25 JAAR „VOORDORP" H. K, H. Prinses Juliana verjaart. Jaargang MAANDAG 30 APRIL 1934 No. 22732 OFFICIEELE KENNISGEVING EEN WERK VAN BARMHARTIGHEID. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIté OER ADVERTENTjEli jfl OU. per régel voor adverteriélën uit Leiden en piesten waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijp. Voor dffe andere advertentiën 36 Cts. per regel. Kleine advertgntiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 CÏs. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven l'O Cts. porto te betalen. Bewijsnümmer 5 ufe. Bureau Noorcleintfeplefn Telefoonnummers voor Dfoectie en Administratie 2500 Redactie f907. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER GpÜRANTü Voor Iieiden pfer 3 maanden f. 2.35; per weet f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, pér wëek „0.18 Franco per post £.2.36 portokosten. nummer bestaat uit VIER blaa'en EERSTE BLAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op art. 33 B der verordening op het Rijden, BESLUITEN! Als wegen, waarop den bestuurders van motorrijtuigen zal zijn verboden, al of niet tegen betaling, publiek op te nemen, aan te wijzen de volgende wegen of gedeelten ran wegen. den Rijnsburgerweg, het Stationsplein, Ben Stationsweg, de Rijnsburgerbrug, de nstraat, de Blauwpoortsbrug, de Prin tode. de Bostelbrug, het Kort Rapen- irg, de Breestraat, de Hoogewoerdsbrug, Hoogewoerd, de Plantage, de Utrecht- ;rug, den Hoogen Rijndijk, voorzoover en tusschen Utrechtschebrug en de roomstraat, de Korevaarstraat, de rabrug, de Jan van Houtbrug, de lemmerstraat, de Hartebrug. het renpleln, de Groote Havenbrug, de Oude rengracht. de Heerenpoortsbrug, den rensingel, den Lagen Rijndijk, voor ver gelegen tusschen de Zijlpoortsbrug de Sumatrastraat, de Sumatrastraat, rzoover gelegen tusschen den Lagen jjndijk en de Formosastraat, de Formosa, raat, voorzoover gelegen tusschen de umatrastraat en de Lombokstraat, de mbokstraat, voorzoover gelegen tusschen e Formosastraat en de Atjehstraat, de tjebstraat, vooraoover gelegen tusschen e Lombokstraat en de Parkstraat, de arkstraat, voorzoover gelegen tusschen e Sieboldtstraat en de Atjehstraat, de ëboldtstraat, het Noordeinde, de Witte- Isbrug, het Noordeindsplein, den ittesingel, de Neksluisbrug, de Heeren raat, vooraoover gelegen tusscheu den itte Singel en de Koninginnelaan, de oninginnelaan, den Lammenschansweg, rzoover gelegen tusschen den Zoeter- udsche Singel en de Koninginnelaan, Zoeterwoudsche Singel, voorzoover gen tusschen de Heerenstraat en den mmenschansweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. RECLAME^ CIRCUS AM AR. .eiden, 30 April 1934. 284 Foto's Bleuzé. „Hetgeen gij aan één van deze, Mijne broeders gedaan hebt, dat hebt gij Mij gedaan". Kent gij Voordorp, het gesticht voor kin- oeren aan den Lage Rijndijk? a' fatuurlijk zult gij zeggen, maar kent Sb ook al het werk dat er daar achter die Jf m.uren wordt verricht? Het werk, dat 'en niet vertellen, noch beschrijven laat, „„\werK van groote barmhartigheid en koedertierenheid? ons bezoek, dat wij er een dezer da- iiihii t€n in verband met het 25-jarig L .v?uto- dat a.s. Vrijdag zal worden her in. e'°ecn wij in voldoende mate ken- wrm met de stichting en hare be- aan 't hoofd waarvan de tegen- Gitoik e directrice, mevr. Flieke van staat aiZen' a's een rnoeder-voor-allen °i een vrouw, wier levensideaal het andw vreuBC'e te brengen in het leven van aan 'te5' sïaa^ zij nu al ruim twaalf jaar tin» ™o£cl van deze jubileerende inrich ter to aandelt met kennis van zaken, hel- lane to j1 en Sezond oordeel in 't be- 2lin t„ Kinderen, die aan hare zorgen haar „t0Vertrouwd Elk Kind wordt door Werk „„aaderlijk beschouwd en bij al 't Vefflch£„"lv°ï?0rp" verricht en nog te 11 blijft steeds de gedachte voor staan: 't is niet een „opbergen" maar 't moet zijn een „verbeteren". Met groote vreugde worden ons dan ook foto's ge toond van meisjes, die als gelukkig bruidje het huis konden verlaten of van jongens, die een mooie positie hadden gekregen, ja zelfs eigen baas waren geworden. Maar 't waren niet alleen de foto's, welke ons den indruk gaven dat deze stichting, uitgaande van de Ned. Herv. Diaconie al hier, voor velen tot een hand en een voet is geweest, ook bij onze rondwandeling door het gebouw, waar licht en lucht vrije lijk kunnen toetreden, werden wij gewaar, dat de kinderen het er goed hebben. Goed, wat betreft de verzorging en verpleging, prettig in de speelkamer, onderhoudend in de studiezaal en naaikamer, vrij in den tuin en tenslotte een volslagen rust op de slaapzalen, zoowel voor jongens als meis jes, grooten en kleinen. Gij vraagt naar het doel van Voordorp? Kortweg zou dit kunnen luiden opvoeden, klaar maken voor de taak, die op lateren leeftijd wacht. Alvorens de jongens en meisjes waar onder vaak nog kleuters! die uit ver waarloosde gezinnen komen, waarvan de ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet of ontheven, in de maatschappij worden gebracht, is het veelal noodig, dat zij wor- Foto F. Ziegler, Den Haag. Ik zoek 'n plaatsje om iets Prettigs te vertellen. 'fe Zal eens op bladzij J gaan kijken I GOUDEN DOCTORAAT. Mr. O. Graaf van Hogendorp geboren te Den Haag, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, zal Woens dag a.s zijn gouden doctoraat in de rechtswetenschappen herdenken. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. J. Vreugdenhil uit Kampen heeft bedankt voqr het door de Geref. Gemeen te alhier op hem uitgebrachte beroep. De gebroeders Amar mogen over het bezoek aan hun circus best tevreden zijn. Zoowel Zaterdagmiddag ais des avonds was de tent uitstekend bezet en gister avond bleef alleen een aantal logeplaatsen onverkocht. Vanavond wordt al weer de laatste voorstelling gegeven en dan trekt het circus naax Gouda, waar morgenavond de eerste voorstelling plaats vindt en waar het slechts twee dogen zal verblijven. Wij vernemen, dat de 32-jarige trapéze werkster B. A„ wie Vrijdagavond een onge val overkwam en die in het Academisch Ziekenhuis wordt verpleegd, hier zal moe ten achterblijven. Er is in haar toestand nog niet de minste verandering gekomen, zoodat deze zorgelijk blijft. Vandaag bereikt H. K. H. Prinses JuUana een nieuwe mijlpaal in Haai- leven, den leeftijd van 25 jaar. Het is vandaag dus precies een kwart eeuw geleden, dat over heel ons land de blijde jubel klonk van de geboorte van het Koningskind en evenals toen, is er ook thans vreugde en dankbaarheid in den lande. Dankbaarheid voor hetgeen ons land en volk in Haar hebben ontvangen; vreugde, omdat Haar feestdagen ook de onze zijn. Die gevoelens komen ook tot uiting in den rijken vlaggentooi waarin onze stad zich gestoken heeft. Rijk en gemeente hebben van alle open bare gebouwen de vlag uitgestoken en zeer vele particulieren hebben dit goede voor beeld gevolgd. Het is waarlijk geen toeval, dat het aantal vlaggen ditmaal grooter is dan gewoonlijk. Het bewijst, dat het Ne- deriandsche volk, wanneer het belangrijke gebeurtenissen betreft, zijn spreekwoorde lijke nuchterheid aflegt en niet schroomt om op deze wijze te getuigen van zijn liefde voor ons Oranjehuis De trams en autobussen van N. Z H. en H. T. M. verhoogen met hun vlaggetjes den vroolijken indruk, welke de binnenstad ongetwijfeld maakt. Groot was ook het aantal telegrafische gelukwenschen, dat H. K, H. vanuit de Sleutelstad werd toegezonden. Daarvan noemen wij in de eerste plaats het gemeentebestuur en voorts de Chr. Oranjevereeniging en de Ver. „Koningin nedag". Eerstgenoemde vereeniging for muleerde haar gelukwensch als volgt: „Aan Hare Koninklijke Hoogheid de Prinses der Nederlanden. Het Loo. Namens een aanzienlijk deel der Leid- sche bevolking biedt de Leidsche Christe lijke Oranjevereeniging Uwe Koninklijke Hoogheid met de Koninklijke Familie eer biedig de hartelijkste gelukwenschen aan. In biddende spanning verbeidden wij eens Uwe geboorte. Wij leven met U mede in de dagen van zoo diepen rouw. Wij danken dat God's grootheid Uw geliefd leven spaarde en kroonde en wij smeeken uit 's harten grond. Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw wegen, Uw aardsch, Uw eeuwig lot." (was get.) Ds H. THOMAS, L. BOEKKOOI. Het Bestuur van de vereeniging „Ko ninginnedag" deelt mede, dat het in het voornemen lag om vandaag een collecte waaraan eenige muziekgezelschappen hun medewerking zouden verleenen te organiseeren ten bate van het Nationaal Crisis-Comité. In verband met het over lijden van H.M. de Koningin-Moeder is echter besloten deze collecte niet te houden Er bestaan plannen om een dergelijke collecte te houden op een nader te bepalen datum. den opgevoed tot geschikte leden van het gezin. En vooral wanneer er psychische defec ten zijn is dit vaak zoo heel moeilijk. Der gelijke naturen kunnen slechts begrepen en geleid worden door hen, die zich geheel en met liefde aan hun taak wijden. Voor dezulken is een gesticht als dit wel haast onmisbaar. In het Kinderhuis zijn sinds de oprich ting 398 kinderen opgenomen geworden uit 121 huisgezinnen. Het aantal verpleeg den bedraagt op 't oogenblik 66, die in 't gesticht zelf en 69. die in de buitenverple- ging d.w.z die in huisgezinnen zijn onder gebracht, verpleegd worden. Het presidium van de Commissie-Voor dorp kwam sinds April 1921 in handen van wijlen ds. Beekenkamp, die later met zijn collega Locher het voorzitterschap waarnam, zoodat zij om het jaar als voor zitter en vice-voorzitter fungeerden. Sinds 1929 kwam ds. Kuilman en sinds 1930 ds. Van Apeldoorn in 't bestuur resp. in de plaats van beide eerstgenoemden. En zoo bestaat dan de inrichting 25 jaar. Een lange tijd! En véél is er in die jaren gewerkt, geleden en gestreden, maar véél ook is er bereikt. De voorbeelden zijn voor 't grijpen. Wij overdrijven niet als we zeggen, dat plm. 65 a 70 "/o der ver pleegden, die het huis verlieten, een goede plaats in de maatschappij hebben gevon den. In breeden kring heeft „Voordorp" sym pathie verworven. Groot is het werk van barmhartigheid daar verricht! Groot ook de liefde waarmede dit gebeurt. Het loon? Geen loon maar de weten schap mede te mogen arbeiden aan dit mooie, écht christelijke werk, waarvan de tekst, welke wij hierboven piaatsten, uit drukking geeft, zegt meer. Het werk in zwakheid begonnen is uit gegroeid tot een krachtig getuigenis, dat als een monument staat opgericht van wat christelijke barmhartigheid vermag. Steun hieraan te geven, vooral in deze voor het gesticht zoo bijzondere dagen, is christen-plicht! In verband met dit jubileum vernemen wij, dat a.s. Vrijdagmiddag te drie uur in het Huizitten-huis aan den Oude Rijn een receptie zal worden gehouden en dat 's avonds kwart over acht in de Hoogland- sche Kerk een herdenkingsdienst is be legd. Voorts vernemen wij, dat het in de bedoeling van den burgemeester, mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen Ugt, om a s Dins dag een bezoek aan de inrichting te brengen. BINNENLAND. De heer C. S. Sixma, baron van Heemstra benoemd tot particulier secretaris van H.M. de Koningin. (Binnenland, 3e Blad). Een wetsontwerp tot wettelijke regeling van het executie-recht te wachten. (Bin nenland. 3e Blad). Gewestelijke landdag der N.S.B. te Am sterdam. (Binnenland, 3e Blad). Autobotsing bij Santpoort; drie ernstig gewonden. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Te Scheveningen is, 63 jaar oud, over leden ds. W. H. Gispen, een bekende figuur uit de drankbestrijding. (Laatste Bericht ten, le Blad). Bijzonderheden omtrent de rubber- restrictie. (Financiën, 3e Blad.) BUITENLAND. Barthou over zijn reizen. (Tel., le Blad). De Vlamingen en de Ontwapening. Bultenl., 2e Blad). De Italiaansche Kamer met een Troon rede van den koning geopend. (Bultenl., 2e Blad). In Spanje is 'n kabinet Samper gevormd (Buitenl., 2e Blad). Ernstig mijnongeval in Engeland. 16 dooden. (Tel., le Blad). Een spoor van de te Gent gestolen van Eyck gevonden? (Tél., le Blad). 45-JARIG JUBILEUM ALS DANSLEERAAR Van den heer H. J. van Leeuwen Jr. De nestor der Nederlandsohe dans- leeraren, onze stadgenoot, de heer H. J. van Leeuwen Jr. heeft Zaterdagavond in den foyer der Stadszaal zijn jaarlijksch eindbal gegeven, welke gelegenheid zijn vele vrienden en leerlingen gretig hebben aangegrepen om hem te huldigen in ver band met zijn 45-jaiig jubileum als dans- leeraar. Zulks geschiedde in de eerste plaats namens zijn leerlingen bij monde van mevrouw Bosse, onder aanbieding van een rookstandaard en een bloemenmand. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Chrispijn, uit Amsterdam, secre taris van den Ned. Dansonderwijzersbond. Deze zeide het een onmogelijke taak te achten hier alle successen te memoreeren, welke de heer van Leeuwen in den loop van vele jaren heeft behaald. Als een der meest recente noemde spr. het succes, dat de dames van „Nieuw-Brunhilde" het vorige jaar te Epinal in Frankrijk mochten bereiken met een onder leiding van den heer van Leeuwen ingestudeerd ballet. Spr. zag daarin niet alleen een persoonlijk succes, maar ook een triomf van de Neder- landsche dansonderwijzers tegenover het buitenland, dat op het gebied van de dans kunst toonaangevend heet te zijn. Na te hebben herinnerd aan de huldiging, welke den jubilaris eenige weken geleden ten deel viel, toen hem op een kinderbal door jongejuffrouw Munk en jongenlheer van Holk een geschenk werd aangeboden, schetste de heer Chrispijn zijn verdiensten ten opzichte van den Bond, welke bijna 30 jaar bestaat en waarvan de heer Van Leeuwen de eenige nog in leven zijnde, actieve opridhter is. De serieuze wijze, waarop de heer van L. zijn taak opvat en streeft naar verbetering van het vakpeil, maken, dat de Bond er trotsch op is hem tot zijn leden te mogen rekenen en zijn aanwezigheid op de verschillende congres sen op hoogen prijs stelt Ter herinnering aan zijn jubileum bood spr. hem namens het Bondsbestuur een prachtige zilveren plaquette en aan mevr. van Leeuwen een bloemenmand aan.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1