Jaargang VRIJDAG 4 MEI 1934 No. 22736 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN FFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HET VOETBAL WERELDKAMPIOENSCHAP Burgerlijke Stand v. Leiden VISSDHERIJBERiCHTEN. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. «te EIDSCH DAG BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentSën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeincfoplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque*- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTsj Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35; per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd aljm, per week 0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit VIER blaoen EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Lei- p brengen ter hlgemeene kennis, dat ten behoeve van den door het Bazaar- 'nité van het Kinderhuls „Voordorp" in It perceel Heerenstraat 45, alhier, te Tuden bazaar, voor 7 en 8 Mei a.s. ont- [ffing hebben verleend van de verbods paling vervat ln art. 2, sub b, van de nkelsluitingswet 1930, S. 450. 554 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. JUBILEUM VAN Ds. PUNSELIE. Nadat Woensdagavond de afgevaardig- i van kerkelijke colleges en vereenigln- in.de gelegenheid waren geweest om M. J. Punselie geluk te wenschen met 25-jarig jubileum als Leidsch predi ct, hield hij gistermiddag te zijner dze, Rijnsburgerweg 110 een receptie, ^lke door zeer vale particulieren bezocht erd. Meer dan honderd personen benut- gaarne de gelegenheid om den be nden predikant door hun persoonlijk zoek te toone® hoezeer zijn werk en In persoon in breeden kring wordt ge lardeerd. Onder hen bevonden zich nog Igevaardigden van de Ver. tot bevorde- bg van de zendingstaak en de Ver. Chr. Jugdhulp aan het Utrechtsche Jaagpad. [Ook langs telegrafischen en schrifte Tken weg mocht ds. Punselie nog tallooze fukwenschen en betuigingen van har sympathie in ontvangst nemen. REV. SOC. PARTIJ. Het derde rijk van Hitier. De Revolutionaire Socialistische Partij i.S.P.) afd. Leiden hield gisteravond een lenbare cursus-vergadering, waarin als lireker optrad A. Langkemper uit Am- lerdam met het onderwerp ..Het derde ijk van Hitier". [De inleider begon met een historisch werzicht van Duitschlanö en schetste hoe fet zich na 1871 in zeer snel tempo oiit- Hkkelde tot een groot en machtig indus- He-eentrum. [Het overstroomde weldra de geheele we- fcld met zijn producten, maar kon zich let in het Oosten ontwikkelen, daar deze laatsen door Engeland. Frankrijk en an- Jere landen reeds bezet waren. |De arbeidersklasse verkeerde toen in 'n ikere welvaart; groote machtige arbei- !rs-organisaties ontwikkelden zich. Karl larxs had het gevleugelde woord gespro- „De arbeidersklasse heeft niets te iliezen, als haar ketenen, en een wereld I winnen". [De sterk chauvinistische en militaris- Tsche inslag van het Duitsche volk was lede oorzaak, dat in 1914 de oorlog met testdrift werd begroet. J)e inzinking in 1918 bracht een revo- ionaire situatie, die de Soc.-Democratie i het bewind bracht. Deze liet echter Jet oude apparaat geheel intact, zoodat B in wezen niet zoo veel veranderd was. [Het vredesverdrag van Versailles en de loerbezetting deden het Duitsche volk in *n wanhoopsstemming verkeeren. |In deze periode kwam Hitler, die, han- S gebruik makende van deze stemming, Ier snel in aanzien en macht toenam. IHij speculeerde op den ouden nog altijd lfnwezigen Duitschen geest, en de roman fk der jeugd, en kwam aan de macht, "nmer, aldus spr., heeft de wereld een 1° wreed en middeleeuwsch tijdperk aan- «houwd. De redevoeringen van de Nazi's pachten en hielden de bevolking in een Bestand van haast krankzinnige geest- lift. *laar al deze praatjes zullen op den pur geen opgeld doen, daar als de geest- pit gaat bekoelen en daarvoor zijn al teekenen de arbeiders waarma- ig dezer beloften zullen eischen. [Wij Rev. Socialisten, aldus spr., gaan "r met het vaste geloof, dat ook de Democratische arbeiders eens genoeg hen krijgen van leuzen en nog eens Jizen. |6pr. concludeert ten slotte, dat de lialf- «id der S.P.D. en de onzinnige politiek Jer K.P.d. het mogelijk hebben gemaakt, ®t Hitier aan de machtk wam. JNa een korte pauze kregen de aanwe- IBen een groote collectie lichtbeelden te f". v/elke door den spreker werden toe dicht. De voorzitter, L. de Bolster sloot dezen (•end met een toepasselijk woord. AANGEHOUDEN. jp kst van den Officier van Justitie is de politie alhier als verdacht van Pj'chtlgheld aan het misdrijf in de pt€8aallaan aangehouden de 36-jarige ij', houder van een filiaal van kan de Aalmarkt, die de inlich- en.pe middelen tot het plegen van zou hebben verstrekt, «rit» er wordt morgen voorloopig op "W Toeten gesteld. BOND VAN JONGE LIBERALEN. Toespraken van Mej. Mr. van Dorp en Mr. van Zanten. Gisteravond vond in de Burcht onder zeer geringe belangstelling een bijeen komst plaats van den Bond van Jonge Liberalen, afd. Leiden. De bijeenkomst werd geopend door den heer Liezenberg, voorzitter dier afdeeling, die in het bijzonder welkom heette mej. mr. E. C. van Dorp, lid der 2de Kamer en mr. L. van Zanten, voorzitter van den Bond van Jonge Liberalen. Mej. Van Dorp sprak over „De weg uit de werkeloosheid," die zij de zwarste zijde van de crisis noemde. Het getal der werk- loozen bedraagt hier tusschen de 3 a 400.000 en het blijft ongeveer stationair. De tegenwoordige crisis duurt bijzonder lang; men ziet geen perspectief meer. 't Ergste is, dat men er zich met een zekere gelatenheid bij neerlegt. Deze crisis is geheel anders dan de voorgaande; zij is het gevolg van het feit, dat men het vrije ruilverkeer opzettelijk verstoord heeft en van de socialistische politiek met haar demagogische leuze van het vasthouden aan het loon (loonver- starring). De handelstransacties moeten volkomen vrij zijn, maar de grootste fac tor noemde spr. de loonsverstarring. Van de loonkwestie tracht men echter de aan dacht af te leiden, omdat het niet prettig is, daarover te spreken. De vaste lasten zullen vanzelf omlaag gaan, maar met het loon lukt dat niet zoo gemakkelijk. De regeering wil wel de goede richting uit, maar de genezing zoekt zij in een verdere verstoring van het vrije ruilver keer. Naar aanleiding van de loonverstar- ring is de steun begonnen; de regeering is daarbij in sterke mate tot contingentee- ringen en reglementeeringen overgegaan, hetgeen spr. uitvoerig afkeurde. De Ne derlandsche handel wordt door dit alles volkomen aan banden gelegd en ge knauwd. Het ergste is, dat de producten, waarvan overvloed is (boter, suiker, vleesch etc.) vernietigd worden. Zij stij gen sterk in prijs, waardoor het verbruik even sterk afneemt. Er wordt door dit alles een aanslag gepleegd op de mora liteit van ons volk. Steeds meer gaat de liberale gedachte verloren, in het bijzon der ook in de tegenwoordige belasting stelsels. De tegenwoordige crisispolitiek durft de werkelijke oorzaken niet aan. Men moet trachten de natuurlijke productieverhou dingen aan te laten passen aan de tegen woordige omstandigheden. Deze regeering ziet geen perspectief, toont geen lijn. Zij moet zich instellen op den nieuwen toe estand en de crisis niet als iets tijdelijks beschouwen. Ook het 60 millioenplan is zonder perspectief. Het normale loon is slechts te vinden, wanneer men het be drijf vrij laat, terwijl het loon nu kunst matig door de regeering v/ordt vastge steld, in samenwerking met de vak- vereenigingen, wier invloed enorm is. Men kijkt naar het uurloon en niet naar de totale loonsom van den Nederlandschen arbeider Wanneer men echter de loonen zich laat aanpassen, dan zal die totale loonsom stijgen. Als de loonen dalen, dan zullen tal van behoeften onmiddellijk be vredigd kunnen worden (verven van hui zen e.d.). Men moet de menschen terug brengen tot een politiek van breed inzicht en plichtsbetrachting. Alleen de democra tische liberaal kan de menschheid van de werkeloosheid bevrijden. De democratie kan slechts leven van plichts- en ver antwoordelijkheidsbesef, waartoe spr. op wekte. Dan zullen wij weer een eerlijk arbeidzaam en ln vrijheid levend volk worden. Mr. van Zanten voerde hierop het woord. Het gaat tusschen democratie en fas cisme, aldus spr., die de toestanden in Duit-schland sterk afkeurde. Vrijheid moest daar plaatsmaken voor dwang; het gaat daar nog slechts om den leider. In de zedelijke eischen van de nationaal- sosialisten ligt hun eigen doodvonnis, al dus spr. De dictatuur is geen leidend be ginsel; met de sterke regeering zijn wij er niet, want volgens welke beginselen zal zij regeeren? Ons Ideaal is de liberale democratie, die waarborgen biedt voor een liberale regeering. Wij zijn door de eeuwen heen liberaal geweest. Men moet overal het maatschappelijk leven in handen laten van de natuurlijk gegroeide instan ties: iedereen moet een kans krijgen. Het fascisme geeft zulk een staatkundig be ginsel niet. hetgeen spr. nader uitzette, waarbij hij diverse programmapunten der NSB. bestreed. De liberale politiek is in overeenstem ming met het karakter van ons volk, om dat zij evenwichtig is en wars van uitwas sen. Zij is slechts voor de rechtssouvereini. telt. Wij willen vrijheid voor ons volk en gezag om die vrijheid te waarborgen. Het liberale beleid is het beleid voor een volk, dat een rustige ontwikkeling wenscht. Deze evenwichts politiek, die gericht is op de eeuwigheid en verdraagzaamheid pre dikt, acht spr. juist geschikt voor de jon geren. Onder hen moeten wij onzen aan hang zien te krijgen in den strijd om de ziel van ons volk. hetgeen spr. toelichtte. Tenslotte wees hij op de plicht der jeugd, om actief deel te nemen aan het oplossen van de problemen in dezen grootschen tijd, die zware verplichtingen oplegt. Spr. hoopte dat de Bond van Jonge-Liberalen zou slagen in dien strijd. De heer Lierenberg dankte de sprekers van dezen avond, die met gedachtenwis- seling werd aangevuld. DE BOEKEN DIE AAN DE ORDE ZIJN. Lezing van Dr. P. H. Ritter Jr. Op uitnoodiging van de afdeeling Lei den der Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft gisteravond in de groote Nutszaal de be kende litterator, dr. P. H. Ritter Jr. uit Utrecht, bekend vooral door zijn boekbe sprekingen voor de A.V.R.O., een lezing gehouden over; „De boeken die aan de orde zijn". De presidente, mevr. Pelvan der Lelie heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom op deze laatste avondbijeenkomst in dit seizoen en gaf vervolgens het woord aan dr. Ritter. Deze wees er allereerst op, hoe tal van boeken uit den laatsten tijd de stelling van Dirk Coster weerspreken, dat de ro mantiek dood zou zijn. De werken van Johan Fabricius zijn er het meest spre kende voorbeelden van en Antoon Coolen en Kelk komen de onjuistheid van die stelling onderstrepen. De populariteit van deze schrijvers bewijst, dat het Nederland- sche publiek genoeg heeft van de techniek en het realisme. Daarnaast schildert spr. de figuur van den Hongaarschen auteur Ferenc Kormendi, ongetwijfeld een realist pur sang, maar daarnaast een mensch, die open staat voor de onevenwichtigheden van dezen tijd. Was zijn eerste boek „Car rière" het resultaat van een spontane opwelling, ontstaan onder den drang der noodzakelijkheid, zijn pas verschenen boek „Erfgenamen" is de vrucht van ver schillende levensgedachten, n.l. de verhou ding der generaties, de vrouw als tragisch moment in het leven van den man en de verbroken banden met het voorgeslacht. Spr. zet zulks nader uiteen aan de hand van een korte bespreking dezer twee werken. Wie zijn oor goed te luisteren legt, verneemt in de stem van Kormendi niet alleen een persoonlijk geluid, doch vooral de wankelende positie van een geheel ge slacht, van een gansch volk, hetgeen moest leiden tot een bittere conceptie. Hij geeft de ontwrichting van dezen tijd weer door zich in te dringen in de collecti viteit, doch daaruit weet hij het indivi- dueele in ieder van zijn personen op on navolgbare wijze naar voren te brengen. Juist daarom is Kormendi voor het niet- romantisch-aangelegde Nederlandsche pu bliek alleszins aanvaardbaar. Spr. komt vervolgens terug op Fabricius en bespreekt diens „Leeuwen hongeren in Napels", waarin een beroep wordt gedaan op den in elk mensch aanwezigen aanleg voor hel- denvereering. Een zeer merkwaardige strooming in de hedendaagsche litteratuur is de rol, welke de misdaad daarin speelt. Als voorbeelden noemt spr. „Wie eens uit het schaftje eetvan Hans Fallada en „De reis naar het einde van den nacht" van Céline. Daarna schenkt spr. nog aandacht aan den nieuwen roman „Ik verwacht het ge luk" van Alie Smeding, waarin een merk waardige kentering met haar vroegere boeken te constateeren valt; aan „Ons Anneke" van Eva de Raedt de Canter, „Politicus zonder partij" van Menno ter Braak e.a. In het algemeen is er weinig lijn in onze litteratuur; zij weerspiegelt de veelzijdig heid van den hedendaagschen tijd. Spr. eindigt het eerste deel van zijn voordracht met belangstelling te vragen voor het Boek in het algemeen en verzoekt daarbij den steun van de Nederlandsche vrouwen in het bijzonder. Na de pauze gaf dr. Ritter gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door eenige dames werd gebruik gemaakt. Spr. gaf daarbij een omschrijving van hetgeen hij als criteria beschouwt voor de waardee ring van een boek en besprak de leesbaar heid van een boek uit paedagogisch oog punt beschouwd, welke volgens spr. recht- streeksch verband houdt met de gezins sfeer. Mevr. Pel dankte dr. Ritter in welge kozen bewoordingen voor zijn als steeds belangwekkende voordracht. BEZOEK AAN HET LEIDSCHE DIERENASYL. Een groot gezelschap Haagsche dames en heeren. leden van de Vereeniging Nationale Dierenzorg, had zich gistermid dag om twee uur verzameld bij Lange Voorhout 84, waar de winkel dier ver eeniging is gevestigd, om zich in twee groote autobussen van de Haagsche tram weg-maatschappij naar het Leidsche Dierenasyl te begeven. Enkele particuliere auto's sloten zich hierbij aan, zoodat een heele stoet tegen drie uur deze instelling bereikte om inrichting en dieren te be zichtigen. Het weer hield zich goed. zoo dat men alles genoeglijk kon bekijken. Men was enthousiast over de goede ver zorging der dieren, die ook bleek uit het vertrouwen en de blijdschap, waarmee ze de bezoekers tegemoet kwamen. Na een gezellige thee in den tuin van „Ouderzorg" werd nog even deze fabriek bezichtigd; daarna werd de terugreis aanvaard, waar bij werd uitgestapt bij het bekende, door groen omsingelde, terrein aan den Haag- weg (blauwe bord), waar eerlang het streekasyl zal verrijzen, dat ook de op lossing voor de Leidsche huisdieren in de toekomst hopelijk zal brengen. NEDERLAND—ZWITSERLAND TE MILAAN. Te Rome vond gisteren de loting plaats voor het voetbal-tournooi om het wereld kampioenschap. Nederland werd gerang schikt bij de sterkste acht. De loting voor de eerste ronde op 27 Mei had het vol gende resultaat: Florence: ItaliëWinnaar Vereenigde Staten/Mexico TriëstTsjecho-SlovakijeRoemenië. Napels: HongarijeEgypte. Genua: ArgentiniëZweden. Rome: BraziliëSpanje. Milaan: NederlandZwitserland. Turijn: OostenrijkFrankrijk. Bologna: DuitschlandBelgië. Voor nadere bijzonderheden zie men elders onder „Sport". DE ARBEIDSBEURS. Op den 3den Mei 1934 waren 3053 (v.j. 2917), werkzoekenden ingeschreven. LEIDSCHE VER. VAN HANDELAREN IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. Gisteren vierde bovenstaande organi satie haar 20-jarig bestaansfeest in de groote zaal van „Zomerlust", welke voor dat doel keurig was versierd. Het feest was door de leden met hun genoodigden druk bezocht. Muziek en voordrachten vielen zeer in den smaak van de aanwezigen De avond werd be sloten met een gezellig bal. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het artsexamen le deel de heer P. Bremer (Voorburg). Bevorderd is tot arts de heer H. Reedijk (Den Haag) De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. Reserve-le-luitenant F. P. van Wie ringen, van het 1ste regiment infanterie te Assen, is, op zijn verzoek; overgeplaatst bij het 4de regiment van het wapen alhier. De heer J. P. van Steenbergen, can- didaat aan de Rijksuniversiteit alhier, is door het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Holland toegelaten tot de Evange liebediening in de Ned. Hervormde Kerk. De wagenmeester der Ned, Spoor wegen H. van der Linden werkzaam aan het station alhier is door de Directie der N.S. benoemd tot eerste wagenmeester en wordt als zoodanig ingaande 15 Mei a.s. overgeplaatst naar Achel, een overgangs station op de NederlandschBelgische grens. In het Leidsche propaganda-comité voor het Stadionconcert te Amsterdam op 2 Juni a.s. hebben alsnog zitting genomen mej. C. L. de Roos, presidente der V.V.S.L, en de heer I. J. Havelaar ab-actis van „Sempre Crescendo". Het Instituut Pont, Breestraat 58a, ls als lid toegetreden tot den Alg. Bond van directeuren van particuliere handels scholen. GEBOREN: Jan Pieter, z. v. G. H. E. Nord Thom son en M. Vinke Charlotte Susanne Wilhelmine, d. v. Ph. H. Kuenen en Ch. S. W. Pijzel. o ONDERTROUWD. B. J. v. d. Wiel jm. 36 j. en C. B. Over- meer jd. 33 j. W. v. Dam jm. 29 j. en A E. de Vries jd. 25 j. W. Vermeer jm. 21 j. en J. H. v. d. Born jd. 24 j. OVERLEDEN. G. HoogervorstDen Haan, vr. 37 j. M. de Wit, d. 23 j. IJMUIDEN, 4 Mei. VISCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.680.62; Griet per kist van 50 KG. f.24—7; Tongen per KG. f. 1.050.60; Schar per kist van 50 KG. f. 3.402.20; Wijting per kist van 50 KG. f. 3.30—1.50. Levende beugvisch: Gul f. 0.500 22 per stuk; Kabeljauw f. 3.200.70 per stuk; Leng f. 2.101.10 per stuk. Doode beug visch: Heilbot ff. 0.80 per KG.; Tarbot f. 0.60—0.58 per K.G.; leng f.1 per stuk; Vleet f. 1.900.73 per stuk; Kabeljauw f. 24—13 per 125 KG.; Groote Gul f. 6—5.10 per 50 KG.; Kleine Gul f. 5.80—4.70 per 50 KG. Aangekomen de loggers SHV 196 met f.749; SHV. 341 met f.647; SHV. 73 met f.661; KW. 114 met f.496; en de beuger yi. 167 met f. 589. BINNENLAND. Credietverleening aan den middenstand door de Tweede Kamer goedgekeurd, (Pari. Overzicht, 3e Blad). Bestrijding der smokkelarijscherpere maatregelen door minister Oud voorge steld. (Binnenland, 3e Blad). Overzicht der Noordzee-visscherij. (Bin nenland, 3e Blad). Uitspraak in het Onnes-proces op 17 Mei. (Rechtzaken, 4e Blad). Om het voetbal-wereldkampioenschap; het resultaat der loting; Nederland tegen Zwitserland. (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Overleden is de vroegere staatssecreta ris van financiën der Ver. Staten Woodin. (Buitenland, le Blad). Danzig komt in verzet tegen Polen. (Buitenland, le Blad). Ageert Japan in Mongolië? (Buitenland le Blad). DUITSCHLAND. Grootscheepsche propaganda actie. Danzig roert zich De brand te Augsburg De .N.S.K." meldt, dat de rijkspropagan. daleiding van de Nationaal-socialistische partij, in aansluiting op de geweldige demonstratie op 1 Mei, waarop de een dracht der eerlijk-willenden nog beter dan verleden jaar bleek, intructies heeft ge geven voor het voeren van een omvang rijke vergadering, en propaganda-actie, die zich in het bijzonder zal keeren tegen de zwartkijkers en kritikasters, tegen de geruchtenverspreiders en de nietsnutten, tegen saboteurs en opruiers, die altijd nog gelooven, den klaren, opbouwenden arbeid van het nationaal-socialisme te kunnen verstoren. En daarom zullen tot den 30sten Juni toe, als een trommelvuur, vergaderingen, demonstraties en manifestaties worden gehouden, tegen al die plagen, die voor goed moeten verdwijnen. Volgens de ln de tijden van strijd ge volgde methoden zullen vergaderingen worden gehouden tot in het laatste dorp, elke week, in steeds sneller tempo. Aan onverbiddelijkheid der gestelde eischen, aan overtuigingskracht en suc ces moet deze actie alle tot dusver ge voerde acties in de schaduw stellen. Naar het Berliner Tag. meldt, hebben de Poolsche douaneautoriteiten te Danzig Woensdag alle uitvoer naar Polen onmo gelijk gemaakt. Dit zou verband hebben met een incident, dat zich tijdens het feest van den arbeid op 1 Mei heeft voor gedaan, waarbij een Poolsch douanebe ambte door Danziger demonstranten be- ieedigd of gemolesteerd werd. Bij de Overheid te Danzig was over een dergelijk incident, naar aan het Berlijn- sche blad bericht werd, niets bekend. In de laatste weken zijn de betrekkin- gne tusschen Polen en Danzig overigens weer minder goed geworden. De nat.- socialistische leider Forster heeft, blijkbaar naar aanleiding van het optreden der Poolsche douane, een heftige rede gehou den, waarin hij o.m. zeide: „De nationaal-socialistische regeering van Danzig heeft er in de tien maanden, die zij aan het bewind is, naar gestreefd tot samenwerking met Polen te geraken. Danzig wilde den vrede, maar het moet ook verlangen, dat het nu eenmaal op- gedwongen Danzig-Poolsche economisch bestel volgens uniforme beginselen wordt behandeld. Het kan niet de bedoeling zijn van degenen die de tolunie tusschen Danzig en Polen hebben geschapen, dat zij in de practijk zou worden uitgevoerd op een wijze, welke in strijd is met den geest van het verdrag. Men moet niet denken, zoo ging Forster verder, dat het Duitsche karakter dezer stad, dat politiek en cultureel onverwoest baar is gebleken, thans in economisch opzicht kan worden vernietigd. Deze stad was Duitsch, is Duitsch en zal Duitsch blijven". Verder zeide hij nog: „Wij zijn geheel machteloos en weer loos, maar juist daarom moeten wij er op aandringen, dat Polen zich aan de ver dragen houdt, want die vormen het eenige wapen, dat wij bezitten. Gebeurt dat niet, dan moet men zich niet verwonderen als Danzig zich zelfstandig gaat maken en als de geheele Duitsche bevolking den reeds bestaanden geestelijken band met het Duitsche vaderland ook uiterlijk gelegd wil zien" Eenige dagen geleden heeft Rauschning de voorzitter van den Danziger Senaat, ook nog yerklaard, dat Danzig „andere

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1