Bescherming van Scholieren. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 16 Mei 1934 Derde Blad No. 22745 De nieuwe Parkaanleg in het Alphensche „Hazeveld' GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. RADIO-PROGRAMMA. Tegen besmetting door onderwijzers, Vele Kamerleden achten de voorgestelde voorzieningen onvoldoende. in verband met de verdere bebouwing i het Hazeveld te Alphen heeft de isle van bijstand voor het grond- ijf B. enW. destijds geadviseerd, welk orstel toen door den raad werd aange- imen; het stratenplan in het Hazeveld lanig te wijzigen, dat het plantsoen in bi stratenplan vergroot werd en zou door. Jopen tot aan de Conradstraat. Inmid- li is men met de verdere bebouwing be gonnen en heeft men ook de werkzaam heden betreffende de vergrooting van het bestaande plantsoen terhand genomen, welk werk inmiddels bijna gereed is ge komen, zoodat wij reeds in staat zijn hierboven van een en ander een foto te plaatsen. Zooals men duidelijk kan zien, heeft men een mooie tuin aangelegd, die met een keur van allerlei planten en 'hoo rnen is beplant, terwijl men in het midden een prachtige vijver heeft aangelegd, die bij de omgeving zeer goed harmonieert en het geheel wederom belangrijk doet ver fraaien. Ongetwijfeld is het „Hazeveld" een der mooiste plekjes uit de gemeente Alphen, waar het voor de bewoners een genot moet zijn om te wonen, terwijl deze omgeving ook de wandelaars steeds bui tengewoon trekt! IEKE BET" IN BRAND GERAAKT. Ik de studio der filmonderneming Cine- psi aan de Duivendrechtschekade te Am- Bdam is gisteren een deel der film «te Bet" in brand geraakt. Het vuur s spoedig gebluscht. maar waarschijn- ll zullen tooh eenige opnamen moeten Tierden overgemaakt. De oorzaak van den bind is onbekend. TROUWLUST. Te Rotterdam heeft de trouwlust heden ^en record .geslagen. Op dezen dag zijn lameltji niet minder dan 158 paartjes op let stadhuis in den echt vertoonden! TAN HET DAK GEVALLEN. [Gisternamiddag was de 13-jarige B. uit Rek bij Nijmegen, die bij familie te Wflich op bezoek was, op een 10 meter huls geklommen. Hij is van het dak Kleden en op de straat terecht gekomen, lij was onmiddellijk dood. Msb. BRAND. Tc Middelbeers (N.Br.) brak door onbe- code oorzaak brand uit in de smederij iet woonhuis van den heer A. Jacobs. De nederij verbrandde, de brandweer wist et woonhuis te behouden. De inboedel werd gered. Verzekering tkt de schade. SLA NAAR DE MESTVAALT. p de groentenveiling te Venlo zijn gis- i'cn tengevolge van de stopzetting van •n invoer van sla in Duitsohland van de kisten sla, welke waren aangevoerd, kisten naar de mestvaalt gebracht, ra kon het minimumbod van 50 cent per 1 stuks niet krijgen. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Te Nieuw Buinen is de 25-jarige E. K. bet zwemmen in een wijk verdronken. ET LICHTSCHIP VAN NANTUCKET GERAMD. ZEVEN SLACHTOFFERS. Te Londen is gistermiddag het volgen- draadlooze telegram van den kapitein I ."Olympic" van de White Star- ^ra-lijn ontvangen: Jieb in dichten mist het lichterschip Nantucket-eiland (in de baai van New- geramd en doen zinken. Booten ge- i™}' die de schipbreukelingen bij- reddingswerkzaamheden waren zeer ™i]k tengevolge van den dichten mist. ■i »ens een nader telegram zouden zich «m n uan boord van het lichtschip be- °»en hebben. Vier van hen zijn omge- Zeven werden aan boord van de piert»?10" ge'5rach'', maar drie zijn daar i de passagiers van de „Olympic" Kar?6 aanvaring niet hevig. Velen be- fpk. hanwelijks, dat er een ongeluk FWurd was. Li" van de overlevenden van de Nan- tr heeft medegedeeld, dat het licht- alv. tweean is gevaren en in een h hnnuut is gezonken. De leden van Be ti,ma?ninS, die zich niet toevallig op L.i.B bevonden, hadden dientengevolge l!c nf, ns om zich te redden. Dezelf- man verklaarde, dat hij de „Olympic" iHien m'nuu'; voor de aanvaring had 'iev0.vffevenden van de Nantucket heb- Biitenfli aard' da' de mistsirenes voort- Ij» a,?,. werk>ng zijn geweest, ook toen Till ij® Plaats had er zelfs nog, ter- 11 "w lichtschip zonk. NIEUWE WOLKBREUK BOVEN TIBERIAS. ONBESCHRIJFELIJK MOEDERLEED IN DE ROUWENDE STAD. Kort na de begrafenis van de slacht offers welke Maandag door de overstroo ming omkwamen, zijn gisteren opnieuw geweldige stortbuien boven Tiberias (Pa lestina) neergekomen. Wederom zijn slachtoffers te betreuren. Ooggetuigen, die na de ramp van Maan dag de stad bezochten, verklaren, dat tal van schreiende moeders nog steeds zoeken tusschen de puinhoopen van Tiberias naar haar vermiste kinderen, terwijl een droeve processie naar het kerkhof trekt, om de lichamen van hun verongelukte verwanten te identificeeren. Er spelen zich onbeschrijfelijke toonee- len af van opwinding en smart in de nauwe straten, welke een decimeter diep met modder zijn bedekt. Een muur van water, acht yoet hoog heeft zich op het dorp gestort, tonnen selijk en steenen uit de heuvels meevoe rend, terwijl binnen een half uur vijf cen timeter regen en hagel viel. Tal van slachtoffers zijn in den mod der gestikt en velen werden het meer in gesleurd. Politie en troepen nemen deel aan het reddingswerk en de autoriteiten treffen maatregelen voor het onderbrengen van de dakloozen. In totaal zijn 80 levens te betreuren, meest kinderen en ouden van dagen. TREINBOTSING IN SPANJE. Uit Alcira wordt gemeld, dat de express- trein uit Madrid bij het binnenloopen van het station in botsing is gekomen met een goederentrein, welke derailleerde. Zeventien personen werden gewond onder wie de conducteurs van de twee treinen. MIJNRAMP IN DE BORINAGE. Uit Bergen in de Borinage wordt gemeld, dat in de kolenmijn Fief de Lambrechies te Paturages, provincie Henegouwen, een mijngas-ontploffing heeft plaats gevon den, waarbij volgens de tot nog toe ont vangen berichten dertig mijnwerkers om het leven zijn gekomen. FINSCH PASSAGIERSSCHIP GESTRAND EN GEZONKEN. Op het Kallavsi-meer nabij de Kuopio- baai (Finland) is een passagiersschip ge strand en onmiddellijk gezonken. Dertig passagiers hebben den dood in de golven gevonden, w.o. 3 kinderen. Het ongeluk ontstond door het ver sohuiven van de deklast tengevolge van een verkeerde manoeuvre, waardoor het schip kenterde. Dertig personen konden gered worden. BRAND IN AETHERFABRIEK. Gisteren is in een aebherfabriek te Doebeln (Duitschland) brand uitgebroken. Het vuur greep snel om zich heen. Er hadden eenige ontploffingen plaats. Van het fabriekscomplex is niet veel overeind gebleven. Er zijn zeven gewonden. De oor zaak is onbekend. WACHTMEESTER VAN POLITIE DOODGESCHOTEN. Een jongeman, die onder verdachte om standigheden te Backnang (Wurtemberg)) door een waohtrpeester van politie werd aangetroffen, moest zich deswege legiti- meeren. In plaats van zijn papleren te toonen, loste hij een schot met het gevolg dat de politiebeambte doodelijk werd ge wond. De jonge man vluchtte, doch werd ten slotte ingesloten. Daar hij zich niet wilde overgeven, werd op hem geschoten. „Door drie schoten werd hij onsdhadelijk gemaakt", aldus het politierapport. DE VLIEGTOCHT NEW-YORK—ROME MISLUKT. Het vliegtuig „Leonardo da Vinei" met den Italiaanschen-Amerikaanschen piloot Sabelli en den Amerikaanschen vlieger Ronda, dat eergisteren van het Bennett- vliegveld bij New York sta,l"tte voor een Oceaanvlucht naar Rome. is gisteravond te 20.30 uur te Moy in het Graafschap Clare in Ierland, geland. De beide vliegers zijn 33 uur in de lucht geweest. Tengevolge van het slechte weer hebben zij 2uur blind moeten vliegen en tenslotte dwong een motorpanne hen bij Moy te landen Zij stelden zich onmiddel lijk telefonisch in verbinding met het vliegveld Baldonnel, vanwaar mecaniciens naar Moy zijn vertrokken om het defect te herstellen. Zij zullen n.l. doorvliegen. TREINEXPLOSIE IN MANDSJOERIJE. Bij Kinschau zijp ^wee munitiewagons van een Mandsjoenjschen pantsertrein geëxplodeerd. Een deel van den trein is volkomen verbrand. Tot nu toe worden 80 dooden en gewon den gemeld. HET SLAGSCHIP NELSON WEER AAN DEN GROND. Het 35.000 ton metende Engelsche slag schip Nelson, dat wel het wonderschip van de Engelsche vloot genoemd wordt, is gisteren voor de tweede maal in dit jaar aan den grond geloopen. Bij het verlaten van de haven van Portland is de Nelson tegen een kabel van de installatie voor het onderzoek van torpedo's gevaren en vervolgens op een modderbank geloopen. De bemanning stak dadelijk lichtsignalen af om hulp te vragen. Na drie kwartier gelukte het een torpedobootjager en twee sleepbooten om het slagschip vlot te krij gen, dat vervolgens naar zee is vertrokken. Op 12 Januari heeft de Nelson bij het verlaten van de haven van Portsmouth, op weg naar de voorjaarsmanoeuvres. 9'/j uur aan den grond gezeten. Bij den terugkeer van de manouvres is het „wonderschip", dat tegenwoordig ook .pechschip" genoemd wordt, in aanvaring geweest met een Engelsche stoomschip, waarbij de pantse ring beschadigd werd. HET ONGELUK MET DEN SUB- STRATOSFEERBALLON. Inzake het vinden van den verongeluk ten Duitschen ballon Bartsch von Sigveld, bij Sebesj aan de Letlandsch-Russis-che grens, wordt nog bekend, dat naar geble ken ls de ballon omstreeks 12 uur 's nachts moet zijn neergekomen. Aan de hand van gevonden papieren kon het in den gondel aanwezige lijk onmiddellijk geïdentifi ceerd worden als dat van den waarnemer Viktor Masuch. Het lijk van den ballon vaarder dr. Schrenk is op 15 K.M. van de plaats waar de ballon gevonden is, ontdekt. De verongelukte ballonvaarder, dt. Schrenk. was 37 jaar oud. Sinds 1929 was hij privaat-docent in den vliegtuigbouw aan de technische hoogeschool te Berlijn. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Het tweede slachtoffer. Masuch, was meteoroloog. VOOR DONDERDAG 17 MEI 1934. Hilversum 301 M. Avro-uitzending, 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgenwijding 10.15: Gramofoonpl. 10.30: Vioolrecital B. Lensky, a. d. vleugel E. Veen 11.00: Knipcursus Kinderkleeding 11.30: Piano recital M. Wils 12.00: Omroeporkest o. 1. v. N. Gerharz 2.00: Voordracht E. v. Praag 2.30: Vervolg Omroeporkest 3.003.45: Knipcursus 4.00: Voor zie ken en ouden van dagen 4.30: Gramo- foonplaten 4.45: Uitz. voor den Good will-Day 5.00: Voor groote kinderen 5 30: Kovacs Lajos en zijn orkest 6.30: Sportpraatje H. Hollander 7.00: Kovacs Lajos (vervolg) 7.30: H. G. Tulp: Een uitgelezen tocht door Oostenrijk's Hoog land 8.00: Vaz Dias 8.05: W. P. F. v Deventer: Het Nationaal Luchtvaart- fonds. 8.15: Concertgebouw-orkest, O- o Het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer is verschenen in zake het wetsont werp tot bescherming van scholieren tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel aan inrichtingen vah onderwijs. Vrij algemeen wordt het streven der Re geering toegejuicht om door wettelijke maatregelen leerlingen van onderwijs inrichtingen tegen het gevaar van besmet ting met tuberculose door leden van het schoolpersoneel zooveel mogelijk te be schermen Vele leden achtten evenwel de geboden bescherming onvoldoende. Zij gevoelden het als een ernstige leemte, dat het ont werp geen maatregelen bevat ter bestrij ding van het infectiegevaar door leer lingen onderling. Zij meenden, dat van de zelfstandige werkzaamheid van gemeente besturen ten deze vaak weinig te verwach ten is. De commissie van rapporteurs wijst er op, dat na het afdeelingsonderzoek be kend is geworden, dat op de openbare u.l.o-school te Emmer-Compascum, aan het Bisschoppelijk College te Roermond en aan een school te Ambt-Hardenberg een aantal leerlingen is besmet door mede leerlingen, lijdend aan tuberculose. ,Een aantal leden wilde de werking van de wet nog verder uitbreiden. Zij zouden de hierbedoelde verklaring ook willen eischen van hen, die als leerling wenschen te worden toegelaten tot een kweekschool voor onderwijzers, Voorts betreurden vele leden, dat de Re geering niet periodieke keuring van per soneel van onderwijsinrichtingen voor schrijft. Het bezit van een verklaring, als bedoeld in art. 2, moge al een waarborg geven, dat de houder ten tijde, waarop de verklaring werd afgegeven, niet lijdende was aan open tuberculose, niettemin kan daarna het besmettingsgevaar optreden, een gevaar, dat de Regeering door de be palingen van de artikelen 3 en 12 van het wetsontwerp meent te keeren. Ter bestrijding nu van later eventueel optredend besmettingsgevaar openen art. 3 en de daaraan analoge overgangsbepa ling van art. 12 slechts de mogelijkheid, om van leden van het personeel aan een in richting van onderwijs een verklaring of nieuwe verklaring te vorderen, dat zij niet lijden aan open tuberculose. De leden, hier aan het woord, achtten deze facultatieve bepaling volstrekt onvol doende. Ook kwam het dezen leden voor, dat een verplichte periodieke herkeuring minder onaangenaam zal zijn dan toepassing van den facultatieven maatregel. Aangenomen, dat het aantal personen, op wie het wetsontwerp betrekking heeft, rond 75.000 zou bedragen, meenden enkele dezer leden, dat de kosten van periodieke tweejaarlijksche keuring, met inbegrip van die voor de verplaatsing naar de consul- tatiebureaux van de te onderzoeken per sonen en de onderzoekers, het bedrag van f. 100.000 per jaar niet zouden over schrijden. Eenige leden herinnerden er aan. dat het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 een meer om vattende eerste keuring voor onderwijzers in vasten dienst vereischt in het daarbij voorgestelde artikel 36bis, dat spreekt van een verklaring, afgegeven door twee des kundigen, dat de betrokkene geen ziekten of gebreken heeft, welke hem voor het ambt van onderwijzer ongeschikt maken. Volgens deze leden is zulk een regeling te verkiezen boven de voorgestelde keuring op de open tuberculose die zich beperkt tot het besmettingsgevaaar voor leerlingen. Andere leden gaven de voorkeur aan ae regeling van de artikelen 7 en 8 van het Algemeen Ambtenarenreglement, Bij sommige leden rezen de vragen of men niet tot het oordeel moest komen, dat het gevaar van besmetting door tuber culoselijders er één is, dat men, als zoovele risico's van het leven, nu eenmaal moet aanvaarden en of niet de thans voorge stelde, gebrekkige en weinig of niets gevende regeling, nu een. afdoende regeling practisch onmoglijk is, achterwege moet blijven. Enkele leden stonden ook op andere gronden afwijzend tegenover de geheele strekking van het wetsontwerp. Verschillende leden achtten het over bodig, concierges .schoonmaaksters e.d. in de regeling te betrekken. Vele leden achtten open tuberculose 'n onjuist criterium. Beter vonden zij het, een verklaring te vorderen, dat de betrok kene niet lijdt aan een vorm van tuber culose, die voor leerlingen ernstig besmet tingsgevaar oplevert. Verscheidene leden meenden, dat dit wetsontwerp in de artikelen 5 tot en met 9 ten onrechte ingrijpt in de privaatrech telijke verhoudingen tusschen werkgever en onderwijzer of leeraar. Bij art. 1 wordt aangeteekend, dat het met name instemming vond, dat de regee ring hier mede het oog heeft op kleine particuliere bewaarschooltjes. Verscheiden leden evenwel oordeelden de redactie van het artikel noodeloos omslachtig. Andere leden stelden daartegenover, dat juist de ruime omschrijving van dit artikel, waarbij de minister van Onder wijs de beoordeeling, of een inrichting van onderwijs geacht kan worden, tot het voorbereidend onderwijs te behooren, aan zich houdt, allen twijfel terzijde stelt die door een andere redactie zou kunnen rij zen. Voorts achtten leden het gewenscht, de voorgestelde bepalingen van toepas sing te verklaren op alle inrichtingen van onderwijs, die niet behooren tot het hoo- ger onderwijs, alsmede op de gymnasia. Dan zou meteen vervallen de h.i. onjuiste inschakeling van het oordeel van den minister. Verscheiden leden konden niet inzien, waarom art. 2 voor personeel in vasten dienst een andere regeling voorschrijft dan voor personeel in tijdelijken dienst. Een aantal leden sprak de wenschelijk- heid uit, de keuring op te dragen aan de bestaande consultatiebureaux. Bij art. 5 werd gevraagd, waarom den ontslagene ieder recht van beroep zou moeten worden ontzegd. Volgens vele leden dient in de wet vast gelegd te worden de wijze, waarop aan een gemeente- of schoolbestuur vergoed worden de kosten, voortvloeiende uit het bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen verlof tot herstel of uit de niet- toelating tot de inrichting van onderwijs. Vele leden hadden er overwegend bezwaar tegen, dat een inrichting van onderwijs zonder vorm van proces en zonder recht van beroep kan worden gesloten. Zij zou den het beter achten, indien werd be paald, dat de minister, na het bestuur eener inrichting van onderwijs zonder vorm van proces en zonder recht van be roep kan worden gesloten. Zij zouden het beter achten, indien werd bepaald, dat de minister, na het bestuur eener inrichting van onderwijs te hebben gehoord, deze wegens onvoldoende medewerking voor loopig kan doen sluiten, waarna het be stuur der inrichting beroep heeft op de Kroon en deze gehoord den Raad van State, beslist. Bij artikel 11 vonden vele leden het niet juist, dat in bepaalde gevallen het hoofd of plaatsvervangend hoofd strafbaar wordt gesteld. Toonkunst-koor en solisten o. 1. van Dr. Willem Mengelberg, Beethoven s Missa Solemnis in D gr. t. op. 123 9.45: Gra- mofoonplaten 10.00: Kovacs Lajos en zijn orkest 11.00: Vaz Dias 11.10 12.00: Gramofoonpl. Huizen 1875 M. 8.009,15 Kro, 10.00 Ncrv, 11.00 Kro, 2.00—11.30 Ncrv 8.00- 9.15 én 10.00: Gramofoonpl. 10.15: Mor gendienst o. 1. van ds. J. C. Schroder - 10 45: Gramofoonpl. 11.3012 00: Gods dienstig halfuur 12.15: Orkestconcert en Gramofoonpl. 2.00: Handwerkcursus 3 00: Vrouwenhalfuur 3.303.45 Gramofoonpl. 4.00: Bijbellezing door ds. J. Drenth m. m. van bariton en orgel 5.00: Cursus handenarbeid v. d. jeugd 5.30: Concert A. C. de Hoop (viool) en Mac Crafford (orgel) 6.30: Causerie door prof. mi". V. H. Rutgers 6.45: Causerie J. Schipper 7.00: Ned. Chr. Persbureau 7.15: Gramofoonpl. 7.3U: Journ. Weekoverzicht door C. A. Craye 8.00: Enkrateia-uur m. m. v. sprekers en gem. dubbelkwartet „Geloof en Strijd o. 1 van D. J. v. Doorne 9.00: Ncrv-klein- orkest o. 1. van P. v. d. Hurk m. m. van Th v d Pas (piano) in de pauze-, om 10.00: Vaz Dias 11.00—11.30: Gramof.- muziek. Daventrv 1500 M. 10.35: Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten - 11.05-11.20 Lezine 12.20: Rutland Square en New Victoria-orkest o. 1. van N. Austin 1.20 Gramofoonpl. 2.20: Voor de scholen 3 20- Vesper 4.10: Duitsche les 4.25: Schotsch Studio-orkest o. 1. van Dairies m m v. F. Brady (bariton) 5.35. Kin deruur 6.20: Berichten 6.50: Monte verdi's Madrigalen 7.10 en 7.50: Lezin gen 8 20: 1ste acte van R. Strauss opera „Arabella" - 9.20: Berichten, lezing 9 55- Radio-Militair orkest o. 1. van O'Donnell m. m. van C. Bryngwyn (ban ton) 10.50: Korte dienst 11.0512.20 Howard Jacobs en zijn Band. Parijs „Radio-Paris" 1648 M. 7.20 en 8.20: Gramofoonpl. 12.50: Pascal-orkest 8.20: Kamermuziek 10.50: Dansmu ziek. Kalundborg 1261 M. 12.20—2.20: Concert uit Hotel Angleterre 3.055.05 Omroep orkest o. 1. van Mahler 8.30: Russische muziek o. 1. van Ree sen 9.20: Repor tage 10.00: Saxofoon en Piano-recital 10.40: Italiaansche vioolmuziek 11.10— 12.50: Dansmuziek o. 1. van Aage Juhl— Thomsen. Langenberg 456 M. 6.25, 7.20 en 11.50; Gramofoonpl. 12.20: Omroeporkest o. L van List 4.20: Kwintetconcert en so listen 5.40: Koorconcert m. m. van solisten 7.20: Gramofoonmuziek 9.20 Omroeporkest o. 1. van Buschkötter 10.55: Schrammelmuziek 11.2012.50 Zie Deutschlandsender. Rome 421 M. 8.25: Gramofoonpl. 9.20; La forza del destino", opera van G. Verdi. Brussel, 322 en 484 M. 322 M. 12,20 en I.30: Gramofoonpl. 5.20: Omroeporkest o. 1. van André 8.20: Symphonieconcert o. 1. van Meulemans 10.30: Gramofoon- piaten 484 M.: 12.20 en 1.30: Gramof.- platen 5.20: Symphonieconcert o. 1. van Meulemans 6.35: Kwartetconcert 8,35: Omroeporkest o. 1. van Fr. André 10.3011.20: Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 8.35: Feuer- trunken, scènes uit Schiller's jeugd 9.20: „Das Heidefeuer", hoorspel van Wilhelm. Muziek: R. WagnerRegeny 10.20: Berichten 10.50: Sportpraatje II.05: Weerbericht 11.2012.50: Dans muziek o. 1. v. W. Stech. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF EN DE R. O. V. RADIO-CENTRALE. Voor Donderdag 17 Mei. Iste Programma: Hilversum van 8-24 o. 2de Programma: Hulzen van 824 uur. 3e programma: 8.0015.05: Keulen 15.05—16.20: Kalundborg 16.20—17.20: Keulen 17.20—18.50: Deutschl.sender 18.50—19.35: Brussel Fr. 19.35—22.55: Luxemburg 22.55afl.: Keulen. 4e programma: 8 20850: Parijs Radio 12.2014.25: Daventry 14.2517.35: Londen Reg. 17.3518.20: Een der Eng. .National" zenders 18.2021.35: Lon den Reg. 21 3522.20: Keulen 22.20 afl.: Londen Reg. De uitzending der R.O.V. geldt niet voor het locale Leidsche programma; in de plaats hiervan omvat programma 5 der R.O.V. den geheelen dag Daventry. Wijziging voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9