LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 8 Mei BUITENLAND. TELEGRAMMEN. KINDERKOOR „EX ANIMO". Het eerste lustrum in zicht. Men schrijft ons: Op 14 Mei 1929 werd hier opgericht het kinderkoor „Ex Animo" als afdeellng van het kerkkoor Chr. Zangver. ,.Ex Animo". Al dadelijk bij de oprichting was er voor dit kinderkoor groote belangstelling. Aange vangen werd met 60 leden welk aantal zich geregeld uitbreidde, zoodat na korten tijd reeds het drievoudige was bereikt. Door dezen grooten toeloop van leden za gen bestuur en directeur zich dan ook spoedig genoodzaakt de repetities te split sen. Hoewel deze regeling goed werkte, zag men zich na korten tijd weer gedwongen uitbreiding aan de repetitie-gelegenheid te geven, vooral door de vele aanvragen om jonge kinderen als lid toe te laten. Waar oorspronkelijk de leeftijd op 9 jaar was gesteld, werd er thans een afdeeling bij gevoegd voor kinderen beneden 9 jaar. Reeds 6 weken na de oprichting deed dit koortje zich hooren en met succes. Ook na dien heeft deze afdeeling, welke bij elke uitvoering van het kinderkoor optreedt, steeds veel bijval geoogst en kan men ge rust zeggen, dat zij niet meer gemist kan worden. Vooral de mooie en dikwijls geestige, maar vooral echte kinderliedjes, welke de dirigent door de kleintjes laat zingen en waarvan een groot deel door hem zelf gecomponeerd is, dragen veel bij tot het bereikte succes. Maar ook de manier, waarop gezongen wordt, frisch en vroolyk of fijn en teer, doch altijd correct zijn zoovele factoren welke medewerken om den zang dezer kleuters tot iets moois te maken. In den afgeloopen winter heeft het Gemeentelijk Radio-Distributiebedrijf de repetities van deze afdeeling uitgezonden, waarbij dan ook verschillende kinderen alleen voor de microfoon mochten zingen. Vooral voor de kleintjes was dit prettig en telkens weer was het moeilijk voor den dirigent om uit de vele liefhebbers enkele te kiezen, die mochten zingen. Meerdere malen waren hierbij kinderen van 4 of 5 jaar. Maar niet alleen voor jongere, doch ook voor oudere kinderen was het noodig uit te breiden, waarvoor werd opgericht een meisjeskoor voor meisjes van 14 jaar en ouder. Het spreekt vanzelf dat van deze meisjes heel wat anders gevraagd moet worden dan van de kleineren. Hier is een terrein, dat met veel meer omzichtigheid moet worden be treden. Hier moet speciaal het gevoel voor het schoone in de zangkunst worden ont wikkeld en de stemmen voor het verdere leven worden gevormd. Hoe moeilijk dit ook mag zijn, voor den bekwamen diri gent is het geen beletsel. Hij toch heeft bewezen èn door zijn composities èn door de uitvoeringen, welke onder zijn leiding plaats vonden, de ziel van het kind vol komen te kennen en te begrijpen. Op 14 Mei a.s. zal het 5 jaar geleden zijn dat het Kinderkoor ..Ex Animo" werd opgericht en ter herdenking van dit feit zal het op Dinsdag 15 Mei a.s. een uitvoering geven in de Stadsgehoorzaal. Natuurlijk zullen zich alle afdeelingen op deze uitvoering doen hooren, terwijl het kinderkoor o.a. een cantate „Een dag aan Zee", gecom poneerd door den heer H. W. de Wolff, ten gehoare zal brengen. Wie zich nog zijn cantate „Winterpret" herinnert, welke in November JJ. werd uitgevoerd, zal zeker de gelegenheid niet voorbij willen laten gaan ook deze cantate te hooren. Men lette daarom op de advertentie, welke in dit blad verschijnt. Intusschen is de heer de Wolff weer bezig een nieuwe cantate voor het Kinderkoor te componeeren. Deze cantate, welke het beleg en ontzet van Leiden in 1572 tot onderwerp heeft en omstreeks 3 October a.s. zal worden uit gevoerd, zal dadelijk na deze uitvoering d. i. 22 Mei, in studie worden genomen. Ook hiervoor zie men de advertenties, welke t.z.t. in dit Blad zullen verschijnen. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd in het Bureau van Gemeentewerken, Breestraat, namens B. en W. aanbesteed het vernieuwen en her stellen van topgevels, daken en zinken dakbedekking, het verbeteren van privaten é.d. in scholen, het vernieuwen van vloe ren en het uitvoeren van verschillende andere voorzieningen aan gemeentegebou wen en inrichtingen, in acht perceelen. Er waren 11 inschrijvers: W. F. Marcells, Leiden, 1 f. 1062, 2 f 592, 3 f. 275, 4 f. 318, 5 f. 634, 6 f. 788, 7 f. 580 8 f. 1320; A. v. Hove en J van Katwijk, Leiden, 1 f. 1088, 2 f. 356. 3 f. 504; P. F. v. d. Broek, Leiden, 6 f. 425, 7 f. 357, 8 f. 660: A. J. Langeveld, Leiden, 1, 2, 3 en 4 in massa f. 2020; H. C. Heemskerk, Leiden, 1 f. 1044, 2 f. 474, 3 f. 309, 4 f. 544, 5 f. 591, 1 t/m 5 in massa f. 2900, 6 f. 549, 7 f. 454, 8 f. 933, 6 t/m 8 in massa f. 1900, totale massaprijs f. 4789; Willem v. Ravens, Rotterdam. 5 f. 560, 6 f. 450, 7 f. 280, 8 f, 790, 5 t/m 8 in massa f. 1930; Gebr. Bink, Leiden, 3 f. 310, 4 f. 542, 5 f. 360, 6 f, 460, 7 f, 395, 8 f. 750; J. Haak. Voorschoten, 6 f. 545. 7 f. 514, 8 f. 928, 6 t/m 8 in massa f. 1900; Victor Canlclan. Lelden. 5 f. 445.75: Jac. War- naar. Leiden, 1 f. 1060, 2 f. 755, 3 f. 496, 4 f. 682, 5 f. 850; P. Koreman, Leiden, 2 f. 612 5 f. 645. De gunning werd aangehouden. Voorts werd namens B en W. aanbe steed het dempen van een sloot en het maken van tioleerings en bestratings- werken tot doortrekking van de P. J. Blok- straat. Er waren acht inschrijvers, t.w.: Th. de Wit en C. J. van Weeren, Leiden, f. 2343; H. Bunschoten en A. W. de Groot, Leiden, f. 1957; H. Veld, Leiden, f. 2282; G. Wes- terveld en Co., Amsterdam, f. 3548; A. van Halen en I. Doornik, Leiden, f. 1985; E. v. d. Berg, Leiden, f, 2090; H. C. Heems kerk. Lelden, f. 1878 en C. Godschalk en Co.. Hazerswoude, f. 2000. De gunning werd aangehouden. o Zooals in een advertentie in dit blad bekend wordt gemaakt, zal de heer Llnl- ger, afgevaardigde van de U.E.A. (Alge meen Esperanto-Genootschap) en amb tenaar bij het Zwltsersche Departement van Financiën te Bern Donderdagavond in het Nutsgebouw een voordracht in het Esperato houden over Zwltsersche zeden en gewoonten. De heer Waldkötter, 2e voorzitter der Leidsche Esperantisten- Vereeniging „PACEN" zal zijn lezing in het Nederlandsch vertalen. De Zwltsersche directies van post, spoor wegen en vreemdelingenverkeer, stelden de films en lantaarnplaten beschikbaar. SOCIETAS PHILOLOGICA LUGDUNO-TRAIECTTNA. De Socletas Phllologlca Lugduno-Tralec- tlna heeft hier ter stede haar 91ste bij eenkomst gehouden, onder voorzitter schap van Dr. C. W. Vollgraff. Mej. Dr. M. A. Koops sprak over „Een punt van overeenkomst tusschen Nieuw- Testament en Orphische Hymnen". In zijn boek „Pneuma Hagion" heeft H. Leise gang betoogd, dat het verhaal van de uit storting van den Heiligen Geest, zooals dat in de Handelingen der Apostelen is gegeven, niet slechts voor den Chrlstelij- ken, maar ook voor den heidenschen lezer volkomen begrijpelijk is geweest. Want de voorstellingen, die er den achter grond van vormen, waren ook hem geheel bekend. Spreekster zet uiteen, dat. naar haar meening. nog een bewijs voor die stelling is aan te voeren. Immers de pro fetie en de zgn. glossolalie worden, ook bij den apostel Paulus, gerekend tot de resultaten der inspiratie, behooren dus tot het gebied der „pneumatika". In de Orphi sche Hymnen, met name den 28sten aan Hermes gewijd, vinden wy een vergelijk baren gedachtengang terug: weliswaar wordt de glossolalie nergens met name genoemd, maar de godheid wordt er pro feet. vertolker en ook „glossa" genoemd, en haar wezen als pneuma en vuur ge schetst. Dr. C. W. Vollgraff behandelt: „Een wyngeschenk aan Enyallos". In Argos heeft spreker opgegraven een klein bron zen plaatje, aan de eene zyde versierd met de afbeelding van een gewapend ruiter te paard, aan de andere met de teekening van een speerdrager te voet en met een inscriptie van dertien letters. Het stuk is waarschyniyk te dateeren in het einde van de 7de eeuw voor onze Jaartelling. De inscriptie kan men op twee manieren le zen. Ofwel staat er te lezen: Gewijd aan Enyalios; ofwel: Aan Enyallos (ter voldoe ning aan) een gelofte. Belde interpreta ties worden uitvoerig behandeld, waarby spreker tot de slotsom komt, dat de tweede verklaring de voorkeur verdient. Het stuk is daarom van zoo byzonder be lang, omdat elders van geloften aan den Krijgsgod nooit sprake is. Dr. C. Brakman spreekt tenslotte over: „Hegesippus". Deze auteur van de Latyn- sche bewerking van Flavlus Josephus' Joodsche Geschiedenis, is nog steeds een raadselachtige figuur. De drie reeds voor gestelde identificaties, eerst met den kerk vader Ambrosius, vervolgens met den Joodschen priester Izak-Gaudentius-Hila- rius. ten slotte met Dexter, die De Vlrls ülustribus schreef, worden elk afzonder lijk besproken en weerlegd. Nu eens zijn het taalkundige, dan weer persoonlijke, dan weer zakelijke argumenten, die hier bewijzen, dat het anonymaat van den schrijver nog nooit verbroken is. Misschien mag men wel aannemen, dat de naam Hegesippus ten slotte niets is dan een corruptie van den naam Josephus. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL, tvyzigingen: Naamlooze Vennootschap Handel en Industrie Maatschappij „Rhenania" voor heen firma J. R. Schouten, Stationsstraat 52, Alphen a. d. Rijn. Nieuwe commissaris A. Busser, Den Haag. Nieuwe procuratie houder C. van Ingen, Alphen a. d. Rijn. Wed. C. Ouwersloot, Vliet N.Z. 44, Ryns- burg; kappersbedrijf en sigarenwinkel. Uittredend eigenaresse wed. J. Ouwersloot- Heemskferk, Rijnsburg. Wpz. handelsn. in firma wed. C. Ouwersloot. Nieuwe eigenaar J. Ouwersloot, Rijnsburg. Naamlooze Vennootschap Nieuwkoopsche Stoomsmederij voorheen N. G. Bon, Zuid- einde 89, Nieuwkoop. Uitredend directeur G. Bon, Nieuwkoop en A. Bon Gzn., Nieuwkoop, dd. 1 Mei 1934. Nieuwe directeur P. de Rooy, Nieuwkoop. o DE YTSCHVERGIFTIGING OP DE WAARDGRACHT. Naar wij vernemen hebben zich in de naaste omgeving van de Waardgracht nog drie gevallen van vergiftiging voorgedaan na het gebruik van gestoomde makreel. De patiënten kregen het allen hevig be nauwd, doch herstelden spoedig en kon den dan ook door den geneesheer thuis behandeld worden. De toestand van mej. de Bdie in het Academisch Ziekenhuis werd opgenomen, is alleszins bevredigend. De politie is er thans in geslaagd den vischkoopman op te sporen en de her komst van de makreel na te gaan. Vast is komen te staan, dat de vlsch, in totaal 400 stuks, versch was. hetgeen de aanwe zigheid van paratyphus-bacillen Dij ae consumptie niet uitsluit. De geheel party is voor een klein gedeelte te Katwijk en voor het overgroote deel hier ter stede langs de huizen uitgevent. Het bacteriologisch politioneel onder zoek wordt voortgezet. De wethouders van Onderwijs, van Financiën en van Sociale Zaken, zijn ver hinderd morgen spreekuur te houden. Kapiteins C. H. Iwes en J. van der Meulen van het zesde regiment veldartil lerie alhier zijn aangewezen, om van 17 tot en met 26 Mei een schietcursus voor afdeelingscommandanten in de leger plaats bij Oldebroek te volgen, welke cur sus onder leiding zal staan van majoor C. de Iongh, hoofdinstructeur by het 2e regiment veldartillerie. By den ontvangen der directe belas tingen, enz. alhier, 2de kantoor is f. 55.82 gewetensgeld gestort. In opdracht der Nederlandsche Groenten en Fruitcentrale, wordt mede gedeeld, dat kleinhandelaren in groenten en fruit van Leiden en omstreken in de gelegenheid worden gesteld een erken ning als zoodanig aan te vragen. Zij die voor 1 Januari 1934, als groen ten- of fruithandelaar bekend stonden, komen in aanmerking. By de aanvrage om een erkenning moeten worden mede gebracht 2 pasfoto's van den aanvrager, terwylvoor elke aanvraag 1 gulden moet worden gestort. Zie voor verdere bijzon derheden de advertentie in dit Blad. Op een bouwwerk aan de Borneo- straat te Oegstgeest kwam de stucadoor de H. alhier zoodanig van een steiger te vallen, dat hij een hersenschudding be kwam. Dr. Hugenholtz verleende de eerste hulp en adviseerde hem te doen overbren gen naar het St. Elizabeth Ziekenhuis al hier, waarheen hy per ziekenauto is ver voerd, By Informatie vernamen wij, dat zyn toestand bevredigend is. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een handelsoorlog. Het feit van den dag is dat Engeland, goed beschouwend, Japan een handels oorlog wil aandoen, ter bescherming spe ciaal van zyn textielindustrie. Eenmaal op dit hellend vlakMen zie onder Enge land. Alle kans. dat tenslotte toch nog een oplossing zal worden gevonden, is echter niet uitgesloten Het bezoek van den Itallaanschen minis ter Suvich aan Moskou gaat niet door. DUITSCHLAND. Proces tegen oud-minister Hermes. Voor de elfde strafkamer der Beriynsche rechtbank is het proces begonnen tegen den vroegeren ryksminister Hermes. Hermes wordt ervan beschuldigd, uit de rationalisatiemiddelen ten bedrage van on geveer 3'/s millioen ryksmark, welke in 1929 voor den landbouw in de Pruisenkas waren gestort, een bedrag van ongeveer l'/t millioen te hebben besteed voor de finaneleele ondersteuning der Duitsche christeiyke boerenvereenlglngen. waarvan Hermes indertijd president was. Van Maart tot einde Augustus 1933 heeft Hermes in voorarrest gezeten. Hij is toen vrygelaten, omdat naar de meening van de rechtbank geen gevaar voor ontvluchting bestond. Hermes werd in 1920 rijksminister voor het voedingswezen. Van 1921 tot het aftre den van het kabinet-Cuno was hy ryks minister van financiën, daarna minister van verschillende departementen. Hermes behoorde tot de Centrum-party. De Beriynsche correspondent van de Times meldde: President Hindenburg is sinds eenige weken onder behandeling van zyn geneesheeren maar de kwaal aan welke hij lijdt, is. ofschoon pijnlijk, niet direct ge vaarlijk. Vooral niet. omdat de algemeene gezondheidstoestand en de constitutie van den president, ondanks zyn 86 jaren, niets te wenschen laten. FRANKRIJK. De Stavisky-affaire. Boully, de onder-voorzitter van de par lementaire commissie van onderzoek in de zaaik Stavlsky. aan wien was opgedragen de honderden chèques na te zien. door den zwendelaar en zyn medeplichtigen uitge geven, heeft rapport uitgebracht. Daaruit biytt o.m. dat Stavlsky en zyn medeplich tigen meer dan 300 millioen frank by ver schillende banken hebben gedeponeerd. Onder de namen, die er op de souche- strooken vermeld staan, komt ook de naam Camille A. Tardieu voor. Het is nog niet duidelijk of het hier gaat om den mi nister André Tardieu erf er is ook nog een andere chèque, uitgeschreven ten name van R. Tardieu. Boully is van meening. dat minister Tardieu door de commissie van onderzoek zal moeten gehoord worden. o ENGELAND. Handelsoorlog met Japan Tekort op de Indische begrooting. De minister van handel, Runciman, heeft hr het Lagerhuis zyn met grooto spanning verwachte verklaring over de economische besprekingen van Groot- Britannië met Japan afgelegd. De mede- deelingen van Runciman komen neer op het verklaren van een handelsoorlog aan Japan, aangezien hy ter bescherming van de Industrie van Groot-Britannië en kolo niën tegen de Japansche concurrentie nieuwe Invoerrechten en contingenten aankondigde. Runciman zeide: De Britsche regeering Is tot de slotsom gekomen, dat zij, ln de hoop op een overeenstemming, niet ver antwoord is, de maatregelen ter bescher ming van den handel van Groot-Britannië uit te stellen. Ik heb den Japanschen am bassadeur de verzekering gegeven, dat de stappen, welke de Britsche regeering wil ondernemen, niet door onvriendelijkheid worden ingegeven. Ten aanzien van het Engelsch-Japansche verdrag ben ik er van overtuigd, dat de Britsche regeering zon der opzegging voldoende maatregelen kan nemen ter bescherming van de handels belangen van Engeland. De minister van financiën heeft den adviseerenden raad voor de Invoerrechten verzocht zoo spoedig mogelyk rapport uit te brengen over de invoerrechten op zijde Bovendien zal de minister van koloniën de regeeringen der koloniën en protecto raten verzoeken invoercontingenten vast te stellen, die behalve voor West-Afrika, van toepassing zuilen zyn op alle buiten- landsche invoeren van katoenen en zijden stoffen, ten einde Engeland op deze markten weer ln zyn vroegere positie te brengen. De contingenten zullen worden gebaseerd op den gemiddelden Invoer over de jaren 1927/'31 en zullen gelden van heden, 7 Mei, af. Tenslotte zelde Runciman, dat het En gelsch-Japansche verdrag, voor zoover dit West-Afrika betreft, ls opgezegd. De maat regelen van West-Afrika zullen daarom beperkt biyven tot de Japansche produc ten. Voorts merkte Runciman op, dat de regeering zich er ten volle van bewust ls, dat de Japansche concurrentie niet be perkt ls tot kunstzyde en katoen. ZIJ over weegt de aangelegenheid ook voor de andere Industrieën, Runciman besloot: De Britsche regeering ls natuuriyk ten allen tyde bereid alle voorstellen, welke de Japansche regeering zou willen Indienen voor een tot oplossing brengen van deze moeiiyke kwestie door wederzijdsche over eenstemming, nauwkeurig te overwegen. Gemeld wordt nog dat het practlsch gevolg van Runclmans verklaring vermoe- deiyk zal neerkomen op een reductie met twee derden van den Invoer van Japansche katoentjes en kustzyden-stoffen in de koloniën, behalve in Oost-Afrika. Japan kan nu tegenmaatregelen nemen, die den Invoer van Engelsche goederen zullen beperken Het nog steeds van kracht zynde handelsverdrag verhindert echter, dat Japan in zyn handelspolitiek ten na- deele van Engeland zou discrimeeren, wat Engeland overigens ook niet doen kan ten nadeele van Japan; de clausule der meest begunstiging maak dit onmogelyk. Nieuwe beperkingen worden biykbaar verwacht ter bylegging van het geschil. In die richting wijst ook een bezoek van den gezant te Tokio aan het ministerie van buitenlandsche zaken. Lord Ponsonby (Labour) heeft in het Hoogerhuis een motie ingediend om te verklaren, dat het Huis met ongerustheid den toestand in de buitenlandsche poli tiek gade slaat en er op aandringt, dat de regeering een beslistere en krachtigere politiek zal volgen, zoowel ten aanzien van het Verre Oosten, als ter zake van de ontwapeningsconferentie. By de bespreking hebben Cecil en Rea ding het woord gevoerd. De eerste was van oordeel, dat de vrede op dit oogenblik door geen enkele mogendheid bedreigd wordt, behalve misschien door Japan. En-> geland kan zich thans echter niet meer in isolement terugtrekken. Een krachtige ontwapeningspolitlek blijft dan ook nood- zakeiyk. Reading drong er vooral op aan, dat de Engelsche regeering geen als het ware me chanische verplichtingen zou op zich ne men. Engeland moest in ieder geval in vrijheid kunnen beslissen wat het te doen heeft. Stanhope, de onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, zeide dat er van verplichtingen zooals door Reading be doeld, inderdaad geen sprake kan zyn, zoolang er eenige hoop bestaat op succes zal de regeering echter voor ontwapening met controle biyven IJveren, alsmede voor den terugkeer van Duitschland in den Vol kenbond. Ponsonby heeft zijn motie ten slotte teruggenomen, Er is een witboek uitgegeven volgens hetwelk de Iersche Vrijstaat zich geplaatst ziet tegenover een alsnog te dekken bë- grootlngstekort van 9 millioen p. st. Mid delen hiervoor zullen of door middel van belastingen, of door een leening moeten worden gevonden. De begrooting zal mor gen in de Dail worden ingediend. OOSTENRIJK. Amnestie. Het ministerie van justitie heeft aan de presidenten der belde strafgerechten een decreet gericht, dat verordeningen bevat voor de begenadiging van de deel nemers aan de revolutie van Februari, welke zich in hechtenis bevinden. Alle le den van den Schutzbund, die zich naar aanleiding van de sommatie van den bondskanselier vrijwillig hebben aange meld, zullen worden begenadigd. Voorts zullen de leden van den Schutz bund, die zich bij de plaatsen, waar ge streden werd, ophielden, doch niet deel namen aan de gevechten, niet verder wor den vervolgd. Men verwacht, dat ongeveer 400 van de 1600 nog gedetineerde „Schutzbundler" onder deze amnestie zullen vallen. BULGARIJE. Bezoek van Jeftitsj. De Zuid-Slavische minister Jeftitsj is te Sofia gearriveerd. Zoowel de regeeringsbladen als die van de richting Zankof heeten Jeftitsj harte- ïyk welkom. De Slowo, die tot laatstge noemde groep behoort, merkt intusschen op, dat het naïef ware te gelooven, dat de groote hinderpalen, die de loop der ge schiedenis tusschen beide landen heeft op geworpen, met een slag overwonnen kun nen worden. Makedonia, het orgaan van de Macedo nische immigranten, gaat natuuriyk hef tig tegen Zuid-Slavië en andere ondertee kenaars van het Balkanverdrag te keer en zegt. dat het geheime protocol, dat het blad zelf heeft gepubliceerd, maar al te duidelyk aantoont, welke positie deze sta ten tegenover Bulgarye Innemen. De Bulgaarsche premier Moesjanof heeft een diner gegeven ter eere van Jeftitsj. waaraan leden der regeering, vertegen woordigers van den koning, van de Kamer, benevens alle leden van het Zuid-Slavl- sche gezantschap met den gezant aan het hoofd en verscheidene hoovgenlaat-te amb tenaren van het Bulgaarsche ministerie van buitenlandsche zaken aanzaten. De premier gaf ln een toespraak uiting aan zyn vreugde over het bezoek van Jeftitsj, dat hy beschouwt als uitdrukking van den wensch van beide volkeren tot het vestigen van onderlinge betrekkingen, die ln overeenstemming zijn met de nabuur schap, de stamverwantschap en de hoo- gere belangen. Het Bulgaarsche volk hoopt dat het in een atmosfeer van gemeen schappelijk vertrouwen mogelijk zal zyn, een volkomen overeenstemming tusschen Bulgarye en Zuid-Slavië tot stand te brengen. Uit naam van het Bulgaarsche volk dankte Moesjanoff voor de ontvangst van den koning in Zuid-Slavië ,jn den af geloopen winter. Tenslotte dronk de Bulgaarsche premier op het welzyn van het Zuid-Slavische ko ningspaar en op het gedyen van het Zuid- Slavische broedervolk. Jeftitsj zeide in zyn antwoordrede dank voor de hem bereide ontvangst. De Zuid- Slavische regeering hecht de grootste be- teekenis aan een gunstige ontwikkeling van de betrekkingen met Bulgarye. De heerschers van de beide landen hebben den weg getoond, dien men gaan moet f| die volkomen aansluit bij de vredelievende verlangens van de beide volkeren. Spreker ledigde zyn glas op het welzyn van de koninklyke familie en op hefwelzijn van het geheele Bulgaarsche volk. Op het diner volgde een groote receptie, waar behalve de deelnemers aan het diner aanwezig waren het corps diplomatique en talrijke persoonlijkheden uit de politiek, pers en society. o POLEN. Het begrootingsjaar 1933/'34. De resultaten over het begrootingsjaar 1 April 1933/31 Maart 1934 zyn gepubli ceerd. De ontvangsten bedroegen 1869, de uit gaven 2206 millioen zloty, zoodat het de ficit 337 millioen bedraagt, dat gedekt wordt door de schatkistreserves en de op brengst van een blnnenlandsche leening. HONGARIJE. Rede van Gocmboes. Bij de begrootingsdebatten heeft mini! ter-president Goemboes ook over buiten landsche politiek gesproken. Wat betrelt de revisie-gedachte, aldus spr., moeten de Karpathen de oude grenzen worde hersteld, welke de levensvatbaarheid en dj economische en cultureele welvaart dé natie verzekeren. De vriendschap met Italië is Juist bleken. Daarvoor levert ook het verdm van Rome een bewys. In het bewustzyn van zyn verantwoor. deiykheid verklaarde Goemboes te kunne, mededeelen, dat te Rome een overeen, stemming is tot stand gebracht ten gunr» van Hongarije. Mussolini heeft ln zijn genialiteit begrepen, dat In de Karpathen zonder Hongarije geen oplossing denkbaar is. Tegen zyn vroegere opvatting in, is b tot de overtuiging gekomen, dat de Cto tenrljksch-Hongaarsche vriendschap het natuuriykste ls. Dairom heeft hy met den Oostenrijkschen bondskanselier de belde landen betreffende kwesties besproken Hongarije mag zich niet mengen in den stryd tusschen Oostenryk en Duitschlaui De Hongaarsohe regeering is geneigd met de kleine entente te onderhandelen, doch slechts als onafhankeiyke natie, Goemboes achtte de „koningskwestie" geenszins actueel. o 7EREENIGDE STATEN. De Schuldenkwestie. De „speaker" van het Representanten- huis, Rainey, heeft in een persconferentie verklaard, dat president Roosevelt een regeling in zake de oorlogsschulden mei Finland wil treffen. Finland is het eenige land, dat by de betaling niet ln gebreke is gebleven. Roosevelt, aldus verklaarde Rainey verder, zal, na het sluiten der overeenkomst, soortgelijke verdragen met andere landen aanbevelen. De regeling met Finland zal de overige wereld lala zien, wat Amerika zal doen, indien de Sta ten, die met hun betalingen achterstallij zijn, zouden verklaren hun betalingeu.lt verrichten. In bepaalde kringen wordt opgemerU dat zich moeiiykheden zouden voordoe:, door alle debiteuren op dezelfde wijze behandelen. Men verwacht, dat de aan. staande boodschap van den president fla vorm aan zal nemen van een rapport ove den stand der betalingen. Men herinnert ook aan de onverzetteiyke houding ui het Congres ten aanzien van de schulden Toen Hoover indertyd zyn moratortas afkondigde. Senator Johnson heeft In den Sensi critiek geoefend op de landen, die slecili symbolische betalingen verrichten. Q verklaarde, dat zyn wet, waarin, wé bekend, bepaald wordt, dat aan sta die ln gebreke zyn gebleven, geen enk- ten mogen worden verstrekt, volgrft maand ln werking zal treden. ONEENIGHEID IN HET ENGELSCHE KABINET? LONDEN. 8 Mei, (Reuter). In de to* zem van het kabinet is een ernstige criii ontstaan, aldus meldt de politieke con» pondent van de „Daily Herald", daar d» Tory-ministers onder leiding van dei minister van oorlog, Lord Bailsham, een andere meening over de ontwapening! kwestie hebben dan Mac Donald. De premier, die voor vaststelling van een ongewijzigd ontwapeningsplan is, zou ziel in de minderheid bevinden. Indien in o' heden te houden zitting van de kabinet! commissie voor ontwapening geen eenheid bereikt wordt, zal de kwestie morgen de plenaire kabinetszitting moeten war den uitgevochten. Een feit is, dat in het kabinet oneenig heid heersoht over de ontwapeningskwestie en dat eenige ministers niet geneigd ziln om by het streven naar een overeenkomst, nog verdere concessies te doen. Vooral Lord Hailsham en sir John Simon zyn van meening, dat Engeland genoeg gedaan heeft en willen den dingen thans hun vrijen loop geven. Een ander deel van het kabinet, o.i Mac Donald, Lord Halifax, Lord Sankej, e.a. wenschen dat nog verdere pogingen gedaan zullen worden, om een, al ls het nog zoo beperkte, overeenkomst te be reiken. Deze ministers zijn bereid zoover moge ïyk te gaan, teneinde aan de Fransen! elschem naar veiligheid te voldoen. De meerderheid van het kabinet is tegen nieuwe verplichtingen in Europa. Men dient af te wachten, aldus de „Dailf Herald", of Mac Donald voet by stuk w houden. De correspondent voegt eraan toe: Naar verluidt, zullen behalve sir John Sim® en Eden nog andere ministers deel uit maken van de Engelsche delegatie ter ontwapeningsconferentie, teneinde tl eventueele wyzigingen in den toestanl terstond ter plaatse overleg te kunnea plegen. o VERSTERKING PANAMAKANAAI. COLON (Panama-kanaal-zone), 8 Met (Reuter), Generaal-majoor Fiske, de co» mandant van de kanaal-zone verklaart! na zyn terugkeer uit Washington, dat ver moedelyk binnenkort groote credieten ter beschikking zullen worden gesteld voor ai uitbreiding van de vestingwerken van hei Panama-kanaal. o INCIDENT IN MAROKKO. PARIJS, 8 Mei. (Reuter). Volgens da „Matin" zyn de Spaansche troepen ln Ma rokko, die het gebied van Ifnl bezet heo- ben, uit vergissing overgegaan naar a Fransche Invloedszone. Hieruit ls een di plomatiek incident ontstaan. De Fransche regeering heeft haar zwaren laten hooren en de Spaans™ Kolonel Gapaz heeft thans bevel gekreg™ zyn troepen naar de Spaansche invloeo- zone terug te trekken. Naar de Spaansche premier, Sa®5,.' meedeelde, zal morgen een sPaaI7/jt Fransche grenscommissie naar Maro» vertrekken, om ter plaatse de defnw" grensiyn vast te stellen.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2