De Mei-optocht der S.D A P. 75sle Jaargang WOENSDAG 2 MEI 1934 No. 22734 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. OPENBARE VERGADERING Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAG BLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending yan brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT.:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week 1.0.18 X Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zjjn, per week ,,0.}8 Franco per post 1.2.35 -p portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER biaaen EERSTE BLAD. jjngifte van leerlingen voor het gymnasium, de hoogere burger school met 5-jarigen cursus en pe hoogere burgerschool voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van leiden hingen ter kennis van belanghebbenden, aan bovengenoemde inrichtingen van cierwijs tot en met 31 Mei a.s„ gelegen- bestaat tot het doen inschrijven van -■'ngen voor het Gymnasium des Dins- ès en Vrijdags van 23 uur nam. en n' de beide H.B. Scholen des Dinsdags z 11—12 uur voorm. en Vrijdags van 'h uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. leiden, 2 Mei 1934. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. het jubileum van den heer j. m. de koning. Hierbij brengen wij onder de aandacht nu alle abonné's. dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en til tot 30 April 1935. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver- ringsbank der Oude Haagsche van te 's-Gravenhage hebben afgesloten, t wat het bedrag der uitkeeringen eft o.a. als volgt: t. 500.ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. 1 „400.— bij verlies van belde oogen, beide handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. t 200.— bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk, d. 100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers e 50.— bij breuk van een been of arm. I. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermeide lichaamsdeelen wordt toet verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met Serlies gelijk. Bij verlies oi volslagen onbruikbaarheid Jan meer dan één vinger van dezelfde Jand. kan het gezamenlijk bedrag der uit wringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer «dragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast- Sesteld. Een schadevergoeding voor overlijden jn verminking of verstandsverbijstering «gelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven bet genoemd, geven geen recht op uit wring. Een ieder, die zich wil laten Inschrijven Jor deze verzekering betaalt 10 cts. admi- tstratiekosten, waarna hem of haar een dschiijvingsformulier overhandigd wordt, «welk zoowel voor de(n) ingeschrevene «s voor ons, als bewijs geldt, dat die atonné verzekerd is en wel op de voor taarden als op het inschrijvingsformulier termeid. Daartoe moet men zich persoonlijk aan f?5.Bureau opgeven, terwijl onze abonné's w de omgeving zich tot onze respectieve- TO agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun ttensch aan ons kenbaar maken. Eij, die reeds gedurende het afgeloopen Jaar verzekerd waren en dus in het bezit 'an een inschrijvingsformulier, kunnen e geldigheidsduur van dit inschrijvings- "'oiulier tegen betaling van 10 cts. """aistratiekosten, aan ons bureau laten hengen tot 30 April 1935. Men verzuime dit niet, daar onze a onné's die in het bezit zijn van niet mgde inschrijvingsformulieren, even- natuurlijk zij, die geen inschrijvings- "'"ulicren bezitten, geen enkele aan- aak kunnen doen gelden, wanneer hun ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE Een onvergetelijke dag. De dag van gisteren is voor den heer J. M. de Koning en de zijnen onvergetelijk geworden. Het groote feest dat des mor gens in het gymnastieklokaal van de school aan de Hooglandsche KerkgTacht is gehouden, was nog maar een begin, zij het een prachtig en uitstekend begin. Des middags van 35 en des avonds van 7.30- 8.30 uur heeft de jubilaris receptie gehou den en van deze gelegenheid hebben zeer velen gebruik gemaakt om den onderwijs- veteraan geluk te wenschen met zijn zeld zaam jubileum. En nauwelijks was de avondreceptie af geloopen of de heer de Koning werd met zijn gezin weer verwacht in het gymna stieklokaal aan de Kaasmarkt, waar door het bestuur en het comité van oud-leer lingen en oud-collega's een feestavond werd aangeboden. In deze bijeenkomst is bij monde van den voorzitter den heer H. Buurman het geschenk van het bestuur, waarvan wij reeds gisteren melding maak ten, officieel aangeboden, terwijl de heer Wielinga namens de oud-leerlingen en oud-collega's de, eveneens reeds vermelde geschenken aanbood. Het behoeft verder niet afzonderlijk vermeld, dat er nog tal van goede en waardeerende woorden tot den jubilaris zijn gericht, dat zijn deug den in allerlei toonaard verkondigd zijn. De heer G. Bakema sprak namens de hoofden der zusterscholen, de heer J. Srryd namens de oud-collega's. De heer Goslinga diepte aardige bijzonderheden op uit oude notulenboeken, waaruit bleek dat de ver standhouding tusschen het schoolbestuur en den jubilaris steeds uitnemend is ge weest en zoo droeg ieder zijn steentje bij om den heer de Koning een prachtigen avond te bezorgen. Dit alles stond onder de voortreffelijke leiding van den voorzit ter der feestcommissie, den heer A. B. Mulder. Buiten deze officieele feestelijkheden is de heer de Koning nog verblijd door een stroom van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen en door tallooze bloem stukken en andere attenties. Het is voor hem en zijn gezin een prachtige, onver getelijke feestdag geweest. HET STADIONCONCERT VAN 2 JUNI. Ook een Leidsch propaganda-comité gevormd. Teneinde er voor zorg te dragen, dat op het concert, dat onder leiding van dr. Willem Mengelberg Zaterdagavond 2 Juni door het Concertgebouw-Orkest en Resi dentie-Orkest met medewerking van een aantal koren, gegeven zal worden in het Olympisch Stadion te Amsterdam, ook bui ten de hoofdstad de aandacht van het publiek wordt gevestigd, zijn in overleg met het Comité voor Stadionconcerten te Am sterdam in een groot aantal plaatsen van ons land propaganda-comité's gevormd of in voorbereiding. Hier ter stede is het volgend comité gevormd: Mevr. W. van Itallie van Embden. Oud- lid Tweede Kamer St. Gen. Presidente; Mr, A, van de Sande Bakhuyzen, Burge meester; Mej. H. W. van de Sande Bak huyzen; Prof. Mr. D. van Blom. rector- magnificus; Prof. Dr. J. H. Boeken; Richard Boer, Directeur Muziekschool Maatschappij Toonkunst; L Driessen; Jhr. Mr W J. Prof. van Eysinga. Rechter in het Intern. Gerechtshof; J W. Henny. direc teur-hoofdredacteur van het Leidsch Dag blad: Prof. Dr. J. Huizinga; Mr. P. J. Idenburg Secr. van Curatoren Universiteit; Mevr. M. J. Irish Stephenson-Hagen; Dr. J. Riemens. Herv. Pred.; Not. A. D. Vijgh, Voorz. v, d Maatsch. voor Toonkunst; Jhr. Ir. A C. von Weiier, Voorz. Maatsch tot bevordering der Toonkunst, afd. Leiden; Prof Dr. N. van Wijk; terwijl nog geen antwoord is binnen gekomen van J. L. Immink, Pres. van ..Semper Crescendo"; Mej, C. L. de Roos, Pres. Ver. Vrouwelijke Studenten. HET SNORVERBOD. De politie heeft gisteren de eerste dag waarop het snorverbod in werking trad slechts in twee gevallen proces-verbaal be hoeven op te maken De eigenlijke snorders hielden zich stipt aan het verbod, terwijl meerderen ook waren thuis gebleven Dien tengevolge waren er gisteren aanmerkelijk minder taxi's op den weg dan anders. De politie zal streng toezich uitoefenen. BUITENLANDSCH BEZOEK. Een gezelschap van ongeveer 450 perso nen uit Zwitserland is met een extra trein te Arnhem aangekomen en zal aan ver schillende plaatsen van ons land een be zoek brengen Na een bezoek aan Arnhem, Utrecht, Amsterdam en een tocht over den afsluitdijk zal een bezoek aan Leiden ge bracht worden, terwijl het gezelschap Vrijdag 4 Mei Scheveningen zal bezoeken, vanwaar het per extra trein naar Rotter dam terugkeert. Op Zaterdag 5 Mei zal het gezelschap weer per extra trein naar Zwitserland terugkeeren. HET 1 MEI-FEEST DER S.D.A.P. groote belangstelling voor de middagvergadering en den fakkeloptocht. In de stampvolle Stadszaal heeft de Leidsche afdeeling van de S.D.A.P. gister middag haar 1-Mei-feest gevierd. Nadat een strijkje eenige nummers had ten beste gegeven, heette mr. D. A. van Eek de aan wezigen hartelijk welkom, zijn vreugde uitsprekende over de groote opkomst. Spr. dankte allereerst het 1-Mei-comité en de Vrouwenpropagandacommissie voor de keurige zaaiversiering en herinnerde ver volgens aan vroegere tijden, toen de lei ding bevreesd was om een zoo groote zaal als deze te huren. Thans is zij nog te klein en dat is begrijpelijk. Immers op 1 Mei zijn alle socialisten idealisten; gelooven wij intensiever dan ooit in een zonnige toekomst, hoe schril het donkere heden daartegen ook afsteekt. Op dezen dag ge looven wij, dat het onverstand van het kapitalisme niet lang meer zal duren; dan stelt zelfs een werklooze vertrouwen in de toekomst. Want het is 1 Mei, de dag van de opstanding van het proletariaat. Maar al zijn wij idealisten, daarnaast zijn wij tevens practisch. Wij zijn ons bewust, dat de strijd voor een betere maatschap pij zwaar zal zijn en slechts met succes bekroond zal worden, wanneer wij in een dracht onze kracht zoeken. Die strijd is zwaar, want het kapitalisme geeft zich niet spoedig gewonnen en zoekt telkens nieuwe vormen om zich te handhaven. Fascisme en nationaal-soclalisme zijn er de bewijzen van. Maar de kracht van onze beweging werd gedemonstreerd door de wijze, waarop zij zich tegen deze nieuwe vormen teweer stelde. Dat moet ook. want socialisme is voor velen geworden tot een levensbeginsel en een levensbeginsel wordt niet te gronde gericht door tegenslagen. Spr. besloot met den wensch, dat deze bij eenkomst zal bijdragen tot versterking der arbeidersbeweging, niet alleen door vermeerdering van het ledental, doch ook doordat ieder lid van de socialistische ge meenschap zich dieper bewust zal worden van zijn hooge plichten lAoplaus). Nadat „De Stem des Volks" onder lei ding van den heer Otto W. de Nobel de door allen meegezongen Internationale en een ander strijdlied had ten gehoore gebracht, was het woord aan den heer J. W. Matthijsen uit Amsterdam tot het uit spreken van de feestrede. Rede van den heer J. W. Matthijsen. Spr. wilde het zwaartepunt van zijn be toog samenvatten in een klemmende waar schuwing tegen den ergsten vijand van de arbeidersklasse, het fascisme. De stof hiertoe ontleent spr. aan een persoonlijk bezoek aan Italië, waar hij de zegeningen van 12 jaar fascistisch bewind van nabij heeft leeren kennen. De mannelijke kie zers van Italië vrouwen hebben er geen kiesrecht hebben onlangs voor 99"/o hun goedkeuring gehecht aan het bestaande regeeringsstelsel. En toch is dit volgens spr. geen bewijs van eenheid, want de pu blieke meening is van te voren door de regeeringspartij zoozeer beïnvloed en de quintessence van de zaak zoozeer verdoe zeld achter schoonklinkende leuzen, dat niemand het waagt tegen te stemmen. Er wordt op de meest luidruchtige en on smakelijke wijze voor Mussolini reclame gemaakt en wee hem. die zich daartegen verzet. Hij wordt onmiddellijk'als staats gevaarlijk beschouwd en niet alleen hij, doch ook zijn naast omgeving zwaar ge straft. De dictatuur regeert nu eenmaal met geweld, omdat zij beangst is voor hen, die zich tegen haar verzetten. Om die redenen is er ook overal een geweldig militair vertoon en wordt een streng toe zicht op correspondentie en persoonlijk bezoek uitgeoefend. Ook de stemming zelve had geen regel matig verloop, zooals spr. van meerdere zijden vernomen heeft. Van een geheime stemming was geen sprake. Wie zich met zijn stembiljet naar het afgescheiden hokje begaf, werd direct als staatsgevaarlijk aangemerkt. Men kon toch ook onmiddellijk het Si-biljet in de bus stoppen! En niet de kiezer, doch de president van het stembureau moest het biljet in de gleuf duwen. Vrijheid van drukpers bestaat allang niet meer; zes jaar lang heeft het fas cisme dagelijks met den knuppel gezwaaid totdat iedereen, die het met het régime niet eens was. had geleerd te zwijgen. Niemand durft zich uit te spreken ondanks het feit, dat"in geen enkel ander land van Europa de economische verhoudingen zoo slecht zijn als in Italië. Een loon van f. 8- per week geldt daar als zeer hoog en wordt nog niet door 10 der arbeidersbevolking verdiend. De daar bestaande toestanden zouden minister Colijn doen genezen van zijn streven naar loonsverlaging. Het algemeen welvaartspeil onder de arbeiders is angstwekkend gedaald, de werkloosheid nog toegenomen, de uitvoer eerder verminderd dan vermeerderd. De steunuitkeering is schandalig laag en zeer onvoldoende georganiseerd. Brood geldt voor den Italiaanschen arbeider als een bijzondere lekkernij, welke niemand zich kan veroorloven. Het voornaamste voedsel is mais. Het hier te lande gepropageerde stelsel van loon, en steunverlaging heeft in Italië volledig bankroet geleden. De staatsschulden zijn in de laatste zes jaren verdubbeld, zoodat alle inkomsten voor de helft moeten worden gebruikt voor rente- betaling en aflossing en voor een vierde gedeelte voor leger en vloot Nieuwe steden worden gebouwd, prachtige autowegen 1 aangelegd, doch alle benoodigde middelen RECLAME- 363 BOND v. JONGE LIBERALEN. op Donderdag 3 Mei 1934, 20.15, Den Burcht Spreekster: Mej. Dr. E. C. VAN DORP, over: „De weg uit de werkloosheid" zijn afkomstig uit leeningen. Spr. voor spelt, dat deze politiek niet lang meer kan stand houden. Tevergeefs probeert Musso lini door concentratie van het bankwezen en de bedrijven den ondergang uit te stel len; in werkelijkheid beteekent dit ont eigening van de bourgeoisie. Dictatuur beteekent in een kapitalisti sche maatschappij het ergste wat een land overkomen kan. Spr. wekte ten slotte allen op om krachtig stelling te nemen tegen dictatuur en iederen anderen vorm van fascisme. Het verdere gedeelte van den middag werd gevuld door declamatie van den hear Jo Sternheim, zang van „De Stem des Volks" en Meidansen, uitgevoerd door de leden der A.J.C. Mr. van Eek sloot de drukbezochte bij eenkomst met een opwekking om in grooten getale deel te nemen aan den demonstratieven fakkeloptocht. De fakkeloptocht. Het is moeilijk na te gaan of het de uit werking was van de opwekking van den grijzen voorzitter dan wel, omdat het zulk uitgelezen weer was, maar in ieder geval was het aantal deelnemers aan den op tocht ditmaal bijzonder groot. Om halfacht vertrokken uit drie ver schillende stadwijkijen n.l. Tuinstadwijk, het Haagwegkwartier en de Kooi stoeten naar het opstellingsterrein. de Kaasmarkt vanwaar, prachtig op tijd, de optocht ver trok om langs de eerder vermelde route zijn weg door de stad af te leggen. Eenige muziekkorpsen en een propaganda-auto van de VARA. luisterden den tocht met vroolijke marschmuziek op. Evenals vorige jaren werden weer verscheidene doeken in den tocht meegedragen met de navolgen de opschriften- Voor socialisme en demo cratie; Vrouwen, wordt lid van de S.D.A.P. Ontwapening en wereldvrede; Medezeg genschap in de bedrijven en een 40-urige werkweek. In volmaakte orde en onder groote be langstelling werd de voorgeschreven route afgelegd en zonder eenig oponthoud te ongeveer 10 uur het eindpunt bereikt. De S.D.A.P. had zich geen gunstiger verloop van haar 1 Mei-feest kunnen wenschen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Ed. Nozeman, Nieuwe Rijn 92, Leiden. Rund-, kalfs- en varkensslagerij. Eigenaar: J. J. Slegtenhorst, Leiden. Gevolm.: E. J. M. Nozeman, Leiden (Beperkende Bepa lingen). Wijzigingen: Stoom-Zeep-Eau de Cologne- en Par- fumerieënfabriek voorheen Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeepfabriek. Leven daal 30/40, Leiden. Nieuwe Commissaris: P. A. de Gooyer, Wassenaar. Naamlooze Vennootschap Internationale Handel Maatschappij „Imenexco" (filiaal) Leiden, Hooge Rijndijk 94. Hoofdz.: Am sterdam, Heerengracht 453. Vest. fil. (toon- kamer): Hooge Rijndijk 88, Leiden. Hoofd zetel verplaatst van Amsterdam naar Hooge Rijndijk 94, Leiden. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Beperkt Bezit", Rijnsburgerweg 31 E, Leiden. De handels zaak is met ingang van 21 April 1934 in liquidatie getreden. Vereffenaars: J. J. de Cler, Leiden en B. S. Edersheim, Den Haag. BINNENLAND. De Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake bescherming der openbare orde (Pari. Overzicht, 4e Blad). Op verzoek is eervol ontslag verleend aan onzen gezant in Zweden, baron Sweerts de Landas Wyborgh (Binnenland 3e Blad). Generaal Higgins wil op 10 November aftreden als commandant van het Leger des Heils (Binnenland, 3e Blad). Ernstige ontploffing in een werkplaats der Spoorwegen te Utrecht; één doode en 15 gewonden. (1ste Blad). Drama te Den Haag, een echtpaar om het leven gekomen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De viering van den 1 Mei-dag (Buiten- land, le Blad). Nieuwe straatgevechten te Parijs (Tel., le Blad). Het geval der Japansche dreiging schijnt gesloten (Buitenl., le Blad). ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Indisch recht de heer L. P. de Boer (Sche veningen) en voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak scheikunde de heer T. R. A. Beukema (Leiden). Morgenavond spreekt dr. P. H. Ritter op uitnoodiging van de Ver. voor Huis vrouwen afd. Leiden in het Nutsgebouw over „Boeken die aan de orde zijn". Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit Blad. Kapitein P. C. Taconis van het 6de regiment veldartillerie alhier wordt van 28 Mei tot en met 5 Juni gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek 1 ->t het volgen van een sohietcursus voor schietinstruc- teurs. De van den generalen staf bij de in fanterie teruggeplaatste kapitein J. J. D. H. Verschoor is ingedeeld bij het 4e regi ment infanterie alhier. Mej. W. C. de Nie alhier is benoemd tot plaatsvervangend lid van de commis sie, welke in 1934 belast is met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie handwerken. Mej. O. Parmentier alhier is benoemd tot lid van de commissie, welke in 1934 belast is met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs, gemerkt Na, Nq, Nr. en Ns. De vereeniging Nationale Dierenzorg organiseert morgen een excursie per auto bus naarhet Leidsche Asyl te Leiderdorp. Aan de excursie zullen 70 personen deel nemen. Wij verwijzen naar een officieele ken nisgeving van B. en W. in dit Blad betref fende de aangifte van leerlingen voor Gymnasium, H.B.S. en H B S. voor meisjes. Foto Bleuzé Onder groote belangstelling en onder begunstiging van prachtig zomerweer hield de afdeeling Leiden der S.D.A.P. gisteravond haar gebruikelijken 1 Mei-fakkel- 3} tocht. De leden van het 1 Mei-comité, die den langen stoet oprenden. poseeren w:lwillend voor onzen fotograaf. In het midden met jas over den arm is de afdeelingsvoorzitte r, mr. Van Eek.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1