Nederland door Frankrijk geslagen. 75"e Jaargang Vrijdag 11 Mèi 1934 No. 13 EEN VERDIENDE 5-4 NEDERLAAG. Het voornaamste Nieuws van heden. O Na Van Male heeft ook Keizer als doeiverdediger gefaald. (Veil onzen redacteur). [lm de groote illusies voor het tournoot het wereldkampioenschap is voor nigeen een onverwacht einde gekomen 1 de enorme supporters-scharen, die i reeds opgegeven hadden voor de reis Milaan, viel te toetsen, welke hoop- verwach/tómgen imen koesterde voor t renïchtlngen van Oranje in de eerste ide.... Slechts de overtuiging eener mende overwinning kon de animo voor i toch kostbare reis tot zulk een om- doen stijgen als thans het geval Is est....! FMen Is nu ontnuchterd. En misschien is maar beter zóó. Het Itallaansche tour- jot kan aan Nederland in deze omstan- jjieden geen abnormale teleurstelling brengen, terwijl de Oranje-ploeg zelf zich de nederlaag van gisteren niet zal laten ontmoedigen. Werd er niet dikwijls tewmd dat ons elftal zijn meest groot- lelie daden levert in tijden van tegenslag..? f Bovendien: er zijn diverse factoren, die een verontschuldiging gelden mogen r het feit dat onze ploeg met 45 door fïanschen geslagen werd. Aan de irde der Franache overwinning behoeft srdoor geen afbreuk te worden gedaan, póórop zij zelfs gesteld dat Frankrijk i kamp verdiend 'gewonnen heeft door r geraffineerde korte samenspel, dat pen groote snelheid van uitvoering paarde i een niet te miskennen productiviteit! Frankrijk kreeg evenwel op dezen middag teewoon en abnormaal veel kansen om iar score op te voeren door het falen van Hollondschem doelman Keizer, die 1 gedurende de eerste helft een zoo makken indruk gemaekt heeft en zich aan roveel blunders te buiten ging, dat hij lake tot ver beneden de keepers-capaci- fciton van zijn voorganger Van Male. Bij pet minder dan vier van de vijf Fransche tlpunten ging Keizer niet vrijuit en het mvennljdelijke gevolg was dat het zelf- awen van ons elftal er knock-out xc werd geslagen! Daarbij kwam dat Werlessen ontbrak en zijn plaatsver vanger Oprinsen hoewel zeker niet 'alende den Ajaxied in geen enkel op- icht kon doen vergeten, terwijl tenslotte ten beslissing van de Keuze-commissie om iders door Mol te doen vervangen geleid tot een verzwakking van onze voor- «ie, die in belangrijke mate van in- fioed op de Hollandsche prestaties is ge feest! Mljnders. de snelle D.F.C.'er, die in belde wedstrijden in het stadion te isterdam zulk een groot aandeel gehad peeft in de successen tegen België en Ier- |M en alleen in Antwerpen wat uit den viel, bleek den vorigen avond tele fonisch te hebben laten mededeelen. dat pil toet koorts te bed lag en dus In geen pal spelen kon. Wat ware logischer dan at als zijn plaatsvervanger een reserve wngewezen werd, die ook in zijn eigen pub de linksbuitenplaats bezet? Mulders, pn Ajax, dus! De Keuze-Commissie heeft fciiter anders geredeneerd en anders be- Biftl Zij wees den reserve-speler Mol fa 'den bekenden midvoor van KF.C.) 'Mijnders te vervangen en gaf als toe lating daarbij dat ook voor Italië geen ptaller-linksbuiten is aangewezen. ^Hoe het zij: Mol, als linksbuiten, was l deceptie. Hij deed vreemd en onwen- i was onbeholpen en houterig op deze hem volkomen ongewone plaats en 1 keer op keer goed opgezette Hol- dsche aanvallen mislukken,... Een moreele tegenslag. Iet is begrijpelijk dat door deze fac- tezamen het moreel onzer ploeg j*»nlg gedrukt werd, dat Frankrijk her- laidelijk den toon kon aangeven en een '«diende 54 overwinning uit het ff tót ontzaggelijke vreugde der J'! talrijke Fransche supporters, die ■1 ??end en zingend het stadion verlaten Ivalt I Hun en|tbousiasme en blijdschap lutzi «t me?r beSTiJ'Pen waar de voor- Vvm 'n den aanvang zoo budtenge- 'Somber waren en Frankrijk op een |j~nm°ment zelfs een achterstand van I sJe note«en heeft gehad. toniff1?1 in de eetste helft zijn de doel lij trouwens goedkoop geweest, dank I ile om u€er onbetrouwbare verdedigingen, I beurten een serie ernstige fouten Bjjjjjfnebben. Onzegbaar snel keerden l oen kansen. Dertien minuten na ,,r_anvang leidde Oranje met 30 en ,evenveel minuten daarna was de ISiJ gelijk! Voordat het derde I Cre. doelpunt gescoord kunnen hergeven Onze ploeg voelde zich bedreigd, niet alleen door het prachtige tegenspel der ïtranschen, maar evenzeer door het falen van keeper Keizer, en langzaam, maar onherstelbaar, is op die wijze de Hollandsche wilskracht en homo geniteit volkomen gesloopt! Een grootere nederlaag ware zelfs geenszins onmogelijk geweest en zou evenmin een flatteerend beeld der Fransche supprematie gegeven hebben.I Geraffineerd Fransch samenspel. Het spel der Fransche profs (alleen mldhalf Verriest ls amateur) zal voor menigeen een openbaring geweest zijn. Een restrictie dient gemaakt voor de verdedi ging, die vóór de rust buitengewoon on zeker was, zich herhaaldelijk verkeerd op stelde en meermalen vrije ballen hopeloos miste. Drie van die blunders werden door de Oranje-ploeg met evenveel doelpunten afgestraft en het zag er toen naar uit dat een geweldige overwinning ons deel wor den zou. Een schitterend doelpunt van rechtsbuiten Keiler (onhoudbaar voor Keizer) zweepte de Fransche voorhoede echter op tot een vastberadenheid en een snelheid, waaraan de onzen eenvoudig niet tippen konden en toen door fouten van onzen keeper de achterstand even vlug was ingeloopen als hij ontstaan was, scheen dat ook het spel der Fransche achterhoede op een hooger plan te bren gen. Het resultaat was dat onze voor hoede keurig in bedwang gehouden werd na de pauze en dat ook een schitterend speler als Bakhuis geen kans meer kreeg om een behoorlijk schot te lossen. Mis schien dat dit alles veranderd ware indien onze linksbuiten meer gepresteerd had, met andere woorden: indien ons aanvals- spel rijker gevarieerd was geweest en meer verrassingen in zich gedragen had; thans waren onze tegenstanders de baas en zij zijn dat tot het teleurstellend einde ge bleven! Linksback Mattier, voor srust de zwakste, blonk na de pauze boven zijn buurman uit en dank zij vooral zijn uit stekend kopwerk hield hij toen Bakhuis voortdurend in bedwang. Keeper Thépot, tevens aanvoerder der ploeg, handhaafde niet de reputatie, welke er van hem uit ging. Hij had vele zwakke momenten en mocht zich gelukkig prijzen dat' hij dezen middag niet bloot stond aan een bombar dement. gelijk in vorige wedstrijden door de Oranje-voorhoede ontketend werd. De halflinie zorgde voor een uitstekend verband, terwijl de voorhoede verreweg het beste deel van het elftal was. Een schitterend quintet, deze Fransche aan- vals-llnle! Haar korte samenspel was een lust voor het oog; het was ilstlg. geraf fineerd en weergaloos snel en bracht steeds nieuwe variaties. Van alle zijden dreigde er hier gevaar voor de Hollandsche veste en zelfs het feit dat onze verdediging juist op dat short-passing zoo goed is in gesteld. was thans niet voldoende om Oranje door de moeilijkheden heen te hel pen De vleugelspelers Aston en Keiler brachten telkens met kleine tikjes het leder voor ons doel en vooral midvoor Nicolas wist daar elke vergissing of aar zeling van Hollandsche zijde uit te buiten! Wie moet het Oranjedoel verdedigen? Dat Nederland geen wonder-elftal bezit, ls nu voldoende duidelijk geworden, ook aan hen, die zich door cijfer-resultaten verblinden lieten en vergaten dat Oranje eveneens tegen Ierland en in Antwerpen tegen Belgie langdurige perioden heeft ge had, waarin haar spel nimmer tot groote hoogte werd opgevoerd. Aan den anderen gescoord werd was de SwiiFV^10 naar zelfvertrouwen reeds l^ltBrnr j het lijdelijk hernemen der 8 door Vente heeft haar dat niet kant mag men aannemen dat ons elftal, mits volledig, tot betere verrichtingen in staat ls dan de uitslag van den wedstrijd tegen de Franschen zou doen vermoeden! Te hoog opgevoerde actie moest noodwen dig tot een reactie leiden en het is beter nü dan In de ontmoeting tegen Zwitser land, waarin wij nog altijd een goede kans hebben op succes De groote moeilijkheid is echter wie er thans als doelman moet worden opgesteld. Wel is waar zijn reeds de achtien spelers aangewezen, die de reis naar Italië zullen meemaken, maai- aan de hand van de laat ste vier wedstrijden moet worden vastge steld dat de twee keepers: Van Male en Keizer, geen van belden voldoen aan de eischen, welke men meent aan een inter nationalen doelman te mogen stellen. Alle twee hebben zij hun kans gehad, beiden hebben gefaald, Keizer zelfs nog erger dan Van MaleHet wil ons voorkomen dat er onder deze omstandigheden gezocht moet worden naar een mogelijkheid om alsnog een derden doelman op de proef te stellen, hetzij dan den Hagenaar Mul, het zij Halle, uit Deventer, hetzii Van der Aa, van Willem H. die zich tegen Heracles zoo geweldig onderschelden heeft, hetzij den Amsterdammer Oerlemans, die bij de samenstelling van het Amsterdamsche elf tal steeds de voorkeur heeft boven Kei zer 1 Gebrek aan onderling vertrouwen ls de grootste handicap voor een elftal en het staat vast dat de Oranje-ploeg daar van te lijden zal hebben Indien Van Male of Keizer in Milaan onder de lat staat! Uitstekend spel van Wels. In onze achterhoed was Van Run noch Weber gisteren zoo goed en betrouwbaar als anders. Keizer's blunders brachten hun aan het weifelen, zij werden minder reso luut ln hun ingrijpen, schenen aan snel heid van handelen verloren te hebben en maakten als geheel een vrij pooveren In druk. Gelukkig vertolkten ln de halflinie Van Heel en Pellikaan een voortreffelijke partij, waarbij alleen tegen het slot de steunende taak verwaarloosd werd. Van Heel was toen midhalf gaan spelen in de plaats van Oprinsen, die tegen de buiten gewoon zware spilpartlj nog niet volkomen was opgewassen, en hij scheen het Fran sche aanvals-spel zoo gevaarlijk te ach ten, dat hij beide kanthalfs en dan spe ciaal den strijdlustigen Pellikaan terugriep in een verdedigende positie! Het ls juist dat daartoe in zekeren zin reden was, waar de flitsende Fransche attaques herhaaldelijk verwarring stichtten in onze defensie, doch aan den anderen kant werd hierdoor onrecht gedaan aan de waarheid dat aanvallen de beste verdedi ging is! De Oranje-voorhoede werd aan haar lot overgelaten en het was lang voor het einde duidelijk dat zij er ondanks verwoede pogingen niet in slagen zou den Franschen tegenstand te overmeeste- renl Dat onze aanvals-llnie ter linkerzijde vleugellam was, zeiden wij reeds. Het ge vaar moest dus, waar Bakhuis zwaar ge dekt werd en betrekkelijk weinig uitrich ten kon, van rechts komen en inderdaad heeft Wels zich op die plaats uitstekend geweerd. Hij was snel en listig en gaf vele afgepaste voorzetten, waaruit niet minder dan drie doelpunten zijn ontstaan. Twee daarvan werden gescoord door Bakhuis, terwijl de vierde Hollandsche goal in dezen wedstrijd geheel op rekening kwam van rechtsbinnen Vente, die op het juiste moment, na een fraaie dribbel, linksbin nen Smit in de gelegenheid stelde om te scoren. Behalve Mol heeft dus de geheele voorhoede in de Hollandsche .score een werkzaam aandeel gehad en het spel was daarbij van dikwijls zeer goede kwaliteit, al was het minder soepel en bleef het beneden dat van vorige ontmoetingen. De reeds genoemde teleurstellende factoren drukten nu eenmaal het moreel en van sensatloneele prestaties kon daardoor geen sprake zijn. De vonk, die het buskruit der Hollandsche geestdrift moest doen ont vlammen. bleef smeulen, doch kwam niet tot actie en met een 54 nederlaag en een illusie armer trokken de Nederlandsche spelers naar de kleedkamers! Het spelverloop. Het zon-overgoten stadion liep vroeg vol, gistermiddag, en reeds toen tegen kwart voor twee de spelers van beide elf tallen gelijktijdig arriveerden bleken de tribunes vrijwel geheel bezet te zijn. Per luidspreker werd bekend gemaakt dat Mijnders vervangen zou worden door J. Mol, van K.F.C. Om even voor halfdrle betraden de Franschen het veld, weldra door de Oran- De opstelling der elftallen: Nederland KEIZER WEBER VAN RUN PELLIKAAN WELS VENTE OPRINSEN BAKHUIJS VAN HEEL SMIT MOL ASTON RIO NICOLAS ALCAZAR KELLER LIETAER VERRIEST COTTENIER MATTLER MAIRESSE THÉPOT Frankrijk: je-ploeg gevolgd. Thépot bood aanvoerder Van Heel een rood-wit-blauwen wimpel aan en verloor den toss. Van Heel koos het lichte voordeel van de zon, terecht be rekenende dat deze na de pauze zoover gedraaid zou zijn dat zij andermaal ln onzen rug zou schijnen! Na 13 minuten 30. Onder de niet onberispelijke leiding van den Zwitserschen arbiter Witwer trapt Frankrijk dan af. Reeds haar eerste at taque brengt gevaar voor ons doel, doch Weber weet de situatie te redden. Nog geen minuut later heeft de watervlugge Aston den bal voorgezet en midvoor Ni colas ziet alleen keeper Keizer nog voor zich. Niettemin gaat het schot van den Franschman ver naast, waardoor een schitterende kans is gemist! Van den uit trap neemt Bakhuis het leer mee. Hij geeft door naar Wels, deze zet laag voor en ln de vierde minuut heeft Vente on houdbaar aan Holland de leiding bezorgd. 10. Drie minuten daarna maakt Pelli kaan den bal vrij. Mattier mist hopeloos, Wels zet vooren onder uitbundig en thousiasme der tienduizenden toeschou wers voert Bakhuis in de zevende minuut den voorsprong op tot 20. De kwaliteit van het Fransche voor hoede-spel begint zich bij enkele vlotte aanvallen beter af te teekenen, maar voorloopig blijft Oranje nog gevaarlijker. Smit schiet naast uit een voorzet van Wels, doch als onze rechtsbuiten in de dertiende minuut andermaal het leer naar binnen plaatst, is het Bakhuis, die den toestormenden keeper ontloopt, den rechts back passeert en in het verlaten doel schiet. 30. Na 2G minuten 33! De reactie op dit Hollandsche succes is merkwaardig! Er ls nauwelijks weer af getrapt of Keiler heeft den bal vla den paal knalhard langs Keizer gekogeld (3-1) en een moment later flitst Alcazar reeds door onze verdediging om zijn ren te be sluiten met een vliegend schot dat tus- schen Keizer's handen door tegen de dek- lat beukt! De terugstuitende bal wordt door Nicolas opgevangen, doch van dicht bij hoog overgeschoten. Holland doet eenige gevaarlijke tegen aanvallen onder leiding van Bakhuis en Wels, terwijl Keizer goed werk verricht door een harden schuiver van Keiler op de doellijn te stoppen. Na 21 minuten is het dan opnieuw Keiler, die inschiet, wan neer de toeloopende Van Run is uitgegle den. Keizer vangt den hoogen bal, doch laat hem weer vallen, waarna Nicolas geen moeite heeft om te scoren. 32. Voortref felij ke dribbelaars als zij zijn, ma ken de Franschen het onze defensie nu buitengewoon lastig en een verdiend doel punt wordt hun onthouden als Nicolas na een schitterenden aanval scoort en de ar biter aan Holland een vrije schop geeft voor buitenspel; een beslissing, die perti nent onjuist was, waar Weber zich nog minstens een meter vóór den Franschman bevond! Ten onrechte werd het Fransche doelpunt geannuleerd en bij de beoordee ling van het eind-resultaat dient ook dat eenige gewicht in de schaal te leggen! Frankrijk blijft sterker en nog geen twee minuten daarna komt de bal van links voor ons doel. Keizer grijpt er naast, Keiler zet weer voor en Nicolas brengt de partijen op gelijken voet. 33. De Oranje-ploeg is zichtbaar gedepri meerd, maar spoedig volgt toch een op leving en in de 31ste minuut breekt Vente door de vijandelijke verdediging. Als hij wil schieten wordt hij van den bal af ge- loopen, doch hij ziet nog juist kans door te geven naar Smit, die Holland de lei ding hergeeft. 43. De ploegen wegen dan vrijwel tegen el kaar op. De Fransche achterhoede is nog steeds onbetrouwbaar, evenals die van Oranje, doch het falen van Mol op de linksbuitenplaats doet tal van Holland sche aanvallen mislukken. Alcazar lost een geweldig schot, dat door Keizer slechts stompend kan worden weggewerkt 6 minu ten voor de rust zet Keiler voor, Keizer werpt zich in een kluwen van spelers, raakt den bal half en de naar links ge- loopen Alcazar maakt er 44 van. Hoezeer Keizer door dit alles de kluts kwijt ge raakt is blijkt even later als Aston hoog voorzet en onze keeper den vTijen bal niet eens klemvast weet te vangen. Tot grooten schrik der toeschouwers stuit het leder uit z'n handen, doch het suist precies over de lat en komt op het net terecht. Tot de rust behoudt Frankrijk het beste van het spel. De eerste oogenblikken na de pauze zijn voor Oranje en een keurig schot van Smit vliegt rakelings over de lat. De samen werking in onze achterhoede laat echter nog altijd te wenschen over. Dat blijkt als Keizer rechtsback Weber zoodanig tegen den grond loopt dat deze eenige oogen blikken blijft liggen! De spelkwallteit van beide ploegen daalt dan merkbaar. De strijd wordt rommelig; de samenhang ontbreekt, er wordt weinig samengespeeld en slecht geplaatst! Mol krijgt eenmaal een goede scorlngkans doch in plaats van zelf te schieten plaatst hij terug naar Bakhuis, die den bal kwijt raakt. Bakhuis faalt eveneens als Thepot ver uitgeloopen is en onze midvoor over het hoofd van den keeper heen naast het onverdedigde doel mikt! Frankrijk neemt de leiding. Fraai driehoeksspel op den Franschen linkervleugel, gevolgd docr een schot van Aston, vormt de inleiding tot een periode van Fransch overwicht. Tweemaal schiet Aston rakelings mis. Dan ln de 31ste Nederland verloor met 54 den voet bal-wedstrijd tegen Frankrijk; ons B-elf- tal werd met 21 geslagen. Velocitas won voor het landskampioen schap met 21 van Heracles. Nereus en Triton wonnen alle nnmmers op de Varsity; het hoofdnummer werd een fraaie zege voor Nerens. Het tennls-tournooi van D.D.V.; over winning van Timmer op Crawford. minuut zet Keiler hoog voor.... Keizer loopt ontijdig uiten over onzen doe-1 man heen kopt Nicolas den bal ln de Hollandsche touwen. 45. Alleen onvol doende opletten van arbiter Witwer ls oor zaak dat niet direct daarna de Fransche voorsprong wordt vergroot Immers uit een voorzet van Keiler komt de bal opnieuw voor ons doel en het is Weber, die redding brengt met zijn vuist, welk feit onge straft blijft! Van Heel en Oprinsen wisselen van plaats, doch het baat niet. Onze voor hoede krijgt geen kans meer, terwijl de Fransche verdediging, onder leiding van aanvoerder Thepot, tot groot misnoegen van het publiek alles ln het werk stelt om tijd te winnen. De arbiter waarschuwt Thepot als hij met opzet ver uittrapt en hij verlengt den wedstrijd zelfs eenjge minuten, doch in het resultaat komt geen verandering meer. Zichtbaar teleurgesteld verlaten onze spelers het veld. Evenwel ls aanvoerder van Heel sportief genoeg om onmiddellijk den Franschen captain te gaan geluk- wenschen met een overwinning, die de gasten per slot van rekening ten volle hebben verdiend! De Fransche Pers jubelt. De Parljsche correspondent van de „Arbeiderspers" schrijft dat de meeste Fransche bladen door de resultaten der overwinning zijn verrast, hoewel zij er de mogelijkheid niet van hadden uitgesloten, juist omdat het Fransche elftal den voor spellers altijd raadseltjes opgeeft. De „l'Intransigeant" schrijft: „de beste spelers waren aan Hollandsche zijde Wels, Vente, Bakhuys, Smit en de kanthalfs Pellikaan en Van Heel. Aan Fransche zijde was Thépot bewon derenswaardig na half-time, Mairesse een bolwerk der verdediging van begin tot einde; Verriest, die onze voorhoede toe stond om aan te vallen, zonder dat de middenlinie zich behoefde terug te trek ken en Rio en Nicolas waren zeer goed. Aston en Keiler waren minder dan we van hen gewoon zijn. Het blad vervolgt: Holland dacht ons te verpletteren, en na de eerste drie doel punten leek het daar ook op. De activiteit van de Franschen brak echter het zelf vertrouwen. De onzen wonnen het hunne meer en meer terug. Dit is de reden, dat Holland in de tweede helft, terwijl zijn voorhoede zeer gevaarlijk bleef, niet kon doelpunten. De Fransche spelers hebben een schitterende overwinning behaald. Viermaal sloeg Holland ons, de vijfde maal wonnen wij en onze ploeg oogstte dit succes op het moment, dat Holland alle successen binnensleepte, en zich ge reed maakte, naar Rome te gaan. Het „Journal" spreekt van een magni- fieken wedstrijd, die gedurende het ge heele verloop spannend bleef. Frankrijk, zegt het blad, heeft op Holland een on verwacht succes behaald. Het blad ls en thousiast over de sportiviteit der Hollan ders in de stad en om het veld en prijst den goeden geest en de toejuichingen, die ook aan de Franschen ten deel vielen. „Paris Soir" schrijft: „Het begin der Hollanders, in een kwartier drie doelpunten, was buitenge woon, vooral voor een internationalen wed strijd. De eerste helft werd gekenmerkt door vinnig enthousiasme. Men moet daar bij vooral Bakhuys noemen, die met een merkwaardige gemakkelijkheid en met talent speelt. De vleugels zijn vlug en dringen snel door. De halfs spelen beter in den aanval dan in de verdediging. De backs zijn goed, zonder meer. De doeiver dediger is zwak, zeer zwak. Willen de Hol landers het wereldkampioenschap beha len, dan moeten zij Iemand anders onder de lat hebben. Lotsy zal te dien opzichte heel wat hoofdbrekens hebben. Het sportblad „l'Auto" roemt Thépot «n acht Rio den besten man van het veld. De geheele aanval berustte bij hem. Het noemt Keizer niet zoo slecht als men heft wel wil voorstellen. HIJ kon weinig tegen de doelpunten doen. Weber en Van Run waren vernietigende backs. ZIJ zijn snel op den man en op den bal. De half-Unle was middelmatig. De aanval is formida bel. Bakhuys vooral ls zeer gevaarlijk. Zijn schot aarzelt nooit. Het blad noemt de minuten, waarin de voorsprong door Holland werd gemaakt, en waarin Frankrijk ophaalde, Vol van geweldige spanning en emotie. De Fran schen, besluit het blad, hebben een betere spelopvatting gehad en hun spel beter op gebouwd, dat zijn de oorzaken van de overwinning. Toch spreekt „l'Auto" slechts van een goede kern van spelers, die Frankrijk in deze ploeg bezit.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 17