Een OVERALL noodig? ilW 3.90 3.60 3.25 De Nieuwe Rijksweg bij Oegstgeest 75»te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 April 1934 Derde Blad No. 22724 GEMENGD NIEUWS. de typhus op de streefkerk. FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct ivaoi voor de Pantser-kwaliteit PRIMA - GOEDKOOP BLAUW KHAKI WIT In Juli gedeeltelijk gereedbouw van twee viaducten. FINANCIEN. VRAGENRUBRIEK. HET SCHIP TE ANTWERPEN AANGEKOMEN. Een onderhoud met den kapitein. Het „Vad." meldt: Gistermorgen om 4 uur is het stoom schip „Streefkerk" van de Vereenigde Ne- derlandsche Scheepvaart-Mij. te 's-Gra- venbage, uit Calcutta te Antwerpen aan gekomen, na een wel zeer onfortuinlijke reis. Immers, naar wij reeds eerder heb ben gemeld, hebben zich tijdens deze reis aan boord zeer ernstige ziektegevallen voorgedaan. Drie der opvarenden, hof meester Bonte en later de stuurmansleer ling Doeksen en de assistent-machinist Klein uit Leiden, zijn overleden en een aantal officieren van het schip zijn hetzij te Port-Said, hetzij te Algiers ziek achter gebleven. De reederij heeft nieuwe offi cieren voor de Streefkerk per vliegtuig naar Marseille gezonden, waarna zij per boot naar Algiers zijn gegaan, waar zij de Streefkerk, die toen met een gedecimeerd officierenkorps voer. hebben afgewacht, om op dit schip het laatste gedeelte van de droeve thuisreis te volbrengen. Toen het schip te Antwerpen aankwam, eerst door de havenautoriteiten een uitgebreid onderzoek ingesteld met betrek- ging tot de vraag, of het schip al dan niet in quarantaine zou moeten worden opge nomen. Men is evenwel tot de overtuiging gekomen, dat de maatregelen, welke de kapitein ter desinfecteering had genomen, alleszins voldoende waren te achten en de Streefkerk is daarop vrijgegeven. De gezagvoerder, kapitein E. de Buyst, ns zoo welwillend den vertegenwoordigers da pers een en ander van zijn wedervaren tc vertellen. Inden Indischen Oceaan is hofmeester Bonte ernstig ziek geworden en onmiddel- ki daarna werd ook de tweede machinist ifi Een dag later werd nog een van de officieren ziek en ik heb toen, aldus ver ijlde de kapitein, zoo snel mogelijk het Engelsche stoomschip Port Bowen gepraaid et welk schip een arts vaart. De dokter ham over en hij heeft de zieken onder- acht en een behandeling voorgeschreven. Toevallig was er een verpleegster aan boord en zij heeft tijdens de reis al het moge lijke gedaan. Dag en nacht is zij in de weer geweest, maar hofmeester Bonte lebben wij niet in het leven kunnen hou den. Nog vóór wij Aden konden binnen- loopen. welke haven ik als noodhaven wilde aandoen, is hij gestorven en wij lebben hem een zeemansbegrafenis moe ien geven. Op 28 Maart is hij overleden. In Aden zijn drie doktoren aan boord gekomen. Zij hebben de zieken onderzocht en mij verzekerd, dat ik gerust de reis kon vervolgen, want de toestand was volgens hen niet gevaarlijk. Kort na het vertrek alt Aden kregen wij er nieuwe patiënten bij en in Suez heb ik opnieuw twee artsen leraadpleegd. Deze gaven mij den raad op te stoomen naar Port-Said, waar de ergste aeken in een Engelsch hospitaal konden worden opgenomen. Vijf zieke officieren moest ik op die wijze te Port-Said achter laten. Vóór ik vandaar vertrok, hebben daar nog twee doktoren een onderzoek aan boord ingesteld. Even na het vertrek van Port Said werden drie officieren ziek en ik besloot Algiers aan te doen. In over leg met de reederij zou men mij daar nieuwe officieren geven. De drie zieken zijn te Algiers in een ziekenhuis opgenomen en de nieuwe officieren zijn daar aan boord gekomen. Nauwelijks waren wij van Al giers vertrokken, of wij kregen de droeve tijding, dat de stuurmansleerling Doeksen, dien wij te Port-Said hadden moeten ach terlaten. aldaar was overleden. Tenslotte is nog bericht gekomen van Klein's over lijden. Tijdens de reis van Port-Said naar Al giers waren slechts de tweede stuurman en ik overgebleven. Wij hebben om beurten de wacht geloopen en zoo de navigatie kunnen verzorgen. De zieken waren allen vol goeden moed en zoo is de stemming aan boord, ondanks de treurige omstan digheden, toch nog goed gebleven. Aan gezien de verschijnselen duldden op ty- pheuze koortsen, zijn dadelijk alle maat regelen tot ontsmetting genomen. Ik heb reeds dadelijk toen Bonte ziek werd, het drinkwater laten koken en ook alle groen ten werden gekookt. Het drinkwater is in Port-Said gekeurd en volkomen in orde bevonden. Het eetgerei is steeds in kokend water uitgewasschen en het lijf- en bed- degoed is gewasschen in een oplossing met 5 pCt lysol en daarna in de zon gedroogd Voorts is met eigen middelen het geheele schip gedesinfecteerd. De oorzaak van de nekte ligt dan ook in het duister. Tot zoover het verhaal van den kapitein. De Streefkerk gaat van Antwerpen naar Hamburg en Bremen en komt daarna naar Botterdam. o DE VEREENIGDE ERFGENAMEN. Ir Terheijde gemeente Monster is feeds eenigen tijd een familie-geschil gaande over een erfenis, welke kwestie al iaren de gemoederen van een zeer uit gebreide familie heeft verontrust en ver- ooedelijk die gemoederen nog wel eenigen hjd zal blijven verontrusten. Een familie- 1d- dat overleden was had in zijn testa- aent geen nadere bestemming aan zijn -alatenschap gegeven, had al thans zijn roedel niet voldoende omschreven, zoodat toen de notaris familieraad hield er reu Babylonische spraakverwarring ont stond en de familie nog beter op de hoogte "'eek te zijn van den juisten stand van ^ken dan de betrokken notaris zelf. Jaren achtereen kwamen neefjes en nichtjes hun aandeel opeischen, totdat de notaris er don einde aan maakte, in de veronder stelling, dat ook nu na zooveel jaren no? niet voldoende kan worden uitge maakt hoe aan den laatsten wensch van den overledene moet worden voldaan. De betrokken familieleden hielden daar- na krijgsraad en hebben besloten tot de oprichting van een vereeniging van erf genamen in de bedoelde erfkwestie. Zeer broederlijk betalen de erfgenamen en ™1 meenen zich die rechten te kunnen 'aten gelden nu elke week hun pen ningske, waarmede de algemeene kosten Tefeeniging worden bestreden. De ver- oenigde erfgenamen hebben thans beslo- !j? een civiel proces uit te lokken, ten- v do definitief door de rechtbank te doen !™stellen wie nu eigenlijk alle rechten RECLAME- 9680 HM te tO dat er Wil t ge hebben, als ge rookt, neem dao WINKELDIEVEGGEN GESNAPT TE ROTTERDAM. Enorme voorraad gestolen goed. Het geluk is de politie te Rotterdam gisteren gunstig geweest. Zij heeft name lijk een zeer goeden slag geslagen door de hand te leggen op twee winkeldieveg gen, die den laatsten tijd Rotterdam on veilig hebben gemaakt en in een onnoem lijk groot aantal winkels door de geheele stad verspreid haar slag hebben geslagen. De dames hepen tegen de lamp toen een winkelier aan den Zwaanshals, bij wien zij zich als koopsters voordeden, haar er op heeterdaad op betrapte toen zij twee werk mansbroeken trachten te stellen. De win kelier bracht beide dieveggen naar het politiebureau aan de Wiekstraat, waar het de 58-jarige A. v. A. uit Schlebroek en haar dochter C. N. uit Oudenbosch bleken te zijn. In haar bezit werden twee tasschen aangetroffen, die vol zaten met jumpers, japonnen, sokken, sokophouders en tal van andere kleedingstukken en manufac turen blijkbaar de oogst van den dag! De politie zag in een en ander aanlei ding eens -een huiszoeking ten huize van de oudste van het tweetal in Schiebroek te doen en werd hier met een pracht vondst verrast. Er stonden namelijk twee kisten, die van onder tot boven gevuld waren met gordijnen, allerhande onder- en bovenkleeding, manufacturen, enz., te veel om alles op te noemen. Het bleek, dat de dames vrijwel in alle wijken van de stad geopereerd hadden en dat een zeer groot aantal winkeliers het slachtoffer waren geweest. Het ondernemende twee tal is in bewaring gesteld. „Tel." AUTO IN HET WINSCHOTERDIEP. Gistermiddag omstreeks 12 uur reed bij Scheemda een personenauto, toebehoo- rende aan den heer Abels te Wagenborgen, waarin zich vijf personen bevonden, in de richting Winschoten. De chauffeur, die binnen enkele dagen z'n rij-examen zou afleggen, en thans de auto onder leiding van een bekwaam chauffeur bestuurde, moest op zeker oogenblik uitwijken voor een motorrijder. Hij week echter te ver uit, met het gevolg, dat de auto, na eerst met een boom in botsing te zijn geweest, in het Winschoterdiep terecht kwam. Slechts liet dak van de auto was nog zichtbaar. De inzittenden slaagden er met veel moeite in zich door het stukslaan van ruiten te redden. Een meisje, dat zich eveneens in de auto bevond, verloor het bewustzijn, doch kon met behulp van kunstmatige ademhaling spoedig weer bij kennis wor den gebracht. De auto, die na het ongeval op den beganen grond werd teruggebracht, bleek zeer ernstig te zijn beschadigd. „Tel." SMOKKELAUTO ONDER VUUR GENOMEN. Gistermorgen naderde met groote snel heid uit de richting België een auto onze grens. Aan het bevel tot stoppen, werd niet voldaan, waarop de wagen door de commiezen van Ohaam onder vuur werd genomen. De bestuurder en twee andere inzittenden sprongen uit de auto, waarna deze tegen een boom reed. Bij onderzoek bleek de personenauto 400 K G. Belgische margarine te bevatten, welke men over de grens wilde smokkelen. Tegen de beide personen, die uit Utrecht afkomstig waren, werd proces-verbaal op gemaakt. De auto en de margarine zijn in beslag genomen. HET DRAMA TE REEUWIJK. Met betrekking tot het drama op de Reeuwijksche Plassen deelt de politie van Reeuwijk het volgende mede: De tuinder D. Slappendel, wonende aan de Tochtbrug, heeft de navolgende ver klaring afgelegd. In het laatst van November 1933, tus- schen half 12 en half 1 des nachts, zag hij een auto komende van den Laixdijk, welke de werf opreed bij den winkelier J. van Dam en daarna de Korte Reede op ging. De heer Slappendel beduidde door fluiten, dat de automobilist daar niet ver der kon rijden. Hij heeft met den bestuur der bij het hek staan praten. De vreem deling, die erg zenuwachtig was, vertelde dat hij menschen had weggebracht en nu den goeden weg was kwijtgeraakt. De heer Slappendel kon aan de politie een signalement van den persoon opgeven en de auto beschrijven. De politie heeft van deze verklaring proces-verbaal opgemaakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. WEER ROTSSTORTING IN NOORWEGEN. Van dezelfde rots, waarvan op 7 April een groot gedeelte losgeraakte en bij Taf- jord is neergestort, is opnieuw een gewel dig blok losgeraakt en in het water te rechtgekomen, waardoor opnieuw een vloedgolf ontstond. Voor zoover bekend, zijn ditmaal geen menschenlevens te be treuren. GEVANGENIS WAARUIT ONTSNAPPEN ONMOGELIJK IS. Op een eiland in de baai van San Fran cisco is een nieuwe gevangenis in aan bouw, waar de 200 gevaarlijkste misdadi gers des lands zullen worden opgesloten, en waar het vrijwel onmogelijk is, dat een gedetineerde kan ontsnappen. De cipiers zullen speciaal getraind zijn in worstelen, boksen en Jiu-jitsu; onzlcht bare stralen zijn aangebracht, die alarm slaan wanneer iemand passeert, en wan neer iemand, die metaal bij zich heeft hetzij een mes, geweer of andere wapens, de poorten nadert, treden luidsprekers in werking. ONWEER IN HET ROfiRGSBIED. In verschillende deelen van het Roer gebied en in de streken van den Beneden- Rijn hebben gistermiddag hevige onwe- ders gewoed, welke aanzienlijke schade aanrichten en waardoor twee personen om het leven kwamen. Te Mülheim a. d. Ruhr had de 24-jarige gehuwde vrouw Nietsch met een kinder wagen beschutting gezocht onder den voorgevel van het evangelisch zieken huis. De heftige storm rukte een stuk steen van den gevel los, welke de vrouw op het hoofd trof, waardoor zij op slag werd gedood. Ook de kinderwagen werd getroffen en geheel vernield. Het kind bleef als door een wonder ongedeerd. In een arbeidskamp werd het dak van een barak gerukt. Deelen van het dak vielen op een kind, dat zoo zwaar werd gewond, dat het spoedig daarop stierf. SPINNEN-INVASIE. De stad Antofagaste in Chili wordt ge teisterd door een invasie van heel groote vergiftige spinnen, die de bewoners aan vallen en bijten, waarbij groote wonden ontstaan, als van een houw met een mes. Twintg personen, waaronder 9 kinderen worden reeds aan deze wonden in het zie kenhuis verpleegd. Men heeft dit soort spinnen tot dusver nog niet gezien. De artsen hebben de regeering te San tiago dringend om hulp verzocht en ver klaren machteloos te staan tegenover deze invasie van groote zwarte spinnen van het meest virulente soort. De regeering heeft deskundige medische hulp toegezegd en de artsen te Antofa gaste verzocht te trachten zulk een spin levend te vangen. BIJ DE REDDING DER „TSJELJOESKIN"- BEMANNING Het Tass-agentschap meldt eenige bij zonderheden over de moeilijke omstandig heden, waaronder de redding der beman ning van de „Tsjeljoeskin" moest geschie den. Wegens het gevaar, dat de vliegtuigen niet zouden kunnen dalen, had men elk toestel voorzien van valschermen, waaraan proviand, accumulatoren en zelfs een kleine motor en een dynamo op het ijs konden worden neergelaten. De landingen zijn echter gelukt, maar toch hebben de valschermen goede dien sten bewezen. Het toestel van den vlieger Molokof bood, naast den piloot en den mecanicien, slechts ruimte voor één, hoog stens twee passagiers. Molokoff liet nu van de valschermen haastig twee vreemd soortige hangmatten maken, die aan den vleugel en den romp van zijn vliegtuig werden bevestigd. In elke hangmat werd een passagier ge stopt, voor wien de tocht natuurlijk aller minst aangenaam was, daar bij den ster ken wind en vorst de hangmat en de klee ding van den bijna onbeschutten passa gier met ijs bedekt, werden, doch niette min zijn de tochten goed volbracht. Molokoff alleen heeft. 39 schipbreukelingen van het ijs naar het vasteland gebracht: zijn vernuftige uitvinding heeft het red dingswerk aanzienlijk bespoedigd. EEN STIERENGEVECHT OP DE EERSTE VERDIEPING. In een der hoofdstraten van Madrid, ontstond gisteren een tumult, dat nu eens bij uitzondering geen politieke oorzaak had Een vechtstier was bij de overbrenging naar de arena losgebroken en joeg de wandelaars op de vlucht. Ten slotte rende het dier een huis binnen en de trap op. In een woning op de eerste verdieping hield het duchtig huis. Intusschen was de vliegende brigade van de politie versche nen en een der agenten bond het gevecht met den stier aan. Hij bleef overwinnaar en bracht de omstanders in verrukking door het dier naar alle regelen van de edele toreadorkunst met zijn degen te vellen De geestdriftige menigte droeg den agent op de schouders in triomf door de straten. RECLAME. 9705 dan Totale ingebruikneming waarschijnlijk Zomer 1935. Foto Bleuzé. Hierboven de nieuwe weg, voerende van de nieuwe brug over het Oegstgeester- kanaal naar de Postbrug op de grens der gemeente Sassenheim, die waarschijnlijk in Juli gereed zal zijn en waardoor men de, ondanks in den laatsten tijd aange brachte verbeteringen, toch nog gevaarlijke bocht achter het „Groene Kerkje" zal kunnen vermijden. Vóór deze brug wordt op het oogenblik een viaduct aan gelegd, waarvan wij hieronder een beschrijving geven. Naar aanleiding van de merkbare vor deringen bij den aanleg van den nieuwen Rijksweg voor het doorgaand verkeer Den HaagHaarlem, waarmee een nieuwe aan sluiting zal worden verkregen op den be- staanden Rijksweg van de z.g. „Drie Witte Palen" achter Endegeest naar de Post brug op de grens der gemeente Sassen heim, hebben wij een en ander aan een hernieuwd onderzoek onderworpen. Wij geven hieronder een overzicht van den oogenblikkeiyken stand dezer belangrijke en omvangrijke werkzaamheden. De aanleg van dezen weg heeft ten doel een ontlasting tot stand te brengen van het steeds toenemende autoverkeer op het bestaande gedeelte Rijksweg. In den loop der jaren was deze kwestie hoogst urgent geworden, in verband met de zeer talrijk voorkomende ongevallen tusschen de brug bij het Oegstgeesterkanaal en de Post brug, alsmede in de smalle Dorpstraat te Oegstgeest. Door de voorgenomen verbe tering zal dan gelukkig eindelijk het z.g. „autokerkhof" achter het Groene Kerkje geheel komen te vervallen! In aansluiting op de reeds door ons ge geven uitvoerige beschrijving met foto van de nieuwe brug over het Oegstgees terkanaal vermelden wij, dat deze brug omstreeks Maart 1933 geheel gereed is ge komen. Daarna werd begonnen met den aanleg van het noordelijk gedeelte van den nieuwen weg over het kanaal naar de Postbrug. Deze weg verkeert nu in een vergevorderd stadium. Op het oogenblik wordt de z.g. „slaklaag" gelegd en inge- walst, waarna, bij gunstiger weer, de as- faltlaag aangebracht zal worden. De weg zal aan beide zijden voorzien worden van een betegeld rijwielpad, de totale breedte zal 11 M. bedragen. Met het grondwerk en de onderste ver hardingslagen van dit gedeelte is onge veer f. 170.000 gemoeid, terwijl de kosten der asfalteering f. 112.000 bedragen. Dit gedeelte zal vermoedelijk in Juli a s. voor het gebruik gereed zijn. Een tijde lijke verbindingsweg met den bestaanden Rijksweg is gemaakt, nabij de bocht om het Groene Kerkje, zoodat men van dien tijd af. reeds veilig dit gevaarlijke punt zal kunnen passeeren. Thans is men met volle kracht bezig met den aanleg van het gedeelte vanaf den Almonde-weg tot aan de „Drie Witte Palen". Het „grondwerk" hiervan is juist gereed gekomen. De breedte van dezen weg zal 12 Meter bedragen. Aan de kruising met den Almondeweg wordt bij de reeds gereedgekomen nieuwe brug een viaduct gebouwd. De bestaande weg wordt daartoe ongeveer 1 M. 60 uit gediept en voorzien van een electrische pompinstallatie voor het wegvoeren van het water. Zooals men in het Gemeente- raadsverslag van Oegstgeest heeft kun nen lezen, zal deze installatie t.z.t. door de gemeente worden overgenomen. De betonfundeering voor dit viaduct is ongeveer gereed; thans is een aanvang gemaakt met het uitgraven van den weg, waarbij veel last ondervonden wordt van het water van het in de onmiddellijke na bijheid liggende Oegstgeesterkanaal, waar door deze werkzaamheden veel tijd in be slag nemen. De oprit van dezen nieuwen weg naar het viaduct zal 300 meter be dragen. In verband met het tramverkeer over den Rijnzichtweg van Oegstgeest naar Rijnsburg moet bij dit kruispunt even eens een viaduct gebouwd worden. Het heiwerk daarvoor is deze week gereed ge komen: thans is de bovenbouw aan de beurt! De totale hoogte van dit viaduct wordt 5 M. 25, terwijl de onderdoorgang op 4.50 M. bepaald is, de oprit zal 'n lengte ver krijgen van 250 M. De bouw van deze beide viaducten is in één bestek samengevoegd en voor f. 55.000 ter uitvoering opgedragen aan de firma Christiaanse en Nielse te Den Haag. Naar schatting vermoedt men, dat het viaduct over den Almondeweg begin Juli a.s. en het viaduct aan den Rhijnzicht- weg begin September a.s. gereed zal ko men, behoudens tegenslag door ongunsti ge weersomstandigheden. Zooveel mogelijk wordt met alle kracht aan dezen aanleg gearbeid: wij verna men, dat met gemiddeld 150 arbeiders het werk wordt voortgezet. Vermoedelijk zal echter het geheele complex eerst in den zomer van 1935 voltooid komen, hoewel hieromtrent nog geenerlei zekerheid is te geven. Met groote belangstelling hebben wij kennis genomen van al deze werkzaam heden: immers, zij bewijzen, dat ondanks de moeilijke tijden door de Rijkswater staat niet geschroomd wordt, zich ener giek bij de eischen van het moderne ver keer aan te passen. Wij hebben de stei gers beklommen en hadden vandaar uit een mooi uitzicht op den nieuwen weg, die aan de eéne zijde welhaast voor het gebruik af is, terwijl aan de andere zijde het toekomstige verloop van den weg door de hooge, zich schier eindeloos uitstrek kende zandrij, reeds scherp afgetee- kend wordt. Een mooi. een kranig werk komt hier tot stand, getuigend van durf en aanpak- kingsvermogen, waarop men trotsch kan zijn! Nog ruim een jaar misschien en dan suizen de auto's in rechte lijn van de „Drie Witte Palen" tot aan de Postbrug: een verkeersverbetering, die zonder over drijving aller waardeering verdient! MAGAZIJN ,DE BIJENKORF." Aan het jaarverslag over 1933 der N.V. Magazijn „De Bijenkorf" ontleenen wij het volgende: De behaalde resultaten stemmen tot tevredenheid, indien wij de omstandig heden, onder welke zij zijn verkregen, in aanmerking nemen. Alhoewel niet tot dit jaarverslag behoorende. vermelden wij, dat de omzet gedurende de eerste maan den van het loopende jaar zich in terug gaande richting beweegt. Na afschrijving van f. 1.288.523 op on roerende goederen, winkel-, kantoor- en magazijninrichtingen en machines en toestellen, blijft een netto winst van f 1209 983 Een dividend kan worden uit gekeerd van: 6 pCt. op de preferente aan- deelen, 5 pCt. op de prioriteitsaandeelen, 71/2 pCt. op de gew. aand. en f. 10 op de winstbewijzen. De boekwaarde van de onroerende goe deren te Amsterdam, Den Haag en Rot terdam met inbegrip van machines en toe stellen, winkel-, kantoor- en magazijnin richtingen, bedraagt per 31 December 1933 f. 12.800.588, nadat daarop in totaal f. 7.892.544 is afgeschreven. A. van der B. te L. Leiden, Leider dorp, Hazerswoude, Boskoop, Waddinx- veen. Gouda, Stolwijk. Bergambacht, Bergstoepsche veer, Lekdijk, Groot Am- mers, Viersprong, Laag-Blokland, Giessen- Oudekerk, Giessendam. Totaal 55.5 K.M. F. K. te L. Leiden, Haarlem, Amster dam, Diemerbrug, Weesp, 'sGraveland, Hilversum, Hooge en Lage Vuursche. Totaal 82 K.M. Lage Vuursche, Soestdijk, Baarn, Eem- brugge, Eemdijk, Spakenburg, Bunschoten, Nijkerk, Putten, Garderen, Uddelermeer, Nieuw-Milligen, Voorthuizen, Barneveld, Renswoude, Scherpenzeel, Woudenberg, Maarsbergen. Totaal 91.2 K.M. Maarsbergen, Maarnsche poort, vier sprong bij Austerlitz, Zeist, Utrecht, Woer den, Bodegraven, Alphen, Leiden. Totaal 68 K.M. A. v. H. te L. Om te beletten dat mie ren in huis komen wordt dikwijls met succes toegepast het leggen van doorgesne den citroenen aan den binnenkant der deurdrempels. Deze moet men vervangen zoodra ze groen worden. Mieren kunnen uit huis verdreven worden door naphta- line-schubben te strooien. Werkloos abonné: le vraag: Ja, 2e vraag Neen,

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9