Bescherming tegen gasaanvallen - De nieuwe Maashaven te Roermond VEILIGE HAVENS 75ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad FEUILLETON. IN ENGELAND waar de wandelsport druk beoefend wordt, worden deze Kid die Car riers^ gebruikt om baby op de wandeling te kunnen meenemen. RIJKSKANSELIER HITLER (rechts) heeft op het pantserschip ,,Deutschland' een reis meegemaakt naar de Noorsche wateren. Naast den Rijkskanselier, de Rijks we ermin iste r generaaü von Blomberg. PRINS KAYA een neef van den keizer van Japan, bracht met zijn echtge- noote een bezoek aan Parijs en werd door president Lebrun ontvangen. De, hooge gasten bij het verlaten van het Edysée. door BASIL KING. (Uit het Engelsch). 78) ..Ik zou zoo graag willen, dat als je er eens de gelegenheid toe krijgt, je hun zegt, dat ze niets behoeven te doen." „Ze zouden zich niet aan mijn woorden storen, en aan de jouwe evenmin, 't Is een kwestie waarover zij zelf en hun geweten moeten beslissen." ..Maar voor een groot gedeelte heb ik zelf daarover te beslissen." „Wel, als je geneigd zoudt zijn den eer sten stap te doen, maar aangezien dat met Zij vervolgde den zin niet, omdat me vrouw Ansley binnenkwam, die Tom op die eigenaardige wijze begroette, die uiterlijk °P een welkom leek, maar innerlijk duidde 2P afkeer, een begroeting, die hij had lee- ren slikken. Hij wist precies hoe zij over hem dacht. Zij beschouwde hem als een bezoeking. Een bezoeking kon de beste ianuiies treffen en spotten met de hoogste «erdienste. Guy, die goede jongen, was overdreven, en dit was wel het beste bewijs or van. Hij was nu eenmaal verschrikkelijk op dat jongmensch gesteld, die geen mid- heten, noch antecedenten, noch relaties Pad. zij had natuurlijk het verhaal over den Baby van Whitelaw ook gehoord, maar zoolang de Whïtelaw's het verwier pen, deed zij het ook. Het beste voor haar was om maai- zoo'n beetje philantropisch te doen. Haar man, Hildred en Guy waren er allemaal van overtuigd, dat hij zijn weg wel zou vinden! Best! Het strookte met haar opvatting, het lag geheel in de tra dities van het oude Boston om jongelui, die het waarschijnlijk een heel eind in de wereld zouden brengen, voort te helpen. Het vormde een deel van hetgeen men aan de positie, die men in de maatschappij in nam, verschuldigd was, een soort openbare plicht. Men kon er zich evenmin aan ont trekken, als vorsten aan het openen van bazaars. Een harer tantes had een arm meisje geholpen door het zanglessen te laten nemen, en het meisje was een van de beroemdste operazangeressen van de we reld geworden. Telkens als zij in de opera te Boston zong, was het een voldoening voor de familie, te vertellen, dat de prima donna haar protégé was. Zoo zou het met den jongeman ook kunnen gaan. Zij hoopte het, o zeker. Maar zij hield niet van hem, en ze vond al die drukte, die Hildred en Guy, een handje door hun vader geholpen, over hem maakten, onzin nig; maar aangezien ze nu eenmaal in de kaart moest sipelen van de opvattingen der familie omtrent liefdadigheid zou zij dat ook maar doen. Daarom duldde zij Tom, deed dit met gelatenheid en, op haar ma nier, verstandig; zij snauwde hem nooit af behalve als zij toevallig met hem alleen was, en dan kwetste zij hem in het ge niep, zooals een kwal een zwemmer doet, alleen maar dooi- hem aan te raken. Tom ontliep dit beleedigende contact met haar maar kwam toen met iets heel anders in contact. Het was een namiddag met een bewolk ten hemel, kort vóór de Kerstdagen. In de heele stad merkte men dat Kerstmis op handen was; men zag het aan de winkel etalages, de Kèrstboomenmarkten, en aan de met pakjes beladen menschen. Zonder ook maar één jaar over te slaan, gingen tegen dezen tijd zijn gedachten terug naar den noodlottigen avond vóór Kerstmis, toen hij en zijn moeder werden betrapt op oplichterij in een winkel. Hij kon zich soms net eender voelen als toen hij in het politiebureau in den hoek stond, met zijn gezicht naar den muur gekeerd, en stil letjes huilde. Hij vroeg zich af, wat Hil dred wel van hem zou denken als nij haar die geschiedenis vertelde. Zou hij dat ooit durven doen? Deels om wat llchaambeweging te ne men, deels om te denken en frissche lucht in te ademen, volgde hij den weg over de Harvard-brug naar Cambridge. Het was met groote, langzaam dalende vlokken be ginnen te sneeuwen, maar spoedig daarop sneeuwde het harder, zoodat er bijna nie mand meer op straat liep. Tom stapte stevig voort en genoot van de eenzaam heid. In het lióht der straatlantaarns zag hij twee jonge mannen met hun overjaskra gen opgeslagen in zijn richting komen. Zij lachten en rookten sigaretten. Dichterbij gekomen, herkende hij hen als Tad Whi telaw en de student, die aan het souper tafeltje van Lily zoo op tafel had gesla gen. Tom begr eep, dat zij op weg waren om Hildred een bezoek te brengen, en hoopte dat hij onder bescherming van de duister nis en de dichte sneeuwvlokken niet door hen zou worden opgemerkt. Maai- onverwachts bleef Tad vlak voor bem stilstaan. „Laat me je oog eens zien." Zijn toon was zoo ongedwongen en vriendschappelijk, dat Tom dacht dat hij zijn excuses zou maken. Hij het zijn oog zien. „Welnu, die klap heb je te pakken," ver volgde Tad. „De volgende zal nog harder aankomen, en ik zweer je, als je niet uit mijn weg blijft, dan schiet ik je dood." Tom stond verbaasd, maar vond het een geval om zich niet over op te winden. Hij glimlachte tegen het naai- hem opkij kende, jonge arrogante gezicht. „Waartoe dient dat praatje eigenlijk? Je weet best, dat je den moed niet zoudt hebben me neer te schieten. Bovendien bestaat daartoe niet de minste reden voor je. Hij wendde zich tot Tad's vriend, die als toeschouwer een beetje op zij stond. „Ik trof hem gisterenavond in de jassen- kamer stomdronken aan, hracht hem in een taxi naar huis, en stopte hem in bed. Dat was niet meer dan een staaltje van mijn plicjjt als student tegenover een an deren student, die in zoo'n toestand is. Ieder ander zou dat ook hebben gedaan." Spontaan en oprecht zei de vriend: „Dat is een eerlijke verklaring, die je moet aan nemen, Tad. Hij is een goeie kerel, anders zou hij niet „Loop naar de hel!" viel Tad hem bru taal in de rede. „Ik waarschuw hem alleen maai-. Als hij nog langer altijd om me heen loopt, dan Met geweld bleef Tom zich beheerschen, steeds tot den vriend het woord richtende. „Ik heb nooit om hem heen geloopen. Dat weet hij zelf heel goed. Twee of drie keer ben ik hem toevallig tegen het lijf geloopen, net zooais nu. Tweemaal heb ik moeten ingrijpen, om erger te voorkomen: gisterennacht omdat hij stomdronken was, een vorigen keer omdat hij een idio- tenstreek had uitgehaald. Ik zou tegenover ieder ander net zoo opgetreden zijn. En als hij weer in zoo'n geval zou verkeerên, dan doe ik het weer." „Dat is eerlijke taal, Tad, waartegen je niets kunt inbrengen," zei de scheidsman, Tom bijvallend. Tad trachtte iets te zeggen, maar Tom vervolgde rustig en uit de hoogte: „Nu blijkt,, dat hij zooveel van waarschuwingen houdt, zal ik er hem een geven. Zoolang ik er iets aan doen kan, zal ik zorgen dat hij niet uit Harvard wordt gesjeesd." Opstuivend riep Tad: „Dat gaat Je geen donder aan!" Tom ging voort uitsluitend tot den der den man te spreken. „Neen, dat gaat me geen donder aan. Ik weet waarachtig zelf niet waarom ik zoo over hem denk, maar het is nu eenmaal zoo. En hoe dan ook nu weet hij het." Met een kort: „Goeden avond," nam hij van den vriend afscheid, die beleefd even eens „Goeden avond" zei. Hij verwaardigde Tad noch met een blik, noch met een enkel woord. Zich om draaiende, ging hij pal tegen den wind in, die inmiddels een sneeuwstorm was ge worden. Maar al voortloopend, herhaalde hij de vraag, die hij Hildred had gesteld: „Waarom schijnen ze toch zoo'n hekel aan me te hebben?" IWordt vervolgd), j DEMONSTRATIE BESCHERMING TEGEN GAS-AANV ALLEN te Terneuzen. De brandweer aan 't blusschen met gasmaskers. DE GOLDEN BRUILOFT VAN EEN SCHUTrER. De schutterij van Venray vormde bij deni ingang van de kerk een eere-boog van lansen voor het echtpaar Wilms-Reynders, dat zijn gouden huwelijksfeest vierde. GROOTE BEENDEREN gevonden te Hurley (Engeland). Mr. Carpenter, lid van het Engelsch archeologisch genootschap, verklaarde, dat het waarschijnlijk beenderen van 'n Brontosaurus zijn. DE NIEUWE MAASHAVEN TE ROERMOND IS OFFICIEEL GEOPEND, -i Na de opening der haven, die aansluiting geeft op de gekanaliseerde Maas. Gepavoiseerde schepen in de nieuwe haven.

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 5