LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 11 Mei 19 BUITENLAND. strafrecht, selectie en onvruchtbaarmaking. Lezing prof. dr. H. ron Hen tig. In het Universiteitsgebouw heeft prof. dr. H. von Hentig, hoogleeraar te Kiel een rede gehouden over bovengenoemd onder werp. Spr. wees er in deze rede op, dat on der de talrijke theoriëen over het doel van de straf, in de laatste jaren ook een stre ven naar voren Is gekomen, om het straf recht als een middel tot selectie te be schouwen. Darwin heeft, zooals bekend is, de hypothese opgesteld, dat de natuurlijke teeltkeus een deel van de ontwikkeling der levende natuur verklaren kan. Hij heeft er op gewezen, dat de mensch de natuur en haar methode nabootst, wanneer hij bij het kweeken van huisdieren de minder gunstig aangelegde naturen niet tot was dom laat komen, terwijl hij de dieren met de uitgesproken goede eigenschappen op alle mogelijke wijzen, ook door copulatie, met daartoe speciaal uitgezochte exempla ren voortkweekt. Bij de domesticatie van dieren wordt gestreefd naar typen, die op de een of andere manier de belangen van den dlerkweeker bevorderen b.v. melk ge ven .muizen vangen, vleesch verschaffen, wagen en ploeg trekken, zijn huis bewaken of voor hem bult najagen. In het staatsleven van den mensch wordt op dezelfde wijze gepoogd om door opvoeding en belooning die eigenschappen aan te kweeken waarop de geheele men- schelijke samenleving berust, daarentegen die hoedanigheden te verzwakken en te onderdrukken, die den samenhang van een staat in gevaar brengen. Ruwe vormen van onmaatschappelijke gezindheid en onmaatschappelijk gedrag worden uitgeroeid door het strafrecht, dat men ook kan beschouwen als een mecha nisme van den Staat, ten dienste van deze menschelijke „Auslese". Het Strafrecht doet dit door de levensvoorwaarden van de personen, bij wie deze a-sociale gezindheid wordt geconstateerd, aanzienlijk slechter te maken. Deze aantasting van iemands bestaans voorwaarden. die men straf noemt, door loopt alle schakeeringen van de allerlicht ste herstelbare invloeden zooals de geld boete tot voledlge lichamelijke verdelging (doodstraf). Naast de straf zijn in de laatste jaren, nadat Amerika op dit gebied het voorbeeld had gegeven, ook in Europeesche landen nieuwe middelen met selectief doel gesteld. Deels hebben deze middelen een zuiver eugenetisch en derhalve biologisch doel. zooals de sterilisatie, deels hebben zij een misdaad-voorkomende werking, zooals de castratie. Dergelijke wetten bestaan op dit oogenbllk in Zwitserland, kanton Waadt, in Denemarken en sedert kort ook in Duitschland. Bij zorgvuldige afweging van alle argu menten pro en contra, besprak Prof. von Hentig vervolgens de wettelijke voorschrif ten en de practische ervaringen die daar- mede zijn opgedaan. Hij kwam tot het re sultaat, dat het wetenschappelijke pro bleem der sterilisatie en ln het bijzonder der castratie nog niet als volledig opgelost kan worden beschouwd. Hij was van mee- ning dat de geweldige proefnemingen, die op het oogenblik gedaan worden, een groo- te menigte van leerrijke ervaringen zullen opleveren, die met de grootste nauwlet tendheid moeten worden nagegaan. Mede op grond van het rapport van het Engel- sche Comité over vrijwillige sterilisatie, was prof. van Hentig van oordeel, dat vrij willige sterilisatie van met psychische de fecten belaste personen moet worden aan gemoedigd. Voor deze eugenetische behan deling zijn de theoretische grondslagen op dit oogenbllk wel al reeds voldoende. adres aan den raad. EEN SCHITTERENDE HEMELVAARTSDAG Het was gisteren een Hemelvaartsdag zooals wij in Jaren niet meer hebben ge had! Den geheelen dag straalde een zo- mersch zonnetje over plassen, strand en duinen, waarheen vele stadgenooten geto gen waren. In de stad zelf bracht het mu ziekconcours de noodige drukte: in de middaguren hield de radio-reportage van den voetbalwedstrijd NederlandFrank rijk velen in de huiskamer! Nauwelijks was deze echter beëindigd of de luisteraars be nutten den heerlijken namiddag voor een wandeling. Op de plassen werd de zeil- sport druk beoefend, terwijl ook het aan tal kanovaarders legio was. Aan het strand genoten velen van het zomersche weer en was het nu reeds een drukte van belang! En in den Leidschen Hout? Ook hier ge noten ontelbare stadgenooten van het fraaie weer en de ontluikende pracht van dit buitengewoon mooie park! Op de weide en ln den piasvijver stoeiden en speelden honderden kinderen naar hartelust. Het was dan ook een dag uit duizenden! Bij de Ned. Spoorwegen is het gisteren bijzonder druk geweest, belangrijk druk ker dan andere jaren. Reeds in de vroege ochtenduren waren de treinen overvol en moesten vele reizigers zich met een staan plaats vergenoegen. Tegen 10 uur was de drukte op het station het grootst, toen verschillende muziekgezelschappen hier aankwamen en een groot aantal bezoekers van het stadion op de extra voetbaltrei- nen stonden te wachten. Ook op 't baanvak LeidenUtrecht was het dit jaar bijzonder druk, zoodat de aan gebrachte versterkingen van drie en vier rijtuigen niet overbodig waren. Opmerke lijk groot was het aantal gezelschappen, sommige van 60100 personen, dat dit jaar van gezelschapbiljetten gebruik maakte. Voor het vervoer van 200 perso nen van het Leger des Heils van Den Haag naar Leiden was een extra trein ingelegd. Door de bijzondere drukte hebben alle extra treinen geloopen. In weerwil van de groote drukte waren alle treinen goed op tijd, en verliep alles uitstekend. EEN JUWEELENSPROOKJE. Wij verwijzen hierbij naar de in dit nummer voorkomende advertentie betref fende het „Juweelensprookje", geëtaleerd bij den heer P. J. Maarte use, juwelier al hier en voorstellende de frontzijde der Asscherfabrleken ln Amsterdam, geheel ln brlllanten uitgevoerd, Van den heer Bekooy. De heer w. K. Bekooy heeft aan den raad onzer gemeente onderstaand adres verzonden: Nadat in uw vergadering van Maandag 28 November 1932 besloten was aan B. en W. op te dragen over het destijds door mij Ingediende adres prae-advies uit te bren gen, Is dan thans na bijna l'/i jaar wachten dit prae-advies verschenen en zal uw Raad in zijn vergadering van Maandag 14 Mei a.s. over dit prae-advies een beslissing hebben te nemen. Dat dit prae-advies voor mij één stuk teleurstelling is en aan mijn rechtsgevoel niet de minste bevrediging geeft, zal leder die mijn zaak kent, toestemmen. Geen enkel nieuw argument wordt aan gevoerd, terwijl van eenlg nauwkeurig onderzoek niet uitsluitend bij de be trokken ambtenaren maar bij belde par tijen geen sprake js. B. en W. komen weer met de oude en reeds door mij uitvoerig bestreden argu menten aan en verschuilen zich achter de ambtelijke rapporten en mededeellngen. Alleen wordt het mij als een grief aan gerekend, dat ik eerst na 2 Jaar wachten met mijn klachten tot uwen Raad kwam. Van ditzelfde argument (van deze zelfde dooddoener had Ik haast geschreven) be diende zich ook Weth. Splinter in uw ver gadering van 28 November 1932, toen ïiij zelde, dat lk na twee jaar te hebben ge wacht niet den indruk heb gevestigd in mijn recht te zijn gekrenkt, anders zou ik wel eerder hebben geklaagd. Mag ik uwen Raad enkele data noemen? Op 11 October 1930 wordt door den bouwer, Gijsman, namens mij vergunning gevraagd tot het verbouwen van een keu kentje, dat achter mijn huls ligt. Op 1 November d.a.v. word lk ontboden bij den heer Weljer, Hoofdambtenaar bij Gemeentewerken, voor een onderhoud, dat op 3 November plaats heeft. In dit onderhoud wordt mij meegedeeld, dat de vergunning tot het verbouwen van mijn keukentje (een vergunning, die aan ieder burger zonder eenige tegen-prestatie wordt verstrekt) alleen dan zal worden verleend, indien ik mijn vóórtuin, groot 25 vierk. M., aan de gemeente wil afstaan en wordt mij verzocht een desbetreffende schriftelijke overeenkomst te teekenen Bij dit onderhoud heb ik mijn eerste protest tegen deze bedenkelijke gTOndpoli- tiek van een gemeente als Leiden laten hooren en ln duidelijke, zelfs heftige, taal den ambtenaar te verstaan gegeven, dat ik in zulk een overeenkomst nooit of te nimmer zou bewilligen. Intusschen ontvang ik tweemaal bericht van B. en W„ dat de behandeling van mijn vergunningsaanvrage met tweemaal drie weken wordt uitgesteld. Tijdens dit uitstel heeft een tweede onderhoud plaats met den heer Weljer, waarbij de onthouding der bouwvergun ning, dan alleen tegen overgave van mijn tuin. opnieuw behandeld wordt. Gezien de dringende noodzakelijkheid der verbouwing en de ver gevorderde voor bereidende maatregelen, die daartoe reeds genomen waren, moet ik het hoofd buigen en heb mijn naam maar onder ernstig protest onder de overeenkomst ge plaatst. Alleen de macht zegeviert! Op 31 December 1930 ontvang ik de op 19 December gedateerde bouwvergunning en op 12 Januari 1931 d.a.v. vangt de ver bouwing van mijn keukentje aan. Heb ik nu verder een lijdelijke rol ge speeld en heb ik bijna twee jaar gezwegen, alvorens ik bij uwen Raad adresseerde, waarvan Weth. Splinter en thans weer het prae-advies gewaagt? Absoluut niet! Reeds op 7 Maart 1931 heb ik na een daartoe gedaan verzoek een persoon lijk onderhoud met Weth. Splinter. In dit onderhoud heb ik het mij aangedane on recht opnieuw aangetoond, echter zonder eenig tastbaar resultaat bij genoemden wethouder te bereiken. Een maand later, 9 April 1931, wordt mij een onderhoud betreffende deze zaak toegestaan met den Edelachtbaren Heer Burgemeester, waar bij ik opnieuw heb geprotesteerd tegen het onrechtmatig afnemen van mijn grond, die ik voor de uitoefening van mijn be drijf niet kon missen. Daarna heb ik drie maal geconfereerd met den Weth. Gos- linga en heb met al de kracht, waarover ik beschikte, voor mijn goed recht gepleit en gestreden. Na dezen lijdensweg tot het biltere einde te hebben gevolgd, bleef mij niets anders over dan mij in het najaar tot Uwen Raad te wenden en te vragen, of mij alsnog recht zou kunnen geschieden. Wat blijft er nu over van het argument, dat ik twee jaar gezwegen zou hebben? Zonder eenige pretentie durf ik zeggen twee jaar lang in actie te zijn geweest voor het bekomen van mijn recht. Ik wil niet vooruitloopen op de beslis sing, welke Uw raad a.s. Maandag over de voorstellen van de heeren Schüller en Beekenkamp zal hebben te nemen. Erken telijk voor deze sympathieke voorstellen en dankbaar voor het door velen uwer leden ingenomen standpunt, tot uitdruk king gekomen bij de discussie in uwe ver gadering van 28 November 1S32, doe lk opnieuw een beroep op uw rechtvaardig heidsgevoel en vertrouw, dat het prae- advies van B. en W. door uwen Raad zal worden afgewezen. ONTRATTING DER ZWEM INRICHTINGEN. Nu het zwemseizoen weer voor de deur staat voldoen wij gaarne aan een verzoek om er op te wijzen, dat de beide Leidsche zweminrichtingen aan den Hooge Rijndijk en aan De Zijl, zoowel als de omgeving daarvan, van gemeentewege zijn ontrat. Gedurende de laatste veertien dagen is er van ratten geen spoor meer ontdekt. Zoo als reeds vroeger gemeld werd ls ook de zweminrichting Poelmeer te Oegstgeest, die reeds vanaf Maandag jJ. geopend ls, weer ontrat. o AANGEHOUDEN. Als verdacht van diefstal van een partij oud ijzer ter waarde van f. 50. ten nadeele van H.. zijn door de politie alhier ge arresteerd de 46-jarige en de 28- '"-ice J. v. T„ vader en zoon. In den afgeloopen nacht zijn hier iwee broertjes van respectievelijk 14 en 15 jaar oud aangehouden, die uit de ouderlijke Koning te Den Haag waren weggeloopen. DE ALGEMEENE TOESTAND De Ontwapening weer op den voorgrond. De Ontwapening is weer ln het brand punt der belangstelling gekomen. Maar zelfs de optimistische voorzitter der con ferentie, Henderson, ls niet meer zoo hoopvol. Voor zijn vertrek naar Parijs verklaarde hij: „Wij behoeven ons geen illusies meer te maken over den ernstlgen toestand van de conferentie, Wanneer de plenaire zit- tig niet een volledige wijziging van den toestand teweegbrengt, zal men opnieuw moeten toegeven, dat de Volkenbond er niet ln ls geslaagd, de ontwapening tot stand te brengen. Deze mislukking zou een zeer ernstige fase van rivaliteit Inleiden, welke tenslotte slechts catastfophale gevolgen zou heb ben." Te Parijs had Henderson een onderhoud met den vice-president van de ontwape ningsconferentie. Vervolgens begaf hij zich naar de Engelsche ambassade, waar hij een bezoek bracht aan den nieuwen Engelschen ambassadeur. Vandaar begaf hij zich begeleid door den leider van de ontwapenlngsafdeeling van den Volken bondsraad, Aghnldes, naar den Quay d'Orsay, waar de Fransche minister, van buitenlandsche zaken te zijner eere een déjeuner had aangericht. Hieraan zaten ook aan de secretaris generaal van den Quay d'Orsay, Léger, de leider van de Fransche volkenbondsafdeellng, Masslgll, zijn vertegenwoordiger en twee leden van het kabinet van den minister van buiten landsche zaken. De besprekingen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken en Henderson vingen tijdens het déjeuner aan en werden in den loop van den middag voortgezet. In welingelichte kringen verluidt, dat Henderson en Barthou tijdens hun ge- dachtenwlssellng den algemeenen toestand van de ontwapeningsconferentie zeer diep gaand hebben besproken en daarbij tolde overtuiging zijn gekomen, dat deze toe stand niet veel goeds belooft. In Fransche kringen heeft men na de verklaring, die Henderson voor zijn vertrek uit Londen heeft afgelegd, niet veel anders verwacht. Men vraagt zich thans af, of Henderson niet eventueel zou willen afzien van het bijeenroepen van de hoofdcommissie, die in beginsel voor 29 Mei zou moeten wor den geconvoceerd. De „Petit Parissien" geeft van het ver loop van de besprekingen tusschen Bar thou en Henderson de volgende lezing: Henderson heeft herinnert aan de ver wachting, die hij gekregen had bij zijn laatste onderhoud met Barthou met be trekking tot een overeenstemming tus schen Parijs en Londen niet alleen, maar ook met betrekking tot de conventie, voor al daar deze verwachting het feit gerecht vaardigd heeft, dat een tijdstip voor het hervatten van de werkzaamheden van Genève werd bepaald. Henderson be treurde het zeer, dat de Fransche nota van 17 April deze verwachting vooreerst den bodem had ingeslagen. Vervolgens heeft Henderson gewezen op de gevaren van een bewapeningswedstrijd, welke het resultaat zou zijn van een mislukken van de ontwapeningsconferentie, terwijl hij te vens vroeg hoe de Fransche minister van buitenlandsche zaken zich de toekomst voorstelde en welke houding Frankrijk dacht aan te nemen. Het antwoord van Barthou komt over een met het rapport van de zitting van de commissie van buitenlandsche zaken van de Kamer. Het feit, dat de toestand volkomen veranderd heeft, kan niet Frankrijk ln de schoenen worden ge schoven, maar ligt in de herbewapening van Duitschland, welke Berlijn tot nu toe niet heeft toegegeven. De bevestiging kan echter allereerst gezien worden in de Dult- sche begrooting en verder in de ophelde- „HARMONIA" AFD. LEIDEN EN OMGEVING. Deze afdeeling hield Woensdagavond haar feestvergadering in het zaaltje aan den Ouden Rijn 42 hetwelk tot in alle hoeken bezet was. Er heerschte al spoedig een opgewekte stemming. De voorzitter, de heer Ober sprak woorden van welkom en bracht dank aan allen, die hebben meegewerkt dezen avond voor te bereiden. Inzonderheid dankte hij den heer Mui3 uit Rotterdam, de zangeressen en musici. Hierna zong men het vereeniglngslied, waama mej. Japikse en mej. de Wijs zich op een bijzondere wijze van hare muzikale talenten hebben gekweten. De heer Muis droeg onder ademlooze stilte enkele spiri- tische gedichten voor. En zoo werd het verdere deel van den avond voortgezet met zang, muziek en voordracht, terwijl de sjoelbak en andere attracties niet ontbraken. Ook had er nog een verloting plaats van tal van prijzen belangloos door de leden bijeengebracht, waaruit de goede verhouding wel sterk naar voren kwam. Wij stonden tenminste verbaasd van het groot aantal prijzen. Het klokje wees 12 uur toen men huis waarts keerde, voldaan over den ln alle opzichten geslaagden avond. Het gemeenteraadslid de heer U. Kuiper stelt voor om de kwestie der loo- nen der suppoosten van de Lakenhal toe te voegen aan de raadsagenda van Maan dag as. Geslaagd voor het „medisch gedeelte" ter verkrijging van 't Diploma A van de Leidsche Reddingsbrigade, onder leiding van dr. Renaud, de heeren A. Pardon en M. Faassen. Het Academisch Historisch Museum zal van heden af op Dinsdag en Vrijdag van 1012'/i uur en van 2—5 uur ge opend zijn. Gistermiddag omstreeks 5 uur ls een 7-jarig meisje C. de G. ln het Levendaal gevallen. De 30-jarige H. Schlagwein. die aan den overkant liep. sprong gekleed te water en slaagde erin het kind. dat naar het midden van de vieze gracht was afgedreven, behouden op het droge te brengen Hoewel de Eerste Hulpdienst geen letsel kon constateeren, werd het kind ter observatie naar het Academisch Zie kenhuis overgebracht, daar zij nogal wat Kater had binnen gekregen. ringen, die aan den Engelschen ambas sadeur zijn gegeven. Dientengevolge heeft de regeering-Doumergue geen keus gehad en heeft zi* niets anders aan Londen kun nen antwoorden dan zij op 17 April heeft gedaan. Ook thans kan zij slechts aan dit standpunt vasthouden. Niet alleen het parlement zou een verandering van deze houdirl; niet goedkeuren, geheel Frank rijk zou haar niet dulden. Henderson heeft zijn reisplan daarop onverwacht gewijzigd en is naar Londen teruggekeerd om daar nog nader overleg te plegên met de Engelsche ministers, voor zij naar Genève gaan. Sterk de aandacht trekt de komst van den Duitscher von Rlbbentrop naar Lon den, waar hij reeds een bespreking had met sir John Simon en Eden. Dc diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt te hebben ver nomen, dat de kwestie van een onderzoek der Duitsche bewapeningen door den Vol kenbond onlangs ter sprake is gebracht tusschen verscheidene Europeesche regee ringen Het wordt echter zeer onwaar schijnlijk geacht, dat een meerderheid in den Volkenbondsraad zou zijn te vinden ten gunste van het Instellen van zoo'n onderzoek. Nog onwaarschijnlijker zou het zijn, dat bij een afwijzende houding van Duitschland de voor sancties noodzake lijke algemeene stemmen te bereiken zou den zijn. In dat geval zou zich de vraag voordoen of volgens artikel 15 paragraaf 7 van het Volkenbondsstatuut drie maan den na een dergelijke stemming aan de mogendheden die dit zouden verlangen, een militair optreden tegen Duitschland zou worden veroordeeld. Een dergelijk op treden wordt echter weer verhinderd door artikel 2 paragraaf 3 van het pact van Locarno, dat een zoodanig optreden al leen toelaat tegen een staat, die het eerst heeft aangevallen. De Itallaansch-Oostenrijksch-Hongaar- sche onderhandelingen, welke op 5 April te Rome zijn aangevangen, zijn in een be slissend stadium gekomen. Verwacht wordt dat de overeenkomsten morgen zuilen wor den geteekend. Oostenrijk en Italië zullen bijna 5 millioen quintalen Hongaarsch graan opnemen. De invoer van Italiaan- schen wijn in Oostenrijk zal worden ver groot. Oostenrijk krijgt concessies voor Het verkeer via Triest. Waarschijnlijk zal Italië besprekingen aanvangen met Joego Slavië voor den invoer van hout. FRANKRIJK. Communistische relletjes te Parijs. Woensdagavond demonstreerden een vierhonderdtal communisten tegen een vergadering van de „Croix de Feu". De politie trachtte de communisten te ver strooien. waarop dezen poogden barricaden op te richten Een commissaris van politie en eenige agenten werden gewond, alsmede een twaalftal betoogers. Een zestienjarige communist is door revolverschoten gedood door een paar automobilisten, die door de communisten werden omringd en zich be dreigd voelden. De politie slaagde er ten slotte ln de manifestanten te verstrooien. ENGELAND. De Iersche begrooting. De minister van financiën, Macentee, heeft de begrooting van den Ierschen Vrijstaat ingediend. Hij verklaarde, dat er een beschikbaar surplus was van 1.202.750 p. st. en stelde voor de inkom stenbelasting te verlagen met sixpence, de theebelasting te verlagen met vier pence per pond en het instellen van pensioenen vochten hebben voor de onafhankelijkheid voor vroegere leden van de Ira, die ge vochten hebben voor de onafhankelijkheid van de republiek. Verder stelde hij verhoo. gingen voor van de heffingen op binnen- landsche tabak, van de vermakelijkheids belasting en de dagbladbelasting. De in komsten raamde de minister op 28.792.000 p. st. en de uitgaven op 36.087.000 p. st. Het verschil wenschte de minister aan te vullen met leeningen tot een totaal van 7.212.750 p. st De voornaamste door de oppositie uitgebrachte critlek was gericht tegen het uitschrijven van leeningen. OOSTENRIJK. Sabotage tegen Dollfuss. Te Salzburg is gisteren een boerenbe- tooging gehouden, waar dr. Dollfuss en vice-kanselier Starhemberg het woord gevoerd hebben. Reeds uit de redevoering van Dollfuss bleek, dat ernstige daden van sabotage gepleegd waren, die ten doel hadden de betoogers te beletten naar Salzburg te komen. Inderdaad bleek later, dat de spoorlijnen naar Salzburg op ver scheidene plaatsen waren opgebroken en wel bij Pinzgau en bij Werfen. Bovendien zijn langs den spoordijk op verschillende plaatsen bommen gevonden, die niet tot ontploffen zijn gekomen. Het verkeer kon na enkele uren weer normaal geschieden. Op het vliegveld van Salzburg, waar bondskanselier Dollfuss arriveerde was kort voor zijn aankomst door politieman nen een houder met 55 bommen gevonden. Deze bommen waren zeer scherp geladen en zouden bij een ontploffing een vreese- lijke uitwerking hebben gehad. Er zijn reeds eenige arrestaties verricht. ROEMENIE. De Poolsche minister Beek op bezoek. De Poolsche minister Beek heeft een officieel bezoek gebracht aan Boekarest, waar hij hartelijk is ontvangen. Aan een diner zijn hartelijke toasten gewisseld. Titulescu zeide o.a.: Het Poolsch-Roemeensche bondgenoot schap, dat tegen niemand gericht ls en een machtig Instrument vormt ln dienst van den vrede, vormt thans niet alleen een duurzame en gevestigde basis van het internationale leven, maar is door de banden van de vriendschap de kern van een machtige en toekomstrijke Europee sche organisatie. De Poolsche minister antwoordde o.a.: De bondgenootschappelijke banden, die Roemenië en Polen verbinden, zijn oud en duurzaam. Er zijn weinig allianties, die zoo duidelijk en eenvoudig zijn, als die tusschen Polen en Roemenië, ITALIË. De wet op de corporaties. Onder voorzitterschap van Mussolini, in bijzijn van den secretaris der F». tlsche Partij, zoomede van de mint van Landbouw, Financiën, Verkeersw en Arbeid, is Woensdagavond in het Pal, zo Veneza de centrale commissie voor corporaties bijeengekomen om de bij - wet op de corporaties in het algem reeds bepaalde stichting der corporaties' practljk te brengen. Besloten werd der vereenigingsorganisaties in het corpc. tlove systeem op te nemen. Het aantafu deelingen dat tot nu toe dertien bedr- wordt teruggebracht tot 9: landbouw dustrie, handel en bankwezen, ieder' een afgevaardigde voor werkgevers werknemers, zoomede de confederatie i de vrije beroepen. Er zijn 22 nieuwe corporaties gesti welke verdeeld zijn ln drie groepen. Men uitgegaan van de z.g. productie-cyclus, is de concentratie van alle in een gi productiekring werkzame personen. De eerste groep omvat den land met de daarvan afhank^èike econo groep de Industrie en haar verschllle- branches, de derde groep de z.g. die takken, w.o. vallen het assurantie bankwezen, de vrije beroepen en de tu de scheep- en luchtvaart, hotelwezen e De raad der corporaties bestaat v iedere corporatie afzonderlijk uit Vertege woordigers der onderafdelingen Voo behooren tot lederen corporatlera&d leden van de Fascistische Partij. GRIEKENLAND. Bloedige stakingsonlusten. In verband met de staking van ai ders in het graanbedrijf te Athene een botsing plaats gehad tusschen munisten en de politie, waarbij vier beiders zijn gedood en verschillende wond. De schietpartijen breidden zich het havenkwartier uit naar de blnne- zoodat militaire versterking op de werd gebracht, ten einde de rust weer herstellen. Men slaagde er in een aano op een graansilo op het laatste moment verijdelen. RUSLAND. Menschlnski overleden. Menschinski de chef van de Gf.Ot aan een hartverlamming op 55-j" leeftijd overleden. Menschinski is in 1874 geboren, al- van een onderwijzer. Hij werd lui nam als jongeling deel aan de rer naire beweging en hielp de bolsjewl partij opbouwen ln het buitenland, heen hij na de revolutie van 1905 to vlucht. Na de revolutie in Februari kwam hij naar Rusland terug waar ijverig de October revolutie hielp voo relden. In de eerste Sovjet-regeering beft hij de functie van volkscommissaris financiën. In 1918 werd hij benoemd consul-generaal te Berlijn. Sedert 1926. na den dood van Dije zjlnski, was hij voorzitter van de G.P." BULGARIJE. Minister van oorlog afgetreden. De minister van Oorlog, Klssiolf, S een verzoek om ontslag ingediend, bet- door den koning is aanvaard. De reden tot dit heengaan valt te ken in oneenigheid tusschen den ge- minister en koning Boris. Bij den pe- neering van militairen schijnt Kissioft meer door persoonlijke symphatieen antipathieën, dan enkel door zakebj militaire overwegingen te hebben Hf leiden. VEREENIGDE STATEN. De schuldenkwestie 80 bombardemei vliegtuigen besteld. Van de zijde van het Amerikaan: ministerie van Buitenlandsche Zeken aan de diplomatieke vertegenwoordig der debiteurennaties medegedeeld, dat zij op 15 Juni gedeeltelijke of z.g. sche betalingen doen, de Ver. Staten toch als ln gebreke zijnde moeten besoi wen, omdat de Johnson-vdet het veis" ken van leeningen verbiedt aan lan „die geheel of gedeeltelijk ln gebreke gebleven hun schulden te voldoen". De gezanten van Duitschland, I Frankrijk en Tsjechoslowakije hebben bezoek gebracht aan het ministerie t Buitenlandsche Zaken om opheldering, vragen over de Johnson-wet, waarop i« kennis werd gesteld van de nieuwe o ting van het ministerie. De Ver. sta zullen dus gedeeltelijke en symbo betalingen wél aanvaarden, maar in® dan vroeger zullen de debiteuren, die alles betalen, beschouwd worden als s terstallig. Volgens het „Journal of Commerce president Roosevelt voornemens zijn» nenkort een boodschap tot het Conps richten over de schuldenkwestie, waai hij zal zeggen, dat gedeeltelijk, betalt niet meer aanvaard kunnen worden. Huil heeft de plannen goedgekeurd door een commissie van het congres oe portuniteit te laten onderzoeken van uitwisseling tusschen de oorlogsscbui en de tin-leveringen. De J aarlij ksche tin-inkoopen van rlka bedragen ongeveer 85 millioen n™. Vijf-en-tachtig procent van de in Am gevestigde maatschappijen welke un koopen, staan onder Engelsche contrei m J Het ministerie van luchtvaart heeft dracht gegeven tot den bouw van tacu groote bombardementsvliegtuigen, aan de volgende mlnlmumeischen voldoen: snelheid 200 mijlen per uur volle 10. s belasting op een hoogte van j» voet; vliegradius 6 uur; stijgcapacttei 10.000 voet met volle belasting in 101 "p ten; stijghoogte met volle belasting 20.000 voet; draagvermogen voor on. 3 ton bommen. Ambtenaren van het ministerie vern den evenwel, dat zij ln werken) prestaties verwachten welke 60 pon eljn- jj

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2