75,te Jaargang DINSDAG 24 APRIL 1934 No. 22727 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADyERTENTIEN:; PRIJS DEZER COURANT:] VISSCHERIJBERICHTEN. STADSNIEUWS. tStón£et f'596 en KW "I# LEIDSCHE SCHOUWBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. Eisch in het Onnes-proces. LEIDSCH DAG BLAD 30 Cts. per regei voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine advertentlën uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. .porto te betalen, Bewijsnummer 5 cfe. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week ...V.... 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18: Franco per post 1.2.35 if portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Algemeene Ongevallenverzekering voor onze abonné's. Hierbij brengen wij onder de aandacht van alle abonné's, dat zij zich wederom tegen ongevallen kunnen verzekeren en wel tot 30 April 1935. De verzekering, die wij bij de N.V. Ver zekeringsbank der Oude Haagsche van 1836 te 's-Gravenhage hebben afgesloten, luidt wat het bedrag der ultkeeringen betreft o.a. als volgt: a. ƒ500.— Ingeval van overlijden binnen een maand na den dag, waarop het ongeluk voorkwam. b. ,400.— bij verlies van belde oogen, belde handen, beide voeten, of één hand en één voet, of één hand en één oog, of één oog en één voet tezamen, binnen 360 dagen na het ongeluk. Voorts wanneer het ongeluk onge- neeslijke verstandsverbijstering tengevolge heeft, die de uit oefening van het beroep of het bedrijf onmogelijk maakt. c. „200.bij verlies van één hand, één voet of één oog, binnen 360 dagen na het ongeluk, i. 100.— bij verlies van één duim of beide duimen of van één wijs vinger of beide wijsvingers, c. 50.— bij breuk van een been of arm. f. 15.— bij verlies van eiken anderen vinger, binnen 360 dagen na het ongeluk. De volslagen onbruikbaarheid van één der hiervermelde lichaamsdeelen wordt met verlies gelijk gesteld, zoo ook staat ten opzichte van het oog, blindheid met verlies gelijk. Bij verlies of volslagen onbruikbaarheid ran meer dan één vinger van dezelfde 'and, kan het gezamenlijk bedrag der ult keeringen voor alle verminkte (of volslagen onbruikbaar geworden) vingers niet meer bedragen dan voor het verlies (of vol slagen onbruikbaarheid) der hand is vast gesteld. Een schadevergoeding voor overlijden en verminking of verstandsverbijstering tegelijk, wordt niet uitgekeerd. Alle bekomen verwondingen, hierboven niet genoemd, geven geen recht op uit- keering. Een Ieder, die zich wil laten Inschrijven voor deze verzekering betaalt 10 cts. admi nistratiekosten, waarna hem of haar een inschrijvingsformulier overhandigd wordt, hetwelk zoowel voor de(n) ingeschrevene als voor ons, als bewijs geldt, dat die abonné verzekerd Is en wel op de voor waarden als op het inschrijvingsformulier vermeld. Daartoe moet men zich persoonlijk aan ons bureau opgeven, terwijl onze abonné's jn de omgeving zich tot onze respectieve lijke agenten kunnen wenden. Postabonné's kunnen schriftelijk hun wensch aan ons kenbaar maken. Zij, die reeds gedurende het afgeloopen jaar verzekerd wareD en dus in het bezit van een inschrijvingsformulier, kunnen de geldigheidsduur van dit inschrijvings formulier tegen betaling van 10 ets. administratiekosten, aan ons bureau laten verlengen tot 30 April 1935. Men verzuime dit niet. daar onze abonné's die in het bezit zijn van niet verlengde inschrijvingsformulieren, even als natuurlijk zij, die geen inscbrijvings- lormulieren bezitten, geen enkele aan spraak kunnen doen geiden, wanneer hun ten ongeval mocht overkomen. DE DIRECTIE. DE HEER A. P. A. ESKENS. Vandaag herdenkt de heer A. P. A. Eskens, hoofdinspecteur en waarnemend commissaris van politie zijn 30-jarig jubileum in dienst der gemeente Leiden. Hoewel de heer Eskens verzocht had aan dit feest geen aandacht te schenken, is het hem toch niet gelukt zich geheel en al aan huldebetoon te onttrekken. De inspecteurs verrasten hem vanmorgen met een prachtige bloemenmand, terwijl het overige personeel hem ter herinnering een prismakijker aanbood. Ook wij wenschen hem vanaf deze plaats van harte geluk. LEIDSCHE VOORJAARSBEURS. IJMUIDEN, 24 April 1934. V1SCHPRIJZEN. i,i^ar Per kilo f. 1.401.20, griet per l i «an 50 i- 3012- tongen per kilo in -'5| middelschol per kist van 50 2017.50, zetschol f. 26—15, kleine schol f. l8_4, bot f 3 30i schar f 72, f 9 on0 ?r f'2923-50, vleeten per stuk v,„ pieterman en poontjes p. kist mirf 0 t- 5- groote schelv. f. 2817, middel schelv. 1.24—17.50, kleinmlddel Tv«h f.22—11.50, kleine schelvisch kabeljauw per kist van 125 kilo f ii o Sullen per kist van 50 kilo H.iiT;'40' lengen per stuk f. 1.80—0.45, "vin,per U1° f-1.15—0.70, wijting f. 4.20 krpci ™olvisch per stuk f. 0.840.08, ma- j per kist van 50 kilo f. 4.20—2.75. mpf 1 - omen 8 stoomtrawlers: ON 107 mof ?395' R0 18 met f. 1795, SCH 70 mot f 1426 IJM 2 met f. 3953, IJM 196 f«in 1JM 7 met f.3140, IJM 49 met SBv 94 met f-1923 en de loggers Stro „nï met £-180, SHV 35 met f. 818, Een aantrekkelijke demonstratie. De afdeeling Lelden en omstreken der Ned. Ver. van Huisvrouwen heeft tot en met Vrijdag a.s. in de Stadsgehoorzaal de Eerste Leidsche Voorjaarsbeurs georgani seerd welke gisteravond in tegenwoordig heid van een aantal genoodlgden is ge opend. Onder hen bevonden zich de bur gemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen en zijn echtgenoote, eere-presidente der afdeeling, de wethouders Goslinga en Romijn en meerdere gemeenteraadsleden, de voorzitter, de heer ten Cate Brouwer, de secretaris, dr. Knibbe en eenige leden van de Kamer van Koophandel, het be stuur der Leidsche Middenstandscentrale, de directies van Sted. Lichtfabrieken en Gem. Radiodistributiebedrijf, de besturen van diverse vakscholen, de vertegenwoor digsters van de zusterafdeelingen Den Haag en Haarlem, zoomede een aantal standhouders en verdere belangstellenden De afdeelingspresidente, mevr. M. H. E. Pelvan der Lelie heette hen allen af zonderlijk welkom en bracht vooral dank aan den secretaris der beurs, den heer van der Burg, die een groot werkzaam aandeel heeft gehad in de voorbereiding dezer expositie. Mevr. Pel gaf de verzekering, dat er geen moeite is gespaard om tot bezoek te animeeren en sprak den wensch uit, dat de verwachtingen der expositie verre zul len worden overtroffen. Daarop droeg zij het woord over aan den burgemeester tot het verrichten van de officieele opening. Deze zeide de uit- noodiging daartoe om verschillende rede nen gaarne te hebben aanvaard. In de eerste plaats omdat dergelijke acties be wezen hebben niet afhankelijk te zijn van de tijds- en economische omstandigheden en vrijwel altijd slagen en in de tweede plaats omdat spr. weet, dat de afdeeling de zaken energiek pleegt aan te pakken, zoodat hij er van tevoren van overtuigd was, dat hier iets goeds tot stand zou ko men. De Huisvrouwen-organisatie streeft middels deze beurs een voortreffelijk doel na. n.l. de fabrikanten en winkeliers dichter bij de huisvrouw te brengen. Dit denkbeeld moge niet oorspronkelijk zijn, het heeft toch zijn verdienste wegens de loffelijke wijze waarop het in praktijk is gebracht. Spr. betreurt alleen, dat zoo weinig Leidsche fabrikanten van deze ge legenheid hebben gebruik gemaakt om te laten zien. wat onze stad produceert Na te hebben gewezen op de problemen, waarvoor de vrouw in den hulselijken kring wordt gesteld, sprak de burgemeester den wensch uit. dat deze beurs de eerste moge zijn in een serie van vele en dat zij met succes bekroond moge worden. Spr. beschouwt deze beurs als een eerste stap in een hem sympathieke richting, n.l. de stichting van een centrale markthal, op welker wenschelijkheid. ook al uit een oog punt van vereenvoudiging, hij reeds eer der wees. Spr. meent niet, dat de winke liers daartegen bezwaar zouden koesteren; ieder van hen kan toch zorgen daar ver tegenwoordigd te zijn! De burgemeester eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor het welsla gen der Eerste Leidsche Voorjaarsbeurs. Hierop werd een rondwandeling ge maakt langs de verschillende stands, welke de groote zaal en de vestibule geheel vul len. Er zijn er in totaal een veertigtal, waaronder de navolgende Leidsche: Raad van Arbeid; Stofzuiger Electro-Fort; Gebrs. Pel; Gem. Radiodistributiebedrijf; het Leidsche Wollen Dekenhuis van de firma B. de Koning; de RR.W. Limonade- fabriek: Coop Melkinrichting ,De Land bouw"; P. Nederlof en W. Overduin. In de stemkamer is een bankctbakkers- tentoon-telling ingericht, terwijl in den foyer gestreefd is naar een natuurgetrouwe copie van het eiland Marken, met z'n ty pische kleederdrachten en woninginrich tingen. Voorts zijn er tal van attracties, waar onder een keurige koffie- en theeschen- kerij van de firma Douwe Egberts, zoodat het geheel een bezoek ruimschoots waard is Iedere 20ste bezoeker ontvangt bo vendien neg een verrassing Gisteravond was het tot sluitingstijd gezellig vol en wanneer wij ons niet vergissen, zal het de volgende avonden ook het geval zijn. Men kan er trouwens ook 's middags te recht, RIJKSHERBARIUM. Commissie van advies ingesteld. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is ingesteld een com missie van advies voor curatoren der Rijksuniversitei alhier inzake het Rijks herbarium. De commissie zal tot taak heb ben Curatoren der Rijksuniversiteit hier ter stede voor te lichten bij de uitoefe ning van het hun krachtens artikel 103 aer hooger orderwijswet opgedragen be heer, voor zoover dit het Rijksherbarium als archief van plantentypen betreft. De leden der commissie worden ten ge tale van ten hoogste zes door den minister van Onderwijs, K. en W„ Curatoren der Rijksuniversiteit alhier gehoord, benoemd uit de gewone en buitengewone hoogleera ren in de plantkunde aan de Nederland- sche openbare instellingen van hooger onderwijs. Voorzitter, niet-lid der commissie, is de buitengewoon hoogleeraar in de systemati sche plantkunde aan de Rijksuniversiteit tevens directeur van het Rijksherbarium, prof. dr. H. J. Lam. AMATEUR-FOTOGRAFIE. Lezing van den heer Hesper. De Leidsohe Natuurvriendengroep van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling had gisteravond voor belangstellende leden en niet-leden een lezing over „Ama teur-fotografie", georganiseerd in het Volksgebouw, waar de heer Bern. Hesper uit Rotterdam als spreker optrad. Voor de lezing bestond vrij groote be langstelling. Na een inleidend woord van den groeps- voorzitter, den heer H. v. Woudenberg, verkreeg de heer Hesper het woord voor zijn inleiding. Allereerst behandelde spr. de verschil lende typen van toestellen, zooals box, rolfilm-, platen-, reflex- en kleinbeeld- camera's. Dikwijls stelt men mij, aldus spr., de vraag: voor welken prijs kan ik een goede camera hebben? 't Beste antwoord op die vraag is: voor zooveel geld men er voor kan missen. Ook met beperkte middelen kan goed werk geleverd worden. Wel dient men in 't oog te houden, dat de goedkoopere soorten, zooals de box, meestal van carton vervaardigd zijn en dat het daarom aanbeveling verdient, ze op een droge plaats te bewaren. Metalen ca mera's zijn dan ook beter. Spr. verklaart vervolgens verschillende begrippen, als brandpuntafstand, diafrag- meeren, de verschillende lenssoorten, werking van sluiters e.d. Wat het mate riaal betreft, men gebruike opname materiaal van goede kleurgevoeligheid. De stemming van het op te nemen object wordt dan veel beter tot uiting gebracht. Vervolgens behandelt spr. de ontwikke ling der platen of films, waarbij hij wijst op de snelheid, welke thans tot groote hoogte is opgevoerd. Om het gesproken woord te verduidelijken toonde spr. een aantal lichtbeelden, die zonder uitzonde ring getuigden van hoogstaande kunst opvattingen. Tijdens de projectie gaf spr. nog tal van wenken omtrent compositie e.d. Zoo plaatse men het op te nemen voorwerp nooit precies in het midden ter wijl alleen het hoofdmotief scherp mag zijn, aangezien anders de aandacht afge leid zou worden. Voor stillevens beveelt spr. de z.g. driehoekscompositie aan, als ook het gebruik van geelfilters. Deze die nen om de kleuren in de juiste verhou ding op de foto weer te geven. Spr. wijst ook op de uitwassen, die in de fotografie tot uiting komen op het gebied van de „Nieuwe zakelijkheid". Fotografie moet schoonheid vormen, ze moet aan het leven waarde geven. Ten slotte gaf spr. den raad, om ook Hier een fotoclub te vormen, teneinde door gezamenlijk werken te komen tot goede resultaten De meermalen met geestige opmerkingen gekruide causerie werd met buitengewoon groote aandacht gevolgd en lokte een warm applaus uit. Een aantal bezoekers gaf zich op voor een te vormen fotoclub, waarna de voor zitter den spreker hartelijk dankte voor zijn leerzame inleiding en de bijeenkomst gesloten werd. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing. Dagel. auto-dienst „De Transporteur" Gebrs. Korswagen en Co., de Wetstraat 29, Leiden. Wijzigingen. C. A. van Dongen, Hoogewoerd 19, Lei den. Slijterij en tapperij. Uittredend eigenaar: C. A. van Dongen, Leiden, dd. 1 April 1934. Wijziging handelsnaam in: Jac. J. Paardekooper. Nieuwe eigenaar: J. J. Paardekooper, Leiden. Naanrlooze Vennootschap Technisch Bureau voorh. van Duuren, Lange Mare 74, Leiden. Uittredend directeur: C. van Brero, Lei den. Uittredend Commissaris: P. J. J. Ver schoor, Lelden, VER. ROTTERD.-HOFSTADTOONEEL. Om acht uur aan Tafel, spel ln 3 bedrijven van George Kaufman en Edna Ferber. Om acht uur aan Tafel het is de welbekende uitnoodiglng tot een „intiem diner", aan een reeks „vrienden" in de New-Yorksche Society. Wat die vriend schap ln wezen beteekent, hoe het hl waarheid is een „geuren" met relaties, een middel om nieuwe relaties aan te knoo- pen, het wordt scherp gedemonstreerd. Hoe vervelend men die avonden ook vindt uit genoemde oogwenken accepteert men met de gebruikelijke plichtplegingen en suikerzoete dankbetuigingen. Na afloop verzucht men: die corvee is al weer ach ter den rug Dit probleem hebben de Amerikaansche auteurs verwerkt doch daarnevens in een serie van 11 tafereelen nog een schets ge geven van die Society en ook van het be dienend personeel zoo wrang en zuur, dat men tot de conclusies moet komen, dat die Society wel door en door is aangevre ten door de bacil der immoraliteit! Als de spiegel der waarheid, die ons hier wordt voorgehouden, 't juiste beeld geeft, dan bestaat de New-Yorksche Society wel bijkans geheel uit schofterij, ontrouw en alles wat dies meer zij. Men zou dit spel daarom kunnen noe men een zeden-schilderij-tentoonstelling van elf exemplaren. Naar eenige oplossing der moeilijkheden is zelfs niet gestreefd. De diverse figuren worden in hun naakte armoede des geestes, al hun zorgen ge typeerd. De afloop moet men in hoofd zaak maar raden; hoogstens wordt een heel kleine tip gegeven, in welke richting het zal gaan, doch zoo flauw, dat „wijzi gingen voqrbehouden" hier volkomen op haar plaats mag worden genoemd. Erkend dient evenwel te worden, dat de auteurs weten, wat „tooneel" is ên zoo doende worden enkele der tafereelen al thans levend. Met diverse „huishoudingen" maakt men kennis. Met den directeur der Jor- dan-Stóómvaart Mij. wiéns hart is aan getast en wiens zaak ondermijnd wordt en met zijn vrouw, die slechts leeft voor de besognes van diners-geven en derge lijke „zware" moeilijkheden, met hun dochter Paula, die, op het punt van trou wen, is ingepalmd door een held van het witte doek, die heeft afgedaan trots zijn eigen-ingebeeldheid van groote bekwaam heid en tenslotte niets beters weet dan zelfmoord in alle „verheven heerlijkheid", met den zaken-hyena Packard een par venu vol gewiekstheid, die loopt langs de grens van het Wetboek van Strafrecht, met diens even parvenu-achtige echtge noote, die het houdt met den dokter, waar van diens echtgenoote maar al te goed op de hoogte is, met een actrice, die haar roem heeft overleefd, met het keukenper - soneel, den chauffeur, een lange, lange serie van persoonlijkheden, die vrijwel alle leven in een sfeer van corruptie en bedrog. Het wordt ietwat vermoeiend op den duur Fie Carelsen. Over 't geheel is, onder de regie van A. v. d. Horst, goed getypeerd in voor deze tafereelen goed gekozen decors, die met prijzenswaardigen spoed konden worden gechangeerd. Vera Bondam. Enny Meu nier, Dirk Verbeek, Annie van Duyn, Fie Carelsen, Johan Elsensohn, Henny van Merle, Ludzer Eringa. Theo Frenkel en Jan v. d. Linden, hadden de voornaamste rollen en gaven deze ieder voor zich re- lief. Vooral Theo Frenkel als film-held was van bijzondere kracht. Qua tooneel- spel was het een mooi sluitend geheel. De schouwburg was uitstekend bezet en heeft het aan bijval niet laten ontbreken. In de pauze had de huldiging van Fie Carelsen plaats. Zooals bekend, heeft deze actrice bijkans 2 jaar geleden haar zilve ren jubileum gevierd, doch wegens ziekte der jubilaresse moest de huldiging hier steeds worden uitgesteld. Namens de commissie, die zich had ge vormd vooral op instigatie der studen ten sprak prof. Meyers de gevierde actrice toe. Hij wees er op, hoe hy steeds BINNENLAND. Een nieuwe regeling: voor de opleiding van onderwijzers (3e Blad). Credietverleening aan den Middenstand J Nederlandsche Middenstandsbank als uit voerend orgaan. (4e Blad). Algemeene vergadering van Patrimo nium; rede van minister De Wilde (Bin nenland, 3e Blad). Mr. de Monchy gehuldigd bij zijn 12V» jarig jubileum als burgemeester van Arnhem. (Binnenland. 3e Blad). Overleden is, 78 jaar oud, de heer M. G. Bloeme, te Den Haag, oud-directeur van den Postcheque- en girodienst. (Binnen land, 3e Blad). Tegen Onnes van Nijenrode is geëischt Zl/t jaar gevangenisstraf met aftrek van 8 maanden voor-arrest. (Ie Blad). Te Waspik is het lijk gevonden van een 70-jarigen man; de dader van den moord is onbekend. (Laatste Berichten, le Blad); Hoe het drama te Putbroek zich heeft toegedragen; de bekentenissen van Van der Elzen Jr. (Laatste Berichten, le Blad.), BUITENLAND. Eenig uitstel voor de bijeenroeping der Hoofdcommissie der Ontwapeningsconfe rentie. (Buitenl. 3e blad en Tel. le Blad), Suvich te Londen. Barthou te Warschau. (Buitenl. 3e Blad en Tel. le Blad). Rondom de Japansche Monroe-leer voor Azië. (Buitenl. 3e Blad en Tel. le Blad). In de zaak Onnes van Nijenrode hield dé officier van justitie bij de Amsterdamscho rechtbank heden een zeer uitvoerig requi sitoir, waarin hij verdachte Onnes een zeer geraffineerd oplichter noemde. Spreker eischte tenslotte een gevange nisstraf van 2V, jaar met aftrek van 8 maanden vóór-arrest. overtuigd was geweest, dat de hulde zou komen, evenzeer als een tunnel aan den Rijnsburgerweg er zal komen en een Stadhuis aan de Breestraat. Alleen: men moet wat geduld hebben! Spr. verzekerde, dat mevr. Carelsen een. graag geziene gast is, in wier spel bijzon der het vlotte zoo wordt gewaardeerd. Als blijk van waardeering bood spr. aan een penteekening van Chris Lebeau met nog enkele snuisterijen en een bouquet. Na mens het L.S.C. de komende en gaan de man, die naast studie ook de kunst naar waarde weet te schatten werd nog een bouquet overhandigd, namens de V.V. S.L. een krans. In een geestig speechje bracht mevr. Carelsen dank. Zij verklaarde nu niet meer te weten, wat zij zeggen moest, want zij is uit de jubileumsfeer, maar zij ver zekerde buitengewoon dankbaar te zijn voor deze late huldiging. Een ovatie deed nog eens duidelijk uit komen, dat zij in Leiden inderdaad een actrice is, die men gaarne ziet! Hiermede is de serie der acht abonne mentsvoorstellingen tot 'n einde gebracht. Tot een goed einde, want dit jaar is men niet de keuze der stukken en gezelschap pen wel bijzonder gelukkig geweest. Het was de beste serie sinds de invoering van dit systeem, dat op prijs wordt gesteld. En op denzelfden voet zal worden voort gegaan! Wij hopen, dat daarom gevolg zal wor den gegeven aan het verzoek van het schouwburgbestuur om vroegtijdig zich op te geven voor de abonnementsvoorstellin gen van het komend seizoen, opdat het bestuur bijtijds wete, waaraan het toe is en meer op tijd de onderhandelingen met de gezelschappen kunnen worden aange vangen en beëindigd. Het is evenzeer in het belang der tooneelliefhebbers zelf! De vooruitzichten voor het repertoire van het volgend seizoen zijn gunstig, goede stukken zijn reeds opgevoerd of staan op 't program! Leiden haaste zich. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid, de dames: J. A. A Vogelaar (Den Haag) en J. J. L. Timmer (Den Haag); voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid: mej. J. J. L. Servatius (Assen) en de heer W. H. Sprenger (Den Haag)voor het doctoraal examen genees kunde, de heeren Th. Wegchelaar (Den Haag en W. A. Naudin ten Cate (Den Haag),

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 1