HILLES ■Site Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 2 Mei 1934 Derde Blad No. 22734 BINNENLAND. generaal higgens treedt af. f&Sc/vuït~ GEMENGD NIEUWS. buitenlandsch gemengd. 30-JARIG JUBILEUM TE NOORDWIJK. Verzegel Uw Nationaal gevoel! als commandant van het leger des heils. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft Leneraal Higgins zijn voornemen te ken- ptn gegeven om op 10 November af te reden als commandant van het Leger Heils. o DE NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Benoeming te wachten van mr. M. P. L. Steenberghe? wij vernemen, wordt het in depar- bentale kringen waarschijnlijk geacht, als opvolger van minister Verschuur i minister van Economische Zaken zal eden benoemd mr. M. P. L. Steenberghe Goirle, voorzitter van de Alg. R.-K. ftiikgeversvereenigmg en voorzitter van let R.-K. Verbond van Werkgeversvak- fcieenigingen. De heer Steenberghe. die heden juist 35 par oud wordt, is o.a. lid van den Hoogen laad van Arbeid en van den Nijverheids- pad. Hij heeft deel uitgemaakt van onze hndelsdelegatie te Berlijn. 0 0 Wij hebben ons in verbinding gesteld prt mr Steenberghe, die ons verklaarde, iat er tot nog toe geen enkele bespreking Eet hem heeft plaats gehad. „Vad." TASTE commissie economische 11AD voor de handelsverdragen. De installatie. één der zalen van het departement Economische Zaken heeft gisteren de irste vergadering plaats gehad van de te commissie van den Economischen .ad voor de handelsverdragen. De voor- itter van den Economischen Raad, prof. r I. P. de Vooys, heeft de commissie ge- nstalleerd en daarbij gesproken als volgt: ..Gij vangt uw taak aan in een tijdsge- rricht, waarin de wereld uit de groote verschuivingen, welke in het jaar 1921 misschien voor het eerst duidelijk aan de oppervlakte traden, maar waarvan de »rsprong stellig veel verder en dieper ligt, «ngzamerhand de consequenties begint f. trekken. Veel rampspoed is over de olken gekomen, voor het besef van de ood2aak hiervan doordrong. Nog steeds ;erken er krachtige stroomingen, die zich villen onttrekken aan den eisch tot nieuwe riëntatie, in verband met de gewijzigde reductie, en afzetverhoudingen. Doch op en duur moet die nieuwe instelling omen op straffe van economisch verval, llhans van diepe verarming. Deze eisch eldt ook voor ons land. De moeilijke taak van dezen tijd is, met ndere landen een basis te vinden voor oekomstige samenwerking door regeling an het wederzijdsch handelsverkeer. Door iet afsluiten van handelsverdragen, waar. wederkeerig de mogelijkheid van afzet an bepaalde producten gewaarborgd voedt, tracht men meer en meer zich *nige zekerheid te verschaffen, waarnaar nw zijn productie kan richten. In de af- Ifloopen maanden werden door ons land Teds verscheidene handelsovereenkomsten an dit nieuwe type gesloten en belang- ijke onderhandelingen over verdere der- flilke verdragen zijn gaande of staan rnst voor de deur. Het behoeft geen be- Bog, van hoeveel beteekenis het welslagen fasrvan voor de welvaart van ons land "te achten. Het stemt tot bijzondere erkentelijkheid gij bereid zijt gevonden de Regeering oer deze omstandigheden bij de voor- ■teiding der komende onderhandelingen te staan en haar van advies te dienen, "el gij niet als vertegenwoordigers van aaide belangen zijt aangewezen, doch wits op grond van uw kennis en erva- »8 en inzicht in het algemeen welzijn, wwt gij gezamenlijk de voornaamste weden, waarin onze volkswelvaart haar rsprong neemt. Ik spreek den wensch tm onder' leiding: van uw volijveri gs en bekwamen voorzitter, er in slagen it over hetgeen voor deze volkswelvaart ^entleel is tot volledige overeenstem- te komen en dat uw adviezen er toe «Uien mogen bijdragen, wegen te vinden ib v instandhouding en, kan het zijn, VerrMerdering daarvan .te bevorderen". jJ?_T°orzitter der commissie, dr. E. Hel- "ses in zijn antwoord op het bij- i,;,' belang van de komende onder- tm3™,mgen met Engeland, aan welk tlaau trp de commissie in de eerste Q baar aandacht zou moeten geven. !lsm,I00rs':pl van den voorzitter werd, met mLo. '"stemming, het lid der com- ïetm j- a- ^'p als plaatsvervan- voorzitter aangewezen. DE POSTVLUCHTEN. tenevi'?''«tv°Se'" (thuisreis) vloog giste- De n asdad naar Cairo, te 's u't Dj ask vertrokken en ,oahPhr aangekomen. DR. J. W. LEYDS. Gisteren heeft dr. W. J. Leyds, te Den Haag, oud-staats-secretaris en oud-gezant der Zuid-Afrikaansche Republiek, zijn 75sten verjaardag gevierd. Van vele zij den mocht dr. Leyds gelukwenschen in ontvangst nemen, zoowel mondeling als schriftelijk en telegrafisch, terwijl hem een schat van bloemstukken werd toege zonden. Onder deze laatste waren er van den Zuid-Afrikaanschen gezant, van de Ned. Bank voor Zuid-Afrika, van de Pre toria Hypotheek Maatschappij, van het Alg. Ned. Verbond, van de Ned.-Zuid-Afri- kaansche vereeniging, alsmede van ver schillende particulieren, o.w. de kinderen van wijlen den heer van Boeschoten, die onder dr. Leyds gezantschapssecretaris was. jubileum a. van der bergh. De heer A. van der Bergh, directeur der N.V. Gebr. van der Bergh Koninklijke In dustrie en Handelsmaatschappij te Oss herdacht gisteren zijn veertigjarig ambts jubileum als directeur. Ter gelegenheid hiervan werd gistermiddag een buitenge woon druk bezochte receptie in dc ver sierde kantoorlokalen gehouden. Op deze receptie hebben zeer vele autoriteiten, zoowel uit de stad als uit alle oorden van het land, alsmede uit het buitenland, hun gelukwenschen aan den heer Van der Bergh aangeboden. Des avonds vond in Cinema Royal te Oss een grootsche huldi ging plaats, waarbij de heer Van der Bergh door het personeel op feestelijke wijze werd gehuldigd. onze gezant in zweden. Eervol ontslag aan baron Sweerts de Landas' Wyborgh. Bij K. B is aan mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, H. Ms. Ge zant in Zweden en Finland, op zijn ver zoek met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend met dank betuiging voor de door hem in diploma- tieken dienst aan Hare Majesteit en aan den Lande bewezen belangrijke en lang durige diensten. Arthur Martin Désiré baron Sweerts de Landas Wyborgh werd 23 April 1862 te Amsterdam geboren. Hij bezocht het Erasmiaansche gymnasium te Rotterdam en promoveerde in 1885, na afloop zijner studies te Leiden, summa cum laude in de rechtswetenschap op Stellingen en in de Staatswetenschappen op een proefschrift over de „Congo-conferentie tc Berlijn". Kort er na werd hij gezantschapsattaché aan het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken en daarna als zoo danig werkzaam gesteld te Berlijn. Ach tereenvolgens was hij werkzaam als ge zantschapssecretaris te Weenen en St. Petersburg en als gezantschapsraad te Berlijn, In 1900 werd hij bevorderd tot minister-resident te Belgrado welke functie hij ook te Boekarest bekleedde. Na nog als tijdelijk secretaris-generaal werk zaam te zijn geweest aan het Ministerie van Buitenlandsche zaken werd hij be vorderd tot gezant in Japan, vanwaar hij achtereenvolgens in dezelfde kwaliteit ver plaatst werd naar St. Petersburg en in 1919 naar Stockholm. Behalve bij het Zweedsche hof was de gezant tevens ge accrediteerd bij de republiek Finland. Baron Sweerts is Kamerheer van H.M. de Koningin in buitengewonen dienst en drager van verschillende ordeteekenen o.a. commandeur in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, grootofficier van de Oranje Nassau Orde. en van vele buiten landsche onderscheidingen. een tocht langs het versierde fort honswijk. Wie Zondag a.s. een tocht maakt naar de Betuwe en zijn heen. of terugreis ge deeltelijk ook kiest over den noordelijken Lekdijk tusschen Vreeswijk en het Culem- borgsche veer rijdt vanzelf langs het ver sierde Fort Honswijk, dat ongeveer ter hoogte van Schalkwijk op dien dijk ge legen is. Op Hemelvaartsdag a.s. heeft aldaar een kameraadschappelijke samenkomst plaats van de honderden oud-gemobiliseerden, die in 1914—1915 in dat Fort waren ge legerd. Ter eere van die samenkomst zijn bin nen en buiten het fort nu al reeds talrijke versieringen aangebracht. Van den Lekdijk af kan men ze duidelijk zien. In de verte ziet men al een groot aantal vlaggen op de hoogste punten van het fort. De versieringen beginnen al bij den Lekdijk. De ruim 200 M. lange weg tus schen de Lekdijk en het fort staat vol vlaggen. En van den Lekdijk af kan men ook de feestelijke opschriften lezen, welke in het fort op de gevels van de fortge bouwen zijn aangebracht. Op Hemelsvaartdag te 10.30 precies heeft de blijde intocht plaats. Dan trekken de Honswijkers met muziek voorop en met ontplooid vaandel hun vroegere fort feestelijk binnen. Op een Rijks militair terrein in de nabijheid van het fort wordt te voren verzameld. De stoet is eenige honderden meters lang. Het fort wordt door een sterke politiemacht bewaakt. De RECLAME. 347 HILLE'S kwaliteit slaat alles! Wie eenmaal HILLE'S botchuil op tafel heeft, vraagt tlccdi HILLE' Thans 10 voor 10 tegen de spoorboomen gereden. Eergisteravond is op de Kortekade bui ten Kralingen bij Rotterdam een verkeers ongeluk gebeurd, waarbij twee militairen zwaar gewond zijn. De 21-jarige milicien van de 2e com pagnie der luchtvaartafdeeling Soesterberg H. Buis reed daar met zijn motorfiets in de richting Ter Brugge met ais duo-pas sagier zijn collega den 21-jarigen W. A. Dircke, uit Maasbrug. Toen zij den spoor weg naderden, was de overweg gesloten, hetgeen Buis niet bemerkte. De overweg- wachter die den motor met groote snel heid zag naderen, haalde toen de slag- boomen weer omhoog. Dit gebeurde ech ter niet vlug genoeg, zoodat de twee jonge mannen tegen het hekwerk van een der hoornen aanbotsten. Zij vlogen terzijde de spoorbaan af en bleven daar beiden ge wond liggen. Ondertusschen naderde een trein in volle vaart. De overwegwachter had geen gelegenheid meer de twee man nen weg te dragen. Gelukkig echter lagen zij naast de rails, zoodat de trein hen juist niet raakte. Dr. N. de Jong uit Zevenhuizen, ver leende de eerste hulp. Hij constateerde, dat Buis een zware hersenschudding had op- geloopen en Dircke aan gelaat en achter hoofd was gewond. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Buis was gisteren nog bewuste loos. (Hbld.) o op zijn vérjaardag verdronken. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Nieuwe Haven te Schiedam bij het vischjesvangen een jongen in het water gevallen en verdronken. Het slachtoffer, G. K. uit de Beierland- sche straat, was juist gisteren dertien jaar geworden. tegen de tram geloopen. De 70-jarige man P. Wotmond, woon achtig aan den Boezemsingel te Rotter dam, is bij het oversteken van de straat tegen een tramwagen van lijn 18 opge- loopen. De man werd door den baanschul- ver eenige meters meegesleurd. In het ziekenhuis aan den Coolsingel is het slachtoffer aan de gevolgen van de beko men verwondingen overleden. onder een trein geraakt. Door tot nog toe onbekende oorzaak geraakte gistermorgen de 67-jarige arbei der A. Zorn, in dienst bij de N.V. Aan nemingsmij., J. M. Strijland te Uithoorn onder een goederentrein. Eenige wagens ging over beide beenen, terwijl zijn lin kerarm werd afgerukt. Per ziekenauto werd het slachtoffer direct naar Amster dam overgebracht. Men vreest voor zijn leven. (Msb.) o door een afgesneden adderkop gebeten. Twee zoons van den heer S. te Steen- wijk, meldt het „Handelsblad", vonden tijdens een wandeling op een Woldberg een adder. De een ging op den kop staan en de ander op den staart, waarna met een zakmes den kop van het lichaam werd gesneden. Na deze onthoofding raapte de eene jongen den afgesneden kop van den grond op, maar de kop beet den jongen in den vinger. Later begon de vinger op te zetten en pijn te doen. De huisdokter was niet thuis, een ander evenmin, tot de derde plaatselijke geneesheer vergiftiging constateerde ten gevolge van de beet van een afgesneden adderkop. Serum was te Steenwij k niet en ook in Meppel niet te krijgen. Gelukkig wist een geneesheer daar dat er te Staphorst onlangs serum ge bruikt was. Dit serum is toen terstond gebracht. De patiënt maakt het tamelijk goed. van een paard gevallen. Te De Punt (Gr.) is gisteren de 16-ja- rige B D. van het paard gevallen, dat hij naar den smid bracht, doordat het dier op hol sloeg. De jongen kwam met een smak tegen een boom terecht. D. is in zorgwekkenden toestand opgenomen. Hij mocht niet worden vervoerd. toegang is voor alle andere streng ver boden. De Honswijkers komen ter her denking van hun vroeger kameraadschap pelijk samenzijn. Zij brengen hun vrouwen mee. Om 5 uur 's middags verlaten zij in op tocht het fort en wandelen gezamenlijk naar Schalkwijk en Tuil en 't Waal om de oude vrienden te bezoeken. Om 7 uur vertrekken zij weer met den extra Honswijktrein uit Schalkwijk. Het is voor de eerste maal sinds het bestaan van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie, dat een fort versierd is. En de Bezetting 1914—1915 van Fort Honswijk is tevens het eenige Korps uit den mobili satietijd. dat als Korps in zijn geheel een Kameraadschappelijke samenkomst houdt van allen zonder onderscheid, die er toe hebben behoord. verspreide berichten. Op verzoek is met 1 Mei eervol ont slagen met dank voor langdurige diensten de heer W. M. Helmich als burgemeester van Huissen. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdagen 4 1' 18 en 25 Mei niet plaats hebben. tegen een boom gereden. Gistermiddag omstreeks één uur reed uit de richting Amersfoort met bestemming naar Zeist, op den Amersfoortschen straat weg even voorbij de Oude Tempellaan te Soesterberg, een huurauto, terwijl uit de andere richting een vrachtauto naderde. Bij het uitwijken hiervoor, raakte de chauffeur der huurauto de macht over zijn stuur kwijt met het gevolg, dat de wagen met een hevigen slag tegen een boom botste en totaal verbrijzeld werd. Wonder boven wonder bekwamen noch de chauf feur, noch de beide inzittenden eenig letsel. Met een andere huurauto werden zij vervolgens naar hun woonplaats te Putten gebracht. door een auto gegrepen. Gistermiddag omstreeks half vier heeft een doodelljk ongeval plaats gehad op den Catharijnesingei even voor de Bartholo- meusbrug, ter hoogte van de laboratoria te Utrecht. Op dat uur trok de 1 Mei-optocht door het Willemsplantsoen, wat aan de over zijde van den singel groote belangstelling gaande maakte. Onder de velen, die het passeeren van de stoet gadesloegen stond ook de ruim 50-jarige gepensionneerde conducteur van de spoorwegen, een ze kere IJ., met de fiets aan de hand. De man liep plotseling door zonder op het verkeer te letten en liep recht tegen een vrachtauto op. Hij was op slag dood. geknoei met effecten. Te Parijs is aangehouden een zekere Wilkin uit Molenbeek (België) die in de maand Juli 1929 was uitgeweken omdat hij een straf moest uitzitten wegens ver duistering. Maandag heeft de politie te Brussel een zekere De Falk in hechtenis genomen die de „belangen" behartigt van een te Elsene gevestigde wisselagent. Bei de zijn betrokken in een zwendelaffaire. Begin April werd een geldswaardig papier aangeboden, voorzien van een officieel stempel volgens welke het in goud betaal baar was. Het betrof een stuk van duizend dollar 7°/o Belgische leening van 1922. Ge bleken is, dat de aangebrachte stempel valsch was. Bij een door het Ministerie van Financiën ingesteld onderzoek bleek, dat in den loop van den tijd nog meer effecten van valsche stempels waren voor zien, welke stempeling ten doel had aan te geven, dat het effect reeds in België in omloop was voor de daling van de dol lar. Wilkin heeft zich in deze affaire van een valschen naam bediend en bij arres tatie toegegeven, dat hij de effecten had ontvangen van de Falk. Deze zegt dat er slechts sprake is van een zestal effecten, welke hij van een onbekende zou hebben ontvangen. Voorts is in deze zwendelaffaire gear resteerd een zekere Delaunoy, een hande laar in schrijfmachines, die zich meer in het bijzonder zou hebben toegelegd op knoeierijen met de dollarleening in 1926. Hij bekent twee valsche stempels te heb ben laten maken. De Falk verklaart, in Limburg zijn stem pel te hebben verkocht, waarbij hij zich van de naam Legrand zou hebben be diend. Het edele drietal heeft onlangs-elf ef fecten van duizend dollar verkocht op de New-Yorksche beurs met het doel ze in goud te incasseeren na de waardepapie ren val valsche stempels te hebben voor zien. Er zouden geen effecten in omloop zijn. de bliksem ingeslagen. Te Trivières in Henegouwen is gister middag, hoewel geen donderwolken aan den hemel zichtbaar waren, geheel onver wachts de bliksem op drie plaatsen inge slagen. Een der bliksemschichten kwam terecht te midden van een groep arbei ders. Een der arbeiders werd op slag ge dood. Twee paarden werden door het he melvuur omvergeworpen en kregen lichte brandwonden. 2 MILLIOEN VOOR ZWEEDSCHE ROODE KRUIS. Bij testamentaire beschikking heeft de Stockholmsche koopman, Carl Carlberg, een bedrag van twee millioen aan het Zweedsche Roode Kruis gelegateerd. Een belangrijk deel van dit bedrag zal worden besteed voor het aankoopen van luchtambulances, welke van vitaal belang zijn in Zweden in verband met de ver spreidheid van de bevolking en de groote afstanden, die zij van ziekenhuizen ver wijderd is. De militaire luchtmacht werkt samen met het Roode Kruis bij het organiseeren van deze ambulance-diensten. Talrijke moeilijke vluchten in storm, snerpende koude en mist zijn reeds door de lucht-ambulances uitgevoerd en hun diensten zijn erkend door het Carnegie- fonds. eere-doctoraat voor marconi. De wetenschappelijke faculteit van de universiteit te Bologna heeft met alge- meene stemmen besloten, aan Marconi het doctoraat honoris causa in natuurkunde te verleenen voor zijn groote wetenschappe lijke verdiensten. De plechtigheid der aan bieding zal op 5 Mei plaats vinden. van den directeur der gasfabriek. Gisteren was het 30 jaar geleden dat de heer J. Veerman, directeur der Gasfa briek te Noordwijk, werd benoemd tob Bedrijfsleider der Gasfabriek aldaar. Vroolijk wapperden de vlaggen van de fabrieksgebouwen en gashouders, terwijl het kantoor van den jubilaris door het personeel met bloemen en planten een feestelijk aanzien was gegeven. Hier heb ben de burgemeester, de wethouders, di verse raadsleden, het personeel en de ge meente-ambtenaren den hooggeachten ju- bilari s op ondubbelzinnige wijze gehul digd. Een grootsche bloemenhulde werd den jubilaris gebracht. Door velen werd het woord gevoerd, waarbij steeds de zeer goede hoedanigheden van den jubilaris op den voorgrond traden. Ook door vele par ticulieren werd gebruik gemaakt van de gelegenheid den jubilaris te complimen teeren. Den len Mei 1904 werd de jubilaris, toen directeur der particuliere gasfabriek te Schagen tot bedrijfsleider der Gasfa briek te Noordwijk benoemd. Toen wa ren er 276 aansluitingen. Wanneer we de bedrijfsinkomsten der laatste jaren de revue laten passeeren, dan zien wij, dat vele belangrijke verbeteringen en uitbrei dingen onder het beheer van den heer Veerman tot stand zijn gebracht. Wij mo gen dan constateeren, dat het bedrijf met enorme schreden is vooruitgegaan en de gasfabriek een voor de gemeente Noord wijk zeer winstgevend bedrijf is geworden Dit is te danken aan de zeer bekwame leiding van den heer Veerman. Ingewij den kennen de moeiten en zorgen door hem steeds aan zijn werk besteed. Dat de heer Veerman steeds geweest is de rechte man op de rechte plaats, zal ieder die hem kent, volmondig toegeven. Het heeft dan ook den alom geachten en zeer be kwamen jubilaris gisteren niet aan groots belangstelling ontbroken! RECLAME. 380 De netto-opbrengst der Crisis-Postzegels komt Uw noodlijdende landgenooten ten goede. Gebruik ze op Uw correspondentie: frankeerwaarde 5 ct. idem 6 Aan alle postkantoren en bij Uw Plaatselijk Comité. arrestatie van twee beruchte autodieven. De crimineele politie te Berlijn is erin geslaagd, twee beruchte inbrekers en auto bandieten, den 20-jarigen zadelmaker Karle Klemmt en zijn even ouden hand langer, Emil Schultze, die reeds verleden week Vrijdag door de politie betrapt, doch ondanks beschieting in een auto ontsnapt waren, te Berlijn in een pension aan de Fasanenstrasse op te sporen en te ar resteeren. De polite had het geheele huizenblok met een sterk cordon beambten afgezet. Toen de agenten de kamer binnendrongen, vonden zij de beide misdadigers in bed. Zij waren dermate verrast, dat zij zich zonder verzet lieten arresteeren. Klemmt droeg een scherp geladen pistol bij zich. Schultze had bij de vervolging op Vrij dag j.l. een schot in zijn dijbeen en een tweede in het oor ontvangen. In den loop van enkele maanden hebben de beide misdadigers ongeveer tien groote inbraken en ongeveer 45 tot 50 auto-dief stallen gepleegd.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9