Nieuwe spelling wordt op 1 September ingevoerd. 75»le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Mei 1934 Derde Blad No. 22739 BINNENLAND. o j_aat de kinderen hun eigen leerboekjes corrigeeren, aldus mr. Marchant «j Wanorde moet door orde worden vervangen. Voor de beide Nederlandsche zenders Jieeft mr. Marchant, minister van Onder vijs, gisteravond een rede gehouden over de nieuwe spelling. De publicatie van het rapport had, zoo begon spreker, ten doel dat de beschouwingen er over zouden los komen. En dit doel Is bereikt. Hij wilde Eu aannemelijk maken, dat het alleen niet zoo vreeselijk is als het lijkt. Allerlei is er aangevoerd in die beschouwingen, ntaar het heeft hem getroffen, dat de jeugd en haar onderwijs zoo'n kleine plaats innemen in die beschouwingen. Dat de ouderen er zich tegen zouden verzetten vas te verwachten; zij zijn opgegroeid met het woordbeeld van De Vries en Te Win kel, gelijk 't aan hen voorafgaande ge slacht bij Siegenbeek heeft gezworen tot ia den dood. Om te schrijnende ergernis te voorkomen, is het woordbeeld niet ver der veranderd dan is gedaan. De jeugd is Mr. Marchant. ooldzaak en dus valt niet de beteekenis (e ontkennen, dat zij die de jeugd moeten keren der Regeering vroegen met spoed aatregelen te nemen. Niemand heeft tegengesproken dat het onze dagen met het schrijven van het Nederlandsche treurig gesteld is. De Vries en Te Winkel geven den maatstaf van be schaving aan, sollicitatiebrieven met taal fouten worden terzijde gelegd, maar er is lóóveel verschil in schrijfwijze op school. En van die slordigheden worden jongelie den het slachtoffer, die dit niet verdienen. Spreker wil deze wanorde door rustge vende orde vervangen. De nieuwe spelling zal zoo weinig mo gelijk aanstoot moeten geven en zooveel mogelijk aansluiten bij de spreektaal. De minister heeft, daar hij zelf geen deskun dige is, de bekende commissie van vijf taalgeleerden, die allen bizondere studie van liet vraagstuk hebben gemaakt, be noemd. Voor het resultaat van dit advies heeft hij de verantwoordelijkheid aan vaard en hij ziet niet in, dat het beter kon zijn. Hij verwacht er van, dat na de wederzijdsehe concessies, de strijd achter den rug zal zijn en de rustgevende orde bereikt zal worden. De regels zijn, eerste eisch, kinderlijk eenvoudig. De open e en o worden nu enkel, gelijk de a en u. Radicaal is dit werkelijk niet en De Vries en Te Winkel zouden van de verandering na 70 jaar niet verwonderd zijn. Een wetenschappe lijk beginsel is er niet mee gemoeid hun taaievangelie is maakmerk en wille keur. Wat de geslachten betreft heeft hij erkend de juistheid van de opvatting van prof. v. Gerlach Royen. Vereenvoudiging door verbetering van het woordbeeld is dan ook geboden. Van verwarring in begrippen door één zelfde woordbeeld uitgedrukt, vreest hij niet; op het oogenblik bestaat die over eenkomst immers al lang; been, hart, enz. De klemtoon moet nu vaak al het verschil aanduiden: overléggen en óverleggen. Zo staat niet gek, ai zeggen sommige vrees- achtigen het, in 'tDuitsch en 'tEngelsch is 't toch ook; so. De uitgang: lijk is ge bleven om de impopulariteit van: Uk te ontzien. Over het wegvallen van de ch in de sch waarin men haar niet hoort, is niet veel vernomen, 't Compromis is zoo veel mogelijk aannemelijk gemaakt voor hen, die voor radicaUsme terugdeinzen. Dat er geen verschil zou zijn tusschen bedelen en bedefeilen, noemt spr. geen argument, want er zijn tallooze gelijkge- schreven woorden met twee beteekeningen men denke aan het woord „arm", aan „ondergaan" en „onder-gaan"; het „ge organiseerd overleg" heette weldra het „overleg" en het grapje van „zes lui zen" inplaats van „zeesluizen" zal niet op gaan In zake het geslachtsverschil, dat met, het natuurlijke sexeverschU niets heeft te maken, de intuïtie, dat een woord man nelijk of vrouwelijk is, is niet veel meer dan verbeelding betoogde de minister, dat de bulgings n in den vierden naamval overbodig is en we het Engeisch zullen volgen. De regeling van de diernamen is onhoudbaar. Van taalverarming zal geen sprake zijn,, meent hij. In het dialect en tVlaamsch, waarnaar verwezen is, wordt de n niet volgens De Vries en Te Winkel gesproken, doch juist in den eersten naamval. In 't aanleeren en gebruik zal de nieuwe schrijfwijze meevallen, omdat ze zoo een voudig is in de verandering. Het aanleeren is een kwestie van enkele uren; het ge bruik zal leeren, dat er maar weinig ver andert. Als wethouder van Onderwijs van Den Haag heeft hij de ellende van den chaos van zeer nabij gezien en het spreekt toch wel vanzelf, dat nu hij zelf de verantwoor delijkheid draagt, hij geen uitstel wil van het scheppen van orde in de wanorde, welke met den dag stijgt. Het gebruik van de spelling van De Vries en Te Winkel be rust op geen enkel wettelijk voorschrift: de gangbaarheid van die spelling is alleen te danken aan het feit, dat de Regeering haar volgt voor haar eigen stukken. De wanorde mag niet worden bestendigd; overgangstermijnen hebben géén zin, zoo min als bindendverklaring van de spelling Terpstra, welke enkel den chaos zou heb ben laten bestaan. Wat betreft de economische bezwaren, verklaarde hij, dat het belang d.er uitge vers niet primeert en het niet verantwoord is de wanorde te laten bestendigen. De strijd heeft al eenige tientallen jaren ge duurd, de uitgevers ziin niet overvallen: al die jaren is de strijdbijl niet begraven geweest en ze hebben moeten begrijpen, dat er eens een beslissing moest worden genomen. De toestand is onhoudbaar ge worden Natuurlijk moet met de belangen der uitgevers rekening worden gehouden; zij willen hun voorraad opruimen. En de overheid kan niet opeens alles nieuw in voeren. Een overgang van vijf jaar. zooals is geopperd, zal niets dan nadeel zijn, meent mr, Marchant. Hij is ook over bodig. Doelmatig handelend, behoeft er van kosten geen sprake te zijn. Geen beter middel om de kinderen in te wijden in de nieuwe spelling dan de correctie van hun eigen leerboekjes door de kinderen zelf ais toepassing van het geleerde. De voorradige boeken kunnen zoo gerust worden opge bruikt en zooveel nieuwe zullen er wei niet verschijnen nu er zoo groote zuinigheid betracht moet worden en dus niet veel boeken zullen worden aangeschaft. Een razzia onder de boeken is heelemaal niet noodig. De tegenstand tegen de nieuwe speling is zwak, constateerde de minister en na de invoering er van zal hij spoedig geheel verdwijnen, vertrouwt hij. Van groot be lang is, dat België met ons eenzelfde lijn trekt en nog deze maand zal in België een beslissing vallen. Rekent er op, dat met September de nieuwe schrijfwijze wordt ingevoerd, waar schuwde de minister, die besloot met de opmerking, dat een krant, welke het di plomatieke spelletje „na u" zou willen spe len met de invoering van de nieuwe schrijfwijze in haar kolommen, der bur gerij een slechten dienst zau bewijzen. EERSTE KAMER BIJEENGEROEPEN. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 15 Mei half negen. Behan deld zullen dan worden het wetsontwerp tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek in zake de alimentatle-uitkeeringen. verschil lende naturalisatie-ontwerpen, de wijziging ran de bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen, de beschikbaarstelling van een renteloos voorschot ten behoeve van de NV. Waterleiding-Maatschappij Zeeuwsch- naanderen en het wetsontwerp tot regeling 'an het verrichten van arbeid door vreem delingen. Daarna is er een Comité-generaal ter be handeling van de huishoudelijke begroo- "11? der Kamer voor 1935. ,,™rts zal de voorzitter aan de Centrale aideeling voorstellen om od Woensdag 16 "ei des voormiddags te 11 uur in de afdee- ™|cn een aantal wetsontwerpen te doen :°~erzo^ken, onder welke die tot nadere •doeningen ter bescherming van de jdeieare orde. tot credietverleening aan en middenstand, en het ontwerp houden- e etediet voor werkverruiming. DE POSTVLUCHTEN. ni?6 ;'Fsvogel" is gisteren op de uitreis te Calcutta geland. t. d "?e'ikaan" (thuisreis) landde gisteren Rvtbah Wells. CONTINGENTEERING VAN KOFFIE DOOR DUITSCHLAND? Naar wij uit goede bron vernemen, zou Duitschland overwegen den invoer van koffie verder te contingenteeren. Omtrent deze aangelegenheid worden echter nog besprekingen gevoerd. De kans schijnt ech ter zeer groot dat invoer van koffie door Duitschland verder zal worden beperkt. Wanneer Duitschland inderdaad minder koffie zou gaan invoeren, dan zouden hier aan voor den Nederlandschen koffiehandel consequenties kunnen zijn verbonden. DWARSLIGGERS VOOR DE SPOORWEGEN. De Nederlandsche spoorwegen hebben bij het beheer van de Poolsche staatsbosschen 25.000 cbm dwarsliggers besteld. In vorige jaren werden de bestellingen van Neder landsche zijde uitsluitend in Scandinavië gedaan. o ELECTRISCHE TREIN ROTTERDAM- DORDRECHT. Gistermiddag is een proefrit gemaakt op het geelectriflceerde baanvak Rotterdam Dordrecht der Ned. Spoorwegen, Gelijk be kend zal de dienst der electrische treinen daar 15 Mei aanvangen. Verschillende auto riteiten hebben de rit meegemaakt. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN LIMBURG. INGEBRUIKSTELLING VAN HET OVERLAADBEDRIJF DER NEDERL. SPOORWEGEN TE BORN. Limburg heeft gisteren een goeden dag gehad. Door het ingebruiknemen van het noordelijk deel van het Juliana Kanaal is niet alleen een verbinding tot stand ge komen met de overige waterwegen van ons land, maar staat ook de weg open voor het industriegebied aan den Rijn, terwijl ook de Limburgsche industrie en de mijnstreek er ten zeerste mee gebaat zijn. Ook de mijnstreek heeft voor zijn kolen- vervoer een groote verbetering gekregen door het ingebruiknemen van het nieuwe overlaadstation te Born. Deze ingebruikneming die op zich zelf door den rouw een eenvoudig karakter droeg is gistermiddag geschied in te genwoordigheid van de Koninkl Familie. De tocht van de Koningin, de Prinses en den Prins is een zegetocht geworden Toen de reeds vermelde plechtigheid te Maasbracht was afgeloopen, is de Ko ninklijke familie per auto vertrokken naar Sittard. Langs den weg stonden hier en daar schoolkinderen opgesteld en in de dorpen Echt en Susteren was de geheele bevolking uitgeloopen ter begroeting van de Koningin, terwijl uit tal van woningen de driekleur was uitgestoken. In Sittard was het aan het station en omgeving een groote drukte. Politie, bijgestaan door marechaussee hield de bevolking op eeni- gen afstand, toen de Koninklijke Familie van de auto's zich naar den extra-trein begaf die Haar en de genoodigden naar Born bracht voor het ingebruikstellen van het nieuwe overlaadstation. Tot de genoodigden behoorden behalve vele waterstaats-autoriteiten de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Ruys de Bee- renbrouck, de Commissaris der Koningin van Limburg, vele leden der Gedeputeerde en Provinciale Staten van die Provincie, hoofdambtenaren van de Nederlandsche Spoorwegen, voorzitters en secretarissen der Kamers van Koophandel in Midden- Limburg, hoofdingenieurs en ingenieurs van kolenmijnen, benevens de burge meesters van Born, Sittard, Roosteren, Echt en Maasbracht. Te Born werd de Koninklijke Familie begroet met luide hoera's van de zijde der bevolking en speelde het Juliana Fanfare corps het Wilhelmus. Ook hier was even als te Maasbracht een paviljoen ingericht, waar de Koninklijke gasten werden ont vangen door den Minister van Waterstaat, Ir J. A. Kalff. Deze zette de belangrijk heid van dit overlaadstation uiteen dat niet alleen ten goede komt aan de mijn industrie, maar ook aan de consumenten van de kolen. Op verzoek van den Minister stelde Prinses Juliana door te drukken op een knop, het overlaadstation in werking. Een wagon geladen met kolen reed van de draaischijf, waarop hij stond in den ko lentip. Nauwelijks was de wagon daar mechanisch vastgezet of hij rees eenige meters in een bak, die vervolgens een paar meter vooruit gebracht werd, om daarna voorover te bulgen, waardoor de geheele inhoud in een schip werd gestort. Op de zelfde wijze, zonder dat iemand zich feite lijk met het geval bemoeit, keerde de wagon weer automatisch terug naar zijn oorspronkelijke plaats. De inhoud van een twintigtal wagons kan in een uur op deze wijze worden overgestort. Onder leiding van ingenieurs ging de Koninklijke Familie het bedieningshuis bezichtigen. Na dat bezoek vertrok de extra-trein weer naar Sittard. Geestdriftig werden de Koninklijke gasten door de geheele bevol king uitgeleide gedaan. Aan den trein, die te 17.03 uit Sittard vertrekt, werd de salonwagen gekoppeld. Een zegetocht door geheel Limburg be gon toen. Overal langs den geheelen weg tot Nijmegen stond de Limburgsche be volking, waar het maar even kon, langs den spoorweg geschaard en werd gewoven naar het salon-rijtuig, waarin de Konin gin, de Prinses en de Prins hadden plaats genomen. Niet minder harteliik werden deze bewijzen van aanhankelijkheid aan ons Vorstenhuis door het Koninklijk Ge zin beantwoord. Aan de stations waar de trein langs snorde, was het zeer vol en op de plaat sen, waar de trein een oponthoud had, was overal politie aanwezig om de me nigte op een bescheiden afstand te hou den. Limburg heeft een goede dag gehad Het heeft zijn Vorstin in zijn midden gehad en dat spontaan op hoogen prijs gesteld. DE HALVE VRIJE DAG VOOR HET WINKELPERSONEEL IN DE VACANTIE- PERIODE. De Minister van Sociale Zaken heeft dezer dagen op grond van artt. 10. zevende lid, en 11, vijfde lid van het Werktijden besluit voor Winkels 1932 de volgende re geling getroffen voor het inhouden van halve vrije dagen van het winkelpersoneel gedurende het tijdvak der vacanties. Daar bij zijn de districtshoofden der Arbeids inspectie gemachtigd om gedurende het jaar 1934 aan hoofden of bestuurders van binnen hun ressort gelegen winkels, die het daarin werkzame personeel een va- cantie van een week of langer achtereen met behoud van loon geven, gedurende ten hoogste 14 weken te vergunnen, dat in die winkels arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid verrichten in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 3, eerste lid, en 5 van het Werktijdenbesluit voor Win kels 1932, met dien verstande, dat, be houdens in de gevallen, waarin krachtens dit Werktijdenbesluit een langere arbeids duur is toegestaan, niet langer arbeid mag verricht worden dan; a. door mannen en vrouwen gedurende ten hoogste 9'/i uur per dag en 58'/! uur per week; b. door jeugdige personen van 16 jaar of ouder gedurende ten hoogste 9'/i uur per dag en 55 uren per week; een en ander met inachtneming van onderstaand schema; Personeels- 6werkd. 9werkd. 12werkd. bezetting vacantie vacantie vacantie Inhouden van den halven vrijen dag per achterblijvende winkelbediende gedurende ten hoogste: 2 personen 1 week 2 weken 2 weken 3 personen 2 weken 3 weken 4 weken 4 personen 3 weken 4 weken 6 weken 5 pers. o. m. 4 weken 6 weken 8 weken ALG. NEDERL. BOUWVAKARBEIDERS - BOND. Algemeene vergadering. De Algemeene Nederlandsche Bouwvak arbeidersbond houdt aldus de N.R.Crt. een algemeene vergadering te Nijmegen. Vóór de opening, gisterochtend, is het be stuur door het voltallige college van B. en W. ten raadhuize ontvangen. De voorzitter heeft daarna de driedaag- sche vergadering in de Vereeniging ge opend. Hij verwelkomde de afgevaardigden den de binnen- en buitenlandsche gasten, en herdacht de getrouwen en vrienden, die sinds de vorige vergadering den bond door den dood zfjn ontvallen. In bespreking kwamen het bondsverslag, het beleid van het bondsbestuur en het rapport der commissie omtrent het nazien van de boekhouding. Na uitvoerige bespre king werd een en ander goedgekeurd; het bestuursbeleid met drie stemmen tegen. Ook het beleid van de redactie van De Bouwer werd goedgekeurd. De bondssecretaris, de heer E. Sinoo, be val de volgende motie van het hoofdbestuur bij de vergadering aan: De vergadering verklaart dat alle fascis tische- en communistische organisaties on middellijk gericht zijn tegen de moderne arbeidersgeweging; besluit het lidmaat schap dezer organisaties onvereenigbaar te doen zijn met het lidmaatschap van den bond; stelt vast, dat ook de Onafhankelijke Socialistische Partij, in den korten tijd van haar bestaan, geen gelegenheid heeft laten voorbijgaan, om onze beweging te bestoken en het vertrouwen in de leiding te onder graven. waarbij zelfs tegenleiding in prac- tische vakvereenigings aangelegenheden, duidelijk is gebleken; verklaart, dat door dit optreden ook de O.S.P. tot de vijanden van onze beweging moet worden gerekend en draagt aan het bondsbestuur op, alle elementen uit den bond te verwijderen, welke, hetzij door hun lidmaatschap, van genoemde partijen en vereenigingen, of deszelfs instellingen, het zij door hunne gedragingen, blijk geven stelselmatig in de lijn van deze extremis tische groepen te ijveren, of daarmede ver binding te onderhouden; doet een beroep op die leden, welke het goed met den bond meenen, doch die zich nog verwant gevoelen of aangesloten zijn bij gewraakte organisaties, met laatstge noemden te breken, waarbij wordt ver wacht. dat het bondsbestuur in deze indi- vidueele gevallen met tact, maar toch met beslistheid in den geest dezer uitspraak za! handelen. Over deze motie werd in de avondverga dering langdurig en vaak heftig gesproken. Tenslotte is zij met groote meerderheid aangenomen. BOSKOOP IN LENTETOOI. Men schrijft ons uit Boskoop: Wij zouden hen, die er van houden om kleine uitstapjes in de omgeving te ma ken, willen aanraden ook eens een bezoek aan Boskoop en omgeving te brengen nu de lente is aangebroken en alles ontloken is en veel in bloei staat. Hier in Boskoop is zulk een onderscheidenheid aan sierhees ters, coniferen, boomen en planten, dat het voor de liefhebbers een genot moet zijn met mooi zonnig weer eens een tochtje naar Boskoop te maken. Boskoop heeft een eigen karakter door zijn typische langgerekte boomkweekerijen waarop in strenge regelmaat een groote veelvoud van sierheesters en wat niet al wordt gekweekt: door zijn honderden slooten en draaibrugetjes. Daarbij komt. dat Boskoop gedurende de laatste jaren sterk gewijzigd is en thans als een der aardigste Zuid-Hollandsche villadorpen in het polderland kan worden aangemerkt. Wil men eens echt tusschen de kweeke- rijen dolen, dan wandele men door Laag Boskoop, Zuidwijk, de Biezen, de Zuidkade of over den nieuwen weg op de Boezem kade, welke op zich zelf al zeer bijzonder is door zijn eenigen aanleg met heesters. Voor den natuurliefhebbers is hier een groote schat aan plantenkennis te verga ren, omdat bij iederen heester den juisten naam volgens den nomen-clatuur staat vermeld. Maar bovenal moet de verscheidenheid aan bloeiende heesters het oog boeien, welke vooral uitkomt in de artistiek aan gelegde villatuinen in de Rozenlaan en Burgemeester Colijnstraat. Nu bloeien de rhododendrons, de azalea's, de Japansche kers. de magnolia, kortom de meeste bloemheesters. De natuur staat in lente tooi. Daarom, gebruik uw vrijen dag eens om naar Boskoop te komen Dank zij de we- genverbetering van de laatste jaren, voe ren goede wegen naar Boskoop, een groot verschil met vroeger, maar bovendien is Boskoop geheel uit zijn isolement verlost door de regelmatige autobusdiensten van en naar Gouda, Alphen ad. Rijn, Amster dam, Rotterdam en Leiden. Ook vaart er nog een salonboot op Gouda. Een boottocht is bij zacht weer reeds een genoegen op zich zelf. SUPPLETOIRE BEGROOTING KOLONIËN. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wets ontwerp tot verhooging van het elfde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1934 zegt de minister van Koloniën: Het denkbeeld om aan de Indische mid delen te restitueeren hetgeen door Nederl.- Indië in vorige jaren te veel betaald is aan verzendingskosten van telegrammen en poststukken, verdient geen aanbeveling. Indien zoodanige terugbetaling werd over wogen, zou tevens rekening dienen te worden gehouden met de omstandigheid, dat vóór de instelling van het Commis sariaat voor Indische Zaken belangrijke uitgaven ten behoeve van het Indisch Be stuur ten laste van het moederland bleven. Ten einde niet te vervallen in betwistbare becijferingen, acht de minister het ge- wenscht, aan den voorgestelden maat regel geen terugwerkende kracht over vorige jaren te geven, doch dezen 1 Jan. 1934 te doen ingaan. RECLAME- 752 TANDPASTA 4 voor Uw tanden! DE VRIJHEIDSBOND. Gemeld wordt nog dat in de huishoude lijke vergadering van den Vrijheidsbond in de vier vacatures in het hoofdbestuur ontstaan door periodieke aftreding van de heeren J. A. de Boer, mr. M. H. de Boer, mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. A. N. Molenaar, van wie alleen mr. M. H. de Boer als lid van het dagelijksch bestuur onmid dellijk herkiesbaar was zijn benoemd mr M H de Boer, mr. J, Linthorst Ho- man. mr. H. J. Knottenbelt en mr. S. Rink. Besproken is het beleid van de Kamer fractie. waarbij de volgende motie is aan genomen: .De algemeene vergadering der liberale Staatspartij De Vrijheidsbond steunt van harte de pogingen der Tweede Kamerfractie om wijziging te verkrijgen in de Winkelsluitingswet en verzoekt de fractie onverpoosd en met kracht alle mid delen aan te wenden om alsnog vermeer dering van verkoopgelegenheid voor de winkeliers te verkrijgen". Daarna is het volgende middenstands program aangenomen en het hoofdbestuur machtiging gegeven na te gaan wat gedaan kan wordeïi tegen het ongebreideld toe nemen van het aantal nieuwe winkels: 1. Het tegengaan van het door de over heid uitoefenen van bedrijven, anders dan uit den aard monopolistische. 2. Streven naar een wettelijke regeling, waarbij aan hen, wier arbeidsduur bij de wet op sociale gronden is beperkt, ver boden wordt: a, eenige nering uit te oefenen of daarin werkzaam te zijn; b. tegen betaling voor derden arbeid te verrichten in hetzelfde of een aanverwant beroep. 3. Verbod van overheidssteun aan inkoop coöperaties of -combinaties van overheids personeel. 4. Openstelling eener gelegenheid tot ouderdomsvoorziening op billijke voorwaar den voor kleine zelfstandigen. 5. Bevordering van het vakonderwijs Er kenning door de overheid op bepaalde voorwaarden der diploma's van bestaande bijzondere vakscholen en cursussen. Instel ling van een voorlichtingsdienst ook op boekhoudkundig gebied. 6. Gelijkstelling van den grondslag der pesoneele en andere belastingen en heffin gen voor alle bedrijven, ook voor die op coöperatieve leest geschoeid. 7. Regeling van den markt- en straat handel. zoodanig, dat de belangen van hen. die daarbij zijn betrokken, evenzeer worden beschermd als die der winkeliers. 8.Bevordering van het middenstands- credlet. 9. Regeling van het afbetalingsstelsel. MR. DUYS EN S. D. A. P. De Partijraad beschouwt het incident als gesloten. In den Partijraad van de S. D. A. P. is, naar „Het Volk" mededeelde, uitgebracht het rapport van de commissie, die in Sep tember was ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar de gronden waarop, In strijd met de in een vorige Partijraadsvergade ring gewekte verwachting, mr. J. E. W. Duljs zijn brochure in zake partijtactiek heeft doen verschijnen en naar de deze verschijning begeleidende omstandigheden en de daarop gevolgde feiten. Met algemeene stemmen aanvaardde de Partijraad de volgende verklaring van de commissie „De commissie verklaart als resultaat van haar onderzoek, dat naar haar oordeel in deze zoowel door mr, Duijs. als door de leiding van de krant („Het Volk"), als door de partijleiding, als door een aantal afdee- lingen der partij, fouten zijn gemaakt, welke echter het karakter van hen, die ze gemaakt hebben, niet aantasten „Zij beschouwt deze fouten noch afzon derlijk noch in hun samenhang als van dien aard. dat eenige maatregel tegen een partijgenoot of tegen een partij-instantie behoeft genomen te worden en meent der halve, dat de Partijraad de voorstellen van den congresbeschrijvingsbrief, o.m. strek kende tot royement of tot disciplinaire maatregelen, dient te verwerpen, „Zij meent, dat het incident hiermede definitief dient gesloten te worden en zij spreekt de verwachting uit, dat alle be trokkenen ook voor de toekomst met het oordeel der commissie rekening zullen hou den en dat hun verhoudingen weer zullen worden als in het partijverband past. NIEUWE LEIDERS IN DEN ALG. NED. FASCISTENBOND. Het directorium van de Corp-Concentra- tie meldt aan het Hbld. dat jhr R. Groe- ninx van Zoelen en zijn gemachtigde dr. Brinkgreve de leiding van den A.NF.B in jeugdiger handen hebben gelegd. VERSPREIDE BERICHTEN. Aan dr. ir. W. M. Meyer, hoofdinge nieur bij de HollandAmerika-Lijn, is eervol ontslag verleend. In zijn plaats is benoemd ir. v. West, van de Soerabajasche Droogdok-Maatschappij Gistermiddag is te Arnhem, 51 jaar oud, overleden ir. M. A. Brinkman Visser, directeur van Gemeentewerken aldaar. De Rotterdamse he Lloyd-Rapide in afsluiting op het mailschip „Slamat" wordt morgenochtend te 7 uur 28 te Den Haag verwacht.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9