NulOvoorlO JU HILLE'S liEJDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 21 Apr3 1934 katwijk aan zee. lisse. noordwijk aan zee. oegstgeest. reclame. m m m m m m nu m mum rijnsburg. veurlreidschendam. wassenaar. KUNST EN LETTEREN. AMERIKAANSCHE NOTITIES UIT DE BONTE WAERELD. Overvloed van groenten. Ten gevolge van het mooie weer 18 de anvoer van voorjaarsgroenten aan ver killende veilingen zoo overvloedig dat er een koopers voor zijn en sommige pro- neten doordraaien. Ook hier ging het iikel spinazie zóó laag. dat een flinke rttj naar de belt moest verhuizen. wij «naken belanghebbenden attent op de gehouden uitloting der Obligatie lening van de Tuinbouw-Vereen. K. en O. aarbij zes stukken zijn uitgeloot tot een aarde van f. 1700. Men zie voor de num- ers dezer stukken de advertentie ln dit blad. Yisscherij-examens. Bij de ln de Visscherijschool alhier afge- omen examens voor het certificaat in ennis der internationale bepalingen ter oorkoming van aanvaring op zee zijn eslaagd Willem Noppe, Alt Onderwater, rrit Schaap, Leen v. d. Keljl, Plet Spaan erman, Alt van Duijn, Jac. van Duijn, :ien van hier en Plet Korbee van Noord- ijk aan Zee. Allen zijn leerlingen van de VlsscheriJ- hool alhier, directeur de heer Varkevis- r. Rijksgedelegeerde was kapitein J. H. -tz. lid der examen-commissie voor tuinlieden. Oprichting van een Informatie- en Reisbureau van de V.V.V. Door beslag te leggen op het pand Voor- -aat 16c heeft de Ver. tot Bev. van reemdellngenverkeer een prachtig eigen Informatie- en Reisbureau gevestigd. In verband met de toename der bad- asten en het steeds uitbreiden der ge- cente, voldeed de lokaliteit ln „Casa niet meer aan de eischen, die daar- gesteld werden. In het tegenwoordige "W is een behoorlijke kantoorruimte ikbaar. waar tevens aanwezig Is een e voor gidsen, foto's enz. Bet bureau stelt zich hoofdzakelijk ten 1 bemiddeling te verleenen tusschen de uurders en de leden der vereenlging, die i kamers en woningen willen verhuren nde pensionhouders. Voor de administra te is een kaartsysteem ingericht, waarbij ik lid op een afzonderlijke kaart is ge- -kt. met afdeellngen voor ongemeubi- erde huizen, gemeubileerde huizen, pen- 'onsen kamers zonder pension, met prij- en tot en met f. 100 per maand, f. 200 per aand en hooger dan f200 per maand. Worden inlichtingen over kamer, woning f pension verstrekt, dan wordt er aantee- ening van gehouden, teneinde te contro- eren en of alle leden een gelijk aantal uiten krijgen. De leden hebben allen een ajenlijst gekregen, waarop zij alle ver ste gegevens omtrent kamers, bedden prijzen hebben kunnen noteeren. Dan worden voor de leden contracten in plo beschikbaar gesteld a 2V; cent, nL 'n voor den huurder, één voor den ver- mirder en één voor het Informatiebureau, dra een verhuring heeft plaats gehad, rdt daarvan op de betrokken kaart mel- ng gemaakt. Het bureau is eenvoudig, netjes en solide "gericht en Is op werkdagen geopend van alftien tot half één en van half twee tot art over vijf. Buiten de kantooruren vervoegd men zich Van Meiskade 71. Het bureau ls tele- "ontsch te bereiken onder nummer 323. Bovendien heeft men de beschikking ge- egen over tal van gidsen en informaties it andere gemeenten, zoodat ook daarover aan het publiek inlichtingen worden ver strekt. Alle inlichtingen en werkzaamhe den worden gratis verstrekt. Bovendien zijn tegen de prijs van 5 cent verkrijgbaar lijsten, vermeldende alle Ingekomen vra gen, zoodat de leden ook in staat zijn per soonlijk hun aanbiedingen aan de aanvra gers te doen. Het ls reeds gebleken, dat het publiek de oprichting van het bureau op prij6 stelt, daar in twee weken tijds zich reeds 25 nieuwe leden hebben aangesloten. Intusschen heeft het bestuur zich voor de inrichting van het bureau groote uit gaven moeten getroosten en het zal daar om binnenkort een beroep op de leden doen. Te Den Haag zijn geslaagd voor het kamen van machinist op stoomzeevis- hersvaartuigen Herman Bol. Jan Haas- oot en Jan Koekebakker: leerlingen van en heer C. Varkevisser, directeur van de [visscherijschool alhier. De heer Jacob Haasnoot uit de Voor- aat had het ongeluk van drie treden 'an een ladder te vallen, waarbij hij zijn mkeropperarmbeen brak. Per auto werd naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden ;bracht. waar de arm werd gezet, waarna naar huis terug vervoerd werd. Geslaagd te Den Haag, als machi nist aan boord van zeevisschcrsvaartui- P J Haasnoot, H. Bol en J. Koekebak- 'ft, allen alhier. Maandag zal de jaarlljksche Emma- oioemcollecte worden gehouden. Gaarne «ekken wij alle ingezetenen op dit bloem pje te koopen. Vijf leden van de Noordwijksehe a™Ssbrigade hebben in Den Haag met i net medisch gedeelte afgelegd van O'Ploma A en B van den Ned. Bond hom. Redden van Drenkelingen, nl. de iMni Kees van den Berg en Jan Tissing voV, ja en do dames Alle Lüschen en Ra» der Bent—de Bruin en de heer W. *aan diploma A. Vrachtauto te water. iw,n. llel na°btelijk uur is een vrachtauto Bim ,onbekendheid met de bocht in den een"'ddzgerweg nabij de Duifhuislaan in andere (®ereden- Met behulP van een Wal ooi?11 v's de vrachtauto weer op den Weirdo^ Lacht' waarna de reis weer kon *™raen voortgezet. 9790 En zóó voedzaam, zóó smake lijk, zóó lichtverteerboar en zóó bros is er géénl ZAAMDAP1 BESCHUIT Botsing tusschen tram en auto. Nabij de „Slaag" reed een auto van en bestuurd door T. de M. wonende te Rijns burg tegen de tram van de H.T.M., welke daar ter plsiatse den rijweg kruist. De auto werd aan de voorzijde totaal ver nield, terwijl de tram aan de voorzijde zwaar beschadigd werd. Persoonlijke on gelukken hadden wonder boven wonder niet plaats. De auto moest worden wegge sleept. De politie heeft de zaak in onder zoek en maakte proces-verbaal op. Aanrijding. Achter het Groene Kerkje had een aan rijding plaats tusschen twee auto's resp. bestuurd door D.U.S., wonende te Leiden en J. J. R. wonende te IJmutden. Beide motorrijtuigen werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. De oorzaak wordt ge zocht in het slippen van de auto van R. De auto van R. moest met een kraanwa gen worden weggesleept. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De politie nam de zaak ln onderzoek. Terzake overtreding der Boschwet (het niet tijdig rooien van doode iepen- boomen) tegen J. v. P. alhier, proces verbaal opgemaakt, terwijl van gemeente wege de boomen zijn gerooid. Aanrijding. Aan de gevaarlijke hoek bij de Lange- vaart had een aanrijding plaats tusschen eon auto, die ln de richting Katwijk reed en een met een paard bespannen voertuig van den heer Sch., komende van de Lan- gevaart. Er volgde een hevige botsing, waarbij het paard zwaar gewond werd. Gevonden: een bruin lederen chauf- feursjas. Inlichtingen alle werkdagen ter Gemeente-Secretarie. Een kind van Van T. geraakte in de Vliet. Jan Kromhout begaf zich onmid dellijk te water en wist de kleine behouden op het droge te brengen. Eindelijk nog gered! De 16-jarige G. R. wonende aan de Leidschekade had het ongeluk met zijn rij wiel in de schutkolk van de sluizen te rijden. Hij verdween direct in de diepte. Na een drietal tevergeefsche pogingen, ge lukte het eindelijk hem op het droge te krijgen. De omstanders trachtten daarop de levensgeesten op te wekken, doch dit ge lukte aanvankelijk niet. Inzittende arbei ders van een vrachtauto, die de eerste hulpmiddelen beter machtig waren, ge lukte dit laatste beter, zoodat R. weer bij kwam. waarop dr. Reijerse, die inmiddels ook aanwezig was, de verdere hulp ver leende. R. is daarop naar de ouderlijke woning vervoerd. Werkloozen kunnen op dezelfde voor waarden als het vorig jaar, op de groente veiling weder gratis groenten halen. Zij die in de werkverschaffing werken, kun nen dit laten doen door hun vrouwen; deze laatste moeten een kaart daarvoor halen bij den ambtenaar der Arbeidsbemiddeling Aan kinderen wordt op geenerlei voor waarde iets verstrekt. Loop der bevolking. Gevestigd: D. van Rheenen, uit Den Haag, Kat- wijkschweg 8; A. A. Bollen, uit Mierlo, Langstraat 103; C. Kuijper, uit Voorburg, Buurtweg 179; P. E. J. v. d. Linde, uit Den Haag v. Z. v. Nijeveltstraat 696; J. J. van Krimpen, uit Hilversum, L. Kerk dam 105; Wed. J. Gredig, geb. K. J. Bründt, uit Den Haag, Park Oud Wassenaar 1; K. F. W. Swinkels, uit Den Haag. Oostd. weg 50; F. Stanneveld, uit Den Haag, De Lus 20; C. J. van Dusseldorp en vr„ uit Den Haag, Rijksstraatweg 247; G. J. L. Aandewiel en vr., uit Dordrecht, L. Kerk- dam 103; J. Noordam, uit Bleiswijk, Mo lenstraat 2; M. A. Verhage. uit Reeuwijk, Rijksstraatweg 372; Wed. J. Woldendorp, geb. Drabbe, uit Den Haag, Schouwweg 24; W de Boer, uit Benthuizen, Buurtweg 92 E. M. Kort. uit Den Haag, L. Kerkdam 48; J. A. Retera, geb. Koudeis, uit Den Haag, Eikenlaan 5; J. M. de Graaf, uit Rotter dam, Stoeplaan 20; M. C. van Ieperstraten, uit Den Haag, Duinweg 16; H. Visser en vr„ uit Den Haag, Duinweg 16; C. van Dijk, uit Valburg, Duindigt 7; A. van Kooten en gez., uit Valburg. Duindigt 7; C. P. van Wissen, uit Voorschoten. Schulp- straat 28: F. J. J. Eichholtz, uit Amster dam, Ridderlaan 1; W. J. Rakhorst, uit Apeldoorn. Gr. Haesebr. weg 55: Th. M. van der Kruk en gez., uit Den Haag, Dr. Leydsstraat 3; G. A. Killisch, uit Den Haag, Gr. Hoefijzerlaan 85; K. Jung, uit Den Haag. Schouwweg 106; E. Ernstova- Plrringer, uit Gros Tajax. Weteringlaan 9; C. M. Rutteman en vr., uit Rotterdam, Vijverweg 21: A. van der Vlugt en gez., uit Rijswijk (Z.H.), L. Kerkdam 80; M. Koreneef, uit Den Haag, Rijksstraatweg 247; H. P. van Dam, uit Den Haag, idem; D. L. E. 't Hoen en vr., uit Schiedam, Eikenlaan 10. Vertrokken: J. C. Kramp, naar Den Haag, Roelofstraat 52: E. Christoffel, id. N. Parklaan 5; C. Silthoff en vr.. naar Curacao: Th. Lewandowski, naar Rotter dam. Westplein 10; D. de Wit, naar Den Bommel: M. Stam, naar Den Haag, van Blankenburgstraat 71; J. B. W. Pleters, naar Den Haag, Pauwenlaan 33: M. Fu- banz naar ld., Oude Molstraat 26; Jhr. B. Ph. 8. A Storm .van 's GraVesande en gez., naar Ommen, Huize 't Laer; G. C. van Dijk en gez. naar Idem M. Rudolph naar Heme D. Haasnoot naar Katwijk, E. A. Borgerstraat 33 I. C. H. Vahle naar Nijmegen, Pens. Marienbosch J. J. L. Bindels naar Heerlen, Akerstraat 19 W. M. J. Huguenin naar Den Haag, P. Both- straat 47 A. L. v. d. Veer naar Amster dam, Weteringschans 136 J. L. J. F. Ezerman naar Den Haag, Rijswijkscheweg H.T.O. E. Kuhn naar id., Adelheidstraat 44 H. Proos naar Antwerpen A. M. van Essen naar Hilversum, v. d. Linden- laan 25 S. Unteröberbacher naar Den Haag, Gev. Deynootpleln 6. Burgerlijke Stand. Geboren: Hermanus Johannes Adrianus z. van H. Kompier en M. J. Overdevest Wilhelmus Leonardus, z. van W. F. Paarde, kooper en A. M. Brabander Gerardina Lijdlna, d. van D. van Duivenboden en P. v. d. Voet. Overleden: Philippus Jacobus v. Wissen 81 jaar, wedr. van C. M. Ham Leonardus Johannes Vogels, 74 jaar ongeh. Johan nes van Tol, 55 Jaar echt. van P. Duindam Bregje Brussee, 80 jaar, echte, van M. Zandbergen. Ondertrouwd: M. van der Does en C. C. V. Wissen A. T. van Marwijk en C. Brachmann H. L. A. Rooyakkers en M. W. van Wissen. Gehuwd: J. H. v. Veen en L. J. Lagerberg. Gevonden, een tabakspijp, portemon- naie met inhoud, pet, hondenzweep, hond, reservewiel met band. huissleutel, taschje met inhoud, damestaschje met inhoud, sleuteltje, ceintuur van mantel, autoped, schort met mutsje. Inlichtingen worden door de politie verstrekt. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prims Hendrik is het kruis van verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis toegekend aan jhr. mr. R. Sandberg van Boelens en de medaille van verdienste ln zilver aan P. H. Goemans, beiden alhier. ALBERT PLASSCHAERT 60 JAAR. De kunstcriticus en schrijver Albert Plasschaert, die gisteren zijn 60sten ver jaardag vierde, is in een der zalen van Kleijkamp te Den Haag, zijn woonplaats, door een kring van persoonlijke en kunst vrienden gehuldigd Er had zich voor deze gelegenheid een comité gevormd, dat de voorbereidende werkzaamheden voor deze huldiging had verricht en door veler medewerking in staat was den heer Plasschaert een ge schenk aan te bieden. Namens dit comité voerde mr. E Bour- lier liet woord. Mr. Bourlier overhandigde aan den heer Plasschaert de plannen voor de verbou wing van zijn werkkamer. De heer Plasschaert sprak enkele woor den van dank. NIEUWE UITGAVEN. Gids voor Curacao. Met het oog op het toeristenverkeer van Europa en de Vereenigde Staten naar West-Indië heeft de Kamer van Koop handel en Nijverheid te Willemstad dit jaar wederom een in het Engelsch en Ne- derderlandsch gesteld reclamevouwblad, een z.gn. ..folder", uitgegeven, waarvan het commercieele doel is den duizenden toe risten, die jaarlijks naar West-Indië ko men. er op te wijzen, dat zij op Curacao goedkooper dan waar ook in de West te recht kunnen. Het aantal der grootste passagiersschepen der wereld, die op hun toeristenreizen dit Nederlandsche eiland aandoen, en natuurlijk het aantal toeris ten, is zeer groot. In het seizoen 1933-34 zullen die zeekasteelen zesendertigmaal dit Nederlandsche eiland op hun plezierreizen naar West-Indië aandoen met meer dan 12.000 passagiers aan boord, en onder die schepen zijn de allergrootste der wereld, zooals de „Mauretania", „Columbus", „Sta tendam". „Kungsholm". „Reliance", „Sa- turnia", Duchess of Bedford", „Lafayette" „Georgic". etc. etc. Ook de Mijen, wier regelmatige lijndiensten Curacao aandoen zooals de K.N.S.M.. H.A.P.A.G., C.G.T., Red ,.D" Lijn en andere, vervoeren vele toe risten De bedoeling van het reclamewerkje, dat gratis bij de K.N.S.M. scheepvaarthuis te Amsterdam is te verkrijgen, is dus om behalve den toeristen eenlg idee te geven van het Nederlandsche grondgebied ln de Westhen vóór aankomst in Curacao te wijzen op de koopmogelijkheden op dat eiland, dat natuurlijk zware concurrentie ondervindt van andere in den toer op genomen plaatsen en eilanden als Bar bados. Trinidad. Caracas, Cristobal/Colon, Panama City, Kingston (Jamaica) enz. Jaarboek Nederl. Reisvereeniging. Verschenen is het jaarboek 1934 van de Nederlandsche Reisvereeniging. Het is uit voeriger nog dan vorige jaren, bevat iedere inlichting, welke de leden wenschen kunnen en geeft programma's van meer dan 600 reizen. Tal van foto's illustreeren de aantrekkelijkheid der vacantle-uitstap- Jes. Deze vraagbaak is voor N.R.V.-leden onmisbaar. „Koningin Emma" door D. Hans (A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. Leiden.) Nog onder den vollen Indruk van het gebeuren der laatste paar weken verschijnt dit eenvou dig gedenkschrift naar aanleiding van het verschelden van H M. de Koningin-Moeder, aldus vangt de inleiding aan door den heer Dr. H. Colijn, minister van Staat, ge- (Van onzen correspondent). De navolgen van Haroen al Rasjied Mevr. Roosevelt geeft het voorbeeld Inspectietochten door het heele land. New York, einde Maart. Het schijnt, dat de tijd van Haroen al Rasjied weer aan het terugkomen ls, waarbij de machtigen ln den lande zich Incognito of op het onverwachtst persoon lijk op de hoogte komen stellen van toe standen bij de lagere maatschappelijke kringen. Dezer dagen werd er in de stad een revue over de politiek van den dag gevoerd, waarbij een scène aan de Zuid pool speelde, voorstellend twee in robben- hulden gewikkelde leden van de Byrd- expeditie, die in de verlaten woestenij iemand ln de verte zien aankomen, waar op een van het tweetal verbaasd uitroept: groote genade, het ls mevrouw Roosevelt! Zoover is de echtgenoote van den Ameri- kaanschen president nog wel niet ge komen, maar zij kwam de vorige week van een Inspectiereis naar Porto Rlco en de vroegere Deensche eilanden terug, die president Hoover „Amerika's armenhuis" placht te noemen. Tuberculose en me- laatschheid geeselen hier de bevolking, de armoede ls nijpend, de hulsvesting treurig. Natuurlijk heeft het Amerikaansche gou vernement zich wel het lot van die eilan den eenigszins aangetrokken, maar er was al zooveel in het groote binnenland te doen dat er eerder van een stiefmoe derlijke zorg gesproken kon worden. Zells indien Franklin Roosevelt geen invalide was zou het hem onmogelijk zijn om zich persoonlijk van allerlei dingen op de hoogte te gaan stellen, maar het geval wil, dat zijn vrouw, die ook een tak van de oude Roosevelt-boom ls, altijd groot belang heeft gesteld ln sociaal werk en op dat gebied groote ervaring bezit. In plaats van rapporten te lezen of te steunen op hetgeen adviseerende ambtenaren hem vertellen, kan het dus heel goed gebeuren, dat de president alles uit de eerste hand te hooren krijgt na een der vele inspectie reizen van zijn vrouw. Mevrouw Roosevelt in het mijnendistrict. In de laatste jaren heeft de steenkolen- industrie het buitengewoon hard te ver duren gehad met werkloosheid, vermin dering van aanvraag door groeiende elec- trificatle, prijzenoorlogen en wat niet meer. En het geval wil, dat de mijnwerkers in Amerika zoo goed als geheel tot een apart slag landverhuizers en nakomelingen van landverhuizers behooren, die meer kun nen verdragen dan de rest van de be volking Maar to£ji zouden ze dat niet verdragen hebben, wanneer zij er niet op alle mogelijke manieren door de mijn eigenaren in wier huizen zij wonen, in wier winkels zij hun inkoopen doen en wier steenkool zij moeten gebruiken toe gedwongen werden. Zooals het bij derge lijke dingen altijd pleegt te gebeuren, bemoeiden de New Yorksche communisten er zich mee en verknoeiden het voor de mijnwerkers, die vanaf dien dag voor rood werden uitgemaakt Bovendien werden er maatregelen genomen om geen buiten staanders van New York of elders in het mijnendistrict toe te laten, waarop een troep studenten van de Columbia Univer siteit alhier daar eens de proef mee nam om te zien wie het zou wagen een ander vrij Amerikaansch man den toegang in een stuk van het vaderland te ontzeggen. Zij gingen per autobus en zijn na een pak slaag aan den rand van het terrein onverrichter zake teruggekeerd. Maar mevrouw Roosevelt kon niet tegen gehouden worden, vooral niet wanneer zij doodeenvoudig in haar eigen auto en in gezelschap van een vriendin komt aan rijden om eens overal poolshoogte te nemen. En zij heeft dat op haar gemak gedaan, zij bezocht de gezinnen der mijn werkers, sprak met de mannen en vrou wen, zag hun behuizing, bleef er een nacht logeeren om haar inspectie den volgenden dag voort te zetten en werd overal door de speciale politie van de mijnmaatschap- pijen geëscorteerd in plaats van terug gestuurd Want wat konden zij tegen de „First Lady of the Land", de eerste Lands vrouwe, doen? En zij moesten ook af wachten hoe die zich later over haar be zoek wenschte uit te laten, niet alleen in hoogste instantie, maar ook in geschriften. Want mevrouw Roosevelt is een vaste medewerkster aan een aantal dagbladen en tijdschriften, terwijl zij vrij veel voor de microfoon verschijnt. Zij onthoudt zich ten eenenmale van alle politiek of inmen ging in regeeringszaken, maar houdt zich met alle andere phasen van het maat schappelijke en cultureele leven niet alleen bezig, maar is er een gedecideerde toon- aangeefster in. Terwijl de vroegere presidentsfamilies geen stap mochten verzetten zonder be waking van rechercheurs en dat om vatte ook de echtgenoote en kinderen gaat de heele Roosevelt-famille met drie zoons en een dochter kalm hun eigen en onbewaakten gang. In het begin heeft de Secret Service getracht mevrouw Roose velt te vertellen, wat zij wel en wat zij niet doen moest: vooral niet vliegen of er alleen met de auto op uitgaan, maar al vrij gauw ging de echtgenoote van het geven bij het verschijnen van het boekje „Koningin Emma" v. D. Hans. gewijd aan de nagedachtenis van deze beminde Vor stinne. In dit boekje heeft de heer Hans met oprechte liefde en natuurgetrouw het levensbeeld geschetst van haar, naar wie thans nog zoovele dierbare gedachten uit gaan. Met talrijke foto's geïllustreerd, is dit werkje bij den boekhandel verkrijgbaar tegen den prijs van f. 1.25. Bij W. L. en J. Brusse, te Rotterdam, verscheen onder den titel ..Verzamelde Gedichten" een bundel gedichten van C S. Adama van Scheltema waarin zijn op genomen: Eerste Oogst; Van Zon en Zo mer; Zwerversverzen; Eenzame Liedjes; Uit Stilte en Strijd; Zingende Stemmen; De keerende kudde; De Tors; Gevleugelde Spreuken. Deze verzamelde gedichten, zooals zij hier verschijnen, omvatten alle lyrische verzen, tijdens het leven van den dichter herdrukt, benevens de na zijn dood uit gegeven Gedichten ..De Tors" en „Gevleu gelde Spreuken." Het is een fraaie uit gave geworden, een graag bezit voor hen, die deze poëzie liefhebben. staatshoofd overal alleen op af en naar haar eigen mededeeling geniet zij er reus achtig van Het kan niet anders of dit eenvoudige mcnschelijke contact tusschen iemand van het Witte Huis en de bevol king doet een massa goed aan de popu lariteit van den president zelf en de dage- lijksche brievenpost uit alle deelen des lands aan mevrouw Roosevelt wordt voort durend grooter. Met eigen oogen zien, met eigen ooren hooren. Hier in New York beleven we iets der gelijks in de personen van burgemeester La Guardia en de hoofdcommissaris van politie ORyan. die ln de tien weken van hun functie hier en daar en overal op de raarste uren zijn komen opdagen om met eigen oogen te ziien en met eigen ooren te hooren. De politie beweert, dat men binnen twee minuten een politle-auto voor de deur heeft, wanneer men om hulp telefoneert. Op een ochtend deed La Guarida dat en vond die bewering bewaar heid. Daarop stapte hij in de auto en beval den agent als in een spoedgeval naar het stadhuis ln het Wall Street-district te rijden. Deze gaf vol gas, liet zijn sirene loeien en was in een recordtijd ter plaatse; onderweg waren alle verkeersagenten op hun plaats en in actie en de burgemeester begon dien morgen tevreden zijn dagtaak. Een andere maal liet hij zich naar een gerechtsgebouw brengen, dat een hoop geld aan huur en onderhoud per jaar kost en waar zelden of nooit een zitting plaats heeft. Hij vond alles onder een dikke laag stof, de ramen ondoorzichtig van het vuil en een paar suppoosten ln burgerkleeren, die een krantje zaten te lezen. Een derge- liike persoolijke bevinding geeft natuur lijk grooten doorslag ln den gemeenteraad, wanneer er sprake zal zijn van noodzake lijke bezuiniging. ORijan, dié nu eenmaal militair bloed in zich heeft en er verder volkomen van over. tuigd is, dat hij ln hooge mate schoon schip moet maken voordat hij het New- Yorksche politiecorps als een volmaakte legerafdeellng heeft gereorganiseerd, doet precies hetzelfde. Hij bezoekt posthuizen en bureaux zonder voorafgaande waar schuwing en wee den sergeant van de wacht die de arrestanten moet ondervra gen en inschrijven, die de kraag van zijn uniform heeft losgehaakt of er een sigaret bij rookt! En zoo spreekwoordelijk zijn O'Ryan's onverwachte verschijningen ge worden dat er een heele andere geest over het corps is gekomen, ook tegen het pu bliek op straat, dat eraan gewend was ge raakt afgesnauwd te worden bij het over treden van een verkeersregel in plaats van correct te woord te worden gestaan. Goed voorbeeld doet goed volgen en anderen zijn hetzelfde gaan nadoen. Gebeurt dit alles nu in de Jeugdige overmoed van het nieuwe of zal het blijvend zijn? Want ten slotte zijn de werkzaamheden te veel om vattend en ls het terrein te groot om het vol te houden, vooral wanneer er merk bare teekenen van verbetering te consta- teeren vallen. DOKTER EN PATIENT. In Weenen ls voor het gerecht een kwestie behandeld, of de dokter verplicht is zijn patient de volle waarheid te zeg gen over zijn gezondheidstoestand. Een ingenieur was geopereerd wegens een on schuldige nplyp, naar de dokter hem te voren verakerd had, inderdaad echter wegens een boosaardig gezwel, hetgeen de dokter tevoren wel wist, en later, na af loop der operatie, dan ook aan den inge nieur mededeelde. De patient stelde daarop een elsch tot schadevergoeding ln en wel omdat hij, meenende dat er slechts van een lichte operatie sprake was, waarvan hij spoedig weer zou genezen, geen afdoende maat regelen had genomen om zoo lang uit zijn werk te blijven. De dokter verzekerde, dat het tot de tradities van zijn beroep behoorde, den patient onnoodige schrik te besparen. Zulk een schrik zou onder bepaalde om standigheden zeer gevaarlijk kunnen zijn. Een deskundige verklaarde, dat de opera tie uitstekend was uitgevoerd en dat de dokter in zijn beroepsrecht was geweest, toen hij den patient in onwetendheid over de ernst der operatie liet. De rechtbank sloot zich bij deze opvat ting aan. HOEVEEL ER OVER DEN PRINS VAN WALES GESCHREVEN WORDT. Een Londensch bureau voor kranten uitknipsels is er mee bezig alles uit te zoeken wat in binnen- en buitenland over den Engelschen krooprins gepubliceerd wordt. Het aantal van deze berichten overschrijdt reeds die van de anecdoten, die over Eduard VII in omloop zijn. On geveer ieder halfjaar worden de uitknip sels, in prachtig maroquinleder gebon den. den prins aangeboden. Kortgeleden heeft hij het vierenveertigste deel ontvan gen. dat evenals de voorafgaanden weer 7000 berichten bevatte. HET KOSTBAARSTE SCHAAKSPEL TER WERELD. Een mlllionnair uit New York ls de eigenaar van de kostbaarste schaakstukken der wereld. De witte figuren zijn van zil ver de zwarte van goud en de velden van het bord bestaan uit dezelfde metalen. De i stukken hebben den vorm van kleine beeldjes en staan op een voetstuk van carneool. De koning die ongeveer 10 cen timeter hoog ls. weegt 90 gram. De loopers stellen ruiters voor. die zijn uitgerust met zwaard en schild en de paarden hebben robijnen als oogen. De torens zijn van denzelfden vorm als de oude Chlneesche schaakfiguren. Zij stellen namelijk olifan ten voor. die een kleinen toren op den rug dragen. Iedere toren we?zt 150 gram. De pionnen voorgesteld door Romeinsche soldaten en zeer sierlijk uitgevoerd, heb ben een hoogte van 61/- cmentimeter. Men beweert, dat het schaakspel meer dan een kwart millioen dollar heeft gekost. J-I J

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 7