LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Dinsdag 1 Mei 1934 BUITENLAND. IHT DE RIJNSTREEK. AGENDA. RECLAME- 3712 DE ALGEMEENE TOESTAND. De 1 Mei-dag. Overal, waar geen dictatuur is ingesteld, wordt heden door socialisten en commu- nister de 1 Mei-dag gevierd met demon straties, meetings, etc. In Duitschland heeft de Nazi-partij dezen dag eveneens tot een feestdag ge maakt. Hindenburg en Hitier hebben volgende proclamatie uitgevaardigd: „Voor de eerste maal in onze geschiede nis is een jaar verloopen zonder broeder twist. De eenheid van het Duitsche volk is bereikt en wat onze voorouders sinds eeuwen als onbereikbaar ideaal voor oogen heeft gezweefd, is hiermee werke lijkheid geworden. Op den grondslag van deze eenheid heeft het Duitsahe volk in het afgeloopen jaar groote dingen gedaan. Het heeft een reusachtigen veldslag tegen nood en wanhoop geleverd, het heeft zichzelf geholpen waar iedere andere hulp was uitgebleven, en het tegenwoordig levend geslacht heeft daarom het recht, in een gevoel van eerlijke trots, zonder zelfoverschatting, te mogen zeggen dat het zijn plicht heeft gedaan. Rijkspresident en rijksregeering willen Ihet volk daarvoor dank weten en het toe- wenschen dat het zijn dag van heden met de innerlijke genoegdoening zal be leven die dit bewustzijn zijn plicht te heb ben gedaan, altijd geeft. Ook vice-kanselier von Papen heeft, bij gelegenheid van den lsten Mei. een pro clamatie uitgevaardigd, waarin hij er zijn vreugde over uitspreekt, te hebben mogen beleven, dat een volk. dat den klassen strijd ten prooi dreigde te vallen, thans is samengeklonken tot een hechte ge meenschap. „Er is", zegt von Papen, „thans niets meer in de Duitsche landen, dat de men- schen scheidt, voor zoover zij althans het geloof aan Duitschlands toekomst in het hart dragen. Waar er nog meeningsverschillen be staan, gelden deze den vorm en den weg; het doel staat onwrikbaar vast". Evenals verleden jaar kwamen afdee- lingen van de Hitlerjeugd uit geheel Duitschland tegen middernacht op de Broeken bijeen. De viering te Berlijn begint met een op tocht van de ambachten, om 9 uur ge volgd door een voorbijtrekken van de schooljeugd. Daarna heeft de ontvangst der arbeidersafgevaardigden plaats, die uit verschillende deelen van Duitschland per vliegtuig naar Berlijn komen. Succes sievelijk zijn reeds verscheiden vliegtuigen op Tempelhof geland. De groote gebeurtenis van den dag blijft de bijeenkomst op het Tempelhofer Feld, waar Hitier het woord zal voeren. o DUITSCHLAND. Een nieuw ministerie Goering afgetre den als Pruisisch minister van Binnenl. Zaken en vervangen dooit Frick. Offcieel wordt medegedeeld: De rijkspresident heeft een decreet uit gevaardigd over de instelling van een rijks ministerie voor wetenschap opvoeding en volksontwikkeling. Volgens dit decreet wordt het geheele opvoedings-, ontwikke- lings- en onderwijsgebied van het rijk, alsmede voor de wetenschapszorg een rijks- ministerie ingesteld. De rijkskanselier be paalt de gedetailleerde taak van dezen rijks minister. Hij bepaalt ook de bevoegd heden, die van de bestaande rijksministe- riën op het nieuwe ministerie overgaan en wel ook dan, wanneer daardoor de com petentie der betreffende ministerien in het hart wordt geraakt. Tot rijksminister voor wetenschap, op voeding en volksontwikkeling heeft de rijkspresident op voorstel van den rijks kanselier benoemd den Pruisischen minis ter voor wetenschap kunst en volksontwik keling, Rust. die tot nader order tevens zijn eerste functie blijft bekleeden. Rust is 30 Sept. 1883 te Hannover ge boren. Hij studeerde philosophic en philo- logie. Na aan het front te hebben gestre den. werd hij leeraar te Hannover. In ■1930 werd hij lid van den Rijksdag voor de NS.D.AP. In Januari 1933 werd hij benoemd tot rijkscommissaris voor het Pruisische ministerie van kunsten en we tenschappen en kort daarna tot Pruisisch minister van wetenschap, kunst en volks ontwikkeling. Tegelijkertijd wordt een schrijven van den Pruisischen ministerpresident Goe ring aan Hitier gepubliceerd, gedateerd op 17 Maart, waarin Goering den rijkskan-' selier voorstelt, bij de benoeming van Rust den rijksminister van binnenland- sche zaken, dr. Frick, te belasten met de waarneming der zaken van den Pruisi schen minister van binnenlandsche zaken. Dit overnemen zal op 1 Mei geschieden. Goering schrijft verder, dat hij zich nauwelijks een maatregel kan denken, die beter -geschikt ls. om de reorganisatie van Pruisen in het kader van het rijk te bewerken. Door het toetreden van Frick tot de Pruisische regeering wordt de volle overeenstemming tusschen rijks- en Prui sische regeering voor het administratie- gebied verzekerd op een wijze, die ieder verschil van meening en iedere storing in de werking van het staatsbestel zal uit sluiten. Wanneer ik aldus Goering door dit voorstel mij bereid verklaar, mijner zijds de leiding van een der gewichtigste Pruisische ressorts uit handen te geven, dan geloof ik, dat ik dat met het oog op het door mij nagestreefde doel kan ver antwoorden. Daar komt bij de overwe ging, dat de bijzondere taken van het Pruisische binnenlandsche bestuur, met de zorg waarvoor u mij bij het begin der nat.-soc. revolutie hebt belast, intusschen volbracht zijn. Tenslotte voel ik de nood zakelijkheid, dat ik mij ontlast van de omvangrijke werkzaamheden, die verbon den zijn met het binnenlandsch bestuur van Pruisen, opdat ik kan beantwoorden aan de groote eischen. d)> u hebt ge steld op ander gebied, in het bijzonder bij het uitvoeren van de rijksreorganisa tie in Pruisen. Waar rijksminister dr. Frick zich bereid verklaard heeft, naast de leiding van het rijksministerie van binnenlandsche zaken ook die van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken op zich te nemen en waar ik mij mag verzekerd houden van uw instemming met mijn voorstel, zou ik bijzonder dankbaar zijn, mijnheer de rijks kanselier, voor een spoedige beslissing. Daarop heeft rijkskanselier Adolf Hitler op voorstel van den Pruisischen minister president den rijksminister van binnen landsche zaken. dr. Frick, belast met de waarneming der zaken van den Pruisi schen minister van binnenlandsche zaken Aan Goering heeft de rijkskanselier het volgende schrijven, gedateerd op 1 Mei, gericht „Reeds op 17 Maart van dit jaar hebt u mij voorgesteld, dr. Frick te belasten met de waarneming der zaken van den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken. Uzelf hebt daarbij, terwijl ge uw eigen persoon achterstelde in het belang van het groote werk der rijksreorganisatie den wensch geuit, ontheven te worden van uw ambt als Pruisisch staatsminister en minister van binnenlandsche zaken. Deze wenschen heb ik thans vervuld. Ik doe u hierbij toekomen de oorkonde van het ontslag uit uw ambt als' Pruisisch staats minister en minister van binnenlandsche zaken. Ik voel mij hierbij gedrongen, u mijn oprechten en hartelijken dank uit te spreken voor alles, dat u in dit ambt hebt gepresteerd. Terecht hebt u er zelf op ge wezen. dat de taken, met de zorg waar voor ik u heb belast bij het begin der nat.-soc. revolutie, door u intusschen vol bracht zijn. U hebt deze taken met bij zonder veel inzicht en energie tot een goed einde gebracht. Indien u thans, ter wijl ge Pruisisch minister-president blijft, in overeenstemming met uw eigen wensch als Pruisisch minister van binnenlandsche zaken aftreedt en uw plaats inruimt voor den rijksminister van binnenlandsche za- ken, dr. Frick. ben ik er van overtuigd, dat hierdoor, naar uw eigen verlangen, het groote doel der rijksreorganisatie op bijzonder effectieve wijze wordt bevor derd!" o OOSTENRIJK. De nieuwe grondwet bekrachtigd Ministers bieden ontslag aan, dat niet wordt aanvaard. De laatste zitting van het Oostenrijksche parlement begon gisteren in de zittings zaal van het Heerenhuis, den vroegeren Rijksraad. Aan de ingangen werd scherpe controle geoefend. De omgeving was ge heel afgezet. De door de regeering benoemde voor zitter, dr. Ramek. opende de zitting in tegenwoordigheid van nauwelijks zeven tig afgevaardigden met een verklaring, dat de nationale raad de op 24 Maart 1933 afgebroken zitting hervatte. De voorzitter constateerde dat de 72 mandaten van de sociaal-democraten vervallen zijn. Hier door omvat de Nationale Raad thans 91 afgevaardigden, van wie 66 christelijk- socialen. 6 ,.Heimatblock"-afgevaardigden, 9 Groot-Duitschers en 10 Landbonders. Onmiddellijk na de verklaring van den voorzitter legde de afgevaardigde van de Grootduitsche partij, dr. Hampl. een ver klaring af, waarin hij de bijeenroeping van den Nationalen Raad in strijd met de grondwet noemde en betoogde dat de re geering den bondspresident had moeten voorstellen, het parlement te ontbinden en onverwijld nieuwe verkiezingen uit te schrijven. De voorzitter verklaarde het hiermede niet eens te zijn, constateerde dat de ver gadering het met hem eens was en sloot de eerste zitting. De tweede zitting werd dadelijk, na een pauze van een kwartier, bijeengeroepen. Inmiddels werd aan de Oostenrijksche pers medegedeeld dat de publicatie van de verklaring van de Grootduitsche partij voor haar verboden was. Tegen 11 uur begon de tweede zitting. De regeering nam met bondskanselier Dollfuss en vice-kanselier Fey in volle uniform aan het hoofd, in de regeerings- bank plaats De voorzitter begon met de beëediging van de speciaal voor deze eene zitting gekozen plaatsvervangers van de chr.-soc. partij en deelde aan den Nationalen Raad mede. dat de regeering de sedert Maart van verleden jaar uitgevaardigde 471 noodverordeningen ter goedkeuring aan den Nationalen Raad voorlegde. Tegelijkertijd was aan het Huis de noodverordening der regeering voorgelegd, waarbij de nieuwe bondsgrondwet voor Oostenrijk reeds van kracht is geworden. Zonder debat werden de 471 noodverorde ningen en de nieuwe grondwet naar de grondwetscommissie verwezen. Deze commissie kwam dadelijk bijeen om in een zitting van nauwelijks een half uur de 471 noodverordeningen en de nieuwe grondwet aan te nemen. Na de zitting van de grondwetscommis sie kwam de Nationale Raad opnieuw bijeen en handelde in eerste, tweede en derde lezing de nieuwe grondwet af door driemaal op te staan. Vóór de grondwet stemden 80 afgevaar digden. de christelijk-socialen, de Heim- wehrafgevaardigden en twee landbonders, tegen alleen de beide vertegenwoordigers van de Grootduitsche partij De tien land bonders waren, met uitzondering van den gezant te Berlijn, Tauschitz. en een anderen afgevaardigde, weggebleven. Het slot der zitting werd gevormd door een rede van den chr.-soc. afgevaardigde dr. Aigner, die den nadruk legde op de principieel democratische gezindheid van de christelijk socialen en het regeerings- stelsel van dr. Dollfuss de eenige redding van het volk noemde. Ook de Bondsraad keurde de grondwet goed. Daar werd de oppositie het woord verleend. De verklaring, die door het Bondsraads lid Felsinger (Landboud) werd voorgelezen hield in, dat de Landbond (evenals de Groot-Duitschersi tegenover de nieuwe grondwet een afwijzend standpunt innam, daar de aanneming anti-constitutioneel zou zijn. De Nationale Raad was in zijn tegenwoordige samenstelling niet met den geest der bevolking in overeenstemming en een Nationale Raad, die reeds in 1932 was ontbonden, kon onmogelijk zulk een belangrijke wet afhandelen. Naar aanleiding van het door den Landbond ingenomen standpunt ten aan zien van de nieuwe Oostenrijksche grond wet hebben de minister van binnenland sche zaken Kerber, alsmede de staats secretaris voor Justitie Glass, onmiddellijk Ivoor de slotzitting van den Nationalen Raad bij de regeering hun ontslag inge diend. Bondskanselier Dollfuss heeft echter deze aanvraag niet ingewilligd en de belde ministers in aanwezigheid van de leden der regeering verzocht, ondanks hun standpunt, in de regeering te blijven, daar hij het niet buiten hun verdere mede werking wil stellen. Als eerste daad in het kader der nieuwe grondwet heeft president Miklas het con cordaat met den Heiligen Stoel geratifi ceerd en vond de uitwisseling der ratifi catie-oorkonden plaats. UIT HET VERRE OOSTEN. Rond Japan's dreiging Engeland tevreden gesteld. In antwoord op vragen in het Engelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon gisteren gezegd, dat de mededeeling van den En- gelschen gezant aan den Japanschen mi nister van Buiteniandsche Zaken van 25 April, welke, gelijk de minister reeds vroe ger heeft opgemerkt, een vriendelijk ver zoek om inlichtingen was, de strekking had er nog eens op te wijzen, dat het be ginsel van gelijke rechten in China uit drukkelijk gewaarborgd is in het negen- mogendhedenverdrag van 1922. dat mede door Japan is geteekend, en dat de En gelsche regeering natuurlijk in het genot moet blijven van alle rechten in China, die alle onderteekenaarsgemeen hebben, voor zoover him rechten niet beperkt zijn door andere overeenkomsten, zooals die nopens het consortium, of voor zooveer Japan speciale rechten heeft, die de an dere mogendheden erkend hebben en waarin zij geen deel hebben. Lindley heeft tot Hirota gezegd, dat de ongerustheid, uitgedrukt in de Japansche verklaring, niet van toepassing kan zijn op Engeland, welks politiek er op gericht is gevaren voor den vrede en de integri teit van China te voorkomen en dat de Engelsche regeering natuurlijk niet kan erkennen, dat de Japansche regeering uitsluitend het recht zou hebben te be slissen, welke bijzondere handelingen van financieele of technische hulp een derge lijk gevaar zou aanmoedigen. Het recht, vastgelegd in de artikelen 1 en 7 van het negen-mogendhedenverdrag, geeft Japan waarborgen en de Engelsche regeering meent te mogen veronderstellen, dat de verklaring volstrekt niet bedoeld wordt om inbreuk te maken op de gemeenschap pelijke rechten van de andere mogend heden of op de verplichtingenwelke Japan in het verdrag zijn opgelegd. Hirota antwoordde, dat de Engelsche regeering gelijk had in deze veronderstel ling en verzekerde Lindley, dat Japan de bepalingen van het verdrag zal nakomen, dat de Engelsche en Japansche politiek overeenstemmen en dat Japan de groot ste beteekenis blijft hechten aan de hand having van de open deur. In antwoord op een andere vraag heeft Sir John Simon nog gezegd- dat de ver klaringen van Hirota bevredigend waren voor Engeland en dat hij er zich over ver heugde de zaak thans te kunnen laten rusten. Sir John Simon voegde er aan toe, dat Engeland zal blijven ijveren in den geest van internationale samenwerking, voor den vrede en den vooruitgang in China. Spoedig wordt ook een verklaring van den Amerik. staatssecretaris Huil ver wacht. o DE POSITIE DER SCHEEPVAART. SCANDINAVIË EN NEDERLAND. Ingevolge de door de gezanten van Ne derland, Noorwegen. Denemarken en Zweden bij de Engelsche regeering onder nomen stappen betreffende de moeilijke positie der scheepvaart, heeft het Noor- sche financieele blad Ekonimisk Revue uitgerekend, welke beteekenis deze 4 lan den hebben met betrekking tot het aan tal hunner bevolking, hun scheepston- nage en hun buitenlandschen handel. Hieruit blijkt, dat deze 4 landen als zee varende naties tezamen een beteekenis hebben eens zoo groot als Duitschland en bijna driemaal zoo groot als Frankrijk. Hun gezamenlijke tonnage bedraagt ruim 10 millioen ton en die van Frankrijk, Duitschland. Italië en Spanje, tezamen slechts nauwelijks 21 millioen tellen. Te zamen hebben deze 4 kleine staten een import van circa 4 milliard Scandinavische goudkronen, dus ongeveer evenveel als Duitschland of Frankrijk, ofschoon Duitschland driemaal zooveel inwoners heeft. De export is geringer, n.l. 3 mil liard tegen Duitschland 5 en Frankrijk 3 milliard kronen. Vergeleken met de grootste zeemogend heid, Engeland, hebben deze vier Oslo- staten bijna de helft van de Engelsche tonnage (Engeland 22.8 millioen toni. Hun export bedraagt aanzienlijk meer dan de helft en hun invoer ongeveer de helft van de Engelsche. Voegt men hierbij de twee andere Oslo- staten, n.l België en Finland, dan be- teekenen deze zes landen in velerlei op zicht meer dan een groote mogendheid als Duitschland of Frankrijk. Het blad knoopt hieraan beschouwin gen vast over de mogelijkheid om tot een nauwere samenwerking te geraken tus schen verschillende kleine landen met een gezamenlijke bevolking van bijna 50 mil lioen menschen, een import van 71/- mil liard Scandinavische kronen en een ex port van 5.7 milliard. ALPHEN. GEMEENTERAAD. Vastrechttarief voor electrieiteit Aan koop eigendommen voor doortrekking Toussaintstraat Scherpe rede tegen de contra-prestatie De voorzitter ontneemt den heer den Uijl het woord en schorst de vergadering Krachtig antwoord van den Bnrgemeester. Gisteravond 7 uur kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester, de heer P. A. Colijn; aan wezig 15 leden. De voorzitter opende met gebed. Ingekomen stukken en mededeelingen: De heeren B Sprey en F. van Muiswinkel zonden bericht van verhindering. De heer den Uijl verzocht per brief ontheffing van zijn lidmaatschap van de commissie voor gemeentewerken; dit schrijven werd be handeld na afhandeling der agenda. Ged. Staten zonden bericht van hun goedkeu ring van onderscheidene raadsbesluiten. Voorstel van B. en W. inzake deelneming in de door den Staat aan te gane geld- leening groot f. 900.000.000. ter convertee ring van loopende staatsleeningen. Z.h.st. aangenomen. Voorstel van B en W. tot invoering van een vastrechttarief voor electrieiteit. De heer Boeren beschouwde dit voorstel als een brug naar een nog bevredigender ta rief. wanneer de algemeene toestanden dit toelaten. Hij zal in dit voorstel twee mooie dingen, ten eerste heeft de kleine verbruiker er reeds profijt van en ten tweede dat het nu ingevoerd wordt, naar het verbruik over de laatste twee jaren, die voor ieder een bezuinigingsperiode ge weest zijn. Gaarne zou hij de afronding niet op 5 maar op 10 bepaald zien. De heer Van Kleef vroeg, waarom niet gebruik gemaakt is van het advies van deskundigen op dit terrein. Hij geloofde niet dat dit voorstel voor de kleine ver bruikers voordeelig is. Iemand die 70 K.W. per jaar gebruikte betaalde daarvoor f. 17:50: gaat hij dit tarief aan, dan komt hij op f. 17.60 100 K.W. kost nu f. 25, straks f. 24 80. Spr. zou de prijs per K.W. bepalen willen op 5 ct. en vroeg of ge bouwen als het Nutseebouw b.v. ook In de termen vallen voor dit tarief De heer Lam zal gaarne zijn stem aan dit. voorstel geven. De voorzitter zeide, dat B en W. ook wel gaarne meer geven wilden, maar zij kunnen niet verder "aar. De omzetbelas ting die f. 4000 per jaar vraagt willen zij voor rekening van het bedrijf laten. Dit voorstel ls zoo. dat leder er gebruik van kan maken en bedoelt het verbruik der electrieiteit te vergrooten. Ook vergader lokalen kunnen er van profiteeren. De heer Boeren rekende der heer Van Kleef voor, dat ook zij, die weinig gebrui ken. zonder eenig bezwaar dit tarief kun nen aanvaarden. De heer Van Kleef bliift van meening. dat het verbruik er niet door zal vermeerderen De heer Den Uijl meende, dat men hier altijd erg vrees achtig ls geweest in deze dingen. Bii wlize van afbetaling wil hij dit voorstel aan vaarden. De heer Verdonk was ook niet geheel bevredigd. Hij vroeg of de gemeente geen ontheffing van de omzetbelasting kan krijgen. De heer Den Ouden voelde niet vgel voor dit voorstel. Hij zou veel liever een verbruikstarief hebben. De voorzitter zeide dat dit voorstel Juist een verbruikstarief inhoudt. Oppervlakte- tarief zou slechts aan 50°/o der aangeslo tenen ten goede komen. Mochten de tijden beter worden, laten we dan aansturen op verlaging van de.8 ct. per K.W. Onthef fing van de omzetbelasting wordt alleen gegeven voor de waterleiding en straat verlichting. Hierna z.h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot onderhand- schen aankoop van eigendommen van ds. A. van Kooten te Rotterdam, M. van Donk en J. F. Allart alhier. Z.h.st. aangenomen. Voorstel van B. en W. inzake de coi l ra- prestatie. De heer Den Uijl hield een scherpe rede tegen het stelsel der contra prestatie. Spr. vond het vreemd, dat de burgemeester zich, volgens een bericht, verklaarde tegen een aanschrijving van den minister. De achting voor den burge meester is bij spr. daardoor zeer gedaald; hij vreesde dat deze gevaar loopt zich ge haat te maken in de gemeente. De Alphen- sche arbeider ln een goede sul, die niet gauw in verzet komt, maar als het met de contra-prestatie zoo doorgaat zal er verzet moeten volgen Wie beoordeelt de arbeidsprestaties? Waarom moet van menschen, die nooit grondwerk verricht hebben, geëischt dat zij 7 kubieke meter aarde verwerken, op straf van 3'/» uur strafwerk. Gaan B en W. af op de rap porten van ambtenaren, die ook in de rats gejaagd worden en die sidderen voor hun superieuren? De voorzitter kan niet toelaten dat er op deze wijze over de ambtenaren gespro ken wordt en vroeg den spreker die be- leedigende woorden terug te nemen. De heer Den Uijl: „Die neem ik niet terug en ik ga door!" ZUID-SLA VIE. Bezuiniging. Na moties te hebben aangenomen, waar in aangedrongen wordt op de grootst mo gelijke bezuiniging bij de nationale uit gaven, hebben de leden van de Skoejstina en den Senaat een goed voorbeeld gegeven door zelf hun salarissen met 20 pCt. te verlagen. Voortaan zullen de leden van het par lement slechts f. 6.40 per zittingsdag ont vangen ln plaats van f. 8, zooals tot dus verre. HEDEN. Morschweg 50: Stadsevangelisatie l» uur nam. Prediker: Jeruel-conferentie. 8 uur nm. Woensdag. Prediker: Jeruël-conferentie 3 en 8 urn nam. BIOSCOPEN. Luxor-Thaater, Stationsweg, 8 uur n»m „De Jantjes". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8'uur, Trianon-Theater Breestraat, 8 uur nam! „Meisjes in nonnenkleed". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur, Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 52 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorloo- pende voorstelling. „Menschen in 't hotel", Casino-theater Hoogewoerd 49. 8 u nm „My lips betray". Zondag nam. 4 uw 30 en 8 uur. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praevontleve Genees kunde Consultatiebureau vöor moeilijke kinderen. Halfdrie tot halfvier. Inenting tegen diphterie 45 uur nam. Woensdags: Inst. v. Praeventleve Ge. neeskunde: Consultatiebureau voor Alco. holisten. 7 uur nam- Vrijdags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps, keuze. 4—5 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 April tot en met Zondag 6 Mei a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Voorzitter: „U gaat niet door! Ik schon de vergadering". De heer Den Uijl gaat door. De voorzitter legde den hamer neer, De heer Den Uijl nam tenslotte woorden terug en nadat de vergadering was heropend, wees hij nog op de veria- girtg van het uurloon van 35 op 32 n, en zou veel liever de werkverschaffing weer zien herleven. Den heer Koelewljn bevreemdde het, du er aan de Ijsbaan ook al in contrapresta'r gewerkt wordt. Welk belang heeft de meente bij die baan? Welk bij het sloo" van een oven? Waarom mogen de mei' schen niet de volle werkweek werken? De heer Boeren betoogde, dat de finan cieele positie van de gemeente niet toelaat langer werken in werkverschaffing uit te voeren Spr. drong er op aan, dat aan eventueele klachten steeds voldoende aan dacht geschonken wordt, en dat eerst ca volledig onderzoek straf toegepast wordt. Hij zou willen dat meer aandacht gegeven werd aan de economie der tevredenheid. Met geregeld afkammen en afkeuren te- reikt men niets. De voorzitter zal niet trachten de heeren der S.D.AP. tot andere gedachten te brengen. Zij handelen op voorschrift van het N.V.V. dat op 11 April een resolutie tegen de contra-prestatie aannam. Den volgenden dag werd dit gepubliceerd en den daarop volgenden dag wist spr. wat hier den eerstvolgenden Maandag gebeu ren zou en kon hij dus maatregelen nemen, Is sp. gedaald in de achting der S.D.A.P. dan spijt hem dit, maar vooral nu is de positie van Burgemeester in een gemeente, die ln uiterst moeilijke financieele omstan digheden verkeert, niet geschikt om de volksgunst te verwerven. Daar heeft sp:. ook ntet naar getracht, maar hij heeft wel gedaan, wat hij als zijn plicht zag. Dat er klachten zouden komen, was te voorzien, waar het menschen gold, waarvan som migen in geen twee jaar gewerkt hadden. De eerste maanden lieten de prestaties dan ook veel te wenschen over maar er weid niet gestraft. En nu nog wordt er alleen straf toegepast in het uiterste geval. Maar er zijn er onder die het bloed onder de nagels vandaan zuigen. Die enkelen en het zijn altijd weer dezelfden geven moei lijkheden. Het toezichthoudend personeel heeft een zware taak. Voor werkverschaffing heeft de gemeente geen geld meer. En wat de werkobjecten betreft daarvoor is eerst overleg gepleegd met het Departement, nu met het Bureau te Noordwij k. De oven bij Oosthoek is aan gekocht en gesloopt om puin te hebben voor de Lendehovestraat.en de Aarkade. Tenslotte staan B en W. ook machteloos tegenover hen. die altijd maar weer de ar beiders opzetten, maar zij zullen daarvoor nimmer uit den weg gaan. De heer Den Uijl ontkende dat hij en de zijnen aansporen tot ontevredenheid of handelen namens het N.V.V. Hij vroeg medezeggenschap van de Comm. v. Advies over het opleggen van straf. De voorzitter zeide, dat de Raad daar niet over te beslissen heeft, maar als B, en W. meenen dat advies noodig is. dan willen zij best dit aan de C. v. Advies vragen Hierna werd het voorstel zonder h. st, aangenomen. Voorstel van B. en W. tot aankoop van rentegevende eigendommen voor het waar borgfonds inzake woningbouw. Z. h. st. aangenomen. Voorstel van B en W. om de coupon- belasting door de gemeente verschuldigd te verhalen. Z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van eervol ontslag aan W. Oliemans als brugwachter van de Haven- en van de Hofbrug, met ingang van den door B. en W. te bepalen datum. De heeren Koren en Boeren vroegen voor dezen 81-jarlge eenigen toeslag op het pensioen. De heer Van Kleef sloot zich hierbij aan en wilde gaarne iets zeggen over de plaats gehad hebbende aanbe steding van de bruggenbediening D'1 laatste punt werd verschoven tot de rond- vraag. De voorzitter zeide overweging van net verzoek toe, waarna het voorstiel z. h. st. aangenomen werd. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6