tElöSCH BAGBLAB - Tweede Blad Maandag 23 April 1934 UIT DE RIJNSTREEK. FINANCIEN. hriiUtt Het Ud Spierenburg gaf ln over- Swlnniet eerder met de afbraak van w it schoolhuis te beginnen dan nadat Jï de school definitief zal zijn overge- mvnen en door Ged. Staten goedgekeurd. Het Ud Angevaare vroeg of het bij het «loopen van het woonhuis geen aanbeve- iine verdient om dit te laten geschieden ïoor meer terzake deskundige werkloozen, ln casu door bouwvakarbeiders in plaats «n landarbeiders. De Voorzitter zeide zoo mogelijk een en .„der toe en vervolgde met de mededee- line inzake de inschakeling van werkloo- len in het bloembollenbedrljf. Van het ministerie is een schrijven ont vangen, waarin wordt uitgedrukt o.m. dat nu met' 3 gemeenten in het land een proef ls genomen, de Minister zich hiertoe voor- looptg wil beperken. Het Voorhoutsche stelsel, ontworpen door den den gemeente secretaris de heer van Elk, wenscht de minister daarom voorloopig aan te hou den- op deze aangelegenheid zal hij ech ter 'zoo spoedig mogelijk terugkomen. Het Hd van Reijsen. heeft zich bij het ontvangen van het onderwerpelljke prae- sdvies verwonderd-, dat zoo spoedig een plan volkomen naar de gestelde eischen samengesteld1, kon worden naar voren ge tracht Hiervoor past een woord van hulde niet slleen aan het adres van B. en W„ maar meer in het bijzonder een woord aan den ontwerper van dit schema, den heer Van Ek die zich blijkbaar buitengewoon voor dit'onderwerp heeft geïnteresseerd. Spr. kan zich met dit plan vereenigen, en wil alsnog, maar nu in samenwerking met de 8 gemeenten uit de bollenstreek en met de 1TB., en andere aanverwante bonden, mede in het belang van de arbeiders bij de Kegeerlng er op aandringen, misschien met eenigen wijziging, een soortgelijk plan voo: de Bollenstreek ingevoerd te krijgen. Bpr. vond dat de Bollenstreek een bedrijf Is dat moeilijk, zelfs in het geheel niet met >re takken van bedrijf in Nederland is V vergelijken, waarom hij bij B. en W. v; aandringen om de noodige stappen te '•en. De voorzitter meende, dat B, en W. een j goede taktiek gevolgd hebben. Zoodra kans van slagen ls, zal het gemeente- tuur trachten voor de geheele streek et één plan uit te komen. Steeds zal dit -«stuk de volle aandacht van B. en W. -bben. De heer Van Reijsen vroeg de aandacht an B. en W. voor het trekpad achter de uizen aan de 's Gravendamscheweg. Deze eg is eertijds door de gemeente aange- ocht, telkens weer wordt dit pad afge goten. De voorzitter zelde onderzoek van B. en toe. 1 De heeren Nijssen en Spierenburg wezen p het parkeerverbod aan de Engelsche- a De voorzitter zeide dat reeds ver halende processen verbaal terzake zijn pgemaakt. Het Ud Witteman had vernomen dat erkiooze kostgangers zullen worden uit sloten van steun ingevolge de rijksrege- rj; hij vroeg of B. en W. zonder voor- eanis van den raad, die toch de regeling eelt vastgesteld, het recht hebben om en bepaalde categorie uit te sluiten van leun, Spr. noemde het ongemotiveerd, dat B. en W. deze steun inhouden en kwam naai op voor hen. die geheel ouderloos zijn. Werk kunnen zij niet vinden, en zoo B en W. van meening zijn, dat dit wel het tval is, dat zij dan maar een werkgever voor deze menschen opgeven. Want allicht zouden deze werkloozen aan het werk zijn gegaan wanneer er werk zou zijn. Door de toepassing van deze handelwijze dwingen B en W. de werklooee kostgangers ver onder het contractloon te gaan werken, en zelfs dan is voor hen geen werk te vinden. Ook het lid Spierenburg kan zich met B. en W. niet vereenigen, en keurde zelfs hun houding ten zeerste af. Spr. wil B. en W. in overweging geven hun zienswijze te veranderen. De voorzitter zeide, dat in de door den raad aangenomen en vastgestelde steun regeling de bepaling staat opgenomen, dat „Niemand kan eenigerlel recht aan de steunregeling ontleenen"; derhalve heb ben B. en W.. die van meening zijn. dat deze categorie van personen die alleen voor zich zelf te zorgen hebben, toch zeker wel de f. 6.steun kan verdienen, maar zal deze aangelegenheid in de vergadering van B. en W. bespreken. Hierna volgde omstreeks het middernachtelijk uur slui ting. o VOORSCHOTEN. Laatste Nutsavond. De laatste Nutsavond van dit seizoen was een heel mooie. Onze „Schiedammers" loerden het blijspel van jaap van der Foil „De Doofpot" op en daarom was de froote zaal in het Hotel Deurloo ook geheel bezet, want alle nutsleden en ook ver scheidene nieuwe leden wisten van te voren, dat hun een goeden avond wachtte. Ia opening door den Voorzitter, jhr. mr. B Sandberg van Boelens, die op gevoelige wijze woorden van groote waardeering sprak over wijlen onze Koningin-Moedei werd het woord aan „Utile Dulci" gegeven w de verwachting van de volle zaal werd het beschaamd. Alle Tollen waren in uit stekende handen. Hulde aan alle leden van „Utile Dulci", die op uitnemende wijze jet groote verschil hebben aangetoond rasschen farizeïsme en daadwerkelijk Christendom. Een woord van dank ook aan het strijkje dat op prettige wijze de Pauze vulde. Dat de leden van het Nut genoten hebben bewezen wel de voortdu rend blijde lach, het daverende, applaus en oe bloemenhulde aan de dames-mede- fPeelsters. Als tolk van alle aanwezigen, baarbij hij den dank uitsprak ispr het schitterend spel, uitte de voorzitter, na aiioop, den wensch, dat Voorschotens af- oeeling nog menigmaal zal mogen genie ën van de tooneel-uitvoeringen van het waiedamsche gezelschap. WASSENAAR. Vergadering der „Wassenaarsche Reddingsbrigade", v.S? k°tel „Bellevue" hield de W.R.Br, een a* ledenvergadering. Door den r»» IS voorzitter, den heer D. v. Bar- eVho t' wer(*en de leden hartelijk welkom vmii, sPr- wierp een terugblik op de bp«?,e ver&adering. waar een deel van het tpn gemeend had de functies te moe- ^„"aerleggen. Hij zeide dat de leden dit „1 mmmer hebben gewenscht, en dat hipj"gemeen wordt betreurd en herhaalde openlijk, dat de afgetredenen zich RECLAME. Aan den top staan de Zenuwhoofdpijn poeders van Dr. J. B. Meenk. Portret en Driehoekzegel E.M.B. 5 ets. p. p., étui van 6 st. 28 ets. Helpen direct. Bloedzuivering- en ontlastingpillen 40 ets. per doosje van 35 stuks. 9846 buitengewoon verdienstelijk hebben ge maakt voor de W.R.Br. Spr. legde er den nadruk op, dat de zoo noodige vastberadenheid en eensgezind heid zal blijven bestaan tot groei en bloei van de brigade. Door een der leden werd er de aandacht op gevestigd, dat het in de vorige verga dering toch de wil der leden was geweest, gezien den uitslag der stemming, dat de aftr. secretaresse en penningmeesteresse niet meer werden herkozen. Aan de orde kwam de verkiezing van een voorzitter. Met op 5 na alg. st. werd als zoodanig gekozen de heer D van Bar- neveld, die deze functie aanvaardde. Door den heer Morree, leider der brigade, werd de heer Van Barneveld met een har telijk woord welkom geheeten als voor zitter. Spr. heeft gedurende het bestaan der brigade veel medegemaakt, veel sym pathie ondervonden, maar gezien de ad- haesie, die de brigade momenteel onder vindt acht hij het een geluk, dat er een democratischer bestuur aan het bewind komt. Op het strand en in de Mauritskade heerschte steeds een prettige sfeer en stemming, alleen op de algemeene verga dering was het een fout. Daarom wekte spr, op verder deze excessen te voorko men. Zijn er wenschen of bezwaren, maak die aan het bestuur bekend, opdat er dan geen vergaderingen meer zullen komen, „waar het zal spannen". De nieuwbenoemde voorzitter deelde mede, dat in de laatste week tot de bri gade zijn toegetreden 10 werkende leden, 30 contribueerende leden en 2 donateurs. Daar geen ter vergadering aanwezige leden er prijs op stelde, dat de overgeble ven oud-bestuursleden, hun functies zou den neerleggen, wordt hierop overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden in de ontstane vacatures. Met groote meer derheid van stemmen werden reeds bij de eerste vrije stemming gekozen de heeren Lokhorst en G. Versteeg, die hun benoe ming aanvaardden. Tijdens een pauze hield het bestuur onderling beraad en na afloop hiervan deelde de voorzitter mede, dat het bestuur de functies als volgt had verdeeld: naast hem als voorzitter de heer G. Versteeg, secretaris, en tot penningmeester H. Atsma, de heer L. J. Morree, leider, en de heeren P. Remmerswaal, C. v. d. Spek, A. J. Boddeus en Lokhorst, commissarissen. Het voorstel om een commissie van ad vies ter bevordering van een goede samen werking tusschen de werkende leden en het bestuur werd door de vergadering niet meer noodig geacht, omdat het bestuur heden uitsluitend uit werkende leden be staat. Vervolgens werd overgegaan tot verkie zing van een commissie, die ln samen werking met het bestuur, belast is haar speciale aandacht te wijden aan de benoo- digde geldmiddelen en ter verkrijging van blijvende bronnen van inkomsten. Na uit voerige gedachtenwisseling werden naast een toe te voegen bestuurslid gekozen mevr. Scheffel en de heer M. Pieterse. Hierop wordt het voorstel gedaan tot het heffen van de werkende leden van de bad- gelden ln den vorm van contributie. Het bestuur meende, die badgelden, die op de leden drukken, en in den winter worden geïnd, dus in een periode die voor velen het moeilijkste valt, over het geheele jaar te moeten omslaan in dier voege, dat het eerste lid betaalt 15 cent per week per persoon, het tweede lid uit hetzelfde gezin 10 cent, en de overige leden van dat gezin 5 cent per persoon. Over deze kwestie werd lang van mee- ning gewisseld. Tenslotte in stemming ge bracht werd het voorstel van het bestuur aangenomen. Door den leider der Brigade, wordt uit eengezet. welke vormen de op het strand te plaatsen tent zal verkrijgen. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur vergunning te vragen om de oude plaats weer ln te mogen nemen als voorheen. Voor het maken zal een openbare inschrij ving worden gehouden onder de Wasse naarsche aannemers. De tent zal o.m. be vatten een dames- en heerenkleedkamer en een conversatiezaal, een bootenhuis en een terras. Op f 90 na zijn de financien daarvoor tot het bedrag der begrooting aanwezig, zoodat spreker hoopt, dat met Pinksteren de nieuwe tent officieel en feestelijk zal kunnen worden ingebruik- genomen. Aangezien van de op de vorige vergade ring benoemde leden der Kascommissie 2 erven in het bestuur zijn gekozen, werden voor het dienstjaar 1933 benoemd de hee ren J. Ponte. W. Stoelman en Grühn- hagen, evenzoo voor het jaar 1934, ter wijl tot reserveleden werden benoemd de heeren J. Janzee en mej L Atsma. Na rondvraag volgde sluiting. Geslaagde Voordrachtmiddag. In Kasteel Oud Wassenaar- werd door mevr. S. M. Duker-Kat en haar leerlingen een voordrachtmiddag gegeven, welke bij zonder geslaagd mag heeten. De talrijke aanwezigen werden door mevrouw Duker hartelijk welkom gehee ten. waarop zij in het kort het doel van den middag uiteen zette. Zeer vrijmoedig werd door de kinderen, grootere en kleinere, het aardige program afgewerkt, hetwelk niet alleen bestond uit koorzang en piano-soli doch waarop ook voorkwamen eenige leuke zangvoordrach ten, die een aangename afwisseling boden. De aanwezigen, natuurlijk speciaal de ouders, hebben van dien middag genoten, wat tot uitdrukking werd gebracht door mevrouw Jager, die aan mevrouw Duker hartelijk dank bracht, waarop de jeugd een rondedans om haar uitvoerde onder het zingen van „Lang zal zij leven". Mevr. Duker mocht voorts ook een aantal fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. Mevr. v. S. uit Den Haag. die onder toezicht reed met haar personenauto, reed op den Achterweg over het trottoir tegen de schutting voor het erf van den heer v. d. B. De schutting werd geheel vernield. ZEVENHOVEN. In het Café „De Viersprong" van de heer J. Smit is ingebroken. Alle laden en kasten zijn overhoop gehaald. Een klein geldbedrag wordt vermist. De slapende bewoners hebben niets gehoord. DE NIEUWE SPOORLIJN GOUDA— BOSKOOP—WADDINXVEEN—ALPHEN. Is zij oeconomisch verantwoord? De Alg. Ned. Verkeersfederatie lA.N.V.F.) in den Haag heeft een publicatie het licht doen zien over de vraag, of de afbouw van de nieuwe spoorlijn Gouda—Boskoop Waddinxveen—Alphen oeconomisch ver antwoord was. In het kort komt de bro chure hierop neer: De bouwkosten geraamd op f. 2.400.000 zullen bedragen rond f. 6.400.000. rentever lies niet medegerekend. Bij het begin van den aanleg stond reeds vast, dat deze be langrijk duurder zou worden dan geraamd Kort daarop drong Waddinxveen van meening, dat de auto inmiddels voldoende vervoergelegenheid bood tevergeefs op stopzetting aan. Tevoren had de regeering den verkeerstoestand ter plaatse, gelet op de groote welvaart der streek, niet be paald ongunstig kunnen noemen. Thans verlangen de Nederlandsche Spoorwegen, dat bestaande autobusdiensten zullen worden opgeheven. Het volgende is nog aan den inhoud ontleend „Aan de Oostzijde van de Gouwe loopt een provinciale klinkerweg van Gouda naar Boskoop. Deze weg is 6 M. breed. Daarnaast ligt een fietspad van 2'/s M. De verlenging van dezen weg naar het Noorden, waar hij bij Gouwsluls op den Rijksweg LeidenUtrecht zal aansluiten is onderhanden. De gereedkomst hiervan is in 1935 of '36 te verwachten. Van Bos koop uit loopt een betonweg van 6 M. breedte in Westelijke richting, die bij ZoetermeerZegwaard op den ontworpen Rijksweg Den HaagUtrecht zal aanslui ten. Voorts ls er van Boskoop uit een uit stekende weg, die nog verbeterd zal wor den, via Hazerswoude naar Koudekerk aan den Ouden Rijn, waar hij aansluit op den Rijksweg LeidenUtrecht. De geprojecteerde Rijkswegen Den Haag Utrecht en RotterdamAmsterdam ontmoetten elkaar bij Waddinxveen. Bedenkt men hierbij, dat de verbetering van den ouden vaarweg „de Gouwe" er toe leiden zal, dat deze binnenkort door sche pen van 1300 tot 2000 bevaren zal kunnen worden, dan is het duidelijk, dat het ver voer zich niet in ruime mate tot den Spoorweg zal wenden. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich nu gewénd tot Ged. Staten van Zuid- Holland met het eigenaardige verzoek om van bestaande autobusdiensten ter plaatse de vergunningen in te trekken, c.q. te wij zigen. Wij constateeren dit feit, om te doen uitkomen, dat de door het jonge motor- verkeer reeds ingenomen plaats, waarop het om zijn groote waarde in het belang der gemeenschap aanspraak mag en moet maken, nog geen onbetwiste ls en dus nog verdedigd dient te worden. o ALPHEN. Een belangrijke verbetering. Naar wij verneméh is de gemeente met de resp. eigenarerfjEot overeenstemming gekomen betreffende den aankoop van eenige perceelen land gelegen tusschen de van Boetzelaerstraat en Toussaintstraat. Hierdoor zal het dus mogelijk worden dat de zijstraat der Toussaintstraat wordt doorgetrokken, hetgeen weer een belang rijke verbetering zal beteekenen. Alphenschen Besturenbond. Voor de afd. van den Alphenschen Be sturenbond trad in hotel „De Vergulde Wagen" ais spreker op over de contra prestatie de heer Alberts van het N.V.V. Na een inleiding van den heer P. J. Koele- wijn, verkreeg sj?r. gelegenheid tot be handeling en belichting van de contra prestatie. Na behandeling bestond gele genheid tot debat, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt. Prachtige filmavond ten bate van het PI. Crisis-Comité. Ten bate van het Pi. Crisis-Comité al hier werd een filmavond gehouden in de kerkzaal der Martha-Stichting. De kerk- zaal was geheel bezet; benevens verschil lende andere vooraanstaande personen zagen wij o.a. den burgemeester. Voor een vlotte regeling had zich een comité voor dezen avond gevormd bestaande uit de heeren L. N. v. Dien; M. T. v. Dijk; H. Oudenes; D. Raaphorst Sr.; G. v. Staal duinen en L. Verleun. De avond werd ge opend door den heer v. Staalduinen. Aller eerst draaiden beelden uit het leven van H.M. de Koningin-Moeder als haar 75e verjaardag, en dergelijke feiten, voorts de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion. Groote stilte en ontroering was waar te nemen toen de film draaide be treffende de begrafenisplechtigheden van H. M. de Koningin-Moeder. Na deze film werd nog vertoond het mooie filmwerk Ben-Hur; jammer was het echter, dat deze film in het begin meerdere malen brak. Overigens was het een mooie avond, waar van wij hopen dat de opbrengst voor liet beoogde doel niet gering zal zijn. Ook de sluiting werd verricht door den heer v. Staalduinen. De voorjaarscollecte ten behoeve van de diaconie der N.H. Kerk, Julianastraat heeft pkn. f. 412.— opgebracht. Aan het Politiebureau zijn Inlichtin gen te bekomen omtrent een onbeheerd gevonden heerenrijwiel nabij de fabriek van de N.V. v. d. D. v. Oordt 4c Co. alhier. De opbrengst van de busjes van Uit bouw der N.H. Kerk over de afgeloopen maand bedraagt ruim f. 170. Gevonden: kano, rijwieltasch met in houd. portemonnaie, kinderportemonnaie, rijwielbelastingplaatje, schroevendraaier. Inlichtingen politiebureau Julianastraat. Door de politie werd een persoon aan gehouden, die zonder vervoerbewijs een mud pootaardappelen vervoerde. De aard appelen werden in beslag genomen en pro ces-verbaal opgemaakt. o ALKEMADE. De uitgestelde propaganda-avond van den Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Oude en Nieuwe Wetering, behoorende bij Zuid- Holland-West, is thans vastgesteld op Don derdag 26 April in hotel Van den Bosch te Oude Wetering, aanvang 8 uur. BOSKOOP. „Bazar", Vrijdag en Zaterdag is in het veilings gebouw een bazar gehouden ten bate van gemengde Zangvereeniging „Zang zij onze Leus", onderafdeeling van de vereeniging „Volksonderwijs". De verschillende stands, de theeschenkerü van de firma van Nelle en verschillende attracties, die waren aan- grbracht hebben vooral Zaterdagavond goede zaken gemaakt. Wij twijfelen er niet aan of de bazar- commissie is zeer tevreden. Nieuwe Hortensia's. Door de firma Kluis en Koning, boom kweekers alhier, zijn eenige nieuw gewon nen Hortensia's in bloei getrokken Deze nieuwe variëteiten kunnen be schouwd worden als een groote aanwinst. Burgerlijke Stand. Geboren; Gerardus Andreas, z, van W. G. Vermeulen en M. J. v. Vliet. Ondertrouwd: H. J. Verkuijl en P. Koetsier. Getrouwd: P J. Werrlng, 23 jaar en A. Klaverveld, 21 jaar S. Hoitsma, 31 jaar en C. Ouwerkerk, 27 jaar. Tentoonstellingsbezoek. Naar wij vernemen hebben aan de al hier gehouden slagerstentoonstelling niet minder dan circa 750 personen een bezoek gebracht. Aan deze tentoonstelling is deel genomen. behalve door alle Boskoopsche slagers, door 5 uit Waddinxveen en 3 uit Hazerswoude. Het geheel is een groot succes geweest! Het heeft aanvankelijk Sn de bedoeling van „De feestcommissie 1919" gelegen, om ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana op 30 April, een feestelijke herdenkingsbijeenkomst te or- ganiseeren. In verband met het overlijden H.M. de Koningin-Moeder ls hiervan echter afgezien. Het bestuur van de Coop, vereeniging .De Boskoopsche Veiling" heeft besloten, zulks met 't oog op de grootere aanvoer van snijbloemen, te beginnen met de vol gende week, de veilingen dagelijks te houden, telkens aanvangende v.m. 9 uur. BODEGRAVEN. Een oplichter aangehouden. Door de politie te Bergschenhoek is ge arresteerd zekere G. v. d. Y. die in zijn kosthuis aldaar een bedrag aan geld had gestolen. Hij bleek zich doorloopend aan oplichterijen schuldig te maken en hield er verschillende namen op na. Een van die namen, die hij bewees door het toonen van een gestolen rijbewijs, was die van een rijwielhandelaar alhier, van wien hij een auto had gehuurd, maar niet betaald had en het rijbewijs had gestolen. Onder den naam van onzen plaatsgenoot pleegde hij op verschillende plaatsen oplichterijen. Over den diefstal van het rijbewijs is hij door de plaatselijke politie gehoord. Geslaagde tooneeluitvoering. De rederijkerskamer H. K. Poot gaf in Hotel van Haaften een goedgeslaagden avond. Opgevoerd werd het blijspel „Alles voor vader" van mevr. Emma Morel. Er werd zeer goed gespeeld en de zaal was goed gevuld. Een gezellig bal besloot de uitvoering. De uitbreiding der gemeente. Op het terrein, grenzende aan 't nieuwe bouwterrein dat de gemeente heeft aan gekocht, is de eigenaar, de heer J. Rij laarsdam begonnen met het aanleggen van een straat, in aansluiting op de bestaande Oranjestraat en in de richting van de nieuwe straten, die door de gemeente zullen worden gelegd. Het gemeentebestuur ontwerpt een gewijzigd bouwplan voor dit terrein dat iets zal afwijken van het oor spronkelijke. Dit plan, dat 2 wegen Oost-West bevat in de richting van Buitenkerk, met twee daar loodrecht opstaande wegen zal de nieuwe Markt een nieuwen toegangsweg brengen uit Buitenkerk. Er zal op dit ter rein plaats zijn voor ongeveer 200 wonin gen. De thans in aanleg zijnde particuliere straat is door de gemeente voorzien van rioolbuizen. LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Getrouwd: S. A. v. d. Loo en H. den Braver. De Emmabloem-collecte heeft in onze gemeente opgebracht f. 41.05. NIEUWKOOP. Rietsteun. De oppervlakte rietland, welke met gel delijke steun van de regeering thans ge sneden en schoongemaakt is, bedraagt tot heden 385.58.39 Hectare, waarvan 325.62.90 in den Polder Nieuwkoop en Noorden en 29.16.69 in de Gecombineerde Noordsche- buurter en Voordfjksche Polders. Als steun is bij voorschot uitbetaald f. 9 per Hectare en zal nog in de maand Mei f. 3.50 per Hectare worden toegekend. 32 eigenaren kwamen hiervoor in aanmerking. Na deze maand wordt geen steun meer verleend, zoodat het gewas alsdan gesneden moet zijn, De heer W. Verburg Czn. heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag ge vraagd als brandmeester voor de Buurt schap Meije onder deze gemeente. TER AAR. Brand in een tas. In de tas, staande achter de landbou werswoning van de wed. V. brak brand uit. Het vuur greep zeer snel om zich heen, waardoor het in den aanvang veel moeite kostte de woning te redden. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was. be hoefde deze niet in actie te komen, omdat geen vrees voor uitbreiding bestond. INCASSO-BANK. Blijkens het jaarverslag van de Incas so-Bank heeft de instelling zoo veel mo gelijk gebruik gemaakt van de gelegen heid om afbetaling op Stillhalte-credieten in Register-Marken te ontvangen. Daarop bedroeg het disagio ca. 20%. Een voorzie ning wordt getroffen door ten laste van de reserve een bedrag van f. 3 mill, toe te voegen aan de „bijzondere reserve voor event, risico's, De winst bedr. f 2.028.293 (v.j. f. 2 324.238). Het dividend werd vast gesteld op 3°/o (onv.). N.V. LEVENSVERZEKERING MAATSCHAPPIJ „UTRECHT Aan het verslag van de N.V. Levensver zekering-Maatschappij „Utrecht" ontlee nen wij het volgende: In 1933 kwam aan verzekeringen tot stand f. 33.470.544; de toename van ver zekerd kapitaal bedroeg f. 5.974.111. zoodat het verzekerd kapitaal rente gekapitali seerd op ultimo December 1933 tot f. 431.005.201 klom. De wiskundige reserve werd op dezelfde grondslagen berekend als het vorige jaar en steeg tot f. 101.184.170. De berekening geschiedde op de netto wijze, terwijl dc rentevoet voor 55% van de reserve op 3%% bleef, voor 32% op 4% en voor 13% op 41/4,% hetgeen op een gemiddelde van 3 3/4 neerkomt. De gemiddelde gekweekte rente bedroeg 4.57 Het bedrag der extra reserve werd na afschrijving van het koersverlies op effec ten en op bloot eigendom, vermeerderd met de winst op de onderhandsche lee ningen met publiekrechtelijke lichamen en met de winst verkregen bij verkoop van vast eigendom; bovendien werd daaraan toegevoegd uit de winst van dit jaar f. 1.735.296,59 en bedroeg deze extra reserve aan het einde van 't boekjaar f 4.320.284 48. De gemiddelde rente van het fondsen- bezit was 4.31%. Over het volgestorte kapitaal van f. 1.800.000 wordt een dividend van 12.6% gedeclareerd. Voor verzekeringen met aan deel in de winst komt een bedrag van f. 740.059 beschikbaar, waardoor het kapi taal der verzekeringen wederom met 1 verhoogd kan worden. De winst- en verliesrekening over 1933 is aan de debetzijde samengesteld uit: Premiereserve eigen risico einde van het boekjaar f. 101.184.170 (95.363.268.—): Ultkeeringen eigen rekening f. 5.472.122.77 (5.232.344.66%); Aankoop eigen rekening f 2.117.436.46 (1.718.133 76); Onkosten f. 3.769.815.59'/! (3.745.378 63'/:)Koersver lies op valuta's f. 151.681.16 (104.215.35); Andere lasten f. 167.612.95 (125.513.63): Afschrijving, f. 687.095.55'/: 1.393.279 29'/=) en wijst een voordeelig saldo aan van f. 2.990.855.59 (2.517,295.86%). De creditzijde van de winst- en verlies rekening over 1933 is samengesteld uit; Premiereserve eigen risico einde vorig boekjaar f. 95.363.268.(f. 89.801.634. Premiën f. 15.374.143.71% (14 783 637.01); Renten f. 4.562.313.24 (4.332.465 32'/:); Hu ren f. 438.291.19'/: (467.815.611; Poliskosten f. 3.705.67 (4.213.28'/:)Andere baten f. 799.068.26 (809.713 97). De tas ging geheel verloren, zoomede een vrachtauto en landbouwwerktuigen. De zoon van de wed. V. moest zijn pogingen om de auto in veiligheid te brengen met ernstige brandwonden bekoopen. Dokter Q die zeer spoedig aanwezig was, verleen de geneeskundige hulp. Het vuur was op grooten afstand zicht baar, waardoor zeer velen zich, ondanks het late avonduur, naar het terrein van den brand begaven, waar wij o.m. den burgemeester opmerkten. Omtrent de oorzaak tast men vrijwel in het duister. Er wordt gedaoht aan kort sluiting, die in de auto ontstaan zou zijn. Verzekering dekt de schade. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Martijntje, d. van I. van der Spek en M. Sn-ker Adrianus Gijsbertüs, z. van A. G. den Uijl en A. Oskamp Her- manus, z. v. P. van Soest en A. J. Metse laar Lena, d. van J. van Dijkhuizen en I. den Braber Leendert Dirk, z. van P. Burger en F. Borman. Ondertrouwd: H. Biesheuvel en J. H. Blonk. Getrouwd: M. L. Tange en A. M. Matze. Begrooting goedgekeurd. De begrooting dezer gemeente voor 1934 is door Gedep. Staten dezer provincie goed gekeurd teruggezonden De begrooting van de drie gemeentebedrijven: gas, electrici- teit en water, werden reeds eerder goed gekeurd. Boerderij aangekocht. Van den landbouwer J. de Ruiter is door de provincie Zuid-Holland aangekocht diens boerderij en vijf H.A. weiland gele gen aan de Henegouwerweg, ten behoeve voor den aanleg van den nieuwen ver keersweg Den HaagUtrecht en speciaal van de nieuwe brug, die daar ter plaatse moet worden gebouwd. In Aug. a.s. moet het huis ontruimd zijn, omdat wellicht nog dit jaar met den bouw zal worden begon nen. Tot bode is door het bestuur van dé kolenvereen. „Winterzorg" benoemd A. Alblas. De heer J. van Ardenne is door den Bisschop van Haarlem herbenoemd tot armmeester der R.K. Kerk alhier. Naar wij vernemen zal het crisis comité, commissie A, belast met steun aan kleine kweekers en aan middenstanders haar arbeid met ingang van 1 Mei a.s. staken. In het zomerseizoen zal niet ge geven of gesteund worden. Op Dinsdag 8 Mei a.s. zal de gelegen heid zijn opengesteld tot kostelooze in enting en herinenting voor hen, die zich daartoe des nam. om 2 uur ten huize van den heer P. Hartog, arts alhier, aanmel den. Trouwboekjes meebrengen! WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Tonia Maria, dochter van G. P. Marse en E. A. van Rijn Petrus Maria zoon van J. L. Bakker en E. M. van Ruiten Overleden: Johannes Stoof, 81 jaar. 8—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7