RE GEN DICHT LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 27 April 1934 LEIDSCHE SCHOUWBURG. Er is te veel keus VAN DER KLUGT ZONEN VAN DER KLUGT ZONEN BUITENLAND. KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Laatste win terbij eenkom.st. De laatste wlnterbljeenkomst van de afd. Leiden en Omstreken, die gisteravond ln de bovenzaal van het café Restaurant .In den Vergulden Turk" werd gehouden, heeft wel de kroon op het werk gezet. Te ruim acht uur opende de voorzitter, de heer J. G. Ballego de vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen en wel in het bijzonder tot die genen, die de vergaderzaal in een tentoon stellingszaal hadden omgetooverd. Door de Rijkstuinen en Gem. Plantsoendienst was een keurcollectie bloeiende takken van voorjaars bloemheester ingezonden ten einde de aanwezigen te laten zien welk een schat van bloemmaterlaal de maan den April en Mei den liefhebbers kunnen aanbieden. Tegen de linkerzij wand demonstreerden de leerlingen van den heer A. Galjaard een bijzonder mooie verzameling perspec- tiefteekeningen van tuinen en haar on- derdeelen, waarbij ten zeerste bleek dat ook op dit gebied de heer A. Galjaard een vakkundig onderwijzer is Daartegenover had de heer W. van Sluis de geheele rechterwand in beslag genomen voor een groot aantal zeer oude platen op tuin bouwgebied. Dit was een zeldzame en on- teressante collectie die ieders aandacht vroeg. Tenslotte had de firma J. G. Bal lego en Zonen een hybride Phyllocactus ingezonden die haar beide ouders verre overtrof. Na voorlezing der notulen, die onveran derd werden aangenomen, konden de leden acoord gaan met het Bestuursvoorstel om den door de afd. Wassenaar gestelden can- aidaat voor het Hoofdbestuur, den heer D. Th. Ruys, over te nemen en werd be sloten om op Woensdag 20 Juni een ex cursie te houden naar Schiphol en Aals meer. Hierna werden aan de leerlingen van den speciaal cursus in Materialenkennis de door hen behaalde diploma's uitgereikt en vond de voorzitter nog eens de gelegen heid om den leeraar van dezen cursus, den heer A. Galjaard dank te brengen voor de uitmuntende wijze waarop hij den cursus had geleld. Vervolgens gaf de heer J. Mater uitvoe rige mededeelingen over de ontdekkingen van de Victoria regia en den invoer van deze plant in Europa, benevens een uiteen zetting van de cultuur om zeker te zijn van een goeden groei en bloei van dit natuurwonder. Na de pauze werd door een der leden van de Keuringscommissie, welke bestond uit de heeren R. J. Oudshoorn H. Waas dorp en Jan Kriest Jzn.. bekend gemaakt dat zij aan de inzending bloemtakken van de Rijkstuinen 15 punten, aan die van den Gem. Plantsoenendienst 8 punten, aan de platen van den heer W. van Sluis 12 pun ten en aan de Phyllocactus van de firma J. G. Ballego en Zonen 10 punten hadden toegekend. De heer P. Verver gaf naar aanleiding van de Inzending bloemtakken eenige een voudige en practische wenken, hoe men een tuin met eenvoudig materiaal mooi kan maken mits dit oordeelkundig ge schiedt en men weet hoe de heester te combineeren. Door den heer Joh. Jonker werd dit met weer ander bloemenmate- riaal onderstreept en, waar noodig, uit gebreid. Aan de hand van de ingezonden teeke- ningen hield de heer A. Galjaard een cau serie over het nut van perspectiefteeke- nen. Spr. toonde aan dat de tuinkunst de laatste jaren een zeer groote vlucht had genomendaarom vroeg hij meer aandacht voor het tuinbouw perspectlefteekenen en beval het ten zeerste aan. Nadat de heer van Sluis nog een en ander had verteld van zijn Inzending oude platen volgde na de rondvraag sluiting der vergadering, doch niet nadat de voorzit ter "dan leden dank had gebracht voor hun belangstelling en den wensch van een prettige zomercampagne. RECLAME. 56 CURSUS IN TUINBOUWMATERIALEN- KENNIS. Uitreiking der diploma's. Op de gisteravond gehouden vergadering van de afd. Leiden en Omstr. der Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werden de behaalde diploma's van den Speciaalcursus in Materialenkennis uitge reikt: Met zeer veel vrucht aan: B. Diemei, Lei den; I. Kret, Leiden; R. van Bruggen, Kat wijk a. Z.; J. J. Maandag. Leiden. Met veel vrucht aan: Mej. A. van Assen, Noordwijkerhout; A. van Houten, Leiden; W. F. Wiggers, Leiden. Met vrucht: W. H. J. C. Mulder, Voor hout; H. Rutgers, Leiden; F. J. Langezaal, Leiden; T. van Werkhoven, Oegstgeest; J. J. v. d. Blom Jr Leiden; J. F. Knotter, Leiden; A. H. J. Kooloos, Oegstgeest; A. van der Nagel, Leiden; R. J. Oudshoorn, Oegstgeest. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. In de alhier gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland heeft de dijkgraaf den overleden hoogheemraad jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg herdacht, die van 1904—1919 hoofdingeland is geweest en van 1919 tot zijn overlijden deel van het bestuur heeft uitgemaakt, fcsnevens den overleden hoofdingeland P. Verdegaal te Lisse. die van 1890 tot 1931 hoofdingeland- plaatsvervanger en van 1931 tot zijn over lijden hoofd-ingeland is geweest. Mededeeling werd gedaan van den brief van rouwbeklag, door het dagelijksch be stuur mede namens de vereenigde ver gadering gericht aan de Koningin bij het overlijden van Koningin Emma, en van de daarop van den directeur van het kabinet der Koningin ontvangen dankbetuiging. De begrooting voor 1934 is door Ged. Staten goedgekeurd. Besloten werd tot toelating van de volgende in April gekozen bestuursleden: jhr. mr. E. H. E. Teding van Berkhout als hoofd-ingeland en L. G. Prins als hoofd ingeland-plaatsvervanger voor het tweede district, beiden te Bloemendaal; De Kok te Haarlem als hoofd-inzeland-paatsver- vanger voor het derde district; J van Spenpen en H. J. Lafeber Reeuwijk, als hoofd-ingeland en hoofd-ingeland-plaats- DE VEREENIGDE HAAGSCHE SPELERS. Mariken van Nieumeghen. Ter gelegenheid van het 2e lustrum der Maria-Congregatie gaf bovengenoemd ge zelschap, dat zich ten doel stelt: artistiek verantwoorde tooneelopvoeringen te bren gen, die de katholieke levensbeschouwing uitdragen, of althans daarmede niet in strijd zijn, nog eens een opvoering van de uit het einde der Middeleeuwen iplm. 14901 dateerende Maria-legende .Mariken van Nieumeghen". Deze legende blijft door den naïeven eenvoud ook voor onze tijden van voldoende dramatische kracht, al zou deze nog heel wat toegespitst kun nen zijn. Het is hier ter stede reeds meermalen gegeven; door de V.V.S.L., door 't Schouw- tooneel, door de Vlamingen. Beide eerst- genoemden speelden met toepassing van een z.g. triptiek, hetgeen alleszins de voor keur verdient. De tooneel-veranderlngen kunnen dan, al pleegt men het decor zeer sober te houden, gelijk ook de Haagsche Spelers deden, tot een minimum van tijd worden beperkt, hetgeen ook aan de aan dacht ten goede komt. Onder leiding van Pierre Balledux die destijds bij het Schouwtooneel mee speeldel is deze oud-Nederlandsche le gende, waarvan de taal niet altijd even goed meer in het gehoor ligt van het he- dendaagsch publiek, vertolkt op piëteits volle wijze, doch zonder bijzonder groo- ten indruk te maken. Veel bleef te vlak. Speciaal de rol van „Mariken. die meer dan seven jaren metten duvel woende en verkeerde", gespeeld door Leonie Reiman.- werd te veel aan de oppervlakte gehou den, er zat geen innerlijke bezieling in, die juist hier zoo zeer wordt geëischt. Beter was de duivel van Pierre Balle dux, al kon hij ons Jan Musch niet doen vergeten. Daar gloeide het echter nu en dan van inwendig vuur! Ook de Moeye van Aleide Roelofsen en de Masscheroen van Wim Grelinger, die nen geprezen. De aankleeding was, zooals gezegd, een voudig, doch deed het goed. Een goed bezette schouwburg toonde zich dankbaar voor het gebodene. Jam mer, dat door een misverstand eenige stagnatie intrad. Een groot deel van het publiek wilde n.l. na het 4e bedrijf heen gaan. terwijl er nog een vijfde volgen moest, zooals uit de inhoudsopgave in het program ten overvloede bleek. Aan „Mariken" werden twee bouquetten aangeboden. RECLAME. zeggen de drommen menschen die dage lijks hun BEHANGSELPAPIER, KARPET TEN, BALATUM, LINOLEUM, VITRAGES, LOOPERS etc. koopen bij 450 voorradige dessins behangselpapieren vanaf 7'/: ct. per rol. Een geweldige sorteering Vloerbedekking in alle prijzen. Evenzoo onze Karpetten, Gordijnen, etc. Koopt dus bij HAARLEMMERSTRAAT 258 en 289 naast en recht over de Kerk bij de Haven. Telefoon 2154 Behangers en Stoffeerders DUS VAKMENSCHEN. 104 vervanger voor het 11de district J. A. Duinisveld, Zoetermeer. G. van Wijk, Zeg waard, resp. als hoofd-ingeland en hoofd ingeland-plaatsvervanger in het 16de district. Na behandeling van eenige reclames tegen aanslagen in de bundergelden van 1934 werd verder o.m. besloten tot ver koop van een stukje grond te Santpoort aan de gemeente Velzen ten behoeve van wegverbetering van de hoofdstraat en tot het doen van af. en overschrijvingen tot een totaal bedrag, van f. 28.749 op de be grooting voor 1934. Na eenige discussie werd een voorstel aangenomen tot het verleenen van mede werking aan de gemeente Leiden tot het achterwaarts verplaatsen van hekken voor de perceelen Breestraat 57 en 59 ten behoeve van de door de gemeente ont worpen verbetering van die straat voor het verkeer. Tenslotte werd het jaarverslag van den waterstand van Rijnland aangeboden. Tot leden van de commissie aan welke in 1934 is opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in artikel 12 der HO,-wet (staatsexamen), zijp benoemd de heeren dr. D. E. Bosselaar, A. L. van Beeck en dr. C. de Jong, allen alhier. Het Harmonie-gezelschap „De Post" zal op 21 Mei as. deelnemen aan een te Scheveningen te houden bondsdag van den Ned. Bond van postale muziekgezelschap pen. DE ALGEMEENE TOESTAND. De reizen van Sovich en Barthou. Het bezoek van Suvich aan Brussel is een verrassing geweest. Hij heeft daar ge sproken met de Broqueville en Hymans en is door koning Leopold ontvangenEr ver luidt dat de Belgische regeering de hou ding, welke De Broqueville in zijn jongste groote rede aangenomen heeft, niet ge wijzigd heeft en dat het standpunt, dat Frankrijk in de ontwapeningskwestie aan neemt, door de Belgische regeering geens zins gedeeld wordt. Men heeft den Indruk, dat Frankrijk voornemens is te Genève preventieve maatregelen tegen een her bewapening van Duitschland voor te stel len waarmee België zich niet eens verkla ren kan. Men wijst er op, dat België, dat steeds een Fransch-Engelsch-Italiaansche overeenkomst gewenscht heeft, zich thans voor de keuze gesteld ziet. zich aan te slui ten bij een blok bestaande uit Frankrijk en de Kleine Entente, of Engeland en Italië te volgen Het is duidelijk, betoogt men in officieele kringen, dat België zijn tradi- tloneele politiek van een samengaan met Engeland zal volgen en de tegenwoordige politiek van Frankrijk niet zal meemaken. België wil tot eiken prijs een bewapenings wedstrijd voorkomen. Het is opvallend, dat ook de Vlaamsche belangen zullen opko men voor een meegaan met Engeland, wanneer men voor de keuze gesteld zou worden. Dus weer een teleurstelling voor Frank rijk! Volgens de „Times" staat België echter op een regeling binnen den Volkenbond waartoe Duitschland moet terugkeeren. Barthou is te Parijs zeer hartelijk ont vangen. Reeds had hij een onderhoud van twee uur met Benesj en werd hij door pre sident Mazaryk ontvangen. Zeer de aandacht trok het, dat Benesj na het vertrek van Barthou onmiddellijk den Russischen diplomatieken vertegen woordiger, Alexandrofski, ontving, dien hij tevoren bij zich ontboden had. Aan een feestmaal wees Benesj op de eeuwenoude betrekkingen tusschen de Fransche en de Tsjechische beschaving. Het Tsjecho-slowaaksche volk had na honderdjarige knechtschap, in de groote beginselen der Fransche revolutie de mo- reele grondslagen voor zijn opstanding ge vonden. Sedert de vorming der eerste Tsjecho- slowaaksche regeering te Parijs hebben met Frankrijk nimmer zelfs de geringste meeningsverschillen, nooit het kleinste wolkje bestaan. In al die 15 jaar is bij de Tsjechoslowaaksche regeering en bij de Fransche geen oogenblik het denkbeeld van hegemonie of vazalschap opgekomen. Geen der beide landen bedreigt de levens belangen van eenig ander land. hun vriendschap en bondgenootschap is tegen niemand gericht, zij hebben slechts tot doel de verdediging van hetgeen hun naar recht en wet toekomt. Tenslotte wees Benesj op de eenheid der politiek van de staten der Kleine Entente. Barthou wees in zijn antwoord op de oprechte vriendschap tusschen belde lan den. die hetzelfde ideaal en geen geheime bedoelingen hebben. De Volkenbond is een der beste werktuigen der beschaving. De tegenwoordige toestand, hoe ernstig ook, mag ons onze vastberadenheid niet ont nemen. De samenwerking tusschen de twee landen is vooral op de economische reorganisatie van midden-Europa gericht. In dit gebied kan men niet zoo gemakkelijk een oplossing verkrijgen, die alle rechten waarborgt en de toekomst van alle takken der werkzaamheid van den staat verzekert. De bestudeering van dit vraagstuk moet zonder politieke bijgedachten geschieden Bij de besprekingen, aldus Barthou, Is volkomen eensgezindhid ten aanzien van alle kwesties gebleken. van den tijd veel meer dan 10 milliard R.M. aan leeningen, welke wij thans moeten amortiseeren en waarvan wij thans de rente moeten opbrengen, niet aan het Dultsche bedrijfsleven zijn ten goede ge komen, maar ln den vorm van herstelbe talingen direct naar het buitenland zijn gevloeid. Hoewel tegenover dezen stand van za ken niet kan worden ontkend, dat ter conferentie ter bespreking staande trans ferprobleem zijn ontstaan te danken heeft aan het politieke onverstand van het ver leden, zijn wij aan den anderen kant als eerlijke schuldenaren verplicht, aldus dr. Schacht, onze betalingen na te komen, te meer daar onze crediteuren particulieren zijn. Deze deviezen kunnen wij ons im mers slechts verschaffen door in het bui tenland te verkoopen. Het buitenland legt evenwel onze op een vergrooting van on zen uitvoer gerichte bemoeiingen steeds grooter moeilijkheden in den weg, zoodat wij thans niet meer in staat zijn zooveel waren uit te voeren dat wij daarmede onzen invoer kunnen betalen en daaren boven onze schuldenverplichtingen aan 't buitenland in vreemde valuta te kun nen nakomen. Ingevolge de crediet, en bankkrach van 1931 is ook de tweede inheemsche bron, waaraan in normale tijden tijdelijk buiten- landsche betalingsmiddelen konden wor den onttrokken, n.l. de geld- en deviezen reserve der Rijksbank geheel uitgeput ge raakt. De terugtrekking van credieten heeft, daar Duitschland tot doodbloedens aan toe de wenschen van het buitenland het crediet terug te betalen is nagekomen, den goud. en deviezenvoorraad der Rijks bank tot een geheel onbeteekenend bedrag doen dalen. Twee van onze groote credlteurstaten, Engeland en de Vereenigde Staten van Amerika hebben door een devalorisatle hunner valuta onzen uitvoer op zeer ge voelige wijze bezwaard, door dat zij op de eigen en vreemde markten lager prijzen bedingen dan wij- De overal ingevoerde tarievenverhoogin- gen en invoerbeperkingen hebben onzen export ook verder onoverwinlijke moeilijk heden in den weg gelegd, welke in het bizonder nog worden versterkt doordat men de boycotcampagne tegen Duitsche waren heeft getolereerd. Ondanks alle hin derpalen heeft Duitschland tot Juni 1933 zijn vervallende verplichtingen aan het buitenland in vreemde betalingsmiddelen ten volle betaald. Van dien datum af moes ten de betalingen worden verminderd. Thans is onze positie ingevolge de reeds geschetste toestanden zóó, dat ook een voortzetting der tegenwoordige gedeelte lijke betaling in vreemde valuta niet meer mogelijk is. Om de volledige onbekwaam heid to transfereeren, te kunnen vaststel len, was het natuurlijk niet noodig geweest een internationale conferentie bijeen te roepen, want de feiten liggen voor een ieder duidelijk voor de hand. Taak der conferentie is veeleer hulpmiddelen te vinden voor den tegenwoordigen toestand. Hulp kan slechts van twee zijden komen: De eene mogelijkheid is een vergrooting van den Duitschen uitvoer door een ver levendiging van den wereldhandel; de andere een tegemoetkoming der crediteu ren ter hoogte van de rentebedragen, het uitstel der aflossingen en dergelijke maatregelen. Aangezien de verlevendiging van den wereldhandel afhankelijk is van een ver standige regeling der schuldenkwestie is het noodzakelijk het schuldenprobleem vastberaden ter hand te nemen. Juist de recente ontwikkeling toont dui delijk aan, hoe de obstakel der oude schul den een internationale opleving van het zakenleven in den weg staat. Een verlaging der rentebetaling zou niet alleen volgens dr. Schacht de kapi taalvorderingen van de buitenlandsche particuliere crediteuren innerlijk hechter maken, doch ook met het oog op het lage niveau der wereldrente zou zulks moreel gerechtvaardigd zijn. Duitschland is nog steeds bereid bij te dragen tot een verlevendiging van den wereldhandel en een vergrooting van zijn transfercapaciteit. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. DUITSCHLAND. Dr. Schacht over de transferconferentie. Gisteravond heeft de president van de Rijksbank, voor de microfoon het woord gevoerd over de heden te Berlijn in het gebouw van de Rijksbank bijeenkomende conferentie der vertegenwoordigers van de crediteuren voor de Dultsche schulden op langen en midden-langen termijn. Deze conferentie met de vertegenwoor digers der Rijksbank heeft, zooals bekend is, ten doel voor het probleem der Duitsche buitenlandsche schulden een constructieve oplossing te vinden op een duurzame basis. Dr. Schacht zei o.m.: De wereld verwacht van deze conferentie meer dan van de tot nu toe plaats gehad hebbende discussies over de kwestie van de Duitsche schulden op langen termijn. De groote kwestie, welke moet worden besproken is „hoe kan men de overdracht der Duitsche schulden betalingen in vreemde valuta mogelijk ma ken". want dat is het probleem der z.g. transfer", en hoe kan men de storingen, welke van dit transferprobleem op de we reld, uitgaan, opheffen". Ook voor dit probleem is het verdrag van Versailles de oorsprong van alle kwaad, op grond van dit verdrag heeft Duitschland aldus Dr Schacht, eerlijk milliarden aan herstelbetalingen moeten betalen. Doch de herstel-crediteuren waren niet tevreden met het uit de belastingen opgebrachte Duitsche geld, doch eischten van ons bui- tenlandsch geld. Buitenlandsch geld kan Duitschland zich evenwel slechts verschaf fen. doordat het Duitsche waren in het buitenland verkoopt. Intusschen bestaat een middel van voorbijgaanden aard om in het bezit te komen van buitenlandsche betalingsmiddelen, n.l. doordat men in het buitenland ieeningen opneemt. Een feit is dat men door dit leensysteem in den loop UIT HET VERRE OOSTEN. De Japansche dreiging. De betrekkingen tusschen China Japan hebben een nieuwe phase bereikt De Japansche minister van Buitenland, sche Zaken heeft n.l. den Chineescha, gezant te Tokio, generaal Tsjang Tso-pi» meegedeeld, dat de Japansche regeerin? den wensch koestert rechtstreeksche on. derhandelingen aan te knoopen met Chlin nopens de problemen die tusschen d- beide landen hangende zijn. De minlsta van Buitenlandsche Zaken bleef vasthou- den aan de jongste verklaring door det woordvoerder van het departement gt. daan over China, al geeft hij toe dat enkele gedeelten van die verklaringen in wat te sterke bewoordingen waren ge. goten. Echter hoopt hij, dat het Chineesche volk met Japan zal samenwerken in di- politiek De twee landen toch zijn verant woordelijk voor den vrede in het Verre Oosten. De minister voegde er nog aM toe, dat Japan de belangen der buiten- landsche mogendheden zal eerbiedigen evenals de souvereiniteit van de republiek China. De Amerikaansche regeering bestudeert thans minutieus alle bizonderheden de: Japansche publicaties in zake de politiek van Japan en China. De regeering heelt niet alleen den Japanschen ambassadeur te Washington om een nadere verklaring verzocht, doch thans ook den Amerikaan- schen ambassadeur te Tokio, Grew, in- structle gegeven bij het Japansche mini sterie van Buitenlandsche Zaken te infor- meeren, of het in de pers gepubliceerd! manifest door de Japansche regeerin; wordt erkend als officieele uiteenzetting van de Japansche politiek ln China. Voorts moet Grew te Tokio nagaan, welke gevolgtrekkingen Japan denkt i» maken en hoe Japan staat tegenover dj kwestie, of stappen, waarmede in de Jj. pansche publicaties wordt gedreigd, niet in strijd zijn met het principe van de opa deur in China en het Negen Mogend&e- denverdrag. In het Staatsdepartement wijst men a op, dat al deze informaties, evenals he; onderzoek der consequenties, welke hieruit door Amerika moeten worden getrokken tijd zullen kosten. De geheele aangelegen, heid wordt te Washington Intensief be- werkt. Te zijner tijd zal de Amerikaansche regeering beslissen of tegenover het Jr. pansche manifest officieel en openlijk eet standpunt moet worden bekend gemaakt Engeland neemt eenzelfde houding au In een heftig hoofdartikel betoogt tt „New-York Times" dat de Engelsche Amerikaansche regeeringen iets moe doen en wel spoedig, om Japan met s pretenties in China op zijn nummen zetten Dat Japan het verdrag der negen-c- gendheden verbroken heeft, is zonda meer duidelijk wanneer men even zulk artikels van dat verdrag doorleest als: kenning van de territoriale en admini stratieve souvereiniteit van de Chineesde regeering over China's grondgebied; gelilkt rechten en handelsmogelijkheden vooraEe 9 contracteerende partijen in China; hei zich onthouden van het zoeken naar, cl gebruik maken van, speciale voordeden die door locale toestanden in China ge schapen konden zijn en ten slotte hand having van de politiek der open deur voet' alle contracteerende partijen zonder derscheid. Dat Japan ieder dezer verplichtingt- afzonderlijk en dus het geheele verdraj geschonden heeft, staat voor het blsi vast, maar het betoogt verder dat Enge land en Amerika, door de minder mact- tige onderteekenaars onder welke br. Nederland, in gebreke gesteld kunnen worden, want dat zij in de eerste plaatt gehouden zijn het verdrag tegen inbreu ken te beschermen. Tenzij de Engelsche en Amerikaansche regeeringen dus vlug en doortastend optreden, geven ze Japsn het eenige argument aan de hand waarin het gelijk zou hebben en wel: „gij verwijt ons verdragsbreuk, maar wat hebt gij ze» gedaan om het verdrag dan tegen onzen zoogenaamden aanslag te beveiligen?" OOSTENRIJK. .cede van Starhemberg. De bondsleider der Heimwehr. Starhem berg. heeft gisteren te Weenen een groote rede gehouden, waarin hij zich vooral bezig hield met de oppositie van Oostenrijk en het Duitsche volk. Starhemberg verklaarde o.a.: Op 1 Mei treedt een nieuwe Oostenrijksche grondwet in werking. Daardoor krijgt de nieuwe Oostenrijksche staat een nieuwe eenvor mige gedaante. Van belang is, dat thans het nieuwe Oostenrijk zich laat gelden. De ideeën, die het oude groote Oostenrijk ge vormd hebben en die veelvoudig vrucht baar en beslissend voor de geheele Euro- peesche ontwikkeling geweest zijn, moeten weer de leidende kracht der Oostenrijk sche staatspolitiek worden Oostenrijk is altijd voor 100 pet. Duitsch geweest. Oos tenrijk moet Duitsch zijn. Een werkelijke Obstenrijksche staat zal steeds een vol komen Duitsche staat zijn. Het Dultsche j Oostenrijk- heeft een Duitsche taak te ver vullen. Echter moet Oostenrijk Duitsch zijn ais een zelfstandig Duitsch Oostenrijk De innige samensmelting van „Helmatschutz" en Vaderlandsch Front zal in de komende dagen worden uitgevoerd. Zoolang Dollfuss Bondskanselier is. zoo besloot Starhemberg en ik de leider ben van den „Heimatschutz" zal niemand ons beiden van elkaar brengen. SPANJE. De crisis. Aan het eind van den tweeden crisis dag was de toestand als volgt: de rechter zijde en het centrum bepleiten een nieuwe regeering Lerroux en zijn tegen ontbin ding van de Cortez. De burgerlijke linkerzijde wenscht een kabinet van republlkelnsche concentratie alsmede Cortee-ontbinding. De socialisten eischen de macht op. De rechterzijde ver langt, dat de president der republiek ont slag neemt, terwijl de burgerlijke linker zijde en de socialisten „verzamelen bla zen" rondom het staatshoofd. Hardnekking blijven aan weerszijden ge ruchten loopen, waarin de tegenpartij van staatsgreep-plannen wordt beticht. VEREENIGDE STATEN. Huil over douanevoorstellen. Voor de senaatscommissie las Huil et» verklaring voor over de douanehervor- mlng. Daarin legde hij er den nadras op dat wederkeerigheidsverdragen met vreemde mogendheden, gelijk erkend i-S slechts noodhulpen vormen voor den cn- sistijd. Slechts wegens de economise» wereldcrisis stelt president Roosevelt ooï den vorm der wederkeerigheidsverdragen voor die op zich zelf niet in overeenstem ming is met het door Amerika aangehan gen principe. Huil wees er op dat andere landen met het voorbeeld van dergelijk bilaterale verdragen voorgegaan zijn en dat de Amerikaansche productie de moge- lljkheid van het afzetten van het surplus aan het buitenland dringend noodig heelt De buitenlandsche handel is een zee. essentieele factor voor een gezonde econo mie. Slechts weinige landen verzetten zien zoo sterk tegen dit inzicht, dat zij lieve' panische toestanden in de economie va» het eigen land laten voortduren dan nu» blinde economische isolatiepolitiek op geven. Het zou fataal zijn, wanneer ooi Amerika ln deze fout verviel. Hull M»> alle bezwaren, die in het congres bestaan tegen het wetsontwerp, de tijd is n« echter gekomen het twisten over grond' beginselen achter te stellen en er zich.van bewust te worden, dat het slechts gaat on> een voorbijgaanden noodmaatregel overwinning van den buitengewonen toe stand. Daarbij moet bedacht worden. o» snel moet worden gehandeld om Amerikaansche crisis uit deze zware ens» te helpen. De vertegenwoordigers van de spoorweg- arbeidersbonden en de spoorwegdirectie* zijn overeengekomen, dat de loonen van Juli af met 2'/! procent van 1 Januari 'Jj. af met 5 procent en 1 April af met-' procent zullen worden verhoogd Hierot» wordt de sedert twee jaar geldende loon*' verlaging van tien procent te niet Sfdaa» De voorzitter van de spoorwegarbeider bonden Whitney heeft de loonrege»» goedgekeurd. Zij geldt voor een jaar. 2-1

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 2