FINANCIERING VAN INDISCHE PENSIOENEN. TOM DE NEGERJONGEN, LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 20 April 1934 Voorstellen der commissie beloven een niet onbelangrijke verlichting van den pensioenlast. KERK- EN SCH00LNIEUWS. RECHTZAKEN. Vorming vaneen „Algemeen Indisch Pensioenfonds" meti Januari a.s.? Bij de Algemeene Landsdrukkerij is ver schenen het Verslag der door den Minister van Staat, Minister van Koloniën inge stelde .Pensioenfinancieringscommissie", wier taak was de vraag te onderzoeken, ot in verband met den budgetairen toestand van Nederlandsch-Indië, de geldende stel sels van financiering der pensioenen van het Indisch overheidspersoneel en der uit- keeringen aan de door dat personeel na gelaten weduwen en weezen herzien die nen te worden en, zoo ja. in welken zin. Na een korte inleiding en een uitvoerig overzicht van de thans geldende stelsels van financiering der Indische pensioenen (Hoofdstuk I) geeft de Commissie in het tweede Hoofdstuk eën uiteenzetting van de moeilijkheden, waartoe het sedert 1918 gevolgde stelsel van financiering der eigen pensioenen van de burgerlijke en militaire Indische landsdienaren heeft geleid. Zij schrijft die moeilijkheden in de eerste plaats toe aan de enorme stijging der pen sioensverplichtingen. in het bijzonder se dert 1920. als gevolg v.n.l. van drie fac toren. t.w. de snelle uitbreiding van de Overheidsbemoeiing in Indië op elk ge bied. de belangrijke verhooging der bezol digingen in de laatste jaren en de invoe ring van gunstiger pensioenregelingen. Daarbij wijst de Commissie er met nadruk op. dat. ook al zou de thans heerschende werelddepressie niet zijn ingetreden, de moeilijkheden zij het in mindere mate zich als gevolg van de voormelde oor zaken toch zouden hebben voorgedaan. Ook bij terugkeer van gunstiger economi sche omstandigheden zou de pensioenlast op den duur niet te dragen zijn. Sedert 1918 doet n.l. de druk op het Indische budget van de op Indië rustende pen sioensverplichtingen zich sterker gevoelen door de oprichting in dat jaar van de Eigen Pensioenfondsen voor de Indische landsdienaren. Uitgaande eenerzijds van de onafwijsbare noodzakelijkheid om het begrootingseven- wicht te herstellen, anderzijds van de wenschelijkheid om de kapitalen der be staande Fondsen zooveel mogelijk onaan getast t$ laten, ontwikkelt de Commissie in de Hoofdstukken HI en IV van haar verslag een stelsel van pensioenfinancie ring, dat haar inziens aan deze criteria voldoet en een niet onbelangrijke verlich ting van den pensioenlast belooft. Daarbij heeft de Commissie, bij ontstentenis van reëele gegevens- eenige veronderstellingen moeten aannemen, welke voor een deel reeds door de feiten zijn bevestigd, of, naar zich laat aanzien, zullen worden bevestigd Deze veronderstellingen zijn, dat de be zoldigingen dooreengenomen 20°/» en de loopende pensioenen 15';» lager zullen wor den en dat de personeelsformaties tot 4/5 van de sterkte in 1930 zullen worden te ruggebracht. Het door de Commissie met eenparig heid van stemmen aanbevolen stelsel is kort samen te vatten in de .volgende drie punten: le. Alle landsdienaren en reeds gepen- sionneerde landsdienaren, onverschillig 't tijdstip van indiensttreding, zoowel de burgerlijke als de militaire en zoowel die ,van Europeeschen als die van net-Europee- schen landaard, worden opgenomen in één pensioenfonds (te noemen: Het Alg. In disch Pensioenfonds), dat zoowel bestemd is voor het uitkeeren van de eigen pen sioenen als van de weduwen pensioenen en weezenonderstanden en ten laste waar van dus alle reeds verleende en verder te verleenen eigen pensioenen, weduwen- pensioenen en weezenonderstanden wor den betaald. Aan dit Alg. Indisch Pen sioenfonds zullen de vermogens der be staande, alsdan op te heffen afzonder lijke pensioen- en weduwen- en weezen- fondsen dienen te worden overgedragen. 2e. Tot en met 't jaar 1942 zal als jaar- lijksche bijdrage ten laste van den gewo nen dienst der Indische begrooting aan dat algemeene fonds zijn uit te keeren ten minste het nadeelig saldo over het betrok ken jaar tusschen de uitgaven van het fonds aan pensioenen, onderstanden, be heerskosten e.d. en de uitkomsten aan renten van het fondskapitaal, eventueel bijdragen van deelgenooten, toevallige baten enz. Dit echter met dien verstande, dat indien dat als landsbijdrage aan het Fonds uit te keeren nadeelig saldo zóó laag zou zijn, dat daardoor het nadeelig verschil tusschen alle op de Indische be grooting voorkomende pensioenuitgaven en de daartegenover staande middelen lager mocht zijn dan f. 41 millioen. de landsbij drage aan het Fonds zoodanig wordt ver hoogd, dat het nadeelig verschil tusschen de bedoelde uitgaven en middelen op de Indische begrooting weder f. 41 millioen bedraagt. 3e Na het verschijnen van de weten schappelijke balans van het Alg. Ind. Pen sioenfonds naar den toestand op 31 Dec. 1939 zal de wijze, waarop de jaarlijksche landsbijdrage aan het Fonds verder zal zijn te regelen, opnieuw onder de oogen moeten worden gezien. Het streven zal daarbij moeten zijn te komen tot een ni velleering van den jaarlijkschen pensioen last, waartoe het dan aanwezige fondska pitaal kan worden gebezigd. Daar het zaak is de beoogde verlichting van den op de Indische begrooting druk- kenden pensioenlast zoo spoedig doenlijk te verkrijgen, is voorgesteld van 1 Januari 1935 af bij de wet het Alg. Indisch Pen sionefonds in te stellen en op dien da- j turn met de (nieuwe) regeling van de Landsbijdrage aan dat Fonds aan te van- i gen. De verder vereischte wettelijke en I administratieve maatregelen kunnen dan daarna achtereenvolgens worden getrof fen. Ten einde ongewenschte stagnatie in de totstandkoming der voor wat de Indi sche Landsdienaren betreft, zoo urgente regeling te vermijden, heeft de Commissie ontraden ook het Pensioenfonds voor Europeesche locale ambtenaren in het algemeen Indisch Pensioenfonds op te ne men, ofschoon zij in beginsel alles te zeg gen acht voor één Algemeen Indisch Over heidsfonds. De van de voorstellen der commissie te verwachten besparing op den pensioenlast kan. blijkens de in het verslag gemaakte becijferingen, ongeacht de besparing door de pensioenkorting verkregen, worden ge steld op rond f.35 millioen 'sjaars, verge leken bij den pensioenlast, welke op de Indische begrooting voor 1934 zou hebben gedrukt, als de bij wet van 25 Juli 1918 voorgeschreven uitkeeringen ten laste van de Indische geldmiddelen aan de Eigen Pensioenfondsen niet krachtens de wet van 22 December 1933 voor dit jaar en het jaar 1934 tijdelijk waren gestaakt. Laat men deze uitkeeringen buiten beschou wing, dan bedraagt de besparing, verge leken bij 1934, nog rond f. 8 millioen 'sjaars. Aan het slot van Hoofdstuk III be spreekt de commissie nog uitvoerig van de zijde der deelgenooten in de weduwen- en weezenfondsen te verwachten bezwaren tegen de gedachte samensmelting van alle bestaande pensioenen en weduwen- en weezenfondsen voor Indische landsdiena ren tot één algemeen fonds. Zij acht die bezwaren van verschillende door haar aangevoerde redenen niet houdbaar en wijst er bovendien op, dat zij zich ten doel heeft gesteld en heeft moeten stellen maatregelen aan te geven, welke het Indië mogelijk maken zijn pensioenver plichtingen te blijven nakomen, een be lang niet alleen voor Indië zelf maar even zeer voor de ambtenaren. In Hoofdstuk V van het Verslag wordt de belegging der fondsgelden behandeld. De Commissie komt tot de conclusie, dat de thans geldende beleggingsvoorschot ten in hoofdzaak kunnen worden gehand haafd, doch dat het aanbeveling verdient de verhouding tusschen hetgeen in Neder- landsche en Nederlandsch-Indische waar den mag worden belegd vast te stellen naar reden van de verdeeling over Neder land en Nederlandsch-Indië van de pen sioenverplichting, d.w.z. het kapitaal, dat van elk dier landen in verband met de be staande en toekomstige pensioens aan spraken benoodigd zou zijn bij het kapi taaldekkingssysteem. Daar de dekking in Indische waarden thans door het Indische deel der pen sioenverplichting niet onbelangrijk over de aldus vast te stellen limiet heen is, terwijl het Nederlandsche deel dan slechts ge deeltelijk door Nederlandsche waarden is gedekt, zal men zich voorloopig moeten onthouden van verderen aankoop van Nederlandsch-Indische effecten en van het verder sluiten van hypotheken en recht- streeksche leeningen in Indië. Het Vie en laatste Hoofdstuk van het verslag bespreekt de rechtsverhouding tusschen het Algemeen Indisch Pensioen fonds en het Land, alsmede de organisa tie en het beheer van dit Fonds. De Commissie stelt daaromtrent voor het nieuwe Fonds, evenals de bestaande fondsen dit zijn, rechtspersoon te maken en ook den zetel en het Algemeen Indisch Pensioenfonds in Nederland te vestigen. De beide thans gesplitste beheerskantoren ln Indië, afzonderlijk voor militaire en burgerlijke fondsaangelegenheden, kunnen bij opvolging van de voorstellen der Com missie tot één kantoor worden vereenigd. De inrichting der fondsadministratie en het fondsbeheer kunnen overigens be houdens natuurlijk vermindering van het aantal commissarissen in groote lijnen dezelfde blijven. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 22 APRIL. ABBENES. Ned. Herv, Kerk: Voorm. halftien (Bed. H.A.), ds. Bouman van Nieuw-Vennep; nam. halfzeven (Dankz.), de heer van der Meer. BENTHUIZEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Woerden van Zwammtrdsm; nam. 6 uur, leesdlenst. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 2 en 6 uur, leesdlenst. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 8 uur, ds. Jacobs. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bijdemast. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Mispelblom Beijer; nam. halfzeven (Jeugd, dienst), ds. Cannegleter van Alphen. HOOGMADE, Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur (Biduur gewas), ds. Waardenburg. DE KAAG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Th. J. H. Steenbeek van Valkenburg, KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: geen opgave. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Wesbonk van IJmuiden. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Gem. (Remisestraat)Voorm. 10 en nam. 6 uur, leesdienst. KOUDEKERK. Ned. Herv, Kerk: Voorm. halftien, ds. Schoneveld van Alphen; nam. halfzeven ds. C. Heemskerk van Dordrecht. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Streeder. Geref. Kerk: Voorm. haltien en nam. halfzeven, ds. Dijk. LEIMUIDEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Jongens. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Aalders. LISSE Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Tichelaar. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Ruys, Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Pons te in. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, leesdlenst. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10 1/4 uur, ds. D. Drijver van Haarlem. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. Speel man van Nieuwveen; nam. halfzeven, leesdienst. Remonstr. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Nienhuis. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Oorthuis van Amsterdam; nam. 6 uur, ds. Bouman. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 3 uur, de heer Aangeenbrug. OEGSTGEEST. Groene Kerkje: Voorm. 10 uur, ds. Hennemann. Pauluskerk: Voorm. 10 en nam, 5 uur, ds. Jansen Schoonhoven. RIJNSATERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. van Nie van Hoogeveen, nam half twee, ds. van Bennekom van Aarlanderveen. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, leesdienst. SASSENHEEM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. 249 - Tom durfde nu heelemaal niet meer op of om te kijken. Hij voelde zijn geweten knagen, en hij wist wel, dat hij een heel ondeugende jongen was geweest. Maar hij zou zijn straf dan ook nog krijgen. Pijl, nog altijd verschrikkelijk boos, kwam weer op hem af, pakte hem beet en sleurde hem naar den boom. 250. „Jij kleine leelijke deugniet, die je daar bent," brulde hij hem toe, terwijl hij hem flink heen en weer schudde. „Zul jij nog eens hokken met leeuwen in puin laten vallen? Wat denk je wel? We moesten Je eigenlijk als voer aan dat diertje geven!" Tom dacht: „Hij heeft al meloenen", maar hij durfde niets te zeggen. Hij voelde zich zoo klein als een dwergje en was verschrik kelijk bang. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, de heer de Witt van Noordwijk aan Zee; nam. halfzeven, ds. Steenbeek. VEURLEIDSCHENDAM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermef. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes, ds. Boukema. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds. Gunning van Schoonhoven; nam. 6 uur, ds. Elzinga van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Smidt. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Grlsnigt. WASSENAAR. Ned. Herv. Gem.: geen opgave. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. Cannegleter van Krommenie. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eljkman. WAT KOST ONS LAGER ONDERWIJS? (Vervolg.) De vorige keer hebben wij een en ander gezegd over de uitgaven van ons lager onderwijs. Het doet echter goed, dat wij in den stroom van statistisch cijfermateriaal ook nog eenige inkomstenbedragen kun nen ontdekken. In totaal bedragen deze bijna 15 millioen gulden, n.l. f. 14.809.000. In dit bedrag is begrepen f. 6.9 millioen aan schoolgelden en f. 6.6 millioen wegens verhaal van pensioensbijdragen der on derwijzers. Een gedeelte van de overige in komsten bestaat uit terugbetaling van te veel genoten vergoeding. De inkomsten per leerling zijn f. 12.10. waarvan f. 5.70 aan schoolgelden. Van de genoemde f. 14.8 millioen draagt het open baar onderwijs 397o bij en het bijzonder onderwijs 61"/». Dit sterke verschil heeft vanzelfsprekend als oorzaak, dat de bij zondere richtingen gezamenlijk zooveel scholen en leerlingen meer omvatten dan het openbaar onderwijs. Van de bruto- kosten van het lager onderwijs wordt slechts 10.9% uit de inkomsten gedekt. De schoolgelden dekken maar 5"/» van de to tale bruto-kosten. Wij hebben thans de cijfers bekeken van de bruto-ultgaven en het totaal der in komsten van het lager onderwijs. Niets is dus eenvoudiger dan het totaal der netto-uitgaven vast te stellen. Deze laat ste bedragen maar liefst f. 121.1 millioen, waarvan f. 56.1 millioen ten behoeve van het openbaar onderwijs en f. 65 millioen voor het bijzonder onderwijs. De netto uitgaven per leerling bedragen f. 99.40; per leerling van de openbare school omge slagen, beteekent dat f. 116.50 en per leer ling van het bijzonder onderwijs f. 88.20. De oorzaken van de meerdere exploitatie kosten der openbare school heb ik in mijn vorige bijdrage reeds uitvoerig aange geven. De totale bruto-uitgaven voor het lager onderwijs bedroegen f. 136 millioen en hiervan komt 66°/o ten laste van 's Rijks kas. Voor de openbare school betaalt het Rijk n.l. 64.1% van het totaal en voor de bijzondere scholen 67.9%>. Het is helaas niet goed mogelijk geble ken om de Rijksuitgaven, welke hoofd zakelijk het personeel betreffen, te split sen in die voor de gewoon lagere scholen en de uitgebreide lagere scholen. Tegenover de uitgaven van het Rijk staat een bedrag van f. 7.234.000 aan in komsten. Een bedrag van f. 234.000 bestaat uit terugbetaling door de gemeenten van te veel genoten subsidie en kan dus als een verrekenbedrag worden beschouwd. Na aftrek hiervan blijft dan nog een som van 7 millioen gulden als werkelijke Rijksin komsten. Het hoofdbestanddeel hiervan wordt gevormd door het verhaal van de pensioensbijdragen, die f. 6.6 millioen be droegen. Het kleine restant bestaat voor een groot deel uit terugbetalingen van te veel genoten vergoeding door de besturen van de bijzondere scholen. Zoodoende zijn de netto-uitgaven voor het Rijk f. 82.7 millioen. hetgeen neerkomt op een bedrag van f. 67.90 per leerling. De gemeentelijke uitgaven en inkomsten. De uitgaven en inkomsten met betrek king tot de Gemeentekas eischen een meer uitvoerige uiteenzetting. In totaal leggen de gemeenten f. 85.3 millioen aan het lager onderwijs ten koste. Als wij nu de Rijksrekening nazien, blijkt, dat onge veer f. 36.4 millioen als Rijksvergoeding in de gemeentekassen terugvloeit. De ge meentelijke uitgaven voor de pensionnee- ring van het verplichte personeel ten be drage van circa f. 2.9 millioen zijn ook in de pensioensuitgaven van het Rijk begre pen. Wanneer men nu ter vermijding van dubbeltellingen de bruto gemeentelijke uitgaven f. 85.3 millioen met laatstge noemde bedragen vermindert, blijft er daarna als werkelijke gemeentelijke uit gaven nog f. 46 millioen over, d. i. 34', o van het totaal bedrag en komt per leer ling te staan op f. 37.70. Aan reëele inkomsten staat hiertegen over f. 7.8 millioen, d. i. f. 6.40 per leer ling. De netto-uitgaven der gemeenten bedragen dus f. 38.1 millioen, d. i. f. 31.30 per leerling. De gemeentelijke uitgaven en inkomsten kunnen nog verdeeld worden in die voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs. Daartoe is het echter noodzakelijk, dat wij ten aanzien van de Rijksvergoedingen aan de gemeentebesturen van de in de gemeenterekeningen vermelde bedragen gebruik maken. Immers, gelijk reeds werd opgemerkt, is het bedrag der Rijksuit gaven niet in gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs te verdeelen. Deze verschillen echter met de opgave vol gens de Rijksrekening circa f. 400.000. De lezer houde* er dus rekening mede. dat in het vervolg steeds met de opgaven volgens de gemeentelijke rekeningen zal worden gerekend en houde tevens in het oog, dat de te noemen bedragen voor g. 1. o. en u. 1. o. afzonderlijk in onze volgende bijdrage tezamen niet het hierboven ge noemde bedrag van f. 46 millioen opleve ren. doch samen deze som met circa f. 400.000 overschrijden. (Wordt vervolgd) HEDEN. Den Burcht: V.D.B. Sprekers prof. Kra nenburg en mr. A. M. Joekes, 8i/4 u. nam, Concordia: Uitvoering Muziekver. N. z H. T. M. 8 uur nam. Schouwburg: Fritz Hirsch Operette „Liebe blüht auf allen Wegen". 8 1/4 uur nam. Stadszaal (foyer): Bazaar Leidsch Die- renasyl. 10 uur voorm.11 uur nam. Wijkgebouw Langestraat 6769: Teeken tentoonstelling 810 uur nam. Zaterdag. Den Burcht: Groninger Ver. 8 uur nam. Langegracht 95—97: Alg. verg. van aan deelhouders N.V. „de Valk" v.h. T. H. Rit- man en Co. 3 uur nam. Rijnsb.weg 31 e: Buitengew. verg. van aandeelhouders Mij. „Beperkt Bezit". 2 uur nam. Schouwburg: Litteris Sacrum „Graaf X" 8 uur nam. Stadszaal: Nat. zangwedstrijd „Ex Animo". 7 uur nam. Wijkgebouw Langestraat 67-69: Teeken tentoonstelling 2'/j4'/» en 7—9'/» u. nam. BIOSCOTEN. Luxor-Theater, Stationsweg, 8 uur nam. „De Jantjes". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur, Trianon-Theater. Breestraat, 8 uur nam, „Nachtclub Madonna". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur. 4 uur 30 en 8 uur. Roxy-Theater, Haarlemmerstraat 62. 8 uur nam. Zondag van 2 uur af doorloo- pende voorstelling. „Gewroken". Casino-theater Hoogewoerd 49, 8 u. n.m. „Golddiggers 1933". Zondag nam. 4 uur 30 en 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 April a.s. waargenomen door de apotheken D. Pelle, Kort Rapen burg 12, telef. 594 en J. E. H. ten Dijk, Haven 18, telef. 85. VERVAARDIGING VAN VALSCHE BANKBILJETTEN. De rechtbank te Den Bosch deed uit spraak in de zaak tegen den fotograaf J. W. te Eindhoven, wien ten laste was ge legd. dat hij drie koperen platen voor de vervaardiging van de voorzijde van bank biljetten van honderd gulden eind October 1933 te Eindhoven in voorraad had. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot drie jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar gevangenisstraf. o DE ZAAK HEYNE. Onderzoek naar z'n geestvermogens. In de zaak tegen den rijksaccountant R. Heyne te Hillegersberg, tegen wien de officier van justitie op 5 April wegens be- leediging van oud-minister mr. dr. J. Donner en van een politieagent, veertien dagen gevangenisstraf had geëischt, heeft de vijfde kamer van de rechtbank te Rot terdam gistermiddag het interlocutoir vonnis geveld. Zij heeft een onderzoek naar de geest vermogens van den verdachte gelast, waarmede belast zijn de zenuwartsen dr. W. M. Donkersloot en dr. S. J. R. de Monchy. Deze deskundigen zullen ter zit ting van 31 Mei hun rapport uitbrengen en toelichten, waarna de zaak verder af gehandeld zal worden. o INSPECTEUR MOET BOETE BETALEN. Op Zondag 11 Februari j.l. reed op de Amsterdamsche Vaart te Haarlem een in specteur van politie per auto in de rich ting van de stad. Plotseling stak een meis je, dat met een vriendin uit een zijstraat kwam, dwars den weg over (ofschoon de weg voor wielrijders verboden is? en bleef op het midden van den weg rijden. Zij week plotseling naar rechts uit, juist op het oogenblik, dat de inspecteur van po litie haar rechts wilde passeeren. Er ont stond een aanrijding, het meisje overleed latër aan de gevolgen van deze aanrij ding. De inspecteur van politie stond veer tien dagen geleden voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens het veroorza ken van dood door schuld. De officier van justitie eischte echter vrijspraak. Thans werd de inspecteur van politie tot f. 200 boete veroordeeld. (Hbld.i, o AUTOMATISCHE VERKEERSSEINEN ZIJN RECHTSGELDIG. De Haagsche rechtbank heeft het von nis van den kantonrechter bevestigd, waarbij een automobilist werd veroordeeld tot tien gulden boete wegens het niet op volgen van de automatische verkeerssei- nen op het Spui aldaar. Deze zaak was opgezet ten einde een principieele uitspraak te krijgen omtrent de wetmatigheid der automatische sei nen met concentrische cirkels. Men meen de, dat deze automatische regeling geen steun vindt in de wet, die alleen zou spre ken van de regeling van het verkeer door de politie. Een automatisch sein, dat niet bediend wordt zou volgens den raadsman van ver dachte, mr. Kwast, aan dit vereischte niet voldoen. De rechtbank was evenwel met den kantonrechter van oordeel, dat de hoofd commissaris van politie bevoegd is het verkeer door automatische seinlichten te laten regelen, zoodat men zich om die teekens moet bekommeren. Het moet volgens de „Tel." in de bedoeling van verdachte liggen de zad' aan het oordeel van den Hooge Raad te onderwerpen. 2—2

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 6