q%cl£coti- Het Eeuwfeest der Maatschappij voor Toonkunst Pinkster Jaargang DONDERDAG 17 MEI 1934 No. 22746 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. heeft, kan met rustig uitgaan! Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor adveiientiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Bureau NoordeincJsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0:18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. VISCHACTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan vraagformulieren ter bekoming van visch- atten voor het seizoen 19341935 vanaf beden gratis verkrijgbaar zijn ter Ge- neente-Secretarie (afd. Algemeene Za ken), Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 17 Mei 1934. 1286 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei- ui brengen ter algemeene kennis, dat de foetbalverg. „Zuiderkwartier", te Leiden, verzoek heeft ingediend ter bekoming i een verlof B voor den verkoop uit- tend van alcoholvrijen drank voor ge- jk in haar cantine, staande op het irceel Sectie O. No. 226, aan den Kanaal- alhier. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Mei 1934. 1285 Leerlingenuitvoering en Receptie. JHR. MR. DR. N. C. DE GIJSELAAR. Velen zullen ongetwijfeld met genoegen Irernemen, dat de toestand van onzen i-bwgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de lOijselaar, die kort geleden in het Diaco- bessenhuis alhier een operatie heeft on- Idergaan, de laatste dagen zeer gunstig is. DE BEPLANTING VAN HET RAPENBURG. Een onvermijdelijk proces. Menigeen, die als goed Leidenaar zich net recht verheugde over den schoonen lanbiik van het Rapenburg met zijn itige boomenrijen. die zich in de stille kracht weerspiegelen en zijn deftig-voor- laaie gevels, heeft met schrik gezien, hoe i de laatste weken de eene boom na den mdere viel onder de bijl van de gemeen- jelijke houthakkers. Men zal zich herinneren hoe reeds ge nuien tijd geleden ontdekt werd, dat tal tan boomen langs het Rapenburg waren "ingetast door de Iepziekte Teneinde fee karakteristieke gracht niet plotseling een geheel ander aspect t,e geven en het (ageslacht tevens voor een herhaling te piijwaren. werd besloten de iepen geleide rs te vervangen door beplanting met tanen. De jongste opruiming is van dat besluit een uitvloeisel, zoodat thans op let gedeelte van het Rapenburg gelegen lisschen Universiteit en Kloksteeg eener- f.'is en Nieuwsteeg en Doezastraat ander- jjns de mooie zware iepen alle vervangen F.n door jonge linden, welke speciaal w dit doel zijn gekweekt. Zeer vermoe- plijk zullen in den aanstaanden winter boomen tusschen Kloksteeg en Hout baat volgen. Uit den aard der zaak is k' Rapenburg door deze verandering er |üt mooier op geworden, maar dat is echts een kwestie van eenige jaren. On- djst is evenwel het gerucht als zouden gezonde boomen zijn gerooid. Welis- faa: bevonden zich onder de gevelde W-en eenige exemplaren, die nog niet «danig door de iepziekte waren aange lat. dat onmiddellijk opruiming dringende fich was. maar aan den anderen kant het aesthetisch niet verantwoord om gemengde iepen- en lindenbeplanting |aa te brengen [Het proces voltrekt zich geleidelijk, maar I onvermijdelijk. IMoge het. mooie Rapenburg binnen af- Tnb2ren tijd zijn oude schoonheid her- Fiüen. Wuivende palmen en Perzische tapijten begroetten in het trappenhuis der Stads gehoorzaal hen. die zich opmaakten de leerlingenuitvoering en de receptie bij te wonen, die ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan der Maatschappij voor Toon kunst plaats vonden. Zij zijn de mooie inzet geworden van een feest, waarmee het „crescendo" zal gaan: staan ons niet nog een leerarenuit- voering en die met het Concertgebouw orkest te wachten? Vol verwachting nam men plaats in de kleine zaal, om te genieten van een wél gekozen programma, waarop verschillende der beste leerlingen der school zich zouden laten hooren. De opening was aan het kin derkoortje onder leiding van mej. Emily Kuenen en de kleuters wisten dadelijk in te palmen door de schattige wijze, waarop zij de bekende liedjes van Worp zongen. Wij hoorden den laatsten tijd heel wat kindergezang, maar het blijft toch altijd een genot ernaar te luisteren! 't Komt er zoo weinig op aan, of er al eens een foutje gemaakt wordt; we luisteren dan zonder een critisch oor, temeer wanneer het zulk een feestelijke gebeurtenis betreft! Met welk een toewijding gaf de jeugd zich over, vooral toen de eerste vrees overwonnen was en het geruststellend, bemoedigend applaus weerklonk! Ook de solfègeklas onder dezelfde leidster, zette haar aller beste beentje voor en behaalde met eenige niet-gemakkeiijke canons, waarin alles er zoo haarfijn op aan komt en met de twee oud-vertrouwde Hollandsclie zangen „Naar Oostland wiilen wij rijden" en „Den winter als het regent" een levendig succes! Mej. Nini van den Burg hebben wij vroeger al eens kunnen Prijzen om haar muzikaal pianospel, eigenlijk zou men haar geen „leerlinge" meer volgens de maatstaf der school willen noemen. Natuurlijk blijft een ieder zijn gansche leven leerling, want muziekstudie eindigt nooit, zelfs voor de grootsten niet! Maar het spel van mej. v. d. Burg staat stellig al op een hoog niveau, waarvan zij vooral getuigde in de met in zicht en technisch kunnen gespeelde Prae- ludium en Fuga in c- kl. t. van Bach. Een duidelijke stemvoering en een prachtig legato, terwijl ook in Debussy bewijzen ge- gegeven werden, dat zij uit een artistiek milieu komt. Twee mooie duetten van Henry Purcell werden voorgedragen door de dames van Tuinen en van Dijk, gevoelig begeleid door mej. Henny Boekwijt. Deze zang was een aangename overgang naar Mozart's So nate voor twee piano's: deze uiterst moei lijke opgave kwam heel aardig tot haar recht door 't veelszins reeds gerijpte spel der dames Bots en SnoeP. Men ziet het: op dit programma waren de namen vertegenwoordigd van leerlin gen, die wij al meermalen met cere kon den vermelden en waarop de school ge rechtvaardigd trotsch mag zijn! Zoo'n vertrouwde bekende is ook mej. Jo Stallinga, die wij opnieuw met buiten gewoon genoegen hoorden en die den laat sten tijd weer goede vooruitgang heeft ge maakt. Haar mooie, lichte sopraan vol deed al bijzonder in de Schubertliederen, meer wellicht nog in de zangen van De bussy speciaal de prachtige Romance! Haar voordracht wint meer en meer: van haar kunnen wij nog loffelijke prestaties verwachten! pet slot van den middag bracht ons het eerste deel van Dvorak's Quintet in A gr. t„ muziek in den waren zin des woords, helaas over 't algemeen te weinig gespeeld! De heer van den Burg (alt) onderscheidde zich hierin met zijn leerlingen: A. Akkerman (-e viool), mej. Jo Dee (2e viool), Leo Dee (cello), terwijl mej. Boekwijt voor een begrip- en „schwung"-volte ondersteuning aan de vleugel zorgde! Het werd dan ook een ver tolking, waarin wij de bezieling en over gave van harte konden toejuichen- der ?F8fmeestcr wenscht het Toonkunstbestuur geluk met het 100-jarig jubileum te *lappij en drukt den voorzitter den heer A. D. Vijgh de hand. Van 1. n. r. "estuursleden de heeren: A. J. Koster Hzn., G. W. Groen, A. D. Vijgh, M. H. A. Juta, inx, G. H. Nord. Thomson en jhr, ir. A. p. von .Weiier, Dat was het sonore slot van een door klanken gedragen middag, die weer sprak van het groote muzikale nut der Muziek school, die nu gedurende 100 jaren haar leerlingen heeft afgeleverd en waarvan de huidige generatie zeker wel niet voor vroegere zal behoeven onder te doen! Het spreekt vanzelf, dat de vriendelijke en wèlgemeende toejuichingen op dezen middag niet van de lucht waren; ieder kreeg zijn applausje en dat bracht na de zenuwspanning tijdens het optreden weer de blos op de wangen terug! In de Pauze werden de leerlingen getrac- teerd: een attractie temeer! 't Werd dan ook een vroolijke, genoeglijke middag, waarop ieder tevreden en blijgestemd was, bijgewoond door de Commissarissen, leeraressen, leeraren en enthousiaste ouders of vrienden der jeugdige execu tanten. die nog lang aan deze ure terug zullen denken en haar zelfs nog niet ver geten kunnen zijn, wanneer zij liet geluk mogen smaken, het 125-jarig bestaan mee te vieren! Na deze prettig gestemde en succesvol verloopen leerlingenuitvoering recipieerde het Bestuur der Maatschappij voor Toon kunst m den foyer der Stadsgehoorzaal. Onder de velen, die hier hun opwachting kwamen maken, merkten wij op den Bur gemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzcn en diens echtgenootc, wethouder mr. A. J. Romijn en den gemeente-secretaris, mr. dr. C. E. van Strijen, den w.n. rector- magnificus der Leidsche Universiteit prof. dr. L- van Iltallie, den secretaris van cu ratoren, mr. P. J. Idenburg, Prof. dr. N. van Wijk, den voorzitter en secretaris van het Eere-comité, samengesteld ter gele genheid van het jubileum, resp. prof. dr. J. H. Boeke en den heer H. P. H. Wurtz, en vele leden van dit comité, afgevaardigden van het L.S.C., de V.VS.L., „Sempre Cres cendo", de muziekclub der V.V.S.L. en U.N.I.T.A.Sden gemeente-archivaris, mr- dr. W. J. Verburgt, afgevaardigden van de Leidsche Kunstkring „Voor Allen", de zangverecn. „Sursum Corda" aismede het mannenkoor „De Vereen. Zangers", mr. Pijnacker Hordijk, Dijkgraaf van Rijnland er. vele anderen. De Burgemeester wenschte het Bestuur in een geestige rede geluk met het ge denkwaardige jubileum namens het ge meentebestuur. Spr merkte op, dat zulks niet te beschouwen is als „maar een plichtpleging", doch deze gelukwensen een teeken is van warme belangstelling en dankbare erkenning voor al hetgeen door het huidige bestuur en de voorgan gers voor de burgerij is gedaan. Voorts wees hij op de omstandigheid, dat het gemeentebestuur en dat van de Maat schappij elkaar in den laatsten tijd meer genaderd zijn en wel door het merkwaar dige feit, dat de „vroede raad" en het Bestuur zalen in hetzelfde gebouw betrek ken. Wanneer spr. dan de joogingen van een sopraan of een violist hoort, dan denkt hij ,,'t Is wel niet mooi, maar 't belooft veel!" „Omgekeerd, aldus spr. „wanneer gij ons hoort in de Raadsvergaderingen, dan zegt gij ,,'t Is wel mooi, wat ze daar zeggen, maar 't belooft niét veel!" (gelach) De Maatschappij, zoo vervolgde spr., is bekend om twee dingen: de concerten en de Muziekschool. Aan de laatste functie dankt zij haar populariteit. Spr. heeft in het Gedenkboek van den heer Groen de namen der oprichters gelezen, als van prof. Bake, prof. Geel, mr. Cunaeus, namen die veel beteekenden. De aanzienlijksten der stad trokken zich altijd de belangen der school aan en deze traditie heeft zich steeds voortgezet. In niet minder popula riteit mochten zich de directeuren (Wet- rens, van Groaingen, mej. van der Harst) verheugen en nu moge de voortreffelijke naam van den heer Boer de beteekenis der school als muzikaal centrum der stad voortzetten Men heeft herhaaldelijk ge probeerd een gemeentelijke subsidie te verkrijgen en dit is niet gelukt. Dit is wel en niet te betreuren: „ja", omdat verster king der middelen gewenscht zou zijn voor den ouden dag der leerkrachten, doch „neen", omdat dan de belangstelling voor de Maatschappij niet zóó levendig geweest zou zijn, als zij' nü is. De zorg van de over heid voor de muziek is over 't algemeen zeer slecht: er is maar een enkele instel ling, die een subsidie krijgt. De gemeente heeft wèl steeds een belangrijk bedrag ge schonken aan het Leidsch Muziekcorps, hoewel diens beteekenis ondanks alle waardeering toch vèr bij die van de Maatschappij ten achter stond. Steun van de regeering heeft men nimmer mogen verkrijgen: andere vakscholen wèl. Spr. vraagt zich af, of dit wel juist is, daar een symphonie van Beethoven toch idiëeler is, dan hetgeen de tong streelt. Spr. wil hierover echter verder niet uit wijden: de bedoeling van zijn woorden is, de Maatschappij geluk te wenschen, maar hij wil tenslotte opmerken, dat. mochten de moeilijkheden te zwaar worden hij ze ker alles in 't werk zal stellen, dat men haar niet ten onder zal laten gaan De heer Vijgh heeft gedurende 35 jaren in de diverse bestuursfuncties getoond een goed RECLAME. 1237 UK9 burger van Leiden te zijn, waarmee spr. hem geluk wenscht. hetgeen hij ook de andere bestuursleden, de leeraressen en leeraren, die het werk mogen voortzetten, doet. Tenslotte wenschte spr. de Maat schappij een nog lange en voorspoedige toekomst! De voorzitter der Maatschappij, de heer Vijgh, dankte den Burgemeester voor zijn hartelijke woorden en sprak de verzeke ring uit, dat het Bestuur zoo goed mogelijk zal blijven voortgaan: „mochten wij even wel, aldus spr., in moeilijkheden komen, dan zullen wij 't op prijs stellen, Uw steun te mogen ondervinden!" Vervolgens bracht de heer Boer zijn ge- lukwenschen over. Het had spr. getroffen, dat de oprichting der school ontstaan was Uit den wensch, om door diepere kennis en studie de liefde voor de muziek aan te kweeken. Dit is de eerste taak ook van de leerarenwij hopen in dit opzicht nog veel tot stand te kunnen brengen! Spr. wilde nog één gedachte naar voren brengen: het is gebleken, dat altijd be kwame menschen zijn gevonden, die be langeloos hun krachten aan de Maat schappij gaven. Spr. hoopte, dat zulks ook door het Bestuur zal worden voortgezet en eveneens in de toekomst het geval mag zijn tot bloei van de stad Leiden! Als oudste der leeraren voerde nog de heer van den Burg het woord, die het Bestuur ten zeerste dankte, voor hetgeen het steeds gedaan heeft. Namens den heer Boer, de leeraressen en leeraren bood hij een fraaie bloemenhulde aan, die door den heer Vijgh dankbaar aanvaard werd. Als een grappig moment lean nog gere leveerd worden het feit. dat het bestuurs lid der Maatschappij jhr. ir. von Weller even de zaal verliet, en het volgend oogen- i blik zich liet aandienen om zijn eigen be- I stuur (dus ook zichzelf!) de gelukwen- schen aan te bieden in zijn kwaliteit van voorzitter van de afd. Leiden der Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, waarop als geestig antwoord klonk: „Het spijt ons, dat een der bestuursleden onzer Maatschappij niet aanwezig is!" Men bleef tenslotte nog langen tijd in gezellig samenzijn bijeen, terwijl steeds meerderen met een hartelijken handdruk en een vriendelijk woord het Bestuur kwa men gelukwenschen Commissarissen der Muziekschool zal dezen middag ongetwijfeld gebleken zijn. hoe zeer de Leidenaars het streven der Maatschappij waardeeren en men met dit belangrijk jubileum ingenomen is! Daarvan leverden ook de talrijke bloem stukken getuigenis af, die het feestelijk aanzien der zaal nog verhoogden! Na afloop vond in „Zomerzorg" een diner plaats .waaraan Commissarissen met de leerkrachten der school deelnamen. De eerste dag van het Toonkunst jubi leum mag als bijzonder goed geslaagd aangeteekend worden! MEISJESSCHOOL VOOR U. L. O. BREESTRAAT 66. Ouderavond. Deze druk bezochte ouderavo,.c werd geopend door mej. Wissel. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Daarop kwam mej. dr. Catha. Hovens Grève aan het woord, die zeer uitvoerig „de geestelijke en lichamelijke ontwikke ling van het jonge meisje" uiteen zette, welk betoog aandachtig werd aangehoord. In de plaats van den heer Keiler, die door vertrek opgehouden was lid van het Bestuur te zijn, werd bij acclamatie be noemd de heer Wielenga, die zich de be noeming liet welgevallen. Daarna werd door den secretaris rekening en verant woording gedaan van het pas opgerichte Schoolfonds. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt, waarna deze vergadering door mej Wissel met een woord van grooten dank aan de spreekster werd gesloten. Tenslotte werd door de ouders het tee kenlokaal bezocht waar een keur van handwerken en teekeningen te bezichtigen was. Omstreeks 10 uur ging de zeer geani meerde vergadering uiteen. BINNENLAND. De nationale demonstratie „Nederland Vooruit" te Arnhem. (Binnenland, 3e BI.) Jaarvergadering van den Zuid-Holland- schen Bond van Veehandelaren. (Land en Tuinbouw, 3e Blad.) Ons parlementair overzicht (4e Blad.) BUITENLAND. De besprekingen over het Saargebied. (Buitenland, le Blad.) Valsche geruchten omtrent de Ontwa peningsconferentie (Buitenl., le Blad.) Rede van Hitier voor het Duitsche arbeidsfront. (Buitenl., Ie Blad). Weer een ontploffing in de mijn bij Bergen, in Henegouwen- 21 personen be dreigd. (Tel., le Blad Een nieuw spoorwegongeval in Duitsch- land eischt vier dooden en vele gewon den. (Tel., le Blad). LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. De jaarvergadering. Gi..veravond is in het gebouw „Prediker" de jaarvergadering gehouden van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging. Na de opening op de gebruikelijke wijze sprak de voorzitter, ds. H. Thomas, een kort ope ningswoord, waarin hij wees op de plicht van een ieder om te doen, wat zijn hand vindt om te doen tot het kweeken van de liefde voor het Oranjehuis. De notulen werden gelezen en goedge keurd. Mededeeling werd gedaan van een ingekomen dankbetuiging van gelukwen schen ter gelegenheid van den 25sten ver jaardag van Prinses Juliana. Vervolgens bracht de secretaris, de heer L. Boekkooi zijn 26e jaarverslag uit. 1933 was 'n merk waardig jaar door de vele gedenkdagen die het heeft gebracht. De Vereeniging organi seerde feestavonden ter gelegenheid van de Willem van Oranje-herdenking, den verjaardag van H.M. de Koningin, den 3 Octoberdag en het 25-jarig bestaan der Vereeniging. Al deze feestelijkheden wer den uitvoerig in het verslag gememoreerd. Het verslag wijdde voorts waardeerende woorden aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid den heer Caspari. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten hebben bedragen f. 1294.57, de uitgaven f. 1398.39, zoodat er een nadeelig saldo is van f. 103.82. Beide verslagen werden onder dank van de beide functionarissen goedgekeurd. Na gunstig verslag van de kascommissie werd de penningmeester voor zijn gehouden be heer gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende bestuursleden, ds. H. Thomas en de heer L. Boekkooi herkozen. In de be staande vacature werd voorzien door de benoeming van J. C. van Apeldoorn. De vergadering werd tenslotte door den heer van Zwieten met dankgebed gesloten. VAN DE TRAP GEVALLEN. Gisteravond omstreeks halftwaalf is de 43-jarige W. A. M. B. door slaap over mand in zijn woning in de Willemstraat van een 14-tredige trap gevallen. Hij bleef bewusteloos liggen en is met een hersen schudding aoor den EH.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: C. F. Forthriede (filiaal). Stationsplein, Leiden. Hoofdzetel: Gevers Deynootw. 107, Den Haag. Exploitatie van wachtkamers en buffetten. Kweekerij „Ornata", Heerenweg, Noord- wijk. Kweekerij van cactussen en vet- planten. Eigenaresse: mej. T. J. Jelgersma, Noordwijk aan Zee. Wijzigingen: De Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" N.V. (filiaal). Leiden. Hoofdzetel: Scheepmakershaven 4*1, Rotterdam. Filiaal Leiden, Stationsweg 29, Café „Eigenzorg", is overgegaan aan J. Tj. Kerkhoven, Leiden Naamlooze Vennootschap „Fabrieken v. kapok, bedveeren, gewatteerde en donzen dekens, voorheen R. M. Beuth Zonen", Kaiserstraat 23, Leiden. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging handelsnaam in: N.V. Fabrieken van kapok, bedveeren, gewat teerde en donzen dekens, voorheen R. M. Beuth Zonen. Boekhandel „Du Pon", Haarlemmerstr. 81. Leiden. Boekwinkel en bibliotheek. Vestiging filiaal: Voorstraat 41, Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1