De muiterij aan boord van de „De Zeven Provinciën". LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 18 April 1934 LAATSTE BERICHTEN. 3INNENLAND. De officieren voor den Zeekrijgsraad. KERK- EN SCH00LNIEUWS. SPORT. BEURSOVERZICHT. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Gistermiddag 3 uur: 755. Hedenmiddag 3 uur: 751. telegrafisch weerbericht ïl Kon. Ned. Meteorol. Inst. te De Bildt. Hoogste stand 764.2 te Isafjord. Laagste stand 745.3 te Blacksod. Verwachting tot den avond van 19 April 1 Matige aan de kust wellicht tijdelijk krachtige, later afnemende Zuidelijke tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt met op klaringen. Waarschijnlijk nog regenbuien. Mogelijk Iets koeler. buitenlandsch weerbericht. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. De depressie ln het Westen heeft zich verder naar onze omgeving uitgebreid. De Zuid-Westelijke luchtstrooming bracht af koeling. terwijl voortdurende secundairen regen en onweer veroorzaakten. Vooral in onse omgeving zijn de hoeveelheden afge- tapten neerslag vrij groot. Blaavandshouk [Denemarken) had 30 m.M., Groningen 19 U.M., De Bilt 15 m.M., Maastricht 14 en Brussel 18 m.M. Nieuwe secundairen zijn Ie wachten; zoo veroorzaakt een baro- meterdaling over het kanaal stormachtige wind over Normandië en Bretagne. Overi gens waaien overal zwakke tot matige winden. Zoowel bij IJsland als over de Azoren zet de druk verder op; tijdelijk is ook over Finland en Lapland de barometer stijgende. Waarschijnlijk zal de depressie zich echter weer over Scandinavië uit breiden. Behalve over Duitschland waar het nog mooi warm weer is, Denemarken en Zuid Frankrijk, is overal de tempera tuur gedaald. Het ontbreken van scheeps berichten laat ons nog eenigszins in de onzekerheid of het regenachtig weer van thans binnenkort door een koude-inval met Noord-Wester-buifcn gevolgd zal wor den. Regenachtig weer en zware bewolkte lucht met tijdelijk opklaring zijn voor morgen waarschijnlijk. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.) 12 uur 's midd.: 15'/! gr. C. (60 gr. F.) 3 uur nam.: 13'A gr. CT (56 gr. F.) hoogwatertijden te katwijk zee. Foor Donderdag. Voorm. te 5.50 uur; nam. te 6.10 uur. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Woensdag: 7.31 nam. tot 4.26 v.m. MAANS- OP- EN ONDERGANG. 18 April: op 6.36 uur. DOOR EEN KAR OVERREDEN. Gisteravond omstreeks 7 uur werd de 45-jarige caféhouder W. van Gelderen uit Well (in de Bommelerwaard). toen hij den weg bij zijn huis overstak, door een hltte- kar overreden en inwendig zwaar gekwetst. Hij werd naar het Protestantsch Zieken huis te Den Bosch overgebracht. De man verkeert ln levensgevaar. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Hedenmorgen te omstreeks 11 uur reed de ruim 60-jarige W. Eizinga uit Dokkum Per rijwiel op den voor het verkeer af gesloten weg naar Zwaagtereinde. Bij het Passeeren van een auto, geladen met zand, seraakte hij onder de wielen van de auto. Met gebroken armen en beenen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. EERSTE KAMER. Zitting van heden. Verschillende kleinere wetsontwerpen worden zonder debat en z. h. st. aange nomen, o.m. die tot aanleg van een vaart tusschen den N.- en Z.-einderpias in Nieuwkoop; tot regeling van den invoer van niet houtvormende siergewassen, re geling van den invoer van stofzuigers, huishoudelijk glaswerk, boter en onge- smolten dierlijk vet. Aan de orde is daarna de behandeling der Indische begrooting. AFSCHEID HOOFDINSPECTEUR K. BRANTS. Het comité, dat zich gevormd heeft, om den heer K. Brants (die vroeger te Leiden werkzaam was) ter gelegenheid van zijn afscheid als Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de 2e Hoofdinspectie een bewijs van erkentelijkheid aan te hie ven, deelt mede. dat deze aanbieding plaats al vinden op Zaterdag 28 April des mld- te 3 uur precies in de bovenzaal van .gStaurant Brinkman, Groote Markt 9 te AUTO-ONGELUK BIJ LEUR. Drie ernstig gewonden. Gisteravond omstreeks halfzeven had aan den Vaartkant onder Leur een ern stig verkeersongeval plaats. Een personen-auto, komende uit de richting Breda, slipte nabij den spoorweg overgang aan den Vaartkant en kwam tusschen de rechts van den weg gelegen tramrails terécht. Bij een poging om uit de rails te komen, sloeg de auto, welke een vaart van ongeveer 50 K.M. had, om en sloeg tegen een boom aan den overkant van den weg. De auto werd geheel ver nield, terwijl de drie inzittenden ernstig werden gewond. De bestuurder, de 62-jarige B. Kapelle uit Bruinisse, kreeg een zware hersen schudding en ernstige inwendige kneu zingen, terwijl zijn belde beenen zijn ge broken. De naast hem zittende 51-jarige B. Jonker kreeg eveneens een hersen schudding en zware inwendige kneuzingen. De derde passagier, dfc 47-Jarige L. A. Jonker, bekwam alleen inwendige kneu zingen. Alle drie personen werden in be- wusteloozen toestand naar het Dlacones- senhuis te Breda vervoerd. Hedenmorgen was de toestand van den 47-jarigen L. A. Jonker vrij gunstig, ter wijl de toestand van de belde anderen hopeloos werd geacht. AANRIJDING TE OEGSTGEEST, Hedenmiddag vond even voorbij het „Groene Kerkje" een aanrijding plaats tusschen twee auto's, waarvan de een kwam uit de richting Leiden, en de an dere uit tegenovergestelde richting. De uit Leiden komende wagen werd in de flank aangereden en kwam tusschen de rails terecht. Het ongeval liep gelukkig af zonder persoonlijke ongevallen; er was alleen materieele schade. Door deze aan rijding had de tram echter tamelijk veel oponthoud. o AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Op de Nieuwe Parklaan te Den Haag, ter hoogte van perceel 60 is hedenochtend 10 uur een personenauto tegen een boom gereden. De bestuurder van den wagen, de 50-jarige toonkunstenaar I. J. Olman, wonende Breedeweg 3 te Amsterdam (Oost) kreeg tengevolge van deze botsing een vermoedelijke schedelfractuur, terwijl de naast hem zittende 70-jarige heer J. I. Olman, eveneens wonende aan den Bree deweg 3 te Amsterdam, werd opgenomen met een schedelbreuk en een dubbele ■beenbreuk. Beide heeren waren bewuste loos en zijn door den Geneeskundigen Dienst naar het Diaconessenhuls Bronovo vervoerd. Twee in de auto zittende dames, Mevr. H. Olman—van Gelder, echtgenoote van den toonkunstenaar en mevr. B. Olman— Bon, bekwamen slechts geringe verwon dingen aan het gelaat. De auto werd zoo goed als vernield. De oorzaak van het ongeval is nog niet vast gesteld, doch vermoedelijk heeft de be stuurder de macht over het stuur verloren of is de stuurinrichting onklaar geworden. NIJVERHEIDSRAAD. In de plaats van den heer mr, M. P. L. Steenberghe, die wegens drukke werk zaamheden als lid van den Nijverheids- raad heeft bedankt, heeft de Algemeene R.-K. Werkgevers Vereeniglng als zooda nig benoemd deii heer K. L. H. van dar Putt, directeur der N.V. Van de Putt en De Vlam's Sigarenfabrieken, te Eindho ven. Voorts heeft genoemde vereeniglng den heer ir. F. H. E. Guljé, directeur der N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen en der N.V. Nederlandsche Electro- lasch-Maatschappij, te Leiden, aangewe zen, om als buitengewoon lid de beraad slagingen van den Nijverheidsraad over verschillende onderwerpen bij te wonen. V Naar aanleiding van een destijds door den Nijverheidsraad aan de Regeering ge daan verzoek, om de mogelijkheid te ope nen, dat voor het vervullen van door de overheid opgelegde verplichtingen noodi- ge handelingen ook door middel van ma chines kunnen worden verricht, zal thans een proef worden gehouden, om na te gaan, of bij "de uitvoering van de Invali diteitswet van zegelstempelmachines ge bruik kan worden gemaakt. o L. MEIJERS t Op 64-jarigen leeftijd is gisteravond te Den Haag overleden de heer L. Meijers, administrateur, chef van de afdeeling Invoerrechten en Accijnen van het Depar tement van Financiën, In 1893 trad de heer Meijers als surnu merair in Rijksdienst; hij had dus thans 41 dienstjaren. De thans ontslapene was lid van de Commissie van Toezicht op het Rijksin- koopbureau lid van de Tariefcommissie en lid van de Rijnvaartcommdssie, terwijl hij in de mobillsatiejaren chef is geweest van het bureau Uitvoer van de N.O.T. De heer Meijers heeft voorts deelgeno men aan de besprekingen inzake de han delsbetrekkingen met Duitschland. De nu overledene was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier in de Orde van Oranje-Nassau en Com mandeur in de Leopold-Orde van België, terwijl hij verder o.m. Roode Kruls-onder- scheidingen had uit Nederland, Duitsch land en Oostenrijk. o DE BEPERKING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Naar verluidt, bestaat er in de kringen van de betrokkenen eenige onzekerheid of de vrijwillige beperking van den rund veestapel wel tot voldoende resultaat zal leiden, zoodat men niet zal behoeven over te gaan tot de gedwongen levering. Indien echter de vrijwillige levering zal kunnen doorgaan, zal op 15 Mei a.s. on geveer 140.000 stuks rundvee geleverd moeten zijn. Thans bedraagt dit aantal 112.000. Men hoopt echter, dat in de ko mende weken de levering zal toenemen, zoodat het verschil met het gestelde aan tal niet al te groot" zal zijn. In dat geval zou de vrijwillige beperking gehandhaafd kunnen worden, waardoor de groote ad ministratieve moeilijkheden, aan de ge dwongen levering verbonden, achterwege kunnen blijven. SOERABAJA, 18 April. (Aneta). Om trent het slot van de zitting van den Zee krijgsraad van gisteren kan nog het vol gende worden gemeld: De beklaagde de luitenant ter zee der derde klasse J. A. Agelink van Rentergem wenscht dezelfde toevoeging aan de voor gelezen verklaring als de belde vorige lui tenants ter zee der derde klasse, doch het lid van den Krijgsraad de luitenant ter zee der eerste klasse G. G. Bozuwa attendeert er op dat beklaagde deelneming aan be sprekingen heeft toegegeven met weinig doorslag gevende stem, waarop de raads man van beklaagde de luitenant ter zee der eerste klasse H. D. Lindner de kwestie toelicht. De deelneming aan de bespre kingen stond beklaagde niet helder voor den geest. De president van den Krijgsraad, de lui tenant-kolonel van het corps mariniers C. J. O. Dorren, formuleert de toevoeging dusdanig dat niet krachtig opponeeren niet mag worden uitgelegd als instem ming. „Beklaagde nam geen werkzaam of daadwerkelijk aandeel in de besprekin gen". Hiermede gaan beklaagde en diens raadsman accoord, daar zulks in overeen stemming is met het ontkennen van schuld aan het hun ten laste gelegde door de terechtstaande luitenants ter zee der derde klasse Na een tweede pauze volgt voorlezing van het verhoor van den beklaagde, den luitenant ter zee der derde klasse H. T. Koppen, hetwelk de toevoeging ontvangt als bij de verklaring der vorige luitenants ter zee der derde klasse. Blijkens voorlezing van het verhoor van den beklaagde, den luitenant ter zee der- derde klasse W. J. Reynierse, ontving deze beklaagde van den eersten officier Meyer de opdracht om een geheime boodschap naar boord over te brengen, bestemd voor den luitenant ter zee der eerste klasse Fels betrefende de plannen tot oproer. Daarna moest hij den eersten officier Meyer rap porteeren. Beklaagde begaf zich met de groote motorsloep naar boord, bracht de boodschap over, welke de heer Fels in ont vangst nam met de woorden: „Ook dat nog." Beklaagde werd door het optreden der muiters verhinderd naar den wal terug te keeren. Hij vond het meer dan vreemd dat de eerste officier zich niet zelf naar boord begaf. Overigens bevestigt beklaagde het agres sief optreden van den jongeren, speciaal van den luitenant ter zee der derde klasse A. N. Baron de Vos van Steenwijk en van den onbesuisden luitenant ter zee der derde klasse R. Rltsema van Eek, terwijl op enkele anderen niet kon worden gere kend. De groep-van Boven vormde de middel moot. Beklaagde acht het onmogelijk dat hij de boodschap van den heer Meyer op echerjsgnden toon aan den heer Fels zou hebben overgebracht. Na de bekende toevoeging aan het ver hoor wordt de zitting verdaagd. Thans zijn negen van de 16 verhooren van be klaagden volkomen zonder emotie behan deld. Het restant dezer verhooren zal ver moedelijk de zitting van heden in beslag nemen, waarna Vrijdag het requisitoir zal worden genomen, gevolgd door de plei dooien, die mogelijk Zaterdag zullen wor den beëindigd. De vierde zittingsdag van den Zee krijgsraad vangt aan met de voorlezing van het verhoor van beklaagde den lui tenant ter zee der derde klasse A. N. Baron de Vos van Steenwijk, die als chef van het radio-station aan boord van de „De Zeven Provinciën" absolute radio-con trole onmogelijk oordeelt, tenzij de radio officier zelf marconist is en onafgebroken met de koptelefoon in de radio-hut zou zitten. ERGERLIJKE VERWAARLOOZING. Te Lonneker is het lijkje van een kindje van vijf maanden in beslag genomen. Vermoedelijk is hier sprake van ernstige verwaarloozlng. De justitie stelt een onder zoek in. o UITVOER VAN SLA EN AARDBEIEN. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de uitvoer van sla en aardbeien naar België gedurende het tijdvak, aanvangende heden en eindigende 1 Febr. 1935 slechts zal zijn toegestaan aan de Stichting Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale. UIT NED. OOST-1NDIE. ONGELUK AAN BOORD VAN DE „SLAMAT". BATAVIA, 18 April. (Aneta). Gister avond is in het St. Carolus-Ziekenhuis overleden de heer B. J. F. M. van Oos- terum, tweede machinist aan boord van de „Slamat", die bij het losschroeven van een deksel van een watertank, kokend water over zich heen heeft gekregen en aan de bekomen verwondingen is over leden. Heden vond de begrafenis plaats. VOLKSRAADSLID OVERLEDEN. BATAVIA, 18 April. (Aneta). Volgens een door het hoofdbestuur van het I. E. V. ontvangen telegram uit Den Haag is over leden het lid van den Volksraad, de heer E. J. L. Führi. BRAND. LOEBOEKLINGGAU, 18 April. (Aneta). - Hedennacht is brand uitgebroken op de passar te Loeboeklinggau. 48 pintoes zijn afgebrand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade wordt ge raamd op f. 50.000.Bijna niets is ver zekerd. De ooi-zaak is onbekend, vermoe delijk is kwaadwilligheid in het spel. Het verhoor memoreert het ongeoor loofde verzenden van het telegram der onderofficieren aan 't hoofdbestuur hun ner organisatie, alsmede de correctie, welke beklaagde deswege ontving. Het verhoor verhaalt van het begin der muiterij, de orders van beklaagde inzake het opnieuw strijken van de statie-trap, de ontmoeting met gewapende Inlanders. Het motiveert waarom beklaagde niet heeft gesommeerd door te zeggen, dat het onverantwoordelijk zou zijn Indien een jong officier door een daad, t.w. schieten, de geheele situatie zou veranderen. Het verhoor verhaalt verder van een onvoorbereide aanval op de brug, die na dat een geweerschot was gevallen een snelle terugtocht werd. Vervolgens wordt behandeld het uitsei- nen van telegrammen vanuit de radio hut via de radio-stations Scheveningen. Soerabaja, enz. Dan wordt in het verhoor behandeld de komst in de radio-hut van den luitenant ter zee der tweede klasse D. Dekker, die mededeelde dat geen gebruik van wapens mocht worden gemaakt, en dat de offi cieren zich moesten verzamelen in de longroom. Korporaal Boshart trad daarna de ra dio-hut binnen en voegde Slendenbroek, die aan het seinen was toe: „Op wiens orders sein je?", waarop Slendenbroek antwoordde: „Pas op. kijk wat mjjnheer in zijn handen heeft." Korporaal Boshart zei hierop: „Zoon dingetje heb ik ook". Hij haalde hierbij een pistool te voorschijn, hield dit ter hoogte van de heup en verzocht den lui tenant ter zee der derde klasse Baron de Vos van Steenwijk zich direct naar de long-room te begeven. Ofschoon beklaagde oorspronkelijk van plan was de radio-hut ten koste van alles te behouden, en hij wegens de laksheid van de oudere officieren in opgewonden toestand verkeerde, heeft hij niettemin de radio-hut verlaten, omdat de eerdere door den luitenant ter zee der tweede klasse Dekker hem gedane mededeelingen als orders waren op te vatten. Bovendien was zijn doel door het uitseinen der door hem geschreven telegrammen bereikt. Beklaagde voegde een zijner collegas toeDie ploert van een Boshart heeft mij de radio-hut uitgejaagd, je zou hem een kogel door zijn kop jagen." De uitdruk- king „uit de radio-hut jagen" heeft hij in een oogenblik van opgewondenheid ge sproken, daar hij vrijwillig is heengegaan. De verdere verklaringen van dezen be klaagde dekken de meeste verklaringen van de andere terechtstaande luitenants ter zee der derde klasse, ten aanzien van de leiding, de orders, het soepel optreden en de z.g. deelname door de luitenants ter zee der derde klasse aan het gemeen schappelijk overleg. Beklaagde betreurt het dat de comman dant, die zich niet aan boord bevond, geen orders gaf door middel van optische dan wel stoomfluitseinen vanaf de „Aldeba- ran". Dit was, naar de meening van be klaagde, zeer goed mogelijk geweest. Nadat beklaagde een geringe toevoeging heeft verzocht en verkregen volgt voorle zing van het verhoor van den eersten der terechtstaande officieren van den Marine Stoomvaart Dienst, den officier van den M.SD der tweede klasse, L. de Wilde. Uit dit verhoor blijkt dat de heer De Wilde des morgens te 11 uur 30 voor het laatst in de machinekamer had ver toefd. Na dit tijdstip had hij steeds gun stige wachtrapporten ontvangen. Tijdens een bridge-partijtje, waarbij be klaagde toeschouwer was, stormden onderofficieren binnen, die het bericht omtrent het uitbreken van muiterij brach ten. Hierna volgde het bekende drama van den langen duur van het laden der pistolen. Beklaagde ging niet naar de machine kamer, daar hij door een ventilator „meende een loop van een geweer te zien". Hij heeft zich er echter niet van vergewist of inderdaad de machinekamer en de stookplaatsen door gewapenden waren bezet Bovendien bleek het forceeren van toe gang tot de machinekamers zeer moeilijk, omdat de toegangen tot de machinekamer gemakkelijk te bestoken waren, terwijl af daling naar de stookplaatsen door de nauwe ventilators moest worden geacht gelijk te staan met zelfmoord. Beklaagde geeft echter toe dat hij had moeten trachten zich toegang tot de machine-kamer te verschaffen. Hij achtte echter zulks niet belangrijk, en zag het nut daarvan niet in. Beklaagde oordeelde het beter om gezamenlijk een aanval van de muiters op het halfdek af te wachten. Afsluiting van de stoomleiding was mo gelijk. doch daarna zou toevoer van stoom mogelijk zijn via de kleine stoomleiding. Beklaagde was na de conferentie met de muiters opgelucht, daar bij deze conferen tie was gebleken, dat de muiters niet tegen de officieren wilden optreden. Beklaagde was het volkomen eens met het defensief beleid van den luitenant ter zee Van Boven, temeer waar deze gedrags lijn ongetwijfeld de goedkeuring van de Regeering zou wegdragen. Het openlijk dragen van wapens achtte beklaagde provoceerend en prikkelend, hetgeen zeer ongewenscht was, daar het geringste argwaan wekte, o.a. het feit dat de luitenant ter zee der derde klasse Reynierse een khaki-pak aantrok, waar over Kawilarang opheldering verzocht, omdat hij vreesde dat het doel van het aantrekken van dit pak zou zijn een on gemerkte besluiping van de muiters. Het nemen van initiatief lag niet op den weg van beklaagde, omdat hij officier bij den Marine Stoomvaart Dienst was. Lei ding behoorde uit te gaan van den oudsten aan boord aanwezigen luitenant ter zee. Beklaagde heeft geen aanmerkingen op dit verhoor. Thans volgt voorlezing van het verhoor van den beklaagde, den officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse G. Smits, wien het lawaai, veroor zaakt door de muiterij, bereikte tijdens het schrijven van brieven. Hij begreep dat een deel der bemanning eigenmachtig handelingen pleegde op de stookplaatsen. Beklaagde keek door een ventilator doch zag weinig. Daarna pos teerde hij zich op het bordes van de ma chinekamer vanwaar hij veel menschen in de machinekamer kon zien. Hij meende ook een geweer te zien, zoodat hij de hoop om in te grijpen had laten varen, daar hij alleen niets kon uitrichten. Nadat hij de gevaren eener bestorming van de machine kamer uitvoerig had overwogen heeft be klaagde zich naar het halfdek begeven. De functie van beklaagde is niet van zoodanigen aard dat hij de aangewezen persoon zou zijn om op te treden als leider van een gewelddadige actie, doch hij zou een dergelijke actie hebben gevoerd indien eenig officier hem zulks zou hebben ver zocht. De onderhandelingen met de muiters wekten beklaagdes misnoegen, omdat deze aan de muiters den indruk gaven dat zij ongetwijfeld weinig te vreezen zouden hebben van de zijde der officieren. Het verhoor memoreert dat de collega van beklaagde, de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse De Wilde, aan korporaal Boshart vroeg of de voeding der officieren op gewone wijze zou doorgaan, hetgeen werd toegezegd. Beklaagde was stomverbaasd over het weder lnkoppelen van de stuurinrichting. De luitenant ter zee Van Boven weigerde echter de stuurinrichting opnieuw on klaar te maken, aangezien zulks in strijd zou zijn met de aan de muiters gedane toezegging. Het verhoor behandelt verder op uit voerige wijze het plan tot een uitval, waar. over echter geen algemeene bespreking heeft plaatsgevonden. Uit de verklaring van den beklaagde den officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse G. Smits, blijkt dat wel degelijk een bespreking is gehouden over eventueele herovering van het schip. Besloten wordt morgen, den verjaardag van Z.K.H. Prins Hendrik, geen zitting te houden. PREDIKBEURT ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk: Donderdagnam. half- acht, ds. De Jong van Rijnsburg. VOETBAL. C.G.W. I—6e R.V.A. 2—3. Op het N.B.L.O. terrein vond gister avond tusschen bovengenoemde elftallen een wedstrijd plaats, waarvoor C.G.W. een verzilverden lauwerkrans beschikbaar stelde. Deze door beide partijen vlot gespeelde wedstrijd, werd door het 6e R.V.A. met den oneven goal gewonnen en wel met 32. AMSTERDAM, 18 April. Op de ochtendbeurs vond een vrij krach tige stijging plaats onder leiding van de ook in Londen belangrijke fondsen; daar trad n.I. een algemeene koersverbetering in. Toen de hoogere noteeringen daar geen stand konden houden, voltrok zich een reactie en werd de markt wat ongeani meerd. Olie's behielden een kleine winst. Ko ninklijke schommelden rondom 160 pCt„ terwijl ook de Amerikanen meerendee'.s iets hooger kwamen. Van de Industrieelen waren Unilever nog goed prijshoudend, maar Aku's bleven flauw en daalden tot 43'/= pCt. Philips waren nauwelijks prijshoudend. Ned. Ford en Ned. Kabel bleven op peiL Gist en Spiritus werden wat hooger geno teerd. Rubbers waren aan den vasten kant. A'dam Rubbers stegen tot 104V2 met stillen handel. Tabakken algemeen lager, als gevolg van de minder gunstige marktpositie. Sui kers flauw; H.V.A.'s 2 pCt. lager. Red- jang's vaster en ruim 3 pCt. hooger. Ame rikanen waren iets hooger. Duitsche obligaties waren flauw. Dë Youngleening herstelde zich later. Ned. en Ned. Ind. Staatsfondsen bleven goed op peil; de nieuwe leening bleef omstreeks pari zonder veel handel. WISSELKOERSEN. Engeland 7.58 1/4 (7.62)Duitschland 58.13 (58.17); Frankrijk 9.74 1/2 (9.70 1/4); Belgi6 34.50 1/2 (34.51 1/2); Zwitserland 47.80 (47.80); Denemarken 33.85 (34.05); Zweden 39.10 (39.30); Noorwegen 38.10 (38.10); New-York 1.47 5/8 (1.47 3/4). Prolongatie 11/2 pCt. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. AMSTERDAM, 18 April. Veemarkt. Aan gevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 317 vette kalveren: le kw. 5660 2e kw. 4454, 3e kw. 34—42 ct. per KG. levend gewicht. 88 nuchtere kalveren 2.505 per stuk. 347 varkens: vleeschvar- kens. wegende van 90110 K.G. 4344, zware varkens 4243, vette varkens 40—42 ct. per K.G. slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren groote aan voer, slechte handel en prijzen lager. Var kens matige aanvoer, slepende handel en prijzen als Maandag. KOUDEKERK, 18 April. Eierenveiling aanvoer 9500 stuks. Kipeieren f. 2.202.80 eendeleren f. 1.902.40 per 100 stuks. Boter 5459 ct.. kaas 1525 ct. per pond. Konijnen f. 0.601.80, eenden 60 ct. p. st. NIEUW VENNEP, 16 April. 19.000 kip eieren f. 2.202.80, 2000 eendeleren f2.30 per 100 stuks, VEUR, 17 April. Kropsla le soort 2.50 4.50, idem 2e soort 1.502.30, stoofsla per 100 kilo 7.00—9.50, spinazie per 4 kilo 8-10, postelein 1216. WESTLAND. middenprijs van de bij den Bond Westland aangesloten veilingen van 17 April; spinazie 1020 ct.. per bak; sla 3.605.50. 2e srt. 50300 per 100; radijs 1.252.50 per 100 bos; peen 1222.50 per 100 bos; kelen 3075 ct. per 100 bos. WOERDEN. 18 April Kaasmarkt. Aan voer 131 partijen kaas. le kw. met rijksm. matig. 8-1 I

Leidsch Dagblad | 1934 | | pagina 3