CIRCUS AMAR IN LEIDEN De muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën". de 5ste Jaargang VRIJDAG 27 APRIL 1934 No. 22730 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Noorideindspleiri Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque^ en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. STADSNIEUWS. De uitspraak in de zaken der officieren. Het voornaamste Nieuws van heden. s EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEft ADVERTENTIEN:: 30 ets. per régel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. *»-uJi PRIJS DEZER COURANT:] V<»r Lelden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. DE EMMABLOEM-COLLECTE. Ij herinneren eraan, dat morgen hier tede de jaarlijksche Emmabloem- te ten bate der t.b.c.-bestrijding t gehouden en wekken onze stadge- n op voor dit sympathieke doel met hand te offeren. IIONAAL VERBOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN IN NEDERLAND. Afdceling Leiden. De 26ste jaarvergadering. iisteravond hield de Afd. Leiden van Nationaal Verbond van Gemeente- Ibtenaren haar 26ste jaarvergadering „In den Vergulden Turk", lij de opening der zeer goed bezochte jadering memoreerde de voorzitter het deden bestuurslid, den heer B. Broers len overleden oud-voorzitt., den heer J. be jan. Beiden waren trouwe leden der feeling en harde werkers voor de belan- h der ambtenaren. be notulen werden gelezen en goedge- urd. Secretaris en penningmeester gaven [slag en verantwoording en werden met b bedankje beloond. De begrooting 1934 fd goedgekeurd. In de vacature in het [tuur werd voorzien door de verkiezing b den heer A. P. van der Voort, terwijl beide periodiek aftredende leden wer- b herkozen, wat eveneens plaats had [t de verschillende andere leden, die zit— g hadden in diverse functies of com- jsies. Behandeld werd de beschrijvingsbrief Dr de te houden Algèmeene vergadering lArnhem. De daarop voorkomende agen- rpunten waren uitvoerig in „De Ge- [ente-Ambtenaar" het bondsorgaan, be- ideld; dus mocht worden aangenomen, de aanwezige leden volkomen op de igte waren en waar dat niet het geval i, werden nadere toelichtingen gegeven ir de aanwezige hoofdbestuursleden, de iren van Arend en Dill. De behandeling de diverse punten, had dan ook een ir vlot verloop. Ta afhandeling der agenda-punten ble- de aanwezige dames en leden nog een 'tje bijeen voor een „Onder Ons" en gaf heer Spaanderman en zijn onafscheide- te Gé Hof enk enkele successtukjes uit n groot repertoire. Zij beiden hadden ir veel applaus. De voorzitter sloot de a nog voltallige vergadering met een 1|ot weerziens". De afwezigen hadden een leerzamen en pgenamen avond gemist. FILMLIGA LEIDEN. Een avant-garde programma. In „Trianon" werd gistermiddag de achtste bijeenkomst der Filmliga-Leiden in dit seizoen gehouden. Gelijk de voor zitter in zijn openingswoord mededeelde gold het een avant-garde programma, waaruit al klinkt het onwaarschijnlijk af te leiden was, dat hetgeen de avant- garde eens maakt, thans min of meer ge bruikelijk is geworden, waaruit dus ge concludeerd mag worden, dat een avant- garde in dezen vorm niet meer noodig is! Inderdaad een avant-garde, welke een studie maakt als het filmpje „Hande", zoo als Blum dit thema opvatte, kunnen wij missen; niet omdat de gewone film zijn werk heeft overgenomen, maar omdat hij te veel afdaalde in onnoodige details en ondanks zijn vaak knappe fotografie tijd noch ruimte vond voor de handen van ouden van dagen als tegenstelling met zijn kinderhanden! Van subtiele schoon heid was het filmpje „Ebbe und Flut", van denzelfden cineast, hoe voortreffelijk sloot het rythme van de muziek aan; de „muzikale" proefnemingen aan het eind bedierven schier alles! In „Quer durch den Sport" toonde Blum op ondubbelzinnige wijze de belangrijk heid van montage aan. Uit verschillende sportjournaals stelde hij een film samen, welke vaak ook op humoristische wijze het begrip „sport" tot uitbeelding bracht. In tegenstelling hiermede was „Rennsinfonie" van Hans Richter, die al om bekend geacht mag worden en juist de verwording tot een dobbelpartij van de paardensport behandelt. Ook diens filmpje „Inflation" was uitstekend; minder beviel echter Erno Metzner's „Ueberfall", een sensatiefilmpje. In de film „Elsie" behan delt G. Gerdes de doorsnee-revue-girl op een wijze, zooals nagevolgd is in de laat ste Amerikaansche revue-film! Tot slot draaide „Filmstudie 9" van O. T. Finhin- ger, een avant-gardistische teekenfilm van ongekende kracht! Het selecte programma maakte deze bij eenkomst naar onze meening tot een der best geslaagde middagen in dezen winter. DE 1-MEI-VIERING DER S. D. A. P. Door de plaatselijke afdeeling der S D. a.P. zal het 1-Mei-feest op de gebruike lijke wijze worden gevierd: 'smorgens is er kinderfeest voor schoolgaande kinde ren in de Stadsgehoorzaal, waartoe te lialfnegen en halfelf twee optochten van het Volksgebouw vertrekken. Te 10 uur vangt aldaar de ochtendwandeling aan, welke eindigt in de Lindestraat waar de „Stem des Volks" zal zingen en de A. J. C. dansen uitvoert. In de middagvergadering zal als redenaar optreden J. V/. Matthijsen uit Amsterdam, de „Stem des Volks", de A. J. C. en Jo Sternheim, declamatrlce zullen hun medewerking verleenen. De demonstratieve fakkeloptocht zal te half negen van de Kaasmarkt vertrekken. et circusleven is wèl inspannend teravond werd nos een laatste voor- uns gegeven in Dordrecht, daarna est alles worden afgebroken en inge- en; daarop volgde een vermoeiende reis 5 Leiden en vanmorgen om 8 uur en de extratreinen, bevattende het fW-Arnar het station alhier binnen, 'adellijk werd een aanvang gemaakt aen opbouw, tractors transporteerden eenen wagen na den anderen naar het f™ersveld en in een bewonderens- foig snel tempo verrees daar het c'rcus met zijn hooge masten en esirekte stallen. Ieder mannetje wist n Vat doen moes'< Ue een droeg t aan' v,'aarvoor een tweede een aprvi' terwiJl nummer drie al met een tl klaar stond om de paal in den een h ^oen verUwijnen. Alles klopte cent De mecaniciens inspecteerden ■t m iwelke het geheele circus van moet voorzien, vele handen Waren bezig om het enorme tentzeil op den grond uit te liggen om het straks te kun nen ophijschen, terwijl twee mannen in een hoekje van het veld noodzakelijke reparaties aan de dekkleeden verrichtten. Onze foto brengt dat tafreeltje in beeld. Zoowel op het station als op het Schut tersveld waren honderden kijkers, die de altijd interessante circusbedrijvigheid met belangstelling volgden. Vooral de intocht der dieren, waaronder niet minder dan 16 olifanten trok in dp middaguren zeer de aandacht. Een opzichter vertelde ons nog, dat een van de vier gebroeders Amar, gisteravond tijdens het optreden der tijgers een onge val is overkomen. Toen een der tijgers n.l. over hem heen wilde springen, nam het dier den sprong te kort, waardoor een der aohterklauwen den heer Amar over het hoofd ging. Hoewel hij vrij ernstig ver wond werd, kon hij zjjn nummer beëin digen en zal hij ook hedenavond optreden. O SOERABAJA, 27 April. (Aneta). De Zee krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaken der officieren van de „De Zeven Provinciën". De Krijgsraad veroordeelde: den luitenant ter zee der 1ste klasse W. F. J. Fels tot 12 maanden gev.straf, eisch een jaar en zes maanden; den luitenant ter zee der 2de klasse E. M. Hornsveld tot 6 maanden gevangenis straf, elsch een jaar en drie maanden; den luitenant ter zee der 2de klasse L. D. de Kroon, tot 6 maanden gev.straf, elsch een jaar; den luitenant ter zee der 2de klasse D. Dekker, tot 3 maanden gev.straf, elsch 6 maanden; den officier van den M.S.D. der 2de klasse, L. de Wilde tot 6 maanden gev. straf, eisch een jaar; den officier van den M.S.D. der 2de kl. C. M. W. van Balkom tot 3 maanden gev. straf, eisch 5 maanden; den officier van den M.S.D. der 2de kl. G. Smits tot 4 weken gev.straf, eisch 2 maanden; den officier van gezondheid der 2de kl. H. C. Bos, tot 6 weken gev.straf, eisch 3 maanden; den luitenant ter zee der 3de kl. A. E. J. Modderman, tot 7 dagen gev.straf, eisch 1 W66k" den 'luitenant ter zee der 3de kl. R. Ritsema van Eek, tot 5 dagen gev.straf, eisch 1 week; den luitenant ter zee der 3de kl. J. A. Agelinck van Rentergem, tot 5 dagen ge vangenisstraf, eisch 5 dagen; den luitenant ter zee der 3de kl. H. T Koppen tot 5 dagen gev.straf, eisch 1 week den luitenant ter zee der 3de kl. W. J. Reynierse, tot 5 dagen gev.straf, elsch 5 dagen; den luitenant ter zee der 3de klasse A. N. Baron de Vos van Steenwijk tot 5 da gen gev.straf, eisch 5 dagen; den luitenant ter zee der 3de kl .P. Cool, tot 7 dagen gev.straf, eisch 1 week; den luitenant ter zee der 3de kl. J. G. Stegeman, tot 3 dagen gev.straf, eisch 3 dagen. Bovendien werden de luitenant ter zee 'der 1ste kl. Fels, de luitenant ter zee der 2de kl. Hornsveld, de luitenant ter zee der 2de klasse De Kroon, de officier van den M.SD. der 2de klasse De Wilde, de offi cier van den M.S.D. der 2de klasse Van Balkom en de officier van gezondheid der 2de klasse Bos, ongeschikt verklaard om in den militairen stand te blijven. Wij wijzen er op, dat er van de uit spraak van den Zeekrijgsraad in Indië hooger beroep bestaat bij het Indisch Hoog Militair Gerechtshof. ONDERLINGE VER. VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. De jaarlijksche ledenvergadering. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in „Den Burcht" haar jaarlijksche algemeene vergadering, waarvoor, als steeds, matige belangstelling bestond. De voorzitter, de heer A. J. Schoneveld, heette allen hartelijk welkom en sprak er zijn blijdschap over uit, dat het ledental ondanks de crisis nog steeds stijgende is. De aanwas bedroeg in 1933 ruim 600 le den. De stijgende uitgaven maakten het noodzakelijk bij het gemeentebestuur aan te kloppen voor subsidie. Vervolgens her dacht spreker den overleden bode Jansen, die van de oprichting af de vereeniging trouw en eerlijk heeft gediend en wiens nagedachtenis bij het bestuur steeds in eere zal blijven. Tijdens deze woorden verhieven de aan wezigen zich van hun zetels. De bestuursleden, dr. Leesberg en ir. v. Klinkenberg zagen zich wegens ongesteld heid genoodzaakt hun functies neer te leggen. Het bestuur herdenkt dankbaar beider werkzaamheid en ziet hen met leed wezen vertrekken. Spr. besloot met woorden van hulde aan den administrateur, den heer H. C. Smit, de bodes en zijn medebestuursleden. De secretaris, de heer P, P. de Koning las hierna de notulen der vorige jaarver gadering, welke onder dank werden vast gesteld. Aan zijn jaarverslag is het volgende ontleend: 1 1 Januari 1933 bedroeg het ledental 23.379, op 31 December d a.v. 24.038, een vooruitgang derhalve van 659 leden. Van vereenigingen aangesloten bij de Federatie van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging, werden onmiddellijk trek kend: overgenomen 132 leden en overge daan 178 leden. Voor rekening der vereeniging werden in de verschillende inrichtingen hier ter stede en elders verpleegd, ln het Acade misch Ziekenhuis 350 leden met 7326 ver- pleegdagen; St. Elisabeth-Ziekenhuis 335, 8219 Diaconessenhuis 285, 6357; Gynae- kologische Kliniek 32. 593: Anna-Kliniek 13 400; Allergische Kliniek 3, 116; Maria- Stichting te Haarlem 1, 56; Militair Hospi taal Den Haag 1, 16; Roode Kruis Zie kenhuis Den Haag 1, 7; Centraal Zieken huis Alkmaar 1. 14; Ziekenverpleging Hilversum 1, 40; totaal 1023 leden met 23144 verpleegdagen. In 1932 werden opgenomen 876 leden 'met 19162 verpleegdagen, zoodat dus over 1933 147 leden meer werden opgenomen, wat weder ten gevolge had, dat 3982 ver pleegdagen meer werden uitgekeerd. Hier uit blijkt wel, dat de gezondheidstoestand der leden in 1933 veel minder gunstig is geweest dan in 1932. De geldelijke uitkee- ringen zijn dan ook belangrijk hooger. Ook het gemiddeld aantal verpleegda gen per geval, dat in 1932 22 bedroeg, is iets gestegen en bedraagt nu 22'/s. In verpleging werden opgenomen: 226 leden gedurende 1 tot 10 dagen; 317 le den gedurende 10 tot 20 dagen; 208 leden gedurende 20 tot 30 dagen; 100 leden gedurende 30 tot 40 dagen; 92 leden ge durende 40 tot 50 dagen en 80 leden ge durende 50 tot 56 dagen en hooger, totaal 1023 leden. Onder de 1023 opnamen waren er 565, waarbij operatief moest worden ingegre pen, 54 wegens besmettelijke ziekten en 404 voor ziekten van verschillenden aard. Bestraling werd uitgekeerd aan 153 le den, terwijl bij 158 leden röntgenologlsch onderzoek plaats had. Het jaarverslag werd onder hartelijke dankzegging goedgekeurd. De penningmeester, de heer H. van Cittert zeide ln zijn jaarverslag o.m. het volgende In tegenstelling met het boekjaar 1932, toen er een zuivere winst werd gemaakt van f. 7253.47, moet 't boekjaar 1933 wor den afgesloten met een verlies van f. 4899.79. Hierbij moet worden opgemerkt, dat in het winst-saldo van 1932 een be drag van f. 3740.51 is begrepen als koers winst op Effecten. De oorzaak van het nadeelig saldo moet echter hoofdzakelijk worden gezocht in het grooter aantal verpleegdagen in 1933 n.l. 23144 in 1933 tegen 19162 in 1932, of 3982 dagen meer, wat tot gevolg had dat bijna f. 9000.— meer moest worden betaald aan verpleeg- kosten. Dat de operatiekosten in 1933 lager waren dan in 1932, vindt zijn verklaring in het feit, dat meer patiënten in het Acad. Ziekenhuis zijn opgenomen en dus geen operatiekosten in rekening werden ge bracht. Dat de operatiekosten bij meerdere operaties een lager bedrag vorderden, kan alleen verklaard worden door het feit, dat in 1933 minder ernstige operaties werden verricht dan in 1932. Volgens de met de gemeente getroffen regeling zou het subsidie kunnen bedra gen 10 °/o van f. 84597.72 f. 8459.77. Daar wij daardoor zopden stijgen boven 75 'la van het contributiebedrag, kan volstaan worden met een bedrag van f. 6384.22. De reserve komt daardoor weder op 75 'la van het ontvangen contributiebedrag en be draagt 31 December 1933 f. 63448.29. Dc exploitatie-rekening over 1933 geeft de volgende posten aan de debet zijde: Verpleegkosten f. 55.583.Operatie kosten f. 14.065.80; Operatie-kamer f. 3.270.70; Bestraling f. 1.832.38; Röntgen f. 2.355.50; Ziekenvervoer f. 2.11245; Ad ministratiekosten f. 1.569.82; Premie Ver zekering f. 1.462.52: Incasso-provisie f. 8.669.46; Drukwerk f. 517.30; Zegels f. 309.70; Kosten vergaderg. f. 294.65; Totaal f. 92.043.28. Hier staat tegenover in crediet: Contri butie f. 84.597.72; Saldo f. 7.445.56; Totaal f. 92.043.28. Na eenige opmerkingen van de heeren Bonsel en Liese werd ook dit verslag op advies van de controle-commissie goedgekeurd en de penningmeester ge- déchargeerd voor zijn accuraat gevoerd beheer. De begrooting voor 1934 werd in ont vangsten en uitgavee vastgesteld op f. 91.000. Tot leden der controle-commissie 1934 werden benoemd de heeren Rotteveel en Bonsel. De secretaris de heer P. P. de Koning werd met algemeene stemmen herkozen, terwijl in de vacatures ontstaan door het bedanken van dr. Leesberg en ir. van Klinkenberg werd voorzien door de ver kiezing van de heeren dr. Rassers en H. M. Slmonis. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, werd de voorzitter gehuldigd ter gelegenheid van zijn 10-jarig bestuurs lidmaatschap. De heer P. P. de Koning sprak hem in hartelijke en waardeerende woorden toe en bood hem uit erkentelijkheid een pendule aan. Na een dankwoord van den heer Schone, veld werd de vergadering gesloten. BINNENLAND. De muiterij op de „De Zeven Provin ciën"; uitspraak van den Zeekrijgsraad in de zaken tegen de officieren. (Ie Blad). Het zinken van de Krakatau; de offi cieren door het Hoog Militair Gerechtshof vrijgesproken. (Rechtzaken, le Blad). Toekomstplannen voor de Indië-lijn; de heer Plesman over zijn reis per vliegtuig (4e Blad). De Tweede Kamer over het zestig-mil- lioen-plan. (Pari. Overzicht, 6e Blad). Het wetsontwerp betreffende arbeid door vreemdelingen; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenl., 3e Blad). Het crisis-organisatiebesluit; benoeming van commissarissen. (Land- en Tuin bouw, 4e Blad). Voortgezet pleidooi in het Onnes-proces. (Rechtzaken, 4e Blad). DE ARBEIDSBEURS. Op den 26sten April 1934 waren 3082 .(v. j. 2980), werkzoekende» ingeschreven. BUITENLAND. De reizen van Suvich en Barthou. (Buitenl., le Blad). Rede van dr. Schacht voor de radio (Buitenl., le Blad). Nog geen oplossing der Spaansche crisis (Buitenl, le Blad). De Japansche dreiging in het Verre Oosten. (Buitenl. en Tel., le Blad). EINDEXAMENS GYMNASIA. De eind-examens aan het gemeentelijk gymnasium alhier zullen worden afgeno men op 5 en 6 Juni (schriftelijk gedeelte) en op 8, 9, 11, 12, 13, 14, en 15 Juni (mon deling gedeelte). Als gecommitteerden zijn aangewezen: dr. A. Sizoo, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; dr. J. M. N. Kapteyn, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Groningen; dr. A. Pannekoek, hoogleeraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam; aan wie zal worden toegevoegd: op 8, 9, en 11 Juni dr. L. G. M. Baas- Becking. hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit alhier; Als gecommitteerden elders zijn aange wezen: prof. dr. L. G. M. Baas Becking, dr. H. D. Kloosterman, prof. dr. F. Mul ler, prof. dr. N. J. Krom. prof, dr. W. J. de Haas, prof. dr. G. J. Thierry, prof. dr. J. Droste, prof. dr. C. de Boer, prof. dr. A. D. Fokker en prof. R. Casimir, allen alhier HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Jac. M. van Gel deren, Botermarkt 25, Leiden. Delicates sen; fijne vleeschwaren; comestibles. Eige naar: J. M. van Gelderen, Leiden. Opheffing: „De Pelikaan", Volders gracht 9, Leiden. In muziekartikelen. Wijzigingen: „Het Bandenhuis", J. Neu teboom, Janvossensteeg 7, Leiden. Handel in rijwielen en onderdeden. Uittredend eigenaar: J. Neuteboom, Leiden, dd. 31 Dec. 1933. Wijziging handelsnaam in: „Het Bandenhuis". Nieuwe eigenaar: J. G. W. Neuteboom, Leiden. P. F. Geerlof, Hoogenwaard D 120, Kou dekerk Handel in kruidenierswaren en comestibles. Uittredend eigenaar: P. F. Geerlof, Koudekerk, dd. 18 Dec. 1933, Gez. De Vries v/h. Wed. S. Platteel. Bo termarkt 23, Leiden. Winkel in comestibles delicatessen enz. Uittredend eigenaressen: Mej. N. A. de Vries en mej. M. de Vries, dd. 21 Mrt. 1934. Wijziging handelsnaam: in: Jac. M. van Gelderen. Gebr. Volbeda, Heerensingel 1. Leiden. Rund-, kalfs-, lams- en varkensslagerij; handel in fijne vleeschwaren. Door uittre ding van den vennoot: J. J. H. Volbeda is de vennootschap onder firma ontbonden. De handelszaak wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: D. G. F. Volbeda, onder den naam: D. G. F. Volbeda. J. J. P. de Graaf, Lage Rijndijk 4, Lei den. Handel in wijn en gedistilleerd. Uit tredend eigenaar: J. J. P. de Graaf, Lei den. Wijziging handelsnaam in: H. J M. de Graaf. Nieuwe eigenaar: H. J. M, de Graaf. N.V. Leidsche Levensverzekering Maat schappij, Rapenburg la, Leiden. Uittre dend commissaris: J. Visser, Rotterdam. LEIDSCHE BURGERWACHT. Hedenavond eindigen met een onder- lingen buks en K.S.O. schietwedstrijd, de winterschietoefeningen van bovengenoem de Burgerwacht in de Morschpoort. Sszeres.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1