75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 18 Mei 1934 Vierde Blad No. 22747 BINNENLAND. Dr. Coiijn over het Landbouwcrisisfonds. VRAGENRUBRIEK. Burgerlijke Stand v. Leiden DE AUTOMATEN-WET. VOORLOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de automaten-wet. ye'e leden kunnen zich wel vereenigen met het wetsontwerp, voorzoover dat be doelt ontduiking van de winkelsluitings jet tegen te gaan. doch niet voor zoover bet den middenstand met uitsluiting van jsderen het recht geeft om door middel nn automaten te verkoopen. Het doel van de winkelsluitingswet eischt bi. geenszins, dat het hebben van auto maten alleen wordt toegestaan aan win keliers en evenmin dat winkeliers door middel van automaten geen andere arti- len zouden mogen verkoopen dan zij in bun winkel in voorraad hebben. Deze den meenden in de ontworpen regeling lots anders te kunnen zien dan een kke poging in de richting van ordening lu het bedrijfsleven. Materieel zal de ontworpen regeling waarde hebben. Het is gemakkelijk een woonhuis een winkel te improvisee- -j; men vreest dat het gevolg zal zijn een twerp tot het eischen van vergunning het oprichten van winkels. Tegen- ter zoodanige „ordening" stond men iverig. Daarmede zou een belangrijke lip worden gezet op den weg naar ta ping van de vrijheid van bedrijf, een -p, welke moet leiden tot gedwongen -kloosheid. In elk geval konden deze leden het nut iet inzien van een bepaling, welke aan sonen en ondernemingen, die van het iteeren van niet bij winkels behoo- nde automaten hun werk maken, het toefenen van hun bedrijf onmogelijk zal ken Evenmin was het hun duidelijk, waarom n winkelier zijn bedrijf niet zou mogen Toreiden met een automaat, welke an- artikelen bevat dan hij in den winkel -koopt. Andere leden zouden zich met de orde- j van het winkelbedrijf zeer wel kun- vereenigen. Deze consequentie zouden juist toejuichen. Zij gaven echter toe t het gelukkiger zou zijn, indien met deze 'ening een begin werd gemaakt op an- re wijze dan in dit wetsontwerp. Verscheidene leden hadden ernstige be- enkingen. Zij meenen. dat 't automaten- eren zonder noodzaak door het ontwerp "1 vorden belemmerd, tot schade van 1 en industrie. Men kon niet inzien, teen verbod van het bijvullen van auto- ten gedurende sluitingsuren der winkels oodzaiely'k zou zijn. De verkoop door iddel van automaten geschiedt voor gelijk op uren. dat de- winkels gesloten (jn. Juist in. die uren is het noodig ze tijd tot tijd bij te vullen. Intusschen is bij sommige leden de ag gerezen, of de Winkelsluitingswet el gehanhaafd kan blijven, nu de voor tgang der techniek, een zoo sterken groei i het automatenwezen, speciaal van de tomatische winkels, ten gevolge heeft had. Zal in de plaats van deze wet niet n regeling moeten komen voor de dienst ien en de verdere positie van het win- elpersoneel? Enkele leden zouden ter wille van de voidering van de Zondagsrust den ver pop Zondag, ook voor zoover deze door 'el van automaten plaats vindt, geheel illen verbieden. Ook waren er enkele leden, die het eheele automatische winkelbedrijf een «tand achtten en die het exploiteeren aarvan van overheidswege verboden zou- en willen zien. ÜEGEERINGSVOORSCHRIFTEN VOOR GROENTENCONSERVEN. Officieele mededeelingen spoedig te verwachten. Het „Ned. Weekblad voor Kruideniers- ren meldt: ■Haar wij vernemen kunnen de voor- 'ften van den Regeeringscommissaris r de Groenten- en Fruitcentrale met kking tot de conserveering van nten en fruit binnen eenige dagen "den tegemoet gezien. Omtrent de te verwachten bepalingen -ten we het volgende mededeelen: Erkenning als verwerker van gewassen -° den tuinbouw door de Ned. Groenten- Eruitcentrale is vereischt. De erkenning gespecificeerd naar den aard van het f worden verleend. De specificatie 'hiedt volgens een rangschikking in 'groepen, namelijk: a. gesteriliseerde groenten in blik en hieronder te verstaan groenten ver in luchtdichte verpakking, houdbaar aakt door verwarming h. vruchten in blik en glas; c. zuren in blik en glas; d. gezouten groenten: e gedroogde groenten. Omtrent andere artikelen, vallende on- de bemoeiingen der Groenten- en tcentrale zullen te'dezer zake nadere schriften volgen. °e erkenningen worden slechts verleend h! hen, die in 1033 bovengenoemde arti- len hebben verwerkt. •het toegelaten zal zijn omzetting van bedrijf voor artikelen, wier vervaar ds in 1933 niet bij het normale bedrijf hoorde. De vergunning zal mitsdien alleen gel- ra voor de verwerking van die artikelen, "dke voor l Januari 1934 tot de normale ^erkingsproducten der onderneming oorden. Duidend zal worden voorgeschreven: j f'.Dat op het etiket de naam van den "onkant-vervaardiger moet worden ver- El 111 tetters van ten minste 6 mM. ™8te en 1 m.M. dikte, kjnf etiItetten, gebruikt door niet-fabri- .nt?n moet deze vermelding eveneens ge- SUIKERBIETEN-ALCOHOL ALS MOTORBRANDSTOF. b. Elk blik moet voorzien zijn van een, k? tebrikant-vervaardiger aamgewezen "Magen letter. 0'en yerbod van conserveering van op- £idroge erwten (erwten régéneré's) ''orden uitgevaardigd, tlbt enamingen van de voornaamste ar- vJi!n Eroentenconserven worden bindend «geschreven". Na menging met benzine. Dr. Coiijn heeft in de Tweede Kamer verklaard, dat hij het een gelukkige op lossing zou vinden, indien de Nederland- sche landbouw de suikerbieten zou blyven verbouwen, doch de industrie deze tot iets anders zou verwerken. Hij voegde er aan toe, dat een onderzoek terzake gaande is. Naar aanleiding hiervan merkt Hbld. op: De premier heeft hierbij klaarblijkelijk gedoeld op de bereiding van alcohol uit suikerbieten, welk product dan via een menggebod voor benzine in de auto mobielen zou kunnen worden geconsu meerd. Dit idee is afkomstig van en sedert on geveer twee jaren gepropageerd door den heer J. S. Visser te Santpoort. Op zijn voorstel heeft de Ver. tot bev. van den Landbouw in Hoil. Noorderkwar tier besloten een commissie in te stellen Dit geschiedde op 29 November 1933. Deze commissie heeft dezer dagen rap port uitgebracht en dr. Coiijn heeft in dat rapport, naar ons reeds bekend was, aan leiding gevonden, ook zèlf een onderzoek te doen instellen naar de biet-alcohol kwestie, omdat hij (zooals hij thans in de Kamer heeft verklaard) het verwerken der suikerbieten tot iets anders dan suiker een gelukkige oplossing zou vinden. De conclusies, waartoe de commissie- Visser-Holl. N. Kwartier is gekozen zijn o.m.: 1. Verwerking van bieten tot alcohol is practisch zeer goed uitvoerbaar, evenals verwerking van melasse op alcohol. Practi- sche toepassing op groote schaal vindt men in Nederland, Frankrijk, Denemar ken, Zweden, enz. 2. Vermenging van de zoo te winnen alcohol met benzine geeft een motor brandstof. die weinig duurder komt in den verkoop dan de tegenwoordige zuivere benzine. Tengevolge van deze menging zullen de inkomsten uit de benzinebe lasting naar evenredigheid verminderen. Werd in 1932 pl.m. f 28.090 000 aan ben- zinebelasttng geint, dan zal dit bedrag met ruim een kwart verminderen hij opneming van 28 procent alcohol in de benzine. Daartegenover staat, dat de suikerbie tenteelt geheel bekostigd kan worden uit den verkoopprijs van de mengbrandstof, zoodat de regeering veel minder of geen groote steunbedragen behoeft uit te kee- ren voor de bietencultuur. 3. Het bieten-areaal is bij van regee- ringswege voorgeschreven menging aan zienlijk uit te breiden. Bij volledige vermenging van buitensui ker uit de wortels op alcohol wordt bij een menging van 28 deelen alcohol met 72 deelen benzine, de mogelijkheid ge schapen om 40.999 H.A. meer met bieten te betelen dan nu het geval is. RECLAME. 8879 Sfigjf VERVOER VAN BOTER ZONDER MELK. Regeling zal ingaan op 1 Juli. Eenigen tijd geleden is bekend gemaakt dat met ingang van 22 Mei 1934 de hoe veelheid, waarin eenheden boter zonder merk mogen worden vervoerd, bepaald is op ten hoogste 5 KG. De bekendmaking van dezen maatregel heeft als gevolg gehad, dat een groot aan tal bedrijven besloten heeft, over te gaan tot het verpakken van boter in gemerkte wmkelpapieren. Waar is gebleken, dat met den aanmaak van die winkelpapieren een geruime tijd gemoeid is, heeft de Minister van Econo mische Zaken ter tegemoetkoming aan de betrokken bedrijven nader bepaald, dat de in den aanhef bedoelde regeling zal in gaan op 1 Juli 1934. o MOET AMSTERDAM VERGROOT WORDEN? Voorstel tot uitbreiding met Diemen en Nieuwer- en Ouder-Amstel. Door de Amsterdamsche Raadsleden S. R. de Miranda, Ed. Polak, Z. Gulden en C. Woudenberg is aan den Raad voorge steld, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Amsterdam, let tende op art. 164 der Gemeentewet, besluit le als zijn meening uit te spreken, dat het gewenscht is. dat een voorstel van wet wordt ingediend, strekkende tot: a. de vereeniging van de gemeente Die- men met de gemeente Amsterdam; b. een wijziging van de grenzen van Amsterdam in dezen zin, dat het stede lijke gedeelte en, voor zooveel noodig, het landelijke gebied van de gemeente Nieu- wer-Amstel en het industrieele gedeelte van de gemeente Ouder-Amstel aan de gemeente Amsterdam worden toegevoegd; 2. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, bij den Raad in te dienen een ontwerp van het door den Raad, in ver band met het onder la en b bepaalde dat H.M. de Koningin te richten verzoek tot het indienen van een wetsvoorstel, als be doeld in art. 164 der Gemeentewet, verge zeld van de in het tweede lid van dat ar tikel bedoelde gegevens. In de toelichting wordt o.m. gezegd: De voorstellers achten den tijd aange broken, maatregelen te nemen, die er toe kunnen leiden, de gemeente Diemen en het stedelijk gebied van Nieuwer Amstel, zoomede het industrieel gebied van de ge meente Ouder-Amstel aan Amsterdam toe te voegen. Het algemeen belang brengt mede, dat Diemen,. hetwelk een rationeele ontwikkeling van Amsterdam aan de Oost. zijde in den weg staat, zoo spoedig moge lijk aan de Hoofdstad wordt toegevoegd. Maar niet minder geldt zulks voor het stedelijk gebied van Nieuwer-Amstel. Dat gedeelte is reeds feitelijk een deel van Amsterdam geworden. De bewoners van dat deel profiteeren, evenals die van Die men van alle voordeelen die Amsterdam biedt, terwijl zij daarentegen in de lasten van Amsterdam niet bijdragen. Wellicht zal het ten aanzien van Nieu wer-Amstel niet te vermijden zijn, dat, be halve het stedelijk gedeelte ook een deel, waarschijnlijk zelfs een groot deel, van het landelijk gebied in de annexatie wordt be grepen zulks ter voorkoming, dat het over. blijvende gedeelte van Nieuwer-Amstel niet in staat zal blijken, een zelfstandig bestaan te voeren. Wat aangaat het industrieel gebied van Ouder-Amstel, de z.g. Omwal, dit gebied is als het ware reeds zoo omklemd door Am sterdam, dat alleen een minder juist in zicht er toe heeft kunnen leiden, dat dit niet reeds in 1920 aan Amsterdam is toe gevoegd. DE BOM OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN. Ministers Deckers beantwoordt de vragen van Ir. Albarda. De Minister van Defensie heeft het vol gende geantwoord op de vragen van ir. Albarda betreffende den vliegeraanval op de „de Zeven Provinciën": 1. De mededeelingen in de Indische pers bedoeld in vraag 1, zijn ondergetee- kende bekend. 2. Deze mededeelingen zijn niet juist. In de orders voor de deelnemende vliegtuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 komt o.m. de zinsnede voor: „Is aan de sommatie totaal geen gevolg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dan wordt door D 35 een bom van 50 K.G. kort voor den boeg geworpen". Iets verder staat in deze orders: „D 35 keert het eerst terug boven de „De Zeven Provinciën" in een aanvalsrun en werpt zijn bommen af, indien duide lijk blijkt, dat op de waarschuwingsbom geen machines zijn gestopt of witte vlag is geheschen of uitgelegd." Het verslag van commandant D 11 (D35 was door bijzondere omstandigheden uit gevallen) over de verrichtingen in ver band met de actie tegen de ZPN, ver meldt voorts: „Ten 0918 wordt een bom van 50 K.G. geworpen, richtpunt ongeveer 10 M. vóór boeg ZPN, koers Z.W." 3 en 4. Uit het antwoord op vraag 2 blijkt dat de handeling van den vliegenier van de D 11 in overeenstemming is ge weest met de hem verstrekte opdracht. HANDELSVERKEER TUSSCHEN NED.-INDIË EN DUITSCHLAND. Onderhandelingen hebben tot overeenstemming bereikt. De eenigen tijd gêleden tusschen een Nederlandsche delegatie, onder leiding van Hr. Ms. gezant te Berlijn, mr. J. P. Graaf van Limburg Stirum eenerzijds, en een Duitsche delegatie, onder leiding van dr. Hans Flach, Ministerialrat im Reichs- wirtschaftsministerium anderzijds te Ber lijn geopende onderhandelingen met be trekking tot een regeling van het handels verkeer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland, welke dezer dagen te 's-Gia- venhage werden voortgezet, hebben tot overeenstemming geleid. De beide Regee ringen zijn o.m. overeengekomen den om vang van het wederzijdsche goederenver keer zooveel mogelijk te bevorderen, c. q. te ontzien. Voor enkele gewichtige Indische pro ducten, als palmolie, copra en koffie zijn nieuwe exportmogelijkheden geopend. Voor eenige speciale Duitsche artikelen, die voor Ned.-Indië van veel belang zijn, zijn tariefafspraken gemaakt. De desbetreffende overeenkomst zal dezer dagen te Berlijn worden ondertee kend en zoo spoedig mogelijk aan de Sta- ten-Generaal ter goedkeuring worden voorgelegd. o PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn bijeengeroepen tegen 5 Juni des voor middags te 11 uur in de vergaderzaal der Eerste Kamer. HANDELSVERDRAG MET SPANJE. Naar wij vernemen, hebben de onder handelingen over een handelsverdrag met Spanje, die sinds ruim een maand te Madrid worden gehouden tusschen een Nederlandsche en een Spaansche delega tie. thans een bevredigend verloop. Rekening mag worden gehouden met de waarschijnlijkheid, dat binnen korten tyd overeenstemming zal worden bereikt. VERSPREIDE BERICHTEN. Vrijdag 25 dezer zal aldus de „Msb." de heer J. Timmermans Wzn., oud directeur der N. V. „Noord-Braband", Maatschappij van Verzekering op 't Leven te Waalwijk, zijn 109en verjaardag vieren. Bij Kon. besl. is benoemd tot burge meester van Buggenum, de heer H. J. Ven- nekens, burgemeester van Neer. UIT NED. OOST-1NDIE. LOODS VERBRAND. SOLO, 17 Mei. (Aneta)Loods 47 van de onderneming Gajamprit van de N.V. Klattensche Cultuur Mij., gelegen in de desa Ploeneng, is door brand vernield. Kwaadwilligheid is in het spel. De schade bedraagt f.2400.—. PROEFSTATION PASOEROEAN. SOERABAJA, 17 Mei. (Aneta). Giste ren werd alhier een vergadering gehouden van leden van de Commissie van Beheer van het Proefstation voor de Javasuiker- industrie te Pasoeroean. In deze vergade ring werd afscheid genomen van den directeur van het Proefstation Prof. Dr. V. J. Koningsberger. De heer Mr. J. Luyten hield een toe spraak, waarin hij mededeelde, dat de heer Koningsberger is benoemd tot eere lid van het Proefstation, wegens zijn bij zondere verdiensten. Tot waarnemend directeur van de cul- tuurafdeeling van het Proefstation werd benoemd de heer Dr. K. G. Booberg. Gisteravond boden de Commissie van Beheer en de Directie van het Proefstation Dr. Koningsberger een diner aan. Eenige belangrijke verklaringen. In een uitvoerige rede heeft Minister Coiijn de 23 sprekers over de beide be grootingen van het Landbouw-Crisis-fonds beantwoord. Dr. Coiijn. Hij is begonnen met te erkennen, dat de begrootingen eigenlijk weinig inzicht ver schaffen in de doelmatigheid der betrok ken uitgaven, maar dit gaat nu eenmaal niet anders, want men kan niet een jaar te voren alles precies bepalen. Maar de Minister constateerde met ingenomenheid, dat de regeeringsmaatregelen over het al gemeen zijn goedgekeurd. De heer van den Heuvel had verklaard, het met 95 °/o van die maatregelen eens te zijn. Dit vind ik zei de Minister onder vrooüjkheid der Kamer een bevredigend percentage, en al hadden andere leden hun instemming niet in percenten uitgedrukt, hij meende uit het debat de conclusie te mogen trek ken. dat 75 "/o van de maatregelen toch wel de instemming der Kamer hadden, en dit vond hij voor een zoo heterogeen ge zelschap al heel mooi. De Minister heeft de crtiek, die dan nog op een aantal punten beoefend is, in den breede beantwoord. Hy deelde daarby mede, dat een ontwerp tot wijziging van de Pachtwet nog dit jaar de Kamer zal bereiken. Een onderzoek wordt ingesteld naar de noodzakeiykheid. om de invoer van vlas te beperken. Voorts noemde de Minister eenige producten of artikelen, ten aanzien waarvan contingenteering niet noodig is gebleken. Inzake den tuinbouw deelde hy mede, dat er over 1934 een gedwóngen inperking zal zy'n van 8.000 H.A., overeenkomende met ongeveer 20 °/o van den totale tuinbouwgrond. Aan ver schillende wenschen en adviezen verklaar de de Minister niet te kunnen voldoen, o.a. niet aan het advies, om aardappelmeel door het brood te mengen; daardoor zou meer een aanzienlyk tarwe-overschot ont staan; al deze belangen moeten nu een maal tegenover elkander worden afge wogen. Uitdrukkelyk heeft de Minister ook verklaard, dat niet zal worden overgegaan tot verdere inperking van de margarine- industrie. Vóór de invoering der Orisis- Zuivelwet bedroeg de jaarlyksche marga rine-productie 120.000 ton; daarna 68000 ton. waarin dan nog 25 °/o boter zit, zoodat de eigenlijke margarine-productie is ge daald tot 57000 ton. dus tot beneden de helft. Met het oog op deze belangrijke daling ziet de Regeering geen reden om thans verdere maatregelen te nemen. Ook wat de varkens-politiek betreft verklaarde de Minister op het oogenbllk geen reden tot wyziging te zien. en evenmin dus voor opheffing van de varkens-centrale. Deze instelling heeft volgens de Regeering in verschillend opzicht nuttig gewerkt. Boven dien. als er wyziging m deze politiek zou moeten komen, zou dit door den nieuwen Minister moeten geschieden. In een ander deel van zyn reden heeft de Minister uiteengezet, dat by de econo mische onderhandelingen ook steeds zoo veel mogehjk voor Indië wordt gedaan en er wordt vaak meer bereikt, dan naar buiten blykt. Na al deze meer speciale punten heeft de Minister de algemeene richting en de algemeenen geest van de crisis-politiek verdedigd. Zeer zeker is er een economi sche hergroepeering in de wereld op komst, maar men kan zoo iets niet per besluit of oekase uitlokken. Ook ons volk moet naar een soberder levensbestaan, en ook dit zal er komen. Er dient door de Regee ring met voorzichtighied en met beleid ge steund te worden, wat den landbouw be treft. in de richting van een doelmatige bedrijfsomzetting. Het is een lastige zaak, om onze bedryven zich te doen aanpassen aan den nieuwen toestand, te meer. waar de volle aandacht gericht moet blyven op den export van onze producten, die weer noodig is om grondstoffen ingevoerd te krijgen. Toch staat het vast dat onze uit voer minder zai blyven dan vroeger, en daarom moet de productie worden beperkt, maar het moment om hiertoe over te gaan is nog niet aangebroken, omdat de vraag, hoeveel wij aan het buitenland zullen kun nen leveren, nog niet kan worden beant woord. Productie-beperking kan eerst plaats hebben, als onze export is gestabili seerd aldus betoogde de Minister en dit is nog niet het geval: eerst dan ook zal men kunnen vaststellen, welke produc tie beperkt moet worden. Intusschen is by den tuinbouw de inperking reeds begonnen en de Minister verwachtte, dat hier bin nen een paar jaar weer evenwicht zou zy'n bereikt. Ook by den veestapel zal men tot inperking moeten komen en wel langs drie wegen: le hoogere uitvoer, 2e teelt regeling en 3e het omzetten van weiland in bouwland. Eerst als deze middelen niet helpen, zou men aan nieuwe afslachting moeten denken. De Minister heeft uitvoerige beschouwin gen gehouden over de tarwe-politiek en de akkerbouw-productie, in verband ook met de veehouderij, om aan te toonen dat deze bedryven op het oogenblik, ook met den steun, liggen beneden het rendement van 1913. Maar aan verhooging van den steun kan. met het oog op den toestand: van 's lands financiën, niet worden ge dacht. En met het middel van lasten-ver- laging kan nu eenmaal ook niet veel worden bereikt. In verband met dit alles deelde de Minister nog mede, dat hy alles gevoelt voor een meer centrale regeling van de landbouw-zaken. Een directeur- generaal zou het beste zyn, maar de ge schikte persoon daartoe is op het oogen blik niet aanwezig. Daarom zal het aantal regeeringscommissarissen worden beperkt tot drie: één voor het zuivelbedryf, één voor den akkerbouw en één voor den tuin bouw. Dit kleine college van Commissaris sen zal dan ook de Regeering kunnen voorlichten. Na deze rede heeft de Kamer de drie moties van den heer Wy'nkoop verworpen. By de onderdeelen der begrooting zyn vervolgens nog eenige korte redevoeringen gehouden. De Minister verklaarde daarby nog, dat hy geen bepaalde toezeggingen kon doen ten aanzien van zekere maat regelen om den graanbouw aan te moedi gen. Overigens gaf hy nog verschillende nadere inlichtingen, maar belangry'k voor het debat niet meer Een motie-Vervoorn, om ten aanzien van hard fruit dispensatie te geven van den verplichten verkoop op de veilingen, werd met 42 tegen 15 stem men verworpen. De begrootingen zyn vervolgens zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De communisten en de revolutionair-socialist stemden tegen. RECLAME. 1310 'TKLEINSTE AVONDTASCHJE is altijd nog grool genoeg om bovendien zonder bezwoar zoo'n klein en plat metalen zakdoosje met drie "AKKERTJES" te bevat ten. Het is zoo practisch, want nu kunt Ge altijd en overal AKKER-CACHETS bij U hebben, die telkens van pas komen in gevallen van Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Migraine, Vrouwenpijn, Lusteloosheid, enz. Koop vandaag nog zoo'n doosje. Zak doos II Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent 20 cent Ge kunt hieruit 4 x Uw zakdoosje vullen. GEBOREN. Jantiene Cornelia, d. van C. Blok en W. Vos Hendricus, z. van A. W. v. Bohemen en C. v. As Maartje, d. van H. B. Moraal en H. Vermey Adriana, d. van A. Harte- velt en P. Slootweg. ONDERTROUWD. J. J. J. Meijer jm. 26 j. en C. Stol jd. 26 j. OVERLEDEN. G. ZwaanVredenburg vr. 42 j. A. J. SchnabelOuwerkerk vr. 58 j. -J. Huis mande Lange vr. 27 j. C. V. te L. Daarvoor moet u het Al gemeen Adresboek voor den Handel raad plegen. P. te B. Het Bondsbureau is te Har derwijk. A. v. d. V. te L. Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Haarlem, Halfweg, Amsterdam Diemerbrug, Muiden, Naarden. Totaal 69 K.M. Leiden. Rypwetering, Nieuwe Wetering, Aalsmeer, Bovenkerk, Amstelveen, Am sterdam, Naarden Totaal 63 K.M. Leiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, De Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn, Leeersum, Amerongen, Eist, Rhenen, De Grebbe, Wageningen, Renkum. Totaal 102 Kilometer. W. K. te L. Leiden, Utrecht. Ede, Arnhem, Zevenaar, Elten, Emmerik, Net- terden, Gendringen, Anholt, Bocholt, Rhede, Borken, Gemen, Ramsdorf. Velen, Coesfeld Nottuln, Appeihülsen. Miinster, Telgte Warendorf. Beelen, Klarholz, Rhe- da, Wiedenbrück, Rietberg, Delbrück, Neu- haus, Paderborn, Hamburg. Totaal 1355 K.M. N. O., te L. De graanbeurs ln Hoofd dorp wordt gehouden lederen Donderdag van 10 tot 1 uur en is toegankelyk voor iedereen, voorheen gratis en thans tegen betaling van 10 ets. entree, waarvoor een bewy's van toegang wordt afgegeven, het welk echter niet het recht geeft om met eenig artikel in de Beurs te venten, zoo als vroeger maar al te vaak gedaan werd. Voorts zyn er nog Graanbeurzen in Amsterdam, (Haarlem kort geleden opge heven), Alkmaar, Schagen, Hoorn, Rot terdam, Gouda, Groningen, Leeuwarden, Goes, Middelburg. Op welke dagen en uren deze beurzen geopend zyn, is ons niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13