DE OUDE VIER VAN NJORD. Fides Pacta l-A. B.C. I Het vierde lustrum van „U V.S. I" 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Aprü 1934 Vijfde Blad No. 22730 Een historisch overzicht. SPORT. voetbal. korfbal. lawn-tennis. wandelsport. Het bestuur van U.V.S. zittend van links naar rechts: G. de Lange, 2e secr.-penn., H Laman, 1ste secr.-penn., R. L. Lolkes de Beer. voorz., H. Swanenburg, 2e voorz. J. la Rooy, comm. Staande J. Ar bouw, comm., H. Kramp. comm. De Leidsche athletlek- en voetbalver- „Uit Vriendschap Saam", kortweg ||jj. genoemd, herdenkt morgen haar see lustrum met een feestavond dn de inert zaal Concordia. U.V.S. behoort tot grootste en meest vooraanstaande rtrereeniglngen in de Sleutelstad en zij sft zich door de jaren heen, zoowel op ÊHiek- als op voetbalgebied een goeden kam verworven. De blauw-wltten gingen |tl;ijd rustig hun eigen weg, bescheiden, och vastberaden, en menigmaal trokken j de aandacht door fraaie verrichtingen, irdoor vele honderden stadgenooten tot estdrift werden gebracht. We mogen her- meren aan haar vinnigen strijd in den Indspurt om het kampioenschap der derde use A, die nog pas zeer kort geleden eslist werd. zij het in voor Leiden teleur- dlenden zin. we mogen daarnaast wijzen de prachtprestaties van U.V.S. in den Raamden jaarlijkschen wedloop dwars oor Leiden om den door ons blad uitge- bolaen wisselprijs1 lU.VS. is altijd een prettige vereeniging peest met een sterke saamhoorigheid, iganschelijk passend bij haar naam, en k sportieve opvattingen, die in breeden (bg waardeering hebben gevonden. Het rde lustrum wordt thans wat laat ge kierd immers de juiste datum viel op April maar het zou ons niet verwon- eren als daaraan de spannende strijd om iet kampioenschap niet vreemd is geweest, plaas is het wachten op een eventueele romotie vruchteloos geweest, doch er irscht een te gezonde geest in het blauw- ntte kamp dan dat men zich daardoor zou fcten ontmoedigen. Het U.V.S.-feest gaat titmaal, om der wille van de zilverlingen, piet gepaard met een receptie, doch de be- wgstellmg zal er niet minder algemeen zijn. Mogen wij dan reeds thans van kze plaats aan de jubileerende vereeniging beste wenschen uitspreken met deze nherdenking, die naar wij hopen de ®t zijn zal tot een periode van verhoogde Wccessen en tot de lang gewenschte en irig verbeide promotie I De vereeniging is opgericht den eersten ppril, 1914, door J. Ouwerkerk, H. Postma, 1 Kerstens, J. de Leeuw. J. en K. Kwestroo Boh. van der Meyden en C. de Leeuw. Voor- f'tter werd de heer J. Ouwerkerk met den Postma als secretaris, welke laatste pchter reeds op 1 Juli door den huidigen wzitter, den heer R. L. Lolkes de Beer Jetvangen werd. Echter heette de vereeni- ag toen nog niet ..Uit Vriendschap Saam" reb Achilles. Het volgend jaar schaarden MA. j. Graafmans en H. Swanenburg fch onder de vanen der jonge club. die een frrein kreeg aan den Warmonderweg en bet seizoen 1915'16 uitkwam in de kfiz klasse van den L.V.B. De naam was ka gewijzigd in „U.VS." Het debuut leid- tot een ongeslagen kampioenschap en Bu tot een promotie! Ook van de tweede ^asse werd U.V.S, kampioen terwijl zij het de eerste klasse onmiddellijk tot de Jtede plaats bracht (achter Beresteyn, de pke ploeg, waarop indertijd zoo vele ver dingen gestruikeld znn!). Een jaar P*t waren de blauw-witten, die reeds met I's elftallen uitkwamen, kampioen van den L.V3., maar zij besloten niettemin nog in den plaatselijken bond te blijven. Belangrijke toeneming van het ledental bracht nieuwe groei en ook weer betere spelers. Dus nieuwe successen. Een beter doelgemiddelde ban Lugdunum I bezorgde aan U.V.S. een tweede bondskampioen- schap en thans waagde men toch den stap naar den N.V.B, Vanaf het seizoen '20'21 tot op den huidigen dag heeft U.VS. dus in den Nederlandschen bond gespeeld, welk voorbeeld later door het tweede elftal is gevolgd. De vereeniging, die achtereenvolgens on der voorzitterschap had gestaan van H. v. Hees, D. Ladan. Lolkes de Beer, Stafleu, Peter en Haneveld, speelde vanaf haar in trede in den N.VB. op een terrein aan den rijksstraatweg even voor het oude dorp Oegstgeest, ging in 1925 naar een veld aan den Lage Morschweg, terwijl in 1931 het sportpark aan den Kanaalweg werd ge opend. U.VS. I was en bleef derde klasser, hoewel zij zich in het seizoen '26—'27 slechts wist te handhaven door het spelen van degradatie-wedstrijden tegen Alphia, dat toen kampioen der vierde klasse was. U.V.S. II promoveerde in '29'30 naar de reserve 2de klasse, doch wist zich daar niet staande te houden. De heer R. L. Lolkes de Beer, die van den aan vang af (met slechts een tusschen-periode van een jaar) in het bestuur zitting heeft gehad, werd bij het seizoen '27'28 weer voorzitter, welke functie hij nog altijd waarneemt, De heer H. Laman was in het zelfde jaar secretaris geworden en ook dit bestuurslid, die tevens redacteur is van het cluborgaan „De Blauwwitter", geniet als zoodanig nog steeds algemeene waar deering. U.VS met haar ledental van om en nabij de 140 heeft sinds meerdere jaren met groot enthousiasme de athletiek beoefend. Het was vooral S. Meerburg, die door zijn goede prestaties den naam van de vereeni ging hoog heeft gehouden. Onder meer werd hij in 1926 kampioen van den Z H. A.B. met een speerworp van 47.75 Meter, om later (in 1928) bij een tournooi te Delft met een worp van 53.76 M. slechts 50 c.M. onder het Nederlandsch record te blijven. In 1929 won U.VS. definitief den L.V.B.- wisselbeker en drie jaar daarna veroverde zij voorgoed den Leidsch Dagblad-esta- fettestok. Ter gelegenheid van het vierde lustrum is heden een uitvoerig jubileum-nummer verschenen van het club-orgaan „De Blauw Witter", dat een fleurig omslag ge kregen heeft en behalve een uitvoerige ge schiedenis-beschrijving vele artikelen en foto's bevat. Wij vermelden portretten van bestuur, oprichters en leden van verdien ste en om. bijdragen van de heeren Steen- hauer (voorzitter Leidsche Voetbalbond), R. Hoogeveen (voorzitter District Zuid- Holland der K.N.A.U.) en A. J. G. Streng- holt (voorzitter K.N.A.U.). Dit jubileum-nummer geeft een uitste kend beeld van de vereeniging U.V.S. in haar vollen omvang en zal ongetwijfeld al gemeen belangstelling vinden en op prijs worden gesteld. INTERACAD. wedstrijden Vrouwelijke studenten. DE TWEEDE DAG. den tweeden dag van de interaca- Btiï? wedstrijden voor Vrouwelijke t ™?nten heeft het ongunstige weer af- gedaan aan eep vlot verloop. In rt Roeien, fe finale van het roeien kwamen et de skiff uit, mej. Posthuma uit Lei- «en en - - - - - niej. Boks uit Utrecht. Laatstge- ^mde kwam wel 't eerste aan, maar toch «ten ^'den door grooter aantal stijlpun- dpn°?r de ™r meiden Groningen en Lei- lac r n- elkaar- Al dadelijk bij den start Ivon„„ningen voor en vergrootte dezen |i)e p,0IJS tot op anderhalve bootlengte. |tas „^d'ngsche ploeg roeide keurig en gedisciplineerd. Paardrijden. Sleidv->,IlaartirDden bracht «en dubbele e overwinning. Immers Leiden werd eerste in de groepclassificatie der dressuur-proef als in de algemeene per soonlijke classificatie! De resultaten waren Dressuur: Groepclassificatie No. 1. Leiden; No. 2 Amsterdam; No. 3. Utrecht. Persoonlijke-classificatie: No. 1. mej. Nauta Pieter (Leiden); No. 2. mej. Heringa (Leiden); No. 3. mej. Wijers (Amsterdam). Springen: Groepclassificatie: No. 1. Amsterdam: No. 2. Leiden; No. 3 Utrecht. Bij de persoonlijke classificatie werd No. 1 mej. H. Vos uit Leiden. Als geheel werd hierdoor Leiden eerste en Amsterdam tweede. Gymnastiek. Behalve de tennis-wedstrijden, waarvan de resutaten nog nader bekend zullen worden gemaakt, zijn er gisteren gym- nastiekwedstrijden gehouden, die een zege opleverden voor Amsterdam. De uitslagen waren: Verspringen: 1. Amsterdam; 2. Leiden; Hoogspringen: 1. Leiden; 2. Amsterdam. Ringen: 1. Amsterdam; 2. Delft. Brug: 1. Delft; 2. Amsterdam. Behendigheid: 1. Amsterdam: 2. Leiden. In de totaal-classificatie gymnastiek werd Amsterdam, gelijk gezegd, oerste. MINISTER MARCHANT NIET NAAR ANTWERPEN. De Sportkroniek meldt, dat Minister Marchant aan het bureau van den K.N.V.B. bericht heeft gezonden, dat hij den voet balwedstrijd BelgiëNederland op Zon dag a.s. te Antwerpen niet zal bijwonen. ZATERDAGMIDDAG COMPETITIE L. V. B. Programma voor morgen. Ie klasse: F. Pacta 1A.R.C. 1, 3'/i uur (N.BX.O.-terrein), J. Hillebrand; L.R.C. 1 S C.O. 1, 3 uur, L. Kroesemeyer; Noord- wijk 1Rijnsb. B. 1, 3'/i uur, P. J. Schnie- dewind; Quick B. 1S.L.F. 1, 3'/i uur, P. Graafmans. 2e klasse A: S.C.O. 2F. Pacta 2, 3'/: uur, W. Olivier. 2e klasse B: L.R.C. 3Koudekerk 1, 4 3/4 uur, D. Warnaar; Ons Clubje 1 S.L.F. 2, 3'/i uur, H. v. d. Nat. 3e klasse A: A.R.C. 3Noordwijk 3, 3'/i u„ J. Lens. 3e klasse B: Rijnsb. B. 3Quick B. 5, 3'/i uur, P. Rietkerken. 4e klasse: Quick B. 6F. Pacta 4, 4'/i uur (bijterrein), D. v. d. Berg. Adspiranten: F. PactaS.C.O., 3'/; uur, A. v. d. Waals; Quick B. (b)—Rijnsb. B„ 3 uur, A. Hillebrand; AlphiaOns Clubje, 3'/: uur, J. Neuteboom. Overzicht. Voor de eerste klasse krijgt Fides Pacta 1 de kampioen A.R.C. 1 op bezoek. Alleen door van A.R.C. te winnen kan F. Pacta de kans op de tweede plaats behouden. L.R.C. a heeft een .goede kans tegen S.C.O. 1, hoewel de Lissenaren op fllnken tegenstand moeten rekenen. Rijnsb. B. 1 trekt naar Noordwijk 1, waar wel extra moet worden aangepakt om een puntje te bemachtigen. S.L.F. 1 gaat naar Quick B. 1 en veel kans kunnen wij de bezoekers niet geven. In 2 A speelt S.C.O. tegen F. Pacta 2. De Pactanen kunnen hier wel twee puntjes uit halen. 2B brengt L.R.C. 3 tegen Koudekerk 1. De bezoekers zullen te Lisse geen puntje verspelen. Ons Clubje kan tegen S.L.F. 2 haar positie aanmerkelijk versterken, hoe wel oppassen geboden is. In 3 A kan A.R.C. 3Noordwijk op een puntenverdeeling uitloopen. In 3 B zal Rijnsb. Boys 3 geen kans krij gen tegen Quick Boys 5, die nog steeds de beste kans op de bovenste plaats maakt. 4 B brengt Fides Pacta 4 uit tegen Quick Boys 6. Dat wordt een overwinning voor de thuisclub. Voor de adspiranten kan Fides Pacta tegen S.C.O. de puntjes binnen halen. Rijnsb. Boys kan haar punten-aantal tegen Quick Boys (b) uit met twee vermeerde ren. Alphia maakt thuis een goede kans tegen Ons Clubje. L. F. C.—TERLEEDE. Morgenmiddag te 4 uur speelt een sterke combinatie van L. F. C. tegen Ter Leede I Voor dezen wedstrijd is een medaille be schikbaar gesteld. RECLAME. 94 Zaterdag1».s.Competitie-Wedstrijd (Kampioen 1ste kl. L.V.B. Zaterdagmidd.-Competitie) Aanvang 4.30 uur Terrein N. B. L. 0. Entree 10 Cents. FIDES PACTA—A.R.C. Het elftal van Fides Pacta is voor den wedstrijd tegen A.R.C. (kampioen le klas L. v. B.) voor de morgen op het N.B.L.O.- terrein te spelen wedstrijd, als volgt sa mengesteld: doel: Jansen: achter: Sehone- veld en Stikvoort: midden: Kooiman, Bronsgeest, v. d. Steen; voor: Kwestro. v. Goor, v. Nierop, v. Hensbergen en Wurzer. o R. B. F.—C. G. W.-COMBINATIE. Gistermiddag speelde op het Leidsche Boys-terrein R.B.F. (Rotterdamsch Brood fabriek Elftal) tegen een C.G.W.-combi natie. C.G.W. leidde met de rust met I0. Eindstand 11. KOOLE NICOLA—LEIDSCH DAGBL. 2—2. Op het R.K. Sportpark Haagweg werd gisteravond deze wedstrijd gespeeld. Voor de rust wist K. N. 10 te maken, na de rust spoedig gevolgd door nummer twee. Eenige aanvallen van LD. brachten ech ter ook twee doelpunten op, zoodat het einde met gelijken stand aanbrak. L.P.S.V.LUGD.-COMBINATIE. Gisterochtend speelde op het N.B.L.O.- terrein L.P.S.V. tegen een Lugdunum- comblnatie. Voor de rust wogen de par tijen tegen elkaar op. Rust 43 voor Lugd. Na de rust zakte L.P.S.V. af en won de Lugd.-comb. met 104. LEIDSCHE KORFBALCOMPETITIE. Zaterdagmiddagcompetitie, klasse I: Oosterkwartier IFluks IV (5 uur van Weesel); Noorderkw. IWesterkwartier I (Zanen) Klasse II: Zuiderkw. IIINoorderkw. II (Vijlbrief); Oosterkw. IIOosterkwartier III (Krijnen.) Zondagcompetitie: Algemeene INoor derkw. I (de Wolf); Oosterkwartier IAl gemeene II (Meylink); Oosterkw. II Oosterkw. Ill (1 uur.) Men verzoekt ons tevens mede te deelen, dat de uitslag van den Zondag j.l. ge speelden wedstrijd Oosterkw. IAlge meene I niet moet zijn 13, doch 31 in het voordeel van Oosterkw.. terwijl voorts voor de Zaterdagmiddag-competitie Oos terkw. I het protest tegen Zuiderkw. heeft ingetrokken. „PERNIX". De Leidsche Chr. Korfbalclub „Pernix" hield haar 13e Jaarvergadering. Na de opening en het lezen der notulen, las de secretaris het jaarverslag. Het ledental is iets teruggeloopen, terwijl ook de presta ties der twaalftallen, vergeleken bij voor gaande jaren, iets minder waren. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat het afgeloopen jaar een klein batig saldo heeft opgeleverd. De bestuursverkiezing bracht geen nieuwe gezichten achter de groene tafel. Bij het punt „zomerprogram- ma" werd tot een krachtige propaganda- actie aangespoord, opdat zoo spoedig mo gelijk weer een derde en(of) junioren elftal kan worden samengesteld. Verder werd nog besproken den a.s. pro- paganda-feestavond. Deze zal worden ge houden op Vrijdag 11 Mei '34 in de Burcht zaal. Op dzen avond, die zeer zeker zal slagen, zullen o.a. door de leden een twee tal tooneelstukjes worden opgevoerd. Tenslotte werden nog enkele zaken van internen aard behandeld, waarna de ver gadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Morgen speelt „Pernix" I op haar veld aan den Kanaalweg (N.B.L.O.-veld) voor de competitie van den C.K.B. tegen Neer- landia I (Delft). SERIEWEDSTRIJDEN „FLUKS". De eerder door Fluks uitgestelde serie wedstrijden voor le en 2e klassers zullen tegen 27 Mei a.s. opnieuw worden uitge schreven. INTERNATIONAAL TOURNOOI TE AMSTERDAM. Van 1013 Mei wordt door D.D.V. te Amsterdam een internatinonaal club- tournooi gehouden, waaraan zal worden deelgenomen door Australische en Japan- sche ploegen, alsmede door Queens Club (Londen), en de Internationale Club van Nederland. De Australiërs zijn Crawford, Mc Grath, Quist en Turnbull. Van de Ja panners is alleen Miki in Europa, bekend. Van de Engelschen noemen wij Peters, Tinkler, Sharpe en Avory. Voor de Inter nationale Club van Nederland moet de ploeg nog worden vastgesteld. O.m. zullen uitkomen Timmer, mej. Belzer, mej. Kerck- hoff en zoo mogelijk natuurlijk mej. Cou- querque, indien deze tijdig uit Italië terug is. TIJDSCHRIFT „WANDEL MEE". Door de onlangs opgerichte Ned. Unie voor de Wandelsport is als officieel orgaan aangenomen het tijdschrift „Wandel Mee", waarvan wij heden het eerste nummer ont vingen. Het blad staat onder leiding van den heer L. van Rooyen en verschijnt twee maal per maand bij de uitgeverij firma P. Stokvis en Zoon, te Den Bosch. Dit eerste nummer bevat eenige interessante be schouwingen van de heeren B. Veen en H. van Rooyen en is geïllustreerd met portret ten van de heeren Kolfschoten A. Pyper en B. Veen. Foto Bleuzë Njord's Oude Vier: links naar rechts: B. E. van Zanten, H. Neeb. J. Kolkman, H.J. du Pon en L. D. J. Reeser. Nauwelijks was eenige maanden geleden, het ijs uit het Galgewater verdwenen of men zag de enthousiaste Njordieden reeds in tubbooten de koude trotseeren om uit hun winterslaap te ontwaken. Dat bij deze roeiers de bemanning der Oude Vier be hoorde pleit voor hun liefde voor de sport waaraan zij zich gegeven hebben en waar voor zij zich zoo vele opofferingen moeten getroosten. In de eerste maanden werd de samen stelling nog wel veranderd, maar in de tegenwoordige opstelling wordt reeds maanden geroeid. De ploeg bestaat geheel uit roeiers, die verleden jaar de Nederlandsche kleuren in Boedapest hebben hooggehouden als leden der Jonge Acht van Njord. De opstelling is: H. J. du Pon (slag), J. Kolkman, H Neeb, B. E. van Zanten (boeg) en L. D. J. Reeser, stuurman. De coach, de heer H. Broekema, liet de ploeg den eersten tijd als stuurmanlooze vier roeien in een voor Njord nieuwe boot waardoor de roeiers een beter bootengevoel kregen en leerden roeien, zonder een steeds opjagenden stuurman. Toen de ploeg de eerste malen in de gestuurde boot roeide, bleek het succes echter niet zeer groot, daar de boot nogal viel, terwijl er weinig snelheid in zat. Dit alles is echter vooral de laatste weken zeer veel verbeterd. Ai is de ploeg ook nog altijd zeer afhankelijk van het weer en al is het roeien nog wat veranderlijk, over het algemeen zit er een flinke snelheid in de boot. Door het hameren op een harde finish, die nog niet volmaakt is, wist de coach het hokken van vroeger uit de boot te krijgen, die nu in de recover goed door loopt! Over de roeiers afzonderlijk het vol gende De slag weet zijn ploeg op een zeer goede wijze te leiden. Hij is een stevig en taai roeier, die gemakkelijk en goed een hoog tempo weet voor te slaan. Zijn waterwerk is uitstekend en wanneer hij niet door zijn lichaamsbouw wat kort en stijf was, doch wat soepeler leerde roeien, was_hij een ideale slag. Nummer 3 steunt den slag op zeer goedé wijze, is echter nog wat te sloom en duikt wel eens na, waardoor de boot neiging tot vallen vertoont. Nummer 2, wiens stijl vroeger heel mooi was, valt nu nogal van zijn boord af en haalt te laag aan waardoor de boot over z'n boord valt. Ook zijn gelijkheid laat af en toe wel iets te wenschen over. Deze roeier, die lichamelijk de zwakste der ploeg is, weet echter zeer veel goed te maken door zijn souplesse en zijn groote enthou siasme. De boeg roeit nog niet zoo gemakkelijk als de anderen en heeft moeite met het goede rythme. Daar hij zijn haal nogal eens afknijpt Is hij nog niet zoo productief als hij zijn kan en zeker nog wel worden zal. Tenslotte zij nog vermeld dat de stem ming en onderlinge verhouding der ploeg, coach en stuurman niets te wenschen over laten en zij allen bezield zijn met den wil om te winnen en daarvoor alles op te offeren.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 17