Humor uit het Buitenland. SCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 12 Mei 1934 FINANCIEEL OVERZICHT. SPREEKCEL. n f s tl „Htfk ëëös, Bet Hei er ösar tnt, dat de giraffe weer keelpijn heeft." (Passing Show).. Dame„O. brandweerman, rédt mijn Botticelli I" Brandweerman„Zeker dame waar ls zijn slaap kamer.?" (London Opinion), „Wat is dat voor Sm raar ding daar achter aan „Wel, zie Je, nu we uit kampeeren gaan, moeten we toch een garage voor de auto hebben." (Passing Show) Vdder „Rol Je zelf ln dit kleed, Jongen. Je moeder heeft me opgedragen, Je een pak slaag te geven en het kleed te kloppen," (Humorist), „Hela, baas, der ls damet Iemand uit een roeiboot gevallen." „Niets voor mijlk teeken niet voor komieke tijd schriften." (Passing Show). „Het begint me schoon te vervelen. Omdat lk nou rood haar heb, moet lk altijd maar voor vuurpijl dienen," .(London Opinion). Gunstige positie van de beleggingsmarkt jesUdge daling van den rentevoet Nog geen groote kapitaalbehoefte van I btdrijfsleven Het risico van beleg- jramet hooge rente Dollarleeningen 't goudclausule Geen verbetering in de Suikercultuur Winstkansen voor Rubberondernemingen. De groote vraag naar beleggingswaar de de Nederlandsche regeering nu ge weken geleden in staat heeft ge il tot het doorvoeren van haar öm- |ke conversie-transactie, is nog niet geluwd, De nieuwe conversie- is tot een vol percent boven pari gen; de oude 3'/i pet. beweegt zich slechts ruim 1 pet. beneden den pari ts. De tegenwoordige koersontwikkeling hoeft nog slechts weinig verder te gaan, 1 vi) zullen voor de Nederlandsche staats- zdjn aangeland op het rentepeil 13'/t pet., dat nieuwe perspectieven zou i openen voor een verdere verminde- g der rentelasten voor de Nederlandsche -tHst. 01 de dalende beweging van den rente- "t Inderdaad nog verdere vorderingen maken, is van een aantal factoren af- elijk. De eerste en voornaamste daar- Is wel een voortzetting van het ver wen ln onzen gulden, dat geschraagd "dt door den vasten wil der Nederland- e autoriteiten tot handhaving van den den standaard en door het krachtige leid onzer regeering op financieel en ""nomisch gebied. Groote kapitalen, die vrees voor een waardevermindering den gulden ln goud waren omgezet, en weer naar de fondsenmarkt te loeien, en zoeken belegging hetzij in obli- tiën dan wel in aandeelen. Deze bewe- is reeds zoo duidelijk waarneembaar, ft men hoort spreken over een „vlucht t het goud". Bultenlandsche kapitalen, elokt door de vaste lijn in het finan ce beheer onzer regeering, welke zich betoont van het geëxperimenteer in ele andere landen, komen de voor be- >?ing hier te lande beschikbare gelden aanvullen. Op deze wijze voltrekt zich langs na- lijken weg de daling van den rente- "t, welke bepaalde kringen door dwang- "tregelen, zooals een gedwongen con- e van staatsschuld, hadden willen hijgen, zonder daarbij rekening te den met de schade, welke hierdoor aan staatscrediet zou zijn toegebracht, vertrouwen", een van de belangrijkste "toren op de beleggingsmarkt. laat zich eenmaal niet dwingen, maar kan alleen rden gewonnen en behouden door cre- thouders, die zich dit vertrouwen waar- betoonen. musschen bestaat altijd de mogelijk- 'd, dat gebeurtenissen van buiten af een renden invloed op de ontwikkeling van .'eegingsmarkt en rentevoet uitoefenen. vormt de onzekere toestand op valuta- bied ln Amerika nog altijd een factor beteekenis en ook de valuta-verhou- jen in Duitschland staan als een drei- op den achtergrond. Mocht het te niger tijd tot een officiëele devalutie M de Mark komen, dan zou dit ook hier lande een sterken terugslag geven, al t in het oog worden gehouden, dat de kenvorderingen van ons land tenge- van de door Duitschland toegepaste aatregelen toch reeds lang niet meer jïï'bardig zijn. Voorloopig schijnt de (?n i rageering intusschen nog voor blgeheele waardevermindering van de ïnï u8 1* schrikken en bepaalt zij tot steeds scherper wordende devie- en transfervoorschriften, waardoor mwnlandsche crediteuren er niet veel weier a*1 batte. !*tor afkomen dan bij een officiëele deva- Het gevaar, dat het in Frankrijk tot een iLJ van den gouden standaard zal tvpn„n' waardoor de toestand hier te lande tta" ,ens geschokt had kunnen worden, beirk tehands wel als geweken worden tW.ÏÏwd' dank ZÜ de maatregelen der Bel'regeering der staatsfinanciën. 'enslotte nog de kans. dat een alge- ue economische opleving; gepaaid gaande met een stijging van het prijs niveau, beslag zal kunnen gaan leggen op groote kapitalen, mede voor vernieuwing en uitbreiding van bestaande en oprichting van nieuwe ondernemingen Inderdaad zal het hiertoe, wil het economisch leven zich weder op normale wijze gaan ontwikkelen, te eeniger tijd wel moet komen. WIJ be twijfelen echter, of een en ander spoedig het geval zal zijn Wat de prijzen betreft, moet rekening worden gehouden met de sterke vermindering van de onkosten door loonsverlaging, rationalisatie e.d., waardoor een loonende exploitatie mogelijk is ge worden op een veel lager prijsniveau dan het vroegere. De in den crisistijd nog ver scherpte concurrentie zal een opdrijven van de prijzen tegenhouden, al staat hier tegenover dat contingenteering en verhoo ging van invoerrechten het prijzenpeil vaak hooger maken dan bij een vrijen goederenruil het geval zou zijn. Al zullen de prijzen zich dus vermoedelijk wel blij vend handhaven boven het laagste punt, dat tijdens de crisis is bereikt, van zulk een krachtige prijsstijging, dat deze inderdaad een ingrijpenden invloed op de kapitaal voorzieningen zal hebben, zal binnen af- zienbaren tijd nog wel geen sprake zijn. Ook voor vernieuwingen en uitbreidin gen zullen vermoedelijk dn den eerstkomen- den tijd nog geen groote eischen aan de kapitaalmarkt worden gesteld. Tot dusverre denkt men in het algemeen nog niet aan een uitbreiding, maar veeleer aan een in krimping van het te groot gebleken pro ductie-apparaat. In de meeste gevallen wordt gestreefd naar concentratie van het bedrijf ln enkele, het gunstigst gele gen en het goedkoopst werkende fabrie ken. De in de crisis opgedane ervaring heeft in de eerste plaats geleid tot den eisch van „efficiency" in het bedrijf. Dit moge al gepaard gaan met de aanschaffing van de meest moderne Installaties e.d., die natuurlijk ook een zekere kapitaalbehoefte veroorzaken, men zal ook bij een opleving van zaken vermoedelijk wel niet weer zoo spoedig overgaan tot omvangrijke nieuwe investeeringen. nu in zoovele gevallen vroeger voor uitbreiding aangewende kapi talen als waardelooze objecten moesten worden afgeschreven Zoo ziet het er dus naar uit. alsof wij in den eerstkomenden tijd nog niet met een algemeene stijging van den rentevoet rekening behoeven te houden, en alsof veeleer, vooral wat de Nederlandsche kapitaalmarkt betreft, de dalende bewe ging verder zal voortgaan Voor degenen, die voor hun levensonderhoud geheel of tendeele afhankelijk zijn van de opbrengst van hun fondsenbezit opent dit geen gun stige perspectieven Wel zijn er nog altijd beleggingsobjecten, die een betrekkelijk hooge rente opleveren; men kan er echter van overtuigd zijn dat koers en rente niveau een afspiegeling vormen van het meerdere risico, dat het bezit van dergelijke fondsen met zich brengt. Men behoeft zich slechts het afschikwekkende voorbeeld voor oogen te stellen van het koersverloop van Zuid-Amerikaansche en ook Duitsche fond sen. om in te zien. dat een hooge rente altijd een bepaald percentage aan risico premie inhoudt, welke premie vaak nog vol komen onvoldoende blijkt te zijn voor het dekken van de schade door koersdaling. Oogenschünlijk bestaan er ook op dien regel uitzonderingen. Bij nadere beschou wing blijkt dan echter meestal, dat men daarbij slechts te doen heeft met een meer of minder hoog aanslaan van de risico's van het bedoelde fonds. Zoo zijn nog altijd in de dollars luidende stukken, ook wanneer de goudclausule door den debiteur ten volle wordt erkend, lager ge noteerd dan leeningen van denzelfden de biteur die in een goudvaiuta luiden. Dit geldt b.v. voor de dollarleeningen van België, die door afstempeling, zoowel wat rente als wat aflossing betreft tot een vasten, op de oude goudpariteit van den dollar gebaseerden omrekeningskoers in Belga's betaalbaar zijn gesteld, maar welker noteering niettemin aanmerkelijk lager ls dan de ln Belga's luidende Belgische staatsleenlngen. Hetzelfde geldt ook voor de dollarleeningen van Fransche spoor wegen en van enkele Fransche steden, welker rente eveneens op goudbasis in franc wordt voldaan. In de betrekkelijk lage noteering voor deze en dergelijke fondsen weerspiegelt zich het wantrouwen van beleggers, die vreezen, dat de debi teuren. die thans de goudclausule nog na komen hiervan te eeniger tijd toch nog zouden kunnen afwijken. Met het oog hierop is eenig koersver schil met leeningen van denzelfden debi teur, die in goudvaluta luiden, ongetwij feld wel gewettigd. De risico-marge, die ln de beursnoteeringen tot uiting komt, lijkt ons Intusschen wel wat heel ruim ge nomen. De 6% afgestempelde Belgische dollarleeningen b.v. noteeren omstreeks even hoog als de 5% Belgische francslee- ningen; de 5%% dollarleening met goud- clausule der ParisOrleans Spoorweg Mij. staat 7 a 8% lager dan de 5%, guldenslee- ningen van dezelfde maatschappij. Hoe vaster de overtuiging wordt, dat de goud clausule ook in de toekomst zal worden nagekomen, des te meer zullen de koersen dezer leeningen elkander gaan naderen. In den jongsten tijd zijn de noteeringen van dollarleeningen met goudclausule trouwens reeds aanmerkelijk gestegen. Dit geldt natuurlijk niet voor de leeningen van debiteuren, die de goudclausule niet er kennen, zooals de Koninklijke Petroleum- Mij. en de gemeente Rotterdam. Zooals reeds verwacht was, is de Koninklijke in hooger beroep gegaan van het vonnis der Rechtbank, in het tegen haar door de Ver- eeniging voor den Effectenhandel aan hangig gemaakte proces tot nakoming der goudclausule. Ook van plannen der ge meente Rotterdam, om haar 6% dollarlee ning om te zetten in een 4% guldenslee- ning. waaromtrent eenigen tijd geleden geruchten liepen, hoort men thans niets meer. Dat het in deze kwestie door het Rotterdamsche gemeentebestuur ingeno men standpunt aan het crediet dezer ge meente niet ten goede is gekomen, blijkt v/el daaruit, dat de koersen der Rotter damsche leeningen voortdurend eenige percenten ten achter blijven bij de leenin gen van Amsterdam. De hoofdstad is zelfs reeds weer in staat geweest tot 't plaat sen van een nieuwe 4,/i°/o leening, die door een bankiersconsorium tot den koers van 98 3/4°/o grootendeels bij het publiek kon worden ondergebracht. m De nieuwe Indische conversie-leening heeft een noteering van 98 3/4% bereikt en vermoedelijk zal het niet lang meer be hoeven te duren, of de regeering kan be ginnen met de uitvoering van haar plan nen tot verdere omzetting van Indische leeningen met hoogeren rentevoet in door den Nederlandschen Staat gegarandeerde obligatiën met lagere rente. Een derge lijke transactie zou worden begunstigd door een verbetering van den economl- schen toestand in onzen Oost, waarvan de eerste aanwijzingen zich, dank zij het zeer krachtig doorgevoerde aanpassingsproces, beginnen af te teekenen. In een belangrijke tak der Indische cul tures, de suiker, blijft de toestand welis waar nog zeer somber. Naar men weet, zijn de exporten van Java-suiker belang rijk ten achter gebleven bij de hoeveel heden, die dit gebied op grond van de in ternationale Chadbourne-overeenkomst mocht uitvoeren, waardoor de voorraden ook niet de verwachte vermindering aan- toonen. Ook hier, als bij zoovele vroe gere restrictieplannen, is de berekening waarop de restrictie was gebaseerd, fall- kant uitgekomen als gevolg van de intus schen ingetreden vermindering van het verbruik, resp. een uitbreiding van de eigen productie ln gebieden, die vroeger suiker importeerden. Vooral de afzet van Java-suiker in Britsch-Indië is dienten gevolge sterk teruggegaan, ondanks de lage prijzen, waarmede Java voor dit gebied genoeaen neemt. In de afgeloopen week heeft"de Nivas de prijzen voor afdoenin gen naar Britsch-Indië opnieuw belang rijk verlaagd. Het eenige lichtpunt is de hoop, dat men er bij de z.g. compensatie- onderhandelingen in zal slagen, Java- suiker te gebruiken als ruilobject voor den invoer van fabrikaten uit Japan, Engeland Italië, enz. Belangrijk beter dan in de suiker, ziet het er echter uit ln de theecultuur, waar de restrictie tot een aanmerkelijke prijs verbetering heeft geleid, zoodat de meeste ondernemingen weer met winst werken. Voor de rubber heeft men thans zijn hoop eveneens gevestigd op het restrictie-plan, dat inmiddels door de betrokken regeerin gen is aanvaard. Het ligt niet in de be doeling, restrictie op bruuske wijze door te voeren. Geleidelijk zal de uitvoer wor den verminderd. Voor Juni en Juli is de uitvoer zelfs bepaald op 100% van de basisquota, die niet veel kleiner zijn dan de tegenwoordige productie, voor Augustus en September moet een beperking van 10% worden toegepast, voor October en November van 20% en voor December 30% Op deze wijze zal het bedrijf zich geleide lijk aan de nieuwe productie-verhoudin gen kunnen aanpassen, wat ook ten goede zal komen aan den kostprijs, waarop de restrictie natuurlijk niet zonder invloed kan blijven. Verwacht wordt, dat bij een inkrimping der productie tot het boven genoemde maximum van 30% de kostprijs der goed geoutilleerde maatschappijen ruim 20 et. per half Kilogram zal bedragen, inclusief afschrijvingen. Op basis van den tegenwoordigen rubberprijs zou aan reeds weder met eenige winst kunnen worden gewerkt. Hoewel de rubberprijs, na aan vankelijk nog verder te zijn gestegen slechts een onbeteekenende reactie te zien heeft gegeven, hebben de koersen van rub- beraandeelen zich toch niet op het hoogst bereikte niveau kunnen handhaven. Winst nemingen hebben een, in verhouding tot de voorafgegaane koersstijging, geringe koersdaling veroorzaakt. Suikeraandeelen werden ongunstig beinvloed door de hier boven gereleveerde nieuwe prijsverlaging voor leveringen naar Britsch-Indië. De handhaving van het dividend van 5% door de Handelsver. Amsterdam maakte echter een goeden indruk. Tabaksaandeelen heb ben zich bij het koersverloop van rubber waarden, dat overigens de beurs vrijwel geheel beheerschte. In industrieele aan deelen is weinig omgegaan, evenals in Ko ninklijke Petroleum, en de koerswijzigin gen bleven beperkte grenzen ook al om dat zich hiervoor geen bijzondere factoren deden gelden. Terwijl de stemming voor binnenland- sche beleggingswaarden vast is gebleven, waren Fransche staatsfondsen in reactie, op de vrees voor moeilijkheden bij de be handeling der belastinghervorming in de Kamer. Duitsche obligatiën zijn weinig in koers veranderd. Wel is het verloop der transferbesprekingen weinig gunstig, doch ook bij een mislukking hiervan zou een bijzondere overeenkomst tusschen de Ne derlandsche en de Duitsche regeering, eventueel een gedwongen clearing, voor Nederlandsche houders van Duitsche fond sen allicht voordeeliger uitkomen dan een algemeen compromis, waarbij de Neder landsche crediteuren zich ten bate van de Amerikanen offers zouden moeten ge troosten. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop; 4% Nederland '34 100 3/4 101 100 15/16 3Vii/o Nederland 9899 4% Ned. Indië 1934 98 3/4—99 1/16. A'dam-Rubber 117'/i119113'/r. Bandar Rubber 104111104. Indische Rubber 697568'/!69'/«. Serbadjadi 54'/:59—54. Deli Batavia Mij. 134'/=129132. Deli Mij. 130 1/4134130'/i132'/e. Handelsvereen. Amsterdam 132%183'/!— 177 1/4—179 Javasche Cultuur 9388'/!. Kon. Petroleum 159 3/4—155%—156 3/4. Unilever 81'/!—82 1/4—78 3/4—80'/!. Philips 233'/i230'/i. Aku 40 3/4-41 3/8. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Hoewel de aanvoeren vanzelfsprekend thans belangrijk terug loopen, blijkt er toch nog vrij veel handelsvee in de circu latie. In de afgeloopen week was er nog gelegenheid om versch melkvee aan de Crisis Rundvee Centrale af te leveren, waar dan ook nog een zeer dankbaar ge bruik van werd gemaakt. Evenwel viel het ons op, dat de „kwaliteit" voor de laatstq blikvleeschïabricage niet de beste was. Integendeel, er werden voor deze laatste gelegenheid nog heel wat „afwijkende" soorten geleverd, hetgeen niet te verwon deren is, als we zien dat goed vee over de geheele linie momenteel op flinke waarde staat. Drukke handel is er echter niet meer. Wel is waar is er heel veel gras doch bijkoopen doet de boer als de helft der Meimaand nadert, voorloopig weinig of niets. De kooplui hadden dan ook vooral gisteren, zoowel hier ter plaatse, als te Zwolle en Leeuwarden groote moeite iets te plaatsen. Tegen lagere prijzen werd echter nog niets afgegeven. De noteeringen blijven dus nog vrijwel ongewijzigd. Slachtvee werd er nog heel veel aange- i voerd en het bleek daarbij ook dat de stallen nog van veel goede kwaliteit waren voorzien, die men nu bij hoogere tempera tuur van de stallen maar liever ruimt. De handel was zeer bevredigend en de prijzen van f. 0.50f. 0.62 per K.G. geslacht ble ven ruimschoots gehandhaafd. Extra kwa liteit bracht nog wel iets meer era. Men kon dus tevreden zijn. Vette stieren eveneens vrij goed ver koopbaar f. 0.50f. 0.54 per K.G. geslacht. Goede foksoorten zijn prijzig en er is behoorlijk vraag. Wij zagen de 2-jarige verhandelen van f. 140f. 180 en 1-jarige f. 90f. 120 per stuk. Vette kalveren moesten weer goedkoop van de hand worden gedaan. Er komt veel kalfrijp goed wat dus minder in kwaliteit is en 1215 cent per pond levend op brengt, doch voor prima waar zijn de prij zen nog behoorlijk 2025 cent. In enkele gevallen nog wat hooger. Nuchtere kalveren bleven voor de stier kalveren van f. 3f. 5 te plaatsen en vaarskalveren voor leverancier aan de C. R. C. f. 5—f. 8. Beste fokkalf f. 10—f. 18 per stuk. Deze komen schaarsch aan de markten. Het wolvee trok iets vlottere kooplust, omrede er minder was aangeboden. Zoo wel schapen als zooglammeren brachten gemiddeld f. 1 per stuk meer op dan vorige week. Weidelammeren f. 5—f. 9. We zagen nog een mooi hokje „meerlammeren" voor f. 11.50 per stuk verkoopen. Hieraan kunnen we dus ongeveer de komende prijzen van het Texelsche goed reeds toetsen. In de varkenshandel was de toestand nog zeer flauw, en we wagen ons niet aani een ootimlstische voorspelling in de naaste toekomst. Wel is ons bekend dat er groote kans bestaat, dat de geheele varkenshandel spoedig vrij zal komen en men zich wel zal bepalen tot de teeltregeling, waar het trouwens ook met het rundvee wel op zal uitloopen. VAN DER S. RIJWIELEN IN DEN LEIDSCHEN HOUT. Een lezer van ons Blad, en trouw be zoeker van den Leidschen Hout, spreekt zijn groot leedwezen uit over de bepaling in de politieverordening, weike het loopen in den Hout met een rijwiel aan de hand verbiedt. Hij verzoekt de autoriteiten met klem deze bepaling te schrappen; men kan de ingezetenen, die aan de andere zijde van de stad wonen toch niet dwingen om te gaan wandelen. En geld voor een tram of rijwielstalling kan er ook lang niet al tijd op overschieten. Een dergelijke bepaling drulscht z.i. in tegen den opzet: een park voor iedereen. 8-8

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 11