LEIDSCH ELFTAL— H.B.S. 4-4 758te Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Donderdag 17 Mei 1934 Vierde Blad No. 22746 KUNST EN LETTEREN. H.B.S. WON DOOR STRAFSCHOPPEN Foto Bleuzé Bet Leidsche K. N. V. B.-elftal, links na ar rechts, le rijLandesbergen Dijkman Binnekamp en Van Welzen. 2e rij: Hillebraria (grensrechter). Van der Plas Frey- ser, Nagtegeller, Van Weerlee, De Lange, Dergshoeff en Kantebeen Met de ontmoeting tusschen 't Leidsch KN' V B.elftal en de Haagsche eerste-Klas- |t H B S. is het voetbal-programma voor Sleutelstad op belangrijke wijze ver- tijkt! Niet alleen immers brengt zij fi- Inancieelen steun aan een nuttige instel ing als de bloed-transfusie-dienst van de ildeeling Rijnland van het Roode Kruis., j veroorzaakt daarnaast contact tus- :hen het Leidsche 3de klasse-spel (zij iet versterkt met eenige Alphensche 2de irs) en een eerste-klasse club van m en beteekenis, en zij kan op den |dnur een maatstaf worden, waarmede de rht en de vooruitgang van het Leid ie spel te peilen valt! Jammer, dat het reer gisteren in den vóór-avond zoo on- irnstig was. Tot ongeveer 7 uur, het tljd- ;ip van aanvang, bleef de regen vallen n dat is oorzaak geweest dat het aantal ihouwers tot een duizendtal beperkt ileef. (Bruto opbrengst der recette f239). Hoewel het Leidsche elftal pas Vrijdag- 1 avond was vastgesteld en geen enkele lmul geoefend had, heeft het zich tegen iel vrij volledige H.B.S. uitstekend ge weerd en door z'n aantrekkelijke spel het njubM tot enthousiasme gebracht! Op 'iet buitengewoon gladde veld waren de haaien aanvankelijk sterker, doch mid- fvoor Spieksma miste van dichtbij een mooie kans, terwijl een hard schot van [Van Vliet op sublieme wijze door keeper reyser bedwongen werd. De Leidsche id-witten, in den beginne wat onwen- en blijkbaar geïmponeerd door het [(lotte spel der gasten, begonnen zich dra peter aan te passen. De halflinie, met Rechtshalf Landesbergen als uitblinker, egon meer aandacht te besteden aan piaar voedende taak en in de voorhoede het vooral Nagtegeller (die Zwaan Ivan Alphia verving), die verwarring sticht |te in de Haagsche verdediging. Reeds na een minuut of tien wogen de hitijen tegen elkaar op en de terrein- [gesteldheid in aanmerking genomen, ont- wikkelde zich een wedstrijd, die volkomen |het aanzien waard was en z'n groote at- iactle vond in het magnifieke tegenspel |óer Leidsche combinatie! Er kwam meer Rlivertrouwen, meer initiatief en steeds neer felheid en de rustig, tè rustig, spe lende Haagsche ploeg, werd daardoor een Weinig verbijsterd. Een keurig Leidsch pelpunt in de 22ste minuut versterkte ovendien het moreel onzer stadgenooten. fagtegeller haalden den bal mooi om en lalhard joeg de toestormende Bergshoeff f et leder langs keeper Zijlstra. 10. Heel plot speelde Leiden nu samen en zij had |et geluk aan haar zijde toen een harde igel op Freyser's veste tegen den paal ge- (erd werd. H.B.S. wist zich eenge kansen scheppen, doch de Hagenaars wilden let menigmaal te mooi doen, vergden udoor te veel tijd en werden dan ten- Potte telkens weer zoo in het nauw ge lieven door de felle rood-witten, dat er het modderige doelgebied van schieten reinig terecht kwam. Freyser was trou- rens op zijn post en menigmaal greep Jij uitstekend in. al wist hij bij het uit- wpen niet steeds het goede moment te feen Vlak voor de rust ontstond de ge- maker, toen Van Vliet snel opbracht, beide Leidsche backs onvoldoende af- p'tlien en de Hagenaar juist een opening reeg om den bal langs den uitgeloopen «taan in de touwen te jagen. 11. i een slechts korte pauze, waarin het tgstgeester muziek-gezelschap Triumph K>v een prettige tijdspasseering zorg droeg, werd de strijd hervat en het was in die eerste oogenblikken geheel aan Freyser te danken dat de score onveran derd bleef. Onstuimig kwam H.B.S. op zetten, doch de A.S.C.-keeper weerde zich prachtig en stompend en vangend en dui kend wist hij vele mooie kansen der Hage naars teniet te doen. Te groot werd ech ter den druk en in de negende minuut vermocht Van Vliet te doelpunten, toen Freyser uitgleed in het modderige doel. 12. Een minuut later was het 1—3 door Van Thiel en dat scheen de bezegeling te zijn van de Leidsche nederlaag! Hoe ge heel anders'ls het echter geloopen! Tegen het betere combinatiespel, het grootere raffinement, het zuiverder onderling be grijpen stelde de Leidsche ploeg een ver rassend enthousiasme, dat de toeschou wers in opwinding bracht! Een schitte rende kopbal van Van Weerlee tegen den paal vormde de inleiding tot een vinnig offensief en precies een kwartier voor het einde werd een keurig door Dijkman op gezette aanval besloten met een schot van Kantebeen, dat voor Zijlstra volmaakt on houdbaar was. 23. Van den aftrap nam de Leidsche hnker-vleugel het leder mee, Bergshoeff zette voor en onder uitbundig gejuich kopte Van Weerlee den gelijkma ker langs den Haagschen doelman. 33. Aangevoerd door Dijkman bleef Leiden in deze periode iets sterker, doch de snelle vleugel-attaques der Kraaien bleken ge vaarlijk. En nadat Van Thiel eenmaal naast het open doel geschoten had, gaf de naar links geloopen Van Vliet vijf mi nuten voor het einde opnieuw aan H.B.S. de leiding. 34. Voor de tweede maal achtte men het pleit beslist en voor de tweede maal volgde er een verrassing. Want terwijl men de seconden reeds telde trok Leiden nog eens vastberaden ten aanval en na keurig combinatie-spel der gansche voorhoede slaagde Bergshoeff er zoowaar in om, bijna op het vallen van het eindsignaal, den Kraaien-keeper te passeeren. 44, Voor dezen wedstrijd tusschen het Leidsch elftal en H.B.S. is door de afdee- ling Rijnland van het Roode Kruis een wisselbeker uitgeloofd en om nu, bij den 44 uitslag, toch een winnaar aan te wij zen, werd besloten tot een beslissing door strafschoppen. Voor Leiden schoot Van Weerlee naast, terwijl het schot van Nag tegeller door Zijlstra gestopt werd. Frey ser daarentegen was kansloos bij schoten van Graafland en Van Vliet, zoodat H.B. S. voor een jaar houder is geworden van den beker, welke na afloop door burge meester Gerrevink van Oegstgeest (die ook den aftrap gedaan had) is uitgereikt, na een warm pleidooi tot steunverlee- ning aan het Roode Kruis. Er zij tenslotte nog vermeld dat de wedstrijd o.m. bijge woond is door dr. Van Wijk en dr. Maas, voorzitters resp. van den bloed-transfusie- dienst van het Roode Kruis en van de af deeling Rijnland van dien dienst! 9 9 De opstelling der beide elftallen is als volgt geweest (links naar rechts) Leiden: doel: Freyser (A.S.C.)achter: v. d Plas (L.F.C.) en Binnekamp (Alphen) midden: De Lange (U.V.S.), Dijkman (Al phen) en Landesbergen (Lugdunum); voor: Bergshoeff (A.R.C.), Kantebeen (U. V.S.), Nagtegeller (L.F.C., Van Weerlee (Lugdunum) en Van Welzen (U.V.S.) H.B.S.: doel: Zijlstra; achter: Vermet ten en Diehl Sr.; midden: Graafland, Diehl Jr. en v. d Berge: voor: Kuiper. Van Thiel, Spieksma, Van Vliet en De Fonseca. PAARDENSPORT. NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE CONCOURSEN-HIPPIQUE TE WIESBADEN EN KOBLENZ. I jhar wij vernemen zal een Nederland- niiteréquipe deelnemen aan de con- tsen te Wiesbaden van 17 tot en met 21 C'!oi te Koblenz van 24 tot en met f Mei. kówipe bestaat uit: l^'Rneester der Cavalerie Kon. Ned. Ind. Ef.' K. J. Schummelketel, tevens chef t'Wipe met het paard Ernica; Eerste «nrt an' der huzaren, C. F. Pahud de p nanges met de paarden Marcivia, (irT«?ile du en Modeste; Eerste luitenant P artillerie, Jhr. A, van Lennep, met de - ven Danseuse, Rose en Lustikus: Eer- ICret?, nt der arti'lerle K. N. I. L., J. rtiiw' *met P'ccolo Amore, Diana, en nlth Wenste luitenant L, C. Cnopius met 'h rtf YUltenant Pahud de Mortanges zal men aan de „military" hetgeen tou.f.H'Cdt belang is te achten voor de '"««dingen voor 1936. VOETBAL. ANTWERPEN KRIJGT GEEN NIEUW STADION. BelgiëHolland te Brussel? Naar het Hbld. verneemt hebben B. en W. van Antwerpen gisteren moeten be sluiten van den bouw van een nieuw sta dion op den linker Scheldeoever definitief af te zien. Opnieuw dreigt dus het gevaar dat de wedstrijden BelgiëHolland te Brussel worden gespeeld! Gezien de zeer sterke oppositie zoowel in Antwerpen als in Ne derland zal de Belgische Voetbalbond hier omtrent echter stellig geen overijld besluit nemen. OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. WAAROM GEEN 22 ORANJE-SPELERS NAAR ITALIË. Het meespelen van Mijnders nog onzeker' Wij hebben dezer dagen gewezen op de wenschelijkhieid om evenals Zwitser land 22 spelers uit te zenden naar Italië. Om steeds zoo sterk mogelijk uit te komen is voor iedere plaats een reserve noodig! Volgens de „Tel." is de K.N.V.B. het daar ten decle mee eens. Immers be halve de 19 reeds genoemden zijn ook aangewezen Van Nellen (D.H.C.), B. Pauwe (Feyenoord) en Vrauwdeunt (Feyenoord) Dit drietal zal echter niet mee naar Italië gaan en slechts opgeroepen worden wan neer zulks onverhoopt noodig mocht zijn. Gedurende een wedstrijd worden geen in vallers toegestaan en de K.N.V B. meent daarom dat deze regeling practisch zeer wel mogelijk is. Op ons maakt zij inmid dels een zonderlingen indruk. Eerlijk ge zegd lijkt deze houding van den bond vrij bekrompen. Waar er sportief zulke groote belangen op het spel staan en de bond het verlies van eenige honderden guldens nteer of minder toch niet merken zal, ware het royaler en o.i. ook verstandiger geweest genoemde drie sPelers eveneens de reis naar ItaUë te doen meemaken. Het geval kan zich voordoen dat vlak voor een wedstrijd een speler der Oranje-ploeg geblesseerd raakt bij een oefening of onwel wordt en zelfs geen vliegtuig zou dan een reserve tijdig genoeg kunnen aanvoeren. Trou wens: wie garandeert dat een invaller, die hals over kop naar Italië komt om de ploeg aan te vullen, direct na een ver moeiende reis voldoende in conditie is om op volle kracht te spelen Naar wij vernemen is het nog steeds niet zeker dat de D.F.C.'er Mijnders in Milaan zal kunnen meespelen. Te Antwerpen liep hij niet alleen een verkoudheid maar ook een kwetsuur in de hes op en dat laatste schijnt vrij hinderlijk te zijn. De Zwitsersche ploeg, die in Milaan tegen Nederland spelen zal, won gisteren een oefenwedstrijd tegen het sterke West Ham United met 31. Geruchten gaan dat de vijf Servette-speiers niet beschikbaar zouden zijn voor Italië, zulks wegens een verbod van het clubbestuur, dat reeds tal van Servette-speiers in interland-wedstrij den geblesseerd zag en daar nu genoeg van heeft. Tegen West Ham zijn de Servette- leden gisteren echter wel uitgekomen! Het Belgische elftal, dat op 27 Mei te Florence in den wedstrijd om het wereld kampioenschap tegen Duitschland zal uit komen, is ais volgt samengesteld: doel: v. d. Weyer: achter: PaPpaert en Smel- lincks; midden: Peeraer, v, Welkenhuyze en Claessens; voor: de Vries, Voorhoof, Capelle, Grimmonprez en Hermans, Dit elftal is op de twee vleugels na het zelfde als dat in Antwerpen tegen Neder land speelde. Gelijk bekend komt Nederland, indien het van Zwitserland mocht winnen, in de 2e ronde tegen Tsjecho-Slowakije. Dit elf tal speelde gisteren te Praag een oefen wedstrijd tegen het vertegenwoordigende Engelsche prof-elftal, dat van Hongarije verloren heeft- Rust kwam met 11, het einde met een 21 overwinning voor de Tsjechen. De Engelschen speelden veel beter dan tegen Hongarije. Niettemin ver dienden de Tsjechen de zege, hetgeen pleit voor de groote kracht dezer ploeg. WIELRENNEN. 70 K.M. VAARDIGHEIDSRIT. Voor de door de Ren- en Toeristen v er- eerüging „de Rijnstreek" te Alphen op 2en Pinksterdag te organiseeren vaardigheids- rit bestaat nu niet alleen uit deze ge meente doch uit tal van andere plaatsen zeer groote belangstelling. Door tal van firma's zijn keurige prijzen beschikbaar gesteld. Nu nog mooi weer en het geheel belooft een schitterende tocht te worden door een zéér fraaie landelijke omgeving. Het parcours werd samengesteld als volgt: Start 10.30 uur vanaf Café „Sport- rust" naar Bruggestraat. rechtsaf „Vergul de Wagen", linksaf. Lagewaardschehoek rechtsaf, Hoogewaard rechtsaf. Koudekerk Brug linksaf. Rijksstraatweg rechtsaf, Ge- meeneweg linksaf, Hazerswoude Overweg rechtsaf, Benthuizerweg linksaf. Ie con trole; Benthuizerhoek linksaf, Boskoopsche hoek rechtsaf verder rechtuit. Boskoop Brug over rechtuit. Boskoop Zuidwijk lage vaste brug rechtsaf, hoek Randenbrug linksaf. Zwartenweg over ophaalbrug rechtsaf, links le Ophaalbrug rechtuit, Reeuwijk driesprong rechtsaf, Reeuwijk straatweg brug rechtuit, Sluipwijk drie sprong v. d. Plassen linksaf na 100 Meter rechts af over Ophaalbrug. Onbewaakte overweg. Lange Ruigeweide, 2e controle; Onbewaakte overweg linksaf. Driebruggen rechtuit. Straatweg linksaf. Goudscheweg Bodegraven rechtuit. Bodegraven Brugge straat rechtsaf, daarna linksaf, de Meije rechtsaf, Meije hoek pad linksaf over draaiplank langs Watertoren. Nieuwkoop linksaf 3e controle; Ziende, Zwammerdam brug over linksaf. Rijksstraatweg rechtsaf, Alphen-Gouwsluis rechtuit, .ÜSportrust" Finish. Adressen, van inschrijving zijn: den heer Th. Beerepoot, Gouwsluische- weg 79 en café „Sportrust", Gouwsluische- weg te Alphen. DE KUNST OM DE KUNST. Pieterskerkgracht 9. De Vereeniging ,De Kunst om de Kunst" heeft weer een jaar met toewijding en succes gewerkt. Het meeste werk, dat hier hangt is dan ook gedurende het laatste jaar ontstaan en loont winst. De gewoonte getrouw zullen we ons ook ditmaal be palen tot een kort overzicht van het in- gezondene. De lezer beschouwe deze op merkingen niet anders, dan als een ern stige opwekking de tentoonstellnig te gaan zien! De heer C. A. Baljeu komt uit met een tweetal correcte teekeningen: Zonnebloe men en Cactussen. Bij de laatste lette men er b.v. op, hoe knap de geschonden en gebarsten bloempot is geteekend. Mej. Couwenbere heeft bij een oud huisje te Warmond zich beijverd de tonen van den grijzen muur te treffen en ver der gaf zij een zonnige voorstelling van een daktuintje, waarbij we opmerkzaam maken op de kleurige bloemenpartij links en de licht- en schaduwwisseling over het plankier. Het wil ons toeschijnen, dat de heer M. J. van Doorn, sinds wij enkele jaren geleden voor het eerst zijn werk zagen, gewonnen heeft. Niet zoozeer in opzet en compositie, die steeds weloverwogen en smaakvol waren, doch in kleurzuiverheid. Dat meenen we vooral te mogen opmer ken bij de beschouwing van het rustige en knappe portret van den heer A. L. Reime- ringer voor ons gevoel een der heel goede werken van deze tentoonstelling. Terwijl de schilder zich streng aan de uiterlijke gelijkenis heeft gehouden, komt naar we meenen ook het wezen van den oud-wet houder karakteristiek naar voren. Even eens met kennis van zaken opgezet en de koppen sterk doorgevoerd zijn twee mans portretten van hem. De heer A. J. van Driesten kenmerkt zich weer als rasartist door zijn drie wer ken. De compositie van zijn „Molen te Hoogmade" is sterk gesloten en tevens be haaglijk. Ze is opgenomen in een sfeer van tintelende grijzen, zeldzaam gedefe- rentieerd van zilverwit tot donker. De luchten, het water, de spiegeling van 't laatste en dan links de gesloten molen- partij in haar donker coloriet. Zie b.v. dat fraaie bruinrood van de draaibare kop. Het is alles forsch en breed geschilderd en tegelijk met verfijning. Een werk als dit heeft oneindig meer inhoud 1 dan de geschilderde voorstelling op zich- zelf. Het is een symphonie geworden, waarin een diep-ernstige, naar 't droef geestige neigende geest zich uitspreekt. Dat is trouwens evenzeer het geval met zijn „Duinweg", die zich slingert langs een groep wrakke, afgetakelde knotwilgen. Hoe mooi is hier het hemelblauw met de verwaaide woikpartijen en dan ten slotte het heel fijn oplichten van het land aan den horizon. Zoo'n werk is een belijdenis. Dan is er nog de molen „Groote Meer burg" forsch gesteld tegen de grauwe lucht. Ook hier weer de sterke composi tie van het geheel. Doch dan lette men ook eens op de details, b.v. het schuin af- loopende muurtje, de hoog boven het deurtje, de lichtval over het meest recht- sche molenvlak. Het is een genot lang durige aandacht aan het werk van Van Driesten te besteden. De heer P. Herfst deed zich ook ditmaal kennen als een serieus teekenaar met een beschaafde voordracht. Zijn koppen van een baboe en een neger zijn mooie sprekende typen. Hij bezit de gave om van het fond van zijn teekenvlak, hier geel of grauw carton een dankbaar ge bruik te kunnen maken. Men kijke slechts naar het voorhoofd van den neger. Enkele witte lijntjes doe hier wonderen over den bijna ongerepten grond. De heer J. Irish Stephenson is een vijand van alle conventionalisme. waar van zijn portretten van mevr. B. C. en mej. B. blijk geven. Deze portretten, mooi van compositie, krachtig van uitvoering in een naar 't moderne neigend coiorjet, winnen steeds bij herhaalde beschouwing. De fonds zijn in natuurlijke harmonie met het coloriet der beeltenissen, wat bij modern opgevatte portretten lang niet altijd het geval is. Wij maken verder nog opmerkzaam op een vlotte en bekoorlijke olieverfstudie van een drietal bootjes in het jonge, blonde licht van den morgen. De heer H. van der Jagt exposeert een paar rake en tegelijk sterk doorgevoerde teekenstudies van een baboe en een neger uitstekend getypeerd. Verder zien we een teekening, waarop de laat-Gothische architectuur van de St. Jan te Gouda voortreffelijk tot haar recht komt en ten slotte een paar etsjes, een van de Broek- weg bij Gouda, waar we zien hoe een Hol- landsche boerderij harmonisch opgroeit uit het landschap en een met koren schoven, waarachter het silhouet van het dorp Bennekom oprijst. Dit alles is ge daan met groote liefde voor het detail. Van den heer H. A. Kres teekenen we aan een stilleventje van een oud kerk boek en een paar bloempotten, een etsje van een duinlandschap en een vlotte studie teekening. De heer J. C. Kruyt geeft een landschap in Luxemburg met een kasteel op een heuvel, een goed werk „aus einem Güss", royaal gezien en verder een straatje te Dietrich, teekeningen van brillanten en ten slotte een goed gesneden ivoorgroepje, OM DEN C.G.W.-BEKER. Morgenavond om 7 uur speelt op het L.F.C.-terrein C.G.W. I tegen 4e Reg, Infanterie. Scheidsrechter is de heer J. Hillebrand. LUCHTVAART. DE LEIDSCHE JEUGDVAARTCLUB. In Huize Feenstra heeft gisteravond de heer H- Hagelen, propagandist van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en secretaris van de Ned. Ver. voor Jeugdluchtvaart- clubs, een propagandarede gehouden, waarvoor de belangstelling al zeer gering was! De heer Hagelen gaf een uiteenzet ting van het werk der Ned. Vereen, voor jeugdluchtvaartclubs, welke in het begin van dit jaar is opgericht en thans reeds de belangstelling en medewerking heeft van alle luchtvaartinstanties zoowel burgerlijke als militaire in ons land. Verschillende excursies niet alleen van plaatselijke vereenigingen, maar ook van de landelijke vereeniging zijn reeds ge houden of zullen binnenkort gehouden worden. Door het beschikbaar stellen van literatuur en studiemateriaal gaven de verschillende Nederlandsche vliegtuigfa brieken en de bij de luchtvaart betrok ken maatschappijen blijken van belang stelling in het streven van de jeugdige vereeniging. Uitvoerig besprak de heer Hagelen het doel, dat de vereeniging zich gesteld heeft, de wijze waarop dit bereikt hoopt te worden, nader belichtend. De aandacht vestigde spr. tevens op het be langrijke onderdeel van het vereenigings- programma het zelfbouwen, waardoor een groote en parate kennis der verschillende modellen ontstaat welke wetenschap door excursies getoetst kan worden aan de prac- tijk; aan deskundige voorüchting zal het. den leden geenszins ontbreken dank zij de connecties der vereeniging met de ver schillende prominent figuren in de Ne derlandsche luchtvaartkringen. Nadat den heer Hagelen dank was ge bracht voor zijn interessante lezing be sloot de Leidsche club tot toetreding tot de Nederlandsche Vereeniging van Lucht vaartclubs, waarna het werkprogramma voor den komenden zomer nader werd in gedeeld en besproken. waarvan de houding der personen toont dat ze in ééne vrees bevangen zijn. Bij zijn werk ,31oeiende Kleipeer" dat iets feestelijks heeft, heeft de heer A. O. Mieog het zich waarlijk niet gemakkelijk gemaakt. Doch des te meer waardeeren wij de uitkomst. Vermoedelijk wint dit werk nog bij herhaalde beschouwing. Heel goed is ook zijn aquariumstuk „Maan- visschen" en eindelijk gaf hij nog een decoratieve houtsnede van een pelikaan, die ons in opvatting aan Jesseran de Mes- quita herinnert, al is hij nog niet tot diens groote versobering en verstrakking gekomen. Joe Raphael heeft zijn geestige visie op de wereld weer bot kunnen vieren in een houtsnede, die het ijsvermaak op de War- monder Lee voorstelt, een virtuoos en ge weldig knap werk. evenals zijn St. Mar- gherite-figuren. Sterk is ook zijn karak teristieke houtsnede van een pindaman. Mevr. S. Sehouten-Leignes Bakhoven gaf een drietal rake studies van koppen; van een koetsier, een mannenkop en een baboe, alle drie overtuigend. Doch de koetsierskop dunkt ons wel het sterkst. Dit is alles werk, waaraan in 't minst niet gepeuterd is, het is breed en flink. De heer M. Schreuder gaf in donkeren toon een goed stilleven van een pot met scabiosa en eveneens een goed geschil derd stilleven met schedels.. Men lette hier maar eens op de tonen van de schedel welving op den voorgrond. Dan is er van hem nog een „Molen te Hoogmade". De heer O. Soeria Sihardja gaf onder den titel „Zomerzotheid" een naakt figuurtje en verder de voorstelling van een bruut, die een meisje tracht te over weldigen. In beide voorstellingen bemerkt men. dat de Oosterling zijn figuren anders ziet dan een Hollander, geen fout natuur lijk, doch eenvoudig een kwestie van aard en wezen. Een pastelletje, een vaasje met sneeuw- bes en een vlot aquarelletje „Straatje Poët-Laval" zijn de werken waarmee mej. S. W. Stuurman uitkomt. Behalve deze ia er nog een aardig gevoelig plastiekje. een konijn. Dr. D. G. Ubbels zouden we hier niet vertegenwoordigd kunnen denken zonder stilleven. Er is dan ook een aandachtig werkje, frisch geschilderd, mooi en fijn van kleur van die vruchten. In de tweede plaats een frisch bloemstuk van violie ren En eindelijk heeft hij den toegang tot de expositiezaal geschilderd in een koelen toon, waartoe het gegeven met de belichting aanleiding gaf. Een goed werk, men zou kunnen zeggen, geheel als stil leven opgevat. Een paar etsjes, de Beesten markt te Leiden en „Melktijd" voltooiden zijn inzending. De heer L. Verkoren schilderde moot van toon en stemming een oud straat hoekje te Katwijk. Verder gaf hij een stilleven van een paar blauwe pantoffels op een geel papier en dit alles op een wit tafelkleed, naar de kleurenharmonie en het onderwerp naar het moderne neigend. Zijn studiën in linoleumsnede zijn krach tig uitgevoerd en geven sprekende typen. In zijn ietwat naar Vlaamsche uitbun digheid neigend coloriet, waardoor hij steeds een zonnige sfeer weet te scheppen, schilderde de heer J. H. Wattez een oud achterbuurtje, dat frappeert en verder 'n gezicht op Zierikzee, waarvan de huisjes met hun roode daken uitnemend zijn ge schilderd. Daarachter rijst in goudlicht de zware toren op. Ten slotte exposeert hij nog een vlotte aquarel van een baboe. De heer F. Funke gaf in een reeks rake studiekrabbels in één lijst verzameld, frissche teekeningen die getuigen van technisch kunnen Geestig is zijn aquarel „Gerechtigheid". En verder maken we in 't bijzonder attent op het werk dat hij als reclame-teekenaar uitvoerde. Omslagen van het tijdschrift „De Reclame", harmo nische vlakversieringen, waarbij voorstel ling en tekst decoratief zijn gegroepeerd. Smaakvol is ook zijn reclame voor Rio- tin en zijn bijzonder mooi menu-ontwerp voor de Rotterdamsche Lloyd. Het gaat bij al deze dingen om in een minimum van lijnen, vormen en tekst een maximum van uitdrukkingskracht te bereiken van directe werking. We gelooven, dat de heer Funke hierin zeer gelukkige resultaten bereikt. Wij besluiten dit overzicht met den wensch. dat zeer velen hun schreden zul len richten naar Pieterskerkgracht 9. OPHEFFING VAN HET NEDERL. TOONEELVERBOND Naar wij vernemen, zal op 26 Mei a.s. te Amsterdam een algemeene vergadering worden gehouden van het Nederl. Tooneel- verbond waarvoor als eenig agendapunt is gesteld: liquidatie der vereeniging. De financieele toestand dwingt daartoe. ONGERECHTVAARDIGDE ACHTER STELLING VAN NEDERL. SOLISTEN Het Bestuur der Federatie van Neder landsche Toonkunstenaarsveieenigingen heeft zich tot Z. Ex. den Minister van O- K. en W. gewend met een verzoek om me dewerking van Overheidswege inzake maatregelen tegen de ongerechtvaardigde achterstelling onzer Nederlandsche solis ten. Het Federatie-Bestuur stelt zich niet op het standpunt, dat werking van excel- leerende buitenlanders niet in het belang der kunst zou zijn; het geeft er zich reken schap van dat de concertbesturen genood zaakt zijn rekening te houden met de herhaaldelijk blijkende voorkeur van het groote publiek voor wat uit den vreemde komt, en, bij zeldzame medewerking van Nederlanders, zelfs de risico van eeii te kort aan attractie en recette wel moeten verhalen op het honorarium. Maar het is evenzeer overtuigd, dat er wegen en mid delen moeten worden gevonden om ons, door luidruchtige aanbevelingen van mid delmatige vreemdelingen misleid publiek de oogen te openen voor de grootheid en de beteekenis onzer eminente vaderlandsche knustenaars. Althans ten opzichte van ge subsidieerde orchesten en concertinstel lingen zou met wenken of vinger wijzin gen van Overheidswege aandacht kunnen worden gewekt voor de belangen en de rechtmatige aanspraken der Nederland sche solisten. NIEUWE UITGAVEN Bij den uitgever Louis H. Becherer te Leiden verscheen „Bezoarsteenen, moes- tika's en goeliga's" door J. Kreemer. Het boekje is verkrijgbaar tegen den prijs van f. 1.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13