75,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 18 April 1934 Derde Blad No. 22722 BINNENLAND. Beroepsinbrekers gedood. Het zilveren jubileum der Chr. School te Oegstgeest. BJJ HET AFTREDEN VAN MINISTER VERSCHUUR. HIJ WILDE HET MINISTERIE NIET ffAGEN AAN HALVE OPLOSSINGEN. De „Msb." had een onderhoud met mi nister" Verschuur, kort nadat deze zijn besluit tot altreden genomen had. Wij ontleenen er het volgende aan: Zes en vijftig maanden aldus de mi nister heb ik onder hoogspanning moe ten werken. Telkens rezen er nieuwe vraagstukken, die scheppenden arbeid vroegen, intense aandacht en dat in een tempo, die de nood nu eenmaal in vele gevallen eischte. Niet zelden moesten bin nen zeer korten tijd de gewichtigste be slissingen worden genomen, waarbij het wel en wee van talloozen betrokken was. Alleen een sterk gestel heeft mij in staat gesteld zooveel te kunnen afdoen, maar 5c heb te veel van mijn krachten geëisclrt en daar is deze ziekte bij gekomen, die mij tot rust dwingt. Maar een minister mag niet rusten. Hoe kan ik echter op halve kracht werken? Het land heeft er niets aan als ik Talma's voorbeeld volg. Talma was een reus, maar hij bleef ook te lang, sloopte zijn kracht totaal en overleed kort na zijn aftreden. Hoeveel had hij nog kun nen doen! Ik heb mij daaraan gespiegeld, pe dokters zeggen, dat mijn hart geen gebreken heeft, maar dat ik de reserves moet aanvullen." Het is jammer voor het ministerie. „Maar niet onoverkomelijk. Nu kan ik ■aan. Verleden jaar bij de formatie heb ik tenslotte niet willen weigeren, omdat dan misschien daardoor de kabinetsfor matie was mislukt. Men had toen ernstig andere oplossingen beproefd. Nu kan het. B mag dit ministerie in dezen tijd aan halve oplossingen wagen." U kunt toch eenigen tijd vacantie !®en? „Dat noem ik nu juist een halve oplos- ang. Ik ben er de man niet naar om te lasten, als een ander mijn werk moet doen a ik dan later de kous verder heb af te beien. Trouwens, men heeft mij dat wel worgesteld, maar ik heb gezegd: En als 1 dan niet hersteld zou zijn, rijzen de- ttlfde moeilijkheden weer. Neen, zulke dingen moet men moedig onder oogen tien." Uw heengaan schept toch minstens de moeilijkheid om een geschikten opvol ger te zoeken? „Niemand is onmisbaar. Ik weet, dat is betrekkelijk, maar een nieuwe minister ton nu gemakkelijker optreden dan in Mei 1933. De reorganisatie der departementen heeft haar beslag gekregen; de landbouw politiek is vastgesteld; de groote lijnen rijn uitgestippeld en de centrales werken. Het komt nu op de uitvoering en toezicht aan cn de secretaris-generaal is inge werkt." Maar de handelspolitiek? „Ook voor handel en nijverheid is de koers bepaald. De crisismaatregelen vor men één geheel. De handelspolitiek is ge leidelijk van koers veranderd. Het is nu kwestie van uitwerken. De nieuwe Mi nister heeft daarbij het voordeel, dat de Kamers het gevolgde beleid met alge- meene instemming hebben goedgekeurd, wat de groote lijnen aangaat. In tiental len bedrijven schrijdt de ordening voort. Zelfs in moeilijke bedrijven als de katoen nijverheid, Ik heb er met zorg voor ge waakt aan geen extremistische eischen toe te geven, naar best vermogen gelet op een gezonde prijspolitiek voor de bevolking." Er ligt nog een en ander. De agenda fan de Kamer voor deze week „Precies. De Landbouwcrisisfonds-be- grooting moet worden afgedaan en een heele reeks ontwerpen voor nijverheid en middenstand. Die mogen niet wachten en ten minister ad interim kan dit alles moei lijk afdoen. Juist daarom heb ik gezegd: Niet kwakkelen, maar gaan!" Mag ik u op den man af vragen, of er bij u toch ook zakelijke of principieele meemngsverschillen zijn met het beleid van het kabinet? Men zou kunnen den ken.... „Voor dit kabinet heb ik niets dan lof. Geloof mij, als ik in volle oprechtheid zeg, dat men zich moeilijk een kabinet kan voorstellen, waarin hartelijker samenwer king bestaat. Dat heeft mij het heengaan zwaarder gemaakt. Er is geen kwestie de Minister beklemtoonde van eenig zakelijk, persoonlijk of principieel mee- ningsverschil. De geest in het kabinet is uitstekend. Zeg en herzeg toch aan de sienschen. dat zij zich eensgezind rond Mi nister Colijn en zijn helpers scharen, niet alleen omdat zij werkelijk aller vertrou wen verdienen, maar vooral omdat het zoo noodig is voor ons lieve land. De mi nisters staan voor moeilijke vraagstukken en pijnlijke beslissingen. Alleen wie ver antwoordelijkheid droeg, kan het beoor- deelen." o VEILIG VERKEER. Remmen-week te Haarlem. Te Haarlem wordt, ter bevordering van veilig verkeer, een remmen-week gehou den. Vele auto's worden aangehouden door de politie, waarna de remmen worden be proefd. Ook motorfietsen en gewone rijwielen korden af en toe gecootroleerd. Op den eersten dag werden 224 motorrijtuigen aangehouden. Wegens ondeugdelijke hand. ol voetremmen werden 36 processen-ver baal opgemaakt. Alle wagens, waarvan de remmen niet in orde zijn, worden ter reparatie naar een garage gebracht. LEERLING-MACHINISTEN BIJ DE SPOORWEGEN. Onze spoorwegmedewerker schrijft: Naar wij vernemen zullen de leerlingen- machinisten, die destijds door de Ned. Spoorwegen op wachtgeld werden gesteld, gaandeweg weer voor dienst op de locomo tieven worden aangewezen. OPVOLGER KOOS VORRINK IN DE AJ.C. Naar wij vernemen, Is het zeer waar- 5™ljnlijk, dat de plaats van den heer «wos Vorrink die thans voorzitter is van jje S.D.A.p. in het hoofdbestuur der Arbei ders Jeugd Centrale zal worden ingenomen ™or den heer Klaas Toornstra. De heer ornstra is nu secretaris der A.J.C. Hbld. BELASTING OP BESLOTEN VENNOOTSCHAPPEN. Bezwaren van de Amsterdamsche Bankiersvereeniging. Tegen het wetsontwerp betreffende hef fing van belastingen van besloten ven nootschappen heeft de Amsterdamsche Bankiersvereeniging in een adres aan de Tweede Kamer bezwaren ontwikkeld. Betoogd wordt, dat een groote groep van Nederlandsche vennootschappen boven 't hoofd hangt, dat zij op volkomen wille keurige wijze tot „besloten" vennootschap „gedegradeerd" worden dat zij dientenge volge practisch niet meer zullen kunnen volgen de voor het bedrijf noodig geoor deelde afschrijvings- en reserveerings- politiek, maar gedwongen worden te dien aanzien de als volkomen onvoldoende aan gemerkte normen van den fiscus te vol gen en de door den fiscus als winst aan gemerkte bedragen inderdaad tot uitkee- ring te brengen, teneinde te vermijden, dat de aandeelhouders bedragen aan be lasting moeten betalen, welke het veel voud der werkelijk genoten inkomsten uit de vennootschap zouden kunnen uit maken. Het is, meent adressante, economisch volkomen ongerechtvaardigd, om al die vennootschappen, welke als „besloten" aangemerkt zullen worden, te onderwer pen aan een fiscaal systeem, dat geheel in strijd is met de bedrijfspolitiek, welke voor verreweg het grootste gedeelte ook der z.g. „besloten" vennootschappen een conditio sine qua non is, om tusschen al de wisselingen van het economisch getij in stand te kunnen blijven, en zulks uit sluitend aangezien bij bepaalde vennoot schappen misbruiken voorkomen, welke de fiscus thans niet zou kunnen treffen en welke hij door middel van deze nieuw voorgestelde wettelijke bepalingen wil kunnen treffen. Tenslotte wordt ook gewezen op de na- deelige gevolgen, welke het wetsontwerp volgens adressante zal hebben met betrek king tot de verschillende vennootschap pen, waarbij buitenlandsch kapitaal be trokken is. t.w. de hier te lande gevestigde, door buitenlanders opgerichte holding-, financierings- en beleggings-maatschap- pijen. DE INPOLDERING VAN ZUIDERZEE- GRONDEN. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1934 hadden vele leden ernstig bezwaar tegen verdere drooglegging van de Zuiderzeegronden en waren daarom min of meer scherp gekant tegen den memoriepost inzake den Noord- Oostpolder. De bezwaren kwamen in hoofdzaak hierop neer, dat na de inpolde ring van de Wieringermeer de toestanden op agrarisch gebied zich dermate hebben gewijzigd, dat thans stilstand van de drooglegging geraden is. De voordeelen zullen h. i. geenszins opwegen tegen de nadeelen. De resultaten van den Wierin- germeerpolder vallen niet mede; het land schijnt niet voldoende te zijn ontzilt; van bereidwilligheid om den grond te aan vaarden bleek niets; gegadigden voor de in erfpacht uit te geven gronden schijnen zich niet aan te melden. De staat is tot veel grootere offers verplicht dan werd verwacht. Uit een oogpunt van werkverschaffing zou dan ook veeleer aanbeveling verdienen bevordering van wegenbouw of boschcul tuur, waarbij groote bedragen aan arbeids loon zijn gemoeid. Met nadruk bepleitten de leden, die hier aan het woord waren, het stopzetten van den arbeid aan de Zui derzeewerken Verscheidene andere leden konden zich daarentegen neerleggen bij het denkbeeld van de regeering, om tot inpoldering van den Noord-Oostpolder over te gaan, omdat daardoor voor de eerste jaren een object van werkverruiming van beteekenis zou worden verkregen. Gevraagd werd, of het in de bedoeling ligt den aan te leggen dijk het karakter van een zeedijk te geven, dan wel of met den aanleg van een binnendijk zal kunnen worden volstaan. Sommige leden vroegen nadere inlich tingen over de beschikbaarstelling van gronden in den Wieringermeerpolder ten behoeve van Duitsche immigranten. Zoo werd gevraagd in welken vorm medewer king is verleend, en of zekerheid bestaat, dat de aldus geplaatsten, na verloop van een bepaalden termijn den polder weer zullen verlaten. Het zou niet wenschelijk zijn, indien een deel dezer vluchtelingen hier achterbleef en zich op de uitoefening van andere bedrijven ter plaatse ging toe leggen en alzoo onder bevoorrechte om standigheden beslag ging leggen op een arbeidsveld, hetwelk bij de inpoldering zeker niet ten behoeve van vreemdelingen is geschapen. DE BETUWE BLOEIT. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land meldt: Uit de Betuwe wordt gemeld, dat. wat voor een paar dagen niet te verwachten was, nu in weinig tijds is gebeurd: door het warme weer en een regenbuitje zijn de late kersen reeds uitgekomen en prijken nu met hun aankomende bloesempracht. Wanneer het zachte weer aanhoudt, komen langzamerhand de peren, de mei kersen en het vroege fruit aan de beurt, zoodat einde dezr week in de Betuwe al van veel bloesemweelde genoten kan worden. STOPZETTING VAN HET „INBLIKKEN" VAN REGEERINGSKOEIEN. Ontslag van 90 arbeiders te Deventer. Het door ons uit de „Vee- en Vleesch- handel" overgenomen bericht dat het in blikken van regeeringskoeien zal worden stopgezet wordt bevestigd door een bericht in het Deventer Dagblad. Daarin toch wordt gemeld, dat, in verband met het stopzetten van de vervaardiging van blik ken voor de Crisis Rundvee Centrale aan ongeveer 50 arbeiders van de fabriek der fa. Thomassen en Drijver te Deventer ont slag is aangezegd. Bij de N.V. Vleeschwaren- en Conserven- fabriek v.h. A. A. Hunink aldaar zullen ongeveer 40 arbeiders worden ontslagen. RECLAME 9574 Opslagplaatsen van levensmiddelen zijn onweer staanbaar voor ratten en ten duidelijkste blijkt hierbij de onmacht van tox-terriers, katten, vallen en vele bestrijdingsmiddelen om het gevaar Ic keeren. Dit ondervond o.a. de Heer Jellesma te St Nicolaasga, die ten slotte Rodent toepaste en met één doosje 120 ratten wist te dooden. Rodent taalt nimmer, het heeft een bijzondere aantrekkings kracht. Koop nog heden een doos van 50 ct- of een dubbele doos 5 90 cL en morgen zal Rodent ook U van ratten cn muizen verlost hebben. Imp.: Fa. B. Meindersma - Den Haae. B53 BELANGHEBBENDEN BIJ DEN SCHOENHANDEL. Gisteren kwam te Amsterdam een aan tal belanghebbenden bij den schoenhandel tezamen, zoowel ten aanzien van den groot, als van den detailhandel, ter be spreking van den toestand, ontstaan door de ingrijpende maatregelen der centrale vereeniging ter behartiging van de belan gen, van den huiden-, leder-, schoenen en aanverwanten handel. Staande de vergadering werd een nieuwe vereeniging opgericht, genaamd 't „Alge meen Nederlandsch verbond van belang hebbenden bij den schoenhandel", waartoe alle aanwezigen toetraden. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit de volgende personen: N. van Haren, Waalwijk, voorzitter, P. J. de Mandt, Nijmegen, penningmeester; A. Feitsma, Leeuwarden, A. M. C. Dijkmans, Eindhoven, L. P. Paanakker, Amsterdam. Als secretaris werd aan het bestuur toe gevoegd mr. P. W. van Boome, advocaat te Amsterdam. ZILVEREN JUBILEUM VAN HET CHR. NATIONAAL VAKVERBOND. Défilé in Utrecht. Op 1 Juli a.s. zal het Christelijk Natio naal Vakverbond 25 jaar bestaan. De bij het C.N.V. aangesloten organisaties zullen aan het C.N.V. als jubileumgeschenk een film aanbieden. In de Utrechtsche afdeeling van het C.N.V. werd echter de vraag gesteld of de dank der leden van de Christelijke Vak organisaties zich ook niet in anderen vorm zou kunnen uiten. Na samenspreking met het Dagelijksch bestuur van het C.N.V. werd aan de 203 Christelijke Besturenorganisaties om mede werking verzocht voor het navolgend plan. Zaterdag 30 Juni a.s. den dag voor den jubileumdatum zullen de Christelijk geor- ganiseerden met vrouwen en gezinsleden, in zoo groot mogelijk aantal naar Utrecht komen, om daar in woord en lied hun groote dankbaarheid te toonen voor den arbeid der Christelijke vakbeweging die nu 25 jaar in het CjN.V. is geschonken. Na een korte meeting, waarin, naar zij reeds hebben toegezegd de minister „presi dent dr. H. Colijn en de minister van sociale zaken dr. J. R. Slotemaker de Bruine het woord zullen voeren, zal door al de Christelijke, afdeelingen uit alle plaatsen (ook uit Leiden door den P.C.B.) met vaandels en banieren worden gedefi leerd voor het gebouw waar het N.C.V. in jubileum vergadering bijeen is. Ook worden met de Ned. Spoorwegen be sprekingen gevoerd, om een vlot vervoer der deelnemers naar Utrecht te verzekeren. Ook andere organisaties en personen die zich mee verheugen in de ontwikkeling van de Christelijke sociale beweging zullen dien dag welkom zijn. DE POSTVLUCHTEN. De Pelikaan (uitreis) is gisteren uit D,iask vertrokken en te Jodhpur aange komen De „Kwartel" (thuisreis) vloog gisteren van Bagdad naar Cairo. LOONEN BIJ DE WERKVERSCHAFFING Door het R.K. Werkliedenverbond is aan den Minister van Sociale Zaken een adres gezonden inzake het verlagen van loonen in de werkverschaffing. Verzocht wordt: 1. voor een goed overzicht en mede om het betrachten van de billijkheid zooveel mogelijk te bevorderen, de verschillende plaatsen in te deelen in klassen, zooals dat b.v. in sommige collectieve contracten is geschied; 2. voor elk dier klassen vast te stellen de grens, waar beneden de loonen in de werkverschaffingen en de steunbedragen niet mogen dalen; 3. met het oog hierop te benoemen per manente colleges, die zich terzake kunnen doen voorlichten en den Minister van advies dienen; 4. aan deze colleges telkens advies te vragen, wanneer naar het oordeel der be voegde instanties een oogenblik Is aange broken om de uiterste grens opnieuw te toetsen aan wat in het economische leven is tot stand gekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. De Rijkswaterstaat heeft gisteren aan besteed het maken van den onderbouw voor de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk met bijkomende werken. Laagste insclirijfster volgens het bestek was de N.V. Amsterdamsche Ballastmij. te Amster dam voor f 953.500, terwijl laagste in- schrijfster met een eigen ontwerp was de N.V. Bato te 'sGravenhage voor f. 950.000. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats 's-Gravenhage, A. J. M. Krafr, cand. notaris te 's-Gravenhage. in de plaats van W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst, eervol ontslagen. UIT NED. OOST-INDIE. AFTREDENDE RESIDENT. BUITENZORG, 17 April (Aneta) Met ingang van 16 Juni is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Resident van Timor E. H. de Nijs Bik, onder dankbe tuiging voor de langdurige den lande be wezen diensten. HERDENKING QfJDER GROOTE BELANGSTELLING. Foto Bleuzé. Hierboven het bestuur der Chr. School aan den Endegeesterstraatweg te Oegstgeest, die gisteren het zilveren jubileum herdacht, tijdens de receptie. Eerste rij van 1. naar r. de heeren: M. C. v. d. Burg (als lid der feestcomm.); H. Brinksma (secr. Schoolbestuur); ds. T. J. Jansen Schoonhoven (voorz.); L. Borst (bestuurslid); J. v. d. Voet (een der oprichters van de School) en A. T. Kraan (bestuurslid). - Daarachter het onderwijzend personeel met in 't midden het hoofd de heer B. J. v. d. Meene, die zooals wij vermeldden Maandag j.l. zijn 25-jarig jubileum vierde. Naast hem staat het oud hoofd der School, de heer B. Stam, thans als zoo danig werkzaam te Heemstede. Onder groote belangstelling is gister middag in een van de daarvoor ingerichte lokalen, met een receptie het 25 jarig be staan gevierd van de Chr. School te Oegstgeest. Tal van bloemstukken waren rteds op gesteld w.o. van de Chr. Hist. Kiesvereeni- ging, de Neutr. Coop. Boerenleenbank, de Ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente, het onderwijzend personeel der Kleuterschool en van den heer J. v. d.. Schrier. Als eerste spreker trad naar voren de hter J. Baak. inspecteur van het L.O. die het bestuur feliciteerde, er op wijzend, dat er alle reden was tot groote dankbaar heid. Spr. richtte zich tot den heer v. d. Meene, die gelijk gemeld het feit mocht herdenken, dat hij een kwart eeuw als hoofd bij het onderwijs werkzaam was. Er zijn ongetwijfeld vele blijde herinne ringen aan dien tijd verbonden ofschoon ook donkere dagen werden doorgemaakt. Spr. hoopte, dat de heer v. d. Meene ook de zilveren randen heeft leeren zien. om die donkere wolken. Met de hoop dat het bestuur en het schoolhoofd nog veel moge bereiken, eindigde de heer Baak. Als voorzitter van het schoolbestuur dankte ds. T. J. Jansen Schoonhoven den heer Baak voor zijn tegenwoordigheid. Hij zeide zich te verheugen over het feit dat den Inspecteur van het L.O.. de man, die geheel met het interne schoolleven be kend is, zijh gelukwenschen wilde over brengen Spr. dankte den heer Baak recht hartelijk voor zijn 25 jarig medeleven met deze school. De heer v. d. Endt, directeur van het Internaat der Ned. Zendingsschool, zeide, dat het bestuur der school zeer was in genomen met de ontvangen uitnoodiging. Daartegenover staat echter dat juist op dezen middag in Leiden een zeer belang rijke Zendingssamenkomst wordit gehou den, waarom hem was verzocht het be stuur hier te willen vertegenwoordigen. Hoewel zijn hart eigenlijk in Leiden is, zoo verheugt hij zich toch in deze bijeen komst. Deze school aldus spr. loopt vrij wel parallel met de Zendingsschool. In beiden wordt onderwijs gegeven in de Christelijke leer. Als alles goed loopt en werkt, merkt men van buiten zoo weinig van onderwijsinrichtingen waar aan zoo vele zorgen zijn verbonden. Spr. hoopte dat de volgende woorden bewaarheid moge worden: .Jn stilheid en vertrouwen wil men sterk zijn". Zien wij van buiten weinig, aldus ver volgde hij. innerlijk bestaat er echter een hechte band tusschen deze scholen die n.l. wordt onderhouden door het hoofd dezer school, die in zijn vrije uren ook les geeft in de Zendingsschool en wel met een groote mate liefde en toewijding voor zijn vak. Altijd op het juiste uur zien wij den heer v. d. Meene verschijnen en dat reeds zoo lang de Zendingsschool in Oegstgeest is gevestigd. Mede daarom verheugen wij ons Tn zoo groote mate in dit schooljubileum, waarvoor hij namens het bestuur der Ned. Zendingsschool zijn gelukwenschen over bracht. Spr. hoopte daarbij dat de school tot in lengte van dagen moge blijven be staan en dat het Hoofd der School nog jaren moge gesterkt worden ten zegen van het Christelijk Onderwijs in de ge meente. Ds. Jansen Schoonhoven dankte ook dezen spreker en gaf hem zijn overtuiging dat ook zijn hart in Leiden met de Zen dingszaak medeleeft. De heer v. d. Meene dankte daarop voor de tot hem gesproken wenschen. Namens een gevormde commissie van oud-leerlingen der school sprak de heer H. Versteeg. In welgekozen woorden her dacht hij het hier genoten onderwijs en wenschte het schoolbestuur van harte geluk met dit jubileum. Als bewijs van dankbaarheid overhandigde hij namens de oud-leerlingen een prachtige Epidios- coop. Met den wensch, dat de oud-leerlin gen willen blijven strijden voor de School met den Bijbel. Ds. Jansen Schoonhoven dankte ook dezen spreker, waarbij de heer v. d. Meene persoonlijk hartelijk dankte voor het aangeboden cadeau, dit be schouwende als een sprekende getuigenis voor het genoten onderwijs. Hij bood de commissieleden ais herinnering aan een foto van de schooi. Achtereenvolgens werden nu gelukwen schen aangeboden door: de heeren T. van Egmond en N. Zandbergen (wethouders) j namens het Gemeentebestuur van Oegst- i geest; de heeren Joh. Uittenbogaard, A. E. v. d. Voet en M. v. d. Heul namens bestuur en den raad van toezicht van de Neutr. Coop. Boerenleenbank; mej. Pel als oud lid van de Commissie van toezicht op het L.O.; ds. Jac. Eringa namens de Geref, kerkeraad; mr. dr. P. G. Knibbe en mr. C. Beekenkamp namens de Leidsche Hout- school. Vervolgens kwamen vele anderen, ouders en oud-leerlingen hun gelukwenschen aanbieden. Wij merkten o.a. op de heeren: Schilp, hoofd van de Chr. Kweekschool te Leiden; de Reuver, hoofd der Chr. UL.O. school. Noordeinde en Cathier, hoofd der Chr. School, Noordeinde Leiden; het raads lid, mr. L. Sprey, het vorige hoofd der School, de heer B. Stam en echtgenoote;i mevr. van Gerrevink; den gemeente-secr. den heer Reitsma en echtgenoote; de heer van Leeuwen, hoofd der O. L. School aan den Morsch; de heeren Verhulst en Waale ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente en vele anderen. Als voorzitter van het Schoolbestuur deelde ds. Jansen Schoonhoven mede, dat verschillende blijken van belangstelling waren ontvangen, zoowel schriftelijk als in bloemenvorm en gaf daarna het vol gend historisch overzicht: 15 Juni 1893 werden pogingen gedaan om tot oprichting te komen van één of meer Chr. Scholen in Oegstgeest. waartoe als commissie werden benoemd de heeren ds. A. J. Ruys, Joh. v. d. Berg, H. v. d. Ameele, J. v. d. Voet, L. E. Nieuwenhuizen en ds. L. ten Bosch, pred. te Gouda, voorh. te Oegstgeest. Ds. ten Bosch had reeds een fonds gesticht tot oprichting eener Chr. School. Den 31en Maart 1909 had de fees telijke opening plaats. Op 6 April werd het) benoemde hoofd der School in een be stuursvergadering toegesproken door den voorzitter en werden hem gelukwenschen aangeboden bij zijn a.s. huwelijk. De school breidde zich voortdurend uit en moest worden vergroot in 1912. In 1912 werd als nieuw hoofd benoemd de heer B. J. v. d. Meene. Vervolgens is in 1932 een vereeniging van begunstigers opgericht, waarvoor door den Kerkeraad den 21en Juli 1932 een reglement werd samenge steld. Hierna werd de Kerkeraad onthe ven van haar taak als bestuur der school. Zij blijft echter rechtspersoon met als voorzitter ds. Jansen Schoonhoven. Van de oprichters zijn thans nog in leven ds. A. J. Ruys, te Utrecht, N. Breedijk en J. v. d. Voet, beiden te Oegstgeest. Hij richtte zich met van groote waar deering getuigende woorden tot de eenigst aanwezige der oprichters, den heer J. v. d. Voet en stelde voor om aan ds. A. J. Ruys te Utrecht een telegram te zenden uit dankbaarheid voor 't door hem verrichtte pionierswerk. Met applaus werd dit voorstel ontvan gen en onmiddellijk ten uitvoer gebracht. Tot slot van den middag' sprak de heer L. Borst namens de contact-commissie en bracht de gelukwenschen over na in en kele trekken het door deze commissie te bereiken doel te hebben uiteengezet. Des avonds is het jubileum herdacht in de Pauluskerk aan den Warmonderweg. Ds. T. J. Jansen Schoonhoven opende den avond met te laten zingen Psalm 105, 3 en 5 las daarna den lilden Psalm en ging dan voor in gebed. Als predikant der gemeente en als voorzitter van den ker keraad en het schoolbestuur riep hij een hartelijk welkom toe. De school en de herdenking van dit 25-jarig jubileum, al dus spr. mogen wij beschouwen als het werk van God. Spr. dankte voor de groote belangstelling van dezen middag, waaruit hij constateerde dat de harten warm klop pen voor de school. Daarom ook willen wij in dit samenzijn dit jubileum kerkelijk vieren met bloemen en palmen vóór ons. Velen onder ons hebben de school zien komen en de afgeloopen 25 jaar het leven mogen gadeslaan vanaf den beginne tot nu toe. En nu wil God dit samenzijn ge bruiken om ons te doen buigen voor Hem. die ons tot hiertoe heeft gebracht. Als een kleine school begonnen, moest deze tweemaal worden uitgebreid. Thans mogen wij jubileeren en de vruchten plukken van een volhardenden arbeid. Wij hebben teruggezien op den afgelegden weg, maar nu moeten wij toch weer vooruit zien naar de toekomst. Hij riep daartoe den spreker van dezen avond, ds. G. W. C. Vunderink, Predikant- Directeur van het Internaat van het Chr. Lyceum te Zeist een hartelijk welkom toe. Nadat gezongen was gez 194 1 en 5 trad ds. Vunderink op en zeide dat het voor een buitenstaander moeilijk is een feest rede te houden, maar hij wilde deze school die gegrondvest is op het Christelijke be ginsel, zien in het groote verband als een stuk schoolstrijd. Spr. las een gedeelte van Matheus 12 en bracht de bijzonderheid van dit verhaal met de school in verband. Hierna schetste hij de plaats van de School in het staats leven en liet tenslotte zingen psalm 89:7 en 8. Ds. Vunderink sloot den avond met dankgebed.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 9