LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 17 Mei 1934 BINNENLAND. En nou rook jij natuurlijk m 'n DUBBEL STER op, Kees! das erger' INGEZONDEN. NATIONALE DEMONSTRATIE „NEDERLAND VOORUIT". DRIE NATIONALE MAANDEN OP ZYPENDAAL TE ARNHEM. I11 het prachtig gelegen park „Zypen- daal" bij Arnhem zal in de zomermaan den van 1935 een nationale demonstratie „Nederland Vooruit worden gehouden, waar men een beeld zal kunnen krijgen van den economischen toestand van ons land, vergeleken met vroeger, terwijl daar naast een indruk zal worden gegeven van de krachten, welke er in dit volk schuilen en van de verwachtingen, welke men voor de toekomst koesteren kan. Een economische les en een opwekking beoogt „Nevo" te zijn aldus mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem in een uiteenzetting, welke hij voor de pers gaf over de, mede door mr. J. Huges, den bekenden organisator van de I.T.A., ontworpen plannen. Een economische les allereerst, die zal laten zien. hoe de economische toestand in het huidige tijdsgewricht is. Men zal daar kunnen zien voor welke moeilijk heden de regeering staat, op welke wijze zij de crisis denkt door te worstelen en wat zij reeds deed. Een speciaal paviljoen zal voor en door de regeering worden in gericht En daarnaast zal er zijn een „op wekkende afdeeling". waar de nadruk zal worden gelegd op het feit. dat er ondanks crisis en malaise waarlijk geen reden is tot wanhoop Dat de toekomst van ons land I daarbij inbegrepen de koloniën i, dat steeds zulk een belangrijke plaats in het leven der volkeren heeft ingenomen, geenszins hopeloos is te noemen. Wat het financieele gedeelte aangaat, er is uitgegaan van een bedrag van f. 300.000 als te verwachten inkomsten De uitgaven zullen deze som niet mogen overschrijden. Het is bijeen te brengen in een eerste en een tweede garantiefonds. Het eerste, ad f. 100.000 is reeds bijeen: de regeering zegde f. 75.000 toe, de Arnhemsche ge meenteraad besloot Maandag jl. voor de resteerende f. 25.000 garant te blijven. Thans is men bezig het tweede garantie fonds, groot f. 200.000 bijeen, te brengen Mr. J. Huges heeft na dAuiteenzetting van burgemeester de MaHhy nadere mededeelingen gedaan overzie uitwer king der plannen voor deze Bi:1e natio nale maanden", waarvan het^HSangspunt is: Het nationale zelfvertrouwen moet terug". De I.TA. duurde indertijd zeven weken en werd door 300.000 personen bezocht. De „Nevo" duurt twaalf weken en men hoopt op totaal 400.000 bezoekers. Tegen een entreeprijs van 50 cent wordt dus gerekend op f. 200.000 inkomsten uit en- tree's. Bovendien zullen stands, verpach tingen etc. f. 100.000 opbrengen. De onkosten van drie ton zullen dus, naar de beide initiatiefnemers verwachten, zeker worden gedekt. Onder deze omstan digheden is de kans op verlies zeer ge ring en zit practlsch op de tweede garan tie geen gevaar. Per 1 Juni 1935 moet alles gereed zijn en dus dient op 1 October a.s. de eerste paal den ferond in te gaan. Wil de architect de heer N. P. de Koo uit Rotterdam nog tijdig zijn opdracht krijgen, dan dient het tweede garantie fonds spoedig volteekend te zijn. Een voorloopige schets van de tentoon stellingsgebouwen is reeds gemaakt. Een tweetal groote paviljoens zullen op ,.Zy- pendaal" worden opgetrokken. Het kas teel Zypendaal wordt als restaurant inge richt. De fraai tusschen de bosschen ge legen weide ten Noorden van het kasteel wordt benut voor demonstratie-ruimte. Een groote tribune zal er worden opge richt. En terzijde van dit alles in de be lendende bosschen. zullen de tientallen paviljoent-jes worden gebouwd, waar de stands zullen worden ondergebracht. GEMEENTEN DIE VAN HET RIJK HEBBEN GELEEND. De rentevoet. De heer Vliegen heeft aan den minister van Financiën de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel dat, nu de groote Rijksconversleleening is ge daagd en het Rijk leent a 4 pet., het on billijk is dat de gemeenten die van het Rijk hebben geleend, hooger rente moeten blijven betalen? 2. Mocht de minister van andere mee ning zijn. wil hij dan mededeelen op welke gronden die andere meening steunt? 3. Indien de minister de onder 1. ge stelde vraag bevestigend mocht beant woorden, is hij dan bereid de noodlge maatregelen te treffen om van de daar bedoelde leeningen de rente te verlagen? DE BOM OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Vragen van den heer Albarda. De heer Albarda heeft aan den minister Van Defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat, vol gens mededeelingen in de Indische pers, de bom, op 10 Februari 1933 uit een Dor- niervliegtuig geworpen op de Zeven Pro vinciën. waardoor 23 schepelingen zijn ge dood en vier anderen zwaar gewond, niet bedoeld was als een waarschuwingsbom, die vóór den boeg van het schip had moe ten neerkomen, en dat ook de vliegers niet de opdracht hadden eerst een waarschu wingsbom vóór het schip te werpen, maar dat de vlieger van de D 11 welbewust de eerste bom op het schip wierp? 2. Indien deze mededeelingen juist zijn, hoe zijn zij dan te rijmen met de verkla ringen van den commandant der zeemacht afgelegd in de vergadering van den Volks raad van 10 eri 20 Februari 1933, luidende: ..Tien minuten, nadat de Zeven Provin ciën het sommatlesein had ontvangen, werd de eerste bom geworpen, gericht vlak voor den boeg van De Zeven Provinciën. Om 9.18 werd De Zeven Provinciën getrof fen door deze bom" (blz. 2416 Handelingen Volksraad, 10 Febr. 1933) en „Om 9.18, dus 16 minuten na de laatste sommatie, wierp de D 11 van een hoogte van 1200 meter één bom van 50 kg af. Deze enkele bom. voorafgaande aan den eigen lijken bomaanval, was bedoeld als een waarschuwing en was ook gericht vóór den boeg van het schip. Echter is de kans van het treffen van het schip daarbij aller minst uitgesloten en inderdaad werd het schip getroffen op het tentdek naast den vóórschoorsteen Uitwerking was tot dusver 3 Europee- sche schepelingen gedood, 20 inlandsche schepelingen gedood of vermist, 2 Euro peanen en 2 inlandsche schepelingen zwaar gewond" fblz. 2700 Hand. Volksraad, 20 Febr. 1933). 3. Wil de minister mededeelen. of de handeling van den vlieger van de D 11 is geweest in overeenstemming met de hem verstrekte opdracht of wel daarmede in strijd, en indien die handeling is geweest overeenkomstig de opdracht, hoe het dan te verklaren is, dat de commandant der zeemacht in den Volksraad een onjuiste voorstelling heeft gegeven? 4 Indien de vlieger in strijd met de hem verstrekte opdracht heeft gehandeld, tot welke maatregelen geeft dit feit dan den minister aanleiding? DE WINKELSLUITINGSWET. Amendementen Teulings. De heer Teulings heeft op het wets ontwerp tot wijziging der Winkelsluitings wet eenige amendementen ingediend. De strekking van eenige daarvan is dezelfde ais die der amendementen Drop en Vos, betreffende den verkoop van consumptie ijs. Maar het schijnt wenschelijk zegt de voorsteller splitsing te maken tus- chen specifieke ijswinkels, die in art. 3 ondergebracht behooren te worden en den verkoop van consumptie-ijs als neven artikel. waarvan de regeling thuishoort in de artikelen 4 en 5. Andere amendementen beoogen een regeling te scheppen, die beoogt. In ver band met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden ten behoeve van de win kels, waar z.g. consumptie-artikelen ten verkoop in voorraad zijn, eenige verkoop gelegenheid te scheppen en wel gedurende den tijd, dat de bovenbedoelde buiten gewone omstandigheden zulks gewenscht maken. Om een geleidelijken terugkeer tot den normalen toestand te bevorderen, wordt voorgesteld te bepalen, dat deze regeling zal ophouden te gelden drie maanden na den dag, waarop door cie Kroon zal zijn verklaard, dat de omstan digheden haar voortbestaan niet langer noodig maken. Volgens dit amendement zullen winkels waar uitsluitend of in hoofdzaak hetzij visch, hetzij fruit, hetzij één of meer der volgende waren: brood, banket, suiker werk, chocolade, consumptie-ijs, ten ver koop in voorraad zijn, op Zondag gedu rende ten hoogste zes achtereen volgende uren, sigarenwinkels en winkels, waarvoor een vergunning als bedoeld in art. 1 onder e of onder g der Drankwet, ten hoogste vier achtereenvolgende uren tusschen 8 u. v.m. en 8 u. n.m. geopend mogen zijn. Het amendement is o m. mede onder teekend door de heeren Drop en Joekes. OUD-MINISTER VERSCHUUR NAAR HET ZUIDEN VAN FRANKRIJK. Oud-minister Verschuur heeft gister ochtend op het departement van econo mische zaken van de ambtenaren van dit departement afscheid genomen en daar bij persoonlijk alle afdeelingen bezocht. De heer Verschuur is voor verder her stel van zijn gezondheid naar het Zuiden van Frankrijk vertrokken. EEN SCHIPBRUG TE CULEMBORG? Overbrenging van de brug van Vianen verzocht. Naar de „Msb." verneemt, heeft de bur gemeester van Culemborg onderhandelin gen aangeknoopt met den Minister, om de Schipbrug over de Lek te Vianen. die na het gereedkomen van de nieuwe brug non actief wordt, verlegd te krijgen naar Cu lemborg. In Den Haag, waar we informeerden naar de kansen van inwilliging van dit voor Culemborg zeker belangrijk verzoek, merkte men ons op. dat 't de vraag zal zijn of de Rijnvaartcommissie deze belem mering voor de scheepvaart zal toelaten. Op het oogenblik bevindt zich bij Culem borg een veer, dat voor de scheepvaart slechts weinig hinderlijk is. Een schip brug daarentegen heeft een betrek kelijk geringe doorvaartopening, hetgeen allicht eenige moeilijkheden kan mee brengen voor de scheepvaart. Alvorens dus het verzoek nader in stu die te nemen, voor wat betreft de kosten en practische voordeelen, welke er aan verbonden zijn, zullen de betrokken in stanties eerst afwachten, wat de houding van de Rijnvaartcommissie zal zijn. Als deze zich er tegen verzet, zal er toch niets van kunnen komen. Intusschen zouden we willen opmerken, dat op het oogenblik het verkeer van Utrecht naar het Zuiden via Oulemborg vrij druk is. Deze weg zal echter veel van haar beteekenis verliezen, als de vaste brug te Vianen gereed is. dan zal een be langrijk deel van het doorgaand verkeer zich verplaatsen en Culemborg niet meer aandoen. Een schipbrug zou dan evenwel voor het meer plaatselijk verkeer nog van groote beteekenis kunnen zijn. Wat de kosten betreft, deze zullen voor namelijk bestaan in het vervoer van de schipbrug en den aanleg van twee brug genhoofden. JUBILEUM DAGBLAD „DE NEDERLANDER". Het Chr. Hist. Dagblad ,J>e Nederlan der" bestond gisteren 40 jaar. Zeer vele gelukwenschen bloemstukken en telegram men kwamen binnen. Gisteravond werd in de groote zaal van de Twee Steden Palace te Den Haag een jubileumavond gegeven, waarvoor zeer groote belangstelling bestond. Onder de talrijke aanwezigen waren mi ni-ter Slotemaker de Bruine oud-minister De Geer. staatsraad mr. Schokking. zeer vele Kamerleden, leden van den gemeen teraad. vooraanstaande personen uit de Christelijk-Historische Unie verschillende predikanten, redacteuren en oud-redac teuren van de Nederlander. NAVORDERING TABAKSACCIJNS. Nadere bepalingen. De Minister van Financiën heeft het volgende bepaald: Ingevolge artikel 2 van de wet van 29 December 1933 zal navordering van den accijns plaats hebben ten laste van dege nen, die op 1 Juni a.s. nog sigaren belast met een accijns van 17'/'= percent en, of sigaretten waarvoor de verhoogde accijns niet is voldaan, elders dan in entrepot of in een pand waarin het bedrijf van fabri kant wordt uitgeoefend, voor zichzelf of voor een ander ten verkoop in voorraad hebben. De hiervoor bedoelde belanghebbenden moeten met betrekking tot die sigaren en óf sigaretten uiterlijk 2 Juni a.s. voor elk pand waarin die tabaksfabrikaten zich bevinden, een schriftelijke aangifte inle veren bij den ontvanger der accijnzen, onder wiens kantoor die sigaren en/of si garetten in voorraad zijn. Voor de aangifte moet gebruikt worden het van Rijkswege vastgestelde formulier, dat kosteloos aan de kantoren der accijn zen verkrijgbaar wordt gesteld van 26 Mei a.s. af. Hij, die tot deze aangifte gehouden, zijn verplichtingen niet of niet volledig na komt of een onjuiste opgaaf doet, wordt gestraft met een geldboete van ten min ste honderd en ten hoogste duizend gul den. Van nog voorhanden sigaren en/of si garetten van op 1 Maart j.l. vervallen kleinhandelsprijzen (voor sigaren de 1 en lVt cent; voor de sigaretten de V« cent! zal navordering van den accijns plaats hebben berekend naar die kleinhandels prijzen; belanghebbenden zijn derhalve niet verplicht na 31 Mei a.s. die sigaren en óf sigaretten te verkoopen tegen resp. 13 4 en 3 4 cent. Evenmin bestaat overigens de verplich ting de sigaren en/of sigaretten voor den meerderen accijns waarvan navordering plaats heeft na 31 Mei a.s.tegen hooge ren kleinhandelsprijs te verkoopen. Voor de navordering, voor zoover niet- stuksgewijs gezegelde sigaren en voor zoo ver sigaretten betreft, wordt gebruik ge maakt van navorderingszegels. De zegels voor sigaren worden gedrukt in blauwe kleur, die voor sigaretten in roode kleur. Deze zegels mogen onverschillig waar op de buitenzijde van de verpakking wor den aangebracht. Voor stuksgewijs gezegelde sigaren wordt niet van navorderingszegels gebruik gemaakt. Deze sigaren worden alleen maar in de aangifte vermeld. De ontvanger te wiens kantore de aan gifte wordt ingeleverd geeft een gedag- teekend bewijs van ontvangst af. waarop tevens wordt vermeld wanneer belangheb benden de navorderingszegels aan het ontvangkantoor in ontvangst kunnen ne men. Bij het in ontvangst nemen van de zegels geven belanghebbenden een be wijs af Na 20 Juni a.s. moeten de in de aan gifte vermelde verpakkingen ivoor siga ren alleen die voor niet-stuksgewijs geze gelde) voor zoover zij alsdan nog ten verkoop voorhanden zijn, van een navor deringszegel zijn voorzien. De ontvanger geeft belanghebbenden in den loop van de maand Juni a.s. schrif telijk kennis van het wegens navordering van accijns verschuldigd bedrag. Dit bedrag moet telkens voor een vier de gedeelte worden betaald ten kantore van den ontvanger waar de aangifte is ingeleverd op den tienden van de maan den Juli, Augustus, September en October van dit jaar. Desgewenscht kan de betaling meens of op vroegere data plaats hebben. ONTSLAG VAN OUDERE AMBTENAREN TE ROTTERDAM. B en W. van Rotterdam schrijven aan den Rotterdamschen Gemeenteraad, dat in hun college de wenschelljkheid naar voren is gekomen, om bij de onvermijdelijk ge bleken inkrimping van het gemeenteper- soneel. de oudere ambtenaren in meer dere mate dan tot dusver bij jongeren te doen voorgaan. Aan de gemeente-ambtenaren wordt tham ongevraagd eervol ontslag verleend bij bet bereiken van den 65-jarigen leef tijd. Voorts is in het eerste lid van art. 1 van de afvloeiingsregeling bepaald, dat, indien er bij een bepaalden dienst of een Depaalde afdeeling personeel overcom pleet komt, degenen, die 35 of meer dienst jaren hebben, voor de jongere leden van het personeel ontslagen worden Uit overweging, dat voor de jongere ambtenaren een ontslag (zij het ook met wachtgeld) in de tegenwoordige tijds omstandigheden een vernietiging van hun toekomst kan beteekenen en daarom een neg veel harderen maatregel vormt dan een op wachtgeldstelling van oudere per sonen, hebben zij nagegaan of de boven bedoelde bepalingen zouden kunnen wor den uitgebreid. Volgens de verzamelde gegevens zijn er op het oogenblik in den gemeentedienst van Rotterdam ruim 20 ambtenaren die den 60-jarigen leeftijd hebben bereikt en die tevens 35 of meer voor pensioen gel dige dienstjaren hebben vervuld. Het col lege stelt den Raad voor, dat er een rege ling zal worden getroffen, volgens welke deze personen den dienst met wachtgeld zullen moeten verlaten, voor zoover dit mogelijk is zonder gewichtige belangen van den dienst te schaden Hetzelfde zal dan ook moeten gelden voor hen, die in de toekomst aan het bovenomschreven dubbele vereischte zullen gaan voldoen. In den aangegeven vorm zal de tot stand te brengen regeling naar het oordeel van B. en W. eenigen tijd kunnen doorwerken, waarna dan nader overwogen zal moeten worden, of er al dan niet tot intrekking daarvan en dus tot terugkeer tot den be- staanden toestand, waarbij ongevraagd onslag in het algemeen eerst op 65-jarigen leeftijd wordt verleend, behoort te worden overgegaan. B. en W. wenschen het voorgestelde ontslag niet te doen gelden voor de ambte naren der politie en het onderwijzend personeel. o- DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" is gistermiddag om 6.53 uur op Schiphol geland. De „Kwartel" is heden te Bandoeng aangekomen. RECLAME- 1250 (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. MANIFEST VAN HET COMITÉ VOOR BIJZONDERE JOODSCHE BELANGEN De heer Julius Streicher, leider van Frankenland iN. Beieren), heeft in zijn blad „Der Stürmer" van 1 Mei j.l. zijn lezers het oude, honderdmaal weerlegde sprookje opgedischt, dat Joden het bloed van vrouwen en kinderen gebruiken voor ritueele doeleinden. Thans heeft minister Göbbels in een rede in het Sportpaleis te Berlijn de Duitsche Joden ervan beschul digd, dat de boycot van Duitsche goederen door het buitenland aan hen te wijten is, en gedreigd, dat de haat en de wanhoop van het Duitsche volk zich tegen hen zul len keeren, indien door deze boycot de economische situatie van Duitschland in gevaar komt. Hiertegenover stellen wij vast: De nationaal-socialistische regeering en de door haar geprotegeerde Instanties zijn, reeds vóór er van eenige boycot van Duit sche goederen sprake was, begonnen en voortgegaan met het boycotten van Joden in handel en nijverheid en het verwijderen van Joden uit leidende functies in het economisch leven. Zij hebben Joodsche ambtenaren ont slagen, Joodsche hoogleeraren en leeraren uit hun werkzaamheden ontzet, Joodsche officieren uit de Reichswehr verwijderd, doktoren en advocaten broodeloos ge maakt, Joodsche kunstenaars verbannen, kunstwerken van Joden verboden en ver brand, Universiteiten, kunstacademies en scholen voor Joden vrijwel gesloten, de studie van de jeugd onderbroken, Joodsche leerlingen aan den haat hunner medescho lieren prijsgegeven. Zij hebben ophitsing tegen Joden in verschillende bladen toege laten en een nationaal-socialistisch leider, die zich in sterke mate daaraan schuldig maakt, tot een hoog ambt verheven. Zij hebben daardoor Joden, wier voor ouders vele eeuwen lang in Duitschland hebben gewoond, in eer en recht geschon den en tot paria's gemaakt. Da spontane reactie van millioenen over de geheele wereld Joden en niet-Joden tegenover zulk een optreden is geweest: het verbreken van relaties met Duitsch land en de boycot van Duitsche waren. DE WERKLOOSHEID WEER GEDAALD. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat de werkloosheid onder de 589.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 23 tot en met 28 April heeft bedragen 23.5 pet. In de vorige verslagperiode (9 tot en met 14 April) bedroeg het percentage 24.3; de werkloosheid Is dus in den loop van twee weken gedaald met 0.8 pet. In de overeenkomstige week van het vorige jaar was het percentage 26. Bij 1066 organen van de openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 April in totaal 331.791 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 317.121 mannen. Hiervan waren werkloos 308.769 personen, onder wie 298763 mannen. Op 14 April bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 344.919. Hiervan waren werkloos 321,758 personen waaronder 311.049 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is sedert 14 April gedaald met 13.128, het aantal werkloozen met 12.989. ZANDBERGEN's DIAMANTEN FEEST. Gistermiddag hield het bestuur van Zandbergen in het herstellingsoord „Het Treekerbergje" te Amersfoort een receptie, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van deze Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin. Er werd gesproken door ds. Van Calcar, als voorzitter der vereeniging, en door minister De Wilde, die het werk van Zand bergen roemde en meedeelde dat ds. Calcar door H.M. de Koningin benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij K B is benoemd tot notaris bin nen het arrondisement 's Hertogenbosch, ter standplaats de gemeente Oss. E. B. H. M. Hoetin Boes, candidaat-notaris te Oss. De Duitsche Joden staan daar geheel buiten. Niet haat der Joden tegen het Duitsche volk is dus oorzaak van de boycot het optreden der Duitsche regeering tegen ie Joden heeft deze uitgelokt! De heer Göit bels echter draait de feiten om! Wij weten niet, of hij mét zijn voorstelling van raken zijn aanhangers kan overtuigen; wel weten wij, dat de wereld zich niet laat verblin den Minister Göbbels gaat echter nog verder. Hij gebruikt, voor het geval dat de econo mische toestand vrüi Duitschland ernstiger mocht worden, de buitunlandsche boycot als voorwendsel tot ontketening der volks woede tegen de Duitsche Joden. Terwijl de regeering van ieder land de plicht heelt de burgers tegen volkswoede te bescher men, erkent minister Göbbels deze plicht tegenover zijn Joodsche medeburgers niet. Integendeel, ofschoon hij een uitbarsting voorziet, schroomt deze minister zelfs niet, de hartstochten aan te wakkeren. Hij vergist zich echter, indien hij meent, dat de wereld het zal verdragen, dat d! Duitsche Joden in gijzelaarspositie moela lijden voor hetgeen bulten him wil- door anderen wordt gedaan I Het is vroegr voorgekomen, dat een regeering in fik van economischen nood en politiekerk-j lijkheden, de daardoor bij het volk ontia'. spanningen heeft trachten af te leiden dj een kleine minderheid. Steeds echter heb ben de menschheid en de geschiedenis hierover tenslotte het vonnis geveld! Wan neer. wat de Almachtige moge verhoeden noodlottige gebeurtenissen in Duitschtal mochten plaats grijpen, dan weet thans de wereld, aan wie de schuld is toe te rekenen! Het comité voor Bijzondere Joodsche Belangen. A. ASSCHER, Voorzitter. PROF. DR. D. COHEN, Secretaris, EERST BETALEN EN DAN VERGADEREN Waarde redactie, mag ik om misverstand te voorkomen even een opheldering gevel Als regel wordt de Stadsgehoorzaal betaald na het gebruik er van. Dat de gemeente voor ons een uitzondering maakt, is niet erg, en is haar goed recht. Maar had men dan de kwitantie enkele dagen voor de vergadering gestuurd! Wat deed de ont vanger nu? Om kwart voor achten stuurt hij een ambtenaar met een kwitantie, die kort en bondig verklaart: Betalen of de zaal ontruimen. Na een telefonisch ge sprek met den ontvanger kregen wij uit stel tot halfnegen. Gevolg was dat enkele bestuurders naar huis moesten om geld te halen, waardoor we pas om halfnegen konden beginnen, Ik hoop hiermede den indruk te hebben weggenomen, alsof wij reeds voor dien tijt geweigerd zouden hebben te betalen. Voor uw opname dankend C. BAART, Secr. Anti Oorlogs Ligt ONZE BELANGEN? Veroorloof mij een woord van ernstlf protest betreffende de wijze waarop Leid- sche belangen worden gepasseerd en ver onachtzaamd en o.a. nog wel door Rijks- en Gemeentelijke instanties. Het is opvallend dat in onze stad be langrijke en vele werken aan firma's wor den opgedragen die buiten onze stad go- domicileerd zijn, zoodat onze eigen stads- genooten hun werklieden naar de „Le;d- sche Steuntrekkerij" mogen zenden et zelve slechts kunnen fungeeren als de be faamde „citroen". Zie slechts rond: bet oude ziekenhuis prijkte met een Amstcr- damsche firma die daar leverde en in stalleerde; de Duinwaterleiding maat;1 schappij had reclameborden aan den van Delftsche en Wassenaarsche firrnat in het gesticht Endegeest is een Utrecht- sche firma bezig, enz. enz. En dat alles on danks het feit dat onze eigen stad der gelijke werken hard, zéér hard heeft! Zie naar andere steden, zooals voortdu rend kan worden geconstateerd, wa® firma's zelfs werken kregen die verre bo ven hun weten en kunnen lagen, nia" waar Nederlandsche firma's uit anoer steden geen schijn van kans zelfs kreS' om zelfs ook alleen maar een offers w te dienen! Het wordt den hoogsten tijd, dat on eigen autoriteiten deze groote en dim gende stadsbelangen eens onder het ro, zien en is hier een dankbaar tem open voor onze gemeenteraadsleden die toch immers alleen maar zijn onze belangen? Leiden. DE voor

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10