magekomen berichten. JDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 April 1934 buitenland. KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. DE NIEUWE OOSTENRIJKSCHE CONSTITUTIE. KPBEIMIüN. 3" APr"- IVJDJ. De nieuwe r,enrMl;sche Bondsconstitutie houdt, tens de tot nu toe gepubliceerde offi- t'e gegevens de volgende grondslagen in: ievormd worden vier adviseerende hamen De Staatsraad, welke 40 a 50 leden welke door den Bondspresident worden ioemd voor den duur van tien Jaar; ij De Bondscultuurraad (30 a 40 leden), t leden worden gerecruteerd uit de krin- L der kerkgenootschappen het onderwijs, isten en wetenschappen; De Economische Raad (70 tot 80 Een) waarvan de leden door de econo- kche beroepsstanden worden afgevaar- j De Raad der landen; ieder land vaar- t twee leden al. Ijif leden van deze vier adviseerde cor- kties wordt de Bondsdag gevormd, het recht van initiatief berust alleen bij Iregeering. Wanneer de regeering een uitvaardigen, wordt het ontwerp jrtan aan de vier adviseerende corpo- Es voorgelegd voor prae-advies. De kan een voorstel slechts aan- fcen of verwerpen. Een uitzondering art de begrooting, welke niet eerst wordt tgeiegd aan de adviseerende corporatie, 5h direct wordt ingediend bij den Bonds- Deze kan er wijzigingen in doen aan wen. waarna tenslotte de weg bij be- Ét kan worden van kracht verklaard, fon volksstemming kan slechts plaats Idea in twee gevallen: l Wanneer de Bondsregeerlng besluit pi door den Bondsdag verworpen wets- prstel te onderwerpen aan een volks- naing. k Wanneer de Bondsregeerlng besluit Ctepaald probleem voor te leggen aan (nik voor een prlnclpieele beslissing. instelling Bondspresident blijft be- ja. Hij benoemt de regeering en ver- Staar ontslag. De nieuwe constitutie aaft het karakter Bondsstaat, het- i tot uitdrukking komt in het instituut ósraaddoch in het bijzonder daarin, i de toekomst ook ieder land zijn ddag zal hebben. De Landdagen wor- i corporatief opgebouwd, evenals de kjenwoordigingen der gemeente. Vol- i de nieuwe grondwet zal het mogelijk ju. dat gemeenten zich in groepen aan sluiten. Bondsregeerlng krijgt het recht pder zekere voorwaarden bij verordening |toudige wetten uit te vaardigen. nieuwe Bondsgrondwet wordt van- als 239ste verordening der regeering liet Bundesgezetsblatt gepubliceerd. De fuwe Bondsgrondwet wordt dus nog voor [bijeenkomst van het parlement, door |regeering van kracht verklaard. De Raad en de Bondsraad zijn Hts bijeengeroepen om de itgeerings- d goed te keuren. o PRIESTER DOODGESCHOTEN. 1 YORK, 30 April. (Reuter). Een lerman heeft gisterochtend onmlddel- na de H. Mis den pastoor van de kerk Onze Lieve Vrouw van den Berg rzel te Jersey City, Julius Moscati, met i revolverschot in het hart vermoord. )e moordenaar had het gemund op de loonzuster van den pastoor, die het ishouden voor hem deed. (olgens den moordenaar was de vrouw n geld schuldig voor verrichten arbeid. )e priester wierp zich tusschen beide en eeg den kogel welke voor de vrouw be- 'md was. )e moordenaar heeft den geheelen win- van de liefdadigheid van den pastoor leefd. AARDBEVING IN CALIFORNTE. SAN JOSé (California), 30 April. (Reu- Gisteravond heeft hier een hevige rdbeving plaats gehad, welke talrijke feen en kantoorgebouwen op hun grond den deed trillen. let centrum der aardbeving moet zeer bij San José gelegen hebben, dooh t bleek niet mogelijk dit met juistheid te stellen. HITIEKE BOTSINGEN IN FRANKRIJK. ARIJS 30 April. (Reuter). Bij de ver- zing te Mantes is het tot politieke bot sen gekomen waaraan de politie eerst tiet ontvangen van versterking een eind i maken. 20 agenten zijn gewond. *>k te Rouaan kwam het tot politieke Altpartijen. DUITSCHE PROFESSOR AFGEZET. 'ARIJS 29 April. (Reuter). De Duitsche fcsor Gumbel die aan de Universiteit tyon een leerstoel gekregen had, is pis inmenging in de bmnenlandsche ;ük van Frankrijk, van zijn ambt ont lui. HET AMERIKAANSCHE BANDIETENWEZEN. NEW-YORK, 30 April. (Reuter). - Heden is de negende week van de jacht op Dil- linger begonnen. Naar verluidt is deze bandiet in de buurt van Cincinnati gezien terwijl hij machine geweren van een vrachtauto in een andere auto laadde. De politie tracht thans in Chicago een bende te arresteeren die zij op het spoor is gekomen, door de arrestatie van Ec. Laughlins. Deze bende moet door ontvoe ringen en afpersingen meer dan 50 mil- lioen dollar hebben buitgemaakt. COLUMBUS, (Ohio), 30 April. (Reuter). In de strafgevangenis van den staat Ohio wisten drie gedetineerden, die zich op nog niet opgehelderde wijze van revol vers hadden voorzien, de wacht te over meesteren en over de muur te klimmen. Buiten de gevangenis stalen zij een auto mobiel en verdwenen in de richting van Marysvilie. Onderweg ruilden zij de auto om voor een andere, om de achtervolging te bemoeilijken. <1BOSCHBRANDEN IN ROEMENIË. teAREST, 30 April (V.D.). Door de kngewone hitte der laatste dagen ls 't 'dl boschbranden in Roemenië toege ven. Nadat Zaterdag in de buurt van ®>ov-Kronstadt eenige honderden H.A. waren vernield, waarbij zes arbel- Srt Prol)eerden het vuur te blusschen, '«wonden opliepen, zijn vandaag be- ontvangen over nieuwe bosch- kü Targoviste en Bistritz. Bij •sovlste is een groote hoeveelheid 9'. over een oppervlakte van meer dan "Hectaren een prooi der vlammen ge- reen Ondanks de hulp der militairen men dezen brand nog niet kunnen "™cn. Het schijnt, dat de brand bij ls aangestoken. Onder droge bla- tm™.Werd op een plaats ontplofbare stof Bt°" en.' Hier staan ongeveer 300 H.A. ES-"? brand. Een bataljon van de grens- I -Tri' Bcrequireerd voor de blusschlngs- lnn m Tegelijkertijd is in de tKlausenburg een groote hout- J,i ooli.brand vernield. Meer dan 300 wrs zijn werkloos geworden. TERECHTGESTELD. «SEI}:LE' 30 APrI1- 'Reuter). - ;jj r_ - dle ter dood veroordeeld is we ■tonda.°ïrtli.op dde inspecteurs bij een Thrrtf bPhet postkantoor Saint Barnabe I «zeaochtend vijf uur terechtgesteld. AUTO-ONGEVAL IN FRANKRIJK. PARIJS, 30 April. (Reuter). Op den straatweg naar Eimes stootte gisteren een personen-auto, die voor een fietser wilde uitwijken tegen een vrachtauto, waardoor de drie Inzittenden van de particuliere auto op slag werden gedood WILLEM KLOOS 75 JAAR. De dichter en letterkundige Willem Kloos wordt op 6 Mei a.s. 75 jaar. In een circulaire, door het huldigingscomité ver spreid, wordt eraan herinnerd, dat Neder land hem heeft gevierd, toen hij 60 jaar was geworden en toen hij de 70 jaren had voltooid. „Het wil" zoo lezen we ver der „aan hem denken en met hem me deleven, nu hij het hooge leeftijdscijfer heeft bereikt, dat slechts aan weinigen wordt geschonken. Het wil hem toonen, hem getrouw te zijn omdat hij is en blijft de dichter, die ons eens gegrepen heeft". Vervolgens wordt herinnerd aan zijn prach tige vertaling van Thomas a Kempis „Imitatio" en aan den schat van moder ne buitenlandsche dichtkunst, welke hij ons naderbracht. Gezegd wordt dat hij de Nederlandsche dichtkunst vernieuwde en dat hy een grooten invloed heeft gehad op de cultuurgeschiedenis van ons land. Het huldigingscomité stelt zich voor, Kloos op 6 Mei blijde te maken met vele handteekeningen, die als zoovele hand drukken mogen zijn, en die handteeke ningen vergezeld te doen gaan van een portefeuille, welke hem en zijn dappere gade een dankbaar geschenk zij van hen, die in ons land ware grootheid kunnen eeren. In het eere-comité hebben zitting o.a. de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Marchant, de vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland; mr. dr. B. C. J. Loder oud-president van het Inter nationaal Gerechtshof ert vele andere autoriteiten, terwijl het huldigingscomité wordt gevormd door letterkundigen, jour nalisten en bewonderaars van Willem Kloos, uit diverse andere kringen. Naar wij vernemen zal Willem Kloos op zijn jubileumdag, 6 Mei, receptie houden van half 4 tot 6 uur, ten huize van Antoon van Welle, Wilhelminastraat 2d, 's-Gra- venhage, die zijn woning daarvoor welwil lend ter beschikking heeft gesteld. Het is natuurlijk niet mogelijk, om met bovengenoemde circulaire rechtstreeks alle belangstellenden te bereiken. Daarom wordt hun de gelegenheid nog geboden om hun bijdrage en naamkaartje voor 't gedenkboek vóór 5 Mei a.s. te doen toe komen aan de pennlngmeesteresse-secre- taresse van het Huldigingscomité, mevr. Marie van Dijck. Emmapark 1, 's-Graven- hage, giro 109477. MINDER GROOTE BOLLENDRUKTE. Dank zij het prachtige weer, is het gisteren in de bollenstreek toch nog vrij druk geweest, hoewel in veel minder mate dan verleden Zondag. Zij, die van de bloemenpracht genoten hebben weer heer. lljke uren in de natuur beleefd, want vooral de tulpen waren in schitterende conditie I Het was wederom een uniek gezicht, de kleurige afwisseling der bloe menvelden te zien. Vooral door de helder heid van dezen dag, kwamen zij bijzonder goed uit onder den feilen zonneschijn. Er waren wederom vele touringcars, ditmaal vooral uit België! Om kwart voor elf kwam aan het station te Leiden een extra Duitsche trein met 350 reizigers uit Dortmund af.n. Een 10-tal groote touringcars van de A T.O. (Ned. Spoorwegen) georganiseerd door Hecks lunchrooms bracht een bezoek aan Leiden en de bollenvelden, zoodat over belang stelling van verschillende zijden toch niet te klagen is geweest! AALSMEER. Hevig onweer. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf ont lastte zich boven verschillende deelen van deze uitgestrekte gemeente een hevig onweder dat gepaard ging in den Oost- einderpoelpoider en omgeving met zwaren hagelval. In den Noordeiïegmeerpolder sloeg het hemelvuur in een boom op de boerderij van B„ welke gedeeltelijk ver splinterd werd. terwijl bij V. aan den Aalsmeerderdijk een lichtmeter stuksloeg. Ook op andere plaatsen bleken storin gen in de liohtleidingen geconstateerd te zijn. Over het algemeen braoht de on weersbui hier een zwaren regenval. o BENTHUIZEN In het Beelaertspark geraakte de 7-jarige C. van D. H. in een diepe vhver. Mej. B. F. wist het kind van een wissen dood te redden. o HAARLEMMERMEER Schandelijk bedrijf. In de laatste dagen werden in Haar lemmermeer op verschillende plaatsen, niet alleen de asphaltwegen en bruggen maar ook zelfs de transformatorenhuisjes van het P. E. N. vermoedelijk vanwege de communistische partij met allerlei opschriften beklad en ontsierd. Het ls te hopen dat dit schandelijk bedrijf" spoedig den kop ingedrukt zal kunnen worden. Een „bewaakte" overweg. In Haarlemmermeer ter plaatse waar eigenlijk geen spoorwegen zijn komt een „bewaakte" overweg. Ten behoeve van den grooten nieuwen verkeersweg Amsterdam Sassenheim is een smalspoor gelegd langs den Meidoornweg en over den Spaarnwouderweg bij het nieuwe viaduct. Men werkt thans ijverig aan de in aan bouw zijnde nieuwe brug bij de Meer tot voorbij het viaduct alwaar de zand treinen den Spaarnwouderweg passeeren. Met het oog op het drukke verkeer ter plaatse werd het noodzakelijk geacht afsluitboo- men aan te brengen die telkens bij de komst van een zandtrein zullen worden neergelaten. Het bestuur van den Haarlemmer meerpolder heeft besloten den waterstand in dezen polder in de eerste helft van Mei gedurende eenige dagen op een zoo laag mogelijk peil te houden, teneinde de land bouwers in de gelegenheid te stellen hunne slooten te kunnen afdammen. o HILLEGOM Inbraak. Hedennacht is ingebroken in de villa „At Home" op Weeresteln, bewoond door den heer Hermans. De inbreker is aan de achterzijde van het huis door de keuken en de hal bin nengekomen. Beneden ls alles overhoop gehaald en doorzocht. Daar de sleutels op het buffet lagen, waren alle kasten en laden gemakkelijk te openen. Het merk waardige is, dat slechts twaalf zilveren lepeltjes vermist worden, terwijl andere waardevolle voorwerpen zijn blijven lig gen. Er is niets beschadigd. De inbreker is vermoedelijk weer door de keukendeur verdwenen. De sleutel van deze deur heeft hij meegenomen. De politie stelt een on derzoek ln. KATWIJK. Jaarvergadering der Burgerwacht. Zaterdagmiddag hield de Katwijksche Burgerwacht haar jaarvergadering in het Parochiehuls onder leiding van den voor zitter Burgemeester Woldringh van der Hoop. De opkomst was zeer goed. Na een kort openingswoord gaf de bur gemeester het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen en het jaar verslag. Hieruit klonk een opgewekte toon, die getuigde van een bewijs van meerder meeleven in het algemeen doch ook ter plaatse, met de Burgerwacht. Beide verslagen werden goedgekeurd. Het finan cieel verslag, uitgebracht door den pen ningmeester den heer C. van Leeuwen toonde aan, dat de Burgerwacht met de inkomsten juist de uitgaven kan dekken. Het verslag was met bescheiden nage zien door de heeren J. C. van Rijn en Cor Hoek. Bij monde van laatstgenoemde werd een gunstig verslag uitgebracht. De De penningmeester ward gedechargeerd en dank gezegd voor zijn. gehouden beheer. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat het geheele bestuur met op een na alge- meene stemmen werd herkozen. Allen namen de herbenoeming aan. De secreta ris deed verslag van de propaganda die het bestuur den laatsten tijd voert voor het aanwerven van leden. Dit in verband met het teekenen der bekende verklarin gen voor leden der Burgerwacht dat men niet is lid eener fascistische vereeniglng. Een drietal leden had het lidmaatschap opgezegd, doch een dertigtal nieuwe le den was intusschen ingeschreven. Het be stuur meende, dat dit getal gemakkelijk tot 100 zal kunnen worden opgevoerd, waardoor het totale ledental enkele hon derdtallen zal bedragen, waarbij een ge deelte dat ingeschreven wenscht te worden als ongewapend lid en b.v. voor den eco nomischer. dienst in aanmerking zou kunnen komen. Na nog enkele mededee- lingen van huishoudelijken aard zette de burgemeester ln een uitvoerig betoog uit een het doel van de geteekende verkla ringen en waarom de regeering niet kan tolereeren dat in B..W. en B.V.L. personen lid zijn. die niet ten volle gehoorzaam zijn aan het wettig gezag. Spr. waardeerde het dat zoo'n groote kring van getrouwen hier gevonden wordt. Ieder ls vrij, wel of niet toe te treden tot genoemde instituten: doch als men lid is, dient men zekerheid te geven dat men achter het wettig gezag staat. Spr hoopte, dat het hier zoo blij ven mag! De regeering zoekt, vooral ln deze moeilijke tijden, naar de beste pa den. Ook de regeering kan niet altijd doen wat ze gaarne zou wenschen. Er wordt zeer veel beleid gevraagd van de regee ring Spr. zegt het te kunnen begrijpen, dat het voor velen, vooral voor de jonge ren, onaangenaam is, maar niet aan den gang te kunnen komen. Doch laat men rustig afwachten. Het is voor de regee ring dikwijls moeilijk maatregelen te ne men. die weer anderen niet schaden. Laten wij hopen op betere tijden! Het is echter een gelukkig feit, dat in zulk een tijd van spanning de regeering op zoo'n groot aantal Burgerwachters kan vertrou wen. Moge het zoo blijven! Na een onbelangrijke rondvraag volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE. De verjaardag van Prinses Juliana. Ter gelegenheid van den 25en verjaar dag van H. K. H Prinses Juliana is door de Oranjevereeniging alhier het volgende telegram aan Hare Koninklijke Hoogheid verzonden: „Op dezen bijzonderen gedenkdag biedt de Oranjevereeniging -.Katwijk aan Zee namens de geheele bevolking Uwe Konin klijke Hoogheid, zoo geliefd als onze Prin ses, diep gevoelde gelukwenschen aan. Dat nog vele gelukkige jaren Uw deel mogen zijn." (w. g.) J. VOLBEDA. vóorz., D. C. O. BOEKHOVEN, secr. Bidstond voor het gewas. De bidstond voor de visscherij werd gisteravond in de Herv. Kerk gehouden. Ds. W. M. A Kalkman trad op in de Nieuwe Kerk en had tot tekst gekozen Matth. 4:4 dit gedeelte: .de mensch zal bij brood alleen niet leven, maar bij alle woord, dat door den mond Gods uitgaat." Spr. stond stil bij „een ontoereikende le vensbehoefte" en „een noodzakelijke le vensbehoefte". Gezongen werd Ps. 123: I; Ps. 119 14 en 17; Gez. 55 1, 2 en 3; Ps. 146 3. Ds. P. Pras ging voor in de Oude Kerk met den tekst uit Phillpensen 4 19: „Doch Mijn God zal naar Zijnen rijkdom vervullen al uwe nooddruft, ln heerlijk heid door Christus Jezus", waarbij spreker behandelde: „onze nooddruft" en „waar uit en hoe de nooddruft vervuld wordt." Gezongen werd Ps. 107 12 en 22: Ps. 72 7a, 6b en 4; Gezr. 13: 1 en 4; Ps. 121: 1 en 4. De Julianatroep van Padvinders al hier is met het oog op de Zaterdagmid dag-oefeningen ln tweeën gesplitst, ln een A en een B troep: deze laatste onder lei ding van Hopman Dekkers. Visscherij-examens. BIJ de in de Visscherijschool alhier afge nomen examens voor het certificaat ln kennis der internationale bepalingen ter voorkoming van aanvaring op zee zijn geslaagd: Maarten Guyt, Nic. Guyt, Corn, de Haas, Arie den Haas, Pieter v. d. Oever Willem van Beelen, Pieter v. d. Plas, Huig van Duijn, Arie den Haas, Gerrit v. Duijn, Martinus Zuyderduyn, Mich. Kuijt, Pieter Haasnoot, Corn. v. Duijn, Pieter v. Duijn, Arie Vlieland. Dirk van Beelen, Jerven de Best, Arie van Beelen, Willem van Duij- venbode, Gijsbert Krijgsman, Jac. v. Rijn, Gerrit van Duijn, Dirk van Beelen, Leen- dert v. d. Plas, Jac. Jonker, Corn de Zwart, Gerrit van Beelen, Adriaan Guljt, Dirk v. d. Plas, Piet Hoek, Jac. v. Duijn, Jan van Rijn, Willem Koning, allen van hier; en Piet v. d. Berg, Jac. v. d. Wiel, Jan Steenvoorden, Maarten v. Rooyen, Jan Korbee van Noordwijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van de Visscherij school alhier, directeur de heer C. Varke- visser. Rijksgedelegeerde was kapitein J. H. Götz, lid der examen-commissie voor stuurlieden. Te Den Haag is geslaagd voor het examen van radio-telegrafist Christ. Smel- tink van Noordwij k-Binnen, leerling van de Visscherijschool alhier. NOORD WIJKERHOUT. Comité Autotocht Ouden van Dagen. In 't Wapen van Noordwij kerhout ver gaderde het comité voor den auto-tocht voor ouden van dagen. Voor de derde maal zal dit comité trachten een genoeglijken dag te bezorgen, aan alle 65-jarige inwo ners dezer gemeente. Het comité staat in dezen slechten tijd voor groote moeilijk heden en het zal op allerlei middelen trachten de benoodigde gelden bijeen te krijgen. Met goedvinden van B, en W. zal eene verloting gehouden worden om fraaie prijzen. Ieder comité-lid moet een be paald aantal loten aan den man brengen a f. 0.50 per stuk. Een dringend beroep op de Ingezetenen wordt gedaan om een of meerdere loten te koopen. Men doet hier mee een goed werk voor een sympathiek doel en krijgt bovendien kans op een prijs! o OEGSTGEEST. De pereboom was verdwenen. Door N. v. R. wonende te Leuien. werd bij de politie alhier aangifte gedaan van het feit, dat uit een tuin van een aan hem toebehoorend huis, staande in deze ge meente, dat thans onbewoond ls, een in bloei staande pereboom was ontvreemd. Een nauwkeurig nderzoek werd ingesteld en het mocht de politie gelukken den da der, den 36-j. W B. uit Leiden aan te houden. De ontvreemdde boom, die thans lustig ln den tuin achter diens woning stond de bloeien, werd inbeslaggenomen en proces verbaal opgemaakt. Aanrijding. Op den Haagsche straatweg alhier rede de heer de B. uit Den Haag met een per sonen auto, gevolgd door P. J. N. uit Weesp als bestuurster van een motorrijwiel. Door onbekende oorzaak reed dit motorrijwiel met een flinke snelheid van achteren te gen de auto aan. tengevolge waarvan de bestuurster met haar hoofd door de ach terruit van de auto sloeg. Hierdoor werd zij licht gewond: zij heeft zich laten ver binden in het St. Elizabeth ziekenhuis te Leiden. Zoowel de auto als het motorrij wiel werden ernstig beschadigd. De auto kon op eigen kracht zijn weg vervolgen, doch het motorrijwiel is door den garage houder v. d. A. alhier weggehaald. Door A. U alhier werd bij de politie aangifte gedaan van het feit dat door 4 personen afkomstig uit Leiden van zijn land een hoeveelheid bloemen (tulpen) was afgesneden en medegenomen. Het mocht de politie gelukken de daders hier van op te sporen, zoodat tegen hen proces verbaal kon worden opgemaakt. Door den alhier wonenden J. G. werd den laatsten tijd meerdere malen de hulp van de politie ingeroepen voor een ten zijnen huize wonende v. K.. wat tot gevolg had dat deze uit de woning werd verwij derd. Bovendien zal tegen v. K. proces ver baal terzake vernieling worden opgemaakt. VOORHOUT. Raadselachtige insluiping. Zondagmorgen ontdekte de koster der Nederduitsch Hervormde Kerkgemeente alhier, dat de deur van het kerkgebouw ontsloten was. Hij waarschuwde onmid dellijk de gemeentepolitie, die met den Burgemeester ter plaatse een nauwkeurig onderzoek instelde. Bij het binnentreden in de consistorie kamer ontdekte men, dat de brandkast openstond, en daarnaast op den grond waren geplaatst de uit de brandkast ont vreemde cassette en collectebus, die Juist op den laatsten Zondag van de maand April zouden worden geledigd. Een Belangrijk bedrag aan geld is uit beide ontvreemd. Uit het onderzoek, waar over wij nog geen nadere inlichtingen konden verkrijgen om het onderzoek niet te bemoeilijken, schijnt eveneens gebleken te zijn- dat de insluiping in den nacht van Vrijdag op Zaterdag moet hebben plaats gehad. Raadselachtig kan deze zaak worden genoemd, aangezien van inbraak geen enkel spoor kon worden ontdekt. Het onderzoek wordt door de gemeente politie met kracht voortgezet. BOSKOOP. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus Frans, zoon van C. W. Verkade en K. Troost. Ondertrouwd: C. J. v. Wilgen en H. Hinzer D. C. Heyboer en D. Bogaards G. v. d. Laan en C K. Broker. Getrouwd: F. A. Luiten, 24 jaar en J. Fase, 31 jaar J. M. C. Jongmans. 30 jaar en A. Th. Houtmann. 26 jaar S. Couprie 25 jaar en M. Akerboom, 23 Jaar A. Geurts. 39 jaar en W. Kersbergen, 37 Jaar L Galis, 25 jaar en A. van Tol, 31 jaar. EEN MOEDIGE DAAD. Hollende paarden door tuinbouwscholier gegrepen. Aan den Badhuisweg, geraakten, waar schijnlijk door het i schrikken, de twee paarden, gespannen voor een disselwagen van een landbouwer aan bet Noordelnde, en bestuurd door zekeren V. op hol. Bij diens pogingen om de paarden weer in be dwang te krijgen viel deze van de wagen, waarbij hij zich echter niet noemenswaar dig bezeerde. De paarden gingen vervol gens in vliegende vaart langs de Burg. Colijnstraat, het kruispunt Koninginneweg de Zuidkade op. Aan de Zuidkade. wist een tuinbouwschoolleerfing per rijwiel naast de paarden te komen en de teugels te grijpen, waarna het hem gelukte om het gespan aan de voorscheping tot staan te brengen. De wagen was Intusschen door de verschillende botsingen zwaar beschadigd. Het mag een wonder genoemd worden, dat geen persoonlilke ongelukken zijn voorge vallen. Een woord van hulde voor den moedigen tuinbouwscholier is hier zeker op zijn plaats. Broedmachine in beslag genomen. Door de rijks- en gemeente-politie, zijn bij den heer H. alhier. 365 broedeieren, benevens de broedmachine in beslag ge nomen, in verband met een overtreding va de crisispluimveewet. De eieren, waarin al voor een groot gedeelte de kuikens aan wezig waren zijn vernietigd. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. LEIDERDORP. Ingelanden-vergadering „Kalkpolder" In de Ingelanden-vergadering van den Kalkpolder werd de rekening over 1933 vastgesteld in ontvangsten op f. 895.75V: en in uitgaven op f. 747.83 en het batig slot alzoo op f. 148.42'/j. De begrooting voor 1934 werd vastge steld op f. 928 29'/-. De omslag per H.A is voor dit jaar bepaald op f. 8.— per H.A. WADDINXVEEN Onteigening. Voor den aanleg van den nieuwen rijks weg Den HaagUtrecht, die deze gemeente kruist, zullen verschillende perceelen land en eenige woonhuizen en boerderijen wor den onteigend of aangekocht. Zoo ook de bekende meubel, en speelgoedfabriek van de firma Okkerse. Hiervoor zal een nieuwe moderne fabriek in de plaats komen. Door het Gemeentebestuur is publiek aanbesteed het schilderen van school A in het dorp De laagste Inschrijvingssom bedroeg f. 825. Daar dit boven de raming was is het werk niet gegund. WOUBRUGGE. De heer A. D. Husson Heenk t Gisteren overleed in den ouderdom van 71 jaar de heer A. D. Husson Heenk. rus tend veehouder alhier, geboren 26 April 1863 te dezer plaatse. De nu overledene was een zeer bekend ingezetene onzer gemeente: vooral ln vrlizinnlge kringen nam hll een vooraanstaande plaats in. Hij was meerdere jaren raadslid en had als zoodanig nog zitting in diverse stem- bureaux. Voorts was hij lid van de Schat tingscommissie en van de Landbouwcom- missie. voorz. van de afd. Woubrugge van den Ned. Protestantenbond, voorzitter der commissie voor schoolverzuim, dllv»raaf van den polder „Outendijk" en ls hij pen ningmeester van het .Groene Kruis" ge weest. Zijn heengaan zal lil breede kringen zeer betreurd worden. De teraardebestel ling vindt Donderdag a.s. plaats op de Nieuwe Begraafplaats alhier. VEUR—LEIDSCHENDAM. Door een rukwind sloeg een zeilkano waarin de Hagenaar K. zat op den Vliet om. K. geraakte te water, doch werd onmiddellijk gered door de Haagsche Wa ter scouts, v/elke hem en zijn kano aan boord van hun sloep heschen. Hij werd in den theetuin van den heer v. Dongen van droge kleeren voorzien. WASSENAAR. De begrooting '34 niet goedgekeurd. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebegrooting voor 1934, omdat daarop een post van on geveer f. 95.000 gedekt was door te putten uit de extra-reserves der bedrijven van de Jaren 1930, 1931 en 1932. B. en W. hebben thans voorgesteld een bedrag van f. 80.000 te dekken uit de bedrijfswinst der bedrij ven over het jaar 1934 en f. 15.000 door verdere bezuiniging. Er bestaat echter eenige vrees dat Ged. Staten ook hieraan hun goedkeuring niet zullen hechten, in welk geval wel besloten zal moeten worden tot het heffen van 15 opcenten op de gemeentefondsbelasting o ZEVENHOVEN De kerk in 't midden. De pastorie der Geref. Kerk zal weldra ingevolge de overkomst van ds. K. J. Cremer, Em. pred. van Haarlem door dezen worden betrokken: zoodoende heelt men aan weerszijden van de kerk een predikant, daar dr. J. G. Ubblnk een pand heeft betrokken aan de andere zijde der kerk. 3—3

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7