EEN HALVE EEUW GETROUWD Jaargang MAANDAG 14 MEI 1934 No. 22743 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau NoorÜemdepfein Telefoonnummers voior Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per régel voor advertenttën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending rap brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 OEs. PRIJS DEZER COURANTE Voor Leiden per 3 maanden f. 2:35; per weefc 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per wéék „0:18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DE ZOMERTIJD BEGINT. DE KLOKKEN EEN UUR VOORUIT. In den aanstaanden nacht gaat de pmertijii in. Men vergete dus niet heden- ivond voor het naar bed gaan de klokken tn horloges één uur vooruit te zetten, dus jan 10 op 11, van 11 op 12 uur, enz. TENTOONSTELLING „DE KUNST OM DE KUNST." De officieele opening. Zaterdagmiddag werd in het aardige -ltje van het gebouw Pieterskerkgracht in tegenwoordigheid van een groot aan tal belangstellenden de jaarlijksche ten toonstelling van de kunstvereeniglng „De binst om de kunst" geopend. De voorzitter, de heer L. Verkoren richt te een woord van hartelijk welkom tot de aanwezigen, bracht dank aan de Veree- niglng „Ars Aemulae" voor het bereidwil lig afstaan der zaal, dank ook aan den Gemeenteraad, die ondanks de slechte tij den opnieuw een subsidie had toegestaan. De Raad heeft hiermee blijk gegeven, van oordeel te zijn, dat „De Kunst om de Kunst" toch wel wezenlijk een Lejdsch belang dient en een nuttige functie ver velt. Verder herinnerde de voorzitter er aan, dat er twee avonden in de week woidt geteekend, waaraan wordt deelge nomen door leden-kunstenaars, jonge aan komende kunstenaars en amateurs. De tentoonstelling moge de overtuiging ge ven, dat allen serieus hebben gearbeid en dat ook amateurs nog wel iets goeds kun nen presteeren. Hiermee vertrouwde de voorzitter de tentoonstelling toe aan het critisch oordeel van het publiek. Wij ko men er nader op terug, doch willen nu alvast verklaren, dat het smaakvol met enkele antieke meubelen, Oostersche ta pijten en bloemen versierde zaaltje aan de wanden een collectie schilderijen en grafiek geeft te aanschouwen, die verge leken bij de expositie van een jaar gele den, belangrijke winste geeft. Belangstel lend bezoek zal ten zeerste op prijs wor den gesteld en gaat zonder twijfel in hooge mate bevredigd weer heen. SLUITING CURSUS TYPOGRAFIE. Bij ontstentenis van den Voorzitter van de Districts-Leerlingencommissie, den heer Van Looy, heeft de directeur der Ambachts fthool, de heer Kuyntjes, op verzoek der Commissie, met eenige hartelijke woorden, den cursus 19331934 gesloten. De directeur legde vooral den nadruk op de groote beteekenis van dezen cursus voor de adspirant-typografen en wekte de leer lingen op den cursus te blijven volgen. Nadat eenige leeraren den leerlingen een prettige en mooi ezomervacantie had den toegewenscht, was de plechtigheid ge ëindigd. Wij deelen nog mede, dat Donderdag a.s. des avonds om 8 uur, in Hotel Centraal, de Districts-Leerlingencommissie de be haalde diploma's zal uitreiken. Zaterdag 2 Juni zullen een 40-tal cursis ten per autocar naar Amsterdam trekken, ter bezichtiging van de Arbeiderspers. De nieuwe cursus vangt weer aan begin October. HET JUBILEUM VAN VOORDORP. Feest met de oud-verpleegden. Als slot van de festiviteiten in verband met het zilveren jubileum van „Voor dorp" had Zaterdagavond in het tehuis een feestelijke bijeenkomst plaats met een zeventigtal oud-verpleegden, welke daar toe van heinde en ver naar Leiderdorp waren gekomen. Wij spraken zelfs dames en heeren, die uit Den Helder en Fries land afkomstig waren. Onderling werden vele oude herinneringen opgehaald en het was de oud-Voordorpers aan te zien dat het hen allen goed deed, elkander nog weer eens te ontmoeten. Toen de voorzitter van het uit de oud- verpleegden gevormde comité te ruim 7 uur het samenzijn opende, heette hij allereerst het Voordorp-bestuur hartelijk welkom, daarbij zijn dank uitsprekende, dat de oud-Voordorpers in de gelegen heid zijn gesteld geworden nog eens een middag en avond in hun oud tehuis bijeen te zijn. Nadat de mondorgelclub zich op ver dienstelijke wijze had laten honren moest de vergadering onderbroken worden, om dat het Leiderdorpsche muziekgezelschap .Devote" naderde om aan het Voordorp- bestuur en de andere aanwezigen een serenade te brengen. In den tuin van het gesticht werden onder leiding van den heer v. Wijk enkele muzieknummers ten gehoore gebracht; ds. Kuilman betuigde den dank van het bestuur en alle overigen voor deze vrien delijke attentie. Teruggekeerd in de feestzaal was weder het woord aan de oud-verpleegden, die bij monde van den heer J. Dreef aan het bestuur, de directrice en de zusters in een van groote dankbaarheid getuigend speechje bloemstukken overhandigde. Daarbij bleef het echter niet. Het bestuur had verder nog in ontvangst te nemen een 40-tal mondorgels en een volledig slag werk voor de mondorgelclub, twee schil derstukken voor de groote meisjes-zaal, 'n hobbelpaard voor de kleuterzaal en ten slotte een taart van respectabele afmeting als een tractatie voor alle verpleegden. Nadat de gymnastiekclub en het zang koor van Voordorp nog aan de oud-ver- pleegden van hun kunnen hadden doen blijken, vereenigden de oud-verpleegden met het bestuur, de directrice en het per soneel zich aan een maaltijd. Meerdere hartelijke woorden zijn daar nog gesproken, terwijl ds. Kuilman de groote blijdschap van het bestuur uitsprak over het feit, dat de oud-verpleegden hun wensch te kennen hadden gegeven uiting te geven aan hun dankbaarheid voor het geen zij in Voordorp hadden genoten. Hij gaf verder de verzekering, dat de geschen ken, waarin aan dien dank uiting is ge geven ten zeerste worden gewaardeerd. Hij besloot zijn dankwoord met vele goede wenschen voor het verdere leven van de aanwezigen. Ten slotte sprak ds. v. Apeldoorn een ernstig slotwoord, waarna de bijeenkomst met het zingen van den avondzang en dankgebed werd gesloten. Het was een waardig slot van de feest- week, waarbij wel zeer duidelijk tot uiting is gekomen het zegenrijke werk, dat in Voordorp gedurende een reeks van 25 jaren is verricht. o ZUSTER RIEK GAAT HEEN. De bekende zuster Riek (mej R. Quivooy) van het Diaconessenhuis zal deze inrich ting. waaraan zij gedurende twee en dertig jaar als verpleegster verbonden is geweest, met 1 Juni verlaten. Haar is op de meest eervolle wijze ontslag verleend. M<?rgen het precies een' ITSWe eeuw seieden zijn, dat onze stadgenooten Chr. der Linden en mej. Hendrika Siera, ™nende Maresingel 77 bij den ambtenaar «j den Burgerlijken Stand mededeeling ™en van hun huwelijksplannen, welk bVM men op 28 Mei da v- 101 een felt to- De thans 72-jarige bruidegom was T001 acht jaar terug in de bouwbedrij- 511 werkzaam, doch Is sindsdien ambteloos burger. Zijn 76-jarige bruid helpt door de opbrengst van een winkeltje de zorgen voor den dagelij kschen boterham verlich ten. Belden mogen zich nog in een uitsteken de gezondheid verheugen. Hun 6 kinderen. 20 klein- en 8 achter kleinkinderen zullen er ongetwijfeld voor zorgen, dat de gouden bruidsdagen een recht feestelijk verloop hebben 1 3-OCTOBER-HERDENKING TE BERLIJN Op 3 October gaat Berlijn Leidens Ont zet herdenken. Er wordt door „Hollandia" voor de Nederlandsche kolonie in de „Kammersale" een gemeenschappelijke maaltijd voor de geheele Nederlandsche kolonie georganiseerd, waarbij de pot natuurlijk uitsluitend hutspot van wor telen en uien met klaprib zal schaffen. De minderbedeelde landgenooten worden door de beter gesitueerden vrij gehouden. Een mannenkoor van 120 zangers onder leiding van den bekenden Nederlandschen koordirigent Joh. Th. Hickendorf brengt Roels' cantate „Leidens Ontzet" ten ge hoore. o PARKCONCERTEN. Het eerste van een reeks van vijftien. Het Gemeentebestuur heeft ook voor dit jaar den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-vereenigingen wederom in staat gesteld een aantal concerten te doen geven door de bij den Bond aangesloten Vereenigingen. Door bezuinigingsoverwe gingen moest het aantal van 20, zooals dit de laatste jaren gebruikelijk was, wor den terug gebracht tot 15. Het eerste con cert zal gegeven worden op Vrijdag 18 Mei а.s. 's avonds 8 uur precies in het Plant soen (Musis Sacrum) door het Leidsch Politie-Muziekgezelschap, directeur de heer M. Bolderdijk. De concerten zullen, evenals het vorige jaar, wederom bekend gemaakt worden op de bekende plaatsen, t.w. Politie Bureau Zonneveldstraat, Politie Posthuis Steen straat, Postkantoor en Brugwachterspost huizen. Ook zullen stoelen te huur zijn gedurende het concert voor den geringen prijs van vijf cent. Wel is waar kan het Bestuur een geringe vooruitgang consta- teeren In het verhuren van stoelen, maar voldaan is het nog lang niet. Een grootere kring van „stoeltjes-publiek" zal zeer zeker de concerten ten goede komen. Het programma luidt: 1. De Pelikaanmarsch. Adr. J. Maas. 2. Marie Henriëtte, ouverture, L. Montagne. 3. Velleda. Fantasie Originale, A. Torelli. 4. Ave Verum. W. A. Mozart. 5 Ouverture Solenelle, Sam Vlessing. Pauze. Les Fancheurs. ouverture, L. J. Bandock 7. Therese, Grande Valse Concert, C. Fansch. 8. Lohengrin, Mélange sur l'opera de R. Wagner, Jos Kessels. 9. Belphegor, marsch, E. Brepsant. L. T. V. „SHYLOCK". Een afwisselend progTamma. Bovengenoemde vereeniging had Zater dag In „Concordia" een „avond van pret en jool" belegd, waarvoor de belangstel ling slechts gering was. Hadden de anders steeds talrijke bezoekers er een voorgevoel van, dat het gebodene op dezen avond niet het peil zou bereiken van vonge uitvoe ringen? Hoe het ook zij, de voorzitter, de heer J. van Zeyst kon slechts een klein aantal belangstellenden welkom heeten en sprak vervolgens een kort woord ter aan beveling van de tombola. Daarna werd met het programma een aanvang gemaakt, welks afwerking te wenschen overliet. De organisatie klopte bij lange na niet zoo goed als wij bij „Shylock" gewend zijn; de tusschenpoozen duurden veel te lang. Wel trachtte „The Hofenks' Band" door vlotte en goede muziek de stemming erin te houden, maar de gaten bléven te groot. „Shylock" had voor dezen avond weer een afwisselend programma van „klein goed" samengesteld, waarin de heer Van Zeyst een groote plaats innam. De verschillende schetsen, samenspraken en -zangen en dansen vielen wel in den smaak, al moet het ons van het hart, dat een opvoering als van „De kwakzalver" toch eigenlijk beneden het peil van deze vereeniging behoorde te zijn. Zij heeft bij herhaling bewezen tot beter en grooter werk in staat te zijn en zal dan ook goed doen op het aanvankelijk ingeslagen pad terug te keeren. Na afloop werd er nog geruimen tijd gedanst. Kapitein jhr. A. R. Clifford Kocq van Breugel van het 6de regiment veldartillerie alhier Is aangewezen om van 28 Mei tot en met 5 Juni in de legerplaats bij Olde- broek een schietcursus te volgen voor hoofdinstructeurs, zulks onder leiding van luitenant-kolonel A G Lagerweij, com mandant van het 2e regiment veldartille rie, terwijl als hulpleider is aangewezen majoor D. M. Lucardie, schietinstructeur bij dat regiment. De sergeant G. Schouten van het 4de regiment infanterie wordt van 14 Mei lot en met 15 September a.s. gedetacheerd bij het vaste detachement infanterie schietkamp Harskamp Ede (Gelderland). Te Amsterdam slaagde voor het examen Voorbereidend Bouwkundig Op- zidhter van den B. N. A. de heer A. Kam- meraat te Ter Aar, die zijn opleiding ont ving aan den Cursus voor Uitgebreid Technisch Onderwijs „U.T.O." alhier. Met ingang van morgen wordt de conducteur der Nederlandsche Spoorwegen G. Hamstra overgeplaatst van Leiden naar Amsterdam CJS. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening Van den Balkan. Eden is Zaterdag naar Genève vertrok ken en heeft te Parijs geen onderhoud gehad met Barthou. Zulks tegen de ver wachting ln. Tegelijkertijd wordt gewezen op een onderhoud, dat Barthou had met maar schalk Pétaln. Hoewel hieromtrent geen officieele mededeeling is gedaan, meent men te weten, dat het onderhoud betrek king had op verschillende technische kwesties inzake de leger-organisaties en eventueele diplomatieke stappen, waartoe Frankrijk door de weder-bewapening van Duitschland gedwongen zou kunnen wor den. Barthou vertrok gisteravond naar Ge nève. Uit de perscommentaren valt af te leiden, dat Barthou nog niet definitief besloten zou hebben, welke houding hij te Genève zal aannemen. Hij geeft er den voorkeur aan, af te wachten in welke rich ting de besprekingen zullen gaan, alvorens zelf conclusies te trekken. Mussolini heeft in de Berlijnsche ..Boer- senzeitung" een beschouwing geschreven onder den titel „Ontwapening of hoogere bewapening". De duce zegt o.m.: Voor een laatste maal zal ik thans over de ontwapeningsconferentie schrijven en over wat men er nog van verwachten mag. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat men de ontwapeningsconferentie voor ge ëindigd moet houden en voortaan nog slechts van een conferentie voor de her bewapening mag spreken. Na een algemeen overzicht van den toe stand te hebben gegeven komt het hoofd der Italiaansche regeering tot de conclusie, dat er geen andere uitweg meer is dan aanneming van het Italiaansche plan. Als de conferentie mislukt, zullen de be wapenende volken met elkaar om de sterkste weermacht concurreeren en ook Duitschland zal aan den wedstrijd deel nemen. Niemand zal Duitschland kunnen ver hinderen dat te doen want dit zou alleen mogelijk zijn door een preventieven oorlog. Frankrijk weet echter, dat het in geval van een preventieven oorlog niet op die solida riteit zal kunnen rekenen, die het in den laatsten grooten oorlog geholpen heeft, toen het de slag aan de Marne kon win nen, dank zij de neutraliteit van Italië Waar de bezetting van het Roergebied reeds zooveel moeilijkheden heeft opgele verd voor de militaire en civiele autori teiten, daar zou een bezetting van Duitsch gebied in dezen tijd er toe leiden, dat de preventieve oorlog spoedig in een werkelij- ken oorlog zou veranderen, die enorme of- De alhier tot arts bevorderde semi- arts N van Eek is bestemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundi gen dienst van de Koninklijke landmacht. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie be treffend" den te houden Stillen Rondgang. Hedenmorgen omstreeks halfzes is de 57-jarige N. J. Plug, een bekend figuur op de Leidsche Veemarkt bij het lossen van varkens op het terrein der Ned. Spoor wegen door een hartverlamming overvallen en korten tijd daarna overleden. Op last van den officier van justitie is hier ter stede aangehouden de 53-jarige C. J. B„ die nog 1 maand gevangenisstraf te ondergaan had. Zaterdagmiddag kwam de chauffeur van een vrachtauto op den Stationsweg alhier tot de ontdekking, dat een 5-jarig jongetje F. Z. uit Noordwijk achterop zijn auto was geklauterd en het ritje naar Leiden had meegemaakt. Hij droeg zijn ondernemenden jeugdigen passagier over aan de zorgen der politie, die hem weer naar zijn ouders terugbracht. Bij de politie is een onbeheerd ge vonden damesrijwiel te bevragen. Gistermiddag omstreeks 1 uur is de 16-jarlge P. V., toen hij met zijn rijwiel op de Hooigracht nabij de Groenesteeg voor eenige spelende kinderen moest uitwijken, tegen een spiegelruit van het café van den heer B. gereden. De ruit werd totaal ver nield en de jongeman vrij ernstig aan borst en rechterhand verwond. De Eerste- Bulpdienst vervoerde hem naar het Aca demisch Ziekenhuis. Door de politie is een 19-jarige Pool aangehouden, die hier zonder middelen van bestaan rondzwierf. Hij is over de grens geleid. Van de hand van onzen stadgenoot, den heer P. A. van Aggelen. directeur der Gem. Bank van Leening en Geldschiet- bank is een brochure verschenen, getiteld „Positieve woekerbestrijding". Het boekje is uitgegeven door de Ned. Ver. voor volks- credietwezen en woekerbestrijding, geves tigd te Amsterdam. In de Stedelijke werkinrichting waren opgenomen Datum Dagen Totaal Mei 7 Maandag 52 Mei 8 Dinsdag 52 Mei 9 Woensdag 56 Mei 10 Donderdag Mei 11 Vrijdag 53 Mei 12 Zaterdag .■•it..,,.51 BINNENLAND. De ordening in het verkeer; de regeering zet haar opvatting uiteen. (3e Blad). Herziening van de steunnormen; minis ter Slotemaker de Bruine vraagt advies aan vijf groote steden. (Binnenland, 3e Blad). Het jubileum van dr. Posthuma; een druk bezochte receptie. (Binnenland, 3e Blad). Roofoverval in Den Haag; het slacht offer ernstig gewond; beide daders aan gehouden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Dr. W. Mengelberg ontvangt een hooge onderscheiding. (Kunst, 2e Blad). De aanval van minister De Wilde op het liberalisme; een onderhoud met den. Minister. (Laatste Berichten, le Blad). Samenstelling van de stichting Neder landsche Boom- en Bloemkweekerij- Centrale. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Mussolini nog eens over het Ontwape- ningsvraagstuk. (Buitenl., le Blad). Besprekingen over de Balkanpolitiek. (Buitenl. le Blad). Het congres der Fransche radicaal- socialisten gesloten. Afgescheidenen zullen een nieuwe partij stichten. (Buitenl. le Blad). Kabinetswisseling in Polen. (Buitenl le Blad). Een ongeval tijdens auto-races te Fon- tainebleau eischt 8 slachtoffers. (Buitenl. Gemengd, 3e Blad en Tel. le Blad). Gashouder te Hongkong in de lucht ge vlogen. Tal van slachtoffers. (Tel. le Blad). fers zou vergen aan menschenlevens en aan kapitaal. Ik geloof, zoo schrijft Mussolini verder, dat het Duitschland van Hitier een militair ipgrijpen van Frankrijk met het aller krachtigste verzet zou beantwoorden. Op het oogenblik, dat de gelegegeerden ter ontwapeningsconferentie moeten ver klaren. dat ontwapening een schoone maar gevaarlijke utopie is, zal de Volkenbond alle reden van bestaan verliezen. De Volkenbondspolitiek, die een staten blok verhinderen wil, zou dan vervangen worden door de vooroorlogspolitiek en ten slotte zal dan zijne majesteit het kanon weer spreken. Ik schrijf deze woorden niet zonder diepe bezorgdheid. Een ontwapeningscon ventie zou de wereld een periode van sta biliteit geven Mislukking van de confe rentie opent de deur voor onzekerheid. Wellicht is Engeland bereid zijn laatste kaart, uit te spelen, n.l. door zijn macht en zijn prestige in te zetten. De wereld wacht daarop sinds weken, nu in een tijd stip waarin het niet om het eind van kabinetscoalities gaat. maar om het leven van millioenen menschen en om het lot van Europa. Von Ribbentrop is uit Londen naar Berlijn teruggekeerd. De besprekingen over de stemming in het Saargebied zijn te Genève nog lang niet beëindigd. Hedenmorgen is de zitting van den Volkenbondsraad met een ge heime zitting geopend. Op het program staat ook het conflict in Zuid-Amerika, dat steeds scherper vorm aanneemt daar Bolivia dreigt Asuncion, de hoofdstad van Paraquay, uit de lucht te bombardeeren, terwijl Paraguay dreigt dan de krijgsge vangenen te dooden. Uit Boekarest wordt gemeld, dat de be sprekingen tusschen Titulescu en den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken ten doel hebben het Balkanpact te vervangen door een stelsel van niet aan valsverdragen voor den Balkan. Als basis daartoe zou het Londensche verdrag over de definitie van aanvaller genomen worden. Wel vreest men dat punt 5 van dit verdrag voor de Bulgaar- sche regeering nog moeilijkheden zou me debrengen in verband met de Macedoni sche kwestie. Maar volgens optimistische opvattingen is het niet uitgesloten dat een nieuwe formule, voor de betreffende bepaling gevonden wordt, waardoor de weg tot toetreding van Bulgarije vrij ge maakt zou zijn. Tewfik Roesjdi Bey begeeft zich van Boekarest over Weenen, waar zijn vrouw onder geneeskundige behandeling is naar Genève. Hij zal een dag te Belgrado ver toeven, om met den Zuid-Slavischen mi nister van Buitenlandsche Zaken Jeftitsj, te beraadslagen. Ook te Boedapest zal hij een kort oponthoud hebben, met het doel om de Hongaarsche Staatslieden gerust te stellen over de verdere ontwikkeling der Balkanpolitiek. Naar in diplomatieke kringen te Istan- boel wordt verzekerd, hebben de onder handelingen der Grieksche militaire de legatie. die onder leiding van den minis ter van oorlog te Ankara heeft vertoefd, geen resultaat gehad. Beide staten zijn overeengekomen, voor- loopig af te zien van de uitwerking van technische details voor een militair bond genootschap.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1