Dr. POS TOM DE NEGERJONGEN TANDHEELKUNDIG INSTITUUT BREESTRAAT 65a LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 16 Mei 193 PARLEMENTAIR OVERZICHT LEIDEN - TELEF. 3532. Spreekuur iedereu werkdag van 9-12 en 1-4 en Dinsdag en Donderdag van 7-9 uur Huishoudgeld verdwenen. Losse nummers ?an ons Blad KERK- £N SCHOOLNIEUWS. AGENDA. RECHTZAKEN. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN HET LANDBOUW -CRISISFONDS. In art. 2 van de Landbouw-Crisiswet ls bepaald, dat er ten behoeve van steun aan den landbouw een speciaal fonds wordt ingesteld: het Landbouw-Orisisfond6. De eerste begrootingen van dat fonds kwamen thans in de Tweede Kamer aan de orde. Het waren er twee: één van Augustus 1933 tot 31 December 1933 en één over het jaar 1934. De eindcijfers van deze be- grootlngen zijn: 1933 1934 Gewone dienst: f. 92.142.756 f. 180.374.683 Kapitaal dienst: f. 23.162.375 f. 26.468.800 Geheele dienst: f. 115.305.131 f. 206 843.483 Men ziet uit deze cijfers, welke bedra gen er tegenwoordig met den crisis-steun aan den landbouw zijn gemoeid. En uit de indeeling der begrooting ziet men hoe veel bedrijven en takken van landbouw er werden gesteund, want men vindt er achtereenvolgens in gefinancierd: granen, melkveehouderij, vee, varkenshouderij, sui kerbietenteelt, fabrieks-aardappelen, teelt en bewerking van vlas, fruit en warmoeze- rij-gewassen, kippen en eenden-kweekerij, consumptie-aardappelen, riet- en griend- cultuur, bloembollen, grove tuinbouw in West-Friesland, bloembollenkweekers Bree- zand. boom- en bloemkweekerijcichorei, visscherij, terwijl tenslotte een afdeeling „overige steunmaatregelen" nog een restantje bevat. Wij geven deze opsomming om te doen zien, tot welke landbouw bedrijven in dezen crisis-tijd de regeerings- zorg zich uitstrekt. En de reeds gegeven cijfers doen zien. welk een kapitaal dit alles vordert. Het behoeft geen betoog, dat vele afge vaardigden zich voor de discussie opgaven. Tallooze malen zijn deze onderwerpen reeds in het parlement aan de orde ge weest, telkens lokten ze, gezien de vele bóeren-vrienden in de Kamer, een breed voerig debet uit en ook thans was dit het geval. Het. is ten eenenmale onmoge lijk, al die redevoeringen met hun ontel bare wenken, adviezen, verzoeken, wen- schen. verlangen en grieven hier afzon derlijk te gaan vermelden, te meer, waar er in een debat als dit talrijke herhalingen voorkwamen. Iedere teelt, ieder bedrijf, elk onderdeel had in de discussie weer zijn eigen kampioen en in een dergelijk debat is de beste methode het antwoord van den Minister af te wachten, want dan alleen heeft men althans kans op iets positiefs. Wij beperken ons tot enkele grepen uit het debat. Aan de Regeering werd dank betuigd voor hetgeen zij tot dusver ten bate van den landbouw had gedaan. Hulde bracht men den afgetreden minister en in verband hiermee sprak de heer van den Heuvel den wensch uit, dat dr. Colijn definitief de portefeuille zou blijven be- j zetten. Men klaagde, dat verschillende 1 lasten oa. die van de sociale wetgeving) nog altijd te zwaar waren voor den land- bouw en vroeg verdere verlichting van druk. Aangedrongen werd op een meer rationeel gebruik van den Nederlandschen bodem en op beperking van den graan- invoer. Onze landbouw zoo zei men moet zich meer en meer inrichten op voor ziening in de eigen behoeften van het land. Er dient meer grasland te worden gescheurd; er moet een andere regeling komen van den suikerbouw; een goede voorziening is noodig inzake het pacht- vraagstuk. Voor verschillende groepen van landbouwers werden de belangen bepleit. Men drong er op aan, toch vooral nog niet aan steunvermindering te denken en een der afgevaardigden betoogde, dat de steden het platteland dankbaar dienen te zijn, want de boeren hebben altijd voor de steedsche bevolking geploeterd en ge zwoegd. De prijzen van de landbouwpro ducten, meende men, zijn nog niet van dien aard. dat ze voor de boeren voldoende kunnen worden genoemd. Maar waar moeten wij eigenlijk eindi gen, wanneer wij behandelde onderwerpen opsommen? Het resultaat van de vee-afslachting zoo zei men heeft niet aan de verwach tingen beantwoord, en zeker niet ten aan zien van de melk-productie. Een ander veroordeelde de afslachting principieel, ..als zijnde in strijd met Gods gebod". Men vroeg meer steun voor den tuinbouw: men vond de pachten te hoog: men klaagde dat de steun vaak meer ten goede kwam aan de grondbezitters dan aan de land bouwers. Opnieuw werd gevraagd om krachtige bevordering van den uitvoer van landbouwproducten. Tegen kwaadwilligen, die bepaalde regelingen saboteeren, werden stevige straffen gevraagd. Op uitbreiding van de graanteelt werd aangedrongen, evenals op verhooging van de graanrech ten En zoo ging het maar door, uren achtereen. Zelfs de gouden standaard kwam nog even in geding, en de katho lieke landbouwer van der Weyden ver klaarde het met de handhaving daarvan niet eens te zijn: deze afgevaardigde vindt blijkbaar „een beetje inflatie" nog zoo kwaad niet. Het waren deze en andere onderwerpen, die door de heeren Louwes van Voorts tot Voorts, van den Heuvel Ebels, Weitkamp, Lovink. van der Sluis. Schilthuis, Zandt, v. Rappard en van der Weyden. ter sprake werden gebracht. Maar juist omdat dit alles al zoo vaak was besproken, was er in de Kamer bitter weinig belangstelling voor: het rumoer gonsde van alle kant. En we zijn nog lang niet door de wel sprekendheid heen. Er komt nog véél meer. RECLAME- 1204 GARANDEERT IEDER SEN EEN VOLKOMEN PIJNLOOZ'E BEHANDELING. RECLAME 1185 Muizen zijn de schrik van de hulsvrouw, een voortdurende bron van schade en ergernis. Ze rooven levensmiddelen en besmetten het voedsel, waarmee ze in aanraking komen. De Heer A. te K. doodde met één doosje .Rodent" van 90 cent niet minder dan 113 muizen. Rodent heeft inderdaad een bijzondere aantrekkingskracht en een fatale uitwerking op muizen en ratten. Waarom zoudt U dus nog langer last van muizen hebben? Een doos Rodent van 50 ct of een dubbele doos a 90 ct zal U tientallen guldens besparen. Imp.: Fa. B. Meindersma Den Haag. B5Q VRAAGT DE TARIEVEN EERSTE KAMER. In de gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer zijn zonder hoofdelijke steming aangenomen de volgende wets ontwerp: Vereenvoudiging van de bepalingen be treffende de vaststeling van krachtens het le boek van het burgerlijk wetboek ver schuldigde uitkeeringen tot onderhoud en de tenuitvoerlegging, wijziging en intrek king van vonnissen, schikkingen en rege lingen tusschen partijen ter zake van zoo danige uitkeeringen; beschikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Waterleidings Mij. „Zeeuwsch Vlaanderen", gevestigd te Terneuzen; regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen; wijziging en aanvulling van de Nijver heidsonderwijswet. Bij de behandeling van een vijftal natu ralisatie-ontwerpen maakt de heer Van Citters (A.R.) ernstig bezwaar tegen het al te grif naturaliseeren van Duitsche vreem delingen, te meer daar er zich oa. een ge wezen deserteur en voots enkelen, die niet aan hun gewone dienstplicht in het vader land hebben voldaan onder bevinden. Men kan niet doorgaan jaarlijks honderden vreemdelingen te naturaliseeren. hetgeen spreker nadeelig acht voor ons volksleven. De Minister van Justitie, Mr. van Schaik, noemt het juist, dat een groot aantal Duit- schers wordt genaturaliseerd, doch spreker acht dit verklaarbaar door de nabije na buurschap van genoemd land Wat de voor gestelde naturalisatie van de Duitschers betreft, zegt spr., dat zij geheel met ons volksleven zijn samengegroeid. Spreker wil hetgeen 20 en meer jaren geleden onder zeer bijzondere omstandigheden is geschied niet meer in aanmerking doen komen. Voorts zegt de Minister dat een scherpe selectie gehouden wordt. De heer van Citters waagt hoofdelijke stemming over het eerste naturalisatie- ontwerp, namelijk van L. H. Brettschneider en 19 anderen, dat wordt aangenomen met 28 tegen 8 stemmen. (Tegen de anti-revo- lutionnairen Diepenhorst en van Citters, de christelijk historischen De Savornin Loh- man, De Vos van Steenwijk, Pollema en de voorzitter de liberaal Smeenge en de katholiek De Jong). Bij het ontwerp: nadere wijziging der wet van 20 Aug. 1859 .Stbl. 93) houdende bepalingen op de loodsdienst voor zee schepen. betuigt de heer Dooglever For- tuyn (Lib.) behoudens enkele aanmerkin gen. instemming met het gebodene. waarin spreker belangrijke kostenbeperking voor de scheepvaart ziet. De heer Knottenbelt (Lib.) is het hier mede geheel eens en hoopt op een juiste toepassing der wet. De Minister van Defensie, dj- Deckers, Is erkentelijk voor de instemmende woor den der sprekers en antwoordt op enkele detailpunten. Het ontwerp wordt z.hst. aangenomen. De zitting wordt verdaagd en de Kamer gaat in comité-generaal ter behandeling van de huishoudelijke begrooting voor 1935. HAGENAAR. zijn behalve aan ons Bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN - Stationsweg Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2. W. G. J. VERBURG, Sigarenhandel, Heerenstraat 2. Fa. A. SOMERWIL Az. Hoogew. 24 A. M. v. ZWICHT - Breestraat 126 Job. HOGER VORST, Haarl.str. 128 A. VAN EGMOND, Sigarenhandel, Haven 2/4 BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat No. 59 - Oegstgeest en des Zaterdags bij A. H. v. d. VOOREN, H. Rijnd. 106 en bij Kiosk Prjnsessekade. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: 8 uur nam. Voorgan ger A. Widmer. VOOR DONDERDAG. LEIDEN. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn): Nam. 8 uur ds. B. v. Neerbos te Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Benschop en Zuid-Beijer- land C. v d, Bogert. cand. te Sommelsdljk. Te Biezellnge C. G. H. Blok te Westmaas. Te Woldendorp K. J. Quast, O. I. pred. met verlof hier te lande. GEREF. KERK. Beroepen: Te Oud-Loosdrecht L. Kuiper, cand. te Bilthoven. ALGEM. SYNODALE COMMWSiS. VI. De vergadering hield zich uitvoerig bezig met de kwestie van de diaconiegoederen te Renswoude. Een commissie zal terzake nader advies uitbrengen. Aan de uitnoodiging van de vereeniging Nederland-Curagao om bijwoning van de 300-jarige herdenking van de vereeniging van Curacao met Nederland, zal gevolg worden gegeven door afvaardiging van den vice-president ds. A. B. te Winkel. Hierna kwam aan de orde de behandeling van de voorstellen inzake het Hooger Onder wijs door de Synode ter fine van advies aan de Synodale Commissie gezonden. Daartoe benoemde de Synodale Commis sie eep commissie van rapport, bestaande uit de heeren prof. dr. W. J. Aalders te Groningen, ds. A. B. te Winkel te 's-Gra- venhage en ds. J. Boonstra te Gieten, waarbij laatstgenoemde als adviseur op trad. De Syn. Commissie vereenigde zich in hoofdzaak met het rapport. Zij zal met enkele wijzigingen en aanvullingen het aan de Synode toezenden als haar advies. De vergadering deed voorts nog enkele zaken het Hooger Onderwijs betreffende af, om vervolgens definitief vast te stel len, de adviezen van toewijzing en afwij zing inzake de aanvragen uit het Fonds voor noodlijdende kerken en personen, geestelijke behoeften, generale kas, enz. Een aanvang werd vervolgens gemaakt met de cassatie-aanvrage van een uit spraak van het Prov. Kerkbestuur van Overijssel. De praeses verdaagde hierna de verga dering tot hedenmorgen 10 uur. DS. J. P. v. BRUGGEN. Vandaag viert ds. J. P. v. Bruggen, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, zijn zil veren ambtsjubileum. Ds. v. Bruggen werd in 1883 geboren en in 1908 candidaat in Friesland, om 16 Mei 1909 te Stitswerd het predikambt te aan vaarden. Vandaar vertrok hij in 1912 naar Uit- huizermeeden, welke standplaats in 1915 met Delftshaven verwisseld werd. Sedert 24 Jan. 1923 arbeidt de jubilaris in de hoofdstad des lands. Ds. v. Bruggen, die nauwe relaties on derhoudt met de Amsterdamsche Mij. van Jongemannen, is in Amsterdam jeugdpre- dikant. Door uitstedigheid heeft de jubilaris zich aan alle feestbetoon onttrokken. dat zij dus zich de derde belijdenisbelofte behoort te herinneren en steeds tot steun van den kerkeraad dienen moet. Het wel slagen van het werk van de kerkvoogdij hangt ook in hooge mate af van het werk van den kerkeraad en den predikant. Daaraan ontleent de kerkvoogdij het mo- reele recht om wat ondervonden wordt In de gemeente den kerkeraad mede te dee- len. Afgezien van de vraag of door wette lijke regeling meer éénheid in het beheer te brengen is, dienen kerkvoogden toch steeds te bedenken dat het beheer pas ten volle tot zijn recht komt als de gemeenten onderdeden zijn van een levende en kTachtige Ned. Herv. Kerk. Onmiddellijk bij dit referaat sloot aan dat van ds. mr. C. J. Bartels, Ned. Herv. predikant te Colmschate en hoofdredac teur van het maandblad der vereeniging over: „Hoe kerkvoogden en predikanten elkaar behooren te zien." In zijn onderwerp wees spr. er op, dat de opbouw der kerk voor een groot deel daarin ligt, dat de kerkvoogden en de pre dikanten ten volle hun plicht doen in de gemeenten. Wat de kerkvoogdij voor de gemeente is blijkt niet op en door een vergadering als deze maar door den arbeid het geheele jaar door. Daarom zullen kerkvoogden en predi kanten steeds met elkander rekening heb ben te houden, wijl hun gemeenschappe- lijken arbeid voor den opbouw der kerk noodig is. Elkander goed zien houdt zeker niet in elkanders gebreken en tekort komingen voorop te schuiven en tot een systeem van gekanker uit te werken. Elkander goed zien beteekent veeleer: elkander aanvaarden, ieder in zijn roe ping en zijn moeilijkheden. De roeping van den kerkvoogd en van den predikant is geestelijk, maar ieder langs een anderen weg, met eigen apparaat en ook eigen ver antwoordelijkheid. De moeilijkheid van beiden ls dezelfde, n.l. de hoogheid van het eigen ik. Beiden missen in de practijk den steun van een bisschop of andere autori teit. Dat is ook beider eenzaamheid. Toch mogen geen van belden paus zijn. Dat is beider moeilijkheid, maar ook beider nederlaag dikwerf. Vertrouwd moet toch altijd worden op hun overwinning, waar- toe het vereenigingsleven voorlichtend en verheffend werken moet. Beider moeite moet ook altijd gezien wor den in derzelver achtergronden. De ach tergrond van den kerkvoogdij is de beta lende gemeente. Die kan hardvochtig en ongeestelijk, maar ook eerlijk zijn, soms de gemeente op haar best. De achtergrond der predikanten is de geloovige en kerk gaande gemeente alsmede de ongeloovige in doode sleur en traditie verzonken lig gende gemeente. In deze mengeling der geloovige en ongeloovige gemeente woelen niet minder dan in de betalende con- strueerende en desstrueerende factoren. Ze kan de gemeente op haar best zijn, maar óók op haar slechtst. Met voorbeel den uit de practijk illustreerde spr. zijn toog. Elkander, dit is kerkvoogden en predikanten, steeds in onze roeping, in onze moeilijkheden, in onze achtergronden zien, bevordert de gToote geestesverrui- ming, het groote geduld en de groote zelf verloochening die voor kerkvoogden en predikanten het cement zijn van hun werk. Beide referaten kwamen hierna gemeen schappelijk in bespreking. In de middag vergadering werd het voorstel omtrent het reglement op de Prov. Afdeelingen afge daan en enkele mededeelingen gedaan omtrent het werkplan 1934. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN. De algepieene vergadering. In de heden te 'g-Gravenhage voort gezette algemeene vergadering van de ver eeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk heeft de heer H. D. Louwes, lid van de Tweede Kamer, een referaat ge houden over: „De geestelijke beteekenls van het werk der Kerkvoogdijen". Referent wees er op dat een betere en meer univer- seele verdeeling van de beteekenls en be heerstaak in de kerk gelegenheid geeft veel meer profijt te trekken van de in de gemeente aanwezige krachten. De kerk voogdij moet er zich in het bijzonder voortdurend op bezinnen dat haar arbeid dient om de voortgang van het Evangelie mogelijk te maken. Ook bedenke de kerk voogdij dat zij en er niet door en voor zichzelf is, maar door en voor de gemeente, IN STERKE SPANNING. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zoekt ons plaats voor het volgende: Er is geen beter woord dan dit om uit te drukken in welke gevoelens wij In deze dagen verkeeren. Pinksteren staat nu voor de deur. Het feest van den Heiligen Geest. En vanouds de feestdag, die in prediking en collecte staat in het teeken der Zending. Wij hebben alom aan de leden der ge meente iets willen geven tegenover het geen van hieruit dikwijls wordt gevraagd. Het Pinksterboekje geeft ook dit jaar een kort overzffcht van den stand van het werk. Wij zijn zoo dankbaar, dat er meer van geplaatst konden worden dan verle den jaar. Bijna 266.000 exemplaren wer den er aangevraagd, en de ervaring leert, dat er ook in de laatste dagen nog aan vragen komen. Daartegenover waren deze maand tot dusver de inkomsten weer ongekend laag: nog geen f. 10.000, terwijl de helft van de maand bijna voorbij is. Maar wij hopen nu, dat de Pinkstercol lecten veel zullen inhalen Moge dat de ontspanning geven, die op de groote span ning volgt. Het Zendingsbureau heeft postrekening No. 6074. 291. Het was een lange tocht en het zou Tom zeker wel verveeld hebben op het laatst, wanneer niet Drakepit, Leeuwen hart en Pijl van allerlei Jachtavonturen hadden verteld, die Tom erg opvroolijk- ten. Eindelijk daar waren ze aan den rand van het bosch gekomen, en Tom riep opeens: „Kijk daar eens, wat een prach- tigen witten koepel"! Leeuwenhart en Pijl zwegen plotseling eerbiedig en Drakepit legde Tom uit, dat dat het palels vap den koning was, en dat hij ook zijn mond moest houden. 292. Maar er was voor Tom zooveel te zien plotseling, dat hij dat niet kon. „Kijk, kijk", riep hij weer, „wat prachtige vijvers en wat een mooie beesten erbij". „Stil dan toch, jongen", beet Drakepit hem toe, „heb je niet gehoord dat je moet zwijgen?" „O ja", knikte Tom berouwvol, en twee minuten bleef hij stil.. HEDEN. Leger des Hells, Hooigracht: 8 uur r Oude Rijn 41a: Spir.-Ver. „Harmonlv 8 1/4 uur nam. Rembrandtstraat 27: Alg. ledenvergai Leldsche Coöp. Keuken. 8'/i uur nam. Stadszaal: Zangconcours te Th u. Donderdag. Nieuwe Rijn 22: Jaarverg. ophaaldienst. 8 uur. Stadszaal: Zangconcours te Th u. nat DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventieve Geneei. kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvler. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventieve Ge. neeskunde: Consultatiebureau voor Alco- hollsten. 7 uur nam. Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps- keuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „Boefjes". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur, Trlanon-Theater Breestraat, 8 uur nan, „Het eiland der demonen". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur, Roxy-Theater, Haarlemmerstraat a 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorlo pende voorstelling. „Standvastige liefde", Caslno-thester Hoogewoerd 49. 8 u. nn, „Gevaarlijke klippen". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur, De avond-, nacht- en Zondagsdlei der apotheken wordt van Maandag 14 fcj en met Zondag 20 Mei (lsten Pinksteidm a.s. waargenomen door de apotheken: F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136 en J. Donk. Doezastraat 31. telef. 1313. Maandag 21 Mei (2den Pinksterdag) nemen waar de apothekenW. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594 en J. E. M ten Dijk, Haven 18. telef. 85. RECLAME- 113 Go nies overbelast op Uw levensweg. Laat de HAVBANK te Schiedam (Levensverzekering) een deel der zorgen dragen. DE RIJKS H.B.S. Vragen aan den Minister gesteld Door den Voorzitter der Tweede Ka® zijn aan de Regeering medegedeeld de vo gende ingediende vragen van den heer Fa. ber aan den Minister van Onderwijs, Kun. sten en Wetenschappen: I. Heeft de Minister kennis genomen Wl verschillende geruchten aangaande mind! gewenschte verhoudingen, welke aan de H.B.S. te Utrecht zouden bestaan tusschi den directeur eenerzij ds en sommige lee raren, ouders van leerlingen en leerlinge' anderzijds? II. Zoo ja, hreeft de Minister dan hieni aanleiding gevonden om een onderzoek te stellen naar de gegrondheid dier i ruchten. speciaal ook wat betreft het ver band dat gelegd ls tusschen den tragischer dood van een der leeraren en de op den school heerschende toestanden? III. Indien de Minister een zoodanig on derzoek heeft Ingesteld of nog voornemen is in te stellen, zou Zijn Excellentie dn het resultaat hiervan aan de Kamer wille' mededeelen? MEELDIEFSTAL TE AALSMEER, Voor de rechtbank te Haarlem stond terecht een 41-Jarige man uit Den Ha«, -beschuldigd van diefstal van zakken mee. HIJ zou in Februari in den nacht nu- een vlet langs een sohlp, dat In de R«V vaart te Aalsmeer lag, zijn gekomen toen 81 zakken meel hebben overgelade De vlet met de zakken meel is den w genden dag gevonden door de politie.™ later is de man gearresteerd. Hi) klaarde niets van het geval te weten. Het O.M. achtte hem schuldig en eisen* I jaar gevangenisstraf. POGING TOT DOODSLAG. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde E. v. H.. 32 jaar, grondwerker '- Waddlnxveen. wegens poging tot doods verdachte had te Waddlnxveen mj*} café van M Vergauw met een meisr geworpen naar diens dochter, die het buffet stond tot 2 maanden vangenisstraf. jj

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6