lelangrijke verandering te oegstgeest.. als de dotter bloeit... 7Ss,€ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 April 1934 Derde Blad Ne. 22725 Ook t-ra-m naar Leiden nu door Geversstraak I in aansluiting op onze diverse berich ten inzake den aanleg van het dubbel- jor in de Geversstraat te Oegstgeest, .aardoor het verkeer door die straat ge torende eenigen tijd. o.a. door de parken, koest worden omgelegd, vernemen wij, fet nn heden af juist vóór den grooten Eflendag het verkeer in den loop van Iptr dag weer op de normale wijze door jee straat kan plaats vinden. Het dub- Ëpoor is gereed, alsmede de straataanleg, Eaaan de volgende week nog eenige Etste werkzaamheden verricht moeten «rden. Wij constateerden, dat een en -irder op zeer verzorgde wijze en in een Bot tempo is uitgevoerd. Al zal dit werk jen bewoners van de Geversstraat onge- Vijfeld last veroorzaakt hebben, zulks was I Buitenl. Weekoverzicht. LAND- EN TUINBOUW. De heer J. D. Parlevliet I tf j SPREEKCEL HEDEN WORDT NORMAAL VERKEER HERSTELD. FOto Btewë. VOORHEEN. qu eenmaal niet te vermijden enhet leed is nu geleden! Hierboven ziet men wel typisch uitge beeld. welk een groote verandering tot stand is gekomen Links: de oude toestand: de laatste tram naar Leiden, die door het nauwe Schoolstraatje waar vroeger de onge lukken niet. van de lucht waren! naar de Deutzstraat rijdt: eigenlijk een voor historische toestand! Zij was ter gelegen heid van deze „slot-rit" met enkele bloe men versierd. Rechts: de nieuwe toestand; de tram naar Lelden rijdt nu door de Geversstraat, waar gisteren onder veel belangstelling met man en macht gewerkt werd, om NA VERADEMING HOOGSPANNING. Opnieuw blijkt weer eens, hoe spoedig jen periode van ups kan worden vervangen (oor een van downs! Ais troost moge hier- echter terstond worden toegevoegd, dat het omgekeerde even goed moge lijk is Konden wij in ons vorig overzicht ge- tagen van een verademing in de groote iolittek, zoowel in Oost als West, thans n er slechts sprake zijn van pessimisme, laar, gelukkig, het laatste woord is nog biet gesproken, zoodat, al ziet de horizon er momenteel minder gunstig uit en al dreigen donkere wolken, de mogelijkheid blijft bestaan, dat een gunstige wind de polken zal uiteendrijven en de zon zal doorbreken! In het Westen is het Frankrijk, dat voor de onaangename verrassing heeft gezorgd; het Oosten speelt Japan deze weinig lenijdenswaaxdige rol. Doch bezien wij leide gevallen nader. Zooals men weet, had Engeland Frank rijk verzocht om eens nader aan te geven, Velke eischen het nu precies wel stelde in take het veiligheidsvraagstuk als compen- satie voor een zekere ontwapening. Ieder penvachtte dus een Fransche nota in deze, i hoogst belangrijke materie. De Fran- |che nota is dan ook afgekomen doch 'lehelst niet de gevraagde gegevens, maar preekt de politieke besprekingen feitelijk ïotaal afHet is te begrijpen, dat deze bruuske geste furore heeft gemaakt en dat de Westersche wereld is opgeschrikt! De Fransche regeering. in wier naam Barthou in dezen als woordvoerder op treedt, wijst er op, hoe Duitschland, terwijl bog geen nadere conventie is gesloten en pus het verdrag van Versailles nog in vol len omvang geldig is, zich reeds bewapent en dat ronduit erkent in de motiveering i de verhooging van zijn begrootingen •or leger, vloot en luchtvaart. Dit moet troote zorgen baren en deed dit zelfs in -ngeland. blijkens het feit, dat de Engel- fche regeering te Berlijn om opheldering boeg. waarop slechts een korte, zakelijke pededeeling volgde. Hoeveel te meer moet vrankrijk dan niet verontrust zijn, al *rgt ook de uitbreiding der Duitsche pchtvloot voor Brittannië ernstige ge wen in zich Dientengevolge zal men ijpen, dat Frankrijk niet aan ontwa king kan denken. Men ziet: Frankrijk gooit in dit opzicht leur met een slag dicht. Verdere be- BMüngen hebben geen zin meer in dit Mum i Beteekent dit dan het echec der Ont- F?Peningsconferentie? Gelukkig is het nog wet zoover, al is de situatie zeer. zeer precair geworden. Frankrijk verbindt toch ran deze ruwe afwijzing het voorstel, de sansche kwestie nu maar voor de hoofd- fbromissie der conferentie te brengen. Dit EU ?bggen: een volledige terugkeer naar beneve. Duitschland moet ook daar terug- Mfren'. of de Sevolgen dragen van zijn frit gekozen isolement. Aldus de Fransche ■nese WflS tr nog redding mogelijk, dan moet J® komen vanuit Genève, dat staat als ImLl!? vaP een en ander vast. Edoch, zeer momber ziet het er uit. Duitschland zal 111 "e gegeven omstandigheden, üant Saar de Volkenbondsstad komen, j.™ "at zou een volledige erkenning in- iian van een zware nederlaag. Het zou kvraa™*? niets zii" weggeloopen als een bengel die bij de ooren werd terug- Scï rf vOnmogelijk geldt daarom voor I Rijk hier in allen omvang. ijr.,te Genève een regeling mogelijk is ran ."bitschland om? De vraag stellen het antwoord geven! Mis- LnLzou e9hter Italië hier nog goed werk orhnan verrichten. Het Engeische plan tot «chnvm,e.nin? is geheel van de baan ge- onnionn.'s in Engeland klinken thans I,™ Jachtige stemmen voor uitbrei- #ew\nmiiu'chtmacht, gelet op de Duitsche hvatt^ï^T Italiaansche voorstel, een bSÏ toestaan aan Duitschland van ere, gecontroleerde bewapenings uitbreiding, waartegenover de andere lan den dan zouden mogen behouden, hetgeen zij bezitten, is alleen nog maar over als een oase in de woestenij der mislukte voor stellen en ideeën. Daaraan klampt men zich nu vast als aan den laatsten stroo- halm. In de hoop, dat de Fransche regee ring, die niet uit eigen vrijen wil een Duit sche herbewapening wil aanvaarden, te Genève zal willen wijken voor een over macht, om op haar beurt niet geïsoleerd te geraken. Is er echter te Genève zoo'n overmacht? Helaas is dat niet zoo geheel zeker. Frank rijk heeft immers achter zich België, Polen en de Kleine Entente en .doet bovendien alle best om sovjet-Rusland in den Vol kenbond te brengen .blijkbaar overtuigd, in de sovjets een bondgenoot te kunnen vinden. Dit draagt in zich, alsof het gevaar voor een nieuwen bewapeningswedloop nog niet groot genoeg is, het gevaar van terugkeer tot de zoo gevreesde bondgenootschappen en allianties. Het schijnt, dat de wereld in een vicieu- zen cirkel wil blijven ronddraaien, dat zij geen kans ziet, dezen cirkel te doorbreken. In plaats van verademing heerscht in ons Westen wederom de hoogste span ning Hoogspanning is plotseling ook weer ingetreden in het Verre Oosten en het wonderlijkste is wel. dat de reden daartoe gewoon gezocht is! Terwijl in de Japan- sche politiek aanmerkelijk minder agres siviteit was gekomen, zoodat algemeen werd gesproken van een gelukkige ont spanning, houdt daar onverwachts de z.g. woordvoerder van het departement van buitenlandsehe zaken een speech, waarin hij op allerfelste wijze een soort Monroe- leer voor Azië afkondigt en feitelijk China verklaart tot een wingewest, zij het met zekere „autonome" regeering. De aanlei ding daartoe is nergens te vinden, inte gendeel groeide juist in China de partij, die een samengaan met Japan bepleit. Deze verklaring, die het buitenland een gebiedend „handen af" van China toeriep, heeft natuurlijk algemeen ontsteltenis gewekt. Vooral, nu de regeering semi- officieel de geïncrimineerde woorden tot de hare maakte, door te erkennen, dat de strekking der verklaring overeenkomt met de gevoelens der regeering En nu behoeft men niet direct zoover te gaan als de Russische bladen, die ronduit zeggen, dat thans bewezen is, dat Japan oorlog wil, het Oosten is niettemin weer in groote deining gebracht en de weerslag zal zich daarvan in ieder geval in ongun- stigen zin doen gevoelen. China heeft zich gehaast om te verklaren, dat het die Japansche „eigen-waan" scherp afwijst, dat het er niet aan denkt om zich onder curateele te laten stellen van Japan. In Amerika gaan reeds de eerste stemmen op. die roepen om krachtige versterking van de vloot, daar Amerika evenveel recht heeft als het land der Rijzende Zon en voor Engeland is het een reden te meer om de vesting Singapore zoo spoedig mogelijk geheel in orde te brengen! Het geld behoeft voor Engeland geen beletsel meer te zijn, nu het finantieel er zoo gun stig voorstaat, als uit de jongste begroo ting tot blijdschap van het gansche volk, al is Labour niet geheel tevreden wat wonder! tot uiting is gekomen. Doch vermoedelijk zal Japan, gezien de alom gewekte wrevel, wel weer spoedig een ander geluid doen hooren en zoo het ergste wantrouwen trachten te sussen: dit wan trouwen geheel te doen verdwijnen, zal wel niet gelukken, want. goed beschouwd, is door den Japanschen woordvoerder slechts gezegd, wat men altijd Japan in gedachten toeschreef! THANS. heden het normale, algemeene verkeer weer open te kunnen stellen Stellig zijn met dit dubbelspoor de ver keersmoeilijkheden niet opgelost de toe stand is eenigszins te vergelijken met die aan de Hoogewoerd te Leiden maar zü lijken ons toch minder gevaarlijk toe dan vroeger. Men ziet de tram nu tenminste behoorlijker aankomen en kan mits zich houdend aan de verkeersregelen ongelukken vermijden. Het aspect hier ter plaatse zal binnen kort nog verbeteren door den aanleg van een plein met vluchtheuvel op de hoek Geversstraat-Deutzstraat en gelijk wij reeds vermeldden door een plan toen aan het einde der Geversstraat, schuin tegenover de RK. Kerk. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit. De Nederlandscke Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid WIJZIGING CRISIS-ORGANISATXE- BESLUIT. Rekenplichtigheid en tuchtrechtspraak. Naar wij vernemen, zijn eenige wijzi gingen gebracht in het Crisis-Organisatie- besluit 1933. Blijkens artikel 3 van het gewijzigde Be sluit wordt o.m. bepaald, dat de Statuten van de crisis-organisaties moeten bevatten een bepaling dat alle geschillen, met uit zondering van de rechtsgeschillen, tus- schen de crisis-organisatie eenerzijds en een of meer georg^miseerden anderzijds, zoomede tusschen de organen van de cri sisorganisatie onderling worden beslist door den Minister van Economische Za ken, gehoord behalve in de door hem aan gewezen gevallen, een commissie van ad vies, waarvan de voorzitter en de andere leden, wier aantal door den Minister wordt bepaald, door dezen Minister worden be noemd, geschorst en ontslagen. Voorts zal de crisis-organisatie reken- plichtig zijn aan den Minister en is de Minister bevoegd een of meer Regeerings- commissarissen en een college van Regee- rings-commissarissen te benoemen, naar •wier namens hem te geven aanwijzingen de crisis-organisatie zich heeft te gedra gen en die de besluiten der crisis-organi satie voor een termijn van drie dagen kunnen schorsen en aan den Minister ter vernietiging kunnen voorgedragen. Wat de toelating als georganiseerde be treft, wordt nog bepaald, dat indien deze toelating wordt geweigerd, daarvan aan dengene, die haar heeft aangevraagd, schriftelijk kennis wordt gegeven. Deze heeft dan recht van beroep op den Mi nister. die beslist, na de bovenbedoelde commissie te hebben gehoord. Het beroep moet ingesteld worden binnen zeven dagen na den dag. waarop het desbetreffende be sluit den belanghebbende is medegedeeld. Ditzelfde recht van beroep heeft de geor ganiseerde. wiens toelating als zoodanig wordt ingetrokken. In artikel 9 van het gewijzigde Crisis- Organisatie-besluit wordt bepaald, dat niet of niet behoorlijke nakoming van de verplichtingen tuchtrechtelijk wordt ge straft met geldboete van ten hoogste tien duizend gulden of schrappen als georgani seerde met ontzegging van het recht om opnieuw als zoodanig te worden toege laten voor ten hoogste 10 jaar. Onverminderd de verplichting van den georganiseerde om een hem opgelegde boete te betalen brengt niet-betaling van die boete binnen drie weken, nadat hij daartoe is aangemaand van rechtswege schrapping mede als georganseerde met ontzegging van het recht om opnieuw als zoodanig te worden toegelaten voor den tijd van een maand voor elke honderd gul den waarvoor hij beboet is. Door betaling van de boete wordt de schrapping van rechtswege opgeheven. De door de Crisis- Organisatie geïnde boeten worden gestort in de kas van het Landbouw Crisis-Fonds. Voorts bevat het Besluit de bepalingen voor de Crisistuchtrechtspraak. De Centrale Commissie zal haar zetel te 's-Gravenhage hebben en voorts zullen er 11 commissies zijn in de volgende plaatsen van ons land: Alkmaar, 's-Hage, Utrecht, Goes. Tilburg, Roermond, Arnhem. Zwolle, Assen, Groningen en Leeuwarden. Door den Minister zal benoemd worden één hoofdambtenaar voor de Crisis- Tuchtrechtspraak, die uitsluitend bevoegd is tot indiening van een klacht bij de com missie. Benoemd zal worden mr. H. A. J. Gijsen, ambt. van het O. M. bij het Kan tongerecht te Den Haag. Deze hoofdamb tenaar stelt, indien hij daarvoor termen vindt, den georganiseerde in de gelegen heid de indiening van een klacht te voor komen door storting binnen een door hem te bepalen termijn van een door hem vast te stellen bedrag in de kas van het landbouw-crisisfonds. Hoofdambtenaar en de georganiseerde kunnen binnen veertien dagen na de uitspraak in hooger beroep komen bij de Centrale Commissie. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Mei as. Kent ge een tweede jaargetij zoo schoon en met zooveel afwisseling en zooveel redenen tot blijdschap als de lente? Met spanning volgt elkeen de vorderingen van de uitbottende boomen, slaat het wor dingsproces van de natuur gade en telt hoeveel bloemen er nu al weer bloeien in het kleine stadstuintje, in het park of in het plansoen. En m dit jaargetijde is de Leidsche Hout wel op zijn mooist. De anemonen geven de gazons leven en kleur, de als in het wild opschietende narcissen vroolijken met hun helle kleu ren de donkere plekjes op, het jonge groen der wilgen, elzen en het lage eiken hout tooit de wandelpaden en in de sloot kanten prijken de dotterbloemen met hun felle geel; terwijl tusschen het gras ma deliefjes, boterbloemen en pinksterbloe men zich in voorjaarsgewaad gestoken hebben! Alles is een en al leven, een en al vroolijkheid! De vogels kwinkeleeren en zijn ijverig bezig hestjes te bouwen, zich veilig wetend tegen de elders hun huislijk geluk bedreigende kwajongens. De geheele Leidsche Hout staat in het teeken van het voorjaar, het prachtigste aller jaarge tijden. En Zondags is het er een drukte van belang! Ouden van dagen koesteren zich dan in het lekkere zonnetje op een van de vele tot rusten en toeven noodende banken, jonge vaders en moeders wande len rond met hun eerstgeborene, die óf aan de hand van vader de eerste nog wankele schreden zet in wat eens de trots van alle Leidenaars zal worden óf van den kinderwagen uit vol verbazing en be wondering het leven rondom zich gade slaat. In de piasvijver stoeien de grootere ------ kinderen reeds naar hartelust; het water spat hoog op bij dit spel der jonkheid. Op de groene weiden vieren balspel en cricket hoogtij; overal waar men het oog wendt is het een en al leven en vroolijk heid. de Leidsche Hout is ontwaakt uit de winterslaap, die echter toen een mol lig kleed van helder witte sneeuw de kale takken dekte en een ijslaag de slootjes tot ideale krabbelbaantjes voor de jeug dige schaatsliefhebbers maakte, ook haar bekoring had! Zoo zal de Leidsche Hout uitgroeien tot een waar lusthof voor oud en jong, als tenminste klein en groot medewerkt. Want hoe vreemd het moge klinken nog steeds is er aanleiding tct klagen. Dan weer zijn jonge boomen vernield, hangen takken half afgescheurd er bij, worden de bloemen afgeplukt en een eindje verder ais de teere kopjes zijn gaan hangen weggesmeten en steeds dwarrelt papier door het park, weggeworpen met een on verklaarbare nonchalance, waarbij de pa piermanden eenvoudig niet geteld worden! Zoo is er meer; zonder noodzaak worden bloemen en planten vertrapt, het schoon dat elkeen moest vangen in zijn greep vernield. Het is voor de ware liefheb bers onbegrijpelijk en een dagelijks terug- keerende ergernis. Maar de hoop, dat al len het eens zullen beseffen en het genot, dat hier voor het grijpen ligt, zullen we ten te waardeeren zonder met de vingers te grijpen, bezielt hen en laat ons beslui ten met den wensch, dat het spoedig zoo moge zijn; dat dan oude en jonge over treders niet meer zullen voorkomen, maar allen eendrachtig zullen streven naar een ongerept bewaren van wat de natuur daar biedt. BEKEND DOMEINOPZIENER TE KATWIJK AAN ZEE. Wijlen de heer J. D. Parlevliet. Zooals wij reeds kort vermeldden, over leed gistermorgen onverwacht in den ouderdom van ruim 64 jaar de Opziener der Domeinen te Katwijk aan Zee, de heer J. D. Parlevliet. De overledene werd den 13den Februari 1870 te Katwijk a. d Rijn geboren. Hij volgde zijn vader op als Opziener der Do meinen en werd in dit ambt aangesteld den 23sten Februari 1894. Hij verrichtte gedurende 40 jaar de hem toevertrouwde opdrachten, die het meest bestonden in het geven vian adviezen, die gegrond waren op een gezond oordeel en groote kennis van de grondwaarden. Meestal wist hij de onderhandelingen in een richting te leiden, welke eindigden met een resultaat, dat beide partijen tot voldoening strekte. Daar bij werd er aorgvuldi® opgelet, dat de be langen van den Staat nimmer in het ge drang kwamen. De overledene was de vraagbaak voor de pachters der Domeingronden en wanneer het mogelijk en gerechtvaardigd was. ver leende hij dezen bepaalde faciliteiten en soms ook vermindering van pacht. Onder zijn diensttijd kwamen verschillende be langrijke zaken tot stand o.a. de visschers- haven te Scheveningen, hetgeen veel werk gaf en waarvan de resultaten nog merk baar zijn. De afkoop van de tiendrechten gaf hem veel hoofdbrekenswerk. Zijn levenswerk was echter de afzanderij van de duinen tusschen Katwijk en Noordwijk. waarvan de Staat groote geldsommen ontving van het verkochte zand: bovendien bleef er waardevol bollen- en aardappelland over, waarvan de inkomsten blijvend zijn Voorts hebben wij ook een blijvende herinnering aan den overledene over in de toekomstige dennenbosschen in de Drie- plassen tusschen Katwijk en Wassenaar, die door hem zijn aangeplant en die in den volksmond steeds genoemd worden „het Jan Pariebosch". De teraardebestelling zal plaats hebben Maandagmiddag a.s. om 3 uur op de Alge meene Begraafplaats te Katwijk aan den Rijn. KLACHT VAN KAPPERSPATROON. Een kapperspatroon doet langs dezen weg een beroep op het publiek om zich des avonds niet vlak voor sluitingstijd te laten scheren, knippen of onduleeren. De pa troons- worden er door in de verleiding gebracht de cliëntele te helpen, terwijl de politie voortdurend toezicht houdt op de naleving der Arbeidswet,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9