Wat de Volkenbond deed en niet deed. faillissementen. kerk- EN SCHOOLNIEUWS. ""rxzsr tot parlementair overzic LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Donderdag 17 Mei 19 TELEURSTELLING, DOCH NIET VERSAGEN. Een symbool van saamhoorigheid Er behoeft niet over te worden gestre- den: het gaat den Volkenbond op dit oogenbilk niet goed. Datgene wat zij die het door den Volkenbond betreden gebied kenden, reeds Jaren tevoren voorspelden, is uitgekomen: teleurstellingen zijn er en staan ei nog telkens voor de deur. Dat kan niet verbazen voor wie erkent, dat de verwachtingen, in 1919 van den Volken bond gekoesterd, te hoog gespannen wa ren. Voor wie beseft hoe ontzaggelijk groot de problemen zijn. aan den Volken bond ter oplossing overgedragen; voor wie gevoelt, dat het niet gaat om den Vol kenbond te Qenève, het instituut, in 1919 in het leven geroepen, maar om de Volken bondsgedachte, die oud is als de eeuwen. De Volkenbond heeft reden tot teleur stelling gegeven in den loop der laatste jaren. Weinigen realiseeren zich, dat de Volkenbond werd opgericht na en als ge volg van een oorlog, die politiek en ethisch, sociaal en economisch de met zorg georganiseerde wereld had omver geworpen. Zoo is begrijpelijk, dat de eco nomische moeilijkheden, die gevolg zijn van den oorlog, op de schouders van den Volkenbond worden geschoven, en dat in elk geval het dezen ten kwade wordt ge duld, ,dat .geen sneller werkende hulp middelen aanwezig zijn. Slechts weinigen beseffen, dat het tusschen China en Ja pan ontstane conflict gevolg is van een psychologische ontwikkeling der dingen in het Oosten van Azië. Zoodoende kan het niet verbazen, dat zij den Volken bond daartegenover 'n betrekkelijk nieuw probleem gesteld wanen, en den indruk hebben, dat dit probleem door den Vol kenbond niet kon worden opgelost, om dat er groote Mogendheden bij zijn be trokken. Niet velen bedenken, dat de strijd voor ontwapening, niet te scheiden van de z.g.n. veiligheid, de strijd is om den Volkenbond zelf, om de grondbegin selen van de internationale samenleving. Zoodoende kan het alweer niet verwon deren, dat velen, die het ontwapenings- VTaagstuk als een op zichzelf staand vraagstuk zien, den Volkenbond beschul digen van gebrek aan kracht en initia tief. Zij allen verzuimen daarbij te beden ken, dat de Volkenbond niet is een super staat, niet heeft een eigen wil en een eigen gezag, maar is wat de leden ervan maken, en uitdrukking geeft aan de mate van objectieve samenwerking, waartoe de Staten en de volken thsns rijp zijn. Maar zij, die deze grieven uiten, hebben toch te bedenken, dat men billijk be hoort te zijn, zelfs tegenover den Volken bond. Zij hebben te bedenken, dat de Vol kenbond niet zoo werkloos heeft neerge zeten in Qenève als men het veelal voor stelt en ook niet zoo resultaatloos zijn werk heeft gedaan. Zij hebben te beden ken dat: De Volkenbond een reeks ernstige ge schillen heeft bijgelegd, waardoor als in het geval van het Italiaansch-Grleksche (19231 het Grieksch-Bulgaarsche (1925), het Engelsch-Turksche 11926), 't Poolsch- Litbauensche '1929), en het Zuid-Ameri- kaansche (1932—341 gevaar voor oorlog acuut bestond, welk gevaar door den Vol kenbond is afgewend; De Volkenbond heeft gesticht het Per manente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage, het eerste werkelijk in- ternationale gerechtshof, dat door een lange reeks van vonnissen en adviezen de waarde van zijn bestaan reeds heeft be- wezen De Volkenbond is belast met de be scherming der nationale Minderheden in het grootste deel der Europeesche landen en zoodoende kan medewerken tot het voorkomen van conflicten, uit de aanwe zigheid dier Minderheden voortspruitende De Volkenbond toezicht oefent op de werkzaamheden der z.g.n. mandatarissen, die de administratie verkregen van ge bieden, zijnde vroegere Duitsche koloniën of Turksch territoir; De Volkenbond arbitrage en verzoening heeft bevorderd, zoowel door tractaten tusschen de landen onderling als door de Algemeene Acte van Arbitrage van 1928, die scheidsrechtelijke uitspraken zelfs in belangengeschillen mogelijk maakt; De Volkenbond het vraagstuk der ont wapening in permanente studie heeft be houden. waardoor in elk geval de Ontwa peningsconferentie kon worden samenge roepen en een samenstel van maatregelen kon worden voorbereid, die in een trac- taat als dat betreffegde het voorkomen van oorlogen een voórlooplg hoogtepunt vinden; De Volkenbond door middel van de Ar beidsorganisatie arbeidswetgeving heeft bevorderd en een centrum van inlichtin gen voor arbeidsvraagstukken heeft ge schapen; De Volkenbond zoowel in 1920 als m 1927 financieele en economische conferen ties heeft samengeroepen, welker waar schuwende stem. ware zij gevolgd, luid genoeg heeft gesproken tegen den inge slagen weg van autarchie; De Volkenbond financieele hulp heeft verleend, in het bijzonder aan Oostenrijk en Hongarije, welke landen daardoor van een dreigenden financieelen ondergang zijn gered; De Volkenbond de internationalisatie van het verkeer, zoowel over de groote rivieren als over de spoorwegen, zoowel voor de binnenvaart als voor het auto verkeer heeft bevorderd; De Volkenbond door middel zijner hy giënische organisatie een netwerk van hy giënische afweermaatregelen heeft ge spannen over geheel de wereld; De Volkenbond den handel in blanke slavinnen met kracht heeft bestreden en een factor is in den strijd tegen de sla vernij, gelijk in Liberia en Abessinie is gebleken niet zonder succes; De Volkenbond den strijd tegen opium- misbruik en aanverwante middelen met kracht heeft ter hand genomen en door- gevoerd* De Volkenbond door middel van de commissie voor de intellectueele samen werking heeft gearbeid aan de betere sa menwerking der intellectueelen; De Volkenbond heeft verkregen de be vrijding van de krijgsgevangenen, die nog in Siberië vertoefden en millioenen vluch telingen naar eigen huis heeft terugge bracht; De Volkenbond het internationaal pri vaatrecht heeft gesteund, chèque- en wis selrecht heeft bevorderd, en tal van maat regelen heeft voorbereid op aanverwant gebied De Volkenbond, teneinde het stelsel der geheime diplomatie te bestrijden, de open bare registratie van tractaten tot 'n aan tal van bijkans 2500 heeft in de hand ge werkt; De Volkenbond tenslotte door middel van de regelmatige samenkomst zijner organen, in de eerste plaats Assemblée en Raad. een practische samenwerking der vooraanstaande staatslieden heeft tot stand gebracht, waarvan de resultaten zich in menig geval reeds hebben doen gevoelen. Of dit alles de aanwezigheid van den Volkenbond wettigt, de kosten, die voor een lichaam van zoodanige taak toch waarlijk niet zoo hoog zijn, billijkt? Het antwoord op deze vraag is niet moeilijk te geven, het antwoord kan niet anders dan bevestigend luiden, omdat gedachten als in den Volkenbond belichaamd, eerst lang zaam en geleidelijk in de samenleving der menschen doordringen en vasten vorm aannemen. Omdat tientallen jaren, zoo niet eeuwen zullen moeten voorbijgaan, voordat men het zoeken naar samenwer king zelfs in de schijnbaar voor oplossing niet vatbare conflicten als een even na tuurlijk iets beschouwt als thans het vol gen van den eigen souvereinen wil. Eeuwen zijn voorbijgegaan, voordat de individuen, tot aller gemeenschappelijk belang, in de samenleving van nationale Staten organisatorisch zijn ondergebracht Waarom zou de evolutie daarbij hebben stil te staan? Als wij op dit oogenblik, bijkans 15 ja ren nadat de Volkenbond werd opgericht, de teleurstelling in de resultaten van zijn arbeid sterk gevoelen, is dit mede, zoo niet hoofdzakelijk gevolg van het feit, dat wij onze verwachtingen te hoog hadden gesteld. Dat wij niet voldoende hebben acht geslagen op de waarschuwende stem, in het bijzonder van insiders, die het in ternationale leven en zijn tallooze moei lijkheden zoo goed kenden. Stemmen, die niet moede werden ons toe te roepen, dat verwezenlijking van zoodanige gedachten tijd verelscht naast goeden wil. De om standigheden zijn daarbij den Volkenbond niet gunstig geweest, en het is een veel voorkomend verschijnsel, dat men dan bij voorkeur gaat tornen aan wat de grond slag der organisatie is. Heeft men niet hetzelfde gedaan toen de waarlijk geens zins volmaakte Unie van Utrecht niet bleek te beantwoorden aan de behoeften, die langzamerhand in het Nederlandsche Staatsbestel waren opgekomen? En is ten slotte uit deze Unie van Utrecht niet voort gekomen de alleszins volwaardige Neder landsche Staat? De Volkenbond is niet tot stand geko men, dank zij den wensch van enkelen. Hij is tot stand gekomen, omdat de tij den zijn aanwezigheid vereischten, omdat de samenleving der volken, door de tech niek steeds nauwer toegehaald, behoefte heeft aan een orgaan als dit. Voor een ieder, die den oorlog erkent als een ramp, als een ramp voor geheel de internatio nale samenleving, zal wel vaststaan, dat versterking van den Volkenbond betee- kent krachtdadiger tegenstand tegen de herhaling van deze ramp. Een effectief middel tot afwering van deze ramp alleen dan, wanneer de Volkenbondsgedachte ge dragen wordt door geheel de openbare meening. Dat het daartoe eens, in alle landen komen mag. is de inzet van eiken 18 Mei- Volkenbondsdag. RECLAME- 1252 Helpt Uw noodlijdende land- genooten. Gebruikt voor Uw correspondentie Crisis-Postzegels Frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. Vernietigd op grond van verz9t: B. Hartgerink, koopman, Nieuw Vennep. PREDIKBEURTEN. ALPHEN AAN DEN RUN. Chr. Geref. Kerk: Hedenavond halfacht, ds. de Jong van Rijnsburg. BENTHUIZEN. Geref, Gem.: Vrijdagnam. 7 uur (o.t.), ds. Lamain van Rotterdam. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Vrijdagnam. 71/4 uur ds. M Heikoop van Utrecht. o NED. HERV KERK. Drietal: Te Rotterdam (vac. dr. Berkel- bach v. d. Sprenkel) D. Tromp te Zand- voort, E. W. Oberman te Utrecht en J. van Dijk te Oldenzaal. Beroepen: Te Marum H. W. Caaemier te Gieterveen. Bedankt: Voor Steenwijkerwold J. P. Snoep te Nijehaske. CHR, GEREF. KERK, Beroepen: Te Haarlem-Noord G. Salo mons te Amsterdam-West. GEREF. KERKEN. Te Dokkum G, Smeenk te Beroepen Blokzijl. GEREF. GEMEENTE. Beroepen: Te Rljssen M. Heikoop te Utrecht. RECLAME. Zou dit jaar de sla zelf malscher zijn Malsche sla is er altijd geweest, maar dit voorjaar is er voorliet éérst Saladint En deze allervoortreffelijkste slaolie geeft, volgens de ondervinding van duizenden huisvrouwen, aan de voor- jaars-sla zooveel zachtheid en aroma, dat in dezen tijd van het jaar geen groente zoo graag gezien wordt op tafel, als de jonge salade. Gebruik dus voor sla, mayonnaise en voor alles waar sla olie bij te pas komt OOUDZEOEL 80 CENT - OROENZEGEL 65 CENT - ROODZEOEL 50 CENT Ds. J. DE BRUIN t. In den ouderdom van 72 jaar is te 's Gravenhage overleden ds. J. de Bruin, em. predikant van de Chr. Ger. Gem. van Baarn. De overledene werd 9 December 1861 te Hoogeveen geboren en in 1904 can- didaat, om in 1905 het predikambt te Woerden te aanvaarden. Hij stond vervol gens te Zwolle, Broek op Langendijk, Maassluis, Vlaardingen en Baarn, waar hij in 1932 eervol emeritaat ontving en zich metterwoon te Den Haag vestigde. Aldaar zal zijn stoffelijk overschot a.« zaterdag middag ter aarde worden besteld. VEREEN1GING VAN KERKVOOGDIJEN. De algemeene vergadering. In de gisteren te 's Gravenhage voort gezette algemeene vergadering van de vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk werden begroetingstoespraken gehouden door de heeren ds. K. Bokma, Ned. Herv. predikant te Schiedam, namens de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk: ds. H. Ysebrands, idem te Terheide, namens het Classikaal Bestuur van 's Gra venhage; mr A. M. A. baron van Boetse- laar te De Bilt, namens het Algemeene College van Toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Ned. Herv. Gem. in Nederland; jhr. mr. J. M. M. v. Asch v. Wijck van Den Haag, namens de Federatie van Diaconiën in de Ned Herv. Kerk en ds. P. W. J. v. d. Berg, Ned. Herv. predikant te Nyeveen, die als particulier een enkel woord van sympathie met de vereeniging sprak. Namens de Haagsche kerkvoogdij sprak de voorzit ter mr. W. J. baron van Lynden. Op het referaat van ds. mr. C. J. Bartels van Colmschate, over: „Hoe kerkvoogden en predikanten elkaar behooren te zien", waarvan we reeds gisteren verslag gaven volgde een levendige discussie waaraan 7 personen deelnamen. In de slotzitting werd een werkprogram van 15 punten vastgesteld naar verwezenlijking waarvan men in 1934 streven zal. Besloten werd de jaarvergadering 1935 te Apeldoorn te houden. Na rondvraag werd de vergadering op gebruikelijke wijze gesloten. o ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE. vn. In de voortgezette vergadering van de Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk werden allereerst een drietal cassatie-verzoeken afgehandeld. Bij de commissie kwam in een voorstel tot wij ziging van het voorstel van de commissie voor het groote stadsprobleem. Naar aan leiding van de besprekingen van het vorig jaar zijn enkele wijzigingen aangebracht in het algemeen reglement en in dat op de vorming van de Buürtgemeenten. Deze voorstellen zullen bij de Synode worden gebracht. Ingekomen zijn drie voorstellen van de voorzitters en vertegenwoordigers van den Raad der Kerken_en de afd. Nederland van den Wereldbond der Kerken, dat de Synode twee afgevaardigden in de Ned. afd. van den Wereldbond benoeme, gelijk zij dit ook reeds deed in den Raad der Ker ken, opdat deze afgevaardigden met de door de andere aangesloten kerkgenoot schappen benoemde vertegenwoordigers een uitsluitend kerkelijke afdeeling van den Wereldbond kunnen vormen; 2e. dat de Synode der Ned. Herv. Kerk het initia tief neme tot een soortgelijke organisatie van de Lausanne-beweging hier te lande; 3e. dat de Synode goedkeure dat door de drie besturen die dan alleen worden ge vormd uit door de kerken officieel aan gewezen afgevaardigden bestaan, een be stuur kiezen dat als Oecumenische Raad het uitvoerend lichaam zal worden dat de oecumenische beweging samenvat en dat haar eenheid ook naar buiten demon- streeren zal. Dit uitvoerend lichaam zal dan bestaan uit drie afgevaardigden van elk der drie onderdeelen zoo billijk moge lijk over de verschillende kerkgenootschap pen verdeeld met hun secundi en een voorzitter met secundus. De voorzitter zal lid van de Ned. Herv. Kerk moeten zijn, maar zal niet tevens de functie van voor zitter of secretaris van een der drie be sturen mogen waarnemen De vergade ring besloot deze voorstellen der Synode door te zenden. Ingekomen waren de verslagen van ds. I. P. Hage, Ned. Herv. predikant te 's Hee- renberg, over diens arbeid onder de Herv. Nederlanders te Emmerik en te Cleef en van de commissie voor de geestelijke ver zorging van Herv. Nederlanders te Gro- nau, benevens verzoeken om steun van de Kapellenbauverein Schöninghsdorff en van de vereeniging „Holland" te Clëef, welke in behandeling kwamen. De president verdaagde de vergadering tot hedenmorgen 10 uur. VRIJZINNIG-HERVORMDEN IN ZUID-HOLLAND. Gisteren hield de Prov. Vereeniging van Vrijzinnig-Hervormden in Zuid-Holland haar voorjaarsvergadering in .Lommer rijk" te Hillegersberg, onder voorzitter schap van den heer L, 3. van Dijk van Rijswijk. Aan het jaarverslag van den secretaris, ds. D. Visser van Nieuw-Helvoet, ontlee- nen we het volgende; het aantal af dee lingen bedraagt 39. Bovendien zijn nog aangesloten 14 Ned. Herv. Gemeenten, 5 Kerkeraden, 4 afdeelingen Ned. Prot. Bond benevens de Evangelische Unie te 's-Gra- venzande en de commissie tot behartiging van de Vrijz.-Hervormde belangen in den Ned. Prot, Bond te Schiedam Twee nieuwe afdeelingen zijn dit jaar opgericht, n.l. te Voorschoten en Putters- hoek, terwijl de afdeelingen Rotterdam- Zuid en Zwartewaal zijn opgeheven. Een poging tot samenwerking met de Ver. van Vrijz.-godsdienstigen mislukte; in Wasse naar werd een correspondent van de ver eeniging benoemd, terwijl in nog een 2-tal plaatsen de oprichting van een afdeeling wordt voorbereid De afdeelingen Rijswijk, Rotterdam en Hillegersberg vierden hun jubilea. Het aantal eigen voorgangers werd met één vermeerderd door de benoeming van mej. ds. Thomson tot voorgangster van de afdeelingen Gouda en Boskoop. Vacant zijn de Vrijz.-Herv. gemeenten Zwartewaal en Nieuwenhoorn. terwijl Ke- dichem en Arkel eerstdaags bezet zullen worden door de overkomst door ds. mr. I Van Ewijck. Het aantal leden der Prov. Ver. is in den loop van het jaar gestegen tot 7169 ge wone leden en 98 verspreide leden. Aan het propagandofonds droegen bij 16 af deelingen, aan de studiekas 11 en aan den brochure-verkoop 4. In de afdeelingen deden 96 personen belijdenis in de Ned. Herv. Kerk, en 85 kinderen werden ge doopt. De rekening van den penningmeester, den heer Bos, te Leiden, gaf aan inkom sten f. 2456,19 en aan uitgaven f2317,20. Uit de kas der Provinciale Vereeniging werden de volgende subsidies toegekend: Schiebroek f. 100, Bolnes f. 100, De Lier f. 50, Voorschoten f. 50, Gorcum f. 150, Sliedrecht f. 100, Leiden f. 100, Ammerstol f. 150, de Vrijz. Herv. Studiekas f. 50, voor de Eerezaak van Amsterdam f. 25. Bovendien ontvingen door bemiddeling van het Prov. Bestuur de navolgende af deelingen nog subsidie uit het Vrijz. Herv. Propagandafonds: Schiebroek f. 100, Ba- rendrecht f. 50, Bolnes f. 75, Overschie f 50, De Lier f. 50, Oudewater f. 50, Gorcum f. 250 en Sliedrecht f. 150. Een begrooting voor het volgend jaar werd opgemaakt tot een bedrag aan In komsten en uitgaven van f.2750. In het bestuur werden verkozen (in de plaats van de aftredende heeren L. J. van Dijk, A. van Veen en J. M. Vos) de heer H. J. Jacobs te Den Haag, mej. A. A. Rijn- ders te Schiedam en ds C. de Jongh te Gorcum. Het dagelijksch bestuur is aldus samengesteld: ds. mr. Van Ewijck, voor zitter, ds. D. Visser, Nieuw-Helvoet, secre taris, en mej. A. A. Rijnders, penning- meesteresse. Tot afgevaardigden naar de jaarverga dering der Ned. Ver. van Vrijz. Herv., te houden op 12 en 13 Juni a.s. te Alkmaar werden benoemd de heeren ds. D. Visser, J. B. Schouwink, mej, dr. Bruining, ds. C. de Jongh en de heer Jalink. Aangaande de herziening van de statu ten der Vereeniging werd besloten, dat de afgevaardigden hierover nog een samen- Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van de bevoegdheid van hen, die niet de Nederlandsche nationaliteit of het Nederlandsch onderdaanschap bezit ten. tot het afleggen van examens aan de Technische Hoogeschool te Delft, van uni versitaire examens en van andere examens die de bevoegdheid tot het bekleeden van ambten en bedieningen verleenen, alsmede tot het verkrijgen van het recht, deze be- ambten en bedieningen uit te oefenen. De Regeering wijst er nog eens op, dat het ontwerp niet imperatief voorschrijft, dat vreemdelingen geen examens mogen afleggen en de daaraan verbonden beroe pen niet mogen uitoefenen, doch slechts de bevoegdheid geeft, indien noodig, in te grijpen. De Regeering moet dan in staat zijn aan de Nederlanders den .voorrang te geven boven de vreemdelingen. Vreemde lingen ,die na 1 April 1933 hun studie heb ben aangevangen, zullen moeten afwach ten, of de Regeering ten aanzien van die studie maatrecelen zal dienen te nemen. Zooveel mogelijk zal hierbij toegeeflijkheid betracht worden. TWEEDE KAMER. BEGROOTINGEN VAN LANDBOUW-CRISISFON Wij hebben gisteren een opsomming gegeven van vele en velerlei onderwerj welke bij de begrootingen van het La bouw-crisisfonds werden besproken. Op dezelfde wijze en in denzelfden g ging het ook den tweeden dag door. Het sprekers-lijstje had nog een aan lengte: Rutgers, Groen, Westerman, Hi stra. Wijnkoop, Amelink, Vervoorn, vliet, en ieder had zijn eigen hobby's, eigen wenken en wenschen. Ditmaal ook voor de scheepvaart gepleit: wees er op, dat bepaalde landbouw-ms regelen een verminderd scheepvervotr gevolge hebben, zoodat ook de scheep? gesteund zal moeten worden. Voorts 1 men de belangen van Indië ter sprake, betrokken zijn bij datgene wat voor suiker werd gedaan. Opnieuw klas men, dat er voor den tuinbouw te we wordt gedaan, en voor de landarbeideri men vroeg krasser maatregelen voor landbouw in het algemeen. Er moet een der sprekers een geheel nieuwe ductie-regeling komen en dit tijdperk landbouw-steun moet dan ook als overgangsperiode worden beschouw! was één afgevaardigde (de heer We man) die de economische politiek Regeering veel te voorzichtig noemdi die zich zelfs de opmerking veroorla dat de Memorie van Antwoord ij.it eindelooze reeks gemeenplaatsen" stond. De woordvoerder der communi: de heer Wijnkoop, maakte ons zelfs ge kig met drie moties, waarin verschUl eischen waren belichaamd. Tenslotte len wij er nog melding van maken, da vraag werd geopperd, of we met den li bouw-steun wel op den goeden weg zijl of landbouw, scheepvasurt en industrie in onderling verband gesteund dienen worden. Eindelijk, aan het eind van den tw« dag waren de sprekers uitgesproken: o veer het vierde deel der Kamer had woord gevoerd. Vandaag zal Minister Colijn al deze sprekendheid beantwoorden. Dan zi we vermoedelijk wat meer positiefs kui vermeiden. EERSTE KAMER. BEVOEGDHEID 1NZ DE INVOERRECHTE De Senaat heeft zich bezig gehoi met het wetsontwerp, dat aan de ring een nieuwe en bijzondere bevoegd] verleent tot instelling, afschaffing, hooging of verlaging van invoerrechte! Drie sprekers hebben er het woord I gevoerd en zij vertegenwoordigden elk, andere schakeering. De heer Wibaut r van die nieuwe regeeringsbevoeg(|| niets hebben; zij ging hem veel want men wist niet wat er van zou kui komen. De heer Knottenbelt, hoewel kennend dat het hier een belangrijk i beginsel betrof, meende toch dat belang de aanvaarding er van gebot* dat de Regeering in de huidige tijd standigheden gewapend dient te zijd heer Blomjous eindelijk deelde dit lal gevoelen, maar had liever gezien daj Regeering geen bevoegdheid had gekr om de tarieven te verlagen, want nuj den andere landen wel eens druk Regeering kunnen oefenen. Minister Oud heeft in het licht gel dat de Regeering haar eigen weg zal I en niet handelen onder vreemden drir nieuwe bevoegdheid heeft de Regel noodig, om sterk te staan. Met onzel delspolitiek heeft zij echter niets te mj de Regeering denkt niet aan princijf wijziging daarvan. f Dit laatste was meer speciaal in I woord aan den heer Blomjous, diel had aangedrongen op sterke verhof van ons tarief van invoerrechten. Q gens wees, wat de nieuwe bevoegdhel^ treft, de Minister op het feit, dat r besluit het bekrachtigings-ontwerp worden ingediend: hierin ligt een waarborg ten aanzien van de toep der nieuwe bepalingen. De Kamer heeft het wetsontwerp 2 hoofdelijke stemming goedgekeun sociaal-democraten bleven er echter I HAGENAj spreking zouden hebben met het PN ciaal Bestuur. De vergadering b™l het ten zeerste, dat de beschrijvii van de jaarvergadering der Ned. zoo laat is rondgezonden. Nog wordt verslag uitgebracht ou rekening van het „Fonds tot verbe» der lage tractementen in de Vrijz I Gemeenten in Zuid-Holland, die slu™ een batig saldo van f. 326,49. „N. P-

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 14