75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 April 1934 Vierde Blad No. 22724 BINNENLAND. Quaker QQ|||§ blijven celoig PARLEMENTAIR OVERZICHT SPREEKCEL. vrijgestelden van organisaties 1 van gem. en prov. personeel. Onvereenigbaarverkiaring met het lidmaatschap van Openb. lichamen. Naar de „Nieuwe Rott. Crt." verneemt, I jS op het oogenblik bij den ministerraad een wetsontwerp van mr. de Wilde, mi nister van binnenlandsche zaken, in over weging tot wijziging van de Kieswet, de Gemeentewet en de Provinciale wet en waarvan de strekking is, dat aan vrijge stelden van organisaties van gemeente en provinciaal personeel de verkiesbaar heid voor den gemeenteraad resp. de Pro vinciale Staten wordt ontnomen. De be doeling is aan art. 25 sub f van de Ge meentewet en aan art. 21 van de Provin ciewet de bepaling toe te voegen, dat de onvereenigbaarheid in den aanhef van deze artikelen bedoeld, ook geldt voor de bezoldigde bestuurders van of personen in dienst van vereeniglngen, die beoogen de belangen van het personeel in dienst der gemeente (resp. de provincie) bij het gemeentebestuur, (resp. het provinciaal bestuur) te behartigen. Bij de laatste wijziging van de Ge meentewet had minister Ruys de Beeren- brouck een dergelijke bepaling voorge steld. waarin echter sprake was van de geldelijke belangen van het personeel enz. De Kamer heeft toen met 48 tegen 30 stemmen een amendement-van den Bergh aangenomen, waarbij de voorgestelde uit- sluitingsgrond uit het regeeringsontwerp werd geschrapt. NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE ROTTERD. TRAM. Het bestuur der Vereeniging van Werk gevers op tramweggebied heeft aan de Vakorganisaties mededeeling gedaan dat de directie der Rotterdamsche Tramweg- maatschappij, door de terugloopende ont vangsten van het bedrijf en de verlaging der Regeeringssubsidie een voorstel heeft gedaan om met 1 Juni a.s. opnieuw een loonsverlaging voor haar personeel in te voeren. Hoewel zij het bepalen van een percentage, waarmede de loonen verlaagd zouden moeten worden, de meest eenvou dige oplossing zou achten, meent zij daar toe niet te moeten overgaan, omdat dan een onbillijke verhouding zou ontstaan bij de vaststelling der loonen voor ieder van het personeel individueel. Met inachtne ming van de verhooging der kosten voor levensonderhoud, meent zij dan ook tot de loonregeling van 1914 te moeten terugkee- ren. Deze nieuwe loonregeling zal dan direct worden toegepast bij het in dienst- uemen van nieuw personeel, terwijl voor het in dienst zijnde personeel een maxi mum verlaging van 10 pet. zal worden be paald. DE BEZUINIGINGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is door de bezuini gingen bij de Ned. Spoorwegen de functie van controleurs bij de goederendienst op geheven, terwijl controleurs bij de bewe ging niet meer worden aangesteld. Deze hoofdambtenaren werden meestal benoemd uit de chefs-commiezen op be langrijke goederenkantoren. DE WINKELSLUITINGSWET. Van de Kamer-agenda afgevoerd. De parlementaire redacteur van de „Msb." meldt: De herziening van de Winkelsluitings wet is van de agenda van de Tweede Ka mer afgevoerd. Dit houdt, naar wij ver moeden, verband met het feit, dat minis ter Colijn ad interim Economische Zaken beheerscht. Van den leider der A.-R. partij kan men uiteraard moeilijk verwachten, dat hij een wetsontwerp zal verdedigen, tegen den inhoud waarvan juist de A.-R. fractie zeer ernstig bezwaar heeft in verband met de uitbreiding van den Zondagsverkoop. Het Tweede Kamerlid Drop heeft een amendement ingediend op het wetsont werp tot wijziging der winkelsluitingswet 1930. Voorgesteld wordt in artikel 1 sub 111 In het tweede lid van het nieuwe artikel 3 na het gestelde onder f. een nieuw on derdeel g in te voegen, luidende: „g. win kels, waar uitsluitend of in hoofdzaak consumptie-ijs in voorraad pleegt te zijn, voorzoover betreft den verkoop en de af levering van consumptie-ijs." DE TOEPASSING DER ONGEVALLENWET. Het Tweede Kamerlid Drop heeft aan de ministers van Sociale Zaken en van Jus titie de volgende vragen gesteld: I. Is het den Ministers bekend, dat in afwijking van het gebruik, dat meer dan 30 jaar is gevolgd, de Centrale Raad van Beroep te Utrecht bij het instellen van be roep tegen een uitspraak van een Raad van Beroep betreffende de toepassing der Ongevallenwet 1921 de overlegging vordert van een afschrift der uitspraak waarte gen 't beroep is gericht van welk afschrift de Centrale Raad vordert, dat het voor copy-conform moet zijn geteekend, ter wijl tot nu toe steeds genoegen is geno men met de overlegging van het door par tijen ontvangen zakelijk uittreksel uit een uitspraak' n. Indien vraag I bevestigend wordt be antwoord, willen de Ministers dan mede- deelen of naar hun meening dat bedoelde vordering van den Centralen Raad van Beroep in overeenstemming is met het be paalde bij art. 80 der Beroepswet, dat ook toepasselijk is bij een beroep, volgens art. 119 der Beroepswet bij den Centralen Raad van Beroep ingesteld, en waarin al leen inzending wordt gevorderd van de RECLAME. 678 HAVERMOUT beslissing waartegen het beroep is gericht? in. Indien vraag n ontkennend mocht worden beantwoord, willen de ministers dan bevorderen herstel van het tot nu toe gevolgde gebruik, dan wel een wijziging van de Beroepswet, waardoor voorkomen kan worden, dat door een ongeval getrof fenen kosten moeten maken om in be roep te gaan bij den Centralen Raad van Beroep, ook omdat die kosten onnoodig worden veroorzaakt wijl overeenkomstig art. 120 lid 3 der Beroepswet, de Centrale Raad alle proefstukken van den Raad van Beroep ontvangen moet? nederlandsche bond van steendrukkerijen. In een te Amsterdam gehouden alge- meene ledenvergadering van den Ned. Bond van Steendrukkerijen trad als voor zitter af, de heer M. A. Jacobson, uit Haar lem, die deze functie gedurende 18 jaren heeft waargenomen. Als blijk van buitengewone waardeering werd den scheidenden voorzitter het eere voorzitterschap van den Bond aangebo den. waaraan verbonden de gouden bonds- penning. Na afloop der vergadering werd in het Carlton-Hotel een druk bezochte receptie gehouden. eerste kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag 24 April om halfnegen 's avonds. Aan de orde zullen dan worden gesteld de wetsontwerpen tot regeling van den invoer van metaaldraadgloeilampen, de technische herziening van het tarief der inkomstenbelasting en de wijziging en verhooglng van de begrooting van inkom sten en uitgaven van het Gemeentefonds voor 1932—1933 (verhooging bedrag uit- keeringen aan de gemeenten). Vervolgens zullen eenige kleinere wets ontwerpen in de afdeelingen worden on derzocht. Woensdag 25 April zal om 11 uur een openbare vergadering worden gehouden. Behandeld zullen dan worden de wets ontwerpen Vereeniging van de gemeenten Enschedé, Lonneker en wijziging van de grens tussohen de gemeenten Oud Beijer- land en Nieuw Beijerland. VERSPREIDE BERICHTEN. De Emmabloemcollecte te Rotterdam heeft ruim f. 13.000 en te Amsterdam bijna f. 19.000 opgebracht. De 2e ploeg der lichting 1933 van de zeemacht wordt 24 dezer in het genot van groot verlof gesteld. TWEEDE KAMER. spoorwegen. De Kamer heeft allereerst, zonder hoof delijke stemming, goedgekeurd het wets ontwerp tot wijziging van de Spoorweg wet en van de Locaalspoor- en Tram- wegwet. Slechts zeer enkele leden lieten aantee- kenen, dat zij tegen waren. Een ander spoorweg-ontwerp kwam daarna aan de orde, namelijk dat tot naasting van de volgende spoorweglijnen: van Medemblik naar Hoorn, van Nijkerk naar Ede, van Neede naar Hellendoorn, van Deventer naar Ommen, van Dinxper- lo naar Varsseveld, van Leeuwarden naar Metslawier, van Metslawier naar Anjum, van Stiens, naar Harlingen en Franeker. Al deze lijnen leveren een onvoldoende opbrengst en de Minister van Waterstaat becijfert in de stukken, dat er van de naasting blijvend voordeel voor de schat kist mag worden verwacht. De naasting- prijzen zullen nader bij onderhandeling worden bepaald: tegenover den jaarlijk- schen rente-last hiervan staan besparin gen, die hooger zijn. In de discussie werd nog voor enkele dezer lijnen een pleidooi gevoerd. Men wees er daarnaast op, dat natuurlijk an dere verkeersmiddelen de taak van de oude zullen moeten overnemen, maar dit zal veel goedkooper kunnen dan thans. En natuurlijk bracht men er enkele alge- meene punten van algemeene spoorweg- politiek bij te pas, en werden er adviezen gegeven in verband met de spoorweg-te korten. Minister Kalff heeft in zijn antwoord het exploiteeren van onproductieve ne- venlijnen een luxe genoemd, die men zich tegenwoordig niet meer kan en mag ver oorloven. Waar de ontvangsten geregeld dalen en blijven dalen, moet in deze ge vallen tot naasting worden overgegaan, een noodzakelijkheid, welke de Minister met allerlei cijfers heeft gedemonstreerd. Wanneer echter de betrokken streek zélf zoodanige hulp en waarborgen verschaft, dat de lijnen zonder verlies kunnen wer ken, dan zou er te praten zijn, maar is dit niet het geval, dan blijft niet anders over dan naasting. Nu de Kamer besefte dit ook en keurde het ontwerp goed. Alleen de plat telander Vervoorn bleef onverzoenlijk. Een derde spoorweg-ontwerp betrof het wetsvoorstel, waarvan de strekking is te komen tot samenwerking van de tram wegen in de provincie Noord-Brabant. Daartoe zullen met verschillende tram wegmaatschappijen overeenkomsten wor den gesloten: zij zullen op meer economi- schen basis worden gesteld en in één be drijf van buurtspoorwegen en auto-dien- sten worden samengebracht. Ook over dit voorstel voerden eenige afgevaardigden 't woord, waarbij de heer Kuiper een motie indiende, uitsprekend dat van de 11 com missarissen van het nieuwe centrale be drijf er één uit het personeel gekozen zou moeten worden. Minister Kalff verklaarde, het ontwerp van zijn voorganger te hebben overge nomen en al was hij er niet bepaald geest driftig over, hij vond het toch maar de beste oplossing, om het te aanvaarden met het oog op het verkeersbelang in de betrokken streken. Aan de personeelbe- langen zal zoo beloofde hij volle aandacht worden gewijd, maar hij achtte het verkeerd, in den Raad van Commis sarissen iemand te zetten met een spe- Cjale De heer Kuiper trok toen zijn motie maar in en de Kamer nam het wetsont werp aan; de communisten en de heer Arts bleven er tegen. de steun aan de werkloozen. De heer Kupers heeft den Minister van Sociale Zaken geïnterpelleerd over: de steunverlaging voor werklooze ar beiders in Twente, de verlaging van de loonen in werkverschaffingen en in het algemeen het beleid inzake de werkloo- zen-ondersteuning. De rede van den interpellant was na tuurlijk van begin tot eind een betoog tegen alle verlagingen, aangezien en hij illustreerde dit met allerlei cijfers de bestaande steun-bedragen en loonen van dien aard zijn, dat zij onmogelijk verlaagd kunnen worden. Hij vroeg der halve inlichtingen aan de Regeering om trent haar besluiten en ook omtrent de loopende geruchten, dat de steunnormen over de geheele linie zouden worden ver laagd. Zijn die geruchten juist, dan zou den de werkloozen van minder dan f. 8 per week moeten gaan leven. Ons volk dient zoo meende de heer Kupers voor de werkloozen meer over te hebben, meer offers te brengen. Als wij 200 mil- lioen gulden per jaar voor den landbouw offeren, dan kan er voor de werkloozen ook nog wel iets gedaan worden; de afge vaardigde zou bijv. 1% willen heffen van de vermogens boven f. 16.000, en voorts leeningen willen sluiten ten behoeve van den werkloozensteun. De conclusie van den heer Kupers was, dat de steun- en loonsverlagingen voor de werkloozen en voor de arbeiders bij de werkverschaffing ongedaan moeten wor den gemaakt. Hij stelde de vraag, of de Minister daar toe bereid was, en voorts, of de steunver laging in Twente als een op-zich-zelf- staande maatregel moet worden be schouwd dan wel als een inleiding tot steunverlagingen in andere deelen des lands. Minister Slotemaker de Bruine zal den interpellant heden beantwoorden. D.w.z. hedenmorgen. Want des middags gaat de Kamer met den Dieseltrein naar Arnhem. Welk een kostbare lading! HAGENAAR. STRAATRUMOER. Een bewoner van den Apothekersdijk verzoekt de politie maatregelen te nemen tegen het hinderlijk straatrumoer in de vroege ochtenduren voor den aanvang der Leidsche fruitmarkt. EEN HALF UURTJE BIJ LIEN DETERS. Een gracieus wezentje een figuurtje als een Tanagrabeeldje met een mooi ovaal gezicht, vroolijke oogen, een bekoor lijken mond en mooi gebogen wenkbrau wen, een meisje met gevoel en 'n vleugje ironie. Dit zijn de eerste indrukken, die men krijgt, wanneer men op bezoek komt bij Lien Deyers. De naam „diva" of „ster" is op haar absoluut niet van toepassing. De kunst staat bij haar op den voor grond; daarop volgt de Film (met 'n hoofd letter i want in de allereerste plaats is zij filmartiste. Dat schijnt zij wel met hart en ziel te zijn. Wel voelt zij zich ook door het theater magisch aangetrokken. Zij heeft reeds de stimuleerende trilingen uit de zaal, die gedurende de voorstelling donker is, tot zich voelen komen, en hoopt spoedig weer eens op de planken te staan, die voor den artist de wereld beteekenen en zulks in den meest uitgebreiden zin des woords. Maar zij weet zelf, dat zij het robuste werk in de ateliers der filmstad niet graag zou willen missen, dat de electrisohe zon nen in de filmstad haar levenszonnen zijn geworden. Het wachtwoord „goud" is gevallen. On middellijk wordt zij geestdriftig en wel sprekend. En nu openbaart zich een trek ran haar wezen, die wel de meest sym pathieke van haar is. Wel spreekt zij over haar rol, over lichtpunten en mogelijk heden, maar het warmst zijn haar woor den, wanneer zij met achting en dank baarheid over haar partner Hans Albers spreekt. Van deze bescheidenheid en zin voor rechtvaardigheid geeft zij eveneens blijk, wanneer zij bekent, dat alleen haar collegiale partner haar het zoo onmisbare gevoel van zekerheid gedurende de op namen suggereerde. Reeds spoedig is de interviewer tot het inzicht gekomen, dat achter het gladde voorhoofd van deze kin derlijke jonge vrouw niet alleen probleem- looze harmonie huistTypisch is in dit verband haar groote liefde voor de Noord zee met haar melancholie en indrukwek kende dramatiek. Voor deze jonge vrouw biedt het leven nog vele mogelijkheden. Het kan zeer goed, dat er, nadat in de stilte en zeer vroeg tijdig een talent werd gevormd, in den loop der tijden een karakter ontstaat, dat nog rustende, nauwelijks gekende die pere gevoelens ten volle belicht en daar mede hoogstwaarschijnlijk nieuwe artis tieke mogelijkheden wekt, die nu nog nie mand vermoedt het minst misschien Lien Deyers zelf. Voor we afscheid nemen van de sympathieke jonge kunstenares "Preken we nog even over haar vroegere rollen. „Dat ik mij graag mijn eerste groote filmrol in „De Spion" herinner, kunt u zich wel voorstellen. Deze film en „De Hei lige en haar Nar" hebben mij bij het publiek bekend gemaakt. Mijn geluids film-debuut maakte ik in „Rosenmontag". In „De reden tot echtscheiding" ging ik over naar het vroolijke gebied van de film, waartoe ook „Lachende erfgenamen" be hoort. Nu denk ik natuurlijk alleen aan de film „Goud". Nogmaals: het werk aan deze film was inspannend en vereisehte al mijn concentratie-vermogen. Maar mis schien juist daarom was het heerlijk." Nu wil de interviewer echter niets meer vragen. Het geheele ondeihoud, waarin Lien Deyers op haar manier over de film en het filmen heeft gésproken, en die een ernstig nadenken over de daarmee samen hangende problemen verraadt, maanden den interviewer tot gepaste beschei denheid. CLAUDETTE COLBERT. De Fransche actrice ulaudette Colbert, die den laatsten tijd in Amerikaansche films meer en meer op den voorgrond treedt, is deze week te zien in de film „Torch Singer" (Nachtclub-Madonna), Zij speelt hierin de rol van het wereldvreemde meisje, dat door het leven geslagen en verbitterd, zich ontwikkelt tot een cynische, harde vrouw. DE BEELTENIS VAN GRETA GARBO OP EEN POSTZEGEL? Wij vernamen een interessant bericht uit Zweden voor postzegelverzamelaars. De beeltenis van Greta Gahbo zal zeer waar schijnlijk naast andere „onsterfelijken" een postzegel sieren. De monsters voor de postzegels zijn al in Hollywood aange kómen. Het zal een zegel van 1 Kroon zijn en de kunstenaar schijnt op frappante wijze de uitdrukking van het gezicht van Greta Garbo weergegeven te hebben. De naam van Greta Garbo is onder het por tret aangebracht. NIEUWE RADIO-POLITIEK VOOR FOX MUSICALS. Om de muziek uit de Fox Musicals frisch te houden voor het publiek, heeft Fox Film Corporation een beperking gemaakt, wat betreft Radio-uitzendingen van de muziek uit de Fox Films „George White's Scan dals", „Fox Follies" en „Bottoms up". Elk van deze films heeft verscheidene goede liedjes, welke geschreven zijn door de meest bekende componisten van popu laire muziek. Geen van deze liedjes zullen eerder verkrijgbaar worden gesteld dan twee weken vóór de première van de film. „De Radio heeft ten opzichte van popu laire muziek een eigenaardige situatie .ge schapen", verklaarde Mr. Sidney R. Kent, President van Fox Film Corporation, toen hij deze nieuwe Fox' politiek aankondigde. „Met zijn onmetelijke mogelijkheden voor gelijktijdige verspreiding, kan de radio een schlager gemakkelijk kapot maken, door het publiek ermede te ver velen door het te dikwijls te spelen. Om dit te voorkomen en tot een betere samen werking te komen met de Radio-Omroep- vereenigingen en de artisten, in hun po ging, om de liedjes te algemeen te maken in den aether, te beteugelen, heeft Fox deze beperkende politiek aangegaan, wat betreft de Radio-uitzendingen, Som Fox, President van de „Movietone Music Corporation", die de schlagers uit de films uitgeeft, verklaarde, dat deze politiek een middenweg was, een, niet zoo drastische, als sommige revue-eigenaren nastreven, die eenvoudig het gebruik van de liedjes verbieden zoolang de revue gaat en ook niet zoo toegevend, dat de Omroep- Maatsohaippijen op ieder moment van den dag, zoo dikwijls als zij willen, een be paalde schlager ten gehoore kunnen bren gen, zoodat zij er het publiek mede gaan vervelen. Door deze beperkende maatregel van Fbx Film Corporation zullen de Schlagers op een hooger peil blijven, zoodat hei publiek ze ten volle zal waardeeren, wat vroeger meestal niet het geval was. EEN GOEDE RAAD VAN „TARZAN". „Uw gezondheid kunt U behouden door vijftien minuten per dag gymnastiekoefe ningen te maken. Dit is wel het minste, wat ieder mensch voor het behouden van een goed lichaam moet doen", zegt Johnny Weissmuller, de vroegere wereldkampioen- zwemimer, die veie wereldrecords heeft be haald en nu bekend staat een van de Een nieuwe opname van Mariene Dietrich, ditmaal als Katharine de Groote in haar nieuwste film van Josef von Sternberg. Haar tegenspeler is Kent Taylor. meest volmaakte lichamen te hebben. „Door deze weinige minuten dagelijks te besteden aan oefeningen, kan ieder mensch zijn lichaam in conditie houden en ver sterken, zoodat hij weerstand tegen alle mogelijke ziekten kan bieden, verklaart Johnny, die zelf begon met zwemmen om een zware ziekte te overwinnen en zich letterlijk gezond zwom. „Ik zou nooit iemand aanraden met ge compliceerde en inspannende oefeningen te beginnen. Ten eerste zou men zich over werken en ten tweede zou het pleizier om te oefenen geheel verloren gaan, nog voor dat men er eenig voordeel van onder vonden had. „Dit was ook mijn jeugdervaring. Wan neer ik iederen dag enkele minuten zwom voelde ik mij sterk en krachtig, veel beter dan na een lange oefening. In vele gevallen zou een wandeling v-an vijftien minuten in den morgen of den avond kunnen worden volgehouden, wan- naar het regelmatig gedaan wordt. Voor diegene, die een grooter uithoudingsvermo gen hebben is ook een serie eenvoudige oefeningen bij het open raam aan te be velen, die ook systematisch het lichaam krachtig maken, terwijl iemand, die aan leg voor zwemmen heeft en wiens lichaam goed tegen water kan, bij al deze oefe ningen ook zwemmen kan, maar dan ook niet langer dan vijftien minuten. De belangstelling voor sport blijft naar mate men de voordeelen aan zijn eigen gezondheid hiervan ondervindt. Zeer goed voor de gezondheid is natuur lijk ook een regelmatig leven. Zelf pro beer ik eiken nacht negen uur te slapen. Ik heb nooit een bepaald dieet gevolgd, maar ik heb altijd moeite gedaan niet meer te eten, dan juist genoeg om mijn honger te stillen. Overdag breng ik zoo veel mogelijk mijn vrijen tijd in de frissche lucht door en zwem in open water en in de zee. Wanneer men alleen in de gelegen heid is in een gesloten zweminrichting te zwemmen, is het aan te raden na het zwemmen het lichaam flink af te drogen of een heet stoombad te nemen. Daardoor worden de poriën gezuiverd en de bloed circulatie bevorderd. Maar welke oefe ningen iemand ook voor zichzelf geschikt vind, de hoofdzaak is, dat hij ze dagelijks moet toepassen en dit is ook de regel, die voor allen belangrijk is, die gezondheid zoeken. Door de buitengewone lichamelijke ont wikkeling van Johnny Weissmuller, heeft hij de kans gekregen een hoofdrol te spe len in de beide Tarzanfilms: „Tarzan, the Apeman" en „Tarzan and his mate", een nieuwe film vol avonturen, die door de Metro is opgenomen. Maar hoe druk zijn dag ook in de stu dio's is geweest, altijd vindt hij tijd om te zwemmen al is het dan ook slechts yljftien minuten!

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 13