De nieuwe Hofbrug te Alphen. N.V. LEIDSCH DAGBLAD Ifl* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 15 Mei 1934 Vierde Blad No. 22744 Groote verbetering voor snelverkeer Leiden-Utrecht. mmÈM PK- EN SCHOOLNIEUWS. De nieuwe Burgemeester van Hazerswoude. gSST VOORHEEN. THANS. Gelijk wij reeds mededeelden, is de Nieuwe Hofbrug in de Julianastraat te Alphen dezer dagen voor het snelverkeer open gesteld. Een blik op bovenstaande foto's zal den lezer ervan overtuigen, welk een groote verbetering hier tot stand is gekomen. De maandenlange stremming en omlegging van het snelverkeer langs den Buitenweg te Alphen is nu opgeheven. In tegenstelling met de oude brug (links) die reeds lang niet meer voldeed aan moderne verkeerseischen beteekent de nieuwe brug een opmerkelijke vooruitgang. Was de vroegere een gewone ophaalbrug, deze nieuwe is een z.g, electrische basculebrug, die met inbegrip der zijtrottoirs een breedte heeft van 10 meter, zoodat autobestuurders met hun auto er plkaar gemakkelijk op kunnen passeeren. Het totale gewicht der brug bedraagt niet minder dan 10 ton. terwijl aan weers zijden een paar stevige afsluitboomen en electrische lantaarns met stoplichten zijn aangebracht. Het geheel is zeer degelijk uitgevoerd. Behalve dat zij nog verder moet worden afgeverfd, moeten ook de trottoirs nog in orde worden gemaakt. Kaar wij vernemen bestaat er nog een geschil of deze werkzaamheden door de gemeente of door het Rijk dienen te geschieden. De thans bestaande toestand is echter voor de voetgangers onhoudbaar; spoedige verbetering is daarom ge- wenscht! Wij kunnen de gemeente Alphen intusschen reeds gelukwenschen met haar nieuwe brug, die zulk een royalen indruk maakt en in het bijzonder ook automobilisten ten zeerste welkom zal zijn! PREDIKBEURTEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. n: Woensdagnam. halfacht, ds. J. Jchoneveld. Lokaal v. Mandersloostraat: Woensdag- lam. 715 uur, de heer Wijnen van Olde- BENTHUIZEN. I Ned. Herv. Kerk: Woensdagnam. 7 uur 1.1.), ds. Langhout van Welsrijp. NED. HERV. KERK. I Bedankt: voor Arnemuiden C. v. d. fcogert, cand. te Sommelsdijk; voor Gou- ferak J. v. Rootselaar te Hagestein. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Niezijl S. G. Bloem, cand. i Groningen. Aangenomen: naar Eindhoven (vac. dr. Sietsma) G. Zeyl te De Glind. GEREF. GEMEENTE. Bedankt: voor Gouda A. de Blois te pirksland. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Rotterdam-Zuid N. de Jong e Rijnsburg en W. F. Laman te Middel lands. DOOPSGEZ. SOCIËTEIT. Aangenomen: naar Utrecht J. J. G. Suite te Zaandam-Oost. |MEÜWE STATISTISCHE GEGEVENS VAN HET BEWAARSCHOOLONDERWIJS. De afdeeling Onderwijsstatistiek van het [Centraal Bureau voor de Statistiek heeft juist nieuwe resultaten bekend ge hakt over den stand van het Voorberei- Bi Onderwijs. Zij bestonden uit de voor- wpige cijfers van de aantallen scholen, 'alinge.: en leerkrachten naar den toe- op 31 December 1932 en de defini te eindcijfers naar den toestand op 31 Pecember 1931. [Hieronder volgt allereerst een overzicht j® de aantallen scholen der verschil de richtingen over de jaren 1929 t/m. Openb. Prot. Chr. R.K. Neutr. btjz. Alg. tot. Ui® 273 360 896 256 1785 If 288 376 928 258 1850 IIS 285 381 967 267 1900 |J!32 284 391 1002 270 1947 ..Het totaal aantal scholen steeg dus van liïtfc 1932 me'' 2'3 0'0, k een leakier accres dan in de voorafgaande IE' De Roomsch-Katholieke scholen ISr den grootsten vooruitgang. Hun (Sf s'eeg met 3.6 De lezer zal op- |u„ 1 dat het aantal R.K. bewaarscho- I tal dan de helft van het totaal aan- I Hiertegenover vormt het IpmS1 hewaarschoolonderwijs een te- leenrf ,3' '->eze sohoolrichting vertoont I wu I lanHzamen achteruitgang. I het a .rven echter wel voorspellen, dat 119h openbare bewaarscholen over I honen ieens met 15 a 20 is twugge- MiaSin Hevolg van de ingrijpende be- lS'ÜS^?n' Het aantal neutrale bijzon- lestent. ven nam t°e met 11 en de Hro- I 'Ahtsch-Christelijke-scholen mei. 2.6 Vo. Het aantal leerlingen. Thans volgt een overzicht van de aan tallen leerlingen der onderscheidene rich tingen over de jaren 1929 t/m. 1932. Openb. Prot. Chr. R.K. Neutr. btjz. Alg. tot. 1929 37.564 32.503 90.036 13.942 174.045 1930 39.043 33.183 92.629 13.832 178.687 1931 39.374 34.083 95.117 14.286 182.860 1932 41.175 35.568 98.925 15.715 191.383 Het leerlingenaantal steeg dus in 1930 met 2.7 in 1931 met 2.3 D/o en in 1932 met 4.7 »/o. Het groote accres van 1932 is toe te schrijven aan de verhooging van den toelatingsleeftijd tot de scholen voor gewoon lager onderwijs van 51/: op 6 jaar. Vele kinderen bezochten hierdoor langer de bewaarschool dan voorheen. Bijzonder opmerkelijk is de aanwas van het leerlingenaantal der bijzondere neu trale scholen van 1931 tot 1932. Het accres bedroeg voor deze richting niet minder dan 10 Voor de andere richtingen bleef de toename-beneden het algemeen gemid delde: openbaar 4.6 Prot.-Chr. 4.4 °/o en R.K. 4 Het feit, dat het leerlingenaantal der openbare bewaarscholen toeneemt, terwijl het aantal scholen en ook, zooals wij direct zullen zien, het aantal leerkrach ten gestadig afneemt, wijst er op. dat het onderwijs aan kwaliteit verliest, omdat het aantal leerlingen per onderwijzeres steeds grooter wordt. Deze zelfde lijn valt trouwens ook bij de neutrale bijzondere scholen op te merken. Het aantal hoofden en onderwijzeressen van de vier richtingen over het tijdvak 1929 t/m. 1932 kan men uit het volgende staatje aflezen: Openb. Prot. Chr. R.K. Neutr. b(Jz. Alg. tot. 1929 11-02 937 2043 507 4589 1930 1156 950 2088 493 4687 1931 1156 975 2197 514 4842 1932 1126 996 2257 516 4895 Aantal kweekelingen op 31 Dec. 1932: 642 595 362 78 1697 Aiantal helpsters op 31 Dec. 1932: 85 178 332 89 684 Men ziet, dat het aantal leerkrachten bij de openbare scholen afneemt. De sterkste stijging viel bij de R.K. scholen waar te nemen, hoewel deze richting nog niet een normaal aantal leerlingen per onderwijze res heeft weten te bereiken. Het aantal leerlingen der R.K. scholen bedraagt n.l. meer dan de helft van het totaal aantal, terwijl het aantal leerkrachten beneden de helft van het totaal blijft. Hieruit volgt dat men bij de R.K. scholen meer leer lingen per onderwijzeres aantreft dan het gemiddelde van alle richtingen tezamen. Dit Is dus een ongunstige factor. Het aantal kweekelingen liep In 1932 terug, uitgezonderd bij de neutrale bijzon dere scholen, waar wij zelfs een stijging van bijna 28 opmerkten (61 in 1931 tegen 78 in 1932). Het aantal helpsters steeg alleen bij de Prot. Ohr. en de R.K. scholen. Bij de neu trale bijzondere bleef het gelijk, terwijl het bij het openbaar onderwijs terugliep. Dat het bewaarschoolonderwijs in onze schoolorganisatie een belangrijke plaats inneemt, blijkt wel hieruit, dat op 31 De cember 1930 meer dan een vierde gedeelte van alle kinderen in den leeftijd van 3 t/m. 6 jaar een bewaarschool bezocht, n.l. 27.1 °/o (27.3 °/o jongens en 27 meis jes). In 1859 bedroeg dit percentage 17.7. In zeventig jaar een accres dus van ruim 9 c/o. Inderdaad een mooi resultaat. Ook de gegevens betreffende de school grootte zijn interessant. Het gemiddeld aantal leerlingen per bewaarschool, onge acht van welke richting, bedroeg op 31 December 1932 98. De openbare bewaar scholen zijn echter gemiddeld veel groo ter. Voor deze richting bedroeg het gemid deld aantal leerlingen per school 145. De neutrale bijzondere scholen boeken daaren tegen slechts 58 leerlingen per school, ter wijl de Prot. Ohr. en de R.K. scholen met een gemiddelde van resp. 91 en 99 zich om het algemeen gemiddelde heen bewegen. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN IN DE NED. HERV. KERK. De algemeene vergadering. Heden is ln „Twee Steden Palace" te 's-Gravenhage aangevangen de algemeene vergadering van de vereeniging van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter, de heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer te Menaldum, opende de eerste zitting met een woord van wei- kom tot de afgevaardigden die ter verga dering opgekomen waren om vervolgens met een enkel woord te wijzen op de moeilijkheden die de huidige crisis ook aan de kerkvoogdijen in tal van plaatsen baart. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, de lieeren mr. A. de Jong te Dordrecht en C. v. Harderwijk te Tilburg, die bereids in het orgaan verschenen zijn, werden goedgekeurd en de penningmees ter van zijn beheer gedechargeerd. De aftredende leden van het hoofd bestuur, de heeren J. A. Bakker en mr. A. de Jong, werden herkozen. Nadat de wijze van opmaking van de nominatie voor de vervulling van de vacature in den Raad van Beheer was besproken gaf mr. H. P. v. Meer een uiteenzetting over het werk der verzekeringscommissie en het groote voordeel voor de kerkvoogdijen om via de verzekeringscommissie te verzekeren. Daarbij wees hij er op dat niet alleen de kerkvoogdijen, de diaconieën of andere kerkelijke colleges als op zichzelf zelfstan dige groepen bijeen hooren, maar dat zij ook alle tezamen met de vereenigingen die direct of indirect met de N. H. kerk in ver band staan, tot één Ned. Herv. kerk en daarom dienen zij te zoeken naar datgene wat samenbindt. Dit saamhoorigheidsbesef dient ook tot uiting te komen in het ge zamenlijk nastreven van concrete doel einden. De brand- en stormverzekering waartoe een vereeniging van kerkvoog dijen als naaste belanghebbende het initiatief heeft genomen, leent zich, gelijk de practijk reeds bewees, tot samenwer king. Daarom is die ook in het belang der kerk noodzakelijk. Mr. de Jong deed vervolgens enkele mededeelingen over het werk der Juri dische commissie en der Arbitrage-com missie, waarna dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, een referaat hield over „De jeugdbeweging en de kerkvoogdijen". In zijn referaat wees spr. er op, dat de door de Synode ingestelde commissie over de Jeugdbeweging wijselijk weinig stellige ad viezen heeft gegeven. De afstand van de Jeugdbeweging toch tot de kerkvoogdijen is daartoe ook te groot. Toch is er naar spr. oordeel wel degelijk verband. Rondom het concrete instituut van de Ned. Herv. kerk bestaat een groote jeugdige kerk, vanaf de Zondagsschool, die reeds meer dan 10 jaar werkt, tot de Ned. Chr. Stud. Ver. en de Chr. padvtndersbeweging toe, De combinatie nu, van Evangelieverkon diging aan de door de jeugd en zakelijk heid (beheer) is even onvermijdelijk als moeilijk. De kerkvoogdijen zullen goed doen de bereidheid van de jeugd te aan vaarden, naar spreker met voorbeel den illustreerde. Hierdoor zal de taak en de aansprakelijkheid van de kerkvoogdij groeien, maar ook de jeugdbeweging kan goede vruchten plukken van haar aan raking met het rijpere en zakelijk deel der gemeente. Na rondvraag werd de eerste zitting ge sloten. Hedenavond vereenigen de afgevaardig den zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, waarna een autotocht wordt ge maakt door Scheveningen en Wassenaar, waar de Prov. Afd. Zuid-Holland der Ver eeniging op „Kasteel Oud-Wassenaar" een thee zal aanbieden. Morgenochtend wordt de vergadering voortgezet. Dan komen aan de orde refe raten van den heer H. D. Louwes, lid van de Tweede Kamer, over: „De geestelijke beteekenis van het werk der Kerkvoog dijen" en van ds. mr. C. J. Bartels van Colmschate, over: „Hoe kerkvoogden en predikanten elkaar behooren te zien". Aan het jaarverslag van den seer. mr. A. de Jong van Dordrecht, ontleenen we dat RECLAME. VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al ver dwijnen. De eenvoudige veriklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: „Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitgegaan. Mijn teint, die er onfrisch uitzag, is nu helder en gezond geworden. Mijn rheumatiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weeg schaal 128 pond. Deze gewichtsverminde ring heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegenwoordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kru schen nooit meer willen missen." Mej. A. L. R. Zoovele kwalen, waarover de menschen klagen vanaf „niet lekker voelen" tot acute rheumatiek kunnen veelal wor den teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwendige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen .regelmatig aan 't werk te houden de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts. Krusdhen is een wetenschappelijke combi natie van zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen aansporen tot betere wer king en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zui- verenden en versterkenden invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levenslust. 1152 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0 90 en f. 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. 51 kerkvoogdijen toetraden en 4 bedank ten als lid, zoodat het aantal leden nu de 700 nadert. Voor het eerst werden streek- vergaderingen ingevoerd. Met den Raad van Beheer, den Ned. Bond van predikan ten en de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk werden tal van conferenties gehouden, als ook met het Algemeen College over de mo gelijkheid van oprichting van een kerke lijke hypotheekbank. De arbeid van de juridische commissie neemt met den dag toe. Zij is een vraagbaak voor de leden en haar te raadplegen beteekent veelal een besparing van aanzienlijke proceskosten. Het hoofdbestuur diende bij de Tweede Kamer zijn practische bezwaren in tegen de door den Min. van Finantiën aange kondigde doodehandsbelasting. ALG. SYNODALE COMMISSIE. V. In de gisteren voortgezette vergadering kwam allereerst aan de orde het Hulp pensioenfonds voor emeriti-predikanten. Thans bedraagt het achttal deelgerech- tigde gemeenten 369 met 53 plaatsen. Er hebben zich 19 gemeenten ingekocht. Aan 38 predikanten werd een uitkeenng gedaan Het bedrag van de uitkeering werd op f- 170.— gesteld. Totaal werd f. 5090 aan contributies ontvangen. Wat het fonds voor de behartiging van de godsdienstige belangen van de Ned. Herv. Nederlanders in het buitenland be treft, werd aan giften en bijdragen totaal ontvangen f. 1882.98. Zullen de beide gods dienstonderwijzers die voor dit werk ar beiden, kunnen worden gehandhaafd, dan zal uit de generale kas minstens f. 2.000. worden bijgepast. De vergadering betreurde het dat voor deze zaak niet meer offer vaardigheid gevonden wordt. Tot adviseur der commissie voor het geven van technische adviezen voor e.v. aanvragen uit Friesland werd benoemd de heer M. O- Meek te Leeuwarden. Het ver slag van de Ned. Herv. legerpredikanten zal in de bijlagen worden opgenomen en der Synode aangeboden worden. Een schrijven van cand. K. O Finkensieper in betrekking tot het hooger beroep tegen een besluit van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland werd gesteld in handen van de commissie voor de afschriften. De ver gadering nam met instemming kennis van een schrijven van de Belgische Zendings kerk, houdende een betuiging van deelne ming in betrekking tot het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder. Enkele inge komen aanvragen om rehabilitatie zullen bij de Synode ter tafel worden gebracht. Ingekomen is de begrooting van den Schippersraad. De ingekomen sollicitaties voor de vervulling van het ambt van vice- secretaris der Synode, in de vacature ont staan door het overlijden van wijlen ds- B. Tichelman zullen aan de Synode wor den doorgezonden. Van een ingekomen schrijven van het classicaal bestuur van Heerenveen in betrekking tot de doode handsbelasting zal in ds bijlagen mede- deeling worden gedaan. Een verzoek om goedkeuring van de grenswijziging tus- schen de gemeenten van Blauwkapel en Utrecht zal aan de Synode worden ter hand gesteld. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van enkele stukken betrekking hebbend op den Raad van Be heer. Deze zaak zal in de zitting van heden nader worden behandeld. De president ver daagde de zitting tot hedenmorgen 10 uur. ONDERWIJZERS EN NIEUWE SPELLING. De „Bond" kan het compromis-voorstel ten volle aanvaarden. Het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, besloot in zijn vergadering van Zaterdag 12 Mei j.l. aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een adres te richten, waar in er op wordt gewezen: De heer A. Warnaar Jzn. Zooals wij gisteren nog in een deel onzer oplage konden vermelden en voorts te Ha zerswoude per bulletin bekend maakten, is bij Kon. Besluit met ingang van heden tot burgemeester van Hazerswoude benoemd de heer A. Warnaar Jzn., wonende te Sas- senheim. Deze werd op 13 Nov. 1893 te Voorscho ten geboren en heeft dus den leeftijd van 40 jaar bereikt. In zijn geboorteplaats volgde hij het onderwijs op de Chr. School. Reeds vroeg deed de heer Warnaar zijn intrede in het bollenvak, dat met een korte onderbreking, tot Maart 1933 te Sassen- heim beoefend werd, waar hij directeur was der N.V. Bloembollenkweekerij en -Handel v/h. Beerhorst en Zn. In de jaren 19171919 was hij adjunct directeur en directeur van de coöp. groen- tendrogerij „Codro", een instelling door de bloembollenkweekers in de oorlogsjaren gesticht. Op maatschappelijk, politiek en Chr. gebied is de heer Warnaar geen onbe kende. Verschillende functies zijn door hem vervuld. Hij is geweest voorzitter van de Chr. Patroonsvereeniging voor het Bloembollenbedrijf, oprichter en voorzit ter van het Pensioen- en Toeslagfonds voor dat bedrijf, hoofdbestuurslid van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, als mede voor den Bond van Bloembollenhan delaren, voorzitter der Oranjevereeniging. In de A.-R. Kiesvereenigrng en de Pro- pagandaclub heeft hij 'n vooraanstaande plaats ingenomen, alsmede in het Werk liedenverbond „Parthnonium". Tevens is hij hoofdbestuurslid van het Verband van A.-R Propagandaclubs. Ook was hij ouder ling der Geref. Kerk, bestuurslid van het „Groene Kruis" en voorzitter der Commis sie voor ontspanning van Werkloozen. Door zijn vele buitenlandsche reizen had hij een breeden blik op verschillend terrein en de vele functies bewijzen wel, dat zijn adviezen gewaardeerd werden. Gedurende een 6-tal jaren was de heer Warnaar, die tot de A.-R. Partij behoort, lid van den gemeenteraad van Sassen- heim, waar zijn duidelijke verdediging van verschillende onderwerpen met groote aandacht gevolgd werd. Sinds Maart 1933 was hij als controleur voor de Steunverleening verbonden aan het Departement van Sociale Zaken. De heer Warnaar is gehuwd en vader van 6 kinderen. De gemeente Hazerswoude heeft nu de benoeming liet eenigen tijd op zicli wachten een nieuwen burgemeester als opvolger van den heer Van der Meulen, waarmee wij haar van harte willen geluk wenschen. evenals den nieuw-benoemde, wiens druk bezette leven tot nu toe, het vertrouwen wettigt, dat hij de gemeente lijke zaken te Hazerswoude met energié besturen zal. M KANTOREN DER zijn lederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags >-5] Zondags den geheelen dag gesloten. dat het H.B. van de B. v. N. O. met groote belangstelling kennis heeft geno men van de door den Minister van O., K. en W. ontworpen vereenvoudiging van dd spelling der Nederlandsche taal! dat wel is waar in deze ontwerp-regeling de spelling-Kollewijn zooals die reeds jaren ook door den Bond van Nederland sche Onderwijzers wordt voorgestaan eni gepropageerd niet geheel worden aan vaard, dat echter in de ontwerp-regeling, zooals die door den Minister-wordt voorgesteld, een compromis ligt, dat door het Hoofdbe stuur van den B. v. N. O. ten volle kan wor den geaccepteerd, dat het Hoofdbestuur weet te spreken uit naam van het geheele onderwijzerscorps in ons land, wanneer het de hoop uitspreekt dat deze regeling zoo spoedig mogelijk worde ingevoerd. Het Hoofdbestuur van den B. v. N. O. is van oordeel, dat het practisch zeer wel mogelijk zou zijn, nog dit jaar, b.v. met ingang van 1 September a.s., tot invoering van deze spelling-vereenvoudiging over te gaan. In verband daarmede dringt het er bij den Minister op aan ter bespreking van de vraag, hoe de algemeene invoering zoo spoedig mogelijk tot een feit te maken op korten termijn vertegenwoordigers van leeraren- en onderwijzersbonden met ver tegenwoordigers van de Vereeniging tot Vereenvoudiging en van den Uitgeversbond; bjjeen te roepen. Tel,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13