TOM DE NEGERJONGEN Controle op de aanprijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 8 Mei 1934 Een sociaal en hygiënisch belangrijk werk RECHTZAKEN. AGENDA. UIT DE OMSTREKEN. De oud-hoogleeraar Nijhoff heeft voor eenlge jaren bij de opening van de alge- meene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst een rede ge houden, waarin hij, sprekende over: „Wij, medici", o.m. het volgende zeide: „Wij achten onszelf verbazend hoog, wij denken, dat niemand bulten ons verstand heeft van wat ons maar eenigszins raakt, wij spreken van leeken, alsof wij nog priesters waren in een Egyptischen tem pel. En wanneer wij, zonder kritiek, nieuwe geneesmidelen voorschrijven waarvan wij zelfs meestal niet den naam begrijpen en waarvan wij niets meer weten dan het geen een fabrikant ons gelieft wijs te maken, zijn wij even bijgeloovig als de toovenaars in den oertijd. Van deze twee gebreken is de verwaandheid erger dan het bijgeloof. De klacht, welke professor Nijhoff hier geformuleerd heeft, is een oude klacht en ook een algemeene klacht. Het is een be kend verschijnsel, dat men in medische kringen alles wat niet door of voor een medicus gedaan wordt, uit den booze acht en daar in den regel a priori niet slechts sceptisch maar afwijzend tegenover staat. De waarde van de uitspraak van prof. Nijhoff is dan ook in het bijzonder hierin gelegen, dat hij doordrongen is van het ongewenschte om een vaak ongemotiveerde afwijzende houding aan te nemen tegen over elk ernstig pogen van z.g. leeken om verlichting te brengen aan de lijdende menschheid. De groote vraag op dit terrein is echter: waar vindt men dit ernstig pogen van leeken, een pogen, dat aanspraak kan maken op den steun van wetenschappe lijk gevormde artsen en waar vindt men een gewetenlooze oplichterij en zwende- larij, welke niet krachtig genoeg bestreden kan worden. Het spreekt vanzelf, dat deze vraag niet alleen den medischen stand in ons land betreft, doch dat de beteekenis hier van daar verre boven uitgaat en een so ciaal en hygiënisch belang van den aller- eersten rang raakt. Dit probleem klemde te meer toen bleek, dat de oplichterij en zwendelarij op dit gebied hand over hand toenam. Het is geen wonder, dat het pu bliek hier moeilijk kan onderscheiden. En niemand kan zeggen hoeveel schade er aangericht is door advertenties, welke af komstig waren van lieden, die er slechts op uit waren de goegemeente geld uit de zakken te kloppen. Het euvel van het adverteeren van ge neesmiddelen en geneesmethoden trok ook de aandacht der Regeering en zij meende op dit terrein regelend te moeten optreden. Deze overweging leidde er toe, dat door den betrokken Minister in 1925 een wetsontwerp werd ingediend bevat tende bepalingen omtrent het met open lijke aanprijzing in het verkeer brengen van middelen tegen ziekten. Dit wetsont werp werd later om andere redenen door de Regeering teruggenomen, maar toch had het feat, dat deze kwestie in het open baar aan de orde was gesteld, een goed resultaat. Dit resultaat was namelijk de oprichting van de Commissie van controle op de aanprijzing van geneesmiddelen en geneeswijzen. Het behoeft geen betoog, dat deze com missie dadelijk de medewerking verkreeg van alle vooraanstaande fabrikanten van geneesmiddelen. Deze fabrikanten konden er immers slechts baat bij vinden, wan neer naast de aankondiging van hun meestal gepatenteerde artikelen adver tenties van minderwaardige producten ge weerd werden. Was de medewerking uit de wereld der fabrikanten dus alleszins te verstaan, van meer belang was, dat al spoedig enkele groote dagbladen zich met de controle-commissie in verbinding stel den en geen advertenties inzake genees middelen en geneesmethoden wenschten op te nemen, alvorens de commissie deze had gezien Enkele bladen begonnen er mede en later besloot de „Nederlandsche Dagbladpers", de Invloedrijke vereeniging van uitgevers van dagbladen dezelfde ge dragslijn te volgen, «Ook het Leidsch Dagblad Red. L. D.i Ook de periodieke pers wendde zich in tal van gevallen tot de commissie. Deze medewerking van verschillende zijden was aanvankelijk geheel vrijwillig. Eerst in 1932 had de toestand zich zóó ontwikkeld, dat de resultaten duidelijk merkbaar waren en dat zoo goed als alle leden van de „Nederlandsche Dagblad pers" op initiatief van het bestuur, ver klaarden geen geneesmiddelen-adverten ties meer te zullen opnemen, welke niet zijn goedgekeurd en voorzien van het stempel van de commissie van controle. Het Interessante arbeidsveld van de com missie is buitengewoon leerrijk en wanneer men van de verschillende gevallen ken nis neemt, dan weet men eigenlijk niet waar men zich meer over verbazen moet: over de onuitputtelijke fantasie van ze kere geneesmiddelen-adverteerders of over de lichtvaardigheid en sroedgeloovlgheid, waarmede het publiek deze fantasie steeds weer ernstig neemt en er wie weet hoe schoone verwachtingen van koestert. Er is in den wantoestand in de laatste jaren een groote verbetering gekomen en het kwaad is sterk bedwongen, dank zij het werk der commissie. De eerste voor zitter dezer commissie was de tegenwoor dige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. P. Marchant. Thans treedt prof. mr. A. C. Josephus Jitta als zoodanig op. Eens per maand ver gadert het bureau der commissie, dat met dc eigenlijke controle op de advertenties is belast. In dit bureau dat onder pre sidium van prof. dr. J. A. Veraart staat, hebben zitting dr. E. J. Buning, een medi cus, de heer E. Monasch, een pharmaceut, de heer W. Sijthoff, als vertegenwoordi ger van de Dagbladpers, mr. F. M. G. van Walsum. oud-secretaris der commissie, en mevr. W. CosterLemei, de tegenwoor dige secretaresse. Voor zoover het secre tariaat niet dadelijk advertenties afkeurt, worden deze door het bureau besproken. Dit bureau neemt dan, eventueel na me disch of pharmaceutisch advies, een be slissing. Toen de commissie in den loop van enkele jaren het allerergste onkruid had uitgeroeid, kwam zij er vanzelf toe naar wegen te zoeken, welke de controle nog meer effectief zouden maken. Het werk der commissie was ln de eerste jaren uitslui tend repressief, dat wil zeggen, dat de aandacht der commissie gevestigd werd op advertenties, welke reeds opgenomen waren Bleek deze reclame ontoelaatbaar, dan werd het betrokken blad hierop geatten deerd en zond het secretariaat tevens aan alle leden van de Dagbladpers een kaart, waarop vermeld stond, dat de annonce l.c. niet voor publicatie in aanmerking zou kunnen komen. Geleidelijk kon de leid draad, welke de commissie voor haar werk heeft vastgesteld, verscherpt worden: ad vertenties voor ernstige ziekten komen thans niet meer voor. Deze worden alge meen geweigerd, daar de commissie zich op het standpunt heeft gesteld, dat voor ziekten als kanker, tuberculose e.d. behan deling bulten een medicus om, altijd ge vaarlijk Is. Langzamerhand ls het zoover gekomen, dat de bladen zelf de adverten ties bij de commissie inzonden en zoo ont wikkelde zich langzamerhand een pre ventieve controle, welke uiteraard veel meer effectief is dan een repressieve. Zoo Is de bovenvermelde verklaring van de dagbladen tot stand gekomen. In vollen omvang kwam deze preventieve controle echter eerst tot stand in 1932, toen de vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers" en de „Nederlandsche Periodieke pers" besloten in samenwerking met den Bond ter behartiging van de belangen van fabrikanten en alleenverkoopers in het Pharmaceutisch bedrijf de commissie krachtdadig te steunen en alles ln het werk te stellen om de geheele Nederland sche pers op dit gebied te zuiveren. In Juni 1932, tijdens de behandeling van het wetsontwerp op de artsenij -bereid- kunde werd overeengekomen, dat de bla den geen advertenties meer zouden op nemen, welke niet door de commissie wa ren goedgekeurd en van een stempel voor zien De Bond van Fabrikanten nam hier bij de voor zijn leden bindende beslissing, dat niet meer zou mogen worden gead verteerd in bladen, die zich niet houden aan de uitspraak der commissie. Het Initiatief van de Dagbladpers werd hier dus op waardevolle en krachtige wijze ondersteund door de sanctie van den ad- verteerdersbond. Advertenties betreffende kanker, tuberculose, ruggemergstering, geslachtsziekten, vallende ziekten, nier lijden, hartlijden, stuipen, paralysis, lever lijden, suikerziekte en oogziekte zal men dan ook ln onze bladen niet meer aan treffen. althans niet in de bladen van eenige importantie. Hoogstens in een of ander periodiek blad, dat bij geen organi satie ls aangesloten. Echter ook hier nog maar sporadisch, daar deze bladen zich ook bedreigd weten met een boycot. Het doel der commissie zou men, kort samengevat, als volgt kunnen omschrijven: a. het weren van alle reclame voor ge neesmiddelen, welker samenstelling ge vaar kan opleveren voor de Volksgezond heid en voor geneeswijzen, wanneer deze uitgeoefend worden door terzake onbe voegde of immoreele personen. Wanneer de medisch-onbevoegde geassisteerd wordt door een medicus en wanneer deze laat ste een goede reputatie geniet, maakt de commissie echter in vele gevallen tegen reclame geen bezwaar; b. het ontoelaatbaarverklaren van ad vertenties, waarin middelen aangeprezen worden tegen ernstige ziekten. Toch moet men uit dit alles niet de con clusie trekken, dat de commissie op ex clusief medisch of pharmaceutisch stand- punt staat. Volgens haar opvattingen is reclame ln het algemeen zeer wel geoor loofd Zelfs wil de commissie niet ontken nen, dat de reclame eenige suggestieve kracht moet hebben, wil zij voor den fa brikant en den verkooper van waarde zijn. En daarom is de commissie van oordeel, dat de wijze, waarop thans de reclame in Nederland geregeld wordt voor het publiek veel voordeelen biedt. Men heeft wel eens gesproken en gedacht over een algemeen verbod van Regeeringswege en het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat een zoo danige regeling bepaalde dingen vóór heeft op een regeling, ontsproten aan het particulier initiatief en welke altijd min of meer een vrijwillig karakter draagt. Maar er is ook een andere kant aan de zaak en hierop vestigde de secretaresse, mevr. Coster—Lemei, met wie wij een on derhoud over deze kwestie hadden en die met groote welwillendheid ons van ma teriaal en verdere gegevens heeft voorzien, de aandacht. Zij zeide: „Ons Nederlandsche volk wil nu eenmaal voor kleine ongesteldheden een huismiddeltje hebben. Men moet nooit de illusie hebben, dat men de kwakzal verij in ons land geheel kan uitroeien, ook niet al verbiedt men de reclame er voor geheel en al. De kwakzalverij zou slechts des te weliger gaan tieren, maar dan in het duister en geheel ongecontroleerd. Zonder eenlg toezicht zouden de diverse middelen hun weg vinden van fabrikant naar consument." De verdienste der commissie, waarvoor het een ieder past waardeering te hebben, is de volgende: De commissie heeft de kunst verstaan het eigen belang van de verschillende groepen als middel aan te grijpen om de zaak in de gewenschte banen te leiden De commissie wist te be langen in onderling veTband te brengen en alle groepen te overtuigen, dat het eigen belang was een gemeenschappelijk doel na te streven. Daaraan is het bereikte succes te danken. Het zou daarom te betreuren zijn. In dien deze commissie bij een wettelijke wet telijke regeling niet ingeschakeld zou wor den. Naar ons ter oore kwam, is er een wetsontwerp inzake de artsenijbereid- kunst binnen niet te lagen tijd te ver wachten en in dit wetsontwerp wordt een commissie van controle op de geneesmid delenreclame voorzien. Zal men de bestaande commissie nu, om een uitdrukking van mr. Marchant te ge bruiken, „met militaire muziek gaan be graven" of zal de Regeering profijt wen- schen te trekken van de schat van er varingen, welke de commissie heeft opge daan en van de traditie, welke zij zich langzamerhand heeft weten te ver schaffen? Bij de behandeling van het vo rige wetsontwerp kwamen eenige bezwa ren tegen de commissie naar voren. De Minister meende niet de noodlge waar borgen te hebben voor de duurzaamheid dezer vrijwillige regeling en ook kon de bestaande commissie niet alle bladen be reiken. Aan belde bezwaren is de com missie tegemoet gekomen, zoowel door de boycotregeling als door een financieele regeling. Deze regeling is thans zoo, dat zij een garantie Inhoudt, dat de commis sie haar werk kan voortzetten, zonder dat bij onderling overleg besloten wordt tot op heffing. Misschien kan het nut hebben nog eens uitdrukkelijk te stipuleeren dat ln de com missie, welke zich belast heeft met de controle, niemand zitting heeft, die be lang heeft bij den geneesmiddelenhan- del. Dè beoordeeling der advertenties ge schiedt door het secretariaat ln alle ge vallen, waarin zich geen moeilijkheden voordoen Is dit wel het geval, dan be slist het bureau. Tenslotte nog dit: Het publiek verkeert nogal eens in de meening, dat de com missie de artikelen, waarvoor zij de re clame toelaatbaar oordeelt, ook min of meer fanctlonneert of voor de deugdelijk heid ervan Instaat. Niets ls minder waar. De normen voor de beoordeeling eener ad vertentie zijn uitsluitend de onschadelijk heid van het artikel, terwijl de aanprijzing ervan niet in strijd mag zijn met de door de commissie opgestelde Leiddraad. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest allereerst voor het Kantongerecht alhier terecht staan de heer H. V. uit Amsterdam die op 16 Maart 's avonds half zeven op den Hooge Rijn dijk een auto had bestuurd, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde. De ge volgen waren niet uitgebleven en de chauf feur met zijn auto ln een sloot gereden. Als eerste getuige werd gehoord de agent van politie Straathof, Deze verklaarde verdachte een half uur na het ongeval ten huize van den heer Colijn aan het Utr. Jaagpad gesproken te hebben. Verdachte had een waggelenden gang, rook naar sterken drank en sprak wartaal: van ziekte had hij niet gemerkt. Dit verklaarde o.m. de agent van politie Mulder. Deze had de zelfde verschijnselen waargenomen, als zijn collega. Verdachte erkende wel een paar glazen bier en een borrel gedronken te hebben, maar hij was ook ziek geweest. Het O.M. achtte het feit wettig en over tuigend bewezen en eischte f. 40.— boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. Simons hield daarop een uitvoerig plei dooi. Zijn cliënt had wel wat gebruikt, maar was ook ziek geweest, waardoor het gebruik van alcohol ongunstig gewerkt had. Het ls verkeerd «geweest, dat zijn cliënt onder zulke omstandigheden ls gaan rijden. Dat zijn cliënt Inderdaad ziek was, kan pi. aantoonen door een geneeskundige verklaring van dr. Mulder uit Amstelveen, die hem behandelde voor een ontsteking in het achterhoofd. Voorts kan pl. over leggen een verklaring van burgemeester Slob uit Haarlemmermeer en den brigade commandant dat zijn cliënt gunstig be kend staat, zoodat hij clementie inriep. Over 8 dagen zal de Kantonrechter schrif telijk vonnis wijzen. Voorts werd een groot aantal overtre dingen van de Crisiszulvelwet behandeld, waarvoor zware straffen en hooge geld boeten geëischt werden. Bij den boter- handelaar H. te Voorhout had de con troleur van de crisis- en zuivelwet 3 K.G. boter aangetroffen zonder verpakking of zegel. Verdachte beweerde dat de boter voor eigen gebruik was geweest, wat de kantonrechter niet geloofde vooral daar het niet door verdachte volgens de wet was ingeboekt. Nadat nog de controleur van de crlslswet, de heer v. Zorgen was ge hoord. die verklaarde dat de boter af komstig was geweest uit een vat boter, dat verdachte op de Leidsche markt van een onbekende had gekocht, waardoor de herkomst niet meer was na te gaan. De Ambtenaar O.M. eischte f. 100— boete of 40 dagen hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde ver dachte tot f. 30.boete of 15 dagen hech tenis. De boter en melkhandelaar A. van H. alhier stond terecht dat hij vanaf Juni 1933 de boeken van verkochte zuivelpro ducten niet had bijgehouden. Nadat de controleur van de Crisis- en zuivelwet de heer van Zorgen, en de boekhouder, G. J. Stolwijk waren gehoord, eischt het O.M. f. 100.boete of 30 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. tot f. 10.- boete of 5 dagen hechtenis. Nog moest terecht staan de veehouder P. van W. uit Noordwijkerhout die op 21 Maart melk voorradig had, waaraan vol gens de verklaring van dr. van Eek en mej. dr. Shetlage 24 procent water was bij ge voegd. Verdachte was niet verschenen en tegen hem werd verstek verleend. Het O.M. eischte nadat dr. van Eek en mej. dr. Snetlage hun rapporten hadden toege licht omtrent het vetgehalte dat 2.55 pCt. had bedragen, f. 30.boete of 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 40.boete of 20 dagen hechtenis. De melkhandelaar D. D. had op 1 Maart karnemelk voorradig gehad, waaraan te veel water was toegevoegd. Verdachte ver klaarde zelf niet gekarnd te hebben en dat het de gewoonte ls bij het karnen naar gelang de weersgesteldheid warm of koud water bij te voegen. Dr. van Eek verklaarde dat evengoed ln plaats van water melk kan toegevoegd worden, maar het is een groote onachtzaamheid en een euvel waaraan een eind moest komen. Het O.M. eischte f. 30.boete of 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 40— boete of 20 dagen hechtenis. Vervolgens stond nog terecht de motor rijder R. A. K. die op 2 April hoogst on voorzichtig met zijn motorrijwiel te Noord wijkerhout had gereden en daardoor in botsing was gekomen met een personen auto, waardoor hij en zijn duopaseagier A. L en zijn echtgenoote dte ln de zijspan zat. ln de berm terecht kwamen. Bij ver hoor bleek dat verdachte met zijn duo passagier had gepraat en niet op het ver keer had gelet. Het O.M. eischte f. 25— boete of 10 dagen hechtenis. De kanton rechter vond dat verdachte hoogst roeke loos en zeer onvoorzichtig had gereden en veroordeelde verdachte tot f. 40.boete of 20 dagen hechtenis. De slager H. C. van T. stond terecht omdat hij op 13 April ln een mand op een rijwiel te Katwijk aan Zee bij vleesch ongeveer 2 K.G. gesmolten vet had ver voerd, zonder vervoerbewijs en zonder dat de pakjes vet van een banderole volgens de crislswet waren voorzien geweest. De controleur van de crisis- en zuivelwet, de heer ten Cate had het vet in beslag ge nomen, Het O.M. zeide dat de crlslswet nu Jang genoeg in werking ls om te weten, dat men zonder vergunning geen vet mag ver voeren, eischte f. 20.boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 20.boete of 10 dagen hechtenis en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vet. Hierop stond D. W., veehouder te Noord- wijk terecht, omdat hij melk met te laag vetgehalte voorradig heeft gehad. Dr. van Eek, directeur van den Keuringsdienst ver klaarde op 21 April 3 monsters van den keurmeester Immink te hebben ontvangen In nlaats van 24 pCt. vetgehalte had de melk van 1 monster maar 13 pCt. vetge halte gehad. Nadat mej. Snetlage was ge hoord die bij het onderzoek van de melk tot dezelfde resultaten was gekomen, eischte het O.M. f. 40.boete of 15 dagen hechtenis. De Kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 40— boete of 20 dagen hechtenis. o DE ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TWEE TOURINGCARS TE OVERSCHIE. Het Gerechtshof te Den Haag heeft gis- tern in hooger beroep behandeld een zaak tegen den 40-jarigen chauffeur J. M. H„ die door de Rotterdamsche rechtbank wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld is veroordeeld tot 1 maand hechtenis. Deze zaak betreft de ernstige botsing van twee Haagsche autobussen ln den vroegen ochtend van Zondag 13 Augustus van het vorige jaar, waarbij twee touring cars, komende uit tegenovergestelde rich ting, op elkander Inreden, met het gevolg dat van de ruim zeventig passagiers er dertig werden gewond, van wie er vijf met been- en armbreuken ln het ziekenhuis ln Den Haag moesten worden opgenomen. De procureur-generaal heeft thans be vestiging van het vonnis geëischt. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. 279 Tom vond het wel heel prachtig, die dansende olifant, maar hij was toch een beetje benauwd om die voorbeentjes bij het neerkomen op zijn teenen te krij gen. En daarom klom hij voor de veilig heid maar weer ln een boom, waar hij het concert voortzette. 280 Nu kon Drakeplt, die veel van zijn Jumbo hield, nooit hebben, dat Iemand bang voor hem was, of dacht, dat de mo gelijkheid bestond, dat de olifant hem kwaad zou willen doen. Daarom zei hij met diepe minachting tegen Tom: „Je hebt gelijk, hoor, breng je leelijke zwarte bee- nen maar gauw in veiligheid, en speel maar op die ouwe gekke fluit van je. HEDEN. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te i uur nam. Staalwljk: Bazaar „Voordorp", 7 uur nam. Pnlël: Vragenavond ds. Rlemens. 815 nam. Woensdag. Den Burcht: Feestavond bazaar Voor dorp". 8.15 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater Stationsweg, 8 uur n«m „Victor en Victoria". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur Trianon-Theater, Breestraat, 8 uur nam „De dictator". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur, Roxy-Theater, Haarlemmerstraat u 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorloo. pende voorstelling. „Adelaars In het lucht- ruim". Casino-theater, Hoogewoerd 49. 8 u. nm „Pax". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 7 tot ep met Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag a.s. waargenomen door apotheek: p. qu Crolx, Rapenburg 9, telef. 807; van Vrij. dag II tot en met Zondag 13 Mei u, neemt waar apotheek M. Boekwijt, Visch- markt 8, telef. 552. HAARLEMMERMEER, Ernstige aanrijding. Gisteren werd een uit de Concourjlm te Hoofddorp komende wielrijder, de bijm 70-jarige aldaar woonachtige landbouw: G. Grooteman. terwijl hij den HooMwe; wilde opdraaien, gegrepen door een ante, bestuurd door den heer P. die, door tot in den graskant uit te wijken, nog al iet mogelijke deed om een aanrijding te v«- mijden. De oude man sloeg met flets en al tegen den grond, werd door eenige toegesneld» personen opgenomen en bij den heer W. binnengebracht. Kort daarop werd hij nar! zijn woning vervoerd, alwaar geneeskuniii|! hulp werd ingeroepen. Na door dr. N. int- loopig verbonden te zijn. werd hij p»r ziekenauto van den gemeentelijken gei» kundigen dienst naar de Maria-Stic'atg in Haarlem overgebracht De toestandu G.. die een hoofdwond en een beepe armkneuzlng had bekomen, was naari-, standigheden redelijk. De politie stelde er- trent het gebeurde een onderzoek la. Ernstige botsing. Gistermiddag kwam op den hoek van in Spaarnwouderweg en LTweg alhier de u- beider v. R„ terwijl hij per rijwiel passeert! in botsing met de auto van de fa v. D, uit Utrecht. De schok was zoo hevig, d de man achterover sloeg en een ernstiee schedelbreuk bekwam. Een ontboden ge neesheer was spoedig ter plaatse, alsmede de politie om een onderzoek in te stellen. In zorgwekkenden toestand werd v. R. per! gemeentelijke ziekenauto naar het Disco- nessenhuis in Haarlem overgebracht. Autorit voor ouden van dagen. Het comité tot voorbereiding van ees autorit voor ouden van dagen te Nieuf Vennep zal ln de maand Juni weder een autorit organlseeren. Voor de Haarlemmermeersche tuin ders is de veillngvereentging „Haarlem mermeer" aangewezen om haar bemidde ling bi] het aanvragen der teeltvergunnin gen te verleenen. 0 KATWIJK AAN ZEE. Jeugdige wandelaars aangehouden. De politie alhier kreeg van die 1 IJmulden bericht van het feit, dat twee jongens van ongeveer 12 jaar, n.l. W, G. uit de Duinstraat en J. B. uit de Baljuw- straat Zondag langs het strand wandelen de, te IJmulden door de politie waren aangehouden. Zij zijn gisteren weer naai onze gemeente teruggebracht. Rondwandeling van „Concordia". Gisteravond heeft de mondorgelclnb „Concordia", dir. de heer J. J. van der Reijden uit Leiden in marschtempo een muzikale rondwandeling door het dorp gehouden, voorafgegaan door trommel slagers. Deze tocht trok veel belangstel ling, vooral van de jeugd, die ln dichte drommen met de stoet meeliep. Examens motordrijver. Bij de in de Vlsscherijschool alhier afge nomen examens voor motordrijver zijn ge slaagd Willem v. d. Plas, Herman Be., Corn. Meijvogel, Corn. Haasnoot, Jac Best, Corn. v. d. Niet, Dirk v. d. Plas, Arte Zuijderduljn. Allen zijn leerlingen van den heer C. Varkevisser, directeur van de VischenJ- school alhier. Rijksgedelegeerde was de heer J. AgK lid van de examen-commissie voor koop vaardij -machinist. Hij kreeg een emmer naar Bet hoofd Chr. v. D. uit de Waal Malefijtstraat deed by de politie aangifte van het f® dat hij ls mishandeld door zijn buurman O., die hem een zinken emmer tegen he* hoofd gooide, waardoor hij aan het boom werd verwond; tevens werd hij door O. K- leedigd. De oorzaak was, dat de familie v. D radio had aangezet, hetgeen niet naar den zin van O. was. Des nachts is in de Voorstraat e'11 losloopend paard opgevangen,toebenoo- rend aan H. v. d. M. uit de Baljuwstra» Het had zióh uit de stal losgerukt. Op het politiebureau is verbonden jeugdige C. v. R. uit de Zwanenburgstra» wien op het Prins Hendrikkanaal e<° steen naar het hoofd werd gegooid, waar door hij een ernstige hoofdwonde kwam. Na daar voorlooplg verbonden'; zijn werd hij door dr. J. C. A. Clevennl» verder behandeld. De vermoedelijke dader is C. H.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6