OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. 75* Jaargang Maandag 23 April 1934 No. 15 Ajax door K. F. C. bedwongen. SENSATIONEEL VERLOOP TE TILBURG. Het voornaamste Nieuws van heden. AJAX—K. F. C. 1—1. Voor dezen kampioenswedstrijd in het Stadion was de publieke belangstelling buitengewoon groot en zeker 30.000 toe shouwers woonden de ontmoeting bij, welke een teleurstellend verloop had. Noch Ajax, noch K.F.C. vermocht een spel te ontplooien, dat de toeschouwers kon boelen. Zeker, het was een interessante wed- estrijd, maar meer om de groote blunders, die er vertoond werden, dan om het spel. Als we deze ontmoeting wat nader be schouwen, dan valt In de eerste plaats op, dat K.F.C. haar beproefde systeem van de eerste tot de laatste minuut speel de, n.l. het systeem van den derden back. Hllle en W Mol, de belde achterspelers trokken zich steeds voor doel terug, ter wijl spil Nieuwenhuizen vrijwel tusschen hen in stond. Bovendien stelden ook de belde halfspelers zich meerendeels in de buurt van het strafschopgebied op. De Knnenspelers Visscher en Bouthoorn bie ren voorts achter, haalden steeds den bal op, terwijl mldvoor Jaap Mol en de belde rleugelspelers een vooruitgeschoven posl- tip innamen. Dit spel van Engelsche ori gine de Koogers hebben een Engelschen Iralner kan zijn nuttig effect hebben, kan tot succes lijden, kan in de eerste plaats de tegenpartij het scoren beletten en tweedens door de vooruitgeschoven positie der drie voorhoedespelers moge lijkheden tot scoren scheppen. In dezen wedstrijd nu is duidelijk ge bleken, dat in verdedigend opzicht K.F.C. dit systeem wel beheerscht, maar de twee binnenspelers begrijpen hun taak van schakel te moeten zijn, in het geheel niet, terwijl de vleugelspelers in plaats van handig en snel te langzaam waren bij hun uitvallen om gevaarlijke situaties voor het doel der tegenpartij te scheppen. Boven dien viel het spel van Jaap Mol op de mldvoorplaats tegen. Het is onbegrijpe lijk, dat deze speler niet meer de fouten van de Ajax-verdediging heeft uitgebuit. Uit het bovenaangegeven speltype van k.f.c. volgde logisch, dat de Ajaxmidden- linie veel meer vrij spel had en steeds haar voorhoede kon voeden met lange passes naar de vleugels of korte naar de binnenspelers. Doch door het derde back systeem van k.F.c. stond de rood-witte voorhoede voor een bijzonder zware taak. Het is bijna gedurende de geheele ont moeting een strijd geweest tusschen de Ajaxvoorhoede en de verdediging van k. f.c., waar meermalen vijf, zes spelers stonden opgesteld om de Amsterdamsche aanvallen te breken. Dat Ajax dezen wed strijd dan ook niet gewonnen heeft ligt in hoofdzaak bij het feit, dat k.f.c. in verdedigend opzicht een goeden wedstrijd beeft gespeeld. De Ajax-verdediging was zwak. Zoowel Diepenbeek als v. d. Puttelaar hebben grove blunders gemaakt. Het op stellen van beide spelers liet veel te wen- schen over waardoor missers ontstonden, die bij een meer gevaarlijke voorhoede dan die van K.F.C. zeker tot doelpunten hadden kunnen leiden. Bovendien begreep men elkaar in het geheel niet en ook het contact met keeper Keizer liet heel veel te wenschen over. KF.c.'s voorhoede is niet gevaarlijk ge weest door haar aanvallen, maar de ge vaarlijke situaties voor het Amsterdam sche doel ontstonden uitsluitend en alleen door het slordige, ondoordachte spel van de Ajaxverdediging,, die soms de belache lijkste dingen deed. ballen miste, zich ver keerd opstelde, niet afhield om Keizer vrij te kunnen laten wegwerken. En deze fou ten toonen tegelijkertijd aan, dat het oanvalsquintet van de Koogsche bepaald zwak mag worden genoemd. De kracht van k.f.c. zit uitsluitend en alleen in de stugge solide verdediging. Wat spel betreft, het was toch nog wel te zien. dat Ajax technisch een betere Partij speelde dan haar tegenstanders. Het teamwerk was beter, dat klopte beter dan bp K.F.C., het samenspel vlotte af en toe heel aardig, balcontrole, plaatsen, door- Zeven, snel handelen, deze onderdeelen van het spel beheerschte Ajax toch beter. Maar niettemin ontbrak er toch heel wat. Minuten lang soms leek het Ajaxspel naar jueta, werd er slecht geplaatst, ballen ge- ®jst, slecht gestopt en gekopt, slecht ge snoten, slecht weggewerkt, kortom, mi- "H'bh'ang vertoonde Ajax precies het- slechte spel als K.F.C. ue meeste spelers van K.F.C. plaatsten »njrmellik slecht, schoten maar in het wuae weg, hadden een erbarmelijk slcch- e öalcontrole en bovendien.wat heeft Zistermiddag in het Stadion veel aan het tempo ontbroken! Het leek af en toe wel op een vertraagde film. Met deze crltiek Is de ontmoeting vol doende gekenmerkt. Het publiek roerde zich haast niet, geen moment was er sfeer- bij dezen wedstrijd en af en toe kwam het bij veel missen en blunders tot lach salvo's. K.F.C. heeft al vrij kort na den aan vang door Krulver de leiding genomen. Tien minuten later maakte Mulders ge lijk en bij dien stand, 11. is het geble ven. WILLEM II—VELOCITAS 6—4. Willem n heeft zijn entrée in de kam pioenscompetitie gemaakt met een 64 overwinning op Velocitas. Het is een wed strijd geweest van twee volkomen gelijk waardige ploegen, al zou de stand bij rust 40, doen vermoeden, dat de Zuidelijken veel sterker waren. Voor de rust was Willem II inderdaad sterk in de meerderheid. De Velocitas-achterhoede werd volkomen overspeeld door het prachtige snelle werk van het Willem n-trlo, dat keurig gevoed werd door de middenlinie. Dit overwicht werd dan ook uitgedrukt in een 40 voor sprong. Of Willem II voor de rust te veel van zijn krachten had gevergd, na de rust waren de bordjes verhangen. Het was nu de Velocltas-voorhoede, die telkens de Willem n-verdediging de baas was. Een groot gedeelte van de tweede helft was Velocitas absoluut in de meerderheid. Zoo snel als Willem II In de eerste hellt den bal wist weg te werken, zoo ongelukkig was het in de tweede helft, toen de Zuide lijken het leder haast niet van het doel weg konden krijgen. De Velocitas-voor- hoede bekogelde onophoudelijk de Willem H-veste. De backs en Van der Aa moesten alle zeilen bijzetten om de opdringende Groningers te keeren. Tot 54 haalde Velocitas op en tal van kansen voor den gelijkmaker werden door Velocitas ver knoeid. Het zesde doelpunt van Willem II bracht verademing. Willem II ging toen weer wat kalmer spelen en slaagde erin de overwinning uit het vuur te sleepen. Al in de 7e minuut nam Willem II door Van Ierlant de leiding, 10. Het werd 20 door Hermans, 30 door Van Wouw en 40 door Van Ierlant. Na rust was keeper Bolhuis bij Velocitas vervangen door Kolthof. Velocitas viel dadelijk aan en toen Warnders scoorde kregen de Gro ningers moed, 41. Wel maakte van Ier lant er 51 van, doch Bonsema bracht den stand op 52 en 53, om vervolgens uit eenpenalty den achterstand tot 54 in te loopen. Het spel werd nu zeer ner veus. Geleidelijk herstelde Willem II zich iets en in de 32ste minuut maakte van Hoof er 64 van, waardoor Willem II in behouden haven was. LUGDUNUM—CELERITAS 3—1. Voor een zeer gering aantal belangstel lenden werd gisteren den wedstrijd Lug- dunumCeleritas gespeeld. In de eerste helft was het al heel duidelijk merkbaar dat er voor geen der partijen Iets op het spel stond. Het was van beide zijden een matte vertooning met kort primitief spel waarin slechts bij groote uitzondering het spel tot het doel werd doorgevoerd, waar het dan de keepers ten slotte niet- moeilijk werd gemaakt Met blanken stand brak dan ook de rust aan. In de tweede helft zat ln het spel wat meer levendigheid. Vooral van Lugdunum zijde werden de aanvallen met meer ver rassing en sneller opgezet. De verdediging der gasten wist voorloopig echter den stand blank te houden en met verre trap pen ook haar voorhoede aan het werk te 2etten, die op hun beurt van der Berg meerdere malen noodzaakten handelend op te treden. Naarmate de wedstrijd ouder werd verbeterde het spel. Toen van Weer- lee den bal uit een goede pass van de Graaf vrij kreeg scoorde hij onhoudbaar 1—0. De groenwltten kwamen nu herhaal- derlijk opzetten en maakten het de verde diging danig lastig. Van Weerlee wist voor de 2e maal te doelpunten. Kort daarop werd het hard werken dei- gasten beloond met een goed doelpunt van den voet van den linksbinnen. De bezoe kers neme nu het spel even in handen doch hadden voor het doel het geluk niet mee. Aan den anderen kant deponeerde Mom met een hard schot no. 3 in de tou wen 3—1. Kort daarop floot de uitstekend leidende scheidsrechter einde. KON. NEP. VOETBALBOND. T GOOI EN ALCIDES VRIJWEL UITGESCHAKELD. Middelburg moet degredatie-wedstrijden spelen. De uitslagen van gisteren zijn: Kampioenschap van Nederland: Ajax— K.F.C. 1—1; Willem n—Velocitas 6—4. Afdeeling L Prom. 2e klasse: Velox— •t Gooi 3—1. Afdeeling n, prom. 2e klasse: R.F.C. Overmaas 45. 2e Klasse A: AlphenUnitas 2—3. 2e Klasse B: Steeds HoogerNeptunus 5—3. Prom. 3e klasse: Hoek van Holland R.V.C. 5—4; O.N.A.—Emma 0—1 3e Klasse B; LugdunumCeleritas 3—1. 3e Klasse C: D.H.S.—Coal 1—3. Prom. 4e klasse: TerlaakA.S.C 51; Merwede Fluks 12. 4e Klasse A: D.V.S.—T.H.B. 3—6; Leid- sche BoysDUNO 23. 4e Klasse B: TonegidoH.D.V 83. Res. 2e Klasse A: Fortuna IIGouda II 3—6; B.M.T. II—B.E.C. II 1—3. Afdeeling IV. Ie klasse: NO.AD.—Mid delburg 64; N.A.CBleijerhelde 61 Afdeeling V, le klasse: SneekVeendam 2—5. Prom. 2e klasse: H.S.C.—Alcldes 9—1. Bekerwedstrijden: ZilvermeeuwenB.M. T. 10—2; V.D.L.—Hermes D.V.S. 8—4; West FrlsiaO.D.S. 1—3: D.C.L.—V.V.A. 2—0; Succes—Helder 31V.I O.S.—Sliedrecht 0—3. UITSLAGEN LEIDSCHE VOETBALBOND. Zaterdagmiddagcompetitie, 1ste klasse: A.R.C. I—Terleede I (Terleede niet opge komen). 2e klasse A: Rijnsb. Boys Ü-Woubrugge I 44. 3de klasse B: Woubrugge IIRijnsb. Boys III 53. Adspiranten: -Rijnsb Boys—Quick Boys (a) 2—1. Zondagcompetitie, 1ste klasse: L.D.W.S. II—L.F.C. III 3—1: Lugd. II—Tona I 6—2; Sportman IU.V.S. III 21. 2de klasse B: Alphen IVL.F.C. V 72: R.C.L. II—Beresteyn I 1—0. 3de klasse A: Lugd. V—L.D.T.S. I 1—3. 4de klasse A: Tona IILugd. VII 22. 4de klasse B: Lugd. VIIIRoodenburg III 1—18: L.D.W.S. IV—D.V.S. IV gestaakt. Adspiranten: A.S.C.Alphen 24. Van Overal. De belangrijke strijd om het landskam pioenschap tusschen Ajax en K.F.C. is onbeslist gebleven. Met 1—1 werden de punten gedeeld in een kamp, die op een abnormaal laag peil heeft gestaan. Het verdedigende spel-systeem schijnt iedere tegenpartij in de war te brengen. Mooi spel is op die wijze vrijwel uitgesloten, doch de resultaten zijn tot dusverre voor de ploeg uit de Koog zeer bevredigend! De Zuidelijke kampioen. Willem II, trad verrassend goed op tegen Velocitas. dat geheel overspeeld werd en bli de rust met 41 achter stond. Het was een zeer fraaie prestatie der Groningers om daarna tot 54 op te halen. In het zenuwachtig slot scoorde de thuisclub tenslotte het beslis sende doelpunt. Ajax K.F.C. Willem II Velocitas Heracles 0 11—2 5 0 5—2 3 0 6—4 2 2 4—7 0 2 2—13 0 In de promotie- en degradatie-competi tie 2e klasse van afdeeling I is 't Gooi vrijwel uitgeschakeld. Het goed sluitende Velox-elftal speelde een vlotten wedstrijd. De spelers begrepen elkaar, waren snel en plaatsten zuiver en er was vrij groote schotvaardigheid. Rust kwam met 2—0 voor Velox, dat ook na de pauze gevaar lijker was en verdiend met 3—1 won. d.w.s. Velox 't Gooi 2 110 3—2 3 2 10 1 4—3 2 2 0 11 2—4 1 In afdeeling II werd R.F.C. bijna kans loos door een 54 nederlaag tegen Over maas. De ploegen wogen prachtig tegen elkaar op. Met 3—3 werd gedraaid. Het werd 4—3 voor R.F.Ctoen 44, waarna Goene aan Overmaas de overwinning be zorgde. Hilversum Overmaas R.F.C 1 1 0 0 4—0 1 1 0 0 5—4 2 0 0 2 4—9 De promotie 3e klasse bracht een 5—4 zege van Hoek van Holland over het be zoekende R.V.C. De stand luidt hier: Hoek v. Holland 2 2 R V. C. 1 Vlos 1 114 4 1 4—5 1 0—6 A.S.C. was voor de promotie- en degra datie-competitie 4e klasse niet opgewas sen tegen Terlaak. Voor de pauze hield roodzwart goed stand, doch daarna was Terlaak de baas en haar overwinning (51) was verdiend. Het schijnt vrijwel zeker dat deze ploeg de plaats van A.S.C. in de derde klasse zal innemen! De stand luidt: Terlaak A S. C. B T. C. 2 2 12—3 4 2—11 2—6 1 2 II 3—8 1 HET NEDERLANDSCH VOETBAL-ELFTAL. VAN MALE DOOR KEIZER VERVANGEN De Keuze-Commissie van den K.N.V.B. heeft gistermiddag na afloop van den kampioenswedstrijd AjaxK.F.C. het Ne- derlandsch elftal samengesteld, dat Zon dag te Antwerpen tegen België uitkomt ln de voorronde der wereldkampioenschappen Het Nederl. elftal ziet er als volgt uit: Doel: Keizer (Ajax'; Achter: Weber 'A D. O.) en van Run (P. S. V Midden: Pelllkaan (LONGA), Anderies - sen (Ajax) en van Heel (reyenoordh aanvoerder; Voor: Wels CUnitas), Vente (Neptunus). Bakhuys (Z.AC.), Smit (Haarlem) en Mijnders (D.F.C.) Als reserves zijn aangewezen: Van Male (Feyenoord), van Diepenbeek (Ajax). Graafland (H.B.S.), Oprinsen (N.O.A.D.), Lagendaal (Xerxes) en Schoemaker (Quick- Den Haag.) Zooals te verwachten was is vrijwel het geheele Nederlandsche elftal, dat zoo schitterend tegen België te Amsterdam en tegen Ierland te Amsterdam speelde, her kozen voor den landenwedstrijd te Ant werpen. Alleen Van Male, die inderdaad het zwakke punt bleek, is vervangen. Of Keizer de gewenschte oplossing brengen zal, moet worden afgewacht, doch de proef met dezen doelman is in ieder geval gerechtvaardigd. In het Zuiden Is thans de beslissing tusschen de staartclubs gevallen. N.A.C. verpletterde Bleyerheide met 61 en door dat Noad van Middelburg won (met 64) moet laatstgenoemde club degradatie wedstrijden spelen. Willem n 18 13 2 3 44—28 28 Longa 18 13 5 54—33 26 P. S. V. 18 9 4 5 45—30 22 M. V. V. 18 9 2 7 4643 20 Eindhoven 18 7 3 8 31—30 17 Bleyerheide 18 6 4 8 38—42 16 N. O. A. D. 18 5 4 9 28—33 14 B. V. V. 18 6 2 10 33—50 14 N. A. C. 18 4 4 10 25—33 12 Middelburg 18 5 1 12 31—53 11 In het Noorden was H.S.C. veel sterker dan het bezoekende Alcides. Rust kwam met 20. Het slot bracht een 9—1 over winning, waardoor Alcldes in deze promo tie- en degradatie-competitie onderaan bengelt. De Kooi H. S. C. Alcides 2 110 4—2 3 2 10 1 9—4 2 2 0 11 2—9 1 ALPHEN I—UNITAS I 2—3. Alphen I is er niet ln kunnen slagen, den laatsten competitiewedstrijd van dit sei zoen ln een overwinning om te zetten Dat dit niet ls gelukt danken de Rijnstreek- bewoners wel in de eerste plaats aan het hopeloos falen van het aanvalsquintet. Bovendien was in het Alphen-team rechts, half Broer naar de rechtsbuitenplaats ver huisd en speelde Oosterman op de voor hem volkomen onbekende rechtshalfplaats belde spelers brachten er dan ook niets van terecht. Alphen heeft een invaller voor v. d. Leek voor wie Mulder II meespeelt Terwijl Unitas zonder Wels en den linksback speelt. Onzen Internationaal was wel aanwezig, maar in verband met den Zondag a.s. te spelen landenwedstrijd BelgieNederland, achtte hij hgt raadzamer niet te spelen wat intusschen zeer verstandig was. Unitas wint de toss en verkiest de wind en zon in de rug, wat echter voor Alphen geen bezwaar is om direct na de aftrap een uitstekende aanval op te zetten, welke aanval met een goed schot van G. van Leeuwen wordt besloten, dat onhoudbaar voor den doelman der bezoekers in de touwen verdwijnt 10. Unitas' komt er dan beter in. Uit een barer voorzetten ontstaat de gelijkmaker van den voet van Duinhouwer 11. Nadat Ram eenmaal uit gemakkelijke positie het doel veel te hoog zoekt, weet Windhorst Alphen met een hard schot de leiding te hergeven 21. Aan de andere zijde doet Unitas het beter als Sterk den bal uit een voorzet van links ineens opvangt en kei hard langs Tulnenburg jaagt 2—2. Direct na het begin der tweede helft is lret weer Alphen, dat het eerste ten aanval trekt en de Unitas-achterhoede moet alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen, wat haar Inderdaad gelukt. Unitas zit In tusschen niet stil en weet zelfs uit een schermutseling voor doel den bal achter Tuinenburg te werken. Het Alphen-elftal gaat dan steeds minder spelen, wat even wel niet verhinderd om toch het spel op de Unitashelft te houden, eri alhoewel er nog tal van goede scoringskansen geweest zijn, ls de voorhoede niet bij machte ook maar een van deze kansen te benutten. De wedstrijd gaat tenslotte als de bekende nachtkaars uit. WEDSTRIJD TE BOSKOOP. Gisteren werd te Boskoop de laatste competitiewedstrijd gespeeld in dit seizoen tusschen Bosk. Boys 5 en Waddinxveen 4, met als uitslag 2—3. Uitwedstrijd: Hazerswoudsche Boys 2 Boskoopsche Boys 4, 27. Het Nederlandsch voetbalelftal voor den wedstrijd tegen België; Van Male door Keizer vervangen. Kampioenschap van Nederland: Ajax en K.F.C. speelden gelijk, Willem II won van Velocitas. A.S.C. met 51 geslagen door Terlaak. De Leidsche hockeyploeg (heeren) ver loor met 31 den beslissingswedstrijd tegen Laren. Hockey-wedstrijden DuitschlandNeder land; de heeren verloren met 51, de dames met 60. Het Nederlandsch hockey-elftal voor den wedstrijd tegen België vastgesteld. TERLAAK—A. S. C. 5—1. Poort der vierde klasse open. Vergane glorie van een eerste-klasser, die eertijds tot roemruchte daden in staat was en het enthousiasme van een club in opkomst, vol zelfvertrouwen. Dat waren de factoren, die een vrij talrijk publiek gis termiddag naar het V.U.C.-veld in Den Haag hebben gelokt. Het is een droeve teleurstelling geworden voor de aanhan gers van de oude Leidsche club. Terlaak speelde een klasse beter dan deze schim van een eens roemruchte A.S.C., waarin na een hoopvol begin te spoedig de geest van een geslagen ploeg huisde. Weer stond bij A.S.C. een vreemde com binatie in het veld, noodgedwongen door het zeer fatale gemis van enkele spelers juist in deze moeilijke periode, maar toch ook weer getuigend van een zoeken en tasten, waarvan de tijd nu al lang voorbij had behooren te zijn; van een toestand, welke aan het „radeloos" nabij komt. Voor de gewone achterhoede met Frey- ser, Secréve en Josson stond een midden- linie, Van der PuttenSondagHan, en de voorhoede was samengesteld: Janssen, Krult, Koreman, Van der Leeden, Oskam. Die opstelling was niet zooveel slechter dan al die andere, welke wij in dit seizoen liebben gepubliceerd. Wij beginnen zelfs met te erkennen, dat Sondag een zeer ver dienstelijke partij centerhalf speelde en dat Kruit een voetballertje met toekomst is. Maar die twee konden met den uit stekend keependen Freyser die A.S.C. voor een nog veel grootere nederlaag heeft behoed niet het gemis aan geestdrift van de rest vergoeden. En juist geestdrift vormde de hoofdtoon van een opkomende ploeg als Terlaak, die wij echter een stuk tekort zouden doen als wij niet in een adem daarmede voetbalcapaciteiten zou den noemen. Deze ploeg, waarop voor alles de voorhoede en speciaal de center-vonr. het accent leggen, ls volkomen geschikt voor de derde klasse en zal het zonder twijfel een eind schoppen in een hoogers klasse. Desondanks is er toch voor A.S.C. een kans geweest om een veel beter resultaat dan die 5—1 te bevechten. Die kans was er natuurlijk weer in de eerste helft. Van een uitgesproken meerderheid der gast- heeren viel er toen nog weinig te bemer ken en zelfs scoorde. A.S.C. na dertien mi nuten het eerste doelpunt Na een doel- worsteling uit een hoekschop van links door Van der Leeden (01). Terlaak was daarvoor al enkele malen zeer gevaarlijk geweest, maar er waren aanvallen van den A.S.C.-kant met goede kansen uit voor zetten van de vleugels, waarbij het bin- nentrio echter ontbrak en teveel achter was. In die periode had een tweede doel punt de situatie kunnen redden. Nu dat doelpunt niet kwam werd Terlaak lang zaam maar zeker sterker en na 34 mi nuten kwam de gelijkmaker, ook uit een hoekschop van links en na eenig heen- en weer-getrap. Er zat voor de rust, ondanks fouten, toch' nog wel eenig perspectief in het aanvals- spel van onze stadgenooten; Koreman had het goed geopend, maar stelde te hooge eischen aan de snelheid van zijn vleugelspelers. Na de pauze hing de A.S.C.- voorhoede als droog zand aan elkaar, waardoor de druk op de verdediging weer te groot werd. Omwisselingen tusschen Oskam en Van der Leeden gaven geen ver betering en toen Van der Putten en Han. geblesseerd, verdwenen en werden ver vangen door Abelman en Kwee, werd het geheele A.S.C.-elftal hopeloos gedepri meerd, hoewel vooral Abelman zeker niet onverdienstelijk speelde. Zes minuten na de hervatting was een te ver opdringen van Josson A.S.C. noodlottig geworden (2—11 en de vijf-en-twintigste minuut, bracht tegelijk met de wisseling Van der Putten—Kwee het derde doelpunt van Terlaak (3—1) Van een AS.C.-ploeg was cr toen geen sprake meer. Freyser de°d bij herhaling het onmogelijke, Sondag werkte als een paard, maar de restt Door een fout van Josson, die volkomen uitgespeeld was, werd het na 35 minuten 4—1 en kort voor het einde 5—1 door een keiharde volley van den Haagschen links binnen. De poort van de vierde klasse staat voor dit A.S.C.-elftal wagenwijd open.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13