LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 2 Mei 1934 RECHTZAKEN. INGEZONDEN. KUNST EN LETTEREN. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. GEVRAAGD. AANGEBODEN. DE ZAAK-ONNES VAN N1JENRODE. SLOTPLEIDOOI MR. MULLER MASSIS. (Vervolg van gisteren). Na de pauze kwam mr. Muller Massis aan het woord om zijn verleden week af gebroken pleidooi te hervatten. Hij had nog twee belangrijke gedeelten van het requisitoir van het O. M. te be handelen. In de eerste plaats de gebeurte nis op 12 April in de Taverne Louis Seize, in de tweede plaats de door het O. M. be weerde tegenwerking door Onnes van den particulier-detective Johanknegt en diens bezoek op 6 September aan het kasteel Beide kwesties betreffen in hoofdzaak de gestie en den persoon van Johanknegt. Johanknegt's werkmethode is vreemd ge weest. De verdere vraag van betrouwbaar heid van Johanknegt hangt ten nauwste samen met de betrouwbaarheid der Utrechtsche rechercheurs. Sprekend over de gebeurtenissen in Louis Seize, memo reert de pleiter, dat zelfs Johanknegt, die over het vertoonen van het flacontje spreekt, verklaart, dat Onnes niets zeide. Het verhaal dat Koning hierover ophing, is heel anders. Toen Johanknegt het voor werp zelf aan Onnes toonde, zou hij niet langer hebben kunnen ontkennen. De verklaringen in verband met alle om standigheden daaromheen van de Utrecht sche rechercheurs blijft pleiter voldoende betrouwbaar achten om daaruit af te lei den. dat zij niet hebben gestaan onder den Invloed van O., om het onderzoek opzette lijk zoo te leiden, dat, als deze schuldig was. zijn schuld niet aan den dag zou treden. Is O. inderdaad hevig geschrikt bij het bezoek van J. en juffrouw Manda op Nijen- rode op 6 September, zooals dezen verkla ren. dan is dit nog geen wonder, want zij kwamen hem de foto van den chanteur toonen. Om zijn goeden naam heeft O. toen J. niet over K. durven inlichten Als het O. M. zegt: „alle anderen hebben een ruiterlijke bekentenis afgelegd, alleen O. niet", antwoordt pl. hierop: „het ligt er maar aan wat men een ruiterlijke beken tenis noemt". Allen, behalve J„ staan te recht wegens medeplichtigheid aan oplich ting: alleen trekken iedere wetenschap van of bekendheid met de verzekeringskwestie op de zitting terug. Men kan een zaak in mootjes snijden, zooals hier gebeurde, maar niet een verklaring van een getuige. Ook uit dien hoek moeten gezien worden de verklaringen van hen, die, na een formeele terechtstelling in hun eigen zaak, na hun ontkentenissen van alles wat in hun eigen nadeel kan strekken, als getuigen tegen O, worden gehoord. Waarbij dan nog komt de brave verklaring van den getuige K„ in de zaak van den inbraakbezorger W„ dat hij overtuigd was. dat W. van de ver zekeringskwestie niets geweten had. Men denke aan dief en heler. De dief is getuige, maar hij ontkent zijn eigen diefstal en verklaart alleen den boel aan den heler verkocht te hebben. Zou het O. M. dat een ruiterlijke bekentenis noemen, en zulk een verklaring van den dief als getuige aanvaarden? Knippen uit een beëedigde getuigeverklaring wat men noodig heeft voor een bewijsconstructie, terwijl men dien getuige overigens wantrouwt, zou een systeem zijn. waaraan in Nederland zich zeen rechter bezondigt. In het slot van zijn requisitoir zegt het O. M. dat K. voor O. kwam als „the right man in the right place". De verdediging heeft getracht aan te toonen. dat hij was: the WTong man In the right place", die wist en gevoelde, dat hij O. tot geldelijke beloften zou kunnen brengen door bedrei ging met schandaal. Daarbij maakte hij van de overdreven mededeelzaamheid van O, op ruime wijze misbruik. Maar ligt in bovengenoemde woorden van het O. M. niet reeds voldoende twijfel op gesloten aangaande de waarheid van K.'s verklaringen?" Het O. M. gevoelt het in zijn hat zeer eoed. dat dit rammelend getuige- materiaal een ernstige bedreiging vorn^ voot de juistheid van een veroordeeling. PI. komt thans tot het juridische gedeelte van zijn pleidooi. De vraag is hier, of ten laste gelegd is een zelfstandig daderschap of een mid dellijk daderschap. Volgens de dagvaarding lieeft O. de verzekeringsmaatschappijen bewogen en (of) doen bewegen tot het uitbetalen van een schadevergoeding we gens diefstal, tot welke vergoeding zij niet gehouden waren omdat het geen echte diefstal zou zijn geweest O zou v. d. D. in den waan hebben gebracht dat dit wel het geval was, met de uitbetaling als resultaat. Het is een eigenaardige dagvaarding constructie. ais zij in het onzekere tast over de vraag of een onmiddellijk dan wel een middellijk daderschap bedoeld is. Ner gens staat vermeld in de dagvaarding, dat verdachte den heer v. d. Dussen zou hebben bewogen tot het nemen van de bekende conclusie tot uitbetaling. Eerst op blz. 10 van de dagvaarding treedt v. d. D. op als de bedrogene; verder is hij zelfstandig handelend persoon. De dagvaarding bedoelt een zelfstandig daderschap; maar men mist erin dat de verdachte, de bedriegelijke middelen ge- b",iicend. wist, dat deze diende o mde assu- »w«uren tot iets te bewegen. Pi. betoogt, dat bewezen moet worden door het O.M.. dat v. d. Dussen in den waan is gebracht (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van de a) of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET SNORVERBOD. Geachte Redactie. Verzoeke beleefd plaatsing voor onder staand stukje; by voorbaat myn harte- ïyken dank. Edelachtbare Heeren van den Gemeen teraad te Leiden. Ondergeteekende dezes wyst B. en W. erop dat door den ingang van het snorverbod vele chauffeurs ge dwongen zijn weer over te gaan naar gemeentelijke ondersteuning. Ziet u dan zelf de fouten niet ln om zoo iets op touw te zetten? Hoevelen komen er nu weer broodeloos? Wat werd er voor l'/t jaar terug veel gesproken, dat er niet eens een behoorUjk vervoermiddel in Leiden was, en nu het er is, wordt het tenslotte nog door B. en W tegengewerkt. Waarom moeten er nu weer ongeveer 80 werkloozen in deze stad bykomen? Of is de gemeente kas zoo vet, dat er geen doorkomen aan is? Laten we hopen dat B. en W. hun fout zullen Inzien en alles weer op z'n beloop en de taxis met rust zullen laten om hun in de gelegenheid te stellen hun brood te verdienen. J. MEIJER. Taxi-Chauffeur. Ook ontvingen wy nog een stuk van den heer F. A. Kuyvenhoven. die zegt, dat de snorders slechts handelden voor hun broodje. Nu zullen zy honger moeten Ujden. Verder meent Inzender, dat hier te Leiden geen regeling bestaat voor het voetgangersverkeer, in strijd met andere plaatsen. Claxonneeren moet z.i. wel. daar de voetgangers anders niet op zyde gaan. Tenslotte meent spr. dat snorders en par ticuliere auto-bestuurders niet op dezelfde wyze worden behandeld by eenige over treding. B.v. by verkeerd voorryden voor den Schouwburg kreeg een snorder wel een nroces-verbaal, een particulier niet. door de bedriegeüjke middelen door O. ge- bruikt-. Dit is niet het geval, en blykt zeker niet uit de verklaringen van v. d. D. zelf. Wel zegt hy, dat hy zijn oorspronkeiyk wantrouwen heeft laten varen, omdat hy de goederen kon terugkregen uit handen van iemand die niet in direct contact met O. stond. Dus niet door feitehjke gegevens van O., maar door het terugvinden van het goed in vreemde handen heeft dus v. d. D de maatschappyen geadviseerd tot uitbetaling. Ook de assuradeuren, de heer Top, heeft er het zyne toe gedaan, om zün meening. dat het een wezenlijke diefstal was. over te enten op zyn mede-assura deuren. Het rapport was ook voor hem, zoowel als voor de anderen, de oorzaak der dading. Moet ik verder gaan. zoo besluit pl„ met te spreken over het totstandkomen der In braakverzekering feiteiyk tegen den zin van O.? Of over het feit. dat het kort te voren betalen van de premie niets zegt, omdat O. wist dat deze betaling by derge- ïyke beurspollssen van geen invloed op de uitkeering is, daar de assurantie-bezorger voor hem betaalt, en hy voor dat bedrag dus by de maatschappyen gecrediteerd wordt? Of over de waarde van de ont vreemde voorwerpen, welke ver boven de verzekerde waarde kwam? PI. wij hieraan slechts herinneren. Zoowel op de feiteiyke gronden, waaruit volgt dat op het door het O.M. geconstrueerde bewys geen veroordee ling ma? volgen, als op Juridische en juri- disch-feiteiyke gronden, waaruit zonne klaar bUjkt dat hy niet veroordeeld wor den kan. vraagt pi met overtuiging ver- dachtes nyspraak Morgen zal de officier repliceeren HAAGSCHE RECHTBANK. De 20-jarige tuindersknecht J. van der S., de 24-jarige koopman J. A. van der K beiden te Delft en de 32-jarige schipper J. van S. uit Stompwyk. hebben terecht ge staan, ter zake dat zy in de maanden December 1933 en Januari 1934 te zamen en in vereenlging te Ryswljk by verschil lende ingezetenen kippen en konijnen heb ben ontvreemd, welke feiten de verdachten op een enkele uitzondering na bekenden. By den stoker J. aan het Jaagpad was. nadat het hok leeggehaald was. met wit kryt daarop geschreven dat is van de honger". Ter zitting bleek, dat dit door van der K. was geschied Mr. Cohen Tervaart, die het O. M. waar nam, zeide. dat in den laatsten tijd dief stallen als deze herhaaldeiyk voorkomen, waardoor groote ongerustheid by de eige naas van pluimvee en konijnen is ontstaan. Spr. noemde dit een crisis-verschynsel waartegen evenwel met alle kracht dient te worden opgetreden, zoodat hy een strenge correctie noodzakelijk achtte. Tegen S. die tot dusver nog niet veroor deeld is luidde de eisch 9 maanden, tegen de beide andere verdachten, die reeds eer der met den strafrechter kennis maakten ieder 1 jaar gevangenisstraf. Nadat de drie verdedigers aan het woord waren geweest, waarby ten aanzien van S een reclas- seeringsrapport werd gevraagd, begaf de rechtbank zich in raadkamer. Na herope ning deelde de president mede. dat de rechtbank het wenscheiy'k achtte ten aan zien van alle drie verdachten alsnog een reclasseeringwapport in te winnen. IN DE LAKENHAL. G. C. Haverkamp. Wat in de allereerste plaats opvalt, wanneer we de tentoonstellingszalen van de Lakenhal betreden, is de enorm ver- fynde teekentechniek, waarover Haver kamp beschikte. Of men zyn teekeningen ln kryt, de penseelteekenlngen, ln fyn gedistribueerde O.-I. Inkt, dan wel zyn etsen ziet, reeds een zeer vluchtige be schouwing doet opmerken, dat hier de vormen der natuur zyn weergegeven met nimmer falende zekerheid. Er zullen onder de kunstenaars van dezen tijd weinigen zyn, die Haverkamp in dit opzicht even aren, laat staan overtreffen. Ik vermoed zelfs, dat zeer velen die fyn gecultiveerde techniek ouderwetsch en niet meer van dezen tijd zullen vinden. Het ls voldoende bekend, dat ln onzen tijd menigeen kun stenaar poogt te zyn, zonder de ambach- teUjke zyde van zyn kunnen ook maar drageiyk te beheerschen. Kunstenaar zyn is immers iets dat oneindig ver verheven is boven de techniek van het ambacht. Welnu, dan ls men Kunstenaar, met een hoofdletter, en dan ziet men neer op het gepeuter van die technici. Men kan de zaak ook eenigszins anders beschouwen en meenen, dat de kunste naar niet een min of meer geheimzinnig wezen is, dat buiten en boven het gros der ontwikkelde menschen staat en daaraan het recht meent te ontleenen, zyn mus- schen aan te zien voor paradysvogels. Men kan de kunst ook beschouwen als een ambachtsuiting in veredelden vorm, een ambachtsuiting waardoor de levende be zieling van den maker stroomt. Ik zou wel willen weten, of de glazeniers en beeld houwers van Chartres zich indertyd ook hebben beschouwd als een soort uitverko ren halfgoden. Ik vermoed, dat zy. Juist zy! in de eerste plaats hoog stelden de techniek van het handwerk als eerste voorwaarde om hun opgaven naar eigen ideaal uit te voeren. Ik denk, om dichter bij huis te biyven aan de enorme techniek van Toorop, Breitner, Verster, Willem van Knynenburg. Ik denk. op ander terrein, aan de sonnetten van Perk, of de eerste verzen van Kloos. Daar is technisch op gezwoegd, voordat de levende vorm verscheen, waar door men ze voelt, alsof ze in één prach tig élan op het papier werden geworpen. Ik denk aan muziek als van Haydn, Mo zart en Beethoven. Wat zouden deze men schen met al hun Inspiratie begonnen zyn, zonder dat zy doorkneed waren in de ge- helmen der compositieleer. En juist dat stelde hen in staat, om boven de techniek van hun tijd uit te komen. wy willen met dit alles niet zeggen, dat wy Haverkamp als teekenaar op eén lün zouden stellen met genoemde kunstenaars. Doch men heeft soms sterk sprekende voorbeelden noodig. Het ging er slechts om, er nog eens den nadruk op te leg gen. dat voor den kunstenaar het zuiver ambachteiyk kunnen en het beheerschen van zyn „vak" een geweldig voordeel ls. Natuurlijk moet daar nog iets by ko men. Dat wat van de ziel ls, de ontroe ring, de inspiratie, de visie op de dingen. Het is niet voldoende, een landschap, een gebouw of wat dan ook in de finesses te kunnen afbeelden en zonder misteekening op papier te brengen. Ten slotte kan men dit met het mechanisch procédé der foto grafie toch altyd nog juister doen. De eenheid is altyd meer dan de sa menstellende deelen. de levende cel ls meer dan de elementen waaruit zy is op gebouwd. een waarachtig kunstwerk is meer dan de details, waaruit het is samengesteld. Het behaaglyke van de geheele compo sitie. de sfeer, de bedoeling, de ontroering zyn zaken die zich ambachtelijk niet laten aanleeren. Dat zyn de dingen van de ziel, die zich niet laten grijpen, zich niet laten verklaren, en die men met de gedegenste vakkennis verwerft. Haverkamp was een uitstekend vakman. Hij bezat bovendien de geduldige aan dachtige liefde om zijn lust aan het detail tot ln de kleinste dingen te doen spreken. Want ten slotte bepaalt de aandacht, de spanning, de innerlijke waarde van de voorstelling voor een groot deel. Voor velen ls teekenen de kunst van weglaten, om met een minimum van mid delen een zoo groot mogeiyke uitdruk kingskracht te bereiken. Ik denk hierby b.v. aan de teekeningen van den u allen bekenden Jo Spier, die evenwel bedoeld zyn als reportage. Ik ben er van over tuigd dat Haverkamp in dien geest ook had kunnen werken, als hy had gewild. Doch het was niet zyn aard. zyn liefde omvatte juist het kleine, natuuriyk in verband met het geheel. In zyn grootere krytteekenlngen vindt men hier en daar soms een bijna te veel: doch ten slotte biyft het zyn goed recht, te doen zooals hy deed. By de kleinere teekeningen. de etsen, en de teekeningen in OJ. inkt kan ik voor myn gevoel geen enkel bezwaar in dat opzicht laten gelden. Men kan niet zeggen, dat dan het détail niet volkomen is verantwoord. Haverkamp moet een hevig minnaar van de Hollandsche natuur zyn geweest. En t ls, of hy ons met landschapteekeningen, bosschen. waardoor een weggetje slingert, de bevallige buiging van een stroom met hoog-opgaand geboomte ter eene zyde, zijn boven-kruiers en wipmolen te Ab coude, zyn ruime duin- en weidegeziehten, wil zeggen: „Zie je wel. hoe mooi ons land is? Hoe alle kleine dingen in dit kleine land zyn opgenomen in een groote wyde ruimte, zyn opgenomen in fyne sfeer? Men houde ons ten goede, dat we geen gedetailleerd verslag geven. De expositie is daarvoor te omvangrijk. Dus nog enkele korte opmerkingen. Zoo als we reeds opmerkten, zyn de kryttee- keningen byzonder fyn en gedetailleerd van structuur, in 't byzonder landschap pen met boomen. Ietwat forscher zyn die in O.-I. inkt. Forscher ls misschien niet het volkomen juiste woord. Doch als lk ln 't byzonder opmerkzaam maak op de teekenlng van een stuk bomschuit, een flink naar voren komend stuk scheepsromp, weet men wat ik bedoel. Hier ls het detail minder uitge werkt; niettemin laat het zich vermoe den. Fyn ls die andere bomschuit op het strand, waar het fyne beweeg van masten en tuigage zoo tintelend tegen den open hemel zyn geplaatst. Er zit in dat gege ven iets dat aan Mesdag herinnert, met dit verschil dat Mesdag colorist was. ter- wyi zyn teekenkunst maar zóó-zóó was. In dat opzicht was Haverkamp hem de baas. We dienen er ons verder reken schap van te geven, dat Haverkamp den bouw van het schip en de functie van de onderdeelen der takelage door en door kende. Er zat trouwens een sterk gevoel voor functie, constructie en architectuur in hem. Dat blykt uit zyn molens, uit de structuur van zyn boerenwoningen met hun overhangende daken, 't Is of hy zich rekenschap heeft gegeven van de functie en het verband der onderdeelen. En het sterkst komt dit misschrien tot uiting by verschillende etsen en teekeningen van kerken, torens en kerkinterieurs. Hy heeft zich rekenschap gegeven van de schorende beteekenis der steunbeeren. van de dracht der pyiers, van de gewelfconstructie en andere bouwkunstige onderdeelen. De for- sche toren van Soest rilst op; die toren is gebouwd: er zit structuur is. De West gevel onzer Pieterskerk is meer dan een gevel. Er zit wat achter. De verschillende interieurs van de Pieterskerk, het koor, de doopkapel, interieurs van het aardige oude hallenkerkje te Katwyk aan den Ryn, van een kerk te Rotterdam, en van andere, zyn niet alleen architectonisch juist geteekend, doch bezitten tevens sfeer. Met zyn groote liefde voor het detail kon Haverkamp hierby aantoonen, hoe het or nament logisch uit de constructie bloe- semt. Trouwens, waar vinden we die tee- derheid en die liefde niet. Ik denk aan de fyne etsjes van IJ-gezichten te Amster dam, aan zyn Westertoren en Noorder- kerk, aan zyn wyde en ruime gezicht op Warmond, aan zyn groote teekeningen van zonnebloemen. Zonder twyfel moet deze tentoonstelling een groote aantrekkingskracht uitoefenen op menschen die houden van sfeer en in timiteit. wy hopen dat ze druk bezocht moge worden en dat velen er toe over zul len gaan zich een ets ol teekening uit deze groote collectie aan te schaffen. O NIEUWE UITGAVEN. Bü Querido-Verlag te Amsterdam ver schenen de volgende Duitsche boeken „Tarabas" ein Gast auf dieser Erde von Joseph Rot; „Bilanz der Deutschen Juden- heit" von Arnold Zweig en „Das Ende der Illusionen", das Buch über die aktuellen Fragen der Politik und der Wirtschaft von Leopold Schwarzschild. By J. B. Wolters te Groningen kwam van de pers in de serie „Tekst en Uitleg". „De Kleine Profeten II" Joel, Obadja, Jona en Micha door Prof. Dr. L. H. K. Bleeker. By Confidentia Uitg. My. te Den Haag verscheen: „De Psychopathen in het Lief leven", een populair wetenschappeiyke studie door M. B. Coëlho. Verschenen is by van Gorcum en Comp. N.V. te Assen: ..De Couponbelastingwet" met uitvoeringsvoorschriften, toegelicht door P. Karmelk, inspecteur der Directe Belasting enz. gedetacheerd aan het De partement van Financiën en Mr. Dr. E. Tekenbroek. De prijs van dit werk, dat be doeld ls als een handlelder voor de prac- tyk, bedraagt f. 2.75. By D. A. Daamen's Uitgevers My. te Den Haag is verschenen „Internationale Vraagstukken van dezen tyd". In het Cen trum van deze vraagstukken is de Volken bond gesteld, doch daarnevens worden toch ook andere brandende kwesties be handeld van het oogenbltk, die kwesties in de naaste toekomst zullen bUjven. Bedoe ling is om in deze bloemlezing, waaraan bykans zonder uitzondering mannen van naam en beteekenis hebben medegewerkt, neer te leggen een globaal overzicht van de diverse aangeroerde aangelegenheden, die de wereld zoo diepgaand bezighouden en in deze bedoeling is men byzonder ge slaagd. Helder en duideiyk wordt telkens de kern. waarom het gaat, belicht en tevens toegelicht. Het ls een uitgave, die alleszins recht van bestaan heeft. De prys is slechts f. 1.90. Esther de Boer—van Rijk is wel een van onze meest populaire actrices en ongetwy- feld heeft zij velen tooneelliefhebbers een groot genoegen gedaan door haar memoires te boek te stellen onder den titel „Ik kijk terug", uitgave van N.V. Handelsdrukkerij Holdert Co.. tc- Amsterdam. Te meer, waar de ruim 80-Jarlge geen droge levens geschiedenis geeft, doch integendeel een vlotte (zy het hoogst eenvoudig van taal en styi. hetgeen de uitgave juist ten goede komti terugblik op haar rijk leven in Plankenland. Voor haar talrijke bewonde raars en bewonderaarsters een welkome gelegenheid om nader te komen tot het voorwerp van hun adoratie! Veel wetens waardigs is hier bijeengebracht op hier en daar dilettantische wijze, maar dit ver hoogt eerder de waarde dan ze te verklei nen. Hier voelt men de groote actrice spreken met haar hart en ls dat geen welkom bezit? Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Zooals te verwachten was, is het besliö van de Crisis-Rundvee-Centrale om 't! 12 Mei as. geen althans voorloog! geen crisisvee ten behoeve van de krimping van den veestapel meer al a nemen, op den gang van zaken in den handel niet zonder invloed gebleven. Vou den gebruiksveehandel bemerkten we da, ook al dadeUjk den terugslag en te oor. deelen naar de nog meer dan voldoerat aanvoeren op de markten van het bej» dezer week, vooral van versche melkkoe!» waarvoor nu de kooplust ol aanmerkend minder was, vooralen we een niet on'oe langrijke inzinking van de prijzen. Te meer daar de C. R. C. haar inkrimpingspolitta geheel heeft gewijzigd en tot de teeltbe- perking zal bepalen. De kosten hierraj zyn natuuriyk lang niet zoo groot, ter wijl het doel beter zal worden bereikt. We verwachten dan ook niet dat men ook li de herfst meer zal overgaan tot afnam* Zooals gezegd waren de markten mert. baar flauwer. Te Gorinchem was reeds Maandag een stille handel, terwyi gistere: te Rotterdam de markt zeer lui verliep el tameiyk veel melkvee onverkocht bleet Ook Puxmerend, Groningen en Sneèk gaven teruggaande markten te zien, mei lagere noteeringen, Het weidevee ontging nog aan dei teruggang, daar de slachtveeprijzen m even hooger peil stonden en elvx, de weideveehandel wat steun gaf, doch de handel was ook lui. Slachtvee over 't ij. gemeen willig, met stijvere prijzen. Prims kwaliteiten deden van f.0.60f. 0 65 p» K.G. Overigens f. 0.48f. 0.56 per KG. ge slacht. De mogeiykheid bestaat nu us- tuuriyk dat. de 20 heffing zal word» gereduceerd, wellicht op de helft, wasr- door de kansen voor de welders op e» beter vooruitzicht in het komende seizoen, zyn gestegen. De vette kalverenhandel was slecht groote aanbiedingen en prijzen. Ook hier kan verlaging der heffinjl de prijzen stimuleeren. Nuchtere kalveren werden nog veel op. gekocht voor levering aan de Centrale. Ds| prijzen konden by goeden handel dan gemakkeiyk gehandhaafd blijven Op de wolveemarkt was weinig verapl dering. Goede kwaliteiten werden weg graag verkocht, terwyi de vraag nau zeuglainmeren wat grooter was, met ids hoogere prijzen. De varkensmarkt zet de week wm slecht in en ofschoon de Varkenscentral, nog tameiyk veel afneemt voor in vriezen, om de prijzen nog zooveel mop. iyk te kunnen houden, biykt het u mogelyk. Er is een te overwegend aank momenteel, terwyl de binnenlandi consumptie nog altyd te wenschen o» laat en bovendien de export van spk verre van goed is. De noteering voor varkens liep algemeen van 1618 teal per pond levend. VAN DERS A. S„ te L. Als u geen broers ol as ters heeft erft u een vierde gedeelte tas de nalatenschap. Wend u voor de boedelscheiding tot den notaris. J. L., te L. Zyn er meer dan tw« broeders of zusters, dan erft de moeder era vierde gedeelte van de nalatenschap. Uitgesproken: C. Springer, te Voorschoten, Veursche- weg 60 D. Rechter-comm.mr. J. R. Thor becke; curator mr. L van Woerden, Den Haag. By de N.V. Boekhandel en Drukkerij vi. E. J. Brill te Lelden ls verschenen .Econo mische gegevens betreffende Ned. Nicut Guinea" bijeengebracht door W. C. Klein, secretaris van het Nieuw Guinea-comlti Prys f. 0.50. Ter gelegenheid van de BoekenweeS (tot 5 Mei) wordt by aankoop van f. 2.58 door iederen boekhandelaar als geschenl gegeven, een door de Ned. Rotogravure Mij. keurig uitgevoerde mapje, inhoudende 12 portretten van Nederlandsche auteurs- De schryver E. J. Kelk schreef beknopte bibliographleën aan de achterayde. Eduard Veterman heeft na zijn „Vader des Vaderlands" een nieuw heldendrama geschreven. Nu over de bekende geschie denis uit onze historie van den* tocht van Barents en Heemskerok naar Nova-Zemblt getiteld „Nova Zembla". Reeds is 't op het repertoire genomen door het Gfoot-Nedcr- landsch Tooneel. Veterman is er ongetwijfeld in geslMS» om zyn „held" (Barents) te doen spreken tot het Nederlandsche volk, althans bij be lezen. Hoe het drama het op he, tooneel doet, dat zullen we moeten afwachten. Wel lijkt ons de actie voor 't tooneel be- denkeiyk beperkt! Het is uitgegeven by A. J. G. Streng- holt's Uitgevers My. te Amsterdam op een goed verzorgde en aantrekkelijke wijze. 39s Voor zekerheid van plaatsing dezer kleine advertentiën, gelieve men deze den dag van tevoren aan te bieden. WASCHJES Een heldere waschvrouw vraagt beleefd een of 2 waschjes, of een groote wasch. nat of opgemaakt thuis Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8508 k. SCHUITJE Te koop gevraagd volg- bootje. Brieven met prijs Bur. van dit Blad onder No. 8550 k SCHRIJFBUREAU Te koop gevraagd een eiken schrijfbureau, moet ln goeden staat zyn. Tevens een harmonica chromat. of plano-klavier. Brieven met prijs Bur. v. d. Blad ond. No. 8540 k. f. 5000 gevraagd, voor studie doeleinden. Tijdduur der leening 10 jaar. Solide borgstelling. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8520 k. WASCH Nette wMchvrouv.* vraagt wasch aan huis, nette be handeling en billijken prijs. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8505 k. f. 4000 gevraagd, als l6te hypo theek met solide over waarde a 4 tegen een nader te bepalen over eenkomst. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8482 k. AUTO Gevraagd een in goeden staat zijnde 2de handsch auto, 4-dcurö, opgevende merk en prijs. Zuinig in 't gebruik. Brieven Bur. v. d. Blid onder No 8039 k PONNY WAGENTJE Te koop gevraagd, een ge bruikt doch ln besten staat zijnde 2-wlellg pon- ny-wagentje. Aanbieding met prijsopgaaf aan W. v. BEELEN Czn., onder let ter J te Katwijk a. d. Rijn 500 GULDEN te leen gevraagd, tegen nader overeen te komen voorwaarde. Goede zake lijke borgstelling. Goede referentiën. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8041 k. DAHLIA-STEKKEN Te koop gevraagd 2000 groote dahlia-stekken of knollen, van poed0 enij- soorten. Brieven .net prijs en soort*. Abspoelweg 5. Oogstgeest. Drukwerken op adverten ties worden niet doorgezonden VERFWAREN een zaak van vertrouwen. Koopt bij ons! Grondverf 40 ct. per kilo Glansverf 50 ct. per kilo. Vakkun dige bereiding, gratis ad vies. Drog. DE JONGH. Nieuwe R«n 63. Tel. 2596. NIET ALLEEN DE prijs maar prijs en afwer king maken Permanent een genot. 2.50 compleet. Geen kroes, maar natuur- f-oh*. Mp n MARCEL, I Nieuwe Ryn 54. Tel. 2763 t.o. Gangetje. NAAIMACHINES Reparatie van alle soor ten en merken, zoowel atelier als hulsnaaimachl- nea. Onderdeelen woor elk fabrikaat. Nieuwe machi nes voor huls en atelier. Speciaal monteur voor snelnaalmachlnes. H, OBER. Hyacinthen- straat 8, Tulnstadwyk. HOOIBERG Te koop: een 4 roeden hooiberg. met onder- schuur. en een glazen kapwagen. bij Wed. W. KULK. LisserdUk 310. Haarl.meer. „EXCELSIOR" -ofzulgcr tc koop aan geboden. Prima ln orde. T-potprlJs f 30. Adres: Nieuwe Rijn 86. Roei- en Vischbooten Keuze uit 40 stuks, ln Ijzer en hout. Nieuw en ge bruikt. 2 serie's van 10 houten bootjes, uiterst geschikt voor verhuur. Uiterst voordeelig. Vraagt prijs. VERHAAR, Scheeps werf. Roelofarendsveen TEL. 1353 - TT~ Taxl-stadsrltten f. 0.10 per pers. Vrij voorkomen. Den Haag 2.A'dam 5.50; Utrecht 6.Katwijk 1. Noordwljk 1.20. Ruime wagens voor groote reizen laag tarief. Jan Llvenstraat 2, v.h. Pijltax. AUTO TE KOOP Een goeci onderhouden T Ford auto verzwaarde veeren. To zien: Willems kade 16. Llssc. FORD Coach 1929 te koop. van arts. Goed en netjes on derhouden. f. 350. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 8619k. f. 65 ORGEL f. 65 Door inruil voorradig een zeer mooi huisorgel, met vele registers voor slechts f. 65.met volle gar. Te zien aan het van ouds bekende adres: L. H BRIJNEN, Turf markt 7. STALEN CASCO Te koop aangeboden: nieuwe stalen casco (krui ser) 6 meter, zeer mooi model en een 2-porsoons nieuwe kano. Beleefd aan bevelend. A A. JANSSEN. Scheepswerf ..DE VAART'' Maredljk, Lelden. DIT MOET VOOR u do doorslag geven. E« goedzittend pormaneat 2.60, compleet. Ollebeüan deling. Behandeling dow lste colffeuses. Maison MARCEL. Nicu" Ryn 64, Telef. 2768. t» Gangetje. Automobiel Batterijen f. 12 50 Primo EngeJfc^ battery. geVüld en geladen Techn. Bureau ..El««a Boschdlenst. Oude var kenmarkt 3. Telef. Lelden. ELECTROMOTOBEN worden door ons ondc» garantie gewikkeld. Techn. Bureau ..Ele<£*. Boschdlenst. kenmarkt 3. Lelden. "Öude Telef- 2-3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 10