Ernstige ontploffing te Utrecht LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 2 Mei 1934 In een der werkplaatsen der spoorwegen. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. O Een doode en vijftien gewonden. Hedenochtend omstreeks half acht heeft in een der werkplaatsen van de Neder- landsche Spoorwegen aan den Daalschen Dijk te Utrecht een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor één arbeider werd gedood en een vijftiental min of meer ernstig werden gewond. De loods, in welke de noodlottige ont ploffing plaats had, behoort tot een com plex werkplaatsen van de Nederlandsche Spoorwegen, gelegen aan den Daalschen Dijk nabij den Amsterdamschen Straat weg even voorbij het Buurtstation Utrecht De loods was geheel van hout opgetrok ken en bevatte een acetyleen-installatie, welke de benoodigde acetyleen-gassen voor 't bedrijf opwekt. De acetyleen wordt in een compressor op één atmospheer druk gebracht. Toen hedenmorgen de werklieden ln de smederij, gelegen naast de houten loods, hun werk aanvingen, be merkten zij, dat er geen gas was. Een der arbeiders, de 44-jarige gehuwde bankwer ker T. G. Geyssen, begaf zich naar den compressor om te zien wat er aan ha perde. Op het moment dat hij de loods was binnengegaan, had de ontploffing E laats. Het houtoen gebouwtje sloeg ge- eel uit elkaar, de steenen muur van de smederij aan den kant van de loods werd weggeslagen, 't dak van de smederij werd ten deele afgerukt en in de smederij zelf werd een groote verwoesting aangericht. Naar alle kanten vlogen met groote kracht de stukken ijzer en hout en richtten ont zettende verwoestingen aan. Tot op zeer grooten afstand zijn in de omliggende ge bouwen en hulzen alle vensters gespron gen. De kinderen van een openbare school ln de Boorstraat hebben vrijaf gekregen omdat van de school de vensters totaal zijn vernield. De 57-jarlge arbeider L. A. van Vliet liep op het moment van de ontploffing op het terrein van de werkplaatsen in de buurt van de houten loods. Hij werd door een wegvliegend stuk ijzer of hout zooda nig aan het hoofd gewond, dat hij op slag gedood werd. Onmiddellijk na de ontploffing snelde van alle kanten hulp toe. Er was een vijf tiental gewonden, van wie tenslotte vier arbeiders in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen Het ergst is er aan toe de genoemde arbeider Geyssen, die in de houten loods was, toen de ontploffing ge schiedde. Hij is de eenige die nadere in lichtingen over het gebeurde kan geven, doch tot dusver kon hij nog niet worden gehoord. Ernstig gewond zijn verder de 42-jarige gehqwde lasscher J. v. Geffen, de 47-jarige gehuwde voorslager H. Hars kamp en de 36-jarige gehuwde bankwer ker J. Heynekamp. De verwondingen van de overige getroffen arbeiders zijn van minder ernstigen aard. Eenige van hen werden nog naar de rijksklinieken ge bracht, n.l. Markesteln. Harderlngcn. van der Steen, Knijf. v. d. Berg. Driehuls, V. d Voort en Knopoer, doch zij konden wel dra naar huls terugkeeren. Op het terrein van de ontploffing ar riveerden kort na de ontploffing tal van autoriteiten, onder wie de burgemeester, mr ter Pelkwljk, de hoofdcommissaris van Politie Schuitemaker, de directeur van ge meentewerken Holsboer, verschillende autoriteiten van de Nederlandsche Spoor wegen en de commandant van de brand weer van Utrecht, die echter geen assis tentie behoefde te verleenen daar, zooals gemeld, geen brand is uitgebroken. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing ln. Omtrent den omvang van de schade kan nog niets worden gemeld. Deze is vrij aanzienlijk, hoewel behalve de acetyleen- installatie geen machines verloren zijn gegaan Ook de machines in de smederij zijn in tact gebleven. Den geheelen mor gen werd het oprulmingswerk voortgezet. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Ontwapening. Er gaan geruchten, dat Engeland Inzake de ontwapening een nieuw voorstel zou uitwerken, doch bevestiging daarvan was niet te verkrijgen. o FRANKRIJK. Odyssee van Trotsky. Sr gaan geruchten, dat de Fransche regeering er aan denkt Trotzky te inter neeren, als hij niet binnen 48 uur Frank rijk verlaat. De Rus trekt, blijkbaar vree- zend vermoord te zullen worden, van hotel naar hotel, zich daarbij niet verder dan ongeveer 200 kilometer van Parijs verwij derend. Hij wordt door zijn vrouw en een particulieren speurder vergezeld en zou, na zijn vertrek uit Barbizon nooit langer dan één nacht ln hetzelfde hotel hebben vertoefd. Het Britsche ministerie van binnenland- sehe zaken heeft Trotzky medegedeeld, dat hem geen toestemming kan 'worden verleend zich op een van de Britsche Kanaal-eilanden te vestigen. ENGELAND. Het werkloosheidsverzekeringsfonds. De minister van financiën. Chamberlain heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat bij een voortduren van de vermindering der werkloosheid de kans zeer groot is. dat het fonds voor de werkloosheidsver zekering een overschot zal hebben, ook nadat de schuld is afbetaald. Dan zal kunnen worden overwogen, of de bijdra gen voor dat fonds niet verminderd kun nen worden. Te Bombay is het tot stakingsongere geldheden gekomen, waarbij een 150 per sonen werden gewond. o OOSTENRIJK. Starhemberg vice-kanselier. Het is dan nu eindelijk officieel! Bonds president Miklas heeft Fef, die tot nog toe vice-kanseher was, op eigen verzoek uit zijn ambt ontslagen en hem tevens harte lijk bedankt voor de vele bewezen dien sten. Starhemberg is tot vice-kanselier benoemd in de plaats van Fey. Deze laat ste blijft bondsminister en zal verder ook aan het hoofd blijven van den veilig heidsdienst. Minister Kerber, die aan Fey was toege voegd, Is belast met de leiding van het nieuwe bondsbureau voor statistiek. Staatssecretaris Karwlnsky, die onder vice-kanselier Fey ressorteerde zal voortaan zijn steun verleenen aan den bondskanse lier en den vice-kanselier. o UIT HET VERRE OOSTEN. Rond Japan's dreiging. De verklaring van Sir John Simon ln het Engelsche Lagerhuis en die, welke Huil, de Amerikaansche secretaris van Staat, heeft laten verschijnen, worden in de bladen te Tokio over 't algemeen gun stig beoordeeld. Enkele volksbladen be treuren echter, dat Simon geen melding heeft gemaakt van de zeer bijzondere po sitie, welke Japan in het Verre Oosten in neemt. Op het Departement van Buitenland- sche Zaken te Tokio schijnt men van mee ning te zijn, dat de verklaring van Huil het standpunt van Amerika zeer duidelijk aangeeft en geen antwoord noodzakelijk maakt. Daarentegen is men in China heel wat minder tevreden. Speciaal de antwoorden van sir Simon baren daar ongerustheid door de niets-zeggendheid. Men meent, dat Japan op die wijze er toe wordt aan gezet. om voort te gaan, als het geen dui delijk halt wordt toegeroepen. o DE 1 MEI-DAG. OVER HET ALGEMEEN EEN RUSTIG VERLOOP. Over het algemeen heeft de 1 Mel- vlering ln het buitenland een rustig ver loop gehad. In Frankrijk kwam het in enkele plaatsen als Mantes, Rijssel en An gers tot botsingen. Er vielen eenige ge wonden en eenige arrestaties hadden plaats. Te Villeneuve bij Parijs is de electrische tramleiding doorgesneden, waardoor het tramverkeer werd stilgelegd. De politie werd met een steenenbekogellng ontvan gen, terwijl uit de huizen ook werd ge schoten. Vijf politie-agenten zijn daarbij gewond. Ook de politle-auto werd hier be schoten. Ook ln de nabijheid van Dieppe werden telefoondraden doorgesneden. Er werd veel minder gestaakt dan anders. Te Madrid werd gisteren algemeen ge staakt. De trams, noch de ondergrondsche spoor liepen- Alle magazijnen waren ge sloten. Alleen de sigarenwinkels waren tot 11 uur open. De regeering had voor een ultgebrelden ordedienst zorg gedragen. Op de strategische punten ln de stad waren sterke gewapende patrouilles opgesteld. Volgens de berichten uit de provincie werd daar den eersten Mei evenzoo ge vierd als te Madrid. Het werk lag geheel stil, geen trams, taxi's of autobussen re den. Alle cafe's, theaters en bioscopen waren gesloten. Alleen ln de provincies Badajon, te Fuenta del Maestro hebben ongeregeldheden plaats gehad. De politie moest optreden tegen demonstranten, waarbij van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. Een van de demonstranten werd gedood, twee civiele garden gewond. De werknemers te Valencia hebben de arbitraire uitspraak van den minister van arbeid betreffende het conflict in de electriclteits-industrie aanvaard. Dit con flict was de oorzaak van de algemeene staking. Gisteren vertrokken 140 fascisten uit Italië met motorrijwielen naar Weenen om deel te nemen aan de 1-Mel-vlering. De «traten van de grens tot Weenen waren voorzien van swastlkateekens en op den weg waren kopspijkers gestrooid, zoodat de fascisten lekke banden kregen. In de buurt van Grieglach overvielen communisten vier der fascisten, die een eindweegs achter waren geraakt. Een fas cist trok zijn revolver en schoot, zoodat een communist zwaar werd gewond. De sociaal-democraten hadden het pa rool uitgegeven te demonstreeren in de bosschen in de omgeving van Weenen. Duizenden waren opgekomen. Op den Ta felberg in de buurt van Weenen, waren 10.000 sociaal-democraten bijeen. Een verrader had echter de politie ge waarschuwd, die plotseling te voorschijn kwam en de menigte verspreidde. Er werden verscheidene arrestaties ver richt. Een van dezen was de vroegere so ciaal-democratische afgevaardigde Jaksch die naar Tsjecho-Slowaklje was ge vlucht. Het aantal toeschouwers bij de plechtigheden te Weenen was dien tengevolge betrekkelijk gering. Tijdens den feestoptocht ontploften bU het Burg theater, de universiteit, het parlement en het departement van Oorlog papierbom- men, zonder dat dit ernstige gevolgen had. Boven het parlement verscheen op een goed oogenblik een witte ballon met de Sovjetvlag. In de districten Meidling, Doebllng en Florisdorf hebben botsingen tusschen politie en communisten plaats ehad, waarbij een agent zwaar en twee cht gewond werden. De gendarmerie heeft ln de buurt van Weenen een aan tal geheime communistische vergaderin gen ontbonden, waarbij twee journalisten uit Praag gearresteerd werden, die echter spoedig weer zijn vrijgelaten. Een jeugddemonstratle te Berlijn „rond de Meiboom" is door 100.000 jongens en meisjes deelgenomen. Goebbels hield een rede evenals Hitier. Deze ving aldus aan „Dultsche jeugd", gij zijt hier reeds voor de tweede maal in een nieuw Dultschland bijeen, om den eersten Mei te vieren. Dit nieuwe Dultschland zal de vervulling bren gen van het verlangen van vele Dultsche generaties. Er zal een rijk ontstaan, sterk en bewust van zijn kracht en zijn sterkte. Zijn burgers echter zullen eens slechts datgene zijn, wat zij tevoren geleerd heb ben te zijn. Gij zljt het Duitschland van de toekomst en wij willen, dat gij zoo zijt als dat Duitschland der toekomst zijn zal en zijn moet. Gij moet in uw jeugd leeren, de dragers te zijn van een gemeenschap van Duitsche menschen, de Duitsche volks gemeenschap. Het oude Duitschland, dat eens stroo men bloeds moest vergieten om den weg naar de toekomst vrij te houden, verwacht van u, dat gij u den huldigen grooten tijd waardig zult betoonen". Reeds spoedig na het uitspreken van zijn rede voor de Jeugd, nam de rijkskan selier afscheid, om zich naar het Tempel- hofer veld te begeven, waar reeds bij de eerste ochtendschemering vele honderden handen bezig waren geweest om alles in gereedheid te brengen voor de groote demonstratie. In de nacht was vrachtauto na vracht auto aangekomen, om alles aan te voeren, wat noodig is, om rond twee millioen men schen van ververschingen te voorzien. Kort na negen uur klonk marschmuziek en werden de vaandels zichtbaar van de eerste troepen, die het veld kwamen op- marcheeren De menschen werden bezig gehouden met koorgezangen, terwijl vliegers boven het veld hun kunsten vertoonden. Na een korte inleidende rede van dr. Goebbels, nam Hitier het woord, begroet door de jubelende „Heil"-roepen der me nigte, die hem dwongen, eenige minuten te wachten, alvorens hij met zijn rede kon beginnen. Na den nood van het Dultsche volk in de jaren na den oorlog te hebben geschilderd, bracht Hitier zijn hoorders in herinnering, hoe hij verleden jaar, op den eersten Mei, het Duitsche volk verzekerd had van zijn vasten wil, om dien tijd van nood te be ëindigen. „Vandaag", aldus Hitler, „weet het ge- heele volk, dat onze wil sterker is dan de Duitsche nood". (Bijvalsbetuigingen). De catastrofale werkloosheid, begonnen door den waanzin der vredesverdragen, voortgestuwd door de zwakke vroegere staatsleiding, is, dank zij den strijd om ar beid ingedamd en 2 millioen menschen zijn weer in het productie proces Ingescha keld". (Minuten lang applaus). Nadat Hitler vervolgens een uiteenzet ting had gegeven van het streven der na- Uonaal-socialistische beweging, ging hij voort „De gigantische organisaties in onze be weging, moeten sleohts dienen, om een nieuwen Duitschen mensoh tot stand te brengen. En wat ons met de huidige gene ratie niet gelukt, zullen wij bereiken met de volgende, want, evenals wij gekampt hebben en nog kampen om den Duitschen volwassen man en de Duitsche volwassen vrouw, zoo strijden wij ook om de Duitsche jeugd. In onze natlonaol-sociallstlsche jeugdorganisatie hebben wij de school voor de opvoeding van den mensoh in het nieuwe Duitsche rijk. Wij willen, Dultsche volksgenooten, ook niet vergeten. Hem te danken, Die het ge- heele jaar door onzen arbeid met zulk een gunstig resultaat liet gedijen en wij willen Hem vragen, ook voor den komenden tijd, ons volk Zijn zegen niet te onthouden. Vóór alles echter moge de Voorzienig heid onze innigste wenschen ln vervulling doen gaan, dat onze Duitsche menschen elkaar steeds nader mogen komen en beter begrijpen, dat zij het doel mogen bereiken, waarvoor ons volk sedert duizenden jaren heeft gekampt". (Ononderbroken, einde- looze bijvalsbetuigingen). Bij de laatste woorden van den „Führer" verhieven zich de massa's op de tribunes als één man. Millloenen strekten den arm in de hoogte en zongen vol geestdrift het Horst Wessellied. Onder het gejubel der menigte verliet vervolgens de kanselier met zijn begelei ding het veld. Te Augsburg is de Saengerhalle tenge volge van brandstichting volkomen afge brand. Er ls een belooning van 10.000 M. uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke lelden tot de arrestatie van de(n) dader(s). Reeds zijn 48 personen, die deel hebben uitgemaakt van oppositie-partijen, ge arresteerd. Bovendien zijn in de omgeving van Augsburg nog 25 personen in hechtenis ge nomen. NIEUWE BOTSING TE PARIJS. TAL VAN ARRESTATIES PARIJS. 2 Mei (Reuter) Ter gelegen heid van het hervatten van den arbeid door de taxi-chauffeurs hebben in de Rue Nationale, nabij de Cite Jeanne d'Arc. onregelmatigheden plaats gehad. Demonstranten wierpen met diverse pro jectielen naar de chauffeurs. Een chauf feur werd ernstig gekwest. Toen de politie kwam om de orde te herstellen, werd zij eveneens met een hagel van projectielen ontvangen, waarop eenige schoten weer klonken. De manifestatie ontaarde in een opstand. De ongure elementen kregen ver sterking, braken de bestrating op en maakten een loopgraaf. De politie treft maatregelen om tot een aanval over te gaan. Een politieman is door een kogel ge troffen. PARIJS. 2 Mei (Reuter) Bij het aan breken van den dag ls de politie begon nen in de gebarrikadeerde wijk door te dringen, geholpen door de gas-brigade. De opstandelingen hadden achter de barri caden groote vuren van raam- en deur kozijnen en meubels aangelegd, welke door de brandweer werden gebluscht. De barricaden zijn nog bedekt met rookende brokken hout, hetgeen een armzaligen aanblik geeft. De politie doorzoekt de huizen van waaruit geschoten ls. De kin deren huilden en de vrouwen smeeken om erbarmen. Sommigen weigeren de politie de deur te openen, waarop deze zonder commentaar wordt opengehakt. Toto nu toe zijn 20 personen gearres teerd. De politiebeambten, die aan den aanval deelnamen, waren ten deele uitgerust met pantservesten. Als dekking werden de groote manschappenwagens der politie ge bruikt. Ook de brandweer was gerequireerd, die de massa bespoot. Niettemin schoot de politie in de nauwe straatjes slechts langzaam op. PARIJS, 2 Mei. (V.D.). In verband met de botsingen bij de Cité Jeanne d'Arc zijn in 't geheel 138 personen gearresteerd; het is evenwel niet bekend hoeveel personen in hechtenis zullen worden gehouden. Twee politiebeambten zijn evenals een gewonde commissaris naar het politie-ziekenhuis vervoerd; hun noestand baart echter geen zorg. PARIJS, 2 Mei (Reuter) De huiszoe king in de Cite Jeanne d'Arc duurt nog voort. Geen enkele lantaarn ls in deze wijk heel gebleven, over groote afstanden ls de bestrating opgebroken; vele vensters zijn gebroken en overal liggen de steenen, flesschen en bierglazen, welke de commu nisten als projectielen bezigden, ln het rond. 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de l|jst Trekking van Woensdag Z Mei 1934 Hooge Prijzen f 1000.— 18986 bi 173 Prijzen van 65 253 830 902 926 1172 2094 2284 2751 2766 3308 3512 3571 3668 3778 3976 4040 4307 4581 4693 4727 4753 4940 4943 4959 5293 5296 5369 5490 5661 5708 6084 6107 6260 6319 6339 6565 6739 7274 7480 7526 8120 8148 8619 8809 9160 9285 9386 9892 10228 10361 10372 10401 10589 10779 10835 11046 11106 11580 11965 12491 13112 13141 13191 13406 13622 14054 14838 14974 15033 15192 15396 15497 15906 16233 16278 16596 16941 17134 17459 17999 18032 18044 18444 18527 18657 18674 18776 18845 18970 19200 19549 19642 19819 19885 20151 20202 20264 20310 Verbetering 4e klas 2e lijst: 5087 m. z. 5027. GAAT BARTHOU NAAR ROME? PARIJS, 2 Mei. (V.D.). De „Echo de Paris" zou naar aanleiding van de geruch ten over een voorgenomen reis van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken Barthou, naar Rome, hebben ver nomen. dat bij het bezoek van den Ita- liaanschen onderstaatssecretaris van Bui tenlandsche Zaken Suvich aan Rome, ter sprake is gebracht, dat Barthou bij zijn reis naar Belgrado en Boekarest wel via Rome zou kunnen reizen. De Fransche re geering. aldus het blad, zal slechts gevolg geven aan de uitnoodlging, wanneer zij er van tevoren zeker van is, dat het bezoek voor beide partijen resultaat oplevert. In geen geval zal Barthou een reis naar Rome verbinden met het bezoek aan Belgrado en Boekarest, omdat dit bezoek dan geheel anders zou kunnen worden uitgelegd. De reis naar Rome zou volgens het blad, pas later en geheel onafhankelijk daarvan kunnen plaats vinden. o DUITSCH VOLKSGERECHTSHOF VOOR HOOG- EN LANDVERRAAD. BERLIJN, 2 Mei (V.D. De reeds onlangs aangekondigde wet tot regeling van de strafrechtelijke vervolging van hoog- en landverraad, is thans officieel gepubli- ceerd.De wet voorziet ln de vorming van een volksgerechtshof voor de behandeling van de zaken van hoogverraad en land verraad. De voorzitter en een lid moeten rechter zijn. De Oberrechsanwalt dient de aanklacht in. De leden van den Volksge recht en de plaatsvervangers worden be noemd door den Rijkskanselier op voor stel van den Rijksminister van Justitie. Tegen de beslissing van het Volksgerechts hof ls geen rechtsmiddel toelaatbaar. Bij de nieuwe wet wordt bepaald, dat met den dood zal worden gestraft hij die met geweld of de bedreiging met geweld probeert het Rijksgebied geheel of gedeel telijk te doen inlijven bij een vreemden staat, of een tot het Rijk behoorend ge bied van het Rijk wil losscheuren. Even zoo wordt gestraft degene, die den Rijks president of den Rijkskanselier of een ander lid van de Rijksregeerlng zal pro- beeren te berooven van zijn constltutlo- neele macht of met geweld of bedreiging met geweld tot een misdrijf aanspoort of verhindert zijn constititutioneele plichten te vervullen. De straffen hiervoor zijn: doodstraf ol levenslang tuchthuisstraf, of een tucht huisstraf van ten minste vijf jaar Evenzoo wordt gestraft wie ter voorbereiding van een hoogverradelijke onderneming ln relatie treedt met een buitenlandsche regeering of de hem toevertrouwde open bare macht misbruikt of manschappen aanwerft of in den wapenhandel" oefent. In de passage landverraad wordt o.m. ge dreigd met den dood. degene, die het waagt een staatsgeheim te verraden. Als staatsgeheim in den zin van voorschriften zijn te beschouwen geschriften, teekenin- gen, andere voorwerpen, feiten of berich ten daarover, waarvan de geheimhouding tegenover een buitenlandsche regeering voor het welzijn van het rijk ln het bij zonder in het belang van de landsverde diging vereischt wordt. o 55 COMMUNISTEN GEARRESTEERD. SCHWERIN, 2 Mei (V.D.). De politieke politie van Mecklenburg heeft na weken lange waarnemingen en uitgebreide op sporingen geconstateerd dat in tal van plaatsen van het land de Communistische partij haar illegale werkzaamheden heeft voortgezet, door het stichten van nieuwe plaatselijke groepen Na een zorgvuldige voorbereiding kon den alle plaatselijke leiders en function- narlssen van de K.P.D.. In het geheel 55, in alle steden van het land worden ge arresteerd. VLIEGTUIGBOTSING. LONDEN, 2 Mel (V.-D.) Bij een bot sing twee vliegtoestellen te Dlgby zijn twee officieren en twee leerlingvliegers ge dood. DE VERDEDIGING VAN NIEUW-ZEELAND. WELLINGTON, 2 Mei (V.D.) De mtnisu. voor de Landsverdediging van Nieuw-z». land Cobbe, heeft medegedeeld, dat bin nenkort de plannen ter versterking van verdediging van Nieuw-Zeeland, welke hln opgesteld door de opperbevelhebbers door de regeering zijn aangenomen, van kiacht zullen worden. Het is de bedoeling het aantal der een heden der strijdmacht te vergrooten De ontwikkeling van de luchtmacht zal mee brengen het koopen van vliegtuigen van de laatste uitvoering en de uitbreid™ van de uitrusting van vliegstatlons. De kustverdediging zal worden versterkt waarbij nieuwe uitrustingen zullen worden aangebracht. De luchtbescherming a| worden aangebracht voor de grootere centra, hetgeen noodig maakt de vorming van nieuwe territoriale eenheden. De mi nister zeide dat nieuwe bombardements. vliegtuigen, welke besteld zijn, gebruikt zullen worden in samenwerking met de batterijen van de kustverdediging en de verdediging van de territoriale wateren. 4 DE NATIONAAL-SOCIALI8TEN EN DE JODEN. MUNCHBN, 2 Mel. (V.D.). Jullu Streioher, de nazilelder voor Frankenla heeft een speciaal nummer uitgegeven va „der Stürmer", dat gewijd ls aan ritueele moord Veertien pagina's bevatten ee verhaal van een beweerd „Joodsch con plot om Hitier te vermoorden". Het aan beweerde ritueele moorden, dat in denk van de eeuwen heeft plaats gehad, wor er in opgesomd. De omslag toont Ut mannen, welke Joden moeten voorstel!! die een schotel vasthouden, waarin str men bloed vallen uit de kelen van Ar vrouwen. De andere Illustraties steil' mannen, vrouwen en kinderen voor, door Joden onder de meest walgelij omstandigheden ter dood worden gebrach Dit nummer van ..der Stünner" heelt Munchen zelfs ln Nazikringen groote vet ontwaardlglng gewekt. Streicher is tb de officleele vertegenwoordiger van regeering in Frankenland en mag als danig deelnemen aan de zittingen van he Beiersche kabinet. Een hevige aan' welke Zondag door den eersten Burg meester van Munchen, op Joden is onder nomen, wordt beschouwd als een aawij zing voor een inluiden van een anti Joodsche politiek ln Beleren. o AUTO DOOR TREIN GEGREPEN, MADRID, 2 Mei. (Reuter), In de m! heid van Barcelona is een autobus k vacantie-gangers door een trein gegr-r Drie personen werden gedood en elf er. stig gewond. o DE STAVISKY-AFFAIRE. PARIJS, 2 Mei. (Reuter). In de enque commissie naar de Stavisky-affalre trach ten gisteren Unksche afgevaardigden de vroegeren procureur-generaal Pressar schoon te wasschen en zoo mogelijk in zij ambt te herstellen. Men vermoedt, dat hierachter de vrij metselarij zit. Bovendien willen zij een resolutie door drijven, waarin de president van den H gen raad wordt gelaakt. De rechterzijde verzet zich sterk hier tegen. In de commissie tot onderzoek naar Februarl-onlusten elschten de linksche el gevaardigden de ontbinding van alle p> trlottlsche bonden, waarop de rechten.: verklaarde de ontbinding van de vrij metselaars-loge te elschen Indien dit sluit werd doorgevoerd. EXPEDITIE HEEFT TEGENSLAG. LONDEN. 2 Mei. (Reuter). Naar de ,.B mes" uit Srinagar bericht is de Duitse expeditie onder leiding van Merkl. we' gisteren is begonnen de 8000 meter hoo? top van de Nanga Parbat (Britsch Voor Indië) te bestijgen, door zwaren regen - in het vertrek gehinderd. De wegen ware zoo nat. dat de 360 dragers er niet d konden komen met hun lasten. De expeditie telt 14 leden waarvan iri Oostenrijkers en twee Engelschen. De expeditie van professor Dyhrenfurt die op weg ls naar den Balture-gletscher, is gisteren te Srinagar aangekomen. o DE BESTRIJDING VAN DE SPRINKHANENPLAAG. BUENOS AIRES, 2 Mei (V.-D.) - Argentinië ls een uitgebreid plan ultg werkt tot bestrijding van de sprinkhanen plaag. Over een oppervlakte van tws' duizend mijl zijn op de pampas hegge opgesteld, waarin men de sprinkha wil verstrikken, teneinde op die wijze bedreigde gewassen te redden. Het pi ls afkomstig van den heer Gulllenn Gandara. die vroeger een vooraanstaan positie bekleeding op het Mexicaans departement van Landbouw. HU ls v meening, dat de plant „melbomla tngona zal kunnen volbrengen wat de mensen!» reeds gedurende eeuwen hebben tracht™ te bereiken door middel van vuur, vel- giften, enz. De „Melbomia trigona" heeft een drie kantige stengel, bezet met harige hor stels. De plant trek de sprinkhanen aan, die zich in de harige borstels verwarren- Tegen het vallen van den avond komen groote legers vleeschetende mieren naai de planten en consumeeren wat er over dag door de plant gevangen ls. De hegg™ die van deze planten gemaakt worden, be reiken een hoogte van vijf voet. o ARRESTATIE TE AUGSBURG. AUGSBURG, 2 Mei (V.D.). De P* heeft in verband met den brand ia <j Sangerhalle een uitgebreid onderzoek in gesteld, dat tot resultaat heeft gehad, d» hedenochtend vroeg een sedert eenlgen t(« te Augsburg verblijvende communis™!» functionnaris ls gearresteerd die er enw™ van wordt verdacht den brand te heb" gesticht. Er zUn reeds voorbereidingen troffen om een medeplichtige van vermoedelijken dader te arresteeren. j

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2