zakken. Ook wel werden vurige kogels of brandende vlokken naar beneden gewor pen of water gegoten. Dan werd op bazui nen of trompetten geblazen om den „ge weldig gedreven wind" voor te stellen. Ook de Pinksterspelen werden door de Evangelische kerk toegestaan. Al spoedig zien wij door de volksgebrui ken het Pinksterfeest ontaarden, of, om niet al te hard te oordeelen. veranderen in een volksfeest, waarbij het wat al te bar kon toegaan. Dat het inderdaad tot een volksfeest was geworden, waarbij dan het godsdienstige op den achtergrond werd gedrongen, mag blijken uit een ordonnantie van 1608, waarbij werd bepaald, dat het wagenveer tusschen Amsterdam en Haarlem, dat, naar oud gebruik, gedurende de kermissen in beide steden was vrijgesteld voor een ieder, ook op Pinksteren vrij vervoer moest verleenen en wel gedurende vier dagen. Het feest begon al met luilakkenfeest op den Zaterdag voor Pinksteren. Dat luilak kenfeest o.m. ook ln Duitschland bekend, staat wel degelijk in verband met het Pinksterfeest. Het volksbegrip van den Pringstschlafer en Pfingstlümmel, zooals hij in Duitschland wordt genoemd, is een voudig. dat het een schande is op Pink steren lang te slapen. Schande wie niet, vóór den dag Oprees uit de veeren. Om de schoone Pinksterbloem Zingend te vereeren. Degene, die het langst sliep of niet op tijd op een bepaalde plaats was, moest tracteeren, omdat hij een „luilak" was. In Coevorden was men gewoon de melk koeien der boeren iederen morgen naar de „gemeene" welde te drijven om 's avonds te worden teruggebracht door den alge- meenen koeherder. In den morgen van den eersten Pink sterdag stonden jongens en meisjes aan den ingang van de weide om te zien, welke koe het laatst ln de welde werd gebracht. Dan gingen ze heen, kwamen in den avond terug, plukten bloeiende braam en allerlei groen en versierden daarmede de bewuste koe. Zoo ging men stadwaarts on der het zingen van allerlei liederen, Zoo: Plnksterbloed, Oranjezoet. Hoe zit Je zoo diep ln de veeren, Had Je wat eerder opgestaan, Dan had je geen nood gekregen. We spraken hierboven reeds van de Pinksterbloem, in de Oostelijke gewesten van ons land Pinksterbruid geheeten. Ze was hier de koningin van het Pinkster feest. Ze werd gekozen uit de mooiste meis jes van het dorp, met bloemen gekroond. De deur van haar huis werd met kamper foelie en rozen omkranst. Iedereen bracht haar hulde en de Jongelui wedijverden om haar gunst, terwijl de meisjes alles om tot Pinksterbloem verkozen te wome£ O, roep mij, morgen, moederlief hu de eerste schemerin» O, morgen ls 't een blijde dag stijgt mijn vreugd ten S,- Geen schooner ls er, moederlief geen schooner ooit géwee- Want morgen ben ik „pinksterbloem" en koningin van het fe6sSi Dit lied van Tennyson, vertaald d» Jan van Lennep geeft voldoende aan w het voor een meisje beteekende Pinkster koningin te zijn, zooals nu de schoonhei, koningin van heel het land. De moeder was trotsch op zoo'n dochter Maar helaas, het zijn sterke beenen dl- weelde kunnen dragen. Ze werden hom moedig, de Pinksterkoninginnen, verwaz en IJdel, zooals werd beweerd. Daaro vond men het ln de zeventiende een raadzaam het Pinksterfeest tot een soor kinderfeest te maken. Te Schermerhorn was de Pinksterbl- omhangen met allerlei gouden en zllve voorwerpen, die vaak van de buren werde geleend. Op een burrie werd de koning door vier meisjes rondgedragen en zoo tio men het dorp door. Weldra verviel het feest tot een bedelpartijtje. De mooie sieraden, waar mede de Pinksterbloemen waren omhan gen. maakten plaats voor goud papier, verlepte bloemen, oude lappen. Dat het feest was ontaard, kan alw- blijken uit het verbod van „Pin ks tori- pen" te Amsterdam, in 1612, waarbij 'sh* ren dienaren het recht hadden alles r waarde wat de Pinksterkoningin aan li- weg te nemen. Maar het verbod moest tel' kens worden herhaald, omdat het mind - volk, nu eenmaal geen gelegenheid U> voorbijgaan om een centje op te halen, r Purmerend, Beemster en Zijpe werde weeskinderen aangewezen om als Pint sterbloemen op te treden. In 1693 werd Arnhem het omgaan met de Pinksterbl- verboden. Dit verbod werd in 1695 en 1 herhaald, zonder veel resultaat. De gewoonte om tijdens het Pinkjf feest kroontjes van bloemen of goudpap! aan de boomen te hangen, bleef nog lip gen tijd bestaan. Zoo bijv. te Kam waar men de gewoonte had, over de IJsd brug te wandelen, om naar de kronen zien, die aan de boomen van den „Nier Weg" waren opgehangen. In Deventer waren vele jonge meisjes de Pinksterdagen gewoon op de straten zitten als bruidjes onder kronen, die het eene huis naar het andere over straat hingen. Ze zongen daarbij en rr gen om een centje. Het werd in 1679 v boden om het bedelen tegen te gaan. Bij Nijmegen ging bij het krieken v den dag de Pinksterbloem, in het wit f kleed en met een krans van gele bloem omhangen naar het Uhbergerbosch o het zingen van liederen. Ook ln Ov en de Graafschap vond men de P bloem en de Pinksterkroon. In Gro Hepen de kinderen, twee aan twee, e. versierde hoepels en zongen daarbij: Pinksterbloem met lange tippen, Wil je niet geven, dan laat maar sir Appel of peer, appel of peer. Ik kom van 't heele Jaar niet weer. Maar het werd te gek. In Amsterd zag men een kind door de straten gev met bloemen en vodden opgesierd, te moeder en grootmoeder er bij zongen I Hoe 't feest ontaardde, blijkt uit de opj merking van een schrijver, dat de Pinkste: bloemen zoo waren opgedirkt, dat „oudl sloven voor jonge meisjes moesten passee ren, al hebben ze het vel als geplooide ge: dijnen of als de bast van een ouden eikeoj boom". EERSTE ZOMERCONCERT. Mens-Stotijn-„Sursum Corda". Op Donderdag 31 Mei hoopt de heer W Mens zijn eerste zomerconcert te geven a onze aloude Pieterskerk. Wij leggen den nadruk op, dat de baten van dit conj eert ten goede komen aan het Orgelfond! De heer Mens leidt het concert in nfl het bekende mooie Choral en Choral vorj spiel „Wachet auf ruft uns die Stiinnm van Bach. Verder speelt hij: „Preludloffl fuga" van Frescobaldl en .Prelude to W moll" van Bach. Dat ls alles voorBenjj lijke muziek van hoog gehalte en de gei regelde bezoekers dezer concerten wetea hoe gaaf en muzikaal de heer Mens dea muziek ten gehoore brengt. J Onze Nederlandsche meester-hoboiss Jaap Stotijn speelt de prachtige soMtl van Loeillet en twee Romances van Scnui mann. Onnoodig, hierover nog Iets '6 zeggen. J Eindelijk geeft „Sursum Corda Ps. 'H en 4, waarvan de melodie is van w«4 Bourgeois, terwijl Hubert Cuypers het pi heel vierstemmig heeft bewerkt. Op v»1 zoek komen de prachtige „Impropensi van Palestrina. Ook zingt men nog Wj viertal Engelsche hymnen, terwijl 't tlge slotstuk wordt gevormd door „supe* Flumina Babylonis", het prachtige koori werk dat Cuypers voor een jaar of schreef, buiten kijf een der mooiste kiwi werken van den modernen tijd, al is "jj dan niet „modern". We herhalen, dn» «1 baten worden bestemd voor de restau™jl van het prachtige orgel onzer hootdtei waar we allen zoo naar verlangen. TIJDSCHRIFTEN. „Caecilia en de Muziek". Het Meinummer van het nra „Caecilia en de Muziek" onder leiding Herman Rutters en Eduard Reeser brenj de volgende artikelen „Onuitgegeven o n ven van Mahler aan Diepenbrock gouden jubileum der Wagnervereemgi =1 „Cithermakers te Amsterdam in het kb der 17e eeuw", „De muziek in de <«8 cl len van Molière", „Belangrijke uitvoer gen enz. Trambestuurders, bedenkt uw voetbei een eenvoudig schawingssignaal en geen werk is.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10