"AKKERTJES i |5'tf Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 Mei 1934 Vierde Blad No. 22739 GEMEENTEZAKEN. „Die nare Koofdpijn is dadelijk weg en dan winnen wij!" Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn „Ik heb altijd zoo'n zakdoosje met "Akkertjes" in mijn taschje" HUURVERLAGING. Hen heer H. C. van Leeuwen, huur- -an het winkelhuis Nieuwe RUn No. 20 het bovenhuis van de Graanbeurs verzoek om huurvermindering lnge- en Dit perceel werd aan hem laats te- hij' raadsbesluit van 22 Januari 1923 huurd voor f. 1400 per jaar. •t de Commissie van Fabricage zijn B. w van oordeel, dat er in dit geval aan- in'g is, voorloopig voor één jaar den rprijs te verlagen tot f. 1250. Overeen- tl» het tegenwoordig gevolgd systeem de straatbelasting ad rond f. 50 in den urprijs begrepen. STADSGEHOORZAAL EN MATHESIS. ,der jaar verzoekt het Genootschap thesis Sclentiarum Genltrix" om haar teloos eenige lokalen van de Stads- oorzaal af te staan, ten behoeve van de houden algemeene ledenvergadering en tentoonstelling van werkstukken van dingen. p deze verzoeken werd tot nog toe is gunstig beschikt en verwacht mag 'en, dat deze houding ook zal worden enomen ten opzichte van verdere ken van het Genootschap van de- de strekking. er vermijding van de onnoodigen om- achten B. en W. 't daarom gewenscht, j de Raad hen machtigt om voor het -volg aan het Genootschap eenige loka- van de Stadsgehoorzaal voor het bo- omschreven doel kosteloos af te staan. KINDERSPEELTUINEN. ten aanzien van de 4 gemeentelijke erspeeltuinen voor den tijd van 3 Jaren n exploitatie-overeenkomsten loo- op de hieronder genoemde data af kinderspeeltuin ten zuiden van den -eg, ingebrulk gegeven aan „Wester- er", 1 Juni 1934. kinderspeeltuin bij de Seringenstraat, ruik gegeven aan „Zuiderkwartier", iul 1934; kinderspeeltuin ten zuiden van de Ier Duynstraat. ingebruik gegeven Noorderkwartier", 1 Juni 1935; kinderspeeltuin ten noorden van den n Rijndijk, ingebrulk gegeven aan rkwartier", 12 November 1935. de ingebruikgeving van de sub 1 en 2 -de kinderspeeltuinen moet thans ve opnieuw worden voorzien. Met Mg op den datum van expiratie van orereenkomst betreffende de beide re speeltuinen, verdient het aanbeve- de nu afloopende overeenkomsten te tot 1 Juni van het volgende jaar te ndigen. !an eindigen in 1935 de verschillende oitatie-contracten op een zoodanig lp, dat gelegenheid bestaat voor alle ltalnen de wijze van exploitatie en den ad der exploltatieregellngen nader er oogen te zien. et is echter gewenscht inmiddels reeds beide te verlengen overeenkomsten fains te verduidelijken en aan te ilso.a. voorgekomen, dat een vereeni- bezwaar maakte de bescheiden der ng over te leggen, op grond, dat art. lid alleen zegt, dat de rekening aan goedkeuring van B. en W. is onderwor- en niet tevens overlegging van de be en vordert; hoewel deze opvatting was, daar de bescheiden deel uit- n van de rekening, ware, om allen Iel in deze op te heffen, in art. 5 de legging van de bescheiden der reke- alsnog uitdrukkelijk te vermelden, n ander punt betreft de regeling van tonderhoud; art. 6 geeft aan B. en W. bevoegdheid om onderhoud te gelasten, 'en het vereenigingsbestuur in gebreke et artikel voorziet echter niet in het al, dat aan de lastgeving niet wordt aan, afgezien dan van de in art. 8 ge lde mogelijkheid van tusschentijdsche udiglng van de ingebruikgeving. Het t B. en W. daarom gewenscht voor, art. 6 toe te voegen, dat bij het niet oen aan de lastgeving, het onderhoud r de gemeente op kosten der vereeni- ,g kan geschieden, naar analogie der- ve van de regeling voor woningwet- wilgen. gaslevering leiderdorp. R in 1910 met de gemeente Leiderdorp oten gasleveringsovereenkomst werd gegaan voor een termijn van 30 jaren gende 1 September 1940. terwijl bij wijziging van de overeenkomst van 24 ember 1924 die termijn tot 31 Deeem- 1949 werd verlengd. Het contract be- rehter bovendien een bepaling krach- welke Leiderdorp bevoegd is na 15, enz. jaren, te rekenen van 1910, de "nkomst te doen eindigen, waarbij .Indien de overeenkomst vóór 31 De ter 1940 eindigt, het gasbulzennet door erdorp in eigendom moet worden (genomen tegen betaling van de con ic waarde daarvan, voorzoover op dat etip het buizennet nog niet Is afbe- d. :ze bepaling is dus oorzaak, dat Leiden 1 meer verzekerd ls van de voortzetting de gaslevering ln Leiderdorp op de be- "de voorwaarden en toen B. en W. dier lente onlangs verzochten den gasprljs -erzien, bleek het gevaar van tusschen- "ne beëindiging van de overeenkomst denkbeeldig. I de hierop gevolgde onderhandelingen it Leiderdorp zich bereid verklaard er mede te werken, dat het onzekere ele- i wat den duur van het contract be- er uit werd gelicht, en voorts zich leuw voor een tijdvak van ruim dertig «1 (tot 31 December 1935) te verbinden, jmeer de gasprijs, die aldaar van 1910 cent per M3. hooger ls geweest dan de "he Prijs, voortaan op slechts 1 cent et dan laatstgenoemde gasprijs werd ld. ™ie Dtrect'e hebben B. en W. tegen uiiglng van dit verzoek, gerekend te 'n8egaan l April j.l„ geen bezwaar. 41 nu daartegenover de gaslevering -e'derdorp zonder eenig voorbehoud r voor zeer gerulmen tijd verzekerd is. electrische levering benthuizen. lÏÏff6? heeft Wj de °p 28 October .„ti, Leiden gesloten stroomleverings- n over het kalenderjaar 1932 n ïan electrischen stroom van lenrtill 9000 k.w.u. en over volgende Wn ren een verbruik van 12,000 iuv,Per paar gegarandeerd onder noting zijnerzijds voor elk niet ver bruikt K.W.U. 15 cent aan Leiden te be talen. Als gevolg nu van de ongunstige tijds omstandigheden, welke op Benthuizen zeer ™aar drukken, is die gemeente ln 1932 en 1933 er niet ln geslaagd de gegarandeerde minimum hoeveelheid over die jaren te verbruiken, zoodat thans bijbetaling zou moeten volgen Onder deze omstandigheden bestaat er naar meening van B. en W. aanleiding Benthuizen eenigszins tegemoet te komen door wijziging van artikel 1, in dien zin, dat de garantie over 1931, 1932 en 1933 od 6000 K.W.U. die over 1934 op 9000 KWU en die over elk volgend kalenderjaar op 12.000 K.W.U. wordt gesteld: daartoe be staat te meer reden, omdat de stroomleve- ring aan Benthuizen indirect tot een niet onbelangrijke vergrooting van het afzet gebied der Electriciteitsfabriek heeft ge leid, o.a. door rechtstreeksche levering aan een aldaar gevestigde electrisehe malerij, welker verbruik voor de berekening van de garantie niet medetelt. GERECHTELIJKE INVORDERING. Eenigen tijd geleden werd de richting aanwijzer oo den vluchtheuvel aan het Kort Rapenburg aangereden en bescha digd door een vrachtapto, bestuurd door en in eigendom toebehoorende aan L. J A Sommers, exoediteur te Haps fNoord-Bra- bant). Aangezien genoemde Sommers voor de aangerichte schade, in totaal f.98 50 bedragende, aansprakelijk is te stellen en het, ondanks daartoe aangewende nogin- gen, tot dusverre niet is mogen gelukken deze vordering voldaan te kriigen, zal dit bedrag thans langs aereohteUJken weg moeten worden ingevorderd. AUTO EN WAGENBERGPLAATS LEIDSCHE DUINWATER MIJ. De N.V. Leldsche Duinwater Maat schappij vraagt om goedkeuring te verlee- nen aan een plan voor het bouwen van een auto- en wagenbergplaats met twee bovenwoningen op het terrein aan de Ha verzaklaan. De bestaande meterwerkolaats en fit- terij bieden wegens de gestadige uitbreiding van het bedrijf niet voldoende ruimte voor de berging van de auto's der vennoot schap; door den bouw van de bergplaats worden de bezwaren van het elders stallen opgeheven en worden voorts de telkens te rugkomende kosten voor huur venneden. De belde bovenwoningen zijn bestemd voor twee fitters, die voortaan derhalve in de onmiddellijke nabijheid van het be drijf zullen zijn gevestigd. GEEN SUBSIDIE AUTOBUSDIENST OP ZOETERWOUDE. De heer P. Z. Dubbelaar vraagt hem een subsidie uit de gemeentekas te ver- leenen ten behoeve van den autobusdienst Zoeterwoude—Leiden. Met de commissie van financiën zijn B. en W. van oordeel, dat de belangen van de gemeente Leiden niet in zoodanige mate bij dezen dienst zijn betrokken, dat het verleenen van flnancieelen steun in dezen tijd van noodzakelijke beperking van de gemeentelijke uitgaven, gewet tigd zou zijn. NIEUWE BRUG VOLMOLENGRACHT. Eenigen tijd geleden moest de Volmolen brug, gelegen over de Langegracht, tegen over de Volmolengracht, wegens den slech ten toestand, waarin zij verkeerde, worden afgebroken. Aangezien ook de ten Westen van de brug gemaakte hulpbrug voor voetgangersverkeer binnen afzlenbaren tijd versleten zal zijn, achten B. en W. het. mèt de commissie van fabricage en commissarissen van de Stedelijke Fabrie ken van Gas en Electriciteit, welk bedrijf in dezen het meeste belang heeft, wen- schelljk, dat tot den bouw van een nieuwe Volmolenbrug wordt overgegaan, in aan merking nemende, dat demping van de Langegracht vooralsnog uitgesloten is. De bedoeling is, dat de nieuwe brug on geveer midden tegenover de Volmolen gracht zal komen te liggen en dat zij ge schikt zal zijn voor rijverkeer. In ver band hiermede zal zij, overeenkomstig den wensch der commissie van fabricage, een breedte tusschen de leuningen ver krijgen van 4.50 meter, n.l. een rijbaan van 3 meter met aan weerszijden een ver hoogd trottolrtje van 0.75 meter. Grootere afmetingen, die de kosten belangrijk hoo ger zouden maken, zullen, gelet op het te verwachten geringe verkeer over de brug, niet noodig zijn. De doorvaarthoogte on der de brug zal 1.50 meter bedragen, zijn de iets meer dan die van de verder ooste lijk over de Langegracht gelegen Oost- dwarsbrug. De kosten van de nieuwe Volmolenbrug zullen aldus bedragen plm. f. 5800, van welk bedrag 5/7, derhalve plm. f.4125, ten laste zal kunnen komen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Het resteerende 2/7 gedeelte ad plm. f. 1675 zal kunnen worden gevonden door overschrij ving van den post „Onvoorziene Uitga ven", op welken post nog f. 39.506 beschik baar is. DE JONGENSSCHOOL PIETERSKERKSTRAAT. Het gebouw, waarin de Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieterskerkstraat is gevestigd, maakt het door zijn kleine lo kalen niet wel mogelijk blijvend een zoo danige, in het financieel belang van de gemeente zoozeer noodige, klassebezetting te hebben, dat aanstelling van bovental lige leerkrachten kan worden venneden. Wel is waar is, door de groote vermeerde ring van het totaal-getal leerlingen van die school op 1 September 1933 (van 228 tot 267), de toestand aldus geworden, dat het Rijk over een deel van 1934 de jaar wedden van alle leerkrachten zal vergoe den, doch B. en W. achten het hoogst twijfelachtig, of op een dergelijke bezet ting van de klassen in de toekomst kan worden gerekend. Mocht de Rijkssubsidie- schaal in voor de gemeente ongunstigen zin worden gewijzigd, dan zouden de kleine lokalen een beletsel opleveren, om de school bij de veranderde subsidie te doen aanpassen. Doch afgescheiden zelfs hiervan, mag naar gevoelen van B. en W. de tegenwoor dige toestand, waarbij verschillende loka len overvol zijn, niet langer worden be stendigd. Op deze gronden zijn B. en W. van mee ning. dat tot verbouwing van de Jongens school voor U.L.O. behoort te worden over gegaan. De kosten worden geraamd op f. 13.000. Na uitvoering van dit plan zal kunnen worden beschikt, behalve over een na tuurkunde- en een teekenlokaal, over 6 groote en 5 kleinere leslokalen, hetgeen voldoende is. B. en W. merken nog op, dat de bouw van een geheel nieuwe school in de te genwoordige omstandigheden uitgesloten ls en dat voor overplaatsing naar een an der gebouw, een ander gebouw beschik baar moet zijn, hetgeen niet het geval is. Wat betreft de splitsing van de school in twee scholen, zijn B. en W. van oor deel, dat zulks, gezien de daling van het getal leerlingen van de gewone lagere scholen, welke voor een belangrijk deel de leerlingen voor de Jongensschool voor U.L.O. moeten leveren, een maatregel zou zijn, welke, wellicht binnen afzlenbaren tijd, wegens gebrek aan een voldoend aan tal leerlingen voor twee Jongensscholen voor U.L.O., zou moeten worden herroe pen. Hierbij komt, dat door splitsing ln twee scholen verschillende voordeelen en mogelijkheden, verbonden aan een groote school, zouden worden prijsgegeven. AANKOOP GROND. De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom, gevestigd te 's-Gravenhage, is na gevoer de onderhandelingen, bereid het perceel grond aan den Rijnzlchtweg onder de ge meente Oegstgeest, sectie B, No. 1935, groot 5663 M2„ tegen den prijs van f.3 per M2. of in totaal voor f. 16.989 aan de gemeente te verkoopen. Deze aankoop ls in het belang van de gestichten. EEN OUDE KWESTIE. 28 November 1932 werden om praead- vies in handen van B. en W. gesteld een voorstel van den heer Schüller, luidende: „Ondergeteekende stelt voor de grond vóór perceel Zljlslngel van den heer Be- kooy alsnog tegen de vastgestelde prijs, die voor deze gevallen gegeven wordt, uit te betalen", en een voorstel van den heer Beekenkamp, luidende: „Ondergeteekende stelt voor aan den heer Bekooy te resti- tueeren de overdrachtskosten verbonden aan afstand van gronden aan den Zijl- singel"; in verband hiermede werd de ver dere behandeling van het afwijzend prae- advies op het adres van W. K. Bekooy, be treffende overdracht van een stukje grond aan den Zijlsingel aangehouden. De afdoening van deze aangelegenheid is eenigszins vertraagd, in verband met de door den heer Wilmer in dezelfde ver gadering uitgesproken wenschelljkheid, om de toepassing van artikel 1 van de verordening op het bouwen en sloopen principieel te bezien. Deze principleele zijde van het vraag stuk toch behoorde naar het oordeel van B. en W. te worden behandeld bij de wij ziging van de genoemde verordening, wel ke deze tengevolge van de jongste her ziening van de Woningwet diende te on dergaan. Een ontwerp-verordening tot wijziging van de verordening op het bouwen en sloopen werd Inmiddels op de agenda van de raadsvergadering van 2 October 1933 geplaatst, doch ln verband met een door den Verhuurdersbond voor Lelden e.o. in gediend adres van dir agenda afgevoerd. Bij die ontwerp-verordening werd het vraagstuk van de toepassing van artikel 1 van de verordening op het bouwen en sloopen op. naar B. en W. meenen, bevre digende wijze opgelost. B. en W. geven alsnog een kort over zicht der geschiedenis om dan te vervol gen: Blijkens het dcor den heer Schüller gesprokene, ligt aan zijn voorstel ten grondslag de meening, dat door een amb tenaar van het Bouw- en Woningtoezicht aan Bekooy verkeerde inlichtingen zou den zijn verstrekt, op grond waarvan Be kooy, in afwachting van de beslissing op zijn verzcek om bouwvergunning, met de voorbereidende werkzaamheden betreffen de de verbouwing van zijn perceel een aanvang heeft gemaakt. Naar het oordeel van den heer Schüller had de gemeente daarom de bouwvergunning ln dit geval moeten verleenen en geen overdracht van grond zonder meer mogen eischen. De heer Beekenkamp wees er bij de indiening van zijn voortel op, dat door de gemeente bij grcndoverdrachten met be trekking tot de betaling van de kosten, welke op die overdrachten vallen, niet steeds gelijk wordt gehandeld; z.i. is het daarom billijk, dat aan Bekooy de over drachtskosten alsnog worden terugbetaald. In verband met de toelichting van den heer Schüller tot zijn voorstel, heeft de directeur van het Bouw- en Woningtoe zicht een onderhoud gehad met den aan nemer van het werk. De aannemer heeft op dat onderhoud verklaard, dat op zijn vraag, of er bezwaar tegen was, dat met de voorbereidende werkzaamheden werd aangevangen, geantwoord is, dat hij die werkzaamheden alleen op eigen risico kon verrichten. Door deze verklaring kan worden vast gesteld. dat door een der ambtenaren van het Bouw- en Woningtoezicht niet zonder meer is gezegd, dat met de voorbereidende werkzaamheden een aanvang kon worden gemaakt. Uitdrukkelijk toch is daarbij het voorbehoud gemaakt, dat, indien met de werkzaamheden, vooruitloopende op de beslissing op het verzoek om bouwvergun ning, werd begonnen, zulks op eigen risico zou geschieden. Weliswaar voegde de aannemer aan zijn verklaring toe. dat hem de beteekenis van dat risico niet duidelijk is geweest, doch, indien hij en zijn principaal geen enkel risico hadden willen loopen, had het op hun weg gelegen, zich, alvorens met de werkzaamheden aan te vangen, van den omvang van dat risico op de hoogte te stellen. Zij hebben dit echter nagelaten en vol gens B, en W. gaat het nu niet aan den Dienst van het Bouw. en Woningtoezicht daarvoor aansprakelijk te stellen. Zij blijven dan ook van meening, dat er geen termen aanwezig zijn op grond waar van alsnog een vergoeding aan Bekooy zou moeten worden uitgekeerd voor den, ter voldoening aan de desbetreffende be paling, overgedragen grond. Evenmin achten zij termen aanwezig, om, overeenkomstig het voorstel van den heer Beekenkamp, alsnog de overdrachts kosten voor rekening van de gemeente te nemen. In het onderhavige geval is ten aanzien van de op de overdracht vallende kosten geheel gehandeld volgens de gedragslijn, welke steeds, behouden in zeer bijzondere gevallen werd en wordt gevolgd. RECLAME- 758 Waar Ga ook zijl, als ge zoo'n zakdoosje mei 3 "AKKERTJES" bij U hebt, kunt Ge Uzelf dadeliik afhelpen van kwaaltjes, die steeds ongelegen Uw genoegen verstoren. Daarom zijn die handige melalen zakdoosjes verkrijgbaar met 3 "AKKERTJES", die telkens te pas komen en zoo verrassend snel werken bij (AKKER-CACHETS) Glazen buis met 12 stuks slechts 52 cent [Omzetbelasting) Zakdoosje o/v Ge kunt hieruit 4x Uw zakdoosje vullen- (is inbegrepen.) met 3 st. Cl» Volgens recept van Apotheker Dumont VOORLICHTING TOT BEZUINIGING. In de Memorie van Antwoord betref fende de begrooting voor het loopende laar schreven B. en W. dat met de daarin verwerkte of aangekondigde bezuinigings- arbeid moest worden voortgezet. Teneinde dit even omvangrijke als moeilijke werk zoo vlot mogelijk te kun nen verrichten en tevens zoo vruchtdragend mogelijk te doen zijn, behoeft het college de voorlichting en de hulp van een des kundige op dit gebied. Deze deskundige zal_het college derhalve van advies dienen inzake de mogelijkheid van bezuiniging bij de onderscheidene diensten en bedrijven en voorts in het algemeen adviezen geven, die een zoo economisch mogelijke uitvoering van wer ken door de gemeente bevorderen. Uiter aard zal bij een en ander de taak der gemeente in haar vollen omvang in be schouwing worden genomen. Het voor dit deel benoodlgde crediet ten laste van de begrooting 1934 wordt voor loopig geraamd op f. 1000. DE ONTEIGENINGSGEVALLEN. Nu de gemeente reeds van verschillende perceelen in het saneerlngsplan Bouwe- louwensteegParadijssteeg den eigendom heeft verworven, nadert het oogenblik, dat de verwijdering van de opstallen onder oogen moet worden gezien. Ook uit een oogpunt van werkverruiming is deze amotle van belang. Mede met het oog op de omstandig heid, dat binnen korter of langer tijd nog meerdere perceelen in eigendom aan de gemeente zullen overgaan, komt het B. en W. het meest practisch voor, dat het college een algemeene machtiging ver krijgt tot het doen sloopen van de in het plan begrepen perceelen, opdat het tot afbraak kan overgaan, indien en naar ina.te dat gewenscht is. Hetzelfde geldt voor de panden, benoo- digd voor den bouw van het nieuwe Stad huis; het aan de gemeente toebehoorend perceel Vischmarkt No. 19 staat b.v. reeds leeg en zou dus gevoeglijk thans reeds kunnen worden afgebroken. In de bedoelde algemeene machtiging ware daarom ook het Stadhuisplan op te nemen. BEZUINIGINGEN OP ONDERWIJS. In afwachting van nader in te dienen voorstellen werd om. besloten wegens bezuiniging cp het onderwijs uit te trek ken een bedrag van f. 30.000, te verkrij gen door: le. inkrimping van het instituut van de boventallige leerkrachten; 2e. afschaffing van het vakonderwijs ln de nuttige handwerken voor meisjes; 3e. vermindering van de belooning van de onderwijzers bij het vervolgonderwijs; 4e. vermindering van het subsidie voor de bijzondere bewaarscholen; 5e. verlaging van de toelage van den secretaris van de Plaatselijke Schoolcom missie; 6e. reorganisatie van het onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen. Inmiddels "zijn de noodige voorbereidin gen getroffen en zijn verschillende in stanties gehoord, zoodat B. en W. thans ib staat zijn de verschillende voorstellen aanhangig te maken. Ter toelichting daarvan merken zij het volgende op: Ad le Inkrimping van het instituut van boventallige leerkrachten bij het lager onderwijs.. Het lag aanvankelijk m de bedoeling van B en W. het getal boventallige leer krachten bij het o.l. onderwijs te beperken tot ten hoogste één leerkracht voor elke school. Aangezien deze maatregel echter slechts een geringe besparing zou opleve ren, hebben zij overwogen, of niet op andere wijze een meer effectieve bezuini ging kan worden verkregen. Dat nu is mogelijk gewerden door de bij de wet van 29 December 1933 in artikel 191 der Lager Onderwijswet 1920 gebrachte verandering. Gelijk bekend is mogen krachtens dat artikel nog steeds kweekelingen tot de lagere scholen worden toegelaten. Door de evenbedoelde wetswijziging is het tweede lid van art. 191 aldus gewijzigd, dat voor de kweekelingen, die in het bezit van de bevoegdheid als onderwijzer(es) zijn, het voorschrift van art. 8, Ie lid, onder b. van de wet van 1878 buiten toepassing blijft. Dit voorschrift hield in, dat de kweeke lingen,, tot geene werkzaamheden in de school gebezigd worden dan de zoodanige, welke zij onder het toezicht en de leiding van een in hetzelfde schoolvertrek aan wezigen bevoegde verdichten". Door deze wetswijziging ls aan een reeds in verschil lende gemeenten bestaanden toestand, dat) kweekelingen met akte practisch geheel zelfstandig met het geven van onderwijs waren belast, wettelijke sanctie verleend. De wet biedt derhalve de gelegenheid alle boventallige leerkrachten te vervangen door kweekelingen met akte. Werd daartoe overgegaan en werd aan de kweekelingen gelijk de Commissie voor het Onderwijs in overweging geeft een toelage gegeven van f. 600 per jaar. met twee eenjaarlijksche verhoogingen van f. 50. vermeerderd met f. 100 per jaar voor het bezit van de hoofdakte, dan zou een besparing worden verkregen van pl.m. f. 25.000 per jaar. Verder zou alsdan da vergoeding ten behoeve van de salariee- ring van boventallige leerkrachten bij heb bijzonder onderwijs ad plm. f. 70.000 ge heel vervallen. Tegenover deze f. 70.000 zou dan echter staan een toeneming van de exploitatie-vergoeding voor het bijzon der onderwijs (de toelagen aan de kwee kelingen bij het openbaar onderwijs toch zouden voor de berekening van die ver goeding moeten worden medegeteld) van plm. f. 26.000, zoodat de totale besparing derhalve zou bedragen f. 25.000 plus (f. 70.000 min f. 26.000) is f. 69 000 per jaar In het belang van het onderwijs en van de in dienst van de gemeente zijnde onderwijzers (essen), meenen B. en W. niet onmiddellijk zoover te moeten gaan. Wel achten zij het in de tegenwoordige om standigheden geoorloofd in die richting werkzaam te zijn door voortaan in de bij het openbaar lager onderwijs openkomen- de plaatsen niet meer op de gewone wijze te voorzien, doch die plaatsen te doen be zetten door kweekelingen met akte en zulks zoolang nog boventallige leerkrach ten in dienst zijn. Verder zouden zij eervol ontslag wegens opheffing van hun betrek king wenschen te zien verleend aan de onderwijzers(essen), die 60 jaar of ouder zijn. In dit verband merken zij nog op, dat de gemeentebesturen niet verplicht zijn tot herplaatsing van wachtgelders van 60 jaar of ouder, dat die wachtgelders een bnoeming niet behoeven te aanvaarden en dat alie 60-jarige onderwijzers (essen) met hun op wachtgeldstelling accoord gaan. Naar hun gevielen kan hierbij van aan tasting van de belangen van het onderwijs geen sprake zijn, aangezien men, gezien het groot aantal jonge menschen in het bezit van de lagere akte, dat thans zon der betrekking is, er gemakkelijk in zal slagen alleszins geschikte kweekelingen/ onderwijzers aan te stellen. Voor een aan tal Leidsche jongelui, die er thans niet in slagen een betrekking te verkrijgen, schept deze maatregel de gelegenheid nuttig werk te verrichten, ervaring op te doen en, zij het en bescheiden, belooning te ontvangen. De aldus te verkrijgen besparing (bij de berekening waarvan B en W. uitgaan van de boven aangegeven aanvaardbare, be looning van de kweekelingen) ramen zjj voor het oogenblik op pl.m. f. 100.000. Wel is waar zal alsdan de exploitatie-vergoe ding ten behoeve van het bijzonder onder wijs stijgen, doch wij vertrouwen, dat het door de gemeente te geven voorbeeld (ver vanging van boventallige onderwijzers (essen) door kweekelingen met akte) door de schoolbesturen zal worden gevolgd en dat de daardoor te verkrijgen bezuiniging ten minste zal opwegen tegen de hoogere exploitatie-vergoeding. Met het oog op de daaraan verbonden hoogere kosten, welke op den duur plm. f. 5000 per jaar zouden bedragen, moeten B. en W. bezwaar maken tegen het advies van den Inspecteur van het lager onder wijs, die de belooning van de kweekelin gen op f. 800 per jaar zou wenschen te zien bepaald, als ook tegen het advies van de Plaatselijke Schoolcommissie, die in overweging geeft die belooning vast te

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13