Belangrijke verbreeding van den Rijnzichtweg te Oegstgeest 75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 23 April 1934 Derde Blad No. 22726 BINNENLAND. DE KERSEN BLOEIEN...! Mooie verbinding naar Rijnsburg. KUNST EN LETTEREN. RAPPORT COMMISSIE TREIN 8.28. DE CONCLUSIE. In verband met de bekende kwestie Trein 8.28" heeft de gemeenteraad van Amsterdam 7 Maart j.l. een raadscom missie van onderzoek ingesteld, onder voorzitterschap van mr. C. P. M. Romme. De commissie heeft thans haar rapport uitgebracht. Aan de conclusies ontleenen wij: dat de commissie vooropstelt dat naar haar over tuiging. gebaseerd op een zoo nauwkeurig mogelijk kennisnemen van den omvang en niet minder van de beteekenis, zoowel van het werk van den heer Abrahams als medisch inspecteur als vooral van 't werk van mevr. AbrahamsVan der Reyden, ais secretaresse en als zoodanig voerende de dagelijksche leiding der vereeniging, dat werk aan „Trein 8.28" en aan de be langen der door de vereeniging verzorgde kinderen in sterke mate ten goede is ge komen; voorts dat de commissie geen reden heeft om aan te nemen dat de salarissen, uit gegeven voor het werk der medische in spectie en voor de dagelijksche leiding, wanneer men dit werk beschouwt als zui ver ambtelijke bemoeiingen niet in rede lijk verband zouden staan met de bewe zen diensten. De commissie wil niet nalaten hierbij te wijzen op het feit, dat de verpleegprijs ge let op dien van alle bij den Amsterdam- schen raad voor kinderuitzending aange sloten vereenigingen aan den lagen kant mag worden geacht. De commissie is van meening dat een li van het college van B. en W. moet voor tanen dit het persoonlijk belang een rol tan spelen in aangelegenheden waarbij 't jimeenteUjk belang is betrokken. Uit de en zelfden eisch van objectieve onafhan kelijkheid vloeit echter niet alleen voort, dat ongewenscht is het toucheeren van sa laris eener door de gemeente gesubsidieer de vereeniging door een wethouder der ge meente gelijk in casu gedurende eenige jaren is geschied, maar tevens dat even- teer ongewenscht is, dat de echtgenoote van een wethouder der gemeente bij een door de gemeente gesubsidieerde vereeni ging 'n gesalarieerde functie bekleedt zoo als zich in het onderwerpelijke geval heeft voorgedaan. De vraag of tusschen den salarisafstand van den heer Abrahams en de salarisver- hooging van zijn echtgenoote verband heeft bestaan, is, naar uit het onderzoek is gebleken, voor de commissie geen vraag meer. De salarisverhooging van mevr. A. moge op zich zelf als contraprestatie voor het werk gerechtvaardigd geacht kunnen worden en door de bestuurders van Trein 8.28 gerechtvaardigd geacht zijn, het ver band dier verhooging met de salaris afstand van den heer A. is te duidelijk aanwezig dan dat nog twijfel mogelijk zou zijn. Op de vraag of aan den heer A. eenige oneerlijke of onbehoorlijke daad kan worden ten laste gelegd antwoordt de commissie Van eenige schuld van den heer A. aan een oneerlijke daad is de commissie niets gebleken. Wel is zijn optreden onbehoorlijk geweest. Tenslotte is de commissie van oordeel, dat met het oog op de belangen der kin deruitzending de subsidieering aan de Tereen. Trein 8.28 behoort te worden voortgezet, doch dat mede terwille van dezelfde belangen wijziging van de be stuurssamenstelling van Trein 8.28 voor zooveel noodig door B. en W. behoort te worden bevorderd, zulks teneinde uit den kring van het bestuur te weren de scha delijke mentaliteit, welke daar blijkens de handelingen rondom den salarisafstand van den heer A. heeft kunnen heerschen. Tenslotte heeft de commissie voldaan aan het verzoek van den heer Ketelaar, om zijn positie te onderzoeken als pen- j ningmeester van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolo- nies. De commissie is tot de overtuiging ge komen dat de toestand is conform den in houd van de door den heer Ketelaar in de vergadering van 7 Maart in den gemeente raad afgelegde verklaring. Het lijkt der commissie dat het niet allereerst op haar weg ligt om de kwestie van de salarieering van bestuursleden van weldadigheidsvereenigingen in nadere studie te nemen en aldus tot een verant woord oordeel te komen. Zelfs wil het der commissie toeschijnen, dat deze aigemeene vraag niet op de eerste plaats ter beantwoording ligt voor het ge meentebestuur. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). De commissie stelt er prijs op om bij haar beoordeeling der onderwerpelijke aangelegenheid allereerst uitdrukking te geven aan haar overtuiging, dat door den heer Ketelaar zeer belangrijke arbeid, be langrijk ook in omvang, ten bate van het Centraal Genootschap in den loop der ja ren is gepraesteerd. Toch zou de commis sie het juister hebben geoordeeld, indien de heer Ketelaar tijdens zijn wethouder schap van de Gemeente de toelage van het Centraal Genootschap niet was blij ven toucheeren, ook al bestond er formeel tusschen de Gemeente en het Centraal Genootschap destijds evenmin een band als thans, en al heeft de commissie een open oog voor het feit, dat het belang, dat het Centraal Genootschap als lande lijke vereeniging bij het Amsterdamsche subsidie heeft, van veel geringeren om vang is dan de omvang der belangen van uitsluitend of nagenoeg uitsluitend voor Amsterdamsche kinderen werkende veree- higingen. De heer Ketelaar heeft in zijn in den raad van Amsterdam afgelegde verkla ring gezegd, dat de „vraag waarom het gaat", deze is: „Mag een bestuurder van een omvangrijke vereeniging als de onze een zekere tegemoetkoming ontvangen?" ®t het voorafgaande waarin de com missie heeft gesproken over de vereenig- baarheid van het wethouderschap der ge meente met een gesalarieerde functie bij een vereeniging, waaraan gemeentelijke subsidie ten goede komt kan reeds worden afgeleid, dat de commissie de vraagstelling van den heer Ketelaar niet tut de hare kan maken. DE BETUWE IN BLOESEM-PRACHT. De jonge lente heeft haar bruidstool gelegd over de vruchtbare streek, die Be tuwe heet. Zachte, zoele, haast zomersche zonnewarmte deed wonderen in korten tijd, en nóg prijkt het bollenland In al haar grootsche pracht of ook de bloeien de boomgaarden leggen beslag op onze interesse Die gelijktijdigheid is jammer voor den zakenman (zoowel hier als daar) en maar al te gaarne had men de snelle ontwik keling der boomgaarden nog een week tegengehouden. De belangstelling is nu helaas verdeeld. Reeds zeer velen hadden gisteren den tocht naar de Betuwe onder nomen, doch de drukte was niet overstel pend, zooals in vorige jaren. De ponten over de rivieren brachten geen langdurig oponthoud en zelfs in Tiel, het centrum van dezen lente-tuin, was de toeloop niet overweldigend. Niettemin loonde een tocht per auto of motor de moeite. De wegen in de Betuwe zijn slecht: grintwegen, smal en rul en bochtig, met ontzaggelijke massa's stof, die gansche auto's volmaakt onherken baar omhuldenDoch de natuur heeft dat alles ruimschoots vergoed! Want in de uitgestrekte bongerds bloeien de ker sen en peren in volle pracht. Al even voorbij Utrecht begint dat trouwens: Bunnik, Odijk, Cothen, Wijk bij Duurstede e.a., simpele dorpjes, thans echter gehuld in een kleed van onbeschrijfelijke schoon heid, een smetteloos witte tooi, oneindig diep en teer Wie van Leiden uit de Betuwe bezoekt, zal goed doen, ondanks den slechten weg, deze route te nemen, omdat zij méér biedt dan de andere; omdat zij zelfs mooier en rijker is in haar bloesempracht dan de reis door de Betuwe zelf: van Wijk bij Duurstede tot voorbij het centrum Tiel! Vergissen we ons niet dan ziet men trouwens pas daarna de Betuwe In haar volle schoonheid: bij IJzendoorn, vla Doodewaard, Andelst en Eist in de rich ting Arnhem. Schitterend zijn de vergezichten daar vanaf den hoogen, grillig langs de rivier kronkelenden dijkweg, op het in de diep te liggende landschap. Een wondertuin van enkel bloesemweelde, de roode daken der lage huisjes half er tusschen ver scholen De Betuwe is mooi in deze dagen. Thans bloeien de peren, de kersen, de kroozen, veelvuldig en rijk gevarieerd met kokette magnolia's, wier kleurige bloembladen van verre al de aandacht trekkenStraks volgt de rose tooi der reeds ontluikende appelbloesem! En nog minstens veertien dagen zullen de toeristen er genieten kunnen van dit wondere kleurenfeest, dat ieder jaar hetzelfde is, maar toch nimmer iets van haar groote bekoring inboeten zal DE NOOD IN HET VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Wat kan en moet er gedaan worden? In een uitvoerigen brief aan den minis ter-president en de ministers van Econo mische Zaken, Sociale Zaken, Justitie, Defensie, Waterstaat en Buitenlandsche Zaken en aan de organisaties van reeders, vischhandelaren en werknemers heeft de burgemeester van Velsen, mr. F. L. J. E. Rambonnet, andermaal gewezen op den nood van het visscherijbedrijf en den weg aangegeven, waarlangs naar zijn oordeel verbetering kan worden bereikt. Mr. Rambonnet stelt deze vragen: Kan er nog wat gedaan worden? Wat moet er gedaan worden? Hoe moet het dan gedaan worden? Zeer zeker kan er nog wat gedaan worden, is zijn antwoord. Bij een gemiddeld naar zee gaan van 50 treilers is er een gemiddeld werkloos blijven van 1400 opvarenden! Voor de com plete zeegaande vloot is ook walpersoneel en los personeel aanwezig, zijn werkplaat sen. machinefabrieken, stores, vischmeel- ijsfabrieken, enz. enz. aanwezig. De werk loosheid van het aan al deze instellingen en inrichtingen verbonden personeel zal ongeveer in overeenstemming zijn met het percentage van de niet zeegaande treiler- vloot. Bij gemiddeld zeegaan van 50 trei lers kan de werkloosheid dus zoowel van het vloot- als van het walpersoneel op plm. 75 °/o worden geschat. De vraag „wat moet er gedaan worden" is niet zoo eenvoudig te beantwoorden. O.a. het survey-klaarmaken van de nog ge schikte opgelegde treilers bij wijze van werkverschaffing. Werkverruiming door het naar zee zenden van treilers in bruikleen afgestaan aan de bemanning met over heidssteun of garantie in loon of besom ming (interesse daarbij van den reeder?); oprichting eener vischconservenfabriek; tot standkoming eener onderlinge scheeps- assurantieregeling, het maken van een regeling, waardoor tegelijk niet te veel schepen binnenkomen; verbetering van het distributieapparaat in het binnenland (organisatie van kleine vischhandelaren en vischventers)het instellen van toe zicht op het in beteren staat brengen van de vischruimen; rationeele doorvoering der Nederlandsche contingenteering; verbete ring der certificatenregeling, enz „Hoe moet het gedaan worden?" Van den beginne af aan moeten alle partijen in het conferentiewerk worden betrokken. Hierbij dient echter hoofdconditie te zijn, dat alle partijen werkelijk meewerken en niet een partij zich beperkt tot „waar nemen", om later vrijheid te hebben, de bereikte conclusies te bestrijden of in den doofpot te stoppen. Het spreekt vanzelf, zegt mr Rambonnet. dat ik bij dit laatste voornamelijk het oog heb op de ..Re- geeringspartijdie bij de uitvoering der conclusies uit hoofde van macht en be voegdheid boven de andere partijen staat. Wanneer de eindconclusie, hoe die dan ook moge luiden eenmaal bereikt zal zijn, moet tevens vaststaan, dat de regeering er zich mede kan vereenigen en haar doel er in zal verwezenlijken. Tot deze conferen tie. waartoe mr. Rambonnet zoo noodig het initiatief ter bijeenroeping wil nemen, stelt hij zich voor uit te noodigen: een ver tegenwoordiger van den minigter van Eco nomische Zaken een vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken, een vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat, een vertegenwoordiger van den minister van Justitie en een ver tegenwoordiger van den minister van De fensie, een vertegenwoordiger van den minister van Buitenlandsche Zaken, een vertegenwoordiger van 't gemeentebestuur van Velsen, twee vertegenwoordigers van de Vereeniging van Reeders van Visschers- vaartuigen. twee van de IJmuider Fede ratie v. Transportarbeiders, twee van den Chr. Bond v. Transportarbeiders, twee van de IJmuider Vdschhandelvereeniging en twee van den Bond van kleine vischhan delaren en vischventers. Bedoeling dezer conferentie zou dan zijn op korten termijn voorstellen te formulee- ren om te komen tot direct te verwezen lijken maatregelen tot hulp en steun aan het IJmuider visscherijbedrijf. In de eer ste samenkomst zullen alle leden worden uitgenoodigd voorloopige voorstellen of denkbeelden in te dienen, welke daarna door een kleine, daartoe door de vergade ring aan te wijzen sub-commissie naar mate hunner belangrijkheid en urgentie op een agenda te rangschikken. Bij de behandeling der achtereenvolgende punten kan het rapport der departemen tale commissie-Rij kens zooveel mogelij k als leidraad en richtsnoer worden gevolgd, waarbij echter vooral in den aanvang directe mogelijkheid van uitvoering op den voorgrond moet staan. PRO REGE. Verband Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van ds. Jac. v. Nes Czn., is het verband Zuid-Holland van de Nationale Vereeniging Pro Rege te Den Haag bijeengekomen. Na een openingswoord door den voorzit ter werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, de hee- ren A. W. van Blitterswijk uit Rotterdam en sergeant-majoor J. de Moed uit Leiden, goedgekeurd. Volgens het jaarverslag telt het Verband thans 22 afdeelingen met 1575 leden, be nevens twee militaire afdeelingen. Het batig saldo bedraagt f. 57.50. Tot leden van het Prov. Bestuur werden in de door bedanken ontstane vacatures gekozen: luit. J. Reinink te Rijswijk, ser geant-majoor E. J. de Geus en ds. K. K. Troost, em. predikant te den Haag. Daarna hield de voorzitter een inleiding over Pro Rege en de fascistische stroo mingen. Er volgde een levendige discussie. NJR.Crt. OUD-MINISTER VERSCHUUR. Naar de Nederl. verneemt, heeft zich bij de ongesteldheid van oud-minister Ver schuur. die, na het ontslag uit de Maria- Stichting te Amsterdam, thans thuis ver pleegd wordt, een complicatie voorgedaan, waardoor het genezingsproces wordt belem merd. De patiënt hééft, aldus het blad. met vrij hooge koortsen te kampen, doch naar ver luidt geeft zijn toestand geen reden tot bezorgdheid. DE ZAAK V.A.R.A-*-ZWERTBROEK. VOOR DEN RECHTER? Naar wij vernemen heeft de oud-secre taris van de V.A.R.A. van den rechtskun dige van deze vereeniging de mededeeling ontvangen, dat het VAR.A.-tiestuur niet wenscht in te gaan op de brieven van den heer Zwertbroek. waarin deze vraagt op welke gronden zijn ontslag, alsmede de directe inhouding van zijn salaris door het V.A.R.A.-bestuur gerechtvaardigd moet worden geacht. De V.AR.A.-rechtskundige meldt den heer Zwertbroek. dat verdere beschikkingen zijnerzijds zullen worden af gewacht. De heer Zwertbroek acht zich daarom genoodzaakt tegen de V.AR.A. te procedeeren. teneinde het hem toekomende te verkrijgen. De advocaat van de V.A.R.A. is mr. van der Goes van Naters te Heerlen, die van den heer Zwertbroek mr. J. E. W. Duys te Den Haag. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is met ingang van 30 April 1934 opnieuw benoemd tot bur gemeester der gemeente Schoterland J. J. G. S. Falkena. Zaterdag is de nieuwe tunnel op het station D. P. te Rotterdam in gebruik ge nomen. De gewone audiëntie van den Minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 25 April niet plaats hebben, o UIT NED. OOST-1NDIE. DE NIEUWE KLASSE-INDEELING. BATAVIA, 21 April (Aneta). Het Kantoor voor het Reiswezen deelt mede, dat de Regeering een beslissing heeft genomen met betrekking tot de Landsreizigers aan boord van mailbooten, welke in Mei en Juni van Tandjong Priok vertrekken. De voor die booten afgegeven reisop drachten blijven ongewijzigd gehandhaafd, de nog af te geven opdrachten worden ge baseerd op het salaris dat door bedoelde Landsreizigers op 31 Maart 1934 volgens het oude Bezoldigings Besluit voor Burger lijke Landsdienaren werd genoten, en op de vigeerende klasse-indeeling. In verband met de mogelijkheid van in voering der nieuwe klasse-indeeling zullen voorhands voor Juli en volgende maanden geen reisopdrachten worden afgegeven. o COMMISSIE-HARDEMAN ONTBONDEN. BUITENZORG, 21 April. (Aneta). De in- formeele commissie-Hardeman ter over weging van verdere bezuinigingen bij het Binnenlandsch Bestuur is onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten ontbon den. o OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 21 April. (Aneta). Be noemd tot onderhoofd van den Dienst dei- In- en Uitvoerrechten en Accijnzen S. M. van der Zee, hoofdambtenaar uit Europa terugverwacht, laatstelijk waarnemend hoofdinspecteur, hoofd van genoemden dienst. Gesteld met rang en titel van Gouver nementssecretaris ter beschikking van den vice-president van den Raad van Ned- Indië Dr. P. J. A. Idenburg, referendaris ter Aigemeene Secretarie, o Foto Bleuzé. De verbeteringen in het zich, ondanks dezen moeilijken tijd, snel uitbreidende Oegstgeest houden in gelijkmatig tempo aan. Niet slechts komt er geenerlei stagnatie in de bouwbedrijvigheid. waardoor de fraaie parken in omvang blijven toenemen, hoe wel anderzijds daardoor wel helaas veel van het landelijke karakter verloren gaat, doch ook aan de moderniseering der wegen wordt veel gedaan. Wij schreven indertijd over de totstandkoming van den nieuwen weg, verlengstuk van den Waimonderweg nabij Poelgeest, waarlangs nu reeds di verse woningen verrijzen, nu willen wij aandacht schenken aan de belangrijke werkzaamheden aan den Rijnzichtweg, die van de Geversstraat bij de R.K. Kerk in de richting Rijnsburg voert, langs de huizen van „Buitenlust" en de z.g. .In dische wijk". Het vorig jaar is hier het „diepriool" ge reed gekomen; een grootsch werk! Over een lengte van 650 M. strekken de 1.50 M. hooge rioolbuizen zich onder den grond uit. Met de verbreedingswerkzaamlieden van den tot nu toe vrij smallen Rijnzichtweg is men nu in vollen gang. De breedte van dezen weg zal tusschen 18 en 30 meter varieeren. De tramrails komt in het mid den te liggen, gelijk op den Rijnsburger- weg, terwijl de aan weerskanten aan te leggen plantsoenstrooken het aspect in hooge mate zullen verhoogen! De licht masten zijn reeds geplaatst. Een Maas- steenfundeering van 20 c.M. dikte is aan gelegd: sinds kort werd met het walsen een aanvang gemaakt, hetgeen men op bovenstaande foto kan zien. Het ligt in de bedoeling een plantsoen aan te leggen tegenover de van Assen- delftstraat; in het midden daarvan zal een monumentale bank verrijzen, die zich door middel van stapelmuurtjes bij de beplan ting aansluit. Halverwege deze weg, onge veer ter hoogte van de van Assendelft- straat zal de tramlijn zich naar de linker en rechterzijde splitsen; de plantsoen- strook komt dan in het midden van den weg te liggen. Belangrijk is nog te vermelden, dat een der verkeersbanen van den nieuw aan te leggen Rijksweg waarvan wij verleden week een beschrijving gaven zijdelings aansluiting zal geven met den Rijnzicht weg en wel op zoodanige wijze, dat het verkeer naar Oegstgeest het doorgaand verkeer den HaagAmsterdam niet zal behoeven te hinderen. Men verwacht dat de Rijnzichtweg, welke evenals de door ons vermeldde straataanleg in de Gevers straat uitgevoerd wordt door de N.V. Aan nemers- en Wegenbouwbedrijf Fa. Hey- mans uit 's-Hertogenbosch einde Juli geheel gereed zal zijn. Al deze werkzaamheden geven nii nog een rommelig gezicht, maar spoedig zul len de Oegstgeestenaren zich kunnen ver heugen in een nieuw en verzorgd com plex, dat het aanzien der gemeente stel lig zal verhoogen! Dr. WILLEM MENGELBERG TERUG IN AMSTERDAM. Onder groote belangstelling is Zaterdag avond met den D-trein uit Bazel Dr. Wil lem Mengelberg met zijn familie, na een afwezigheid van tien maanden, welke hij tot herstel van zijn gezondheid in Zwitser land doorbracht, te 21.14 aan het Weesper- poortstation te Amsterdam aangekomen. Reeds geruimen tijd van te voren had zich een groot aantal belangstellenden voor het station verzameld, die door een aantal agenten te voet en te paard op eenigen afstand werden gehouden. Op het perron zelf stonden opgesteld de leden van het Amsterdamsche fanfare corps, die den grooten dirigent een sere nade zouden brengen, terwijl voorts vele vrienden van de familie Mengelberg aan wezig waren, o.a. vele leden van het Con certgebouworkest, de leden van het bestuur van het Concertgebouw De Marez Oyens, baron Collot d'Esquiny, baron van Harinx- ma thoe Slooten en Dr. Rudolf Mengelberg, de voorzitter van de vereeniging „Het Con certgebouw" de heer Stips, de oud-direc teur van het Rijksmuseum Jhr. van Riemsdijk, bestuurders van de Vereeniging „Caecillia" en tal van andere bekende per sonen uit de muziek- en kunstwereld. Toen de trein het station binnenkwam, zette de muziek een fanfare in en toen Dr. Mengelberg op het perron verscheen, steeg er een luid gejuich op en drongen tal van bekenden op hem toe om hem de hand te drukken. Namens het bestuur van het Concertgebouw werd hem een groote krans aangeboden met een lint in de kleu ren Oranje-blanje-bleu, dat als tekst de woorden droeg „Quis non gauderet" („Wie zou zich niet verheugen") terwijl voor het I.C.A. Ir. J. A. Josephus Jitta en de heer Ben van Vlijmen hem een krans overhan digde namens het Comité voor Stadioncon certen met linten in de Amsterdamsche en Haagsche kleuren, symbool van het Con certgebouw- en Residentie-orkest, die in het Stadion zullen samenwerken. Na voor de persfotografen te hebben ge poseerd begaf de familie Mengelberg zich naar de voor het station wachtende auto's, waaromheen het publiek weldra zoodanig opdrong, dat de politie slechts met moeite ruimte kon maken. Met de muziek van het Fanfarecorps voorop ging het door de Sar- phatistraat naar het Amstelhotel waar zich eveneens achter de politieafzetting een groot aantal menschen had verzameld, die den teruggekeerden kunstenaar op nieuw luide toejuichten toen hij uit zijn auto stapte. Dr. Mengelberg sprak eenige woorden voor de microfoon en dankte ver volgens de leden van het Amsterdamsche Fanfarecorps in het bijzonder den dirigent en de bestuurderen voor de bewezen atten tie. In de lounge van het Amstelhotel moest Dr. Mengelberg tal van vrienden de hand drukken, en wel zoo dikwijls dat hij er tenslotte een pijnlijk gezicht bij begon te trekken en Mevr. Mengelberg tusschen- beide kwam en hem waarschuwde, geen handen meer te geven omdat hij anders de dirigeerstok niet meer zou kunnen han- teeren. o WEEKBLADEN. De „Haagsche Post" bevat artikelen over „Moeilijkheid voor credietgevers", „Barthou's beslissende politieke reis", „Cab Calloway verovert Amsterdam", „Duitschland's geheimzinnigste moord- proces", „Het Nederlandsch op de Middel bare School", „Hoe moeten wü ons klee- den?", „Guglielmo Marconi 60 jaar". Prof. mr. Josephus Jitta schrijft in „De Groene Amsterdammer" over „Democra tie in het bedrijfsleven" en over „Minister Verschuur". R. van Ravenbeek bespreekt .Londensche tentoonstellingen", dr. Jac. P. Thijsse de „Natuurhistorische tentoon- toonstelling". Constant v. Wessen schrijft over het gastoptreden van de „Wiener Sangerknaben". C. A. Klaasse wijdt eenl beschouwing aan de komende schulden onderhandelingen en Andras Latzko het reisland Oostenrijk. De Wereldkroniek opent met een foto van den uietvinder Marconi, die 60 jaar werd, met zijn echtgenoote. Voorts inte ressante opnafTTn van de terug gevon den citadel van het paleis van een neger koning. Eduard Dux begint met een artikelenserie over „Terreur en misdaad", uit de voorgeschiedenis der Russische revolutie. o NIEUWE UITGAVEN. „Eerwaarde" door G. van NesUilkens. (Uitg. van Holkema en Warendorf, Am sterdam). Ing. f. 3.25. Geb. f. 3.90. Mevrouw van NesUilkens is één van die schrijfsters die in ons land een uitge breide kring van waardeerende lezers en lezeressen heeft. Haar nieuwe boek behan delt de geschiedenis van den dorpsdominee eerlijke, gezonde kerel, die een meisje uit het dorp „Wietske" genaamd reeds op jeugdigen leeftijd bij zich in huis neemt om het kind niet bloot te stellen aan de oneenigheden tusschen de ouders, waarvan de man drinkt. Het kleingeestige gedoe der dorpsbewo ners, hun zielige bekrompenheid, achter klap en kwaadsprekerij moeten de verhou ding tusschen den goedwillenden sympa thieken man en het aardige meiske, een verhouding die langzamerhand tot iets heel fijns en teers is uitgegroeid, wel be derven. Deze sfeer van kleinburgerlijkheid heeft mevrouw Van NesUilkens wel weten te treffen. Reeds bij den aanvang voelen wij dat deze twee menschen genoodzaakt zul len worden vanéén te gaan. Maar nog beter is zij in haar natuurbeschrijvingen. Dan weet zij ons met haar simpele taal en zuivere gevoelens diep te ontroeren En toch het geheel, het blijft wat vlak deze roman op een oud gegeven....

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9