„ALLES IN BLIK". Jaargang DINSDAG 15 MEI 1934 No. 22744 STADSNIEUWS. J.EIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. gte LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. MB PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden, en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor allé andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0;16 Franco per post 1.2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER blaaen EERSTE BLAD. RAAD VAN ARBEID. Over zegeltjes plakken. De Raad van Arbeid schrijft ons: Hoewel de Invaliditeitswet ruim 14 jaar Kleden in werking trad, heerscht nog bij reien de meening, dat de aan den werk jever opgelegde verplichting tot premie- hetaüng wordt opgeheven door de om- itandigheid, dat de verzekerde arbeider nalaat zijn rentekaart tot het plakken van zegels aan zijn werkgever aan te bieden. Het lijkt dienstig nogmaals de aandacht vestigen op de onjuistheid van deze eening en te vermelden, dat de Hooge --d der Nederlanden in een arrest van Juni 1929, die onjuistheid duidelijk doet tkomen. Wordt men door die nalatigheid van den arbeider dus niet ontheven van de erplichting tot premiebetaling, men komt tóvendien na het vervallen eener rente- kaart voor het onaangename feit te staan, het volle bedrag per premie over een jaar ineens te moeten betalen, nadat de Raad van Arbeid zulks navordert. Vaak wordt dan, zooals gezegd, tegen geworpen, dat de arbeider zijn kaart niet aanbood en dat daarom geen zegels ge plakt konden worden. De Raad van Ar beid kan noch mag daarop ingaan. Ook om den werkgever tegen de uit dez^ nalatigheid voor hem voortvloeiende on aangenaamheden te beschermen, geelt de wet in art. 268 een middel aan de hand den arbeider tot aanbieding zijner rente- kaart te dwingen. Daar wordt namelijk bepaald, dat ,,de arbeider, voor wien de premie in zegels door den werkgever moet worden betaald, niet kan vorderen beta ling van zijn loon in geld, indien hij aan den werkgever niet overlegt een rente- kaart met voldoende open zegelvakken voor de zegels, die ter voldoening der pre- mien daarop geplakt moeten worden." De werkgever is dus in zoo'n geval bevoegd het loon in te houden. Vele werkgevers, vooral groote, maken van deze bepaling een goed gebruik, met het gevolg, dat de rentekaarten prompt voor den dag komen. Tenslotte komt het gewenscht voor er nog eens op te wijzen, dat de werkgever zegels moet plakken en dus niet zooals nog vaak gebeurt, volstaan kan met het geld voor de zegels aan den arbeider ter hand te stellen. Daardoor loopt hij groot gevaar nogmaals te moeten betalen, daar de arbeider gewoonlijk nalatig blijft om de zegels aan te brengen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Form. Prlnsessekade 5. Leiden, winkel in corsetten, tricotages, kousen. De volmacht van Mevr. H. H. M. Baljet- Koetsier, is ingetrokken. De zaak is ver plaatst naar: Middelburg, Markt C. 11. RENTEVERLAGING EN EXECUTIE VERBOD. Vergadering van boeren en tuinders. Hedenmorgen is in „Concordia" een ver gadering gehouden van boeren en tuin ders, ter bespreking van de wenschelijk- heid en mogelijkheid van een algemeene verlaging van de rentelast en een exe cutie-verbod. Deze vergadering, die door circa 100 personen was bezocht, stond onder leiding van den heer J. B. Wesse- lingh uit Oegstgeest. Deze wees er in zijn openingswoord op. dat deze vergadering geen protestvergadering of iets dergelijks was. Ook ligt het niet in de bedoeling cri- tiek uit te oefenen op de regeeringsmaat- regelen. Toch hebben aeze maatregelen niet gebracht wat er van verwacht werd. Dat kan ook niet anders. Er is thans over de boeren een geest van fatalisme gekomen Van eenigszins loonend maken van de bedrijven is geen sprake meer Deze bedrijven worden gefinancieerd door de boerenleenbanken en door de hypotheek banken of particulieren. Het is noodzake lijk dat deze hun rente zoo laag mogelijk stellen. Om dat te bereiken zal getracht worden, een massale beweging op touw te zetten Als begin daarvan is deze vergade ring belegd. Het woord was daarna aan het Tweede Kamerlid, den heer M. P. v. d. Weyden, die dit doel nader uiteenzette. Spr. wees er op dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor de drie centrale organisaties op land- en tuinbouwgebied Er is echter bin nenkort een centrale vergadering van de boerenleenbanken en deze gelegenheid moet aangegrepen worden om iets te be reiken bij die boerenleenbanken en bij de regesring. De regeering staat hier voor een zware taak, maar toch moet gezegd, dat de Regeering in gebreke gebleven is het noo- dige en mogelijke te doen voor de hypo- theekboeren (Bijval.) Spr. toonde dit aan met voorbeelden uit het buitenland- In Duitschland bestaat ten opzichte van de rentelast een zeer gunstige regeling, ook ten opzichte van executies. Eveneens in Zwitserland, terwij 1 ook in Amerika, Bul garije, Engeland, Tsjecho-Slowakije, Dene marken, Egypte bijzondere regelingen zijn getroffen. Uitvoerig zet spr. den toestand ln die landen uiteen. Een regeling is dus mogelijk. Ook in ons land. Het wetsont- werp-Ebels is reeds twee jaar geleden aan genomen. Daarna zouden ook voor andere groepen als de pachtboeren bijzondere re gelingen worden getroffen, maar dit ls tot nog toe niet gebeurd. En in dien tijd zijn vele hypotheekboeren en -tuinders afgeslacht. Niet alleen de boeren en tuin ders zijn de dupe geworden. Ook de mid denstanders! Er is onrust en wanhoop in het hart van zeer velen. Het is te vreezen dat ons heele Nederlandsche Volk schat plichtig wordt aan het hypotheek-kapitaal Ten spoedigste moet een executie-wet worden in het leven geroepen om te voor komen, dat nog meer boeren en tuinders worden afgeslacht. Als voor de pachters de lasten kunnen verminderd worden, moet dat ook kunnen voor de hypotheek- boeren. Weet men wat het zeggen wil, zestien uren per dag met vrouw en kinde ren te moeten werken, zonder een inkomen te hebben en dan toch het volle pond te moeten betalen voor de hypotheken en credieten? Als de Nederlandsche regee ring den gulden meent te moeten blijven handhaven, dan moet zij een geheele Foto J. C. Wijnen, Leiden. nieuwe regeling van het schuldenvraag- stuk in het leven roepen. De saneering van den gulden leidt thans tot afslachting van groote groepen van de bevolking. Er zouden niet zooveel executies voorkomen. Wie op het platteland bekend is, weet het wel anders. Moet ook hier een georgani seerd verzet komen? Moge van deze ver gadering da tendenz uitgaan, cjat bij de centrale boerenleenbanken wordt aange drongen op verlaging van de rentelast en bij de regeering op een wettelijke regeling van de executie. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer L. Rintsema uit Woerden, vrij gestelde van de organisatie van pacht- en hypotheekboeren. die evenmin wilde uit weiden over de regeeringsmaatregelen. Dit wil spr. echter wel zeggen, dat als de regeering zich meer met het schulden- vraagstuk had bezig gehouden en niet met steunmaatregelen, de nood in het boeren- en tuindersbedrijf geringer zou zijn. Ook het beleggend publiek moet de noodzake lijke versobering aan den lijve ondervin den. Men mag deze kwestie niet behan delen met gevoelsargumenten, maar op zakelijke wijze. Er is een executie-verbod reeds acht maanden geleden aangekondigd en dit heeft aan hypotheekhouders gele genheid gegeven om voor de bui binnen te zijn. Waar ligt hier de schuld? In de eerste plaats bij de boeren zelf, die in hun organisatie te laks zijn geweest. Ook de organisaties zelf gaan niet vrijuit. Men mag de tweespalt niet in eigen boezem halen. Dat doet men door de hypoheek- kwestie te behandelen in organisatie, waarvan zoowel pacht, als hypotheek boeren lid zijn. De kwestie van de hypo theekboeren moet in een afzonderlijke organisatie worden behandeld. Het hypotheekkapitaal is bezig het platteland te brandschatten. De publieke opinie moet dat weten. De boer verbloemt nog zoo dikwijls zijn ellende. Dat moet veranderen. De valsche boerentrots moet uitgebannen worden. Dat zal al een zware strijd geven. Een groote actie zal daar nevens gevoerd moeten worden om de opinie van de boerenleenbanken om te zetten. Laten de boeren alle actie steu nen die organisatorisch wordt opgezet om te komen tot een verlaging van den rente last en verbod van executie. Bij de bespreking wees de voorzitter er op dat naar zijn meening bij de centrale boerenleenbanken wel iets is te bereiken. De heer van Dam uit Hazerswoude steunt deze meening en toont dit aan met enkele citaten. De heer v. d. Stoel uit Wassenaar wees er op, dat het de bedoeling van deze actie is de boerenleenbanken een steun in den rug te geven. Het is zuiver een construc tieve actie, die ook voor de geldbeleggers zijn nut kan afwerpen. De belegger doet verstandig deze actie te steunen. De heer Uittenboogaard uit Oegstgeest drong er bij de boeren op aan om achter de organisatie te staan. De heer Goedhart uit Hazerswoude vraagt zich af of de boerenleenbanken op gericht zijn om de boeren goedkoop aan geld te helpen of in het belang van de spaarders. Er is een concurrentie om zoo laag mogelijk rente uit te betalen. De heer J. de Groot, uit Zoeterwoude, wilde weer terug naar het vrije bedrijf, zonder inmenging van regeeringswege. De heer v. d. Meer had gaarne een be spreking met de standsorganisaties gezien over deze kwestie. Hoe maakt men een eind aan de angst die de boeren voor de geldschieters hebben. De heer Rintsema lichtte nog enkele zaken toe. Na nog eenige bespreking werd de vergadering gesloten. Gepoogd zal worden de actie landelijk te maken. o DE INT. SOC. ANTI-OORLOGS-LIGA. - de inmaak van rundvleesch in blik vanwege de Crisis Rundvee Centrale tot tpv f aan'condiKing is stopgezet, deed zich gisteren aan het Slachthuis alhier, het tsya, voor. dat de laatste „regeeringskoe" werd geslacht. In totaal zijn er in het «rische Abattoir niet minder dan 7092 „crisis-runderen" afgemaakt welke alle t r de firma's Tieleman en Dros en P. Verhoef in blik zijn verwerkt. Alvorens '"92 in blik verdween, versierden de loonslagers haar met bloemetjes en lieten zich op de gevoelige plaat vereeuwigen. Eerst betalen en dan vergaderen. In de ongeveer voor de helft gevulde Stadsgehoorzaal heeft de afdeeling Leiden van de I.S.A.O.L. gisteravond een openbare vergadering belegd waarin het woord werd gevoerd door de hoofdbestuursleden Mar- tien Beversluis en De Lange. Na mede gedeeld te hebben dat de roode dassen, waarmede velen zich getooid hadden, moesten worden afgedaan welke mede- deeling met gejoel en gefluit werd ont vangen. maar waaraan iedereen gevolg gaf en dat plotseling de zaalhuur voor den aanvang der vergadering voldaan moest worden, gaf de voorzitter het woord aan den heer Beversluis. Deze memoreerde de scheuring met de S.D.A.P. en wees er vervolgens op dat de belangstelling voor de Liga-vergaderingen overal groot is en toe neemt. Na gewezen te hebben op de eeuwenlange prediking van het Christen dom met de daarin vervatte vredes- gedachte en de desondanks steeds grooter wordende bewapening over de geheele wereld, beschouwde spr het fascisme, dat z. i. gezien moet worden als een geraffi neerde vermomming van het kapitalisme en als laatste stuiptrekking van dit stelsel niets anders is ais het imperialisme en rationalisme. Na een uitvoerige uiteenzetting van de afscheiding met de S.D.A.P besloot spr. met de opwekking tot alle tegenstanders van het fascisme en den oorlog van uiterst links tot uiterst rechts zich aan te sluiten bij de Liga. Na de pauze sprak de heer De Lange, die na een uiteenzetting te hebben ge geven van den tegenwoordigen tijd, de kosten besprak van den wereldoorlog en maarschalk Foch citeerde in een beschrij ving van een nieuwen oorlog. Bij de vredesonderhandelingen van 1918 werden de grondslagen gelegd voor een nieuwen oorlog, welke thans, gezien den toestand in Europa en in het Verre Oosten en de actie der internationale wapenindustrie haast onvermijdelijk is. Thans heeft de S.D.A.P. haar ontwapeningsprincipe los gelaten, een voorbeeld dat door het Liga- bestuur niet gevolgd kan worden. Uitvoerig besprak de heer De Lange de gevolgen van een eventueelen oorlog in het Verre Oosten tusschen Japan en Amerika waarbij hij zich stelde op het standpunt Indonesië los van Holland, waarna hij er op wees dat de Liga alleen als het er om gaat het fascisme te bestrij den geweld zal gebruiken om dan in de plaats der huidige maatschappij de nieuwe socialistische te stellen. Ook deze spr. besloot met een krachtige opwekking toe te treden tot de Liga, waarna met het zingen der Internationale de vergadering werd gesloten. LEIDSCHE KAPPERSCLUB „HULP EN VRIENDSCHAP'". Bovengenoemde club gaf gisteravond in café-restaurant „De Harmonie" alhier een demonstratie in dames- en heeren-haar- knippen en schoonheidsmassage. Te ongeveer 9 uur riep de voorzitter de aanwezige dames en heeren een hartelijk welkom toe, deelde mede dat door stad- genooten gedemonstreerd zou worden en sprak den wensch uit. dat de onmisbare critiek opbouwend zou zijn. De heeren G. H. Steenbergen, Jac. Ra- mak en W. F. Tegelaar toonden daarna eenige zeer mooie dames- en heerenkap sels, waarbij hun groote vaardigheid op den voorgrond trad. De heer F. J. Cornelisse gaf daarna een demonstratie van electrische schoonheids massage, welke evenals de kapdemonstra- ties met groote aandacht werd .gevolgd en met een dankbaar applaus werd beloond. De Wethouder van Onderwijs, de heer mr. A. Tepe, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Geslaagd voor het examen voor gas- technicus afgenomen door de Ned. Ver- eeniging van Gasfabrikanten voor de afd. B, en C. (Algemeene Vakkennis en Pro ductie) G. F. de Tombe alhier. De „Stscrt." Nr 89 bevat de statuten betreffende de Rijnlandsche Betonmaat- schappij alhier. Men verzocht ons mede te deelen, dat de uitreiking der diploma's aan de cursisten der Districtsleerlingen-commis- sie a.s. Donderdagavond niet in hotel „Centraal", maar in „Den Burcht" zal plaats vinden. De verloting der prijzen van de Chr. Hist. Jongerengroep heeft plaats gehad. Ter verkrijging van trekkingslijsten ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTADTOONEEL. Strijders in 't Wit. spel in 3 bedrijven van Sidney Kingsley. De doktoren stonden over het algemeen bij de tooneelschrijvers tot dusver niet in een gunstig blaadje. Hoe vele maien zijn zij niet op meer of minder grove wijze over den hekel gehaald, een „onderscheiding", die zij deelden met den journalist, speciaal het gilde der verslaggevers, waarvan ook maar zeer sporadisch een gunstig exem plaar over de planken schreed. De Amerikaan Sidney Kingsley heeft het vak van dokter nu eens van andere en meer sympathieke wijze belicht en den dokter doen kennen als „de stille held, die zich geheel aan de menschheid wijdt". Ongetwijfeld is deze auteur er in ge slaagd een bijzonder levensgetrouw beeld te scheppen van het doktersmilieu. Om zich dit eigen te maken heeft hij drie jaar lang observaties verricht in Amerikaansche ziekenhuizen, waar hij als z.g. „medisch student" in de gelegenheid werd gesteld de noodige indrukken op te doen. Maar het succes is groot! Zelden heeft een niet- vakman een zoo deskundige vak-schilde- ring tot zijn geestelijk eigendom weten te maken. Tot in de kleinste kleinigheden heeft hij dit milieu scherp weten te tref fen en te verwerken En dit laatste zonder groote tooneel-effecten of goed- koope tooneel-accenten, doch juist met warm kloppend leven, dat doet uitkomen, hoezeer een in zijn vak opgaand dokter in waarheid is „een strijder in het Wit". Gestreden wordt tot het uiterste tegen den dood en al lijkt het soms wel eens, alsof de medische wetenschap onmachtig is, toch ontwikkelt zij zich gestaag en blijft meer en meer overwinnaar in dezen levens kamp! Daarnevens is aan de humaniteitsidee, zooals deze leeft in de innerlijk toch zoo van karakter verschillende medische we reld, alle aandacht geschonken. Ook deze BINNENLAND. Een crisis-crediet van f. 3.500.000 voor de boomkweekerij beschikbaar gesteld. (Bin nenland. 3e Blad). Algemeene vergadering der Vereeniging van Kerkvoogdijen in de Ned. Herv. Kerk. (Kerk en School, 4e Blad). Burgemeester J. Wynia, van Denekamp, bij een auto-ongeluk gedood. (Gemengd, 3e Blad). Dr. Van der Meulen verdedigt het Neder landsche doel in den voetbalwedstrijd tegen Zwitserland. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Uit de Volkenbondsstad. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Verdrag tusschen Italië. Oostenrijk en Hongarije te Rome geteekend. (Buitenl., Ie Blad). Besprekingen te Belgrado inzake de Balkan-politiek. (Buitenl., Ie Blad). Weer een radio-rede van Doumergue. (Buitenl., Ie Blad). Kabinetscrisis in Bulgarije. Moesjanef treedt af. (Buitenl., Ie Blad). Een Oceaanvlucht New VorkRome be gonnen. (Buitenl. Gemengd 3e blad en Tel., Ie Blad). Ontvoerden in Amerika zonder losgeld bevrijd. (Tel., Ie Blad). karakterverschillen komen helder naar varen in goed getroffen typen. Het conflict geen tooneel is immers mogelijk zonder conflict! is daarnevens zeer, zeer eenvoudig gehouden: de jonge dokter Ferguson moet kiezen tusschen de liefde en de wetenschap! Hij is verloofd met de schatrijke dochter van een bouw- speculant, Laura, die telkens en telkens hem voor zich opeischt, hoewel zijn hulp voor de patiënten onmisbaar is. Slechts dienende, opofferende liefde maakt een vrouw in 't algemeen tot de ware kame raad voor den man, doch zeiker voor een dokter Laura schijnt het echter te zullen win nen op de wetenschap tot een onver wacht gebeuren, n.l. de ernstige ziekte van een verpleegstertje, waarmede de jonge dokter eens een avontuurtje had op een oogentolik, dat hij zich door Laura in den steek gelaten voelde, een herdersuurtje met „gevolgen", die onoordeelkundig worden voorkomen, een spaak in het wiel steekt. Laura, die bij de operatie van het ver pleegstertje aanwezig mag zijn de ope ratie geschiedt in preleminairen geheel volgens de regelen der kunst op het too neel! verneemt daar de gansche situatie. Zij verbreekt de verloving, doch tenslotte is haar liefde toch .gebleven. De onver wachte dood der arme verpleegster geeft haar heur verloofde echter niet terug: deze luistert nu naar de roepstem der weten schap, hem door den slechts voor zijn beroep levenden dr. Hochberg zoo duide lijk aan het verstand gebracht. Ook hij zal gaan het zware pad van dienende liefde tot de menschheid Misschien zal hij later Laura toch nog vinden op zijn levenspad, gemetamorfoseerd tot de vrouw, die voor „den medischen strijder" noo- dig is! Even eenvoudig als het conflict is ook de uitwerking gehouden en juist deze een voud, die rechtstreeks spreekt tot het ge moed. maakt dit tooneelwerk tot een wel geslaagd drama van expressieve kracht, dat alleszins de belangstelling waard is. Alles verloopt logisch en licht verklaar baar, behalve wellicht Laura's toelaten tot de operatie, doch hinderlijk is dit niet. Het Haagsche gezelschap heeft onder knappe regie van Adriaan v. d. Horst aan dit werk een knappe vertolking gegeven. Ip sprekende decors van Karei Bruckman is over 't geheel een keurige uitbeelding gegeven aan de ten tooneele gebrachte figuren. Theo Frenkel is op volle kracht als dr. Ferguson. Hoe goed beheerscht zijn spel in tal van nuances! Een hoogte punt bereikte hij in de scène, waar hij een collega durft uitschakelen, als deze een verkeerd middel wil toedienen. Naast hem staat een prachtige creatie van Herman Schwab als dr. Hochberg, de man der zui vere wetenschap, voor wien alles moet wijken, waar het de roeping van het dok tersvak geldt. Beide figuren leven ten voeten uit. Dr. Hochberg, hoewel slechts by figuur in het conflict, beheerscht fei telijk zelfs het gansche stuk! Ook de Laura van Vera Bondam dient geprezen, terwijl Piet Bron een aparte vermelding verdient in een tweetal bijrol len. Ook de ander rollen waren behoorlijk verzorgd. Een goed bezette schouwburg heeft genoten van deze laatste opvoering en bijzonder hartelijk was het applaus.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1